Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω την simulgioum εβαζα και απεκτησα γυρω απο τον οφαλο κατι τελειες ραγαδες σαν ηλιος ειναι:evil::evil:..βεβαια εχω 20μηνες που γεννησα και ειναι ακομα κοκκινες..εχω βαλει 10διαφορετικες κρεμες για την επουλωση αλλα μπα..τωρα ειμαι εγκυος 2μηνων και τρεμω να μην βγαλω και αλλες ραγαδες και πλακωνομαι με βαζελινη και παιδικο λαδακι...http://www.image.php?id=f384e http://www.line_flow1_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae92020eceff5.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαι σ΄αυτήν την εγκυμοσύνη αλλά και στης 2 προηγούμενες έβαζα την fissan και ευτυχός ούτε μια, ελπίζω να μην βγάλω μέχρι το τέλος. Παρόλο που στους γλουτούς έχω ελάχιστες δεν με ενοχλούν αλλά στην κοιλιά...:confused:

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα..

ένα 'εχω να σας πω!!βρείτε καμία κρέμα που να τις κάνει να φεύγουν τις άτιμες γιατι το αν βγούν ή όχι είναι καθαρά θ'εμα δέρματος.εχω χρησημοποιήσει τα πάντα! και τώρα που μπαίνω στον ένατο, τώρα έβγαλα. Καλό είναι να βάζεις απλά για πρόληψη και για να έισαι οκ με το θέμα ευθυνών προς τον εαυτό σου.Αλλά δεν εξαρτάται απο τη κρέμα, δυστυχώς. Οι γιατροί σου το λένε αμέσως. Εχω γνωστες που δεν έβαζαν τπτ και δεν εβγαλαν καμία και άλλες όπως εγω που έβγαλαν μετα απο χρήση ειδικών κρεμων. Αυτο που θέλω να πώ σε όσες ψάχνουν, είναι να βρούν μία που να ενυδατώνει την περιοχή άσχετα με το αν έχει κάνει καλό η όχι σε άλλες. Η κάθε μία έχει το δικό της τύπο δέρματος.

Το κακό είναι πως αν βγούν δεν φεύγουν, όπως λένε όλοι. Και για να πώ την αλήθεια εμένα με χάλασε πολύ!!!! μου αρέσουν τα κοντά μπλουζάκια, τα μπικίνι και τα χαμηλοκάβαλα παντελόνια. Επειδή όμως είναι το πρώτο μου, θα περιμένω λίγο να δώ αν θα μου χαρίσει ο Θεούλης και άλλο και θα δώ τι θα πράξω μετά.

Θα δοκιμάσω βέβαια και κανα πρόιόν απο αυτά που υποτίθεταθι οτι τις καταπολεμούν.

Έχω το άχγος με τη γέννα έχω και το ζόρι με τις ραγάδες! όλα εμείς πια σε αυτή τη ζωή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!

ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΡΑΓΑΔΕΣ??????????

ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!

ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΚΡΕΜΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΡΑΓΑΔΩΝ ΤΗΣ ELANCYL??????

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τον 4ο μηνα και μετα αρχισα να βαζω την simulcium και δεν εχω κανει ουτε μια ραγάδα. Με βοήθησε βεβαια το οτι δεν ειχα και μεγαλη κοιλιά αλλα συνεχισα να την χρησιμοποιω και μετα τη γεννα και δεν εχω ουτε ενα σημαδακι

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως χρησιμοποιούσα βαζελίνη. και ο γιατρός μου συμφωνούσε, μου είπε ότι την ίδια δουλειά κάνουν και οι κρέμες, απλά κοστίζουν περισσότερο, οπότε ποιος ο λόγος? βεβαια έχει να κάνει με το δέρμα, μπορεί να βάζεις κρεμες και να κάνεις ή να μη βαζεις τιποτα και να μην κάνεις. εγώ τη γλίτωσα :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ χρησιμοποιούσα της frezyderm και δεν εκανα ουτε μια ραγαδα....αλλα κ οταν μου τελειωνε εβαζα βαζελινη απλα νομιζω ειναι αναλογα τον τυπο δερματος...αν ειναι να γινουν θα γινουν.....παντως μετα τον 3ο μηνα επιτρεπεται.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από τον 3ο άρχισα να βάζω αμυγδαλέλαιο κι εναλλακτικά έβαζα body butter από τη body farm ή άλλη εταιρία με φυτικά σκευάσματα (apivita ή κορρέ)

Κάτι τέτοιο μπορείς να ξεκινήσεις από τώρα αφού ακόμα δεν έχεις κοιλίτσα και είσαι και στην αρχή για να αποφύγεις τα χημικά. Εγώ είχα πάρει αμυγδαλέλαιο της apivita και πρόσθεσα μερικές αμπούλες βιταμίνης έψιλον ( eviol την καλλυντική, όχι το συμπλήρωμα διατροφής)

H βιταμίνη αυτή είναι σημαντική για την πρόληψη των ραγάδων. (Προσοχή η κατανάλωση από το στόμα έξτρα βιταμίνης έψιλον μπορεί να ευθύνεται για καρδιακές παθήσεις στο παιδί σου όταν ενηλικιωθεί μόνο μην αρχίσεις να μπουκώνεσαι βιταμίνη Ε για να μην κάνεις ραγάδες.)

Λαδάκι λοιπόν έβαζα πρωί-βράδυ. Τότε βέβαια ήταν χειμώνας και φορούσα φανελάκι οπότε το πρωί δε με ένοιαζε καθώς δε λερώνονταν τα ρούχα. Εσύ μπορείς να βάζεις λαδάκι κάθε βράδυ και μια πλούσια ενυδατική το πρωί για να μη λαδώσεις τα ρούχα σου.

Από τον 5ο άρχισα την synchroelast (της synchroline) κάθε βράδυ μετά το μπάνιο.

Δεν ξαναβάζω κάτι όλη τη μέρα γιατί είναι πολύ ενυδατική-θρεπτική και κρατάει πολύ. Κάνει βέβαια 35 ευρώ τα 200μλ όπου μέχρι να γεννήσω υπολογίζω ότι θα χρειαστώ 5-6 σωληνάρια. Δλδ ένα το μήνα και πες κι ένα έξτρα...

Μπορείς να την αρχίσεις κι από τον 3ο ή 4ο. Συνιστάται κι από πλαστικούς χειρουργούς και εγώ που είμαι στον 8ο ως τώρα δεν έχω δει ραγάδα. Έχε υπόψη σου ότι έχω παντού (!!!)από πριν να μείνω έγκυος σχεδόν από την εφηβεία. Μηρούς, γλουτούς, χαμηλά στην πλάτη φουλ.... ενώ ποτέ δεν πήρα-έχασα πάνω από 5-6 κιλά. (Στήθος δεν έχω ραγάδες καθώς... δεν έχω και στήθος...:lol:)

Το σημαντικό είναι να πίνεις πολύ νερό, να τρως σωστά και να μην πάρεις πολλά κιλά. Αν ας πούμε πάρεις 25 κιλά και ξεχειλώσεις τότε τι να σου κάνει και η κρέμα...? Τώρα αν γίνονται μόνο όσο φουσκώνουμε τα βλέπω καλά τα πράγματα αν και έχω καιρό μέχρι να γεννήσω... Με σιγουριά όμως θα μπορώ να σου απαντήσω αν άξιζε τα λεφτά της η κρέμα μετά τη γέννα γιατί μπορεί οι ραγάδες να γίνονται και μόλις γεννήσεις που φεύγουν απότομα μωρό, αμνιακό υγρό, πλακούντας και αδειάζει ξαφνικά η κοιλίτσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω διαβάσει στον οδηγό εγκυμοσύνης ότι αν είναι να βγάλεις εμφανίζονται περίπου στην 26η εβδομάδα. Επίσης σημασία έχει και η κοιλιά...αν είναι μεγάλη η μικρή όπως και η ελαστικότητα του δέρματος...

Κάτι σαν τις ρυτίδες... πολυπαραγοντικό φαινόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαζα fishan mama με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος. Μερικα βραδια και βαζελινη. Ραγαδες απο την εγκυμοσυνη δεν εβγαλα παντως

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Με το που διαπίστωσα την εγκυμοσύνη άρχισα να βάζω αμυγδαλέλαιο. Την κοιλιά μου σε καμιά περίπτωση δεν τη λες κοιλίτσα πλέον (με ρωτάνε αν έχω δίδυμα για να καταλάβεις). Έχω πάρει 1 1/2 κιλό (20 w) και ομολογώ ότι ειδικά τελευταία με τις ζέστες δυσκολεύομαι να φάω. Το χω ρίξει στα γιαούρτια, τα φρούτα και τις κρύες σαλάτες με όσπρια και μόλις κάνει ότι δροσίζει λίγο χτυπάω μοσχαράκι. όσο για νερό μάλλον πρέπει να βάλω παροχή, γιατί σκυλοβαριέμαι να γεμίζω το ποτήρι πια.

 

Θα δείξει! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με το που διαπίστωσα την εγκυμοσύνη άρχισα να βάζω αμυγδαλέλαιο. Την κοιλιά μου σε καμιά περίπτωση δεν τη λες κοιλίτσα πλέον (με ρωτάνε αν έχω δίδυμα για να καταλάβεις). Έχω πάρει 1 1/2 κιλό (20 w) και ομολογώ ότι ειδικά τελευταία με τις ζέστες δυσκολεύομαι να φάω. Το χω ρίξει στα γιαούρτια, τα φρούτα και τις κρύες σαλάτες με όσπρια και μόλις κάνει ότι δροσίζει λίγο χτυπάω μοσχαράκι. όσο για νερό μάλλον πρέπει να βάλω παροχή, γιατί σκυλοβαριέμαι να γεμίζω το ποτήρι πια.

 

Θα δείξει! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τις πληροφορίες φυσικά τις παρέθεσα για όλες τις κοπέλες αλλά όσο αναφορά στην κοιλίτσα απευθυνόμουν στη savia η οποία σίγουρα δε θα έχει κοιλίτσα. Εσύ πάντως με 1,5 κιλό και τη διατροφή που κάνεις προβλέπω να παίρνεις το πολύ το κατώτατο όριο των 9 κιλών σε όλη την εγκυμοσύνη οπότε όσο μεγάλη κοιλίτσα και να κάνεις δε θα σου δημιουργηθούν ραγάδες. Φαντάζομαι θα φαίνεται μεγάλη επειδή θα είσαι αδύνατη. Μη ψαρώνεις αν σου λένε αν έχεις δίδυμα. Χαζομάρες! Έχουμε και πρήξιμο και κατακράτηση υγρών και κάποιες μέρες θα σου φαίνεται τεράστια κι άλλες μια χαρά κοιλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

Είχα τεράστια κοιλιά και πήρα 20 κιλά!!!Να σημειώσω ότι κυτταρίτιδα και ραγάδες δεν είχα ποτέ!!Eβαζα Prevenstria όοοταν θυμόμουν!!!Μέχρι τέλη όγδοου δεν είχα ούτε μία ραγάδα!Με το που μπήκα στον ένατο...γέμισα!!!Μέσα σε ένα βράδυ...Και τρεις μέρες πριν τη γέννα γέμισα με κοκκινίλες σε ΟΛΟ το σώμα, φαγουριζόμουν ανελέητα και είχα γίνει ΧΑΛΙΑ!Οι κοκκινίλες έφυγαν με το που γέννησα, οι ραγάδες...ήρθαν για να μείνουν!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα στον 4 την σιμουλσιουμ καπως ετσι λεγετε...τελικα εβγαλα τελη του 8μηνα..οχι πολλλες αλλα εβγαλα δυστυχως,τψρα βαζω αποκλειστηκα βαζελινη και ελπιζω να μην βγαλω αλλες..ειναι καθαρα στον τυπο δερματος..

Link to comment
Share on other sites

εμένα το δέρμα μου έχει την τάση για ραγάδες. Έχω πολλές ραγάδες στο στήθος απο την εφηβεία. Στην εγκυμοσύνη όμως έβαζα πρωί και βράδυ κρεμούλα απο τον τρίτο μήνα. Ξεκίνησα με την Ellancyl και συνέχισα με την simulcium. Έτσι την γλίτωσα!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!κι εγω τη simulcium χρησιμοποιουσα απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου ως το τελος κ δυστυχως η κοιλια μου γεμισε ραγαδες απο τον αφαλο κ κατω..τωρα παιρνω τν salba mama μπας κ σωσω την κατασταση αλλα δν το βλεπω..

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...