Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε κοιμούνται απο μόνα τους?


Arianna

Recommended Posts

Ειμαστε 19 μηνων και ακομα μεσημερι-βραδυ θελει καποιον διπλα της για να κοιμηθει εχω επιχειρησει να τη βαλω μονη στη κουνια και να ειμαι και εγω διπλα της μεχρι να τελειωσει το γαλα αλλα δεν καθεται με τιποτα αρχιζει τα κλαμματα..ετσι ξαπλωνω διπλα της στο κρεββατι και κοιμαται αλλα θελει απο μιση ωρα εως 1 ωρα, παιζει, στριφογυριζει δεξια αριστερα και καποια στιγμη κοιμαται ...συνηθως κοιμαται 9-10ωρες το βραδυ και 2 ωρες το μεσημερι..ειναι πολυ μικρη για να το κοψουμε αυτο σιγα-σιγα ? και αν οχι πως κοβεται?? παντως να κλαιει απαρηγορητα μονη της δεν την αφηνω εχετε να προτεινετε καποια μεθοδο πιο ανωδυνη ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και γω αυτο προσπαθω!!!την εχει μαθει η πεθερα μου να την κοιμιζει στα χερια και το βραδυ δυνοπαθουμε. τωρα κοιμηθηκε!!απο τις 11 κλαψουριζε, την αφηνω αν και δεν μπορω αλλα πρεπει να μαθει

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 19 μηνων και ακομα μεσημερι-βραδυ θελει καποιον διπλα της για να κοιμηθει εχω επιχειρησει να τη βαλω μονη στη κουνια και να ειμαι και εγω διπλα της μεχρι να τελειωσει το γαλα αλλα δεν καθεται με τιποτα αρχιζει τα κλαμματα..ετσι ξαπλωνω διπλα της στο κρεββατι και κοιμαται αλλα θελει απο μιση ωρα εως 1 ωρα, παιζει, στριφογυριζει δεξια αριστερα και καποια στιγμη κοιμαται ...συνηθως κοιμαται 9-10ωρες το βραδυ και 2 ωρες το μεσημερι..ειναι πολυ μικρη για να το κοψουμε αυτο σιγα-σιγα ? και αν οχι πως κοβεται?? παντως να κλαιει απαρηγορητα μονη της δεν την αφηνω εχετε να προτεινετε καποια μεθοδο πιο ανωδυνη ?

ευχαριστω

 

Προσπάθησε να φύγεις από το κρεβάτι της λίγο πριν αποκοιμηθεί εντελώς. Επιμονή και σταθερότητα χρειάζεται και θα δεις ότι θα τα καταφέρετε.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να φύγεις από το κρεβάτι της λίγο πριν αποκοιμηθεί εντελώς. Επιμονή και σταθερότητα χρειάζεται και θα δεις ότι θα τα καταφέρετε.

 

το χω προσπαθησει αλλα σηκωνεται και αρχιζει τα κλαψουρισματα με παραπονο...οποτε παλι κατω και κανω πως κοιμαμαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Προτείνω το βιβλίο "Κοιμήσου παιδί μου", εκδόσεις Πατάκη.Εμένα είναι 10 μηνών και εδώ και 10 μέρες έχουμε πετύχει τον βραδινό ύπνο με τη μέθοδο που προτείνεται στο βιβλίο αυτό. Το μεσημέρι είναι λίγο πιο ζόρικο αλλά ελπίζω να λειτουργήσει κάποια στιγμή και σε αυτό.

26hcp3?r=1280350748

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 19 μηνων και ακομα μεσημερι-βραδυ θελει καποιον διπλα της για να κοιμηθει εχω επιχειρησει να τη βαλω μονη στη κουνια και να ειμαι και εγω διπλα της μεχρι να τελειωσει το γαλα αλλα δεν καθεται με τιποτα αρχιζει τα κλαμματα..ετσι ξαπλωνω διπλα της στο κρεββατι και κοιμαται αλλα θελει απο μιση ωρα εως 1 ωρα, παιζει, στριφογυριζει δεξια αριστερα και καποια στιγμη κοιμαται ...συνηθως κοιμαται 9-10ωρες το βραδυ και 2 ωρες το μεσημερι..ειναι πολυ μικρη για να το κοψουμε αυτο σιγα-σιγα ? και αν οχι πως κοβεται?? παντως να κλαιει απαρηγορητα μονη της δεν την αφηνω εχετε να προτεινετε καποια μεθοδο πιο ανωδυνη ?

ευχαριστω

 

Εγώ είμαι της άποψης ότι το παιδάκι σου και το σκυλάκι σου όπως τα μάθεις. Εγώ σε αυτό το θέμα ή έχω το καλύτερο παιδί ή το δίδαξα σωστά. Και φυσικά δεν άφησα κανένα να παρέμβει στα του παιδιού μου και τώρα όλοι μου λένε μπράβο που δεν το έχω κακομάθει, όλη μέρα γελάει, παίζει μόνο του και δεν θέλει με τίποτα αγκαλιά, σπάνια. και φυσικά δεν γκρινιάζει εκτός αν υπάρχει λόγος.

Από την πρώτη μέρα κοιμόταν στην κούνια του ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ.

Πάντα τον έβαζα για ύπνο μόνο του χωρίς να βλέπει ότι εγώ ξαπλώνω δίπλα του και τον παρακολουθούσα από την μισάνοιχτη πόρτα και την ενδοεπικοινωνία.

Μέχρι 4 μηνών κοιμόμουν σε διπλανό κρεβάτι και από τη στιγμή που άρχισα να νιώθω ότι καταλαβαίνει την παρουσία μου επέστρεψα στο υπνοδωμάτιο με τον άντρα μου.

κατάφερα από 2 μηνών να κοιμάται σχεδόν όλο το βράδυ και από 4 μηνών κοιμάται από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 10:30 το πρωί. Δεν ξυπνάει ποτέ τη νύχτα ούτε το πρωί. Απλά σηκώνομαι και του δίνω το γάλα του στις 6:30 και ξαναπέφτει ξερός. Τα μεσημέρια κοιμάται 2-2,5 ώρες ανάλογα την κούρασή του. Δεν τον νανουρίζω καθόλου, ξέρει ότι μετά το βραδινό γάλα ότι θα πέσει στην κούνια του τα κυλιστεί με τα παιχνίδια του, θα τραγουδήσει, θα χορεψει ασταμάτητα και θα πέσει ξερός.

Είναι 15 μηνών η κούνια του είναι το βασίλειό του, να πάιζει και να κάνει το βαρελάκι. Είναι το πιο εύκολο παιδί στον ύπνο και σε όποιον το λέω δε με πιστευει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης ότι το παιδάκι σου και το σκυλάκι σου όπως τα μάθεις. Εγώ σε αυτό το θέμα ή έχω το καλύτερο παιδί ή το δίδαξα σωστά. Και φυσικά δεν άφησα κανένα να παρέμβει στα του παιδιού μου και τώρα όλοι μου λένε μπράβο που δεν το έχω κακομάθει, όλη μέρα γελάει, παίζει μόνο του και δεν θέλει με τίποτα αγκαλιά, σπάνια. και φυσικά δεν γκρινιάζει εκτός αν υπάρχει λόγος.

Από την πρώτη μέρα κοιμόταν στην κούνια του ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ.

Πάντα τον έβαζα για ύπνο μόνο του χωρίς να βλέπει ότι εγώ ξαπλώνω δίπλα του και τον παρακολουθούσα από την μισάνοιχτη πόρτα και την ενδοεπικοινωνία.

Μέχρι 4 μηνών κοιμόμουν σε διπλανό κρεβάτι και από τη στιγμή που άρχισα να νιώθω ότι καταλαβαίνει την παρουσία μου επέστρεψα στο υπνοδωμάτιο με τον άντρα μου.

κατάφερα από 2 μηνών να κοιμάται σχεδόν όλο το βράδυ και από 4 μηνών κοιμάται από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 10:30 το πρωί. Δεν ξυπνάει ποτέ τη νύχτα ούτε το πρωί. Απλά σηκώνομαι και του δίνω το γάλα του στις 6:30 και ξαναπέφτει ξερός. Τα μεσημέρια κοιμάται 2-2,5 ώρες ανάλογα την κούρασή του. Δεν τον νανουρίζω καθόλου, ξέρει ότι μετά το βραδινό γάλα ότι θα πέσει στην κούνια του τα κυλιστεί με τα παιχνίδια του, θα τραγουδήσει, θα χορεψει ασταμάτητα και θα πέσει ξερός.

Είναι 15 μηνών η κούνια του είναι το βασίλειό του, να πάιζει και να κάνει το βαρελάκι. Είναι το πιο εύκολο παιδί στον ύπνο και σε όποιον το λέω δε με πιστευει

 

Μπράβο σε εσένα και στο παιδάκι σου!πολύ σημαντική κατάκτηση!Απλά δεν μπορούν όλες οι μανούλες να το κάνουν αυτό..π.χ όταν ένα μωρό θηλάζει δεν μπορεί επουδενί να κοιμηθεί σερί όλη νύχτα από 2 μηνών..όλα αυτά πιστεύω ότι μπορούν να εφαρμοστούν σε παιδάκια που δεν θηλάζουν.Βέβαια είναι και στο παιδί...αλλά εμένα η δική μου μέχρι 10 μηνών ξυπνουσε για θηλασμο την νύχτα..΄.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης ότι το παιδάκι σου και το σκυλάκι σου όπως τα μάθεις. Εγώ σε αυτό το θέμα ή έχω το καλύτερο παιδί ή το δίδαξα σωστά. Και φυσικά δεν άφησα κανένα να παρέμβει στα του παιδιού μου και τώρα όλοι μου λένε μπράβο που δεν το έχω κακομάθει, όλη μέρα γελάει, παίζει μόνο του και δεν θέλει με τίποτα αγκαλιά, σπάνια. και φυσικά δεν γκρινιάζει εκτός αν υπάρχει λόγος.

Από την πρώτη μέρα κοιμόταν στην κούνια του ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ.

Πάντα τον έβαζα για ύπνο μόνο του χωρίς να βλέπει ότι εγώ ξαπλώνω δίπλα του και τον παρακολουθούσα από την μισάνοιχτη πόρτα και την ενδοεπικοινωνία.

Μέχρι 4 μηνών κοιμόμουν σε διπλανό κρεβάτι και από τη στιγμή που άρχισα να νιώθω ότι καταλαβαίνει την παρουσία μου επέστρεψα στο υπνοδωμάτιο με τον άντρα μου.

κατάφερα από 2 μηνών να κοιμάται σχεδόν όλο το βράδυ και από 4 μηνών κοιμάται από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 10:30 το πρωί. Δεν ξυπνάει ποτέ τη νύχτα ούτε το πρωί. Απλά σηκώνομαι και του δίνω το γάλα του στις 6:30 και ξαναπέφτει ξερός. Τα μεσημέρια κοιμάται 2-2,5 ώρες ανάλογα την κούρασή του. Δεν τον νανουρίζω καθόλου, ξέρει ότι μετά το βραδινό γάλα ότι θα πέσει στην κούνια του τα κυλιστεί με τα παιχνίδια του, θα τραγουδήσει, θα χορεψει ασταμάτητα και θα πέσει ξερός.

Είναι 15 μηνών η κούνια του είναι το βασίλειό του, να πάιζει και να κάνει το βαρελάκι. Είναι το πιο εύκολο παιδί στον ύπνο και σε όποιον το λέω δε με πιστευει

ακριβώς τα ίδια έκανα κι εγώ κι έτσι είναι και η δική μου... μέχρι πριν 1-2 μήνες ξυπνούσε το πρωί 8.30-9.00 της έδινα το γάλα της,(το πίνει μόνη της από 15 μηνών) και μετά καθόταν στη κούνια,στο δωμάτιο της 1-2 ώρες να παίξει...τώρα πλέον βαριέται που είναι 27 μηνών!!

αλλά όλα αυτά γίνονται από μωρό...τώρα εφόσον η μικρή είναι 19 μηνών,θέλει υπομονή και να την αφήνεις μόνη της...πόσο θα κλάψει?μπορείς να πάς λίγη ώρα μετά να της εξηγήσεις...και να την αφήσεις...

κάποια στιγμή θα σταματήσει να κλαίει και θα κοιμηθεί.καλή επιτυχία!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!! Αχ αυτός ο ύπνος!

Τα υπέροχα δίδυμα κορίτσια μου είναι 22 1/2 μηνών. 'Οχι μόνο δεν κοιμούνται από μόνα τους, αλλά ξυπνάνε ακόμα τη νύχτα. Συμφωνώ κ πιστεύω ότι όντως όπως τα μάθεις τα παιδιά από μωράκια, έτσι κ θα φέρονται. Εμείς από βρεφάκια ήμασταν πιστές στο γάλα ανά τρίωρο κ αν δεν τα έπαιρνε ο ύπνος πάνω στο θηλασμό ή στο μπιμπερό τα κοιμήζαμε κουνώντας τα στα χέρια ή στα πόδια κλπ. (κ εγώ κ η μαμά κ η πεθερά).

Ναι, τώρα το παραδέχομαι ότι ήταν λάθος αυτή η τακτική κ θα έπρεπε από μωρά να μάθουν να αποκοιμούνται στα κρεβατάκια τους. Μέχρι κ σήμερα δεν υπάρχει περίπτωση να τις βάλεις ξύπνιες στο κρεβάτι τους κ να τις πάρει ο ύπνος. Το βράδυ κοιμόμαστε την ώρα που πίνουμε γάλα κ μετά τις μεταφέρουμε στα κρεβατάκια τους ενώ το μεσημέρι, η μία κοιμάται πιο έυκολα πίνοντας λίγο μάραθο, ενώ η άλλη, αναλόγως με την κούρασή της βέβαια, μπορεί να χρειάζεται κ 15 λεπτά δυνατό κούνημα για να τα καταφέρει!!!!!

Επειδή δεν είμαι διατεθειμένη να εφαρμόσω κάποια μέθοδο ύπνου ειδικά σε αυτή την ηλικία θέλω να πιστεύω πως μεγαλώνοντας λίγο ακόμα θα μάθουν κ να κοιμούνται από μόνες τους αλλά κ όλη νύχτα!

 

Ή μήπως όχι????????????

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 19 μηνων και ακομα μεσημερι-βραδυ θελει καποιον διπλα της για να κοιμηθει εχω επιχειρησει να τη βαλω μονη στη κουνια και να ειμαι και εγω διπλα της μεχρι να τελειωσει το γαλα αλλα δεν καθεται με τιποτα αρχιζει τα κλαμματα..ετσι ξαπλωνω διπλα της στο κρεββατι και κοιμαται αλλα θελει απο μιση ωρα εως 1 ωρα, παιζει, στριφογυριζει δεξια αριστερα και καποια στιγμη κοιμαται ...συνηθως κοιμαται 9-10ωρες το βραδυ και 2 ωρες το μεσημερι..ειναι πολυ μικρη για να το κοψουμε αυτο σιγα-σιγα ? και αν οχι πως κοβεται?? παντως να κλαιει απαρηγορητα μονη της δεν την αφηνω εχετε να προτεινετε καποια μεθοδο πιο ανωδυνη ?

ευχαριστω

είναι απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά και κάποια στιγμή μεγαλώνοντας θα αλλάξει. Εφόσον δεν σ' ενοχλεί να της κάνεις λίγη παρέα μέχρι να την πάρει ο ύπνος και εφόσον κοιμάται πολύ ικανοποιητικά, μην παρέμβεις καθόλου και άσε να "ωριμάσει" μόνη της. Δες το σαν μια πολύτιμη ώρα για τις δυο σας, με παραμυθάκια, τραγουδάκι, ιστορίες για την μέρα που πέρασε, χαδάκια και φιλάκια, πειράγματα ή ότι άλλο σας αρέσει.

 

Ναι, τώρα το παραδέχομαι ότι ήταν λάθος αυτή η τακτική κ θα έπρεπε από μωρά να μάθουν να αποκοιμούνται στα κρεβατάκια τους.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λάθος να κοιμούνται μόνα τους, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Μπορείς σιγά σιγά να αντικαταστήσεις το κούνημα με αγκαλιές, χαδάκια και ιστοριούλες που θα τις καθηλώνουν. Θα ξεκινάς με την καινούργια τακτική και θα τελειώνεις με την παλιά. Με τον καιρό, η παλιά θα ξεχαστεί πλήρως (δοκιμασμένο στον γιο μου ;))

Και όντως... δεν χρειάζονται δραστικά μέτρα, μόνο ανεξάντλητα αποθέματα υπομονής όσο δοκιμάζεις κάτι νέο.

Link to comment
Share on other sites

Δες το σαν μια πολύτιμη ώρα για τις δυο σας, με παραμυθάκια, τραγουδάκι, ιστορίες για την μέρα που πέρασε, χαδάκια και φιλάκια, πειράγματα ή ότι άλλο σας αρέσει.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λάθος να κοιμούνται μόνα τους, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

 

Όταν λέω να κοιμούνται μόνες τους εννοώ να τις βάζω στο κρεβάτι (ξύπνιες) κ να καταφέρνουν να αποκοιμηθούν από μόνες τους χωρίς κούνημα ή μπιμπερό. Κ εγώ να είμαι εκεί εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω παιδάκια που είναι 5 χρονών και δεν κοιμούνται μόνα τους...πως θα το κόψουν τους αν δεν φύγεις από το δωμάτιο?

λάθος και σωστό δεν υπάρχει...τι βολεύει τον καθένα...

πχ είμαι 24 ώρες το 24ωρο μαζί της...τα κάνουμε όλα τα παραπάνω,παραμυθάκια,παιχνίδια κλπ...πρέπει να κάθομαι μπάστακας για να κοιμηθεί?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λέω να κοιμούνται μόνες τους εννοώ να τις βάζω στο κρεβάτι (ξύπνιες) κ να καταφέρνουν να αποκοιμηθούν από μόνες τους χωρίς κούνημα ή μπιμπερό. Κ εγώ να είμαι εκεί εννοείται.

το κατάλαβα, γι' αυτό έγραψα την δικιά μας εμπειρία με τον μικρό μου.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 23 μηνων πλεον ακομα κοιμομαστε αγκαλιτσα δεν με ενοχλει και πολυ θηλαζουμε την παιρνω την κοιμιζω στο κρεβατι μου και επειδη ειναι κολλητα τα κρεβατια μας μολις αποκοιμηθει παει μονη της στο κρεβατακι της !!!!

χθες ηθελα να την κανω αγκαλιτσα το βραδυ αφου κοιμηθηκε και μετα απο 10 λεπτα ξυπνησε και γκρινιαζε και ξαναπηγε στο κρεβατακι της!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Κορίτσια εσάς τα παιδάκια σας σας θέλουν δίπλα τους για να κοιμηθούν? Ο γιος μου, 31 μηνών, για ένα διάστημα με έδιωχνε μετά το παραμυθι κ ηλπιζα πως σύντομα δεν θα με χρειαζόταν κοντα του. Άλλες φορές κοιμόταν ενώ είχα ξαπλώσει ένα μέτρο μακριά του. Τώρα θέλει να κοιμαται ακουμπώντας το κεφαλακι του στο μπράτσο μου. 

  Και αναρωτιέμαι λοιπόν, είναι μία ανάγκη του που πρέπει να ακολούθησω ή μπορω να του δείξω και εναν άλλο τρόπο και πώς? 

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη καπου στα 3αρχισα να μπορει κ μονη αν κ συνηθως ακομη κ τωρα στα 5αν προσφερθει καποιος για χαδια η ο μπαμπας να κοιμηθουν μαζι μεσημερι θα το προτιμησει

Ο μικρος που ειμαστε περιπου μαζι ηλικιακα με σας ακομη θελει εμενα, συνηθως κοντα μου, αλλες φορες επειδη κλωτσαει αρκετα απομακρυνομαι στην ακρη του κρεβατιου αλλα τελειως μονος σπανιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια εσάς τα παιδάκια σας σας θέλουν δίπλα τους για να κοιμηθούν? Ο γιος μου, 31 μηνών, για ένα διάστημα με έδιωχνε μετά το παραμυθι κ ηλπιζα πως σύντομα δεν θα με χρειαζόταν κοντα του. Άλλες φορές κοιμόταν ενώ είχα ξαπλώσει ένα μέτρο μακριά του. Τώρα θέλει να κοιμαται ακουμπώντας το κεφαλακι του στο μπράτσο μου. 

  Και αναρωτιέμαι λοιπόν, είναι μία ανάγκη του που πρέπει να ακολούθησω ή μπορω να του δείξω και εναν άλλο τρόπο και πώς? 

Κ μένα η μικρή μου ακόμα θέλει κάποιον δίπλα της για να κοιμηθεί. Μόνο 2 φορές την πήρε ο ύπνος μόνη της επειδή ήταν πολύ κουρασμένη κ πήγε στο κρεβάτι περιμένοντας τον μπαμπά της αλλά αυτός έκανε κάτι άλλες δουλειές κ μέχρι να πάει την ειχε πάρει ο ύπνος. Πιστεύω μετά τα 3 ίσως αρχίσουν η κ αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια εσάς τα παιδάκια σας σας θέλουν δίπλα τους για να κοιμηθούν? Ο γιος μου, 31 μηνών, για ένα διάστημα με έδιωχνε μετά το παραμυθι κ ηλπιζα πως σύντομα δεν θα με χρειαζόταν κοντα του. Άλλες φορές κοιμόταν ενώ είχα ξαπλώσει ένα μέτρο μακριά του. Τώρα θέλει να κοιμαται ακουμπώντας το κεφαλακι του στο μπράτσο μου. 

  Και αναρωτιέμαι λοιπόν, είναι μία ανάγκη του που πρέπει να ακολούθησω ή μπορω να του δείξω και εναν άλλο τρόπο και πώς? 

Κι εμένα ήθελε κάποιον δίπλα του μέχρι να τον πάρει ο ύπνος αλλά κάποια στιγμή, γύρω στα 3 αν θυμάμαι καλά, το κόψαμε. Άρχισα να του λέω ότι τώρα πια είναι μεγάλο παιδί και πρέπει να κοιμάται μόνος του. Του έλεγα ότι και τα ξαδερφακια του μόνα του κοιμούνται γιατί τους έχει μεγάλη αδυναμία. Επίσης, του έλεγα να μη φοβάται... Ότι είμαι στο διπλανό δωμάτιο και τον προσέχω. Αμέσως το πετύχαμε και αναρωτιέμαι αν θα ήταν το ίδιο εύκολο αν το είχαμε δοκιμάσει νωρίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πως τελευταία δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί στα ενδιάμεσα ξυπνήματα. Στριφογυρνα ασταμάτητα, ξυνεται γιατί έχει τσιμπήματα που τον φαγουριζουν κ στο τέλος τον πιάνουν κλάματα. Καταφέρνει να κοιμηθεί αφού τον πάρω πάλι αγκαλιά κ ψιθυρίσω παραμύθι. Γι αυτό αναρωτιέμαι μήπως κοιμόταν καλύτερα αν εξαρχής κοιμόταν από μονος. Βέβαια δεν έχω σκοπό να ξεκίνησω τώρα στις διακοπές αλλά από Σεπτεμβρη που θα επιστρέψουμε στο σπίτι ίσως προσπαθήσω.

 

Απ την άλλη σκέφτομαι μήπως δεν έχει βρει τρόπο να ηρεμεί? 

 

Με το παραμύθι χαλαρώνει πολυ αλλα όσο είμαι παρούσα ξεσηκώνεται, παίζει μαζί μου, μιλάει ασταμάτητα και πρέπει να σταματήσω να ασχολούμαι μαζί του για να ησυχάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Έχω παρατηρήσει πως τελευταία δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί στα ενδιάμεσα ξυπνήματα. Στριφογυρνα ασταμάτητα, ξυνεται γιατί έχει τσιμπήματα που τον φαγουριζουν κ στο τέλος τον πιάνουν κλάματα. Καταφέρνει να κοιμηθεί αφού τον πάρω πάλι αγκαλιά κ ψιθυρίσω παραμύθι. Γι αυτό αναρωτιέμαι μήπως κοιμόταν καλύτερα αν εξαρχής κοιμόταν από μονος. Βέβαια δεν έχω σκοπό να ξεκίνησω τώρα στις διακοπές αλλά από Σεπτεμβρη που θα επιστρέψουμε στο σπίτι ίσως προσπαθήσω.

 

Απ την άλλη σκέφτομαι μήπως δεν έχει βρει τρόπο να ηρεμεί? 

 

Με το παραμύθι χαλαρώνει πολυ αλλα όσο είμαι παρούσα ξεσηκώνεται, παίζει μαζί μου, μιλάει ασταμάτητα και πρέπει να σταματήσω να ασχολούμαι μαζί του για να ησυχάσει. 

Το έκανε κ παλιά αυτό με τα ενδιάμεσα ξυπνήματα η μόνο τώρα?? Γιατί αν είναι μόνο τώρα ίσως ζεσταίνεται κ δεν μπορεί να κοιμηθεί εύκολα ή τον τσιμπάνε κ κουνούπια κ ενοχλείται. Έχω παρατηρήσει ότι κ η δικιά μου ξυπνάει πολλές φορές κ στριφογυρίζει αλλά αποκοιμιεται μετά, δεν κλαίει ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...