Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΥΠΝΟΣ


nala

Recommended Posts

@annoulen πολύ ενδιαφέρον η απάντηση σου και το πρόγραμμά που μου προτείνεις. Ξυπνάμε έτσι κι αλλιώς νωρίς 7-8 έχει ξυπνήσει. Πιο πριν δε κοιμοταν καθόλου κατα τη διάρκεια της ημέρας αλλα τωρα αρχίζει και φτιάχνει ενα πρόγραμμα μόνος του και κοιμαται λιγο το πρωί και λιγο παραπάνω το μεσημέρι, πιστεύω μέχρι τότε να αλλαξει κι αλλο το πρόγραμμα του λόγω και αλμάτων αρα θα βρούμε τη λύση.

@Έσπερος μπάνιο μάλλον επειδή θα κανει μετά το μπανιο στη θάλασσα το απόγευμα, μεστις 7 δηλαδή αν δε κοιμηθεί τότε ισως αλλαξει ο τρόπος που τον κοιμιζω. Κι εμένα ότι ώρα και να κοιμηθεί θα ξυπνησει πολύ νωρίς. Το σκέφτομαι από τώρα, γιατί είναι το πρώτο μας καλοκαίρι και θέλω να το ευχαριστηθει κι αυτο,δε θέλω ουτε να ξεβολευτει ουτε να γκρινιάζει.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Με βοηθησατε τουλάχιστον να μην αγχωνομαι για τη ρουτίνα του και το πρόγραμμά του. Θα ακολουθησω τις συμβουλές σας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Γεια σας. Αναρωτιέμαι μιας και αλλάζει το δικο μας πρόγραμμα το καλοκαίρι πως θα προσαρμοστεί το παιδι σε αυτό ή μήπως πρέπει να προσαρμοστω εγώ στο δικο του. Εμείς ζούμε σε νησί, Κέρκυρα, φουλ τουριστική περιοχή, δίπλα σε θάλασσα και σκέφτομαι θα κλεινομαι καλοκαιριατικα μέσα από τις 7-8; δε ζηταω να τριγυρναω κάθε βράδυ με το παιδι, αλλά π.χ μια δυο φορές το μήνα μπορεί να είναι κάποια γενέθλια κάποια εκδήλωση θα κάνω πολύ κακο στο πρόγραμμά του; δε θα το αφήνω σε κανέναν, ο άντρας μου θα δουλεύει ολη μέρα, δε μπορώ να διανοηθώ να τον κοιμιζω με ήλιο έξω. Υπάρχει κάποια που ζει σε νησί και άλλαξε το πρόγραμμα του μωρού; παρεμπιπτόντως το μωράκι μου είναι 6 μηνων τώρα τον ιουλιο κλείνει χρονο. 

Σίγουρα δεν μπορείς να κανονίσεις από τώρα το πρόγραμμα του. Σε έξι μήνες θα έχει αλλάξει έτσι κι αλλιώς θα μεγαλώσει, θα έχει αλλά ενδιαφέροντα, θα πηγαίνετε στην θάλασσα, θα παίζει με την άμμο, θα πλατσουριζει. Για μένα είναι νωρίς ακόμα για να προσπαθησεις να αλλαξεις το πρόγραμμα του. Αλλά παιδιά στον ένα χρόνο κοιμούνται δυο φορές την μέρα και άλλα μόνο μία. Έπειτα όταν ανοίγει ο καιρός προσαρμόζεται διαφορετικά το βιολογικό ρολόι, δεν είναι εμφανής η αίσθηση του "χουχουλιασματος" που μας πιάνει το χειμώνα. Αλλωστε το παιδί ενός έτους τότε θα θέλει να παίξει, να βγει εξω δεν θα σε κλείνει μέσα νωρίς. 

 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ΤΟ σίγουρο είναι ότι τα παιδιά δεν είναι προγραμματισμένα να ξυπνήσουν και αργότερα το πρωί, αν κοιμηθούν πιο αργά το βράδυ.

Με μία δυο φορές δεν αλλάξει το πρωινό ξύπνημα αλλά αν κοιμούνται αργά συστηματικά κάποια στιγμή θα ξυπνουν και αργότερα ειδικά όταν δεν κοιμούνται μεσημέρι για να αναπληρώσουν ύπνο. 

Link to comment
Share on other sites

@Mikraki2207 Μέχρι τον Ιούλιο θα έχει αλλάξει η ρουτίνα και συνήθεια του ύπνου πολλές φορές.Φυσικά και δεν θα πάθει κάτι το παιδί εαν κάποιες φορές μεσα στον μήνα θελήσεις να τον έχεις μαζί σου σε κάποια κοινωνική εκδήλωση και αν δεις ότι κάθεται . μπορείς να βγεις και νωρίς το βράδυ για ένα φαγητό ή ποτό. Θα είναι και σε ηλικία που η κοινωνικότητα του θα είναι πιο αναπτυγμένη και θα ευχαριστιέται πολύ τις βόλτες. Το δικό μας το μωρό πάντως κοιμότανε πάντα αφού είχε νυχτώσει και πολλές φορές το βραδυνό της το δίναμε ενώ καθόμασταν σε κάποιο ήσυχο καφέ ή σε κανένα παγκάκι στην παραλία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σίγουρα δεν μπορείς να κανονίσεις από τώρα το πρόγραμμα του. Σε έξι μήνες θα έχει αλλάξει έτσι κι αλλιώς θα μεγαλώσει, θα έχει αλλά ενδιαφέροντα, θα πηγαίνετε στην θάλασσα, θα παίζει με την άμμο, θα πλατσουριζει. Για μένα είναι νωρίς ακόμα για να προσπαθησεις να αλλαξεις το πρόγραμμα του. Αλλά παιδιά στον ένα χρόνο κοιμούνται δυο φορές την μέρα και άλλα μόνο μία. 

Αλίμονο, δε θέλω να αλλάξω από τώρα το πρόγραμμα, απλώς ήθελα να "ακούσω" κι από άλλες μαμαδες το τι κάνουν το καλοκαίρι με το ωράριο. Συμφωνώ με ότι έγραψες και ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία μέχρι το έτος ή λίγο παραπάνω είναι η καλύτερη για βραδινούς ύπνους στο καρότσι!! εγώ έδινα γάλα έξω και κοίμιζα στο καρότσι το καλοκαίρι και κάθε βράδυ ποτό..! δεν άλλαξα την ώρα ύπνου! Αλλά και να την αλλάξεις λίγες φορές δεν πειράζει! Μαθαίνουν να προσαρμόζονται σε όλες τις συνθήκες και τους κάνει καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Maya14 είπε:

@Mikraki2207 Μέχρι τον Ιούλιο θα έχει αλλάξει η ρουτίνα και συνήθεια του ύπνου πολλές φορές.Φυσικά και δεν θα πάθει κάτι το παιδί εαν κάποιες φορές μεσα στον μήνα θελήσεις να τον έχεις μαζί σου σε κάποια κοινωνική εκδήλωση και αν δεις ότι κάθεται . μπορείς να βγεις και νωρίς το βράδυ για ένα φαγητό ή ποτό. Θα είναι και σε ηλικία που η κοινωνικότητα του θα είναι πιο αναπτυγμένη και θα ευχαριστιέται πολύ τις βόλτες. Το δικό μας το μωρό πάντως κοιμότανε πάντα αφού είχε νυχτώσει και πολλές φορές το βραδυνό της το δίναμε ενώ καθόμασταν σε κάποιο ήσυχο καφέ ή σε κανένα παγκάκι στην παραλία. 

 Κατι τέτοιο με βλέπω να κάνω κι εγώ. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Η ηλικία μέχρι το έτος ή λίγο παραπάνω είναι η καλύτερη για βραδινούς ύπνους στο καρότσι!! 

Δε κοιμαται το βράδυ ποτέ έξω, θελει ησυχία για να κοιμηθεί, οτιδήποτε αλλο του αποσπα τη προσοχή. Ακομα και να νυσταζει και να του κλείνουν τα μάτια, γκρινιάζει και θέλει να είμαστε μονοι για να φαει να κοιμηθεί. Αυτό ευελπιστώ να το αλλαξει μηνα με το μηνα. 

 

Just now, irin είπε:

Μαθαίνουν να προσαρμόζονται σε όλες τις συνθήκες και τους κάνει καλό!

Για να προσαρμοστεί θα πρέπει να κάνω κάτι επανειλημμένα που δε το σκοπευω και για τη δικη μου ψυχικη ηρεμια. Νιώθω οτι το ταλαιπωρω αν τον εχω συνέχεια εξω. Επίσης μια φορά να κανουμε κάτι διαφορετικό στη ρουτίνα του θα του κακοφανει και φαίνεται στο ποσο θα κάνει να τον πάρει ο ύπνος και στη ποιότητα υπνου του μετα 

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2020 at 5:24 ΜΜ, Mikraki2207 είπε:

Δε κοιμαται το βράδυ ποτέ έξω, θελει ησυχία για να κοιμηθεί, οτιδήποτε αλλο του αποσπα τη προσοχή. Ακομα και να νυσταζει και να του κλείνουν τα μάτια, γκρινιάζει και θέλει να είμαστε μονοι για να φαει να κοιμηθεί. Αυτό ευελπιστώ να το αλλαξει μηνα με το μηνα. 

Αυτό όντως μπορεί να αλλάξει, αν και γενικά τα ερεθίσματα τους ξεσηκώνουν όσο μεγαλώνουν. 

 

Εμείς είμαστε από τους γονείς που δεν έβγαιναν βραδυ με τη λογική ότι θα κοιμηθεί στο καρότσι. μόνο σε στενό συγγενικό γάμο το κάναμε κ προφανώς θα το κάναμε όσες φορές χρειαζόταν για κάτι ανάλογο. δεν θα πηγάιναμε όμως για ποτό κ δυνατή μουσική πχ. κ δεν το λέμε κ εκ του ασφαλούς, δεν έχουμε κανέναν να τον προσέξει οπότε πραγματικά δεν έχουμε βγει βράδυ από τότε που γεννήθηκε ο μικρός. φέρουμε όμως φίλους στο σπίτι την ώρα που κοιμάται. γενικά κ εμάς δεν μας αρέσει να κάνουμε πειράματα με τον βραδυνό ύπνο. όμως από την άλλη, σίγουρα θα υπάρξουν ανάγκες να κοιμηθεί οπουδήποτε, οπότε καλό είναι να πάρεις κ κάποιο ρίσκο. ο δικός μας κοιμάται πχ σε καράβι με φώτα κ κόσμο όταν είνια η ώρα του κ έχει νυστάξει, είτε μεσημέρι είτε βράδυ. έχει κοιμηθεί για μεσημέρι σε βάφτιση ενώ έψελναν οι παπάδες κ εκλαιγε το μωρό που βαφτιζόταν. δεν κάναμε κάτι για να το κάνουμε ευέλικτο, θα μπορούσε κανείς να πει μάλιστα ότι έχουμε κάνει τα πάντα για να μην βγει ευέλικτο.κι όμως  έτσι βγήκε. αν δυσκολευεται όπως λες με αλλαγές στη ρουτίνα, θα έλεγα να δοκιμάζεις πού κ πού μικρές αλλαγές, στο σπίιτ με ηρεμία πρώτα, μην κάνεις πειράματα κατευθείαν σε μια έξοδο που θα είστε όλοι κουρασμένοι. καλό είναι να υπάρχει μιε ευελιξία αλλά φυσικά δεν ταλαιπωρείς ένα μωρό όταν ζορίζεται με μια κατάσταση. κοιτάς να γίνεις εσύ ευέλικτος. μπορεί να μη βγείτε για ποτό μετά τις 10, αλλά να βγείτε 8-10 πχ. δεν θα δείτε τον τρελό κοσμο, μάλλον οικογένειες με παιδάκια, αλλά τι να κάνεις! ή βγαίνετε βράδυ εναλλάξ αν θέλετε κάτι πιο ενήλικο. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτό όντως μπορεί να αλλάξει, αν και γενικά τα ερεθίσματα τους ξεσηκώνουν όσο μεγαλώνουν. 

 

Εμείς είμαστε από τους γονείς που δεν έβγαιναν βραδυ με τη λογική ότι θα κοιμηθεί στο καρότσι. μόνο σε στενό συγγενικό γάμο το κάναμε κ προφανώς θα το κάναμε όσες φορές χρειαζόταν για κάτι ανάλογο. δεν θα πηγάιναμε όμως για ποτό κ δυνατή μουσική πχ. κ δεν το λέμε κ εκ του ασφαλούς, δεν έχουμε κανέναν να τον προσέξει οπότε πραγματικά δεν έχουμε βγει βράδυ από τότε που γεννήθηκε ο μικρός. φέρουμε όμως φίλους στο σπίτι την ώρα που κοιμάται. γενικά κ εμάς δεν μας αρέσει να κάνουμε πειράματα με τον βραδυνό ύπνο. όμως από την άλλη, σίγουρα θα υπάρξουν ανάγκες να κοιμηθεί οπουδήποτε, οπότε καλό είναι να πάρεις κ κάποιο ρίσκο. ο δικός μας κοιμάται πχ σε καράβι με φώτα κ κόσμο όταν είνια η ώρα του κ έχει νυστάξει, είτε μεσημέρι είτε βράδυ. έχει κοιμηθεί για μεσημέρι σε βάφτιση ενώ έψελναν οι παπάδες κ εκλαιγε το μωρό που βαφτιζόταν. δεν κάναμε κάτι για να το κάνουμε ευέλικτο, θα μπορούσε κανείς να πει μάλιστα ότι έχουμε κάνει τα πάντα για να μην βγει ευέλικτο.κι όμως  έτσι βγήκε. αν δυσκολευεται όπως λες με αλλαγές στη ρουτίνα, θα έλεγα να δοκιμάζεις πού κ πού μικρές αλλαγές, στο σπίιτ με ηρεμία πρώτα, μην κάνεις πειράματα κατευθείαν σε μια έξοδο που θα είστε όλοι κουρασμένοι. καλό είναι να υπάρχει μιε ευελιξία αλλά φυσικά δεν ταλαιπωρείς ένα μωρό όταν ζορίζεται με μια κατάσταση. κοιτάς να γίνεις εσύ ευέλικτος. μπορεί να μη βγείτε για ποτό μετά τις 10, αλλά να βγείτε 8-10 πχ. δεν θα δείτε τον τρελό κοσμο, μάλλον οικογένειες με παιδάκια, αλλά τι να κάνεις! ή βγαίνετε βράδυ εναλλάξ αν θέλετε κάτι πιο ενήλικο. 

Ακριβώς αυτό κάνουμε κι εμείς τώρα, δε βγαίνουμε, μονο από πρωί καμία βόλτα και πάλι η έρμη μάνα σκέφτομαι μήπως θα θελε να ειναι σπίτι τώρα; μήπως θέλει ησυχία; μήπως θέλει τη βολεψια του; ξέρω ότι δεν είναι σωστο αυτό και ισως του κανω κακο. Θα προσπαθήσω να του κάνω μικρές αλλαγές σιγά σιγά. Όταν ηταν νεογέννητο δεν προσπαθούσα να κάνω ησυχία π.χ για να μη ξυπνήσει ελπιζοντας ότι θα συνηθίσει και θα κοιμάται σε διάφορες συνθήκες,αλλα μαλλον το αντίθετο έγινε. Ειναι η ιδιοσυγκρασια του τέτοια. Και όντως γίναμε εμείς ευέλικτοι, δεν μας λείπει να βγούμε βράδυ, κι ουτε το επιθυμουμε απλως ο άντρας μου θα δουλεύει σπαστο και το βράδυ θα σχολαει 10-11 και ήθελα να τον προλαβει τουλάχιστον λίγο πριν κοιμηθεί και μια στο τοσο ισως να παμε απο κει που δουλευει και μα γίναμε σπίτι όταν σχολασει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...