Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο γιος μου είναι 2 ετών και ενός μηνός και λέει γάλα, νερό, μπαμπά, μαμά, γιαγιά, παππού, ήλιος, νανός (σε μετάφραση ουρανός), μπύρα, κρασί, μπία (σε μετάφραση μπέμπα), κακά, μη, όχι, ναι, βουου, μπεεε, νιαου, μπλουμ, γιώργος (ο θείος του), ένα, δύο, τρία κ.λ.π. Η μπεμπα μου είναι 13 μηνών και λέει περίπου τα ίδια, αλλα λίγο λιγότερες λέξεις. Εγώ δηλαδή τί να κάνω, να αγχωθώ και να αρρωστήσω????? Κάνω υπομονή, του μιλάω πολύ και του διαβάζω όσα πιο πολλά βιβλιαράκια μπορώ. Κάποια στιγμή θα μιλήσει, πάντως για χαζό δεν το βλέπω. Αν και δε μπορεί να μιλήσει, αντιλαμβάνεται τα πάντα και στα βιβλία που τον ρωτάω π.χ που είναι το πορτοκάλι, το ποδήλατο, το μπουφάν, ο γάιδαρος, το μπολ, το πιάτο και χίλιες άλλες λεξούλες μου το δείχνει όλα με το χεράκι του, αν και δεν μπορεί να τα πει. Θα συμφωνήσω ότι κάθε παιδί έχει την ανάπτυξή του. Και μία αργή ανάπτυξη δε σημαίνει τίποτα για τη μετέπειτα εξέλιξή του. Π.Χ. ο αδελφός μου μέχρι 2,5 ετών μπουσουλούσε μόνο και είπε τις πρώτες του λεξούλες μετά τα τρία. Παρόλα αυτά πέρασε με την πρώτη στην ιατρική, τελείωσε στα έξι χρόνια και στην ηλικία των 27 ετών έχει ένα βιογραφικό (ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, δημοσιευσεις και ένα κάρω άλλα πράγματα) που άλλοι ούτε στα 40 δεν έχουν καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η ομιλια με την εξυπναδα δεν εχουν καμια απολυτως σχεση..εχω διαβασει πως οταν ενα υγειες μωρο αργει να μιλησει σημαινει συνηθως πως επικοινωνει κ με αλλους τροπους εκτος την ομιλια.πχ γλωσσα του σωματος διαισθηση ή και με το βλεμα.γιαυτο η ομιλια δε του φαινεται κυριο μερος της επικοινωνιας για να την αναπτυξει.παρολα αυτα καποια στιγμη θα μιλησει αρα δεν χρειαζεται αγχος

Link to comment
Share on other sites

τζαμπα αγχος δηλ!??νεα μαμα δεν ξερω βρε κοριτσια ξερετε τωρα οι δευτερομανες!τα πρωτα πως και τι τα εχουμε.πεταει η τριχα γιατι πεταει η τριχα!ευχαριστω ολες σας!

Link to comment
Share on other sites

πιο τζαμπα δε γινεται!το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να εξηγεις στο μωρακι σου το καθε τι που κανεις αργα κ καθαρα χωρις μωρουδιστικες λεξεις.πχ. ''τωρα η μαμα θα στρωσει το κρεβατι'' ''τωρα θα φαμε'' κτλ,ολα θα ερθουν μονα τους κ θα γινει μια γλωσσοκοπανιτσα οπως η δικια μου :P

Link to comment
Share on other sites

Τα δίδυμά μου είναι 22 μηνών και...μουγγοθόδωροι

Ο μικρός λέει κάτι λίγα μπαμπα, μαμά, νάνι, γιαγιά, παππού, κακό, καλό, μαα (όταν δίνει φιλάκια) και μέχρι εκεί

Η μικρή μου σχεδόν τίποτα...μαμά, μπαμπά, μαμ και ναν.

Καταλαβαίνουν πολλά πράγματα όμως, όταν τους λέω να κάτσουν κάτω, να μου φέρουν κάποιο πράγμα με το όνομά του, ή κάνε πίσω όταν τα δένω στο αυτοκίνητο...ή διάφορες φράσεις καθημερινές μέσα στο σπίτι.

 

Ο αναπτυξιολόγος που τα παρακολουθεί λόγω προωρότητας - γέννησα στις 31 εβδομάδες - μάς είχε πει ότι τα δίδυμα συνήθως αργούν πολύ να μιλήσουν...διότι αναπτύσσουν δικό τους κώδικα επικοινωνίας και δεν τα πολυνοιάζει να επικοινωνούν με τους μεγάλους από τη στιγμή που καλύπτονται οι βασικές τους ανάγκες, φαι, ρούχα, καθαριότητα. Και πραγματικά βρε παιδιά, μουγκρίζει το ένα και το άλλο χαμογελάει λες και συνεννούνται

Πάντως παιδάκι χωρίς πρόβλημα ακοής σίγουρα θα μιλήσει...και σίγουρα δεν είναι δείγμα εξυπνάδας ή μη...ξέρω άνθρωπο που μίλησε στα 4, και είναι όχι μόνο πανέξυπνος, αλλά αυτή τη στιγμή είναι ανάμεσα στους 5 κορυφαίους επαγγελματίες στην Ευρώπη στον κλάδο του (τηλεπικοινωνίες) και καθαρίζει τα απίστευτα φράγκα το μήνα...μιλάμε για πολύ μυαλό:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι αυτο που ειπα παραπανω πως καποια μωρα εχουν κ αλλους τροπους επικοινωνιας εκτος απο το να μιλανε.μπορει να σε καταλαβουν κ απο το βλεμα.γιαυτο δεν αναπτυσουν την ομιλια τοσο γρηγορα.καλα κ γω στο 1ο μου ειχα αγχωθει τρομερα οχι μονο για την ομιλια αλλα γενικως.η κορη μου ομως τα εκανε ολα στην ωρα τους.περπατησε 7 μερες πριν χρονισει,μιλησε κανονικα πριν τα 2 κ 18 μηνων ειχε ολα της τα δοντια.δε ξερω που βασιζοτανε οι υστεριες μου :shock::shock: εχω μια φιλη που πηγε το μωρο της στο νοσοκομειο επειδη ειχε λοξυγγα:shock: κ μια αλλη φορα πηρε σαν τρελλη τον παιδιατρο τηλ κλαιγοντας γιατι το μωρακι εκανε ''αααααα'' κ νομιζε οτι ποναει καπου :mrgreen:επισης η μπεμπα ηταν 4 μηνων κ αυτη ανυσηχουσε γιατι δε μπορουσε να στηριχτει ωστε να κατσει μονη της:-P αυτα εχουν οι πρωταρες μανες αλλες σε μικρο κ αλλες σε μεγαλο βαθμο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να ξερεις...

η δικια μου ειναι περιπου 20 μηνων και εχει λιγες μερες που λεει μπαμπα, εμενα σπανια με λεει, τζιζζζ για αυτο που καιει, τσσσσσσιιιιι για τσισα, ναι, οχι και τιποτα αλλο!!!!

δεν ανησυχω καθως συνεννοουμαστε αψογα και βλεπει ευκολα κανεις οτι ειναι πολυ εξυπνη (κουκουβαααααα!!!) μιλαει τη δικια της γλωσσα ολη μερα και εκτελει αψογα ο,τι της ζητησεις, φτιαχνει μονη της παζλ με 6 κομματια κα.

ο γιατρος μας ειπε οτι το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο, να της μιλαμε πολυ (ομη μερα αυτο καναμε απο παντα...αρα δεν ξερω τι φταει) και λεει οτι αυτο που παιζει ρολο ειναι να λεει τουλαχιστον καποιες λεξεις και να λεει τις δικες τις, να προσεχουμε αν καποιες λεξεις δικες της τις επαναλαμβανει οποτε ειναι το δικο της λεξικο.

της διπλανης το κοριτσακι ειναι 23 περιπου μηνων και μετρα μεχρι το 20, φτιαχνει προταση με 4 λεξεις καθαρες με νοημα, "οχι μαμα δεν θελω αυτο". Ζηλευω αλλα τι να κανω...;;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

κ γω αγχονομουν που της φιλης μου ηταν 6 μηνων κ εκανε ολα τα ζωα κ η δικια μου στους 9 κ εκανε μονο το παπακι!!επισης μετα τον 14ο μηνα το αγορακι της εκανε προτασεις!''θελω νερο'' '' που ειναι τα παπουτσια μου'' ''θα παμε βολτα'' κτλ αλλα ειπαμε αυτα ειναι εξαιρεσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ειπε προτασουλα 3 -4 λεξεων στα δυομιση. Νωριτερα εκανε κατι περιεργο. 2-3μηνες μιλουσε ολη μερα αλαμπουρνεζικα. Δικη του γλωσσα σε ολους, ακομη και στο τηλεφωνο. Ξαφνικα αρχισε να λεει λεξουλες και χωρις να τον ρωταμε, και μια μερα πολυ γρηγορα ειπε προτασουλες

Link to comment
Share on other sites

γεια σας πρωτη φορα γραφω και ανησυχω για το δικο μου παιδακι. την αλλη εβδμαδα κλεινουμε τους 20 μηνες και ενω παλια ελεγε μαμα και το εννοουσε τωρα το μονο που λεει και αυτα οποτε θελει ειναι :κακα, αει(που θα πει παει), γιατι και ατι δειχνοντας πραγματα. το μονο που κανει ειναι να δειχνει. ο παιδιατρος ειπε να κανω οτι δεν καταλαβαινω τι δειχνει αλλα ετσι εκνευριζεται η δειχνει κατι αλλο. καταλαβαινει απλες εντολες οπως που ειναι η μπαλα η δωσε μου το μπουφαν σου για να παμε βολτα αλλα ως

εκει. ανησυχω γιατι κατα τα αλλα μου φαινεται μια χαρα ζωηρος και εφευρετικος. τι να κανω να ανησυχησω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑ, ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΝΙΟΤΕ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑ - ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΚΑΘΑΡΑ. ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΙΨΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ 1 1/2 ΕΛΕΓΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ. ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ. ΕΙΝΑΙ 2 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ! ΑΠΛΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΒΑΡΙΕΤΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ, ΩΣΤΕ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ, ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ. ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ? ΑΠΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ, ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΕΜΠΕΛΑΚΟΣ ΤΕΛΙΚΑ?

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

να μην ανυσηχεις καθολου απλα να του εξηγεις καθε κινηση που κανεις στο σπιτι αργα κ καθαρα χωρις μωρουδιστικες λεξεις.πχ ''τωρα θα απλωσουμε τα ρουχα'' ''τωρα θα βαλουμε παπουτσια'' αφου καταλαβαινει τα παντα θα μιλησει.κ βασικα κ αυτα τα λιγα που λεει ειναι καλα για την ηλικια του.κ ο δικος μου λεει καμια 10 2συλλαβες αλλα καταλαβαινει οτι κ να λεμε:D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια είναι 20 μηνών και να σας πώ την αλήθεια και εγώ ψιλοανησυχώ αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι όταν ένα παιδί γυρίζει όταν του μιλάς, σου φέρνει αντικείμενα όταν του το ζητήσεις και γενικά σε αντιγράφει, είναι θέμα χρόνου να μιλήσει.Άλλα παιδάκια μιλάνε πιο νωρίς και άλλα πιο αργά.Απλά μας είπε ότι μέχρι 18 μηνών κανονικά πρέπει να λένε 5 περίπου λέξεις. Εμένα το καστοράκι λέει κάποιες λεξούλες μια φορά και μετά δεν τις ξαναλέει τις περισσότερες. Λεει μαμά, μπαμπα, παππού (πρώτη μας λέξη), άντε, κακό, κακά, μουού (κάνει την αγελάδα), μπούμ, άη (άρη τον θείο του) πριν μια εβδομάδα είπε κάκα(κάηκα) και δεν το ξαναείπε, ντία (σκυλάκι), νανά (νονά) το είπε πριν 2-3 μήνες και δεν το ξαναείπε, ντεε (γαϊδουράκι). Τουλάχιστον μας αντιγράφει στις πράξεις φούλ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Κι εμένα ο δικός μου που είναι 21 μηνών με έχει προβληματίσει αρκετά γιατί δε λέει τίποτα! Εκτός από μαμά, μπαμπά, άντε, παππού, γιαγιά και κάτι ακαταλαβίστικα δικά του, δε λέει τίποτε άλλο. Επίσης κάνει το σκυλάκι (βαβαβα), το πρόβατο, την κουκουβάγια (βα σκέτο), την κοτούλα...Αυτά είναι όλα! Εκτελεί απλές εντολές, που είναι η μπάλα (τη φέρνει), τα παπούτσια (τα βάζει μόνος του, τις παντόφλες όχι τα αθλητικά, προσπαθεί μόνο), σκουπίσου και σκουπίζεται με τη χαρτοπετσέτα, βάλε κρεμούλα (κάνει οτι βάζει), χτενίσου (χτενίζεται), βούρτσισε τα δοντάκια (προσπαθεί)...Επίσης μας μιμίται αρκετά αλλά και πάλι όταν τον ρωτάω κάτι δε μου απαντάει όπως άλλα παιδάκι ατης ηλικίας του! Αδιαφορεί εντελώς! Να ανησυχήσω?

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κορίτσια είναι 20 μηνών και να σας πώ την αλήθεια και εγώ ψιλοανησυχώ αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι όταν ένα παιδί γυρίζει όταν του μιλάς, σου φέρνει αντικείμενα όταν του το ζητήσεις και γενικά σε αντιγράφει, είναι θέμα χρόνου να μιλήσει.Άλλα παιδάκια μιλάνε πιο νωρίς και άλλα πιο αργά.Απλά μας είπε ότι μέχρι 18 μηνών κανονικά πρέπει να λένε 5 περίπου λέξεις. Εμένα το καστοράκι λέει κάποιες λεξούλες μια φορά και μετά δεν τις ξαναλέει τις περισσότερες. Λεει μαμά, μπαμπα, παππού (πρώτη μας λέξη), άντε, κακό, κακά, μουού (κάνει την αγελάδα), μπούμ, άη (άρη τον θείο του) πριν μια εβδομάδα είπε κάκα(κάηκα) και δεν το ξαναείπε, ντία (σκυλάκι), νανά (νονά) το είπε πριν 2-3 μήνες και δεν το ξαναείπε, ντεε (γαϊδουράκι). Τουλάχιστον μας αντιγράφει στις πράξεις φούλ!

 

Μεχρι τα 3 δεν αγγιζεις ομιλια (το αφηνεις απλα βοηθοντας το με το να του μιλας και διαβαζοντας πολλαααα παραμyθια)

Τα αγορια αργουν συνηθως σε αυτο το κοματι

Παιζει ρολο σε τι ηληκια μιλησαν οι γονεις

και το κλασικο....

καθε παιδι εχει τον χρονο του :wink:

 

Διαβασε λιγο αυτο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=43665&highlight=%EF%EC%E9%EB%E9%E1

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και από μένα, γράφω εκ μέρους μιας φίλης,

έχει ένα αγοράκι που σε ένα μήνα γίνεται 3 ετών, προς το παρόν απ' ότι μου λέει δεν είναι ικανοποιημένη από την ομιλία του, δεν λέει τόσα πολλά όσα θα ήθελε αυτή ή όσα θα έπρεπε. Δεν έχω επαφή με το μικρό άλλα μια φορά που τον είδα και τον ρώτησα τι κάνει δεν μου απάντησε, φυσικά αυτό δε λέει τίποτα πρώτη φορά με έβλεπε. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάνει καλά που έχει μπει στη διαδικασία της λογοθεραπείας ή βιάστηκε και δεύτερον αν διάγνωση μπορούν να κάνουν οι λογοθεραπευτές ή βασίζονται σε διάγνωση παιδονευρολόγου ή αναπτυξιολόγου.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η ολη κατάσταση ειναι εμπορεύομαι τον πόνο σου και το αγχος σου λιγο :? , θα επελεγα κρατικο φορεα για την αξιολογηση εκτος και αν εχω γνωστό στην ειδικοτητα που ξερω οτι δεν με βλεπει σαν πορτοφολι.

Τωρα την ειδικοτητα ακριβως τι να σου πω. Λογικα αναπτυξιολογος αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

 

ΥΓ1. Τι εννοεις δεν λεει οσα θα επρεπε να λεει?

ΥΓ2. Το να μην σου μιλησει ηταν λογικο. Ντρεποταν τα περισσοτερα παιδια στην ηληκια του.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε κορίτσια η μικρή προσπάθειες κάνει αλλά έχει μείνει στο "μαμά" , μαμάμα την μητέρα μου, κα που σημαίνει να.... και τα δικά της τα ακαταλαβίστικα!!

Ο γιατρός μου είπε άπό την στιγμή που

1. Ακούει (γιατί ο λόγος έχει άμεση σχέση με την ακοή-αν μιλάμε για παθολογικά αίτια)

2. Αν καταλαβαίνει τις έννοιες δηλαδή σταμάτα , έλα δώσε μου φέρε μου κτλπ

3. Αν σε καταλαβαίνει όταν του μιλάς, γυρνάει όταν το φωνάζεις και αντιδράει με όμιλια

Τοτε μου λεει πολύ απλά θα κάνεις υπομονή , κάποια στιγμή θα μιλήσει μόνη της καθαρά κατευθείαν!

 

Εγώ πάντως αγχώνομαι....

και ας πληρεί τις προυποθέσεις η μικρή...!

υγ πάντως κανει προσπάθειες δε λεω...μου δείχνει χτες ένα αστεράκι αυτοκόλλητο , της λεω αστεράκι και λέει και εκείνη "αντερρρρρρ"

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η ολη κατάσταση ειναι εμπορεύομαι τον πόνο σου και το αγχος σου λιγο :? , θα επελεγα κρατικο φορεα για την αξιολογηση εκτος και αν εχω γνωστό στην ειδικοτητα που ξερω οτι δεν με βλεπει σαν πορτοφολι.

Τωρα την ειδικοτητα ακριβως τι να σου πω. Λογικα αναπτυξιολογος αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

 

ΥΓ1. Τι εννοεις δεν λεει οσα θα επρεπε να λεει?

ΥΓ2. Το να μην σου μιλησει ηταν λογικο. Ντρεποταν τα περισσοτερα παιδια στην ηληκια του.

 

Βασικά η κοπέλα τον πήγε σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά εκεί τον είδε μια ψυχοθεραπεύτρια? συγγνώμη που ρωτάω κιόλας αλλά αυτοί έχουν τελειώσει ιατρική ή κάτι άλλο?

Τώρα γι'αυτά που λέει, συνεννοούνται μεταξύ τους αλλά θεωρεί ότι για την ηλικία του έπρεπε να λέει πιο ολοκληρωμένες προτάσεις.

Και το ότι δεν μου μίλησε πρώτη εγώ το είπα ότι δεν λέει τίποτα.

Για μένα το βασικότερο είναι να γίνει σωστή διάγνωση από ειδικό για να μην ταλαιπωρούνται άδικα και οι δυο.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου γιος 21 μηνων δε λεει τοσα οσα ελεγε η κορη μου, η οποια μιλουσε απταιστα οπως και τωρα!!!ο μικρος λεει μαμα,μπαμπα,παππου,γιαγια,λο(νερο),λαλα(γαλα),τσισα,κακα,παμε,ελα,γαφ.αυτα θυμαμαι να χρησιμοποιει αλλα δεν εχω αγχωθει καθολου παρολο που η κορη μου σας λεω ηταν πολυλογου δεν την επιανες στη γλωσσα. καθε παιδακι εχει το ρυθμο του μην τα βγαλουμε και ολα προβληματικα.μια χαρα ειναι τα παιδακια μας!!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα αγορια συνηθως αργουνε..κ η κορη μου 2 χρονων πια μιλουσε κ εκανε προτασεις κ μετρουσε μεχρι το 5 στα ελληνικα κ στα γερμανικα.καλα τωρα τα γερμανικα τα ξερει απταιστα πλεον κ με προφορα μαλιστα.ο μικρος ακομα στις 2συλαβες ειναι

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η κορη μου ξεκινησε να μιλαει 1 ετουσ και κατι ελεγα μονο λαλα μαμα πουλελε (παπουλι πολλες λεξεις τι ξεκινησε λεγοντασ τεσ αναποδα) και 1μιση χρονων ειπε

ομπιλιακο κ πριν γινει 2 τα ειπε ολλα με σωστες πρωτασεις.. τωρα στα 3 ακομα να μαθει το Ρ και το Σ :D

 

υπομονη μετα θα ξεχναει να το κλεινει ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Βασικά η κοπέλα τον πήγε σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά εκεί τον είδε μια ψυχοθεραπεύτρια? συγγνώμη που ρωτάω κιόλας αλλά αυτοί έχουν τελειώσει ιατρική ή κάτι άλλο?

Τώρα γι'αυτά που λέει, συνεννοούνται μεταξύ τους αλλά θεωρεί ότι για την ηλικία του έπρεπε να λέει πιο ολοκληρωμένες προτάσεις.

Και το ότι δεν μου μίλησε πρώτη εγώ το είπα ότι δεν λέει τίποτα.

Για μένα το βασικότερο είναι να γίνει σωστή διάγνωση από ειδικό για να μην ταλαιπωρούνται άδικα και οι δυο.

 

 

Συνήθως οι ψυχοθεραπευτές είναι γιατροί - ψυχίατροι αλλά μπορεί να είναι και ψυχολόγοι με εξειδίκευση. Η γνωστή σου έχει απευθυνθεί στον πλέον κατάλληλο φορέα για διάγνωση. Το παιδί θα αξιολογηθεί από διάφορες ειδικότητες για να μπορέσει να γίνει διάγνωση και να παραπεμφθεί για θεραπεία αν χρειάστεί. Πάντως όλοι οι ιδιώτες ειδικοί δεν σε βλέπουν σαν πορτοφόλι απαραίτητα. Υπαρχουν και άνθρωποι που μπορούν να σε καθοδηγήσουν και να σ' ενημερώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...