Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

http://www.lovebaby.gr/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%BD%CE%AE%CF%80%CE%B9%CE%BF/node/97.html

Τουλάχιστον 7 λέξεις με σαφήνεια θα πρέπει να λένε σε αυτή την ηλικία. Διάβασέ το όλο αν έχεις χρόνο

Σημασία έχει και πόσο της μιλάς.Εγώ την ζαλίζω στην ομίλια όλη μέρα

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα είναι αγοράκι και λεεί μαμά μπαμπά μαμ γκόλ μπάμ γιαγιά μπούφ! ωραία είναι 7!!!! αν πιάνοντε για λέξεις αυτές! χιχιχιιχι:) αλλά τα λεεί τόοοοοσο ωραία! νομίζω όμως πως παιδάκι με παιδάκι διαφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Εlini η μεγαλη μου στους 16 μηνες ελεγε καμια δεκαρια λεξουλες μονο.

Η μικρη στους 16 ελεγε τα παντα. Στους 18 τραγουδουσε ολοκληρα τραγουδακια.

Στην πορεια ομως, στην εξελιξη του λογου, δεν φανηκε να υπαρχει καμια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει "πρεπει". Ο γιατρος μας οταν τον ρωταω, μου απαντα "οσες θελει" :lol: Για να σε παρηγορησω, η κορη μου στη ηλικια των 16 μηνων ελεγε γυρω στις 20 λεξεις. Οταν ομως πατησε τα 2 που -υποτιθεται πως- πρεπει να κανει προτασεις με 2 λεξεις............... δεν εκανε ουτε μιση :lol: Βασικα σου ελεγε "τζομαπααξαη μαμα" :roll: και γενικα μιλουσε μεν, αλλα μιλουσε ΠΟΛΥ ακαταληπτα. Ακομα και τωρα που ειναι 2,5 ετων, κανει προτασεις πλεον και με 3 αλλα και 4 λεξεις, αλλα υπαρχουν φορες που η ομιλια της δεν γινεται κατανοητη απο τριτους.

Προσωπικα αν εβλεπα πως το παιδι δεν ειναι στασιμο (εχει μια διαρκη εξελιξη, ακομα και αν ειναι "πισω" απο αλλα συνομηλικα) και δειχνει να καταλαβαινει δεν θα εμπαινα καν στη διαδικασια να αναρωτηθω. Και στο λεω εγω που ξοδεψα τοσο χρονο, φαια ουσια και χρημα για να καταλαβω "γιατι το παιδι μου δεν μιλα οπως τα υπολοιπα".

Μεχρι τα 3 πιστευω δικαιολογουνται πολλα. Εχεις χρονο μπροστα σου για να αγχωθεις! :lol:

 

Ευχομαι τα καλυτερα! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά δεν ειναι οτι δε λεει τιποτα αλλα δεν επαναλαμβανει τιποτα απο αυτα που της λεμε δλδ λεει μαμα, μπαμπα, παππους, γιαγια, μαμ, παπουτσια, που πηγε, νανι. αυτα μετράνε?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!Είμαι νέο μέλος στο forum, όμως ήθελα κι εγώ να μπω στην παρέα σας. Και φυσικά να ρωτάω! Ο γυιος μου θα είναι 3 χρονών σε 4 μήνες κι ενώ ακούει κανονικότατα και καταλαβαίνει τα πάντα, το λεξιλόγιό του περιορίζεται σε 4 λέξεις. Η παιδίατρος μου χει πει να μην ανησυχώ. Εγώ όμως... Τί λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εχουμε ενα αγοράκι 17 μηνών και οι μονες λεξούλες που λεει είναι μπαμπα μαμα, γιαγια κακα αντε. Καταλαβαίνει οτι του λεμε, ανταποκρίνεται στις εντολες (πχ φερε τα παπουτσια σου κτλ). Ανυσηχω ομως λιγάκι γιατί ακούω απο αλλες μαμαδες οτι σε αυτη την ηλικια θα επρπεπε να λεει περισσοτερες κουβεντουλες μεχρι και μικρες φρασεις.

Μήπως θα επρεπε να δουμε καποιον ειδικο;

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω τα αγορακια ειναι πιο βαρια στην ομιλια τους και γενικα σε ολα!

Ενος φιλικου μου ζευγαριου το μωρο εκλεισε τα 3 πριν λιγο καιρο!

Δεν μιλαει καλα!

Μεχρι περσι δεν μιλουσε! Τα δικα του ελεγε! Βαριοταν ο σκατουλης! το πηγαν οι γονεις σε γιατρο, μηπως δεν ακουει, σε αλλο γιατρο, αλλα τελικα ηθελε το χρονο του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι ο μικρός μου ίδια ηλικία λέει λίγα: μαμα,μπαμπά,μαμ,πάει, πάμε. Στα πολύ μεγάλα κέφια λέει και γιαγιά. ΑΥΤΑ!

Μην ανησυχείς.Οσο κι αν δεν ήθελα να το πιστεύω τελικά μάλλον το οτι τα αγοράκια αργούν λίγο περισσότερο πρέπει να ισχύει σε έναν βαθμό.

Εχω καμια 10αρια φίλες με μωρά στην ίδια ηλικία και ενω τα κοριτσάκια λένε διάφορα, τα αγοράκια ....τα απαραίτητα!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να μην αγχονεσαι το κθε παιδι ειναι διαφορετικο.

Ο γιος μου μεχρι να κλεισει τα 2 ελεγε μονο μαμα, μπαμπα, παππου. ανησυχουσα πολυ ελεγα το παιδι εχει προβλημα δεν θα μιληση.

τελικα μετα τα 2 πηρε φορα και οταν ξεκινησε δεν εβαζε γλωσσα μεσα ακομη και τωρα που ειναι 6 μας κανει ενα κεφαλι καζανι.

μην ακους αλλες μαμαδες μια χαρα ειναι το παιδακι σου να το χαιρεσαι...

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

έτσι αγχωνόμουν και εγώ..... τριών ετών και έλεγε λίγες λεξούλες για την ηλικία του.... είχα φρικάρει, αλλά η παιδίατρος έλεγε ναμην ανησυχώ, αφού βλέπω πρόοδο μπορεί να μιλήσει στα 3,5 - 4 και να είναι φυσιολογικό. Τώρα είναι 3,5 και δε βάζει γλώσσα μεσα, μας ξεκουφαίνει κάθε μέρα με την πολυλογία του!

να μην αγχώνεσαι καθόλου, είναι πολύ μικρούλι ακόμα!!!

να το χαίρεσαι το ζουζουνάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια!

η μικρη μου 11 μηνων ενω μεχρι πριν λιγες μερες ελεγε καθαρα μπαμπα μαμα κ γιαγια κ ημασταν κοντα στο να μαθουμε το παππου ξαφνικα δεν λεει τπτ μουγκριζει μονο κ κανει αγκου απο μεσα της με κλειστο το στομα το ειπα στην παιδιατρο κ μου ειπε οτι δεν επρεπε να λεει ακομα αγκου κανονικα θα επρεπε να το εχει σταματησει που κ που λεει μπα μπα για για αλλα βγαζει συνεχεια την γλωσσα εξω γλυφει τα χειλη της κ γελαει της επαναλαμβανω να πει καθαρα μαμα κ μπαμπα αλλα το καταφερνει με πολυ δυσκολια κ το λεει μια φορα κ στοπ κ ξανα την γλωσσα εξω σαν σαυρα κ γελαει συνεχεια συμβαινει κατι η με κοροιδευει?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παιδιατρος ειπε οτι δεν επρεπε να λεει αγκου ..... δεν μπορω αμα διαβαζω τετοια.... δηλαδη το αγκου αμα το πουν μια φορα απαγορευεται να το ξαναπουν; ή επρεπε να λεει τα καλαντα απο 11 μηνων;

 

γιατι μας αγχωνουν καποιοι γιατροι; η παιδιατρος ποσο χρονων μιλησε; :mrgreen::mrgreen:

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλημερα!

βρε κοριτσια εχω αγχωθει πολυ γιατι οπως σας εγραψα λεξουλες ελεγε κ ξαφνικα τπτ διχνει να προσπαθει αλλα δεν της βγαινουν φοβαμαι μηπως παλινδρομει

η φοβια μου δεν ειναι αδικαιολογιτη διοτι η μικρη ειχε στο παρελθον επιληπτικα επεισοδεια τα ειχαμε ρυθμισει ομως με φαρμακακι κ λεω εγω τωρα μηπως εκανε καποιο επεισοδειο κ δεν την καταλαβα κ μας εκανε καποια ζημια γιαυτο κ ψαχνομαι ετσι

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος ειπε οτι δεν επρεπε να λεει αγκου ..... δεν μπορω αμα διαβαζω τετοια.... δηλαδη το αγκου αμα το πουν μια φορα απαγορευεται να το ξαναπουν; ή επρεπε να λεει τα καλαντα απο 11 μηνων;

 

γιατι μας αγχωνουν καποιοι γιατροι; η παιδιατρος ποσο χρονων μιλησε; :mrgreen::mrgreen:

η παιδιατρος ειπε αυτο ακριβως δεν επρεπε να λεει ακομα αγκου αυτο τα μωρα το στματανε στον 6-7 μηνα που αρχιζουν να μπαμπαλιζουν

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου ειναι 26 μηνων και μπαμπαλιζει ακομη. φανταζομαι τι θα μου ελεγε η παιδιατρος σου :mrgreen::mrgreen:

 

νομιζω οτι το παιδακι σου ειναι πολυ μικρο για να μπει σε διαδικασια καποιος να χαρακτηρισει οτι εχει αργησει στον λόγο. γνωμη μου παντα ετσι; απλα θεωρω οτι υπαρχει η ταση καποιοι γιατροι να περιμεν απο τα παιδια να αποκτουν εξαιρετικες δυνατοτητες απο πολυ μικρα και τζαμπα μας αγχωνουν και τα πιεζουμε χωρις λογο.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να εχει αυτη μεγαλες απαιτησεις μακαρι εγω να μαι υπερβολικη κ η μικρη απλα να περναει μια φαση που δεν θελει να μιλαει τι να πω ο χρονος θα διξει.

απλα οταν συνεχεια ακουω να λεει μονο αγκουγκου μπαινουν διαφορα στο μυαλο μου

σε ευχαριστω για την απαντηση να χαιρεσε το παιδακι σου!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα. Θεωρώ πως αφού είχατε άλλα προβλήματα όπως γράφεις με επιλιπτικές κρίσεις (παρόλο που ξεπεράστηκαν) ποιο αντικειμενικός θα ήταν ο γιατρός που σας παρακολουθεί και ίσως μια μητέρα που πέρασε την ίδια φάση με σάς (λίγο δύσκολο ακριβως να βρείς την ίδια φάση). Εγώ αυτό που θα σου πώ είναι πως ο μικρός μου είναι 2 1/2 και ενός μήνα και τώρα άρχισε να λέει μαμά μπαμπά παππού γιαγιά και άλλες λεξούλες που έπρεπε να τις λέει στους 12 μήνες. Πήγα κ γω και ψάχτηκα και τρελάθηκα καθώς οι γιατροί κοιτάζουν να μας τρομοκρατούν με τα χειρότερα. Επίσης αν έχει κάποιο πρόβλημα το νινί σου θα το καταλάβεις όχι μόνο απο την ομιλία του αλλά γενικά απο την εικόνα του και τη συμπεριφορά του. Αν όλα τα άλλα είναι καλά και μόνο ο λόγος πίσω δεν υπάρχει φόβος. Τουλάχιστον στην τόσο μικρή ηλικία που είστε. Παλλινδρόμηση θεωρείται όταν ενα παιδί απορρίπτει όσα έχει ήδη κατακτήσει. Και εσείς είστε στη φάση που τώρα θα αρχίσετε να κατακτάτε τη γλώσσα και την οποιαδήποτε δεξιότητα. Εμένα μου είχαν πει οτι μπορεί να μη μιλήσει και ποτέ ο δικός μου. Και να μου με λίγο καιρό στο παιδικό λέει καθαρά κάποια πραγματα και πολλά άλλα στη δική του γλώσσα. Είναι υποκειμενικό πιά το πότε θα κατακτήσουν το λόγο τα παιδιά. Είναι πολύ πολύ μικρο το αγγελουδάκι σου για να αγχωθείς για το λόγο του. Επαναλαμβάνω όμως οτι επειδή δεν γνωρίζω το ιστορικό σας κάποιος επαγκελματίας και ίσως καποιοι (όχι ένας) θα σε ηρεμούσαν περισσότερο απο οτι όλο το forum. Σου εύχομαι να χαίρεσαι κάθε στιγμή με το νινί σου και να είστε γεροί!!

Link to comment
Share on other sites

ζωακι τελος του μηνα θα ξαναπαμε στον παιδονευρολογο για νεο εγκεφαλογραφημα περασαν 6 μηνες απο το προηγουμενο κ θα τον ρωτησω.

οσο για τις αλλες ικανοτητες που ειχε μπορω να πω οτι τις εχει εξελιξει κιολας απο χθες δεν μου αφηνει κανενα συρταρι γεματο ολα τα αδειαζει περπαταμε οταν την κραταω απο το ενα χερακι κ διχνει να το κανει καλα κ γενικα οπου υπαρχει ζημια πισω κρυβεται η Μαρια-ειρηνη τρωμε τουμπες διαρκως αλλα παρατηρω οτι εχει πολυ γκρινια την μια κλαιει να την παρω αγκαλια κ μολις την παρω κλαιει να την αφησω ,οταν ακουει μουσικη χορευει με ρυθμο κ γελαει πονηρα κοιταζοντας να δει αν την κοιταμε μην κουνιεται τζαπα η κυρια!!!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Είδες τι ωραία που τα λές. Πιστεύω πως οι πρώτοι γιατροί που θα μπορούσαν να βγάλουν διάγνωση για τα παιδιά τους είναι οι γονείς. Ναι μεν βλέπεις κάτι και ανησυχείς αλλά μετά βλέπεις κάτι άλλο μεγαλύτερο και σου περνάει το άγχος. Να σου πω τι έκανα εγώ. Κάθισα και έγραψα σε ένα χαρτί τις ανησυχίες μου και σε ενα άλλο τις κατακτήσεις του μικρού. Τα έφερα απέναντι και μετά ηρέμησα. Το μόνο που μας έλειπε ήταν ο λόγος. Βέβαια εμάς τους γονείς το άγχος θα μας φάει! και η σύγκριση με τα άλλα παιδιά. Πρέπει να τα σκάσουμε και σε καμια 10ρια γιατρούς για να πάει η καρδιά στη θέση της. Η μικρή σου ζουζούνα είναι στη φάση που ανακαλύπτει τα πάντα! Μέχρι να τα σαρρώσει όλα και να έρθει η ώρα να τα κατακτήσει και γλωσσικά έχετε ψωμιά να φάτε (σχετικό κ αυτό μπορεί απο τη μια στιγμή στην άλλη να στα ξεφουρνίσει) . Απο οτι λες είναι και ζωηρούλα είναι και τσαχπινούλα επομένως τι ακριβώς σε αγχώνει δε κατάλαβα. Εμας μας ανέφεραν διαταραχές αυτιστικού φάσματος γιαυτό είχα φάει φρίκη. Αλλά βλέποντας τις καθημερινές κατακτήσεις του μικρού ηρεμώ όλο και περισσότερο. Γενικά οι γιατροί είναι επιφυλακτικοί μήπως και συμβαίνει κάτι και μας τονίζουν οτι πρέπει να προσέχουμε και τη τρίχα.

Link to comment
Share on other sites

Είδες τι ωραία που τα λές. Πιστεύω πως οι πρώτοι γιατροί που θα μπορούσαν να βγάλουν διάγνωση για τα παιδιά τους είναι οι γονείς. Ναι μεν βλέπεις κάτι και ανησυχείς αλλά μετά βλέπεις κάτι άλλο μεγαλύτερο και σου περνάει το άγχος. Να σου πω τι έκανα εγώ. Κάθισα και έγραψα σε ένα χαρτί τις ανησυχίες μου και σε ενα άλλο τις κατακτήσεις του μικρού. Τα έφερα απέναντι και μετά ηρέμησα. Το μόνο που μας έλειπε ήταν ο λόγος. Βέβαια εμάς τους γονείς το άγχος θα μας φάει! και η σύγκριση με τα άλλα παιδιά. Πρέπει να τα σκάσουμε και σε καμια 10ρια γιατρούς για να πάει η καρδιά στη θέση της. Η μικρή σου ζουζούνα είναι στη φάση που ανακαλύπτει τα πάντα! Μέχρι να τα σαρρώσει όλα και να έρθει η ώρα να τα κατακτήσει και γλωσσικά έχετε ψωμιά να φάτε (σχετικό κ αυτό μπορεί απο τη μια στιγμή στην άλλη να στα ξεφουρνίσει) . Απο οτι λες είναι και ζωηρούλα είναι και τσαχπινούλα επομένως τι ακριβώς σε αγχώνει δε κατάλαβα. Εμας μας ανέφεραν διαταραχές αυτιστικού φάσματος γιαυτό είχα φάει φρίκη. Αλλά βλέποντας τις καθημερινές κατακτήσεις του μικρού ηρεμώ όλο και περισσότερο. Γενικά οι γιατροί είναι επιφυλακτικοί μήπως και συμβαίνει κάτι και μας τονίζουν οτι πρέπει να προσέχουμε και τη τρίχα.

μωρε κ μενα αυτο με ανυσηχει γιατι πολλα παιδια με επιληψια εχουν κ αυτισμο λιγο το οτι ειναι υπερκινιτικη λιγο οτι σταματησε να μιλαει κ να μπερδευει τις λεξεις με εκανε να ανυσηχω να πω την αληθεια μου πριν λιγη ωρα παιζαμε εκανε βηματακια μονη της κ μου ειπε δειλα δειλα δυο τρεις λεξουλες μπα μπα αντε κ γιαγια κ ηρθε λιγο η καρδουλα μου στην θεση της

το κακο με μας τους γονεις κ ιδιαιτερα οι μαμαδες ειναι πως συγκρινουμε παντα τα μωρα μας με αλλα παιδακια οπως εγω το κανω με τα ανηψια μου που ειναι ηλικιακα σχεδον ιδια με τον εναν εχει 24 μερες διαφορα κ ειναι πολυ πιο μπροστα απο την μαρια -ειρηνη ενω ο αλος που ειναι 14 μερες μεγαλυτερος παει πιο πισω κινητικα απο εμας

μαλλον πρεπει να ηρεμησω κ να της δωσω χρονο χωρις να με τρομοκρατει η παιδιατρος κ γω με την σειρα μου πιεζω το παιδι

χθες ξεκινησαμε κ κρανιοιερη θεραπεια για να ισιωσει το κεφαλακι μας που μια παει δεξια μια αριστερα οι παιδονευρολογοι λενε για παροξυσμικο ραιβοκρανο κ οτι περναει μονο του ενω αυτη η κρανιοθεραπευτρια μου ειπε οτι σε 10 συνεδριες θα εχουμε απαλαγει απο αυτο γιανα δουμε μπορει να πεταω τζαπα λεφτα αλλα θελω να το κανουμε κ αυτο κακο δεν της κανει ισα ισα χθες κατα την συνεδρια κοιμηθηκε σαν κοτοπουλο κ ξυπνησε ωρες μετα φρεσκια φρεσκια κ μου διελυσε το σπιτι:D:D:D

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...