Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια ΒΟΗΘΕΙΑ!

Η κορούλα μου (2,5) έχει καταντήσει να τα κάνει τη νύχτα στη πάνα της, επειδή φοβάται να τα κάνει στη τουαλέτα ή στο γιογιό. Τα τσίσα τα έχει κόψει 5 μήνες τώρα. Δεν με πειράζει να τα κάνει στην πάνα, δεν θέλω να την ζορίσω, αλλά τώρα πια τα κρατάει και γενικά δεν τα κάνει πια κάθε μέρα όπως παλιά. Παλιότερα τουλάχιστον απλά περίμενε να τής φορέσω πάνα για να τα κάνει. Τώρα κλαίει και φωνάζει όταν της έρχονται μέχρι που σφίγγεται τόσο που τελικά δεν τα κάνει. Θέλω πολύ να τη βοηθήσω αλλά δεν ξέρω πως. Έχω δοκιμάσει να πάμε γρήγορα στην τουαλέτα όταν της έρχονται ή να τής φορέσω πάνα. Τίποτα. Θα πάω και στην παιδίατρο την επόμενη εβδομάδα. Χθες πάλι στις 01:00 περίπου πήγα και την έλεγξα και όντως τα είχε κάνει. Δεν ξύπνησε καν. Αυτό συμβαίνει όλο και πιο συχνά τελευταία. ΄

Έχει κανείς να προτείνει κάτι???

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι σωστά (απ'την απελπισία μου :))...εννοώ ότι κάνει τσίσα στην τουαλέτα (μόνο την ημέρα) και τα κακά μόνο στην πάνα αλλά και αυτά αρνείται...τα κρατάει με αποτέλεσμα να γίνονται σκλήρα και να πονάει. Ε, τώρα συχνά πυκνά κάνει κακά τη νύχτα.

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Dimitra83 σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας. Είμαι όμως απαισιόδοξη μια και της έχω δώσει υπόθετο γλυκερίνης, ακτινήδιο πρωί πρωί, λαχανικά κτλ. αλλά τα κρατάει. Δεν ήξερα όμως για το ξυνόγαλα. Θα της το δώσω σήμερα μετά το απογευματινό της.

Βλέπω Γερμανία? Αν είσαι ακόμα εκεί δώσ'της χαιρετισμούς. Εκεί μεγάλωσα...

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γερμανια ναι κ κρυο με 4 βαθμους!!σε ποιο μερος ησουν?εγω διπλα στο beliefeld

 

το στρες ειναι λογως δυσκοιλιοτητας.αν αγχωνεται για το γιογιο τα κραταει τοτε το καημενο.πες της πως αν τα κανει εκει μεσα θα της παρεις ενα δωρο.η δικια μου ετσι εκοψε το παμπερς 2.5 χρ.μεσα σε μια μερα εκανε στο γιογιο,βγαλαμε τελειως την πανα.για 15 μερες ειχαμε ατυχηματα λογικο ειναι αλλα μετα ημασταν μια χαρα.ενα μηνα αργοτερα κοψαμε κ τη βραδυνη.ταξε ταξε σου λεω :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αποτελεσματική σε βρίσκω :):)

Απόψε κιόλας: ξυνόγαλο και δωράκι!

 

Αννόβερο. 15 χρονών ήρθα στην Ελλάδα. Θέλεις να σου στείλω προσωπικό μύνημα?

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

ανοβερο?διπλα βρε!gutersloh ειμαι!5 χρονακια εγω.1 ωριτσα απο δω το ανοβερο

send mir eine nachricht το ειπα σωστα?δε ξερω !αγγλικα ξερω τελεια αλλα στα γερμανικα θελω λιγο ακομα:lol::lol: η κορη μου στον παιδικο εναμισι χρονο τα εμαθε τελεια τα γερμανικα κ με προφορα παρακαλω κ εγω παιδευομαι ακομα:oops:

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστά (απ'την απελπισία μου :))...εννοώ ότι κάνει τσίσα στην τουαλέτα (μόνο την ημέρα) και τα κακά μόνο στην πάνα αλλά και αυτά αρνείται...τα κρατάει με αποτέλεσμα να γίνονται σκλήρα και να πονάει. Ε, τώρα συχνά πυκνά κάνει κακά τη νύχτα.

 

Αν σου το κάνει για πολύ καιρό αυτό με την κατακράτηση (εμείς το είχαμε 1 χρόνο),έχει στο φαρμακείο το Benefibra (φυτικές ίνες), αυτό μας έσωσε!!

 

Dimitra 83 και MarΚ και εγώ ζούσα 22 χρόνια στη Γερμανία (Αμβούργο) και είμαι μόνο 8 χρόνια Ελλαδα!!!Αχ πόσο μου λείπει,γιατί έκει μεγάλωσα,σχολείο,τα πάντα εκεί...

 

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σου το κάνει για πολύ καιρό αυτό με την κατακράτηση (εμείς το είχαμε 1 χρόνο),έχει στο φαρμακείο το Benefibra (φυτικές ίνες), αυτό μας έσωσε!!

 

Dimitra 83 και MarΚ και εγώ ζούσα 22 χρόνια στη Γερμανία (Αμβούργο) και είμαι μόνο 8 χρόνια Ελλαδα!!!Αχ πόσο μου λείπει,γιατί έκει μεγάλωσα,σχολείο,τα πάντα εκεί...

 

Καλό βράδυ

 

Καλημέρα!

Το κάνει 5 μήνες τώρα :(. Θα πάμε και στη γιατρό από βδομάδα να δούμε. Το ξυνόγαλο δυστυχώς δεν έκανε τίποτα μέχρι στιγμής.

Dimitra 83 πόσο ξυνόγαλο τής δίνεις τη φορά?

 

CharoulaP πού μένεις τώρα?

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι στην επαρχία για 3 χρονακια ακόμα μετα επιστρέφω Αθήνα.Η μικρή μου μιλάει πολύ καλα γερμανικά και αυτό με κάνει χαρούμενη!!!Εσύ που βρίσκεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε 1 μήνα που δεν έχουμε πια ατυχήματα!

Από 15 μηνών την έβαζα στο γιογιό κάθε ώρα . Το καλοκαίρι την άφησα με βρακάκι .Τα κακά της δεν τα κάνει από το καλοκαίρι πάνω της ,με τα τσισα δυσκολευτήκαμε λίγο

Το γιογιό στην τουαλέτα ,την έβαζα κάθε ώρα ,άνοιγα λίγο και την βρύση για να ακούσει και να βλέπει το νερό που τρέχει. Την έπαιρνα και μαζί μου κάθε φόρα που πήγαινα και εγώ. Τώρα κατεβάζει το βρακι και το παντελόνι μονή της και πηγαίνει μονή της στο γιογιό. φωνάζει μόνο να την σκουπίζουμε.

Και ο γιος μου έμαθε στην ιδία ηλικία 19 -20 μηνών!

Όσο πιο νωρίς βάζεις το μωρό στο γιογιό τόσο πιο καλά είναι.

Τώρα φοράμε πάνα μόνο το μεσημέρι ,το βραδύ και αν πάμε καμία βόλτα και δεν μπορούμε να πάρουμε το γιογιό μαζί μας!

Καλή επιτυχία και σε σας, και μην ξεχνάτε όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά!

.png.png<a
Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει σε ολα δυστηχως!!εκτος κ αν μονο το δικο μου ειναι αναποδο!!!μετα τον χρονο αρχιζα να τον βαζω στο γιογιο κ εκλαιγε μολις το ακουμπουσε χωρις παμπερς!!!με επιανε απο το λαιμο γατζωνοταν κ τσιριζε!!τον αφηνα 2 βδομαδες να το ξεχασει κ μετα παλι τα ιδια!!τελευταια φορα τον εβαλα τον αυγουστο οπου χτυπιοταν κλαιγοντας να μη κατσει!!τον δοκιμασα πριν λιγες μερες κ μετα απο 4 μηνες σχεδον,εκανε παλι τα ιδια!!!μολις τον παω να κατσει τσιριζει κ γατζωνεται!

τελικα πριν μια βδομαδα πηρα ενα γιογιο που μοιαζει με τουαλετα.εκει εκατσε!!...για 5 δευτερολεπτα!:lol: καθεται για 5-10 δευτερολεπτα κ σηκωνεται!!το κακο ειναι πως κανει πολυ ευκολα κακα κ μολις σφιχτει μια φορα τα κανει!!!κ δε μπορω να τον προλαβω!!κ εχει ακαθοριστες ωρες δε τα κανει την ιδια ωρα!αχ ξερω θα με δυσκολεψει...αντιθετως στην κορη μου ηταν υποθεση 15 ημερων για να το μαθει κ 1 μηνα μετα βγαλαμε κ την βραδυνη πανα κ της βολτας...θα με παιδεψει ο μικρος το ξερω...τον βαζω να κατσει κ του παω ενα σωρο πραγματα να ξεχαστει για να μη σηκωθει αλλα μπαααα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας!Ετοιμάζομαι να κόψω τις πάνες στον γιο μου που είναι 2 ετών και 9 μηνών.Αργήσαμε λίγο το ξέρω, αλλά επειδή γεννήθηκε η αδερφή του πριν 10 μήνες, ξεκίνησε παιδικό και τον Σεπτέμβριο, δεν ήθελα να τον αγχώσω κι άλλο.Τώρα όμως βλέπω πως είναι έτοιμος , μου λέει πολλές φορές μόνος του "μαμά τσίσα" και θέλει να πηγαίνουμε κατευθείαν τουαλέτα, δεν θέλει με τίποτα γιογιο.Για την ενούρηση δεν ανησυχώ, απ'ότι καταλαβαίνω θα μάθει γρήγορα.Αυτό που με προβληματίζει είναι η αφόδευση.Ενώ του έχω πει να μου λέει όταν θέλει κακά, αυτός πάει και κρύβεται πίσω από τις κουρτίνες ή κλείνεται σε ένα δωμάτιο και όταν τον πλησιάζω με διώχνει και θυμώνει.

Έχει αντιμετωπίσει καμία σας κάτι παρόμοιο?Τώρα που θα του βγάλω τις πάνες, να τις κόψω μια κι έξω κι ας τα κάνει επάνω του?Εσείς τι ξέρετε εκ πείρας?

Link to comment
Share on other sites

εμένα έκοψε την πάνα μόνη της χωρίς να την πιέσω 2 χρ και 2 μην.έβλεπε όμως την ξαδέρφη της που είναι όλη μέρα μαζί, οπότε είχε ένα κίνητρο και απο προχτές κόψαμε και την βραδυνή.αυτό που κατάλαβα είναι οτι φαίνετε πότε τα παιδιά είναι 'ετοιμα.

όσον αφορά τον δικό σου τώρα, απο την στιγμή που ενώ έχει πάνα ζητάει να πάει τουαλέτα να την βγάλεις, και επίσης έχω ακούσει οτι όταν τα παιδάκια κρύβονται για να τα κάνουν δείχνουν οτι είναι πλέον ώριμα.μην το φοβάσαι βγάλτου την πάνα και ας έχετε ατυχήματα δεν πειραζει,αλλα απο τι καταλαβαίνω το παιδάκι είναι έτοιμο.πρόσεχε μόνο μην δείξεις σημάδια άγχους γιατι μπορεί να λειτουργίσει μπούμεραγκ.καλή επιτυχία σας εύχομαι

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ο μικρος μου ειναι 20 μηνων απο το χρονο και μετα αγορασαμε ενα γιογιο και του ελεγα δειχνοντας του τη φωτογραφια στο κουτι τι κανει το παιδακι κτλ.

Αρχισε να λεει μονος του οτι το παιδακι κανει κακα και στους 18 μηνες τον ρωτησα αν θελει να καθισουμε.Εδειξε μεγαλο ενθουσιασμο.Τις πρωτες φορες δεν εκανε τιποτα φυσικα και σηκωνοταν και ετρεχε με το γιο γιο στο σπιτι αλλοτε σαν καπελο και αλλοτε τσουλωντας το.Μετα απο λιγες μερες τον δελεασα με καποια παιχνιδακια να καθησει και ολο και καθοταν περισστερο ωσπου αρχισε να κανει κακα και τσισα.

Το συνεχισα ετσι χαλαρα και πότε μου το ελεγε και ποτε οχι.

Σημερα 2 μηνες μετα λεει παντα τα κακα του και καθομαστε στο γιο γιο χωρις παιχνιδια πλεον.

Ειναι πολυ χαρουμενος και περιμενει την γιαγια του και τον μπαμπα του να το ανακοινωσει κανει και ζητω παλαμακια οταν τα κανει και γεια οταν τα ριχνουμε στη λεκανη.

Τσισα λεει καποιες φορες αλλα οχι παντα και καποιες φορες νομιζω τα λεει αφου τα κανει ..παντως τα εχει συνειδητοποιησει.

Αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι πως να κινηθω απο εδω και περα?

Αρχικα ελεγα κατα την Ανοιξη να προχωρησω στο επομενο σταδιο δλδ να του βγαλω την πανα και να τον αφησω αλλά επειδη βλεπω οτι τελικα ειναι πολυ χαρουμενος δε ξερω αν με το να τον αφηνω με πανα αν θα κερδισω κατι ως προς τα τσισα ή απλα τρεναρω το χρονο και ισως αυτο ειναι εις βαρος μας και βολευτει ή βαρεθει.

Εσεις τι λετε?

Σιγουρα οταν ξεστρωσω κοντα στα 2 θα ηταν ιδανικο να του την βγαλω αλλά και παλι δε ξερω τη σωστη διαδικασια.Μηπως πρεπει να το κανω νωριτερα?.

Το ξερω οτι ειναι μικρος και οτι δεν τιθεται θεμα αγχους απλα αφου το ξεκινησα και ανταποκρινεται μια χαρα ηθελα τη συμβουλη σας για το πως θα κινηθω απο εδω και περα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!Ετοιμάζομαι να κόψω τις πάνες στον γιο μου που είναι 2 ετών και 9 μηνών.Αργήσαμε λίγο το ξέρω, αλλά επειδή γεννήθηκε η αδερφή του πριν 10 μήνες, ξεκίνησε παιδικό και τον Σεπτέμβριο, δεν ήθελα να τον αγχώσω κι άλλο.Τώρα όμως βλέπω πως είναι έτοιμος , μου λέει πολλές φορές μόνος του "μαμά τσίσα" και θέλει να πηγαίνουμε κατευθείαν τουαλέτα, δεν θέλει με τίποτα γιογιο.Για την ενούρηση δεν ανησυχώ, απ'ότι καταλαβαίνω θα μάθει γρήγορα.Αυτό που με προβληματίζει είναι η αφόδευση.Ενώ του έχω πει να μου λέει όταν θέλει κακά, αυτός πάει και κρύβεται πίσω από τις κουρτίνες ή κλείνεται σε ένα δωμάτιο και όταν τον πλησιάζω με διώχνει και θυμώνει.

Έχει αντιμετωπίσει καμία σας κάτι παρόμοιο?Τώρα που θα του βγάλω τις πάνες, να τις κόψω μια κι έξω κι ας τα κάνει επάνω του?Εσείς τι ξέρετε εκ πείρας?

Christie M, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τις κενώσεις του μικρού μου και από το καλοκαίρι δεν ξέρω τι κάνω. Πριν λίγες μέρες έκλεισε τα 3 και από το καλοκαίρι όχι μόνο έκοψε την πάνα για τα τσίσα το πρωί αλλα δεν την φοράει ούτε το βράδυ.Τον σηκώνω εγώ, αφού με ξυπνήσει και πάμε τουαλέτα. Με τα κακά του όμως έχω πρόβλημα.Δεν θέλει με τίποτα να τα κάνει στην λεκάνη. Πάντα μου ζητάει να του βάλω πάνα και αφού την φορέσει πηγαίνει και κρύβεται όπου βρει και ξαναεμφανίζεται μόλις τελειώσει. Τις τελευταίες μέρες δε έχει αρχίσει και κλείνεται στο δωμάτιο, ίσως επειδή του είπα μια μέρα στην απόγνωσή μου για να μην τα ξανακάνει στην πάνα "πουφ μυρίζει πολύ" και βγήκε αφού είχε βάλει παιδική κολώνια και μου είπε " είδες τώρα δεν μυρίζει". Σήμερα πάλι ενώ είχε "σκάσει" για να τα κάνει, μείναμε πόση ώρα στην τουαλέτα συζητώντας και κατέληξε να γύρει και να κοιμηθεί το παιδάκι μου στα πόδια μου. Δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο να κάνω με αυτό.Προσπαθούμε όλοι οικογενειακώς, αλλά τίποτα με τα κακά. Και να πω ότι δεν τα λέει! Προτιμά να μην τα κάνει, παρά να τα κάνει στην λεκάνη, ή περιμένει πότε θα λυγίσω και να του βάλω πάνα. Εχω αγχωθεί γιατί θέλω μέχρι να γεννήσω να τα έχουμε καταφέρει και σ΄αυτό. Είπα μήπως βοηθήσει και ο σταθμός που πιθανόν να βλέπει τα άλλα παιδάκια, αλλά τίποτα.Όσο εύκολα κόψαμε την πάνα για τα τσίσα, τόσο δύσκολα θα την κόψουμε για τις κενώσεις.

[URL="http://www.baby-gaga.com/"][IMG]http://tickers.baby-gaga.com/t/foxfoxadb20061027_-8_O+Stephanos+mou+einai.png[/IMG][/URL]
[URL="http://www.baby-gaga.com/"][IMG]http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadr20100312_-8_To+koritsaki+mou+einaii.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ο μικρος μου ειναι 20 μηνων απο το χρονο και μετα αγορασαμε ενα γιογιο και του ελεγα δειχνοντας του τη φωτογραφια στο κουτι τι κανει το παιδακι κτλ.

Αρχισε να λεει μονος του οτι το παιδακι κανει κακα και στους 18 μηνες τον ρωτησα αν θελει να καθισουμε.Εδειξε μεγαλο ενθουσιασμο.Τις πρωτες φορες δεν εκανε τιποτα φυσικα και σηκωνοταν και ετρεχε με το γιο γιο στο σπιτι αλλοτε σαν καπελο και αλλοτε τσουλωντας το.Μετα απο λιγες μερες τον δελεασα με καποια παιχνιδακια να καθησει και ολο και καθοταν περισστερο ωσπου αρχισε να κανει κακα και τσισα.

Το συνεχισα ετσι χαλαρα και πότε μου το ελεγε και ποτε οχι.

Σημερα 2 μηνες μετα λεει παντα τα κακα του και καθομαστε στο γιο γιο χωρις παιχνιδια πλεον.

Ειναι πολυ χαρουμενος και περιμενει την γιαγια του και τον μπαμπα του να το ανακοινωσει κανει και ζητω παλαμακια οταν τα κανει και γεια οταν τα ριχνουμε στη λεκανη.

Τσισα λεει καποιες φορες αλλα οχι παντα και καποιες φορες νομιζω τα λεει αφου τα κανει ..παντως τα εχει συνειδητοποιησει.

Αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι πως να κινηθω απο εδω και περα?

Αρχικα ελεγα κατα την Ανοιξη να προχωρησω στο επομενο σταδιο δλδ να του βγαλω την πανα και να τον αφησω αλλά επειδη βλεπω οτι τελικα ειναι πολυ χαρουμενος δε ξερω αν με το να τον αφηνω με πανα αν θα κερδισω κατι ως προς τα τσισα ή απλα τρεναρω το χρονο και ισως αυτο ειναι εις βαρος μας και βολευτει ή βαρεθει.

Εσεις τι λετε?

Σιγουρα οταν ξεστρωσω κοντα στα 2 θα ηταν ιδανικο να του την βγαλω αλλά και παλι δε ξερω τη σωστη διαδικασια.Μηπως πρεπει να το κανω νωριτερα?.

Το ξερω οτι ειναι μικρος και οτι δεν τιθεται θεμα αγχους απλα αφου το ξεκινησα και ανταποκρινεται μια χαρα ηθελα τη συμβουλη σας για το πως θα κινηθω απο εδω και περα.

 

Ξερω οτι εχουν γραφτει πολλα σε αυτο το θεμα αλλα θα εκτιμουσα να μου απαντουσε καποια εμπειρη μανουλα στο παραπανω.

Ευχαριστω θα περιμενω

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι ειδικοί προτείνουν όταν οι γονείς πηγαίνουν τουαλέτα να έχουν ανοιχτή τη πόρτα για να βλέπουν τα παιδιά και να καταλαβαίνουν τη χρήση της.

Ακόμα και αν τους «φύγουν» και λερωθούν σε καμία περίπτωση δεν τα μαλώνουμε. Το παιδί θα φοβηθεί και θα αργήσει να το κόψει. γενικώς να φοράτε ρουχαλάκια που εύκολα μπορούν να βγουν. Αποφύγετε τα παντελόνια με ζώνες ή τιράντες .

Όσον αφορά το βράδυ που είναι και το πιο δύσκολο ...μην πιει πολλά υγρά πριν κοιμηθεί.

Βάλε το παιδί στη τουαλέτα πριν κοιμηθεί και αμέσως μόλις ξυπνήσει. Αν θες χρησιμοποιεις και ενδιαμεσα το ξυπνητήρι και σηκώνεις και το παιδί για να πάει τουαλέτα και να προλάβεις το… κακό.

Αν όμως δεν προλάβει, σε καμία περίπτωση δε μαλωνουμε το παιδάκι.

Αγορασε πλαστικά καλύμματα για το στρώμα του μωρού. Τα σεντόνια πλένονται εύκολα, τα στρώματα όχι.

:D

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια πειτε μας καλη αρχη!!!!πρωτη μερα χωρις παμπερσ!!!!!!ειπα να δοκμασω πριν ερ8ει το αλλο μωρο!!!!

...omologoumenws μια ΠΟΛΥΥΥΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ........:roll::?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη :D:D οι πρωτες 15 ειναι δυσκολες.πρεπει ανα μιση ωρα να την βαζεις στο γιογιο...ουφφφφ τα κοριτσια μαθαινουν γιογιο ευκολοτερα...

με τον δικο μου να δω τι θα γινει που τον ββαζω κ ολο σηκωνεται κ κοιταει στο γιογιο...δε καθεται πανω απο 1-2 λεπτα χωρις να σηκωθει κ στο τελος βαριεται κ δε θελει αλλο...το θεμα ειναι να κανει 1 φορα.μετα θα το πιασει το νοημα.κ μεις γιαυτη τη 1 φορα παλευουμε:mad:

Link to comment
Share on other sites

..καλα κ εμενα μη νομιζεις οτι εκανε σημερα κατι 1η μερα αλλωστε με το ζορι να κατσει 15 δευτερολπετα στο γιογιο εννοειται οτι κατουρησε κανα 4 βρακακια και το πατακι στο μπανιο διπλα στο γιογιο!!!σαν ποιο εμπειρες της κοβω μια και εξω και το βραδυνο η να της το φορεσω το παμπερσ στο υπνο?η αληθεια ειναι οτι το πρωι που την αλλαζω το παμπερσ ειναι κανα 800κιλα που σημαινει οτι δεν 'κρατιεται'ακομη στον υπνο...

μηπως προσπαθω τζαμπα κ ειναι νωρις??αχ δε ξερω βρε κοριτσια ειναι κ η εγκυμοσυνη στη μεση αλλα ειπα ευκαιρια τωρα που δε δουλευω και ειμαι σπτι............

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...