Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απο την αρχη χρησιμοποιουσα αλλα δεν εγινε τιποτα. οσο μεγαλυτερη κοιλια εχεις και οσο περισσοτερα κιλα παρεις τοσο χειροτερα ειναι τα πραγματα ειναι και στο δερμα αν θα κανεις οχι μονο στο αν χρησιμοποιεις κρεμα δυστυχως. παντως μετα απο κανα 6-8 μηνο (αν κανεις ραγαδες τελικα) αρχιζουν και ασπριζουν οποτε ειναι καλυτερα τα πραγματα....μακαρι να μην κανεις καμια. απο απορια: εχει δοκιμασει καμια αυτες τις κρεμες που διαφημιζουν που λενε πως ειναι απο βλεννα σαλιγκαριου ( μπλιαχχχχ) και πως αναπλαθουν το δερμα και τις ραγαδες με θεαματικα οπως λενε αποτελεσματα??? ρωτησα εχουν γυρω στο 50αρικο αλλα δεν εχω ιδεα αν κανουν κατι .

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κοίταξε..εγώ ήμουν πολύ φοβισμένη και σχεδόν σίγουρη ότι θα κάνω ραγάδες στην εγκυμοσύνη..επειδή είχα ήδη λίγες στους γλουτούς και στη μέση από την εφηβεία μου. έβαζα βαζελίνη μπόλικη (να φοράς φανελάκι βαμβακερούλι για να μη λερώνεις τα ρουχαλάκια σου) στην κοιλιά μου,μέση,μηρούς και ευτυχώς δεν έβγαλα ούτε μια. είναι ότι πιο φτηνό υπάρχει και κάνει δουλίτσα!καλή εγκυμοσύνη να έχεις!με το καλό ναρθει η ώρα!ξεκουράσου και κάνε πραγματάκια για τον εαυτό σου και τον άνδρα σου αυτή την περίοδο..πέρα από τις ετοιμασίες για το μπουμπούκι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ την Prevestria της Frezyderm χρησιμοποιώ εδώ κ 2 μήνες. Μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει τίποτα αλλά πάνω από όλα να ξέρετε είναι η ποιότητα του δέρματος που μετράει.

 

Για τη βαζελίνη και τα λαδάκια δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα. Μπορεί να κάνουν δουλειά αλλά είναι σκέτο πετρέλαιο. Εκτός αν είναι φυτικά..τι να πω.

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

η άποψη που υπερισχύει είναι ότι αν είναι να κάνεις ραγάδες ότι και κρέμα να βάζεις θα κάνεις ραγάδες με την ριαφορά ότι οι κρέμες σε βοηθούν να κάνεις λιγότερες.

η βαζελίνη είναι παράγωγο του πετρελαίου οπότε, εγώ τουλάχιστον δεν την προτίμησα.....

σε όλη την εγκυμοσύνη, αν και δεν είχα προδιάθεση για ραγάδες έβαλα διαφορες κρεμούλες, μια πολύ καλή και οικονομική που δοκίμασα είναι της fissan η fissan mamma, έχει 8 €.

 

δεν έκανα καμία ραγάδα( μέχρι τώρα τουλάχιστον!!!) να ξέρετε πάτνως πως οι ραγάδες φεύγουν μόνο με λείζερ και μόνο όσο είναι κόκκινες, η δερματολόγος μου μου το είπε στην περίπτωση που κάνω στις πρώτες 50 μέρες να πάω να κάνω λέιζερ..

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η βαζελινη κ το baby oil κανουν φοβερη δουλεια για να μην ανοιξει το δερμα

 

 

Κι εγώ αυτά χρησιμοποιούσα στην πρωτη μου εγκυμοσύνη, αυτά χρησιμοποιώ και τώρα. Δεν έχω ούτε μια ραγάδα (για την ώρα τουλάχιστον!)

Με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού βεβαια.

Και γιατί είναι κακό ρε κορίτσια που η βαζελίνη είναι παράγωγο του πετρελαίου? Δλδ οι κρέμες που περιέχουν παραμπεν και άλλες ενώσεις (αποδεδειγμένα επικίνδυνες) είναι καλύτερες? Τουλάχιστον το πετρέλαιο είναι φυσικό προϊόν.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και ο γιατρός μου έδωσε ένα δείγμα απο γνωστή κρέμα δεν τη δοκίμασα.. ξεκίνησα με το ελαιόλαδο και σε αυτό θα παραμείνω.. είχα και θα έχω ραγάδες οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αν αποκτήσω κι άλλες.. δεν αποζητώ την εικόνα της τέλειας γυναίκας και μητέρας, μόνο την ευτυχία της οικογένειας μου!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα την simulcium g3 και στις 2 εγκυμοσύνες. Δεν έκανα καμία ραγάδα. Είναι λίγο ακριβή αλλά αποτελεσματική. Πάντως αν είσαι στον 6ο πρέπει να την αρχίσεις.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την Prevestria της Frezyderm χρησιμοποιώ εδώ κ 2 μήνες. Μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει τίποτα αλλά πάνω από όλα να ξέρετε είναι η ποιότητα του δέρματος που μετράει.

 

Για τη βαζελίνη και τα λαδάκια δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα. Μπορεί να κάνουν δουλειά αλλά είναι σκέτο πετρέλαιο. Εκτός αν είναι φυτικά..τι να πω.

κι εγώ αυτή έβαζα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. απλά τέλεια! ίχνος ραγάδας κι ας είχα φτάσει τα 90 κιλά. κόντευα να σκάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες... το μόνο που έβαζα καθημερινά μετά το μπάνιο... ήταν Johnsons baby oil... σε μορφή gel με άρωμα χαμομήλι... και καλό... και οικονομικό και

ραγάδες δεν εμφανίστηκαν ποτέ...

αλλά θεωρώ ότι είναι και θέμα δέρματος και σωματότυπου.... όσο πιο πολύ βάρος πάρεις τόσο κινδυνεύεις και καμμία κρέμα δεν μπορεί να σε βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω και στις 2 εγκυμοσύνες έβαζα την Stretch Mark Control της Clarins. Είναι ακριβή αλλά δεν έκανα καμία ραγαδα. Μπορείς να βάλεις και αμυγδαλέλαιο που είναι φυτικό. (Εγω το χρησιμοποιούσα και στο μωρό)

Βαζελίνη σίγουρα όχι. Το πιο βασικό είναι να μην πάρεις πολλά κιλά, γιατι μετά τι να σου κάνει και η κρέμα

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια αυτη τη βαζελινη πως την αντεχετε?Εγω δεν μπορω με τπτ να κολλαω ολοκληρη και να λαδωνω απο τη βαζελινη.Πηρα προχθες την Prevestria της Frezyderm αν και ειμαι στην αρχη ακομα.Κι εγω εχω ηδη καποιες ραγαδες απο παλια.Θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. Και εμένα με απασχόλησαν όλα αυτά, επειδή είχα κάνει και εγώ ραγάδες στην εφηβεία.

Έχω πάρει και χρησιμοποιώ εναλλάξ όλα τα προϊόντα που αναφέρθηκαν. Επιπλέον, έχω πάρει της Vaselin με αλόη και αγγούρι. Πολλή ωραία κρεμούλα. Φυσικά δεν ξεχνώ την Freziderm...

Ο γιατρός μου είναι της άποψης ότι αν είναι να κάνεις θα κάνεις....ραγάδες.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα! και στις 2 εγκυμοσυνες μου εβαζα σκετο αμυγδαλελαιο δυο φορες την ημερα. δεν εβγαλα καμμια ραγαδα κ επιεπλεον ειναι πιο οικονομικο. Και της frezyderm ειναι σουπερ, δουλευω σε φαρμακειο και την παιρνουν πολυ.

η κρεμα του σαλιγκαριου ειναι περισσοτερο επανορθωτικη, οταν εχεις ηδη ραγαδες δηλαδη. ειναι πολυ καλη και για ουλες στο προσωπο απο ακμη κ.α. Για την εγκυμ δε θα τη συστηνα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και μένα βαζελίνη ή αμυγδαλέλαιο μου είπαν!!!!

γεια:) το αμυγδαλελαιο μηπως ξερεις που μπορω να το βρω; περιμενω το πρωτο μου μπεμπεκι και δεν θελω να γινω φαλαινιτσα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...