Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν αμφιβαλλω καθολου γι αυτα που λες και δε σε παιρνω καθολου για εξωγηινη. Αντιθετως.

 

Αυτη πραγματι ειναι μια πολυ παλια γνωση, που εκτος απο τα βιβλια που την αναλυουν, την ξερουν και καποιες πολυ παλιες μαμαδες.

 

Συγκεκριμενα μια θεια μου μου ελεγε, οτι στην επαρχια του 60, τα μωρα εκοβαν τις πανες το πολυ μεχρι 12 μηνων.

Οι λογοι βεβαια ηταν κυριως αλλοι, ιδιαιτερα το γεγονος οτι δεν υπηρχαν πανες μιας χρησης,αλλα πανια που επρεπε καθημερινα να πλενονται και να αποστειρωνονται σε βραστα νερα. Αν προσθεσεις και τις τοσες αλλες δουλειες που ειχε μια νοικοκυρα καθημερινα (πχ για να φτιαξει κρεμα η θεια μου εσπαγε με τον πλαστη το ρυζι μεχρι να γινει αλευρι και το εδινε στο μωρο), ηταν επιτακτικη αναγκη να βγαλει το μωρο τις πανες.

 

Τωρα λοιπον μου τα λεει ολα αυτα και μου φωναζει γιατι πανω απ' ολα δεν ειναι υγιεινο να φοραει το παιδι συνεχεια αυτα τα χλωριωμενα πανια και να μενει συνεχεια με τσισα και κακα.

 

Το "θεμα" ειναι οτι ολα αυτα θα ηταν πιο ευκολα εαν καθομασταν στο σπιτι με τα μωρα μας. Εγω δυστυχως δεν εχω αυτην την πολυτελεια. Και δεν ειναι τυχαιο οτι οι πανες μιας χρησης ηρθαν σε μια εποχη που ακριβως η γυναικα ηθελε παραπανω χρονο και αρχισε και να δουλευει.

Αυτο εκμεταλλευονται οι εταιρειες που μας τα παιρνουν επι 3 χρονια τουλαχιστον.

 

Πολυ ωραιο το ποστ σου, πραγματικα νομιζω οτι προσφερει πολλα και καλο θα ηταν οσες εχουν μικρα μωρα και ειναι μαζι τους στο σπιτι να το σκεφτουν σοβαρα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ κοριτσια εγω απο το 2005 αλλαζω πανες!μολις την εκοψε η κορη μου γεννηθηκε ο γιος μου!!!ελπιζω σε κανενα 6μηνο το πολυ να την κοψει κ αυτος γιατι βαρεθηκα με τις πανες πια!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΣΙΑΝΗ να σου τι επαθα εγω μετα παιδια μου ο γιος μου εχει κανενα 7μηνο που εχει κοψει την πανα ειναι 3 χρονων και 3 μηνων .και ειναι 13μηνων και κατι ημερων και η κορη μου αυτη πιγενει στην τουαλετα απο 7μηνον και κατι . πως εγινε μαθενα τον γιο να πηγενει στο γιογιο δεν ηθελε και μια μερα για πλακα εβαλα την κορη μου και απο τοτε σταματησα και στα δυο τισ πανες πανε κανονικα στην τουλετα .συμβενουν και τα καλα καμια φορα απο πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φετος το καλοκαιρι του πηρα ενα γιογιο σε ηλικια 15 μηνων. Δεν καθοταν ομως και για να πω την αληθεια δεν επεμεινα και πολυ. Σκεφτομαι για την ανοιξη τωρα..... Εμενα το εβλεπε το γιογιο βασικα σαν παιχνιδι και δεν καθοταν πανω απο ενα λεπτο οποτε δεν ηθελα να τον πιεσω και πολυ. Και απο την αλλη υπαρχουν βραδυα που εχουμε τεραστιες διαρροες οποτε δεν πιστευω οτι ειναι ετοιμος. Βεβαια λεει "κακα" και "τσισα" αφου τα κανει ή τον καταλαβαινω που πηγαινει καμια φορα και κρυβεται. Και αναρωτιεμαι μηπως ειναι και λογο μικρος? (τωρα ειμαστε 20 μηνων)

Link to comment
Share on other sites

κορινακι τα ιδια κ ο δικος μου.το καλοκαιρι τον δοκιμασα στο γιογιο κ οχι μονο δε καθοταν αλλα μολις τον εβαλα πρωτη φορα να κατσει εκλαιγε απο φοβο!το πηρε με κακο ματι.ειπα να μην επιμενω αφου δοκιμασα 5-6 μερες κ συνεχισε να κλαιει γοερα μολις τον εβαζα!δε ξερω γιατι το φοβηθηκε:shock: θα προσπαθησω σε κανενα μηνα παλι.ελπιζω να μη θυμαται οτι το φοβοταν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΣΙΑΝΗ να σου τι επαθα εγω μετα παιδια μου ο γιος μου εχει κανενα 7μηνο που εχει κοψει την πανα ειναι 3 χρονων και 3 μηνων .και ειναι 13μηνων και κατι ημερων και η κορη μου αυτη πιγενει στην τουαλετα απο 7μηνον και κατι . πως εγινε μαθενα τον γιο να πηγενει στο γιογιο δεν ηθελε και μια μερα για πλακα εβαλα την κορη μου και απο τοτε σταματησα και στα δυο τισ πανες πανε κανονικα στην τουλετα .συμβενουν και τα καλα καμια φορα απο πλακα.

 

Με χαλαροτητα συμβαινουν ολα τα καλα ;)

 

Εγω φετος το καλοκαιρι του πηρα ενα γιογιο σε ηλικια 15 μηνων. Δεν καθοταν ομως και για να πω την αληθεια δεν επεμεινα και πολυ. Σκεφτομαι για την ανοιξη τωρα..... Εμενα το εβλεπε το γιογιο βασικα σαν παιχνιδι και δεν καθοταν πανω απο ενα λεπτο οποτε δεν ηθελα να τον πιεσω και πολυ. Και απο την αλλη υπαρχουν βραδυα που εχουμε τεραστιες διαρροες οποτε δεν πιστευω οτι ειναι ετοιμος. Βεβαια λεει "κακα" και "τσισα" αφου τα κανει ή τον καταλαβαινω που πηγαινει καμια φορα και κρυβεται. Και αναρωτιεμαι μηπως ειναι και λογο μικρος? (τωρα ειμαστε 20 μηνων)

 

Εγω παντως το γιογιο δεν το πολυπιστευω σαν μεθοδο.

Το βλεπουν σαν παιχνιδι. Την κορη μου την εβαλα κατευθειαν στην τουαλετα με καθισματακι.

Απλα. Η φοραμε πανες ή καθομαστε στην τουαλετα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι τα παιδια στο θεμα κακα πρεπει να ειναι ετοιμα αν δεν ειναι οσο και να θελεις εσυ δεν πανε . σας ειπα οτι ο γιος μου σχετικα αργησε για εμενα παντα για εκεινον πηγε κανονηκα .

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου βρε κοπελες δε μπορω να τον προλαβω να τα κανει στο γιογιο γιατι τα κανει σε 3 δευτερολεπτα!με ενα ζορι που λενε:P το καλοκαιρι που προσπαθουσα θυμαμαι τον ειχα απο πισω ολη μερα να δω ποτε θα παρει το υφος που περνει οταν θελει να κανει κακα :P ε με το πρωτο ζορι αυτο ηταν τα εκανε πανω του!κ δεν εχει στανταρ ωρες γιατι κανει κ 3 φορες την ημερα κ παντα ακαθοριστες ωρες.δηλαδη μπορει κ το πρωι μολις ξυπνησει μπορει μολις φαει μετα απο λιγο μπορει 2 ωρες μετα το φαγητο κ 2 φορες τα εκανε κ βραδυ στον υπνο του!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω το γιογιο δεν έχει και πολύ νόημα. Στην τουαλέτα, από μιμητισμό και μόνο, βλέποντας το μπαμπά και τη μαμά, τα παιδιά καταλαβαίνουν περισσότερο τί γίνεται... Με το γιογιο σου βγαίνει η πίστη να τα πείσεις να το χρησιμοποιήσουν και μετά έχεις και 2ο γύρο, να τα ξεκολλήσεις απ' το γιογιο και να πάνε τουαλέτα. Πολλά παιδιά που ξέρω ζορίζονται και σ' αυτό το στάδιο. Τζάμπα κόπος μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ νομίζω το γιογιο δεν έχει και πολύ νόημα. Στην τουαλέτα, από μιμητισμό και μόνο, βλέποντας το μπαμπά και τη μαμά, τα παιδιά καταλαβαίνουν περισσότερο τί γίνεται... Με το γιογιο σου βγαίνει η πίστη να τα πείσεις να το χρησιμοποιήσουν και μετά έχεις και 2ο γύρο, να τα ξεκολλήσεις απ' το γιογιο και να πάνε τουαλέτα. Πολλά παιδιά που ξέρω ζορίζονται και σ' αυτό το στάδιο. Τζάμπα κόπος μου φαίνεται...

 

Αυτο ακριβως νομιζω κι εγω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Τυχερή είσαι Δήμητρα, τα ανήψια μου την παίδεψαν πολύ την αδερφή μου στη μετάβαση γιογιο-τουαλέτα, γι' αυτό κι εγώ τη δικιά μου ήθελα να τη βάλω κατευθείαν στην τουαλέτα. Δεν είχα βέβαια κι επιλογή, το ζητούσε μόνη της από πολύ μικρή...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηθελε να βαζει τα ποδια του μεσα..... Δεν το φοβηθηκε. Απλα δεν του αρεσει να καθεται πολυ ωρα στα αυγα του. Και γι'αυτο δεν τον ζορισα γιατι δεν θελω να το παρει με κακο ματι. Καποιες φορες τον βαζω και καθεται αλλα δεν καταφερνουμε να κανουμε τιποτα. Ομως και το οτι καθεται για λιγο το θεωρω προοδο για τον δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

iren66 μόλις διάβασα το μήνυμα σου και μπορώ να πώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον. Ο γιός μου είναι 7 μηνών και φυσικά είναι με πάνες αλλά επειδή με ενδιαφέρουν αυτά που γράφεις και επειδή "ψάχνομαι" γενικότερα θα ήθελα να διαβάσω τα άρθρα που αναφέρεις

Μαράκι αν διαβάζεις αγγλικά θα βρεις όλες τις σχετικές πληροφορίες στο

http://www.diaperfreebaby.org/mission.htm

αλλά και στα υπόλοιπα site παρακάτω:

http://www.tribalbaby.org/

http://thepottytrainer.com/indexgtmonntaucp.html

http://www.timl.com/ipt/

http://groups.yahoo.com/group/eliminationcommunication/links/Getting_started_001104185309/

http://www.naturalchild.org/guest/ingrid_bauer.html

 

Στο tribalbaby & στο pottytrainer μπορείς να δώσεις το mail σου & θα σου στείλουν χρήσιμα τιπς & πρακτικές συμβουλές (for free, ακομα & αν δεν αγοράσεις τα βιβλία τους) & στο γκρουπ της yahoo θα βρεις πολλές μαμάδες που το εφαρμόζουν , με προβλήματα & λύσεις απο πρώτο χέρι. Στα ελληνικά κυκλοφορεί το βιβλίο "Όχι παι πάνες", δεν το διάβασα, μόνο της Μπάουερ έχω αγοράσει & γενικά αποφεύγω να χώνω χρήματα σε καταστάσεις που τάζουν "εύκολες λύσεις". Δεν είναι απλό όλο αυτό, θέλει δουλειά & ναι, θέλει τη μαμά (ή κάποιαν αφοσιωμένη νταντά) από πολύ κοντά, απλά μπορώ να βεβαιώσω οτι η φυσική βρεφική υγειηνή δουλεύει & μπορεί να βελτιώσει σε απίστευτο βαθμό το δέσιμο μαμάς & βρέφους & να οδηγήσει σε πιο χαρούμενα μωράκια. Αυτές τις μέρες ετοιμάζω ένα blog σχετικά μ αυτό & άλλα θέματα (όπως baby singh= νοηματική γλώσσα για μωρά από 8 μηνών) εδώ: http://freediaperbabies.blogspot.com/ ώστε να ανεβάζω οτιδήποτε σχετικό & χρήσιμο. Στην πορεία μη διστάσεις να με ρωτήσεις ότι θες.

Να χαιρεσαι το μωράκι σου, όλες να τα χαιρόμαστε τα ζουζουνάκια μας :-)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κασσανή μου σ ευχαριστώ, ειλικρινά ένιωθα πολύ περίεργα :-) Εχεις δικιο & αυτές που διάβασα εγώ από τις παλιές μαμάδες τα έμαθαν κυρίως άλλων εθνικοτήτων, καθώς το εφαρμόζουν σε πολλα μέρη του κόσμου (Ινδία, Αφρική, Ινδονησία, Ινουίτ αλλά & Γερμανία μερικές). Ήδη άνοιξα ένα τόπικ μ αυτές τις πληροφορίες στις βρεφικές ηλικίες για να μπορούν να το βρουν οι "πιο φρέσκιες" μαμάδες.

Να σαι καλά.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ νομίζω το γιογιο δεν έχει και πολύ νόημα. Στην τουαλέτα, από μιμητισμό και μόνο, βλέποντας το μπαμπά και τη μαμά, τα παιδιά καταλαβαίνουν περισσότερο τί γίνεται... Με το γιογιο σου βγαίνει η πίστη να τα πείσεις να το χρησιμοποιήσουν και μετά έχεις και 2ο γύρο, να τα ξεκολλήσεις απ' το γιογιο και να πάνε τουαλέτα. Πολλά παιδιά που ξέρω ζορίζονται και σ' αυτό το στάδιο. Τζάμπα κόπος μου φαίνεται...

Μου είχαν πει ότι τα πολύ μικρά παιδάκια πρέπει να βλέπουν "τον κόπο τους" :rolleyes: και γι αυτό ενδείκνυται το γιογιό. Επίσης μπορεί να φοβούνται την τεράστια λεκάνη, που δεν ξέρουν πού τελειώνει, το γιογιό δίνει μια αίσθηση ασφάλειας...

Link to comment
Share on other sites

τον κοπο τους?χαχαχα :P:p:p ισως κ να ειναι ετσι :P παντως τωρα που το λες θυμηθηκα την κορη μου που τα εβλεπε κ χαιροτανε κ μαλιστα τα εδινε κ ονοματα

:shock:

Link to comment
Share on other sites

iren66 μόλις διάβασα το μήνυμα σου και μπορώ να πώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον. Ο γιός μου είναι 7 μηνών και φυσικά είναι με πάνες αλλά επειδή με ενδιαφέρουν αυτά που γράφεις και επειδή "ψάχνομαι" γενικότερα θα ήθελα να διαβάσω τα άρθρα που αναφέρεις

ΜΑΡΑΚΙ ΤΟ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΤΟ ΠΟΣΤ & ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΣΕ ΝΕΟ ΕΔΩ: Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν πει ότι τα πολύ μικρά παιδάκια πρέπει να βλέπουν "τον κόπο τους" :rolleyes: και γι αυτό ενδείκνυται το γιογιό. Επίσης μπορεί να φοβούνται την τεράστια λεκάνη, που δεν ξέρουν πού τελειώνει, το γιογιό δίνει μια αίσθηση ασφάλειας...

 

Η δικιά μου πάντως, πριν ακόμα περπατήσει, ερχόταν μπουσουλώντας στην τουαλέτα όταν ήμουν εγώ κι έλεγε "κει, κει", ότι θέλει κι αυτή εκεί. Αφού με τράβαγε για να σηκωθώ εγώ να κάτσει αυτή. Ε, αφού ήθελε την έβαζα. Δεν έδειξε ποτέ να την απασχολεί το που πάνε. Αλλά ακόμα και τώρα (3,5 χρ.) σε παίρνει και σε σηκώνει αν τραβήξεις το καζανάκι πριν "εποπτεύσει" το αποτέλεσμα. Είναι πως θα τη δει το καθένα...:)

Link to comment
Share on other sites

εγω το βλεπω θα παμε στο προνηπιο με πανες.δε ξερω τι αλλο να κανω;νοιωθω σαν πρωταρα.του εχω παρει τα παντα.δεν γινεται τιποτα.λεω να τον αφησω για τωρα το χειμωνα και απο την ανοιξη παλι..............

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χτες κ σημερα δοκιμασα το μικρο στογιογιο κ παλι φοβοταν κ δε καθοταν!εκλαιγε!τον δοκιμασα κ στη λεκανη με το ειδικο καπακι για παιδακια αλλα εκει εκανε χειροτερα!πριν 6 μηνες το εκανε αυτο παλι κ ειπα θα το ξεχασε!τι να κανω/?γιατι το φοβαται?εβλεπε την αδερφη του τοσο καιρο να τα κανει εκει.κ εδω κ λιγο καιρο την βλεπει που καθετε στο ειδικο καπακι της τουαλετας!δε του ειναι κατι αγνωστο!την εβαλα κ την μεγαλη στο γιογιο σημερα για να την δει παλι αλλα τιποτα!κ τον πηρα με το καλο!καμια ιδεα????το φοβαται πολυ σας λεω!με γραπωνει απο το λαιμο κ κλαιει!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χτες κ σημερα δοκιμασα το μικρο στογιογιο κ παλι φοβοταν κ δε καθοταν!εκλαιγε!τον δοκιμασα κ στη λεκανη με το ειδικο καπακι για παιδακια αλλα εκει εκανε χειροτερα!πριν 6 μηνες το εκανε αυτο παλι κ ειπα θα το ξεχασε!τι να κανω/?γιατι το φοβαται?εβλεπε την αδερφη του τοσο καιρο να τα κανει εκει.κ εδω κ λιγο καιρο την βλεπει που καθετε στο ειδικο καπακι της τουαλετας!δε του ειναι κατι αγνωστο!την εβαλα κ την μεγαλη στο γιογιο σημερα για να την δει παλι αλλα τιποτα!κ τον πηρα με το καλο!καμια ιδεα????το φοβαται πολυ σας λεω!με γραπωνει απο το λαιμο κ κλαιει!

 

Nομιζω οτι ειναι πολυ μικρος για να τον πιεσεις.

Αν δεν γινει εκπαιδευση τουαλετας σε πολυ μικρη ηλικια, μετα πας για 2,5 χρονων.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...