Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμένα βρε κορίτσια η μικρή προσπάθειες κάνει αλλά έχει μείνει στο "μαμά" , μαμάμα την μητέρα μου, κα που σημαίνει να.... και τα δικά της τα ακαταλαβίστικα!!

Ο γιατρός μου είπε άπό την στιγμή που

1. Ακούει (γιατί ο λόγος έχει άμεση σχέση με την ακοή-αν μιλάμε για παθολογικά αίτια)

2. Αν καταλαβαίνει τις έννοιες δηλαδή σταμάτα , έλα δώσε μου φέρε μου κτλπ

3. Αν σε καταλαβαίνει όταν του μιλάς, γυρνάει όταν το φωνάζεις και αντιδράει με όμιλια

Τοτε μου λεει πολύ απλά θα κάνεις υπομονή , κάποια στιγμή θα μιλήσει μόνη της καθαρά κατευθείαν!

 

Εγώ πάντως αγχώνομαι....

και ας πληρεί τις προυποθέσεις η μικρή...!

υγ πάντως κανει προσπάθειες δε λεω...μου δείχνει χτες ένα αστεράκι αυτοκόλλητο , της λεω αστεράκι και λέει και εκείνη "αντερρρρρρ"

 

και εγω προβληματιζομαι ο μικρος λεει:μαμα,μπαμπα,γιαγια,παει,γεια,γαλια-γαλα εννοει.τιποτα αλλο καποιες φορες σκεφτομαι μηπως κανω κατι λαθος.ο αντρας μου μου λεει πρεπει να του μιλαμε συνεχεια.εεε ποσο πια σε λιγο θα πηγαινω και στον υπνο του να του μιλαω.

εγω πιστευω οτι καθε παιδι εχει το ρυθμο του.παντως ανταποκρινεται σε ολα.του λεω ελα να φαμε λεει μαμ και παει στην κουζινα ή φερε μου τα τουβλακια και τα φερνει.

(καλε ιδια ηλικια εχουν τα ζουζουνια μας.τι στραβομαρα καλε οσο καιρο δεν το ειχα δει.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1- δεν πρέπει να κάνεις ΚΑΜΙΑ διόρθωση σε αυτά που λέει.

το ότι δεν τα λέει δεν είναι επειδή δεν καταλαβαίνει την διαφορά αλλά επειδή η γλώσσα και η ευελιξία της ακόμα σε αυτή την ηλικία δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη.

 

2. σε αυτή την ηλικία θα δείς πολλές αλλαγές γρήγορα όπως σου είπαν και οι άλλες μαμάδες.

Δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου,...

 

 

για το άλλο θέμα - είναι εντελώς φυσιολογικό το άγχος αποχωρισμού σε αυτή την ηλικία,...

εάν θέλεις να πάς στον κάτω όροφο, γιατί δεν την παίρνεις μαζί?

Είναι μεν μικρή αλλά όπως έχεις καταλάβει και εσύ, ξέρει πολύ καλά τι θα κάνεις και θέλει να συμμετέχει και εκείνη.

Λογικό σε κάποια πράγματα να μη γίνεται οπότε και δεν μπορείς να αποφύγεις να κλάψει...

Να ξέρεις ότι αυτό που κάνεις με την διαφορετική γλώσσα καταλαβαίνει μιά χαρά ότι προσπαθείς να την ξεγελάσεις.

Με αυτό το τρόπο της λές ψέμματα, της μαθαίνεις και εκείνης να λέει ψέμματα στο μέλλον και έτσι να μην έχετε σχέση εμπιστοσύνης - απο τώρα δημιουργούνται οι βάσεις αυτές... ξανασκέψου λοιπόν αυτή την τακτική...

 

καλύτερα να χάσεις λίγο χρόνο τώρα με το να της μιλάς και να της εξηγείς γιατί πρέπει να κάνεις τι κτλ (όχι μια ώρα! αλλά για μισό λεπτό πχ) παρά να χαλάσεις τη σχέση σου μαζί της απο τώρα...

 

όταν δοκίμασες να την αφήσεις για να πάς στον κάτω όροφο ποιός έμεινε μαζί της? Μήπως δεν ειχε έμπνευση για το πως να την απασχολήσει εκείνη τη στιγμή? πχ ένα σφουγγάρι βρεγμένο στο μπάνιο με μια λεκανίτσα και μια κούκλα της να την κάνει μπάνιο πχ...

θέλει κολπάκια..

και δεν πειράζει να κλάψει για λίγο (ακόμα και αν ξεκουφαίνει τους πάντες) ειδικά απο τη στιγμή που αυτό είναι ελεγχόμενο κλάμα δηλαδή όταν σε άλλες περιπτώσεις έχει την προσοχή αλλού στραμμένη δεν φοβάται μη φύγεις.

 

για το θέμα τη γλώσσας πάντως ακόμα είναι νωρίς για να σου πεί κάποιος κάτι... συνήθως μετά τα δυόμισυ τρία χρόνια μπορούν να σου πούν κάτι...

 

παρόλα αυτά αν θες δες στους σύνδεσμοι Α-Ω στο γράμμα Γ, Γλώσσα, έχει διάφορα κέντρα να ρωτήσεις.

 

ενα απο αυτά γράφει στην ιστοσελίδα του

 

 

 

διάβασε όλα αυτά :

Πως επικοινωνούν τα παιδια τα πρώτα δύο χρόνια....

http://www.logosinstitute.gr/index.jsp?standalonePageID=8

(το κέντρο το διευθύνει ο κ.Φούρλας που είχε κάνει και μια πολύ καλή ενημέρωση σε σχέση με την ομιλία, στον παιδικό που εργάζομαι )

 

Να κανω μια ερωτηση ?? Ειναι πολυ ενδιαφερονται οσα ειπες, το link ομως δεν δουλευει. Υπαρχει καπου αλλου το ιδιο?

 

Ευχαριστω......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο γιος μου ειναι 25 μηνων. μεχρι πριν 2 μηνες ειχε μεινει στα πολυ βασικα.. μαμα, μπαμπα,γιαγια,παππου κλπ. τους 2 τελευταιους μηνες ομως, λες και ξεμπερδευτηκε η γλωσσιτσα του και ο,τι του λες το επαναλαμβανει αμεσως(οχι πεντακαθαρα, μη τρελλαθουμε, πχ εγια αντι ελα ,τιγιε αντι φυγε) και μετραει μεχρι το δεκα σχετικα καθαρα. το ονομα του ομως τον δυσκολευει αντι για σωτηρης λεει "τηρης".Δεν ξερω πως εγινε το κλικ και πηρε μπρος αλλα καθε μερα μας εκπλησει και επιτελους ψιλοσυννενοουμαστε.. παντως βοηθησαν πολυ τα παραμυθια με εικονες που δειχνει καθε αντικειμενο και λεμε το ονομα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ :

http://www.logosinstitute.gr/index.jsp?standalonePageID=8

Ο σύνδεσμος αποκαταστάθηκε και στο αρχικό μήνυμά της Κα Στυλιανάκη

Ευχαριστούμε

 

Ευχαριστω........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κορίτσια την βοήθεια σας, ή την εμπειρία σας. Η μικρή μου σήμερα 17μηνών, δεν μιλάει!! Λέει μπαμπά όλους, αλλά τιποτες άλλο.!! Καταλαβαίνει τα πάντα όμως, περπατάει τρέχει, είναι απίστευτα ζωηρή. Βλέπει με μανία το mickey mouse, χορεύει. Ανταποκρίνεται με τον δικό της τρόπο. Μόνο που δεν μιλάει. Οταν θέλει κάτι το δείχνει ή γκρινιάζει και γίνομαι μάντης. Με ανυσηχεί που δεν λεει λεξούλες. Εχω και μια κόρη 5 χρόνων η οποία στο χρόνο πάνω, μιλαγε, περπάταγε, τα πάντα. Πίστευα ότι το μωρο θα μιλουσε πιο γρήγορα επειδή έχει συντροφιά ένα παιδί και παίζουν όλη μέρα. Με ανυσηχεί αυτό. Θα ήθελα την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε για αξιολογηση αναπτυξιολογου σημερα με Β

εκανε διαφορες ερωτησεις και σε μενα και στο παιδι

της απανταγε και εδειχνε πχ τα μερη σωματος που τον ρωταγε

νοηση κατανοηση μια χαρα

το ρεζουμε ειναι οτι κολλησανε στο οτι δε κανει προτασουλες

πχ εστω να λεει θελω γαλα

πιστευουν οτι εχει λιγη καθυστερηση στην ομιλια

προληπτικα να του κανω ακουογραμμα και θυρεοειδη =αντισωματα ελεγχο

απο σεπτεμβρη καλο ειναι να του κανω καποιες λογοθεραπειες και επανεξεταση τα χριστουγεννα!!!!!!

θκατουλες και βλεπυμε

 

 

 

Στοουννννννννννννννννννννννννννν

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω το τηλεφωνο τωρα μαζι μου

κα Περβανιδου (η αλλη επικεφαλης αν θυμαμαι ειναι η Θωμαιδου)

την εκλεισα 3 μηνες πριν, ειναι στο Χωρεμειο πισω απο το Αγλαια

3 κοπελλες ηταν και ρωταγαν διαφορα

θα παρω το ιστορικο του τον αλλο μηνα, με αυτο μαλλον θα μπορω να κλεισω συνεδριες για το ΤΕΒΕ

με το ΙΚΑ θελει αξιολογηση απο το ΙΚΑ (θα ειμαστε δυστυχως απο του χρονου)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τους ειπα οτι και ο παιδικος δε μου εχει δωσει καποιο ανησυχητικο δειγμα, οτι τους απασχολει

οταν τον πηγα στον παιδικο και αυτοι οι πρωτη αντιδραση τους ηταν ...σιγα....

τεσπα μακαρι να εχουμε καλη εξελιξη μεχρι σεπτεμβρη και να μη χρειαστουμε πολλα πραματα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατουλα μην ανησυχεις, ολα καλα θα πανε!! ειναι μικρουλης αλλοστε κ εχει πολλααααααα περιθωρια αναπτυξης κ εξελιξης!!

 

Αν θελεις βοηθεια πως να βγει η εγκριση των λογοθεραπειων απο το ταμειο σου, μπορω να σε βοηθησω! Εννοειται οτι αυτο ισχυει για ολες! Αν μπορω να σας βοηθησω που πρεπει να απευθυνθειτε για να σας εγκρινει το ταμειο σας χρηματα για συνεδριες, ρωτηστε με!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

καθε γνωση δεκτη!

για την ωρα ειμαι ΤΕΒΕ αλλα με το καινουργιο χρονο ΙΚΑ

τον αλλο μηνα θα παρω απο Παιδων το ιστορικο του

θα παω μου ειπανε στο ΤΕΒΕ να ζητησω λογοθεραπειες???????

μετα στη λογοθεραπευτρια?????

για το ΙΚΑ πρπει να περασω αξιολογηση απο αυτους

ποσο νωριτερα θα το ζητησω? πως?

και αφου δεν ειμαι ακομα στο ΙΚΑ μπορω?

κλεινω απλα ραντεβου και μεχρι τοτε ναειμαι στο ΙΚΑ?

 

σου φτανουν αυτες οι αποριες για αρχη ?????:D:D:D:D:D:D

οτι μπορεις να μου λυσεις ευπροσδεκτο!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καθε γνωση δεκτη!

για την ωρα ειμαι ΤΕΒΕ αλλα με το καινουργιο χρονο ΙΚΑ

τον αλλο μηνα θα παρω απο Παιδων το ιστορικο του

θα παω μου ειπανε στο ΤΕΒΕ να ζητησω λογοθεραπειες???????

μετα στη λογοθεραπευτρια?????

για το ΙΚΑ πρπει να περασω αξιολογηση απο αυτους

ποσο νωριτερα θα το ζητησω? πως?

και αφου δεν ειμαι ακομα στο ΙΚΑ μπορω?

κλεινω απλα ραντεβου και μεχρι τοτε ναειμαι στο ΙΚΑ?

 

σου φτανουν αυτες οι αποριες για αρχη ?????:D:D:D:D:D:D

οτι μπορεις να μου λυσεις ευπροσδεκτο!!!

 

 

οκ, ομολω οτι η δικη σου περιπτωση ειναι δυσκολη λογω αλλαγης ταμειου!!!:lol::lol: Γιατι ομως αλλαζεις ταμειο;; Το ΤΕΒΕ μπορει να σου χορηγησει εως κ 350-500 ευρω για τις συνεδριες, ενω το ΙΚΑ μολις 245 ευρω κ μαλιστα με τις περικοπες που κανει τωρα μπορει κ να το αφησει στα 160!!!!:shock::shock::shock::shock:

 

Αν ειχες σταθερο ενα ταμειο μεχρι το φθινοπωρο θα μπορουσες να ξεκινησεις λογοθεραπειες ακομη κ τωρα κ το ταμειο σου δινει αναδρομικα τα χρηματα, εφοσων εχεις το χαρτι της αναπτυξιολογου. Αφου ομως απο Σεπτεμβρη θα εχεις ΙΚΑ, θα παρεις ενα τηλ απο ΤΩΡΑ να κλεισεις ραντεβου στο ΙΚΑ γιατι το νωριτερο που θα σου κλεισουν ραντεβου ειναι τουλαχιστον τον Οκτωβρη...:mad::-x:-x:-x

 

Λοιπον, τα τηλ του Κεντρου Παιδοψυχικης Υγιεινης του ΙΚΑ (οπου κ να μενεις ολοι εκει πανε) Ειναι: 2108801300-400-403-406. Αν αποφασισεις να μεινεις στο ΤΕΒΕ, πες μου που μενεις να σου πω που θα απευθυνθεις!

 

Σε καλυψα;;

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Απο την Περβανιδου εμεινες ευχαριστημενη;; Ειχε αξιολογησει ενα απο τα παιδια που παρακολουθω

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΥΤΕ ΚΡΥΟ ΟΥΤΕ ΖΕΣΤΗ

περισσοτερο οι αλλες ρωταγαν, αυτη ηρθε καθυστερημενη

 

 

στο ΙΚΑ θα ειμαι με το καινουργιο χρονο, τωρα ειμαι ΤΕΒΕ

δουλευω πλεον στο ΙΚΑ αλλα κρατησα για ενα χρονο την ασφαλεια του ΤΕΒΕ

οποτε σεπτεμβρη θα ειμαι τΕΒΕ

για ξαναβοηθα?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πληρωνω λογοθεραπευτη και παω και τα παιρνω?

ποσες συνεδριες? δε πρεπι ν α εχω παρει το οκ απο το ΤΕΒΕ?

 

και τη γνωμη σου

 

ειναι καλο να ειναι σε λογοθεραπευτρια που ηδη γνωριζει????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΥΤΕ ΚΡΥΟ ΟΥΤΕ ΖΕΣΤΗ

περισσοτερο οι αλλες ρωταγαν, αυτη ηρθε καθυστερημενη

 

 

στο ΙΚΑ θα ειμαι με το καινουργιο χρονο, τωρα ειμαι ΤΕΒΕ

δουλευω πλεον στο ΙΚΑ αλλα κρατησα για ενα χρονο την ασφαλεια του ΤΕΒΕ

οποτε σεπτεμβρη θα ειμαι τΕΒΕ

για ξαναβοηθα?

 

δλδ σεπτεμβρη-δεκεμβρη: ΤΕΒΕ κ αποιανουαριο ΙΚΑ;;;;

 

 

πληρωνω λογοθεραπευτη και παω και τα παιρνω?

ποσες συνεδριες? δε πρεπι ν α εχω παρει το οκ απο το ΤΕΒΕ?

 

κανονικα ετσι γινεται, πληρωνεις κ σου επιστρεφει το ταμειο σου τα χρηματα, εκτος να η λογοθερπευτρια μπορει να σε εξυπηρετησει κ σου δωσει την αποδειξη να τα παρεις απο το ταμειο σου κ να της τα δωσεις μετα!! Οσο για τον αριθμο συνεδριων, αυτο εξερταται καθαρα απο τις αναγκες του παιδιου κ καπως κ απο το ταμειο, τι αντεχεις δλδ να δινεις, αν χρειαζεται συμπληρωμα!!

 

και τη γνωμη σου

 

ειναι καλο να ειναι σε λογοθεραπευτρια που ηδη γνωριζει????

 

αν την λογοθεραπευτρια την γνωριζει τοσο καλα, ωστε να ξεπερναει τα ορια κ να μην μπορεσει να αναπτυξει θεραπευτικη σχεση, καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιον αλλο. Αγω για παραδειγμα, δεν θα εκανα εργοθεραπεια στον ανιψιο μου, λογω της σχεσης που εχω μαζι του. Αν μπορουν να τηρηθουν οι ισορροπιες, γιατι οχι;;

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, κατι πολυυυυυ σημαντικο!!!!!!! Τα ταμεια επιστρεφουν τα χρηματα της λογοθεραπειας, μονο αν ειναι αποφοιτη κρατικου ελληνικου πανεπιστημιου (ή ΤΕΙ) ή αν εχει αναγνωριση απο ΔΙΚΑΤΣΑ. Αν ειναι απο ξενο πανεπιστημιο ή ιδιωτικη σχολη, δεν δινουν τιποτα!!!! Εννοειται οτι καταθετε την αποδειξη της λογοθεραπευτριας για να παρετε τα χρηματα!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

δε παιζει ρολο ποσες συνεδριες? θα θα μου γραψει καποιος κατι?

 

τα ταμεια επειδη κοστολογουν λιγοτερο την τιμη της συνεδριας απο τον ιδιωτη, συνηθως βαζουν ενα εικονικο αριθμο συνεδριων, συνηθως 20 λογοθεραπειες/μηνα. Η θεραπευτρια θα κρινει το ποσο συχνα θα κανει το παιδι καποια συνεδρια κ καθοριζεται αναλογα με τις αναγκες του. Απλα πρεπει να συμβαδιζει ο αριθμος συνεδριων του ταμειου με τον αριθμο συνεδριων που αναγραφονται στην αποδειξη.

 

Το θεμα του ταμειου ειναι λιγο μπερδεμενο γατουλα μου κ πιο δυσκολο για εσενα λογω αλλαγης ταμειου κ ταυτοχρονης αργοποριας των ραντεβου στα δημοσια κεντρα που δινουν τις εγκρισεις! Που να σε στειλω να απευθυνθεις;; ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ;;;:roll::roll::roll: Δεν μου εχει ξαναγινει.... Γιατι το θεμα ειναι να μην χασεις πολυτιμο χρονο για το παιδι κ να χρησιμοποιησεις κ τα χρηματα που δικαιουσαι!!!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

βασικα πρπει να παρω το ιστορικο και μετα ΤΕΒΕ

και επειδη το ΤΕΒΕ δινει λεφτα ισως να πρπει ν ακανω οσα περισσοτερα μπορω με αυτο και βλεπουμε μετα με το ΙΚΑ

παντως μια γειτονισσα παει το παιδακι της (6-7 χρ) σε λογοπεδικο 2 φορες τη βδομαδα και δινει 280 μου ειπε, πιστευω καλα ειναι, αν παρουμε και τα μισα , ενταξει αντεχουμε:D

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλαααα;

αν είπε σε εσας λογοθεραπεία σίγουρα θα χρειάζεται και ο δικός μου! εμένα δεν μου είχε πεί τίποτα σε αυτήν που είχα πάει αλλά η αλήθεια είναι ότι και εγώ ανυσηχώ που δεν κάνει προτασούλες. φφφφφφ!

Εχτές είπε μπαμπα κλειγά= μπαμπά κλειδιά.

Ρε γαμώτο λέω να τον πάω και σε κανέναν άλλο αναπτυξιολόγο αλλά δεν ξέρω κανέναν που να έχει ιατρείο πρός Μαρουσι. Και εμείς Σεπτέμβριο έχουμε ραντεβού στο ΠΑΙΔΩΝ.

Μη στενοχωριέσαι θα έχει πρόοδο μέχρι τον Σεπτέμβρη θα δείς (ελπίζω και και ο δικός μου)

Φτάσατε στις 50 λεξούλες είδες; κανονικά τις λέει η μωρουδιακά;

Link to comment
Share on other sites

και 80 μπορω να πω, 20-30 καθαρες

αλλα απο προτασεις

κο-μου-ειν-ατο (αυτη θυμαμαι γιατι εχεις πολλες λεξεις χαχαχα)

κο-μου εδω και πολυ καιρο

δε θυμαμαι γαμωτο αλλες

τι να πω? εχω και την αλλαγη του ταμειου και προβληματιζομαι

να ξεκινησω τωρα?

να τους αγνοησω και να τον δω μετα τα 3 που μου λενε παρα πολλοι?

δε ξερω

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...