Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τα λεφτά είναι το λιγότερο μπροστά στο άγχος που τρώμε!! ότι κάνουμε καλό είναι άλλωστε απο μας περιμένουν αυτα τα αγγελούδια. Υπομονή και δύναμη σου έυχομαι. Ότι και να χουν δικάς μας είναι μαζί θα τα παλέψουμε και μαζί θα προχωρήσουμε μπροστά. Πίστη να έχουμε και ΟΛΑ θα πάνε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω ένα άλλο "πρόβλημα" και δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ. Ο μικρός θα γίνει σε καμιά 20 μέρες 2 ετών. Παρόλο που ξέρει περίπου 200 λέξεις (δεν τις λέει καθαρά αλλά τις λέει) δεν σχηματίζει προτασούλες ακόμα (με 2 ή περισσότερες λέξεις).

 

Χρησιμοποιεί μόνο μία λέξη για να πει τι θέλει. Π.χ. σκέτο μαμά, ντουλάπα, κουτάλι, μπαμπούλας, κούνια, πάρκο, κτλ. και μόνο αν τον ρωτήσω διαδοχικά θα πει και άλλες.

 

Π.χ. για να ζητήσει κάτι που βρίσκεται μέσα στο ντουλάπι θα πει τη λέξη και αν δει ότι δεν τον ακούμε θα έρθει κοντά και θα γίνει μια συζήτηση όπως η παρακάτω:

 

Αυτός -> "μαμά μαμά..." δείχνοντας το ντουλάπι

Εγώ -> "τι θέλεις;"

Αυτός -> "ντουπάπι" = ντουλάπι

Εγώ -> "τι θέλεις να πάρεις από το ντουλάπι;"

Αυτός -> "γκάνταρο" = γάιδαρο

 

Βασικά με προβληματίζει ότι ενώ ξέρει και λέει πολλές λέξεις έστω και όχι καθαρά (και μαθαίνει και άλλες κάθε μέρα) δεν κάνει προτάσεις ακόμα.

 

Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη αναπτυξιολογο στο Παιδων ηθελαν να κανει προτασεις 3 λεξεων στα 2,5

για αυτο και ξεκινησαμε λογοθεραπειες

οποτε εχεις ακομα πολυ χρονο μπροστα σου!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα που θυμηθηκα το θεματακι, η μικρη μου ειναι 2μισι και κατι λιγα. τις τελευταιες μερες εχει εκτιναχθει η ομιλια. πρωτα απο ολα πριν 2 βδομαδες αρχισε να μου λεει το σιγμα το οποιο δε το λεγε. νομιζω βεβαια πως δε λεει αλλα γραμματα οπως το χ και το φ και το β το λεει μπ. αλλα οχι σε ολες τις λεξεις, σε μερικες τα λεει σωστα.επισης φτιαχνει προτασεις με 3-4 λεξεις αλλα δε λεει πολλα αρθρα. πχ ερχετε και μου λεει " τι κανεις μαμα" αλλα "εβω παρω ατο?" εδω πχ λεει το β σε λαθος σημειο αλλα και η συνταξη ειναι αλλα αντι αλλων ( σα φιλιπινεζα τα λεει...χχαχχα)... Σας εχουν πει ποτε αν αυτο ειναι νορμαλ? δεν εχω τη παραμικρη ιδεα...Δε ζηταω πολλα θα μαθει που θα παει ειναι πανεξυπνο το ατιμο τα πιανει στον αερα. πριν λιγες μερεσ ακουσε εμενα με τη μεγαλη της αδερφη που παιζαμε "πες οτι λεω" και προχθες το κανε στη γιαγια της και τρελαθηκαμε... το θυμοταν και καταλαβε οτι ηταν και παιχνιδι.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα άλλο "πρόβλημα" και δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ. Ο μικρός θα γίνει σε καμιά 20 μέρες 2 ετών. Παρόλο που ξέρει περίπου 200 λέξεις (δεν τις λέει καθαρά αλλά τις λέει) δεν σχηματίζει προτασούλες ακόμα (με 2 ή περισσότερες λέξεις).

 

Χρησιμοποιεί μόνο μία λέξη για να πει τι θέλει. Π.χ. σκέτο μαμά, ντουλάπα, κουτάλι, μπαμπούλας, κούνια, πάρκο, κτλ. και μόνο αν τον ρωτήσω διαδοχικά θα πει και άλλες.

 

Π.χ. για να ζητήσει κάτι που βρίσκεται μέσα στο ντουλάπι θα πει τη λέξη και αν δει ότι δεν τον ακούμε θα έρθει κοντά και θα γίνει μια συζήτηση όπως η παρακάτω:

 

Αυτός -> "μαμά μαμά..." δείχνοντας το ντουλάπι

Εγώ -> "τι θέλεις;"

Αυτός -> "ντουπάπι" = ντουλάπι

Εγώ -> "τι θέλεις να πάρεις από το ντουλάπι;"

Αυτός -> "γκάνταρο" = γάιδαρο

 

Βασικά με προβληματίζει ότι ενώ ξέρει και λέει πολλές λέξεις έστω και όχι καθαρά (και μαθαίνει και άλλες κάθε μέρα) δεν κάνει προτάσεις ακόμα.

 

Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

 

 

 

Ειναι ακομη μικρο το ζουζουνακι σου.

 

Αφου γνωριζει τοσες λεξεις, ενθαρρυνε τον, να σου μιλα φυσικα μιλα του κ εσυ.Εγω, απο το πρωι, τον ρωτουσα τι ειδε στον υπνο του, του ζητουσα να περιγραφει τι βλεπει στις βολτες κλπ Πολυ μας βοηθησαν κ τα παραμυθια κ παιδικα τραγουδια.

 

 

Λοιπον, ο δικος μου οταν ηταν 2 κ 3 μηνων κ ξεκινησαμε παιδικο, ελεγε τα απλα....οπως το δικο σου ζουζουνι...

στον παιδικο, μεσα σε λιγους μηνες, υποθετω κ λογω περισσοτερων ερεθισματων, γνωσεις της δασκαλας , κ δικη μου ενασχοληση μετα τον παιδικο κλπ , κ καθαρισε η ομιλια του(μπορει κ λογω ηλικιας....μεγαλωνε), αλλα εμπλουτιστηκε τοσο πολυ το λεξιλογιο του, που οταν τελειωσε η χρονια κ ηταν 3 ετων, τα ελεγε ολα!!!

Δυστυχως, φετος δεν τον στειλαμε παιδικο, σημερα κοντευει τα 4,κ μιλα σαν ενας ενηλικας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με μία ανυσηχία που εχω με την ομιλία του γιου μου. Ενω λέει αρκετές λεξούλες μερικές απο αυτες τις σταματαει και τις αρχιζει πολυ αργοτερα και τοτε σταματαει αλλες. Για τρισιλαβες ουτε λόγος εχει πετάξει που και που αλλα δεν τις επαναλαμβάνει οποτε δεν τις υπολογιζω. Συμβαινει κατι τετοιο και σε σας?

Και κατι ακομα σε συγκεκριμένες ερωτήσεις δίνει συγκεκριμένες απαντήσεις και θελω να μαθω αν ειναι φυσιολογικο. Παραδειγμα στο "που θα παμε?" απανταει παντα ατα ενω του λέω οτι θα παμε τωρα στη γιαγια οταν τον ξαναραρωταω παλι ατα λεει. Στο "τι κανεις?" ενα φεγγαρι απαντουσε "καα" μετα αλλο φεγγαρι απαντουσε "κακα" και αλλο φεγγαρι κολλησε να απανταει "κατι". Δεν ξέρω το κάνουν αυτο τα παιδάκια γιατι αγχώνομαι.Σε αλλες ερωτήσεις τυπου ποιος ηρθε τώρα απανταει σωστα ή τι ειναι αυτό θα σου πει τι ειναι. Α! επισης βγάζει δικες του λέξεις πχ "ατνα" και οταν τον ρωταω τι ειναι ατνα αυτος ξεκαρδιζεται και την λεει συνεχεια και αλλες πολες χωρις να μου δειχνει κατι. Συγγνωμη για το μεγάλο ποστ αλλα θα ηθελα αν εχεται παρομοια εμπειρια να μου πειτε.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς καθόλου, είναι μικρός ακόμα.....Πολλά παιδιά μέχρι 2,5-3 ετών λένε ελάχιστες λέξεις. Κάθε παιδί έχει δικό του ρυθμό ανάπτυξης της ομιλίας. Ο γιός μου έλεγε ελάχιστα πράγματα μέχρι 21 μηνών και μέσα σε 1 μήνα έλεγε ολόκληρες προτάσεις. Όταν έκλεισε τα 2 έκανε κανονική κουβέντα. Ο ανηψιός μου πάλι που είναι 2 ετών, λέει αρκετές λέξεις που όμως δεν τις καταλαβαίνουν όλοι παρά μόνο οι πολύ κοντινοί αλλά για προτάσεις ούτε λόγος.

 

Γνώμη μου είναι να μην τον διορθώνετε, να του μιλάτε κανονικά και να τον αφήσετε να πάρει το χρόνο του. Όσο για τις λέξεις "δικής του επινόησης", το κάνει και ο δικός μου επίτηδες για να δει αν θα καταλάβουμε τί λέει, γελάει (μας κοροιδεύει στα μούτρα μας:cool:) και μετά λέει το σωστό προσθέτοντας "αυτό εννοούσα":lol:

 

Μην αγχώνεσαι καθόλου, μια χαρά είναι το παιδάκι σου, να το χαίρεσαι.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας....ίσως ακουστεί χαζή ερώτηση αυτή,αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί ή όχι.

Ο μικρός(όπως βλέπετε πολύ μικρός--3μιση μηνών σχεδόν) όταν άρχισε να λέει τα "αγκου"-"αου" κλπ τα έλεγε συνέχεια.Τώρα εδώ και 2 εβδομάδες τίποτα.Με το ζόρι αν αρχίσει να λέει κάτι 1 φορά στο τόσο.Είναι λογικό??

Το γέλιο με ήχο το κάνει(αλλά αυτό δεν έχει σχέση)...να "μιλάει" όμως τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με μία ανυσηχία που εχω με την ομιλία του γιου μου. Ενω λέει αρκετές λεξούλες μερικές απο αυτες τις σταματαει και τις αρχιζει πολυ αργοτερα και τοτε σταματαει αλλες. Για τρισιλαβες ουτε λόγος εχει πετάξει που και που αλλα δεν τις επαναλαμβάνει οποτε δεν τις υπολογιζω. Συμβαινει κατι τετοιο και σε σας?

Και κατι ακομα σε συγκεκριμένες ερωτήσεις δίνει συγκεκριμένες απαντήσεις και θελω να μαθω αν ειναι φυσιολογικο. Παραδειγμα στο "που θα παμε?" απανταει παντα ατα ενω του λέω οτι θα παμε τωρα στη γιαγια οταν τον ξαναραρωταω παλι ατα λεει. Στο "τι κανεις?" ενα φεγγαρι απαντουσε "καα" μετα αλλο φεγγαρι απαντουσε "κακα" και αλλο φεγγαρι κολλησε να απανταει "κατι". Δεν ξέρω το κάνουν αυτο τα παιδάκια γιατι αγχώνομαι.Σε αλλες ερωτήσεις τυπου ποιος ηρθε τώρα απανταει σωστα ή τι ειναι αυτό θα σου πει τι ειναι. Α! επισης βγάζει δικες του λέξεις πχ "ατνα" και οταν τον ρωταω τι ειναι ατνα αυτος ξεκαρδιζεται και την λεει συνεχεια και αλλες πολες χωρις να μου δειχνει κατι. Συγγνωμη για το μεγάλο ποστ αλλα θα ηθελα αν εχεται παρομοια εμπειρια να μου πειτε.

φιλη τα παιδακια μας εχουν ιδια ηληκια και ιδια συμπερηφορα ομηλιας,εγω το βρησκω φυσιολογηκο απανταει μαλον αυτο που θα ηθελε να κανει και οσο για της δικες του λεξεις το κανει και ο δικος μου αυτο :P μαλον κατι λεει που εμεις δεν καταλαβενουμαι και μαλον ειναι πολυ αστειο:lol: οσο για της λεξεις που λεει για καιρο και σταματαει μετα να της λεει το κανει μαλον γιατι της εχει βαρεθει!!!και λεει τις καινουριες που μαθενει;) εγω τουλαχηστον ετσι το καταλαβενο αποτον δικο μου;) .παντος τωρα που αρχησε να μηλαει ο μηκρος μου γλωσα δεν βαζει μεσα,ντεπον θελω:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας....ίσως ακουστεί χαζή ερώτηση αυτή,αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί ή όχι.

Ο μικρός(όπως βλέπετε πολύ μικρός--3μιση μηνών σχεδόν) όταν άρχισε να λέει τα "αγκου"-"αου" κλπ τα έλεγε συνέχεια.Τώρα εδώ και 2 εβδομάδες τίποτα.Με το ζόρι αν αρχίσει να λέει κάτι 1 φορά στο τόσο.Είναι λογικό??

Το γέλιο με ήχο το κάνει(αλλά αυτό δεν έχει σχέση)...να "μιλάει" όμως τίποτα

φιλη ο μικρος ειναι πολυ μικρος :P απολαυσε την ησυχια σου τωρα γιατι σε κανενα μηνα που θα ανακαληψει τη φωνη του θα θελεις κι εσυ ντεπον:lol:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φιλη τα παιδακια μας εχουν ιδια ηληκια και ιδια συμπερηφορα ομηλιας,εγω το βρησκω φυσιολογηκο απανταει μαλον αυτο που θα ηθελε να κανει και οσο για της δικες του λεξεις το κανει και ο δικος μου αυτο :P μαλον κατι λεει που εμεις δεν καταλαβενουμαι και μαλον ειναι πολυ αστειο:lol: οσο για της λεξεις που λεει για καιρο και σταματαει μετα να της λεει το κανει μαλον γιατι της εχει βαρεθει!!!και λεει τις καινουριες που μαθενει;) εγω τουλαχηστον ετσι το καταλαβενο αποτον δικο μου;) .παντος τωρα που αρχησε να μηλαει ο μηκρος μου γλωσα δεν βαζει μεσα,ντεπον θελω:-P

 

Τι εννοεις "αρχισε να μιλάει" Μιλαει κανονικά με προτάσεις? Εμένα ούτε τρισιλαβες δεν λέει αλλα οτι όλη την ώρα κατι μουρμουράει ναι αλλα ειναι δικά του τι "ατνα" τι "αγντα" "αβαγιε" δεν το κοβω να μιλισει ελληνικα προσπαθω να δω τι γλωσσα ειναι λεει και ελληνικες αλλα τωρα τελευταια λεει πολλες ακαταλαβιστικες και γελαει ξεκαρδιζεται. Οσο για την ερωτηση εμενα παντα λεει την ιδια απαντηση στο "τι κανει ?" λεει παντα κατι εγω του λεω μετα τι κανεις εισαι καλα? και αυτο με κοιταει γελαει και λεει "κατι" Θα σκασω. :|Σε σημειο που εκνευριζομαι αφου πριν καιρο ελεγε "καα" τωρα γιατι κολησε στο κατι δεν ξερω. Και γιατι να δινει συνεχεια την ιδια απαντηση.:?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας....ίσως ακουστεί χαζή ερώτηση αυτή,αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί ή όχι.

Ο μικρός(όπως βλέπετε πολύ μικρός--3μιση μηνών σχεδόν) όταν άρχισε να λέει τα "αγκου"-"αου" κλπ τα έλεγε συνέχεια.Τώρα εδώ και 2 εβδομάδες τίποτα.Με το ζόρι αν αρχίσει να λέει κάτι 1 φορά στο τόσο.Είναι λογικό??

Το γέλιο με ήχο το κάνει(αλλά αυτό δεν έχει σχέση)...να "μιλάει" όμως τίποτα

 

Κάποια στιγμή το κόβουν το αγκου σποτομα και δεν λενε τιποτα και μετα αν θυμαμαι καλα αρχιζουν μια τσιριδα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας....ίσως ακουστεί χαζή ερώτηση αυτή,αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί ή όχι.

Ο μικρός(όπως βλέπετε πολύ μικρός--3μιση μηνών σχεδόν) όταν άρχισε να λέει τα "αγκου"-"αου" κλπ τα έλεγε συνέχεια.Τώρα εδώ και 2 εβδομάδες τίποτα.Με το ζόρι αν αρχίσει να λέει κάτι 1 φορά στο τόσο.Είναι λογικό??

Το γέλιο με ήχο το κάνει(αλλά αυτό δεν έχει σχέση)...να "μιλάει" όμως τίποτα

 

είναι φυσιολογικό. Το μωρό σου θα περνάει πλέον από διάφορες φάσεις. Θα μαθαίνει κάτι και μετά θα το αφήνει στην άκρη για να μάθει κάτι νέο. Αυτό θα ισχύει για όλα. Κάποια στιγμή θα τα χρησιμοποιεί αυτά που ήδη έχει μάθει. Μια χαρά είστε!!! Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το αγκού το είχα κι εγώ απορία. Εντάξει εμένα δεν το έλεγε κ πάρα πολύ αλλά το έλεγε πάντως. Έχει λίγο καιρό τώρα που δεν το λέει καθόλου αυτό αλλά σχεδόν όλη τη μέρα μιλάει,λέει τα δικά της και τσιρίζει συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το αγκού το είχα κι εγώ απορία. Εντάξει εμένα δεν το έλεγε κ πάρα πολύ αλλά το έλεγε πάντως. Έχει λίγο καιρό τώρα που δεν το λέει καθόλου αυτό αλλά σχεδόν όλη τη μέρα μιλάει,λέει τα δικά της και τσιρίζει συχνά.

εμενα παλι το ελεγε συνεχειααααα...μεχρι κ στον υπνο της:D:D:D εδω και λιγες μερες το εχει ψιλοκοψει,τσιριζει απιστευτα πολυ κ δυνατα:lol::lol: λεει συνεχεια τα δικα της,μας απανταει κιολας οταν της μιλαμε αλλα το αγου σιγα σιγα το μειωνει!! μεγαλωνουν τα μωρα μας!!!!:-D:grin:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με μία ανυσηχία που εχω με την ομιλία του γιου μου. Ενω λέει αρκετές λεξούλες μερικές απο αυτες τις σταματαει και τις αρχιζει πολυ αργοτερα και τοτε σταματαει αλλες. Για τρισιλαβες ουτε λόγος εχει πετάξει που και που αλλα δεν τις επαναλαμβάνει οποτε δεν τις υπολογιζω. Συμβαινει κατι τετοιο και σε σας?

Και κατι ακομα σε συγκεκριμένες ερωτήσεις δίνει συγκεκριμένες απαντήσεις και θελω να μαθω αν ειναι φυσιολογικο. Παραδειγμα στο "που θα παμε?" απανταει παντα ατα ενω του λέω οτι θα παμε τωρα στη γιαγια οταν τον ξαναραρωταω παλι ατα λεει. Στο "τι κανεις?" ενα φεγγαρι απαντουσε "καα" μετα αλλο φεγγαρι απαντουσε "κακα" και αλλο φεγγαρι κολλησε να απανταει "κατι". Δεν ξέρω το κάνουν αυτο τα παιδάκια γιατι αγχώνομαι.Σε αλλες ερωτήσεις τυπου ποιος ηρθε τώρα απανταει σωστα ή τι ειναι αυτό θα σου πει τι ειναι. Α! επισης βγάζει δικες του λέξεις πχ "ατνα" και οταν τον ρωταω τι ειναι ατνα αυτος ξεκαρδιζεται και την λεει συνεχεια και αλλες πολες χωρις να μου δειχνει κατι. Συγγνωμη για το μεγάλο ποστ αλλα θα ηθελα αν εχεται παρομοια εμπειρια να μου πειτε.

 

και εμένα ο μικρός ειναι 22 μηνών και λέει ελάχιστες λέξεις... καταλαβαίνει τα πάντα, εκτελεί όλες τις εντολές και λέει τα ακαταλαβίστικά του.. ο παιδίατρος μου έχει πει ότι τα αγορια αργούν λίγο να μιλήσουν το ότι λεει τα δικά του είναι καλό γιατί προσπαθεί να επικοινωνήσει... με τις λέξεις και σε εμάς όπως το περιγράφεις... τον ρωτάς κάτι και σου απαντά όχι ξεκάθαρα και συγκεκριμένα πράγματα... προσπαθεί όμως συνεχώς... οι μόνοι που με εκνευρίζουν και όχι με αγχώνουν είναι τα πεθερικά που όσοι τους ρωτάνε τι κάνει το παιδί τους απαντούν "καλά μόνο που δεν μιλαει" .. προφανώς οι άλλοι άνθρωποι, έχουν σχηματίσει την εντύπωση ότι το παιδάκι έιναι μουγκό!!! σε συμβουλεύω να μην ανησυχείς πάντως γιατί και άλλα 2χρονα που ξέρω λένε ελάχιστα πράγματα (που είναι 2-3 μήνες μεγαλύτερα από τα δικά μας)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και ελπιζω να είναι ετσι όπως τα λες elenip οσο για τα πεθερικά ειναι μια μεγάλη πληγή εχω την εντύποση απ οσο διαβαζω εδω μεσα και συμφωνα με την δικια μου εμπειρια οτι μαλουν βγαινου απο την ιδια σχολή. Εμενα ο γιος μου εβγαλε μεγαλος δοντια δηλαδη 13 μηνων τα πρωτα και με ειχαν σκασει με το "τι θα κανουμε το παιδι δεν εβγαλε ακομα δοντια και τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?" Ε!!! Αυτο το βιολι απο 3 μηνων να φανταστεις. Αρχισα κι εγω να το παιζω τρελλη απο μονη μου αντι να με τρελλανουν και απαντουσα οτι θα του βαλουμε μασελα. Βγηκα λίγο εκτος θέματος. Πάντως θα με σκασει ο μικρος νομίζω μέχρι να μιλήσει απο πόσα σταδια ποια περνάνε?:wink:

Βιαζομαι ε?:-P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ομιλία έχει πολύ γέλιο.Η μικρή ανηψιά μέχρι τα 2,5 περίπου έλεγε μονο δύο λέξειςΜπλιό και ντας.Ή μπλιο ή ντας ήταν όλα.Οι γιαγιάδες έκανα τάματα και όλοι το παίζαμε άνετοι-ψιλοανήσυχοι-χοντροανήσυχοι.Κατά καιρούς ερχόταν από κανένας και μας έλεγα"μην φοβάστε θα τα πει μαζεμένα".Ε,το είδαμε να συμβαίνει και δεν το πιστεύαμε.Το παιδί ξεκίνησε να μιλάει και δεν σταμάτησε από τότε.Μας παίρνει τα αυτιά.Μιλάει ακατάπαυστα.Είναι δέκα τώρα και έχω την εντύπωση πως δεν έχει βάλει τελεία από την μέρα που ξεκίνησε να μιλάει.Δεν αφήνει τίποτα ασχολίαστο.Μερικές φορές αναπολούμε τις παλιές καλές μωρουδιακές μέρες της σιωπής.Πέρα από την πλάκα οι γιατροί δίνουν άνετα περιθώριο μέχρι τα τρία-τρεισίμιση.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και ελπιζω να είναι ετσι όπως τα λες elenip οσο για τα πεθερικά ειναι μια μεγάλη πληγή εχω την εντύποση απ οσο διαβαζω εδω μεσα και συμφωνα με την δικια μου εμπειρια οτι μαλουν βγαινου απο την ιδια σχολή. Εμενα ο γιος μου εβγαλε μεγαλος δοντια δηλαδη 13 μηνων τα πρωτα και με ειχαν σκασει με το "τι θα κανουμε το παιδι δεν εβγαλε ακομα δοντια και τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?" Ε!!! Αυτο το βιολι απο 3 μηνων να φανταστεις. Αρχισα κι εγω να το παιζω τρελλη απο μονη μου αντι να με τρελλανουν και απαντουσα οτι θα του βαλουμε μασελα. Βγηκα λίγο εκτος θέματος. Πάντως θα με σκασει ο μικρος νομίζω μέχρι να μιλήσει απο πόσα σταδια ποια περνάνε?:wink:

Βιαζομαι ε?:-P

 

εμάς για τα δόντια δεν είπαν κάτι.. το πρωτο το έβγαλε 7 μηνών μέχρι ενός έτους είχε 3-4 και μετα τα έβγαλε όλα μαζί... μας έπρηξαν όμως με το περπάτημα... ο μικρός περπάτησε κανονικά μόνος του 13 μηνών.. από τον 8 μήνα είχαν ξεκινήσει την μουρμούρα στους γύρω "όλα καλά μόνο που δεν περπατάει ο καημένος, εμάς τα δικά μας τα παιδιά (ο άντρας μου δηλ και ο αδελφός του) από 9 μηνών και περπατάγανε και μιλάγανε!!!!! περιττό να σου πω ότι όταν συζητάγαμε το θέμα με τον παιδίατρο μας έλεγε ότι τα παιδιά που αργούν να μιλήσουν συνήθως κάποιος από τους γονείς άργησε να μιλήσει.... και του απαντά ο άντρας μου ότι και εγώ και ο αδελφός μου γενικά αργήσαμε να μιλήσουμε .... πως μου δίνουν στα νεύρα να λένε ασυναρτησίες.. τι να πω.. ξεμωραίνονται?? τώρα έχουν την καραμέλα και λένε ότι "στενοχωριούνται" σε όλους ότι δεν μιλάει.... πάντως έχω δει συνομήλικα που είναι όπως ο δικός μου και άλλα που λένε αρκετές κουβέντες καθαρά.... εμείς και του μιλάμε καθαρά και του έχω πάρει ένα κάρο βιβλία με εικόνες / ζωάκια κλπ κλπ αλλά δεν τους δίνει και πολύ ενδιαφέρον!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω του εχω πάρει βιβλία μερικα δεν θελει ουτε να τα βλέπει και αλλα του αρεσουν πχ ενα που εχει τα ζωακια της φαρμας του αρεσει πολλυ αλλα οταν τον ρωταω που ειναι το σπιτακι του σκυλου μου το δειχνει και πως το λενε? δεν λεει. Οτι αρχιζει απο κα πχ καπακι, καπελο ειναι μονο κα μονοσυλαβη δηλαδη. Βεβαια στο σοι μας εχω παραδειγματα ακομα και απο κοριτσακια που μιλησαν παρα πολυ αργα και ξαφνικα τα ειπαν ολα μαζεμενα αλλα μια ανησυχία την εχω.

Και κατι αλλο που δεν ξερω επισης αν το κανουν αλλα παιδακια γιατι εμεις δεν εχουμε παρεες με τοσο μικρα παιδακια ειναι μεγαλυτερα οταν ξυπναει δεν μας φωναζει (ενω λεει μαμα και μπαμπα) καθεται στο κρεβάτι του και περιμενει μιλωντας μονος του ποτε θα τον ακουσουμε να παμε να τον παρουμε και ενω ζητάει να φάει νερο αν δεν του δωσεις δεν θα ζητήσει.

tot72 ετσι και μια δικια μας ανυψια αλλα οσο να πεις μεχρι να το δω να συμβαινει εγω ανυσηχω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω του εχω πάρει βιβλία μερικα δεν θελει ουτε να τα βλέπει και αλλα του αρεσουν πχ ενα που εχει τα ζωακια της φαρμας του αρεσει πολλυ αλλα οταν τον ρωταω που ειναι το σπιτακι του σκυλου μου το δειχνει και πως το λενε? δεν λεει. Οτι αρχιζει απο κα πχ καπακι, καπελο ειναι μονο κα μονοσυλαβη δηλαδη. Βεβαια στο σοι μας εχω παραδειγματα ακομα και απο κοριτσακια που μιλησαν παρα πολυ αργα και ξαφνικα τα ειπαν ολα μαζεμενα αλλα μια ανησυχία την εχω.

Και κατι αλλο που δεν ξερω επισης αν το κανουν αλλα παιδακια γιατι εμεις δεν εχουμε παρεες με τοσο μικρα παιδακια ειναι μεγαλυτερα οταν ξυπναει δεν μας φωναζει (ενω λεει μαμα και μπαμπα) καθεται στο κρεβάτι του και περιμενει μιλωντας μονος του ποτε θα τον ακουσουμε να παμε να τον παρουμε και ενω ζητάει να φάει νερο αν δεν του δωσεις δεν θα ζητήσει.

tot72 ετσι και μια δικια μας ανυψια αλλα οσο να πεις μεχρι να το δω να συμβαινει εγω ανυσηχω.

 

αυτό με τις πρώτες συλλαγές το κάνει και σε εμάς αρκετές φορές... δηλ. του λέμε "τι φοράει το ανθρωπάκι? καπέλο?" λεει "ναι, κα" άλλες λέξεις του λέμε "πατάτα" λέει πατα, του λέμε αρακά.. λεει "ρακα"... χτες μάζευα τα πράγματα στη βεράντα του λέω... ασε τον κουβα κάτω.. γυρίζει με κοιτάζει μου λέει "κουβά" :P:p:p ούτε το ξανάπε μετά.. αυτό το κάνει δηλ. μπορεί να σου πετάξει μια λέξη στο άσχετο κανονικά όμως και μετά να μην την ξαναπεί όσες φορές και να τον ρωτήσουμε.... για το φαγητό λέει τα ακαταλαβίστικά του και μας δείχνει με το χέρι ή ανοίγει το ντουλάπι να πάρει ότι θέλει.. με το νερό όμως του έχουμε κάνει το εξής: έχουμε βάλει το μπουκαλάκι του σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο πάγκο της κουζίνας, στην αρχή μας το έδειχνε και μας πήγαινε με το χέρι εκεί.. τώρα το δείχνει και λέει "νε" δηλ. νερό... αυτό που λες με την κούνια το έκανε πιο μικρός.. δηλ. ξύπναγε και δεν μίλαγε... καθόταν εκεί.. άμα περναγε λίγη ώρα άρχιζε τις φωνές... εδώ και κανένα μήνα φωνάζει "μπαμπά" όταν ξυπνάει... γιατί η "μαμά" κοιμάται δίπλα του σε ένα κρεβατάκι που έχουμε βάλει στο δωμάτιό του.. (αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία που δεν έχει να κάνει με την ομιλία :shock::shock::shock:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τη μπαμπακιαση ειναι όντως πολυ πονεμενη ιστορια. Την Κυριακη θελει ολα να του τα κανει ο μπαμπας, τη μαμα την εχουμαι γραμμενη και της το δειχνουμε καταμουτρα αλλα το ξεπερναω. Δεν θέλω να το ρίξω στα χαπια ακόμα εχω χρονια μπροστά μου.:lol:

Παρ΄ ολα αυτα ακομα οταν ξυπναει δεν φωναζει ουτε μαμα ουτε μπαμπα μονο κανα δυο φορες εγινε. Τον εχω αφησει και μιση ωρα να δω τι θα κανει και δεν φωναξε και οταν πηγα να τον παρω του λεω "γιατι αγαπη μου δεν με φωνάζεις?" και τοτε φωνάζει "μααμαααα" :shock: Καλα που ένας συνάδελφος στη δουλεια εχει και αυτός ενα αγοράκι ένα μηνα μεγαλύτερο και τον ρωτησα και μου ειπε οτι κανει το ιδιο και λίιιιγο ηρέμησα. Αλλά το έχω παράπονο. Ευχαριστώ παντως για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

xazomama ο γιός μου είναι 18 μηνών. Παρ'όλο που είμαι πολύ παρατηρητική σε θέματα συμπεριφοράς, είμαι της γνώμης να μη κάνεις συγκρίσεις με άλλα παιδιά. Κάθε παιδί έχει διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης από τα άλλα. Εγώ δε συγκρίνω και δεν ανησυχώ για πολλά και διάφορα που κατα καιρούς ακούω από άλλες μαμάδες (δε ξέρεις κατα πόσο λένε ή βλέπουν την πραγματικότητα). Εγώ είμαι καλυμένη από τη γνώμη του παιδιάτρου ο οποίος και έμπειρος είναι και πάντα καθησυχαστικός. Στις αρχές κάθε φορά που τον ρωτούσα "πότε πρέπει να κάνει αυτό ή το άλλο" μου έλεγε "πολύ βιάζεσαι".Μου έβαζε χρονικά όρια για τα ορόσημα πολύ πιό μακρινά από αυτά που πίστευα και πάντα όλα συναίβεναν πολύ νωρίτερα. Τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα και μπορεί από τη μια μέρα στην άλλη να κάνουν άλματα. Ηρέμησε και κλείσε τα αυτιά σου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων που την τρεχω σε αναπτυξιολογο και εργοθεραπευτη στο ιπποκρατειο πριν 3 μηνες μου λενε μην ανχωνεσαι αλλα να κανει και ακουογραμα το καναμε και αυτο πεντακαθαρο.λεει μαμα, μπαμπα πολυ σπανια ,10 μηνων ειπε γιαγια ελα αλλα ποτε ξανα ,το καλοκαιρι ειπε παππου 2 φορες την ιδια μερα αλλα και αυτο ποτε ξανα,απο την μεγαλη πεμπτη που πηγαμε να αφησουμε λουλουδια στον εσταυρωμενο και ουρλιαζε μεσα στην εκκλησια οχι το λεμε και αυτο συνεχεια λεμε και λιγα ναι τελευταια αλλα τιποτα αλλο!!!!!!α!και μου την αγελαδα και μπε το προβατακι,κανει τα παντα τα παντα ομως βαζει καλτσες παντελονι μπουφαν μονη της ,πλενει δοντια χερια ,πολλα ειναι πανεξυπνη σε πουλαει και σε αγοραζει που λενε στο χωριο μου αλλα δεν μιλαει αυτο που με ανχωνει πιο πολυ ειναι οτι λεει πολλες λεξεις μεσα στο στομα της χωρις να ακουγεται τιποτα,π.χ μετραει 1 2 3 κουναει και δαχτυλα μαλιστα,βλεπεις τις λεξεις στο στομα της αλλα δεν ακους τιποτα!!!μηπως ξερει κανεις κατι για αυτο?θελω να παω και σε λογοθεραπευτη αλλα δεν υπαρχουν δυστηχως χρηματα για εξωτερικο και στο ιπποκρατειο μου λενε να περιμενω αλλους 6 μηνες και μετα βλεπουμε πασχει μου ειπανε απο οξεια τεμπελιτιδα μεταξυ αστειου και σοβαρου,αλλα αμα βαριεται γιατι κουναει τα χειλη της?βαζω χιλια δυο στο μυαλο μου αν καποιος εχει δει κατι παρομοιο ας βοηθησει σας ευχαριστω για το χρονο σας!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...