Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε περπατήσανε τα παιδιά σας?


tab

Recommended Posts

Όταν μιλάει η πείρα, εγώ υποκλίνομαι :P Δεκτή και η μπουνιά, αλλά όχι απ'τα δεξιά. Έχω μια θήκη στο δόντι και φοβάμαι μην πεταχτεί έξω, καταλαβαίνεις :lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ λέω πότε να περπατήσει γιατί έχω βαρεθεί εδώ και ενάμιση μήνα να με παίρνει απο το χερι και να παίρνει τους δρόμους (διαδρόμους στην ουσία). Βέβαια θα τρεχω από πίσω της αλλά δεν θα έχω το άγχος μην παραπατήσει και πέσει λόγω ανισορροπίας όπως τώρα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχουν φάει οι δικοί μου ότι η μικρή θα περπατήσει γρήγορα (Καλά, το μέλλον διαβάζουν? Να το κάνουμε επιχείρηση τότε...) να σας ρωτήσω...Μόλις κλείσαμε τους 8 μήνες. Σηκώνεται μόνη της στο πάρκο (όποτε θυμάται) ή δίνοντάς της τα χέρια. Έχει 4-5 μέρες που κάνει το πάρκο γύρω-γύρω (με πλάγια βήματα δηλαδή). Το πα στον γιατρό προχθές και μου λεει "σοβαρά? Μπράβο". Αν την κρατάς απ τα χεράκια και της βάλεις κάτι που το θέλει, απέναντι κ της πεις "Πήγαινε να το πάρεις" προχωράει και παει. Αυτά είναι σημάδια ότι θα περπατήσει σύντομα? Και αν ναι, πόσο σύντομα? Ευχαριστώ!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου απο 5 μηνων μπουσουλησε 6 μηνων πιανοταν κ σηκωνοταν ορθιος κ 7 μηνων εκανε αυτο που λες αλλα περπατησε την ημερα που εγινε 1 χρονων.η μεγαλη καπου 8 μηνων εκανε τα ιδια κ περπατησε μια βδομαδα πριν χρονισει

δεν εχει σημασια αυτο .απλα μη τη ζοριζετε για να μη το παρει με κακο ματι.κ προσοχη μη πεσει γιατι τα περισσοτερα μωρα που πεφτουν στην προσπαθεια κ τρομαξουν μετα αργουν να ξαναπροσπαθησουν.μια χαρα φυσιολογικοτατα τα κανει το μωρακι σου :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α όχι δεν την πιέζουμε καλέ. Σιγά! Για πλάκα το κάνουμε αυτό γιατί αν δεν της βάλεις στόχο και της πεις απλά πάμε να περπατήσουμε, στηλώνει τα πόδια και δεν κουνιέται βήμα!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πεισματάρα, ε; Άσ'τη να πάει με τους δικούς της ρυθμούς. Έχουν τόση πλάκα σ'αυτή τη φάση που προσπαθούν να "βρουν τα ποδαράκια" τους.

 

Melita, δε θα έχεις το άγχος μην παραπατήσει και πέσει (που εξακολουθούν και πέφτουν, όπως π.χ. αν πάρουν κλειστά μια γωνία :lol: ), αλλά τότε θα έχεις το άγχος μην πάει και σκάσει πάνω σε κανένα έπιπλο έτσι όπως τρέχουν :roll:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α όχι δεν την πιέζουμε καλέ. Σιγά! Για πλάκα το κάνουμε αυτό γιατί αν δεν της βάλεις στόχο και της πεις απλά πάμε να περπατήσουμε, στηλώνει τα πόδια και δεν κουνιέται βήμα!

 

απλα σε περιπτωση που πεσει δεν θα κανεις ''ΑΑΑΧ επεσε το παιδι'' κ τετοια ..δε θα δειξεις καν οτι ανησυχησες γιατι θα τρομαξει.αν πεσει θα της γελασεις κ θα πεις δε πειραζει παμε παλι.

Link to comment
Share on other sites

Μην πεις όμως ποτέ αυτό το "ωραίο" που λέει η μάνα μου, το "σήκω και ξαναπέσε". Γιατί ένα παιδάκι φίλων μας που του το είπε, το πήρε κυριολεκτικά και πάαααααρα πολύ στο αστείο κι άρχισε να σηκώνεται και να ξαναπέφτει μέχρι που αναγκαστήκαμε να πάμε εμείς να το σταματήσουμε το παιδί. :rolleyes:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια!

τι κανετε?

αγχωνεστε που δεν εχουν περπατησει ακομα τα μωρακια σας?

να μην αγχωνεστε,καποια στιγμη θα περπατησουν,και τοτε..

δεν θα βαλουν ποπο κατω!!!

σας το λεω γτ εμενα τωρα περπατησε και τρεχω και δεν φτανω.

και να φανταστειτε,οτι δεν την κρατουσα απο το χερακι,δεν την εκανα στρατα,κτλ,γιατι δεν ηθελα να περπατησει γρηγορα.και δεν ηθελα γτ ηξερα τι με περιμενε μετα.ο χαμος!!!!!κι ομως περπατησε μονη της.

τωρα για τα χτυπηματα και τις κουτουλιες,κι οταν μπουσουλουσε χτυπουσε,και τωρα χτυπαει,αλλα εγω ειμαι λιγο ανεστητη,δεν τρεχω απο πισω της,κι οταν πεφτει,παω και την σηκωνω κι απλως της δειχνω κατι για να ξεχαστει.

με το καλο να περπατησουν τα ζουζουνια σας και καλη υπομονη σε σας!!!

εγω την χρειαζομαι παντως με το πειραχτηρι που εχω!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν σου πω ότι απλά κοιτάζοντάς την καταλαβαίνω τι σε περιμένει, θα με παρεξηγήσεις; :lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

φαινεται τι πραμα ειναι,ε?

τωρα διαβασα σε αλλο ποστ για το τι σας συμβαινει,κι ελπιζω ολα να πανε καλα,που θα πανε σιγουρα,γτ τετοια προβληματα ευτυχως φτιαχνουν στις μερες μας.ασε που μπορει να μην ειναι τιποτα,κι απλως να θελει τον χρονο της!

κι εμενα ειχε προβλημα το ενα ποδαρακι της οταν γεννηθηκε,ηταν με

κλιση προς τα μεσα,αλλα ευτυχως με μασαζ στο ποδαρακι,μεχρι 6 μηνων ηταν περδικι.αλλα καταλαβαινω το αγχος σου,η παραμικρη λεπτομερεια μας κανει και σκεφτομαστε το χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν φαίνεται λέει! Τέτοια φάτσα κάνει μπαμ από μακρυά τι μάρκα μεγάλη είναι :cool::lol:

 

Νά'σαι καλά για την υποστήριξη. Λογικά δε θά'ναι τίποτα. Έχω φρικάρει... λιγουλάκι :eek:;-) αλλά ξέρω ότι όλα θα πάνε καλά και δε θα έχει θέμα η μικρούλα μας. Τώρα κι όλας που της έταξε γαμπρό η συμπεθέρα Δήμητρα, είμαι σίγουρη ότι η σουπίτσα θα σηκωθεί για να του δείξει τι ανάστημα διαθέτει :P

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Η μικρή μου είναι 13 μηνών και ακόμα δεν έχει περπατήσει κανονικά. Στέκεται όρθια μόνη της για αρκετή ώρα πάει γύρω γύρω από καναπέδες και τραπεζάκια, αλλά μόνο άν πιάνεται από κάπου.

Δύο πολύ καλών μου φίλων τα μωρά περπάτησαν και τα 2 λίγες μέρες μετά το χρόνο.

Πρόσφατα μία κυρία μεγάλη σε ηλικία και μάνα 5 παιδιών μου είπε κάτι που δεν ξέρω αν και κατά πόσο ισχύει. Μου είπε ότι συνήθως τα παιδιά που έχουν βγάλει πολλά δοντάκια, δεν περπατάνε γρήγορα και τα φαφούτικα ξεπετάγονται αμέσως. Μου φάνηκε λίγο κουλό αλλά όταν σκέφτηκα περιπτώσεις στο μυαλό μου, όντως τα παιδάκια που περπάτησαν είχαν 4 δοντάκια το πολύ και η δική μου στον χρόνο είχε ήδη 7.

Σας φαίνεται χαζό ή το έχετε ξαναακούσει?

 

Όχι ότι έχω και τρελή αγώνια, σίγουρα το παιδάκι μου θα περπατήσει σύντομα, απλά λέω μήπως ψιλοκαθυστέρησε???

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το παιδι σου καλε. Περπαταει ηδη. Απλα θα το κανει μονη της οποτε θελει. Αυτο με τα δοντια παλι πρωτη φορα το ακουω.....!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?

 

:(

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΛΟΙΠΟΝ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΠΧ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΧΕΡΑΚΙΑ.ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΒΕΒΑΙΑ,ΟΥΤΕ ΜΑ ΟΥΤΕ ΜΠΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΗΠΟΤΕ.ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ 9 ΜΗΝΩΝ.ΠΧ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΜΑΜΑ Η ΜΠΑΜΠΑ ΚΛΠ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΣΑ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ 15 ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ.ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΑ ΑΥΤΑ?ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ Η ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΚΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

O παιδιατρος τι σου λέει? Αν δε σε καλύπτει πάρε και μια δευτερη γνωμη.

καθε παιδι εχει διαφορετικους ρυθμους αλλα ανα εσενα κατι δε σου παει καλα ψαξτο για να ησυχασεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολύ μικρό ακόμη το μωράκι σου για να ανησυχείς 1ον για την ομιλία. οσον αφορα στο μπουσούλημα. και μενα μπουσούλησε (σύρθηκε εξ αρχής και επειτα μπουσούλησε) στον 9ο και περπάτησε στον 13ο μήνα. αλλα παιδάκια μπουσουλάνε απο τον 7ο. το κάθε παιδί ειναι διαφορετικό. παίζει και η κληρονομικότητα πάντως. αφου η γιατρός σου λέει πως δεν ειναι ανησυχητικό σημαίνει πως εχει τσεκάρει κ αλλα πράγματα που ειναι σημαντικά και αλληλενδετα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε νωμίζω ότι υπάρχει λόγος ανυσηχίας. Η κόρη μου δεν μπουσούλησε καθόλου. Περίπου 10 μηνών άρχισε να πιάνετε και να σηκώνετε στο πάρκο και στα πρώτα της γενέθλια έκανε και τα πρώτα της βηματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...