Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχετε κυτταρίτιδα?? Τι κάνετε??


Recommended Posts

Το ανοίγω αυτό το θέμα γιατί εμένα προσωπικά με καίει πολύ .... και κάθε φορά που πλησιάζει καλοκαίρι είναι το μεγάλο μου πρόβλημα...αφού λέω μερικές φορές οκ δεν βγαίνω φέτος στην παραλία!!!

Εχω διαβάσει βέβαια και σε βιβλία και στο internet γνωρίζω λίγο πολύ τους τρόπους αντιμετώπισης (οι οποίοι βέβαια θέλουν συστηματική αντιμετώπιση και όχι 2-3 μήνες πριν το καλοκαίρι:rolleyes:).

Εγώ προσωπικά μέχρι τα 26 ήμουν αψεγάδιαστη , κορμί ατσάλι τπτ απολύτως, μετά άρχισε το προβλημα να φαίνεται δεν έδωσα όμως και πολύ σημασία. Γέννησα στα 33 και μετά το χάος. Είχα φουσκώσει κιόλας (18 κιλά είχα πάρει) και μετά δεν μπορούσα να μαζευτώ με τίποτα... Τώρα βλέπω το σώμα μου και νευριάζω με τον εαυτό μου...πως έγινες έτσι ρωτάω τον καθρέπτη αλλά αυτός ο ρημάδης δεν απαντάει:mad::x....

Ο άνδρας μου λέει να κάνω πράγματα για τον εαυτό μου (ωραία τα λέει αλλά να κρατήσει τη μικρή να πάω και εγώ γυμναστήριο όπως αυτός δεν το κάνει...άντε τώρα) ...αλλά και που χρόνος βρε παιδιά....γυρνάω στις 6:00μμ έχω μαγείρεμα , τη μικρή που θέλει απασχόληση (5 χρονών τώρα) , το σπίτι, περνάει η ώρα και δεν καταλαβαίνω πλέον...(φαντάσου να είχα και άλλο παιδί...μπράβο σε αυτές που τα καταφαίρνουν όλα με 2-3 παιδιά , μόνο αυτό λέω ένα μεγάλο μπράβο...).

Πίνω πολυ νερό, αποφεύγω τηγανιτά , αναψυκτικά κλπ,κλπ αλλά το πρόβλημα αυξάνεται αντί να βελτιώνεται. Θέλει μασάζ μου είπαν. Δεν ξέρω αν κάνουν και τίποτα οι κρέμες που κυκλοφορούν στο εμπόριο....Εσείς τι κάνετε βρε κορίτσια????...Νομίζω από το να διαβάζεις τους τρόπους αντιμετώπισής της είναι καλύτερα να το συζητάς με ανθρώπους που το έχουν ζήσει και έχουν βελτιώσει αυτό το θέμα:-):smile:....Ευχαριστώ!

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ που έχω μυωπιά έχω βρεί το κόλπο.Βγάζω τα γυαλιά μου και μετά κοιτάζομαι στον καθρέφτη.Εξαφανίζονται κυταρίτιδα,ραγάδες τα πάντα είναι μια ροζ θολούρα.:P

 

Σοβαρά τώρα.Δοκίμασα κρέμες για ένα φεγγάρι αλλά θέλει για πολύ καιρό και θέλει και λεφτά.Προς το παρόν μου φτάνει απλά να ελέγχω το βάρος μου να είναι κάτω απο 60 κιλά.:-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!καταρχην να σου πω πως ειμαι ομοιοπαθουσα κ με το που γεννησα υπηρξε μεγαλη διαφορα..εγω εβαλα 16 κιλα κ εχω ακομα να χασω 5.λοιπον η κυτταριτιδα θελει τριπλα επιθεση! καταρχην το αυτονοητο διατροφη σωστη κ μπολικο νερο. μετα θελει αεροβια ασκηση(παρε την κορουλα σου οποτε εχεις χρονο κ βολτα-περπατημα οτιδηποτε σχετικο) και μασαζ με κρεμα.εγω οταν ειχα χρονο,πριν γεννησω δλδ εκανα σε μια αισθητικο 1-2 φορες τη βδαομαδα μασαζ κ μετα σε κουβερτα,αν εχεις ακουστα..λοιπον πρωτα πρεπει να βγει οοολη η κυτταριτιδα στην επιφανεια κ μετα σιγα σιγα σβηνει.δηλ.οταν αρχισεις να εφαρμοζεις τα δυο πρωτα,διατροφη κ ασκηση θα κανεις ενα μασαζακι με μια θερμαντικη-συσφικτικη κρεμα με το χερι μπουνια,με τους "κομπους" των δαχτυλων απο κατω προς τα πανω κυκλικα.κ εαν εχεις χρονο αντι για την κουβερτα της αισθητικου μεμβρανη φαγητου-τυλιγμα σαν ντολμας κ σκεπασμα κανενα μισαωρο.

εαν το κανεις συστηματικα, δλδ 2-3 φορες την εβδομαδα θα δεις αποτελεσμα.αλλα θελει τριπλη επιθεση οπως σου ειπα η ατιμη!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις μπάνιο ή ντουζάκι,τρίψε με επιμονή τα "προβληματικά" σημεία (να πάρεις ένα σφουγγαράκι που μοιάζει με τούλι όχι σαν αυτό που πλένουμε τα πιάτα) για κανένα 3λεπτο.Επίσης να κρατάς το τηλέφωνο του ντους σε εκείνα τα σημεία ρυθμίζοντας το νερό μια στο ζεστό μια στο κρύο (όσο αντέχεις) και μια κρέμα που δοκίμασα και μου άρεσε είναι η goodbye cellulite της nivea.;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

ο αιωνιος εχθρος της γυναικας!λοιπον η κυταριτιδα θελει επιθεση !αρχικα, πρεπει να εχεις μια ισσοροπημενη διατροφη, κ συνεπως ενα φυσιολογικο/ιδανικο βαρος σε σχεση με το σωματοτυπο σου και το υψος σου.πρεπει να πινεις παρα πολυ νερο ειδικα το καλοκαιρι κ εννοειται αποφευγεις τα πολλα λιπαρα.τα ωμεγα 3 εχει αποδειχτει οτι εχουν ευεργετικη δραση οποτε δεν τα ξεχναμε.επειτα πρεπει να ασκεισαι /γυμναζεσαι ειναι δυσκολο οταν εχεις οικογενεια αλλα αν δεν ιδρωσεις δεν γινεται τιποτα.εστω ενα 20΄την ημερα.απο προιοντα κ θεραπειες υπαρχουν απειρα,πρεπει να δοκιμασεις κ να επιλεξεις τι σου ταιριαζει κ σε βολευει.εμενα προσωπικα μου κανει παρα πολυ καλη δουλεια ο συνδιασμος φυκια /επαλειψη (τυλιγεσαι με σελοφαν γιατι αλλιως λερωνεις) κ μετα μια κρεμα /τζελ κατα της ακατανομαστης!αν κανεις γυμναστικη στο σπιτι μπορεις να τυλιγεσαι παραλληλα με τα φυκια κ να ιδρωνεις ειναι πολυυυ καλο αυτο.δοκιμασε τα ειναι απο τις παλιοτερες αλλα αποτελεσματικοτερες θεραπειες κ μπορεις να το κανεις στο σπιτακι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

E δεν υπάρχει γυναίκα που δεν έχει εστω και ίχνος απλά θέλει γυμναστική τουλάχιστον περπατημα ειδικά τωρα το καλοκαίρι κολύμπι,διατροφή πολύ νερό και φυσικά κρέμες δεν χρειάζεται κατι πανάκριβο και απο το Super market μαζί με μια "λούφα" τριψίματος και πραγαμτικά σε 10μέρες θα δεις θεαματικά αποτελέσματα καλό βέβαια ειναι αυτό να γίνεται ολο το χρόνο δηλ.εγω κρέμες φοράω και τους 12μηνες του χρόνου και παω και gym για την διατροφή δεν μπορώ να πω οτι προσέχω και τους 12μήνες του χρόνου:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω μυωπιά έχω βρεί το κόλπο.Βγάζω τα γυαλιά μου και μετά κοιτάζομαι στον καθρέφτη.Εξαφανίζονται κυταρίτιδα,ραγάδες τα πάντα είναι μια ροζ θολούρα.:p/QUOTE]

 

Χαχα!! Τελειο! Κ εγω αυτο κανω!

Νομιζω αν δεν ιδρωσεις δε γινεται τπτ.. Θελει ασκηση σε καθημερινο επιπεδο.. Κ εγω το παλευω αλλα βαριεμαι βαριεμαι βαριεμαι!!!

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θαυμαζω πραγματικα τις γυναικες που εχουν την ορεξη να τυλιγονται με φυκια και να βαζουν κρεμες κτλ.

Και εγω εχω θεμα με την κυτταριτιδα αλλα δυστυχως δεν ειμαι επιμελης σε αυτα, βαριεμαι οπως λεει και η chrifili!

Λοιπον περσι το καλοκαιρι ετυχε να παω πρωτη φορα σε σπα και εκανα ενα μασαζ για θεραπεια της κυτταριτιδας και αλλο ενα απολεπισης, ειδα διαφορα με μια μονο φορα! Οχι τεραααστια αλλα αισθητη διαφορα! Δοκιμαστε το!

Και σε συνδιασμο με κρεμες στο σπιτι, διατροφη,νερα και τριψιμο στο ντουζ με λουφα θα την νικησουμε την ακατανομαστη!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δικιά μου πάντως ,την καμαρώνω...χρόνια τώρα...

Γυμνάζομαι και πάντα γυμναζόμουν και πάντα είχα κυτταρίτιδα..

Μπορεί και να μην είναι κυτταρίτιδα ,μπορεί να είναι χαλάρωση του δέρματος ,όπως μου είχε πει μία αισθητικός...

Έχω διαβάσει για μεσοθεραπεία σώματος ,με ενέσεις ,αλλά γιατρός μου είπε να μην κάνω γιατί τα υλικά δεν είναι φυσικά όπως αυτό που βάζουνε στο πρόσωπο ,περιέχουν τοξίνες και μετά γίνεσαι χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

επειδή κι εμένα παράγινε το χάλι μου πλάκωσα νερό,και πράσινο τσάι την GOODBYE CELLULITE 2 φορές τη μέρα αλλά προσπαθώ τώρα να βρώ μέσω διαδυκτίου άλλες πιο φυσικές συμβουλές..μια καλή συμβουλή είναι:

1/4 του φλυτζανιού κατακάθι καφέ (ελληνικού ή φίλτρου)

1 κουτ. σούπας λάδι

διαφανής μεμβράνη

 

ανακατεύουμε το μείγμα,το απλώνουμε στα επίμαχα σημεία τυλίγουμε με μεμβράνη και αφήνουμε 15 λεπτά κατόπιν ξεπλένουμε με ζεστό νερό.

 

μετά βάζω την κρέμα.

 

επίσης κάθε βράδυ παρακαλάω το Θεό το πρωί να ξυπνήσω Τουίγκι (κι ελπίζω μια ημέρα να εισακουστώ!!!!!!!)

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω της σπαω τα νευρα....τρωω συνεχεια σοκολατες,γλυκα...οτι βρεθει στο διαβα μου...:lol:Δε γυμναζομαι,δε κανω διατροφη,δε παιρνω συμπληρωματα...τιποτα!Τα βαριεμαι ολα....Το καλο ειναι οτι δεν εχω κιλα(53) αν κ στην εγκυμοσυνη εφτασα 82.Οποτε δε σκαω για το τοπικο παχος....τα κιλα με νοιαζουνεκ να μαι υγειης κ οχι παχυσαρκη.Ειχα δοκιμασει πιο μικρη να κανω διατροφη ενω παραλληλα γυμναζομουν κ εφτασα 63 κιλα τοτε,ναι...απο τη διατροφη κ τη γυμναστηκη....

 

Εδω κ 4 χρονια δε κανω τιποτα και ειμαι πολυ καλυτερα....κ πιο αδυνατη,αλλα η κυτταριτιδα εκει..πιστος φιλος!:-D

 

Δε θελω να πεθανω νηστικη κ στερημενη!!!!Βουρ για παγωτακια.....;)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ... εχω συνηθισει πλεον και εχουμε γινει φιλοι. μετα τη γεννα θα παω γυμναστηριο αλλα δεν ελπιζω σε πολλα. κιλα δεν εχω παραπανω αλλα κυταριτιδα ειχα απο γυμνασιο. μακαρι σε ολες να φταει η διατροφη κτλ γιατι εκει διορθωνετε.. αν ειναι ομως θεμα dna τοτε βραστα και αστα που λενε...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το dna το ρημάδι είναι σημαντικός παράγοντας....η μαμά μου είχε κάργα και όλες οι αδερφές μου επίσης....άστα κλάφτα....Νομίζω ότι θα πάω στην παραλία φέτος θα σφυρίζω αδιάφορα8-)8-):cool:

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Νομίζω ότι το dna το ρημάδι είναι σημαντικός παράγοντας....η μαμά μου είχε κάργα και όλες οι αδερφές μου επίσης....άστα κλάφτα....Νομίζω ότι θα πάω στην παραλία φέτος θα σφυρίζω αδιάφορα8-)8-):cool:

 

........λες αν την αγνοήσουνε να τσαντιστεί και να φύγει ???????? Καλό μου ακούγεται :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πού είστε όλες εσείς ρε κορίτσια τα καλοκαίρια? Πού κάνετε μπάνιο? Γιατί εκεί που πάω εγώ όλο λεπτά και αψεγάδιαστα 20χρονα και 25χρονα έχει, και είμαι η μόνη που σφυρίζει αδιάφορα!!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πού είστε όλες εσείς ρε κορίτσια τα καλοκαίρια? Πού κάνετε μπάνιο? Γιατί εκεί που πάω εγώ όλο λεπτά και αψεγάδιαστα 20χρονα και 25χρονα έχει, και είμαι η μόνη που σφυρίζει αδιάφορα!!

 

μάλλον πρέπει να αλλάξεις στέκια :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πολυ.Σχετικα νορμαλ.Αλλα πινω πολυ νερο,τρωω αρκετα φρουτα και πρασινα λαχανικα.

 

Η κυταρριτιδα θελει καλη διατροφη,μπολικο νερακι,γυμναστικη και μασαζακι με ενα σκληρο σφουγγαρακι!!Δεν χρειαζεται καποια κρεμα.Οσο μπορειτε αποφευγεται τις κρεμες.Ειναι γεματες απο υποπτες ουσιες και δημιουργουν πολλα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Το ανοίγω αυτό το θέμα γιατί εμένα προσωπικά με καίει πολύ .... και κάθε φορά που πλησιάζει καλοκαίρι είναι το μεγάλο μου πρόβλημα...αφού λέω μερικές φορές οκ δεν βγαίνω φέτος στην παραλία!!!

Εχω διαβάσει βέβαια και σε βιβλία και στο internet γνωρίζω λίγο πολύ τους τρόπους αντιμετώπισης (οι οποίοι βέβαια θέλουν συστηματική αντιμετώπιση και όχι 2-3 μήνες πριν το καλοκαίρι:rolleyes:).

Εγώ προσωπικά μέχρι τα 26 ήμουν αψεγάδιαστη , κορμί ατσάλι τπτ απολύτως, μετά άρχισε το προβλημα να φαίνεται δεν έδωσα όμως και πολύ σημασία. Γέννησα στα 33 και μετά το χάος. Είχα φουσκώσει κιόλας (18 κιλά είχα πάρει) και μετά δεν μπορούσα να μαζευτώ με τίποτα... Τώρα βλέπω το σώμα μου και νευριάζω με τον εαυτό μου...πως έγινες έτσι ρωτάω τον καθρέπτη αλλά αυτός ο ρημάδης δεν απαντάει:mad::x....

Ο άνδρας μου λέει να κάνω πράγματα για τον εαυτό μου (ωραία τα λέει αλλά να κρατήσει τη μικρή να πάω και εγώ γυμναστήριο όπως αυτός δεν το κάνει...άντε τώρα) ...αλλά και που χρόνος βρε παιδιά....γυρνάω στις 6:00μμ έχω μαγείρεμα , τη μικρή που θέλει απασχόληση (5 χρονών τώρα) , το σπίτι, περνάει η ώρα και δεν καταλαβαίνω πλέον...(φαντάσου να είχα και άλλο παιδί...μπράβο σε αυτές που τα καταφαίρνουν όλα με 2-3 παιδιά , μόνο αυτό λέω ένα μεγάλο μπράβο...).

Πίνω πολυ νερό, αποφεύγω τηγανιτά , αναψυκτικά κλπ,κλπ αλλά το πρόβλημα αυξάνεται αντί να βελτιώνεται. Θέλει μασάζ μου είπαν. Δεν ξέρω αν κάνουν και τίποτα οι κρέμες που κυκλοφορούν στο εμπόριο....Εσείς τι κάνετε βρε κορίτσια????...Νομίζω από το να διαβάζεις τους τρόπους αντιμετώπισής της είναι καλύτερα να το συζητάς με ανθρώπους που το έχουν ζήσει και έχουν βελτιώσει αυτό το θέμα:-):smile:....Ευχαριστώ!

 

Καταρχας το να εχεις κυτταριτιδα μπορει να σου φαινεται αντιαισθητικο, αλλα ειναι δειγμα οτι οι ορμονες σου ειναι μια χαρα-οσο περιεργο κι αν σου φαινεται. Ειναι κατι φυσιολογικο και το εχουν οι περισσοτερες κοπελες.

 

Τωρα αν θελεις να απαλλαγεις υπαρχουν τροποι, βασικα οι κρεμες του εμποριου κανουν πολυ καλη δουλεια, μερικες μεχρι και την αξαφανιζουν μετα απο λιγες εβδομαδες αλλα προσωρινα-δηλ δεν την εξαλειφουν, την καμουφλαρουν. Δημιουργουν εναν ιστο που συγκρατει το δερμα και παραλληλα το ενυδατωνουν και φαινεται πιο λειο. Οταν τις σταματησεις, επανερχεται σιγα σιγα.

Επισης μια φιλη μου εκανε μασαζ με λαδι απο φρουτα, και με ενα scrub και ειδα τρελλη διαφορα.

Τελος σε κεντρα αισθητικης κανουν θεραπειες αλλα θελει χρημα η υποθεση.

 

Εγω παλια ημουν 48 κιλα, τωρα ειμαι πολυ περισσοτερα κι εχω κυτταριτιδα. Πολλη. Αλλα δεν με ενδιαφερει καθολου τι θα πουν ασχετοι κι αγνωστοι σε μια παραλια που θα κανω μπανιο-5 μπανια κανω καθε χρονο και αν σκεφτομαι κι αυτο.... εξαλλου ολο πατσαδες βλεπω στις παραλιες, ακομα και στη Μυκονο που πεταχτηκα τις προαλλες ΣΚ εβλεπα και 18χρονα με τιγκα την κυτταριτιδα....

Link to comment
Share on other sites

Τι κανω?.....την γραφω...και με γραφει.....χαχαχχα.....και εις αλλα με υγεια...γερναμε τι να κανουμε. Ο χρονος πισω δεν γυρνα....κοιτω να πορευτω με την ηλικια μου και τα βαρη μου παρεα.....:D

 

ΥΓ: Αντε για να ειμαι παραγωγικη στην συζητηση η μονη λυση στην κυτταριτιδα ειναι η γυμναστικη. Οταν ειχα πανω μου 17% λιπος μονο (λιπος αθλητη) δεν ειχα ΤΠΤ.....τωρα εχω. Αν εχεις ορεξη να κανεις γυμναστικη αλλα ΠΟΛΥ θα σε βελτιωσει. Μασαζ, κρεμμες και τα λοιπα ειναι χαμενα χρηματα. Απο χερι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τον σταυρό μου μήπως και ξυπνήσω το πρωί και έχει εξαφανιστεί.

Πραγματικά τώρα, δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να την καταπολεμήσω με δραστικά μέτρα.Εντάξει δεν θα τρελαθούμε κιόλας.Δεν πάω και για μοντέλο.Εξάλλου είναι η πιο πιστή μου φίλη εδώ και χρόνια.Δεν με εγκαταλείπει ποτέ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μασαζ, κρεμμες και τα λοιπα ειναι χαμενα χρηματα. Απο χερι.

Αγαπημένη Ellemphriem θα διαφωνήσω ώς προς το μασάζ. Το λεμφικό μασάζ από κάποια εξειδικευμένη αισθητικό ή φυσιοθεραπεύτρια βοηθάει πολύ.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι και χαζη η ερωτηση μου αλλα το λεμφικο μασαζ δημιουργει καποιο προβλημα αν καποια κοπελα ειναι εγκυος ή ειναι στις προσπαθειες? ενημερωτικα ρωταω γιατι κι εγω δεν εχω γλιτωσει απο την κυτταρίτιδα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

λέω να επανεργοποιήσω πάλι το θέμα. οι ζέστες ξεκίνησαν και εγώ κλασσικά τέτοια εποχή κάθε χρόνο αρχίζω να αισθάνομαι έναν πανικό να το πω, ένα σιχτίρισμα που ένα χρόνο τώρα δεν πάτησα στο γυμναστήριο και ας είχα γραφτεί. .....

 

κυτταρίτιδα, με κυνηγάει πολλά χρόνια τώρα. έχει κάνει κατάληψη στο σώμα μου!! αν και αδύνατη έχω πολύ. και τώρα μετά την γέννα περισσότερη.

 

δοκιμάσατε κάποια μέθοδο και είδατε αποτέλεσμα? π.χ μασάζ, αυτό το cavitation ακούω πολύ τελευταία.

 

για πείτε εμπειρίες. εννοείται πως τα πάντα είναι θέμα διατροφής. αλλά βρε κορίτσια μου εγώ χωρίς καθόλου τηγανητό ή γλυκό δεν μπορώ να ζήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...