Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

στον παιδικο μου ειπαν οι δασκαλες του λιγο να τον πιεσω.οχι ξυλο και τετοια.να του φοραω βρακι και να τον ρωταω καθε 1 με 2 ωρεσ αν θελει τσισα η κακα.εκει ετσι κανουν.τον ρωταω και ολο οχι μου λεει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΕΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ.ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΦΟΡΑΕΙ ΠΑΜΠΕΡΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

anemoni μου χίλια δίκια έχεις και το'χω σκυλομετανιώσει από τότε που έκανα αυτό το πράγμα και δεν πρόκειται να το ξανακάνω....Όταν θελήσει το παιδί και θα΄ναι έτοιμο πιστεύω θα καταλαβαίνει από μόνη της.

 

Αφήστε κορίτσια πήγα να δω τον παιδικό, είναι ΤΕΛΕΙΟΣ, απλά μου είπαν πως θα πρέπει να έχει καθαρίσει μέχρι τον Σεπτέμβριο γιατί δεν θα μπορέσουν να την βάλουν με το μεγάλο γκρουπ (τα παιδάκια δηλαδή που έχουν καθαρίσει).

Με άνχωσαν παραπάνω δηλαδή, αλλά δεν το ξαναπίεσα το παιδί και ξεκινήσαμε πάλι να κάνουμε τσίσα στη λεκάνη, όχι όμως και κακά..:-(:-(

 

Πάντως έχουμε μεγάλη πρόοδο σε σχέση με πριν 2 εβδομάδες!:D

 

(Α, επίσης για την ηλ***α την παιδίατρο μου δεν θα σχολιάσω γιατί δεν ενημερώνει σωστά και είμαστε στη διαδικασία ψαξήματος νέου παιδιάτρου.)

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

mor@ki_K και εγω αγχωνομουνα λογω παιδικου.ξεκινησα την προσπαθεια αρχες ιουνιο με αποτελεσμα καθε μερα να λερωνετε πολλες φορες.σταματησα γιατι ειχα γινει:evil: απο τα νευρα και τα πλυντηρια.ειπα μαλλον δεν ειναι ετοιμη και με το να την πιεζω δεν βγαζει πουθενα.πριν μια εβδομαδα πηρα ενα παραμυθι με ενα κοαλα που εχει γιογιο και ξεκινησαμε παλι.δεν ξερω αν τη βοηθησε το παραμυθι αλλα μαλλον τα καταφεραμε:lol::lol:εχει λερωθει μονο 2 φορες γιατι ηταν μακρια το γιογιο και εγω δεν την μιλησα καθολου.τωρα βαζω πανα μονο στον υπνο της

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ενώ εμείς ξεκινήσαμε προ μηνός πολύ καλά και φοράμε το βρακάκι όλη μερα πλην τοης ωρας του ύπνου που επιλέγει σκόπιμα να κάνει τα κακάκια του , τώρα το ε΄ρωτημα είναι να του αφήσω το βρακάκι και την ώρασ του ύπνου και ας λερωθεί αλλιώς πώς θα γίνει η μετάβαση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα το κοψει μονος του το βραδυνο..εμενα σηκονεται και λεει οτι θελει τουαλετα τη νυχτα ενω φοραει παμπερς...τις περισσοτερες ημερες το βγαζω στεγνο...οποτε μαλλον θα το καταργησω συντομα ;)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα...

Εμεις εδω και 1,5 μηνα εχουμε κοψει την πανα κι εχουμε αφησει μονο τη μεσημεριανη στον υπνο και τη βραδυνη.

Στην αρχη ειχε λερωθει κανα 2 φορες αλλα μετα συνηθισε και πηγαινε κατευθειαν στο γιογιο.Ειχαμε ενα μικρο θεμα γιατι φοβοταν να κανει τα κακακια της και περιμενε τη μεσημεριανη πανα.Αλλα το ξεπερασαμε κι αυτο!!!

Τωρα παμε για ολες μας τις αναγκες στο γιογιο μας και καθομαστε με τις ωρες...!

Τη μεσιμεριανη και τη βραδυνη θα προσπαθησω να της την κοψω λιγο αργοτερα.

Τωρα ειναι 2,5 ετων και νομιζω οτι ηδη μεχρι στιγμης τα εχει παει πολυ καλα...

line_test_beg_minie_time_1170565200_text_546f205374656c6c696e616b69206d6f752065696e6169.gif

 

 

enCup3.png?InVDjopT

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ο μικρος μου ειναι πλεον ... αρκετα μεγαλος παρολα αυτα αρχισαμε την εκπαιδευση πριν απο 1 εβδομαδα.Ειχαμε προσπαθησει και περισι αλλα δεν ηθελε με τιποτα οποτε το αφησαμε για φετος.

Εχουμε κανει τσισα μας αρκετες φορες στο γιο γιο μας αλλα και στην πανα μας.Μερικες φορες το θυμαται κι αλλες το ξεχναει!!Για τα κακα ειναι καθετος: θελω την πανα μου, μου λεει.Ευλπιστω να συνιθισουμε και να ξεμπερδευουμε συντομα.Παντως το παλευουμε...

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ο μικρος μου ειναι πλεον ... αρκετα μεγαλος

 

shine καλησπερα...

οντως ο μικρουλης σου ειναι αρκετα μεγαλος....

τον εχεις γραψει σταθμο ?

δεν τον βοηθανε εκει να κοψει την πανα ?

line_test_beg_minie_time_1170565200_text_546f205374656c6c696e616b69206d6f752065696e6169.gif

 

 

enCup3.png?InVDjopT

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διαπιστώνω ότι τα περισσότερα παιδάκια δυσκολέυονται με τα κακάκια τους σε σχέση με τα τσίσα τους.saphira κι εμείς έχουμε το ίδιο ακριβώς έμα με εσένα περιμένει το μεσημέρι να του βάλω την πανα για να κάνει τα κακάκια του, το πρωί δε που ξυπνάει τίγκα στα κακά και στα τσίσα , πώς να του βγάλω την πάνα χωρίς ατυχήματα.όσο για τον παιδικό σταθμό, εμείς θα ξεκινήσουμε το Σεπτεμβριο και πηγαμε έτσι για δοκιμή φέτος, παρότι τους είπα ΄΄οτι είναι στην φάση της εκπαίδευσης , δεν τους είδα διατεθείμένους να το προσπαθήσουν . Το παιδάκι να φανταστείτε τα κραταγε για τρεις ώρε ςκαι τα έκανε στο σπίτι. Ελπίζω να μην συνεχιστεί αυτό και το σεπτέμβρ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

shine καλησπερα...

οντως ο μικρουλης σου ειναι αρκετα μεγαλος....

τον εχεις γραψει σταθμο ?

δεν τον βοηθανε εκει να κοψει την πανα ?

 

Δεν παει παιδικο γιατι τα πρωινα ειμαι σπιτι και δουλευω τα απογευματα.Αν τον πηγαινα παιδικο δεν θα εβλεπα σχεδον καθολου.Γυριζω γυρω στις 9 το βραδυ...

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! Έχω 2 γιους, ο μεγάλος είναι 25 μηνών και ο μικρός σχεδόν 7! Ξεκίνησα πριν από 10 μέρες να βάζω το μεγάλο στη λεκάνη με το καθισματάκι, και τις πρώτες μέρες πήγαν όλα καλά. Κακά, πιπί. Μετά την 3η μέρα όμως, άρχισε να κάνει πιπι πάνω του και ή να μου το λέει κατόπιν εορτής ή και καθόλου! Τα κακά τα λέει πάντα. Βέβαια, ενώ στην πάνα τα έκανε κάθε μέρα, στη λεκάνη τα κάνει μέρα παρά μέρα. Αλλά δεν με ανησυχεί αυτό. Το θέμα μου είναι πως μετά την 3η μέρα, του λέω "πάμε να κάνουμε πιπι" κ αυτός δε θέλει λεει. Ε, μετά από 30 λεπτά τάχει κάνει πάνω του. Του δίνω μετά από κάθε φορά είτε 1 m n'm, καραμέλα, κάτι που του αρέσει μπας και τον δελεάσω αλλά μπα.. Να το ξαναγυρίσω στην πάνα ή να επιμείνω?

Α, και όταν λερώνεται δεν τον μαλώνω. Του λέω "αν δε θες να κανεις πιπι στη λεκάνη, δεν πειράζει, θα δώσω τα βρακάκια σου σε άλλα παιδακια που τα θελουν και θα ξαναβαλουμε pampers". Και απαντα "οχι, δικα μου ειναι τα βρακακια".

 

Και άλλη 1 ερώτηση. Πρεπει να εχουμε βγαλει τα καγκελα για να κοψουμε και την πανα στον υπνο? γιατι δε θελω να τα βγαλω ακομα.. Φοβαμαι οτι θα τριγυρναει στο σπιτι. Ειναι απιστευτα ζωηρος. Μονο στον υπνο μενει σε 1 σημειο!!! Ολη μερα τρεχει κ χοροπηδαει. Ουτε τηλεοραση δε βλεπει καθιστος!

 

(συγνωμη για το τεραστιο κειμενο... :) )

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως κάναμε το μεσημέρι το πείραμα να του βγάλουμε την πάνα κι όχι μόνο δεν μας τα είπε αλλά και τα έκανε τσίσα και κακά στο κρεββάτι και μετά απιτούσε να τον κάνουμε και μπάνιο ο κύριος...Δεν ξέρω , μάλλον θα τον αφήσω...2nt δεν ξέρω πραγματικά τί να σε συμβουλέυσω γιατί και εγώ σε αυτό το θέμα είμαι αρχάρια όπως αποδεικ΄νυεται..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως κάναμε το μεσημέρι το πείραμα να του βγάλουμε την πάνα κι όχι μόνο δεν μας τα είπε αλλά και τα έκανε τσίσα και κακά στο κρεββάτι και μετά απιτούσε να τον κάνουμε και μπάνιο ο κύριος...Δεν ξέρω , μάλλον θα τον αφήσω...

 

χαχαχα τον πονηρούλη!!!

 

Κορίτσια πήγαμε για σαβ-κο στο χωριό και εχθές η μικρή μου ενώ την είχα όλη μέρα με το βρακάκι (εκτός μασημεριανού και βραδυνού ύπνου που φοράμε πάνα) και το απόγευμα ξαφνικά μου λέει : -μαμά πάμπερς!

-Τί θέλεις? την ρωτάω, Να βάλουμε πάμπερς?

-Ναι, μου απαντάει.

-Γιατί Κατερίνα, για να κάνεις κακά?

-Ναι, μου λέει.

 

Και εγώ σάστησα από την χαρά μου και της έβαλα το πάμπερς και τα έκανε ωραιότατα εκει και μετά ξαναβάλαμε το βρακάκι μας.

Βέβαια θα μπορούσα να την επιχειρήσω μπας και τα κάνει ατην τουαλέτα αλλά από την χαρά μου δεν ήθελα να της κόψω την φόρα..

Πάντως πολύ θετικό σημάδι που αρχίζει και μου το λέει πριν τα κάνει.

Αλλά τα τσίσα δεν τα λέει, έχω εγώ τον νου μου και την πηγαίνω στην τουαλέτα.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω τρελαθει απο χαρα.βρηκα τροπο να καθετε στο γιογιο.εχω τις καρτουλες που δειχνουν δεντρακια,ζωακια,μπαλες και καθετε με αυτα.οχι μονο αυτο,δεν θελει να σηκωνετε τωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας κοριτσια ενω ξεκινησαμε πολυ ωραια μας ματιασανε μαλλον :(

Εχει παθει ψιχολογικο με τα κακα...ενω δεν την πιεσα δεν την μαλωσα...δεν μπορω να καταλαβω γιατι! Ειναι δυσκοιλιο παιδι ετσι και αλλιως απο μωρακι...ισως επειδη ποναει...το θεμα ειναι οτι δεν κανει κακα σφιγγετε συνεχεια και φωναζει δεν θελω και κλαιει :( Την αφηνω ακομα και στο βρακι να κανει αρκει να κανει... Δεν εχω ιδεα τι αλλο να κανω :(

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Εμας κοριτσια ενω ξεκινησαμε πολυ ωραια μας ματιασανε μαλλον :(

Εχει παθει ψιχολογικο με τα κακα...ενω δεν την πιεσα δεν την μαλωσα...δεν μπορω να καταλαβω γιατι! Ειναι δυσκοιλιο παιδι ετσι και αλλιως απο μωρακι...ισως επειδη ποναει...το θεμα ειναι οτι δεν κανει κακα σφιγγετε συνεχεια και φωναζει δεν θελω και κλαιει :( Την αφηνω ακομα και στο βρακι να κανει αρκει να κανει... Δεν εχω ιδεα τι αλλο να κανω :(

 

Έτσι μας έκανε & εμάς το παιδί... Ταλαιπωρήθηκε το κακόμοιρο αλλά τώρα μπήκε ξανά σε μια σειρά απο μόνος του... Με τα πιπί όλα καλά, τώρα θέλει να πηγαίνει εντελώς μόνος του & με τα κακά όταν θέλει να κάνει μου φέρνει μια πάνα, τα κάνει στην πάνα & τον αλλάζω αμέσως. Δεν είναι και το πιο σωστό, αλλά είναι ο μόνος τρόπος. Δεν τον πιέζω άλλο, όταν αποφασίσει οτι δεν φοβάται πια τα κακά του, φαντάζομαι θα το κόψουμε και αυτό. Πάντως είναι όλη μέρα με το βρακάκι & με ελάχιστα ατυχήματα

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα με τα "πιπι" ειναι μια χαρα...και οταν φοραει πανα στον υπνο με ξυπναει για να τα κανει στο γιογιο!! Τα κακα δεν κανει πουθενα...ο παιδιατρος μου εδωσε παραφινελαιο...εννοειτε δεν το πινει!! Της δινω πολλα λαχανικα αλλα ποτελεσμα μηδεν :(

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου είναι 2,5 χρονών και στην κυριολεξία από ενός (1) έτους όταν ήθελε να κάνει κακά μου το ανακοινωνε πιο μπροστά. Οπότε εγω η χαζή μάνα έλεγα Αχ τι ωραια θα καθαρισουμε ευκολα από τις πάνες σε μενα το λετε.?? Ακόμα τίποτα τον εχω παρει γιο γιο με μουσικες και μελωδίες τίποτα του λέω να πάμε στο γιο γιο και αυτός δεν θέλει ή αν πάει κάθεται με τα ρούχα. Το επομενο που έκανα ήταν να του αγοράσω ομορφα βρακακια με όλους τους ήρωες που κυκλοφορούν και δεν θελεί με τίποτα να τα βάλει. Νομιζω ότι είναι αρκετα έξυπνος και επειδη σκεφτεται την συνέχεια έχει άρνηση τωρα που είνα καλοκαιρι μονο το μαγιο φοράει με ευκολια γιατι του αρεσει πολύ η θαλάσσα αλλά ουτε λόγος για κανονικό βρακάκι τι να κάνω? Φυσικα δεν τον πιεζω καθόλου απλά που και που τον ρωτάω θέλεις να πάμε να κάνουμε στο γιο γιο , θελεις να φορέσουμε αυτό το βρακάκι? και αυτός δεν θέλει με τίποτα έχετε καμία καλή ιδέα υπάρχει άλλος τρόπος να το χειριστώ ?????

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι η Ευα. λοιπον και εγω ξεκινησα την δυο χρονων κορη μου. βεβαια νομιζω οτι οταν το παιδι ειναι 2,5 χρονών είναι πιο ευκολο.μου ειπαν οτι σε μια βδομαδα θα ξεμπερδευα αλλα τωρα και ενα μηνα προσπαθούμε.Ειναι λιγο ανησυχο πνευμα η κορη μου και τωρα που εχουμε το μωρο τα πραγματα γιννονται μερα με τη μερα χειροτερα.Θα σας γραψω μερικα "κολπακια" που έκανα ισως σε σας πιάσουν καλύτερα (1)αγορασα ένα βιβλίο με τίτλο "πάνε οι πάνες".Μιλάει για τον Στέφανο και την Κατερίνα που πια είναι μεγαλα παιδιά και δεν τους κανουν οι πανες τους, έτσι αγόρασαν διάφορα βρακάκια, γιογιο και περιγραφει ολη την διαδικασια.το βιβλιο διαθέτει και αστεράκια για επιβραβευση. Να σας πω την αληθεια ετσι ξεκινήσαμε οταν διαβαζαμε ξεχνιωταν και εκανε το πιπι της αλλα τα κακα με τιποτα. μια μερα λοιπόν εμφανίστηκε η "γιογιονερα'ι'δα(2)φέρνει ένα δωράκι μολις τα καταφερει το μικρο σας.

[αν ειναι αγόρι μπορει να είναι ο ήρωας που αγαπαει και οχι η γιογιονερά'ι'δα]

η νεράιδα είναι μια πιο αμμεση επιβράβευση και ετσι το συνδεουν τα μικρα μας πιο ευκολα."μαμά θα παω στο γιογιο,θα μου φέρει η γιογιονερά'ι'δα δώρο"έτσι έλεγε το όλγακι μπορώ να πω οτι βελτιωθηκε λιγο .αλλα τα κακα την δυσκολευαν ακομα.Ετσι (3) για να την κάνω να ξεχαστεί την βαζω να κατσει στο γιογιο ,της γεμίζω μια λεκανίτσα με νερο και παιχνιδια.αυτό πιάνει πάντα ξεχνιέται και τα κανει χωρίς να πει οτι πονάει. λοιπον θελει πολυ υπομονη και χρόνο.να περιμενετε πολλα πισωγυρισματα.Εμενα ενώ εχθές πηγαινε μονη της στο γιογιο χωρίς καν να της το ζηταω εγω, σήμερα τα εχει κανει τρεις φορές πάνω της.Ελπίζω να σας βοηθησα εστω και λίγο.Καλη επιτυχια σε όλους μας!!!!!

url=http://ticker.7910.org/eng]an1cA3b0g410010Mjg5ZHw0MzI5N2RhfE9sZ2EgaXM.gif[/url].png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη της κολλητής μου είναι 2 και φοράει ακόμα την πάνα της. Ο γιος της είναι 3 και πρόσεξα ότι του την έχει κόψει. Καλή προσπάθεια κορίτσια!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

anemoni μου χίλια δίκια έχεις και το'χω σκυλομετανιώσει από τότε που έκανα αυτό το πράγμα και δεν πρόκειται να το ξανακάνω....Όταν θελήσει το παιδί και θα΄ναι έτοιμο πιστεύω θα καταλαβαίνει από μόνη της.

 

Αφήστε κορίτσια πήγα να δω τον παιδικό, είναι ΤΕΛΕΙΟΣ, απλά μου είπαν πως θα πρέπει να έχει καθαρίσει μέχρι τον Σεπτέμβριο γιατί δεν θα μπορέσουν να την βάλουν με το μεγάλο γκρουπ (τα παιδάκια δηλαδή που έχουν καθαρίσει).

Με άνχωσαν παραπάνω δηλαδή, αλλά δεν το ξαναπίεσα το παιδί και ξεκινήσαμε πάλι να κάνουμε τσίσα στη λεκάνη, όχι όμως και κακά..:-(:-(

 

Πάντως έχουμε μεγάλη πρόοδο σε σχέση με πριν 2 εβδομάδες!:D

 

(Α, επίσης για την ηλ***α την παιδίατρο μου δεν θα σχολιάσω γιατί δεν ενημερώνει σωστά και είμαστε στη διαδικασία ψαξήματος νέου παιδιάτρου.)

 

Καλή συνέχεια λοιπόν στο ζουζουνάκι σου και βασικά μην πιέζεσαι εσύ γιατί τότε ... άστα να πάνε!! Τα ατιμούλικα τα παιδάκια μας όλα τα καταλαβαίνουν... Μην στενοχωριέσαι καθόλου, τι θα κάνει, θα μείνει μια ζωή με την πάνα; Δεν γίνεται!!!! Θα δεις μόνο του το παιδάκι θα ωριμάσει κι όλα θα πάρουν τη σειρά τους. Όσο για τον παιδικό, γιατί πρέπει σώνει και καλά να μπει στο γκρουπ με τα παιδάκια που έχουν καθαρίσει;

Για την παιδίατρο, καλό ψάξιμο σου εύχομαι. Κι εγώ μέχρι να βρω μία γιατρό που να με ικανοποιεί και σαν επιστήμονας και σαν άνθρωπος, έφτυσα αίμα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτη η πανα...

Τα τσισακια τα καταφερνουμε.Τα κακα ειναι προβλημα."Θελω την πανα μου" δηλωνει οταν θελει να κανει κακα του...

"Δεν ειμαι μεγαλος,ειμαι μωρο!"δηλωνει επισης οταν προσπαθουμε να εξηγησουμε τι πρεπει να γινει.

Ειναι και η μπεμπα στην μεση η οποια φοραει πανες!!Κοιταει ολο περιεργεια ο γιος μου...

Γιατι η μπεμπα φορει πανα ενω αυτος βρακακι κι επιμενουν κι ολοι να πηγαινει στο καρεκλακι;Λενε οτι τωρα γινεται μεγαλος..."Δεν θελω να ειμαι μεγαλος"...

Εχει και τα δικια του το παιδι αν το δουμε απο τη δικη του μερια... αλλα ελα που δεν γινεται κι αλλιως.

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε πριν ενα μηνα τις προσπαθειες αλλα σταματησαμε γιατι μαλλον δεν ηταν ετοιμη.ενω ελεγε και τα τσισα και τα κακα,δεν προλαβαινε:cry:εχουμε ξεκινησει παλι εδω και τρεις μερες και εχει παει απροσδοκητα καλα.ουτε ενα ατυχημα.αφου και σε ενα παιδικο παρτυ που πηγαμε χτες μου ζητησε να παει εκει τουαλετα.το θεμα ειναι οτι σημερα ηθελε να της βαλω πανα.τωρα εγω τι κανω;της βαζω ή οχι:roll:.

 

Οχι .Οταν βγαλουμε μια φορα την πανα δεν την ξαναβαζουμε γιατι μπερδευουμε το παιδι.Ας τα κανει 2-3 φορες επανω του ,το πιο πιθανο εινια να σιχαθει να μην του αρεσει και θα μάθει.Με τα ατυχηματα μαθαινουν.Στην αρχη δεν προλαβοινουν ,μπορει να τα λενε αλλα να τα κανουν στο δρομο προς την τουαλετα,αλλα σιγα σιγα μαθαινουν.Υπομονη χρειαζεται.

 

 

Και άλλη 1 ερώτηση. Πρεπει να εχουμε βγαλει τα καγκελα για να κοψουμε και την πανα στον υπνο? γιατι δε θελω να τα βγαλω ακομα.. Φοβαμαι οτι θα τριγυρναει στο σπιτι. Ειναι απιστευτα ζωηρος. Μονο στον υπνο μενει σε 1 σημειο!!! Ολη μερα τρεχει κ χοροπηδαει. Ουτε τηλεοραση δε βλεπει καθιστος!

 

Τι σχεση εχουν τα καγκελα με την πανα ;;Δεν το εχω ξανακουσει αυτο και δεν μπορω να τα συνδεσω μεταξυ τους γι αυτο ρωταω.

Παντως το βραδυνο συνισταται να τα αφηνουμε να το κοβουν μονα τους και να μην τα πιεζουμε( εχω ακουσει μαμα να ξυπναει το παιδι καθε μια ωρα επι 2 βδομαδες και να το πηγαινει τουαλετα για να μαθει να μην τα κανει στον υπνο του!!!!!Βαρβαρο δεν ειναι ρε κοριτσια αυτο;;;;Δεν θα το εκανα ποτε)

 

Εμας κοριτσια ενω ξεκινησαμε πολυ ωραια μας ματιασανε μαλλον :(

Εχει παθει ψιχολογικο με τα κακα...ενω δεν την πιεσα δεν την μαλωσα...δεν μπορω να καταλαβω γιατι! Ειναι δυσκοιλιο παιδι ετσι και αλλιως απο μωρακι...ισως επειδη ποναει...το θεμα ειναι οτι δεν κανει κακα σφιγγετε συνεχεια και φωναζει δεν θελω και κλαιει :( Την αφηνω ακομα και στο βρακι να κανει αρκει να κανει... Δεν εχω ιδεα τι αλλο να κανω :(

zoyzoynitsa και μενα ηταν πολυ δυσκοιλιο μωρακι-σε νοσοκομεια τρεχαμε για κλισματα μεσα στην νυχτα!!-

Η συμπεριφορα της στην αρχη ηταν ακριβως οπως την περιγραφεις...Και μεις την αφηναμε να κανει και στο βρακακι και στο πατωμα ακομα γιατι περνουσαν μεχρι και 5 μερες και τιποτα!!!!!Τελικα σιγα σιγα το συνηθισε..και τωρα ειναι οκ.Βεβαια καθε φορα που εκανε πανω της της λεγαμε πολυ γλυκα οτι δεν πειραζει αλλα πρεπει να πηγαινουμε τουαλετα γιατι λερωνεσαι εσυ ,το σπιτι κλπ ,ειναι βρωμικα..κτλ..αλλα τελικα νομιζω αυτο που επιασε ειναι οτι της ειπα μια μερα''αγαπη μου πρεπει τα κακα να πηγαινουν στην τουαλετα γιατι εκει ειναι το σπιτι τους και τα περιμενει η μαμα τους ...΄΄τωρα ειμαστε στη φαση πριν τραβηξουμε καζανακι να τα χαιρεταμε ....''γεια σας κακακια..να πατε στη μαμα σας τωρα''!!!:D:D:D

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

RENAH τελικα τοτε δεν υπεκυψα και δεν της ξαναεβαλα πανα παρα μονο στον υπνο.ευτηχως πανε ολα μια χαρα και εχουμε ελαχιστα ατυχηματα οταν η τουαλατα ειναι μακρια και της ξεφευγουν λιγα τσισα λιγο πριν κατσει:lol:παντως εχω το γιογιο στον κηπο που καθομαστε και τα αποφευγουμε τα πολλα ατυχηματα.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...