Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μόνο μαμά, μπαμπά, γιαγιά, λουλού (ο παππούς! :lol: ), γάλα, ναι, κι από κει και πέρα κάτι ακατάλυπτα! Τάτα (βόλτα), ντουντου (DVD) κι άλλα τέτοια όμορφα.

 

Γειά σας κορίτσια... Νά 'μαι πάλι μετά από αρκετό καιρό. Ο μικρός μου έκανε τεράαααστια πρόοδο με την ομιλία. Τώρα λέει και "'οχι", "εδώ", "έλα μαμά". ΑΥΤΑ!!

 

Είμαι να σκάσω πλέον... :roll::roll::cry::cry:

 

Εμείς 23 μηνών πλέον, πέρα από τα παραπάνω, λέει κακά όταν τα κάνει, η λουλού (παππούς :lol::lol:) έγινε πουππούς ή παππούς στο τσακίρ κέφι, κοκό (γλυκό), το νερό το λέει λολό (μέχρι τώρα το έλεγε λντι-λντι-λντι :shock::shock:), κι όταν φεύγει από κάπου λέει γειάαα!! Αυτάαααα.....

Α΄ ναι! Και μόλις δει πατατάκια στο SM φωνάζει "κιακιακιάκια"!!! Ε ρε τί τραβάμε...

 

Τί να πω...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και πάλι μανούλες με λακωνικά παιδάκια!

εχθές πήγαμε στον γιατρό για εμβόλιο και του λεω...

-Γιατρέ σε 15 μέρες κλείνουμε τα 2. εγω ειπαμε ακόμη να μην ανησυχώ ετσι???

-ετσι μου λεει!ποσες κουβεντες κανονικες λεει?

-λεω τα κλασικα μαμα μπαμπα παπου γιαγια νερο γαλα με τον τροπο του και κατι αλλα νταντα λαλα και τατα

-δεν χρειαζεται να ανησυχεις μιας και αντιλαμβανεται τα πάντα! καταλαβαινει οταν του δινεις εντολές?(τον τσεκάρει εντομεταξυ κ αυτος)

-λεω βέβαια κομπλέ! επίσης μας δείχνει ολα τα σχήματα και 3 χρώματα καθως και οτι φυλάδιο κυκλοφορει στο σπίτι απο σ/μαρκετ μας το φερνει παραμασχαλα για να παιξουμε ερωτηση απο μας-απάντηση απο αυτον (με το δάχτυλο φυσικά)

-δειχνει τα μερη του σώματος οταν τον ρωτας?

-εδω και πολύ καιρό

-του μιλάτε?του διαβάζεται?

-να ρωτας αν κάνουμε κάτι αλλο εκτος απο αυτο...

-τοτε θα ερθει η ωρα να τα πει ολα μαζι μην τρελενεσαι

σας τα γράφω γιατι εμενα με καθησύχασε και γνωρίζω ποσο αγχωτικό ειναι για όλες μας. οπότε κοριτσάκια μου περιμένουμε στοικά να συμβεί :)

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...να σας πω κι εγω τα δικα μας, γιατι αν θυμαμαι απολυτως καλα η 1η κορη μου στην ηλικια της 2ης ελεγε πιο πολλα κ δε ξερω αν πρεπει να κανω κατι εγω για να της το αναπτυξω Αρχισε πριν 2-3 μηνες να λεει πανω απο 2-3 λεξεις. πρωτα ας πουμε ειπε "τελοοοοό" (τέλος και χτυπησε και τα χερια) και μετα μαμα και λο (κλασικα το νερο)

 

μετα

λα=πιπιλα

ντα (ολοι το ξερουμε φανταζομαι)

τάαααα *(δε ξερω αν θεωρειται λεξη αλλα εγω της λεω κουκου κι αυτη απανταει)

μπαμπαααααα

ιιιιιιιιιιιί= βικυ η αδερφη της

τετο=τετοιο

κι αλλο

παειιιιιιι

πάπα=παπουτσια

γιαγια

 

και τα τελευταια εδω κ καμια βδομαδα

κόκο=μπισκοτο

νενε=μπανανα

 

σημερα μου χει πει απο το πρωι

ιαιά=γυαλιά

κακά

 

Τα βλεπετε λιγα?εγω επειδη εχω μετρο συγκρισης και μαλιστα πολυ προαφατο τα βλεπω λιγα. δεν εχω ανησυχησει ομως αφου κατι λεει σιγουρα θα πει κι αλλα

 

Αυτο που με μπερδευει ειναι πως εχω καταλαβει πως πχ λεει μπαμπααααα και εννοει εμενα και το αναποδο. παει στο μπαμπα της και του φωναζει για να της δωσει προσοχη "μαμαααααά?"

Αυτο τωρα τι να ειναι. και μαλιστα ακουει και την αδερφη της που μας φωναζει συνεχεια δεν ειναι πως μας μπερδευει. δε ξερω!

 

Επισης να σας πω πως οτι θελει κ δε το λεει μας παιρνει και μας πηγαινει τραβοντας απο το δαχτυλο και μασ το δειχνει. καπως ετσι καταλαβα τι ειναι το μπισκοτο και η μπανανα οπως τα λεει...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια,

εδω και λιγο καιρο ο μικρος μου περπαταει και εχουμε αρχισει και λεμε και τις πρωτες μας λεξεις πλεον συνειδητα.μαμα,μπαμπα,νονο(νερο εννοει καθε φορα που το λεει)και οτι θελησει πχ τη μπαλα κανει μμμμμμμμμμ η αν τον ρωτησω για τη μπαλα και του πω γιαννη τι ειναι αυτο λεει γκουν.ολα ειναι γκουν!τα παντα.οπως επεισης εδω και 3-4 μερες ολοι ειναι μαμα.εγω η γιαγια ο μπαμπας αγνωστες γυναικες στο δρομο ΟΛΟΙ ειναι μαμα.

πριν λιγο ο αντρας μου τον κοιμιζε και εκεινος αρχισε και φωναζε μαμα μαμα,δεν πηγα μεσα.μηπως επρεπε να παω για να μη νοιωθει οτι τον εγκαταλειπω ας πουμε?ειμαστε ολη μερα μαζι και τον μπαμπα λογο δουλειας δε τον βλεπει πολυ ετσι οταν μπορει τον κανει μπανιο,τον ταιζει,και τον κοιμιζει.

θελω λοιπον να ρωτησω τα εξης:

1.πως θα τον βοηθησω να μιλησει?του μιλαω συνεχεια και του λεω τα ιδια πραγματα μεχρι που κουραζομαι απο τις πολλες φορες αλλα εκεινος εκει ολα ειναι γκουν.

2.οταν ειναι σε φαση υπνου και με φωναζει να πηγαινω?δε θελω να νοιωθει ασχημα.

ξερω οτι τα αγορακια αργουν να μιλησουν αλλα μου εχει δημιουργησει πολυ αγχος ολο αυτο.να πω βεβαια οτι καταλαβαινει τα παντα.του λεω φερε αυτο και το φερνει.απλα δε κανει τη παραμικρη προσπαθεια να πει κατι.τι να κανω?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια,

εδω και λιγο καιρο ο μικρος μου περπαταει και εχουμε αρχισει και λεμε και τις πρωτες μας λεξεις πλεον συνειδητα.μαμα,μπαμπα,νονο(νερο εννοει καθε φορα που το λεει)και οτι θελησει πχ τη μπαλα κανει μμμμμμμμμμ η αν τον ρωτησω για τη μπαλα και του πω γιαννη τι ειναι αυτο λεει γκουν.ολα ειναι γκουν!τα παντα.οπως επεισης εδω και 3-4 μερες ολοι ειναι μαμα.εγω η γιαγια ο μπαμπας αγνωστες γυναικες στο δρομο ΟΛΟΙ ειναι μαμα.

πριν λιγο ο αντρας μου τον κοιμιζε και εκεινος αρχισε και φωναζε μαμα μαμα,δεν πηγα μεσα.μηπως επρεπε να παω για να μη νοιωθει οτι τον εγκαταλειπω ας πουμε?ειμαστε ολη μερα μαζι και τον μπαμπα λογο δουλειας δε τον βλεπει πολυ ετσι οταν μπορει τον κανει μπανιο,τον ταιζει,και τον κοιμιζει.

θελω λοιπον να ρωτησω τα εξης:

1.πως θα τον βοηθησω να μιλησει?του μιλαω συνεχεια και του λεω τα ιδια πραγματα μεχρι που κουραζομαι απο τις πολλες φορες αλλα εκεινος εκει ολα ειναι γκουν.

2.οταν ειναι σε φαση υπνου και με φωναζει να πηγαινω?δε θελω να νοιωθει ασχημα.

ξερω οτι τα αγορακια αργουν να μιλησουν αλλα μου εχει δημιουργησει πολυ αγχος ολο αυτο.να πω βεβαια οτι καταλαβαινει τα παντα.του λεω φερε αυτο και το φερνει.απλα δε κανει τη παραμικρη προσπαθεια να πει κατι.τι να κανω?

γλυκια συνονοματη ο μικρος μου ειναι 12 και 5 ημερων λεει μαμα,μπαμπα,απου δηλ παππου,αια δηλ αννα η αδερφη μου,βουβου τα αυτοκινητα,αδω δηλ εδω μπα δηλ μπαλα λοιπον υπαρχουν μερες που δεν λεει τιποτα ολα τα βαφτιζει μαμα ολα τα παραπανω τα λεει μαμα τι ειναι υτο που τον πιανει ενας θεος ξερει οποτε μη στεναχωριεσαι φαση ειναι και αυτη που περναει,εγω παντως του μιλαω πολυ του δειχνω κατι μουσικα βιβλιαρακια που εχουν πανω διαφορα ζωακια και του λεω τι ειναι το καθενα μετα τον ρωταω αυτο τι ειναι αγαπη μου και εκεινος μου λεει π.χ παπα το παπακι δηλ,μου η αγελαδα κλπ,του βαζω για πολυ λιγο τραγουδακια στην τηλεοραση οπως τα ζουζουνια οποτε ακουει λεξουλες απο εκει και μετα μου τις πεταει οταν θελει επισης πολυ σημαντικο ειναι να παιζει με παιδακια της ηλικιας του απο εκει θα δεις μεγαλη διαφορα προσπαθησε να τον εχεις κοντα σε παιδακια ακομα και μεγαλυτερα δεν πειραζει θα δεις οτι θα παει η γλωσσα ροδανι,παραμυθια να του διαβαζεις οχι ομως τα πολυ μεγαλα ξες κατι μικρο,αυτα κανω εγω καλη μου ελπζω εστω και λιγο να σε φωτισα;):)να σου ζησει
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω μαρια μου!ειδες ποσα λεει το δικο σου!εμενα το σκατακι μου γιατι δε μιλαει???κλαψ!παιδακια δεν εχουμε καθολου και τον βλεπω καμια φορα που θελει να παιξει μαζι μου και γω δε μπορω και βαζει τα κλαμματα!θα καναμε αλλο ενα να εχει για παρεα το αδερφακι του αλλα το ΔΝΤ εχει αλλα σχεδια!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχ αυτο το ΔΝΤ πια ελεος,κι εμεις δεν εχουμε παιδακια εδω,ζω γερμανια οποτε δυσκολο γιατι δεν μιλανε και την ιδια γλωσσα παντως εχω2 φιλους ελληνες με μεγαλυτερα παιδια και παιζουν καμια φορα μαζι του οταν τον παιρνω μετα βλεπω ενα αλλο παιδι,ολη την ωρα κατι θα λεει απο μονος του δηλ ασουαγσξδφκκωιφξ αυτα ειναι μερικα που λεει και δεν τα καταλαβαινω επισης η συμπεριφορα αλλαζει γινεται πολυ κοινωνικο μιμειτε διαφορα κανει παλαμακια αρχιζει να δειχνει με το δαχτυλακι και πολλα αλα καλα και καλυτερα να μην τον πιεζεις γιατι χαθηκες δεν θα πει κουβεντα απο αντιδραση οχι επειδη δεν μπορει,εγω τον πριζω και καμια φορα μου λεει μα τα χερια σφυγμενα και το ματι γουρλωμενο ΑΙΝΤΖΕ και μετα δεν βγαζει αχνα καταλαβες τι εννοω νευριαζει κιολαςοποτε χαλαρα σιγα σιγα ολα θα σου τα πει και μετα θα παρακαλας να κλεινει το στοματακι του

Link to comment
Share on other sites

αχ.κοριτσια τι να πω εγω για τη δικια μου την γλωσσοκοπανα!!!

η πρωτες της λεξουλες ηταν κακακι -κακακια....

 

την επερνα να παμε σουπερ μαρκετ κ οταν μπαιναμε φωναζε θυμαμαι "κακακιιιιιι

 

κακακιααααααα"

 

 

πολυ πλακα ειχε ;)

Link to comment
Share on other sites

αχ.κοριτσια τι να πω εγω για τη δικια μου την γλωσσοκοπανα!!!

η πρωτες της λεξουλες ηταν κακακι -κακακια....

 

την επερνα να παμε σουπερ μαρκετ κ οταν μπαιναμε φωναζε θυμαμαι "κακακιιιιιι

 

κακακιααααααα"

 

 

πολυ πλακα ειχε ;)

:lol::lol::lol: πολυ γελιο να σου ζησει
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι πολυ μικρος ακομα και αυτα που λεει ειναι τα φυσιολογικα για την ηλικια του!!

 

7-12 μηνών

Καταλαβαίνει το όχι και το ναι

 

Καταλαβαίνει και αποκρίνεται στο όνομα του

 

Ακούει και μιμείται τους περισσότερους ήχους

 

Κατανοεί λέξεις που περιγράφουν γνωστά του αντικείμενα

 

Ακούει όταν του μιλάνε

 

Παράγει μία ή περισσότερες λέξεις

 

Έχει ένα εκφραστικό λεξιλόγιο1-3 λέξεις

 

Καταλαβαίνει τις απλές εντολές

 

Χρησιμοποιεί ήχους που μοιάζουν

 

Κάνει συνηθισμένες εκφράσεις για να δείξει αυτό που αισθάνεται

 

Προσπαθεί να μιμηθεί σύνθετες χειρονομίες(βάλε το καπέλο, ταϊσε την κούκλα)

 

 

 

13-18 μηνών

 

Παραλείπει μερικά αρχικά σύμφωνα και σχεδόν όλα τα τελικά σύμφωνα

 

Παράγει συνήθως ακατάληπτη-ακατανόητη ομιλία

 

Ακολουθεί τις απλές εντολές

 

Έχει εκφραστικό λεξιλόγιο 3-20 ή περισσότερες λέξεις

 

Παράγει φράση 2 λέξεων

 

Μπορεί να ονομάσει δύο οικεία αντικείμενα όταν του το ζητήσει κάποιος

 

Μπορεί να μιμηθεί χειρονομίες (γκριμάτσες ) του προσώπου με επιτυχία

 

οπως βλεπεις λοιπον ΜΙΑ χαρα ειναι το παιδι σου στην ομιλια του!δεν υπαρχει λογος να ανυσηχεις!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μικρος ακομα και αυτα που λεει ειναι τα φυσιολογικα για την ηλικια του!!

 

7-12 μηνών

 

Καταλαβαίνει το όχι και το ναι

 

Καταλαβαίνει και αποκρίνεται στο όνομα του

 

Ακούει και μιμείται τους περισσότερους ήχους

 

Κατανοεί λέξεις που περιγράφουν γνωστά του αντικείμενα

 

Ακούει όταν του μιλάνε

 

Παράγει μία ή περισσότερες λέξεις

 

Έχει ένα εκφραστικό λεξιλόγιο1-3 λέξεις

 

Καταλαβαίνει τις απλές εντολές

 

Χρησιμοποιεί ήχους που μοιάζουν

 

Κάνει συνηθισμένες εκφράσεις για να δείξει αυτό που αισθάνεται

 

Προσπαθεί να μιμηθεί σύνθετες χειρονομίες(βάλε το καπέλο, ταϊσε την κούκλα)

αυτα τα κανει ολα ευτυχως!

 

 

13-18 μηνών

 

 

Έχει εκφραστικό λεξιλόγιο 3-20 ή περισσότερες λέξεις

 

και ρωταω εγω με τα γονιδια της ξανθιας,τι εννοεις????:oops:

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπορει ας πουμε να παιξετε ενα παιχνιδι που θα κανει οτι κανεις.

θα κλεινεις εσυ το ενα ματι θα το κλινει και αυτο.θα τραβας εσυ το ενα αυτι σου θα το τραβαει και αυτος το δικο του. θα σουφρωνεις τα χειλια και θα βγαλεις τη γλωσσα εξω θα κανει κιαυτος το ιδιο.αυτα ολα βεβαια απο 13 εως 18 μηνων.μην σε πιασει πανικος αν δε τα κανει ακομα!

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν διαβασω την τελευταια σου φραση με ειχε πιασει ηδη πανικος!!!ενταξει δε τα κανει ολα κανει καποια πραγματακια ομως.σιγα σιγα.ποτε θα αρχισουμε να συνεννοουμαστε?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις με προτασουλες και με μικρο διαλογο συνηθως στους 18 μηνες.

κοιταξε λιγο

19-24 μηνών

 

Έχει λεξιλόγιο έκφρασης από 50-100 ή περισσότερες λέξεις

 

Καταλαβαίνει περίπου 300 ή περισσότερες λέξεις

 

Αρχίζει να συνδυάζει τα ουσιαστικά και τα ρήματα

 

Αρχίζει να χρησιμοποιεί προσωπικές αντωνυμίες (εγώ,εσύ)

 

Χρησιμοποιεί τον κατάλληλο τόνο της φωνής όταν θέλει να κάνει ερωτήσεις

 

Είναι μερικώς κατανοητό σε άτομα που δεν ανήκουν στο οικείο περιβάλλον του

 

Απαντά στην ερώτηση τι είναι αυτό

 

Απολαμβάνει να ακούει ιστορίες

 

Αναγνωρίζει 5 μέρη του σώματος

 

Ακολουθεί εντολές που έχουν 2 μέρη

 

Μπορεί να ονομάσει 3 αντικείμενα

 

Μπορεί να μιμηθεί απλές λέξεις όταν του ζητείται

 

 

και φυσικα καθε παιδι ειναι διαφορετικο ετσι?

 

η κορη μου μεχρι 18 μηνων περιπου ελεγε προτασεις το πολυ 3 λεξεων και αυτες δισυλλαβες!σε πληροφορω λοιπον οτι μεσα σε 2 μηνες μιλουσε μια χαρα!!ελεγε τα παντα!!κανονικες προτασεις και οχι μονο 3συλλαβες αλλα και 4συλλαβες και πολυσυλλαβες λεξεις!ΟΛΑ!

ο γιος μου ομως μεχρι 27 μηνων ελεγε μονο 2συλλαβες λεξεις και εκανε προτασεις μεχρι 2 λεξεις (πχ σελω νελο)

μεσα σε 3 μηνες περιπου αλλαξε 180 μοιρες και εγινε παρλαπιπας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Τα κορίτσια μου είναι σχεδόν 23 μηνών. Η "μεγάλη" μου μιλάει κανονικά (δύσκολες λέξεις, ολόκληρες προτάσεις) εδώ κ μήνες. Ανησυχώ λιγάκι για τη "μικρή" μου που έχει μείνει πίσω. Λέει συγκεκριμένες λεξούλες (βέβαια μέρα με τη μέρα κ περισσότερες) αλλά δεν σχηματίζει προτασούλες 2 λέξεων. Nα προσθέσω ότι η μεγάλη τα κατακτά όλα πρώτη κ η μικρή ακολουθεί μετά από λίγους μήνες. Ξέρω ότι κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς κ δεν πρέπει να κάνω συγκρίσεις ούτε καν με τη δίδυμη αδερφή της, αλλά νομίζω ότι έχω αρχίσει λιγάααακι να αγχώνομαι (είμαι κ από τη φύση μου αγχώδης σε όλα). Επίσης με αυτό το "ρημάδι" το internet αντί να ησυχάζω μου καρφώνονται διαρκώς ιδέες κ φοβίες (αυτά πάθαινα κ στην εγκυμοσύνη). Εσάς σε ποια ηλικία μίλησαν τα βλαστάρια σας? Στην πόλη μας κ στην ευρύτερη περιοχή δεν υπάρχει αναπτυξιολόγος αλλιώς δεν θα έχανα τίποτα να κλείσω ένα ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι 21 μηνών και λέει λίγες λέξεις (μόνο δισύλλαβες) και καθόλου προτάσεις. Ο γιατρός λέει ότι είναι ένα τυπικό αγοράκι της ηλικίας του. Θα έλεγα να μην ανησυχείς.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι σχεδόν 19 μηνών. Λέει εδώ και καιρό λεξούλες, μαμα, γιαγια, παπου, μπαμπα, ατα, μαμαμ, ναι, οοοο(οχι),ντο (εδώ) όλα τα ζωάκια (κοκο, γαβ-γαβ, κου-κου (κουκουβάγια), παπα,μουυυυ(η αγελάδα), κτλ), παπα (παπούτσια), τα ονόματα απο παπού, γιαγια, θείο, τια (θεια), και πρόσφατα είπε και αλι (Αρης) αν και απο ημερών δεχόμεθα πλύση εγκεφάλου να πούμε Παοκ. Αυτά θυμάμαι τώρα.

Τώρα τελευταία λεει και διπλές λέξεις μαμα μου, μπαμπά μπου, γιαγιά γιου :-)

Aπλά όλα είναι μόνο δισύλαβα. Πότε αρχίζουν να επεκτείνουν σε τρισύλαβες λέξεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τα κορίτσια μου είναι σχεδόν 23 μηνών. Η "μεγάλη" μου μιλάει κανονικά (δύσκολες λέξεις, ολόκληρες προτάσεις) εδώ κ μήνες. Ανησυχώ λιγάκι για τη "μικρή" μου που έχει μείνει πίσω. Λέει συγκεκριμένες λεξούλες (βέβαια μέρα με τη μέρα κ περισσότερες) αλλά δεν σχηματίζει προτασούλες 2 λέξεων. Nα προσθέσω ότι η μεγάλη τα κατακτά όλα πρώτη κ η μικρή ακολουθεί μετά από λίγους μήνες. Ξέρω ότι κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς κ δεν πρέπει να κάνω συγκρίσεις ούτε καν με τη δίδυμη αδερφή της, αλλά νομίζω ότι έχω αρχίσει λιγάααακι να αγχώνομαι (είμαι κ από τη φύση μου αγχώδης σε όλα). Επίσης με αυτό το "ρημάδι" το internet αντί να ησυχάζω μου καρφώνονται διαρκώς ιδέες κ φοβίες (αυτά πάθαινα κ στην εγκυμοσύνη). Εσάς σε ποια ηλικία μίλησαν τα βλαστάρια σας? Στην πόλη μας κ στην ευρύτερη περιοχή δεν υπάρχει αναπτυξιολόγος αλλιώς δεν θα έχανα τίποτα να κλείσω ένα ραντεβού.

 

καλησπερα εμενα ειναι 32 μηνων και λεει καποιες λεξεις και τωρα αρχισε τις προτασεις 2 λεξεων στο παιδικο μου ειπαν να μην ανησυχω και οτι εχει τον δικο της ρυθμο και το πολυ πολυ να αρχισει λογοθεραπεια γυρω στα 3 1/2,θα σου ελεγα να μην ανησυχεις,αν αρχισεις να πηγαινεις σε αναπτυξιολογους,λογοθεραπευτες κλπ θα σε βαλουν σε μια διαδικασια να αρχισεις να τρεχεις στα παιδων για ακουογραμμα,τυμπανογραμμα κλπ και θα μουρλαθεις,εμενα μου ειπαν να τα κανω αλλα εγω διαφωνω απο την στιγμη που το θεμα ακοης ειναι κατι που γινεται αντιληπτο και απο τους γονεις ΑΛΛΑ κυριως απο τον παιδικο,και το βρισκω ασκοπο να τρεχω το παιδι χωρις λογο στην ουσια απο την στιγμη που βλεπω οτι μερα με την μερα πεταει και καινουργιες λεξεις.

Link to comment
Share on other sites

< αν και απο ημερών δεχόμεθα πλύση εγκεφάλου να πούμε Παοκ. Χα χα κ ο δικές μου το ίδιο. Από μπαμπά, 2 παππούδες κ θείο!!!!!!!

 

Τα παραπάνω ήταν για τη lovely people. Κάτι παίζει με τα quotes μου κ τη μορφοποίηση γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

η κορούλα μου λέει μαμά, μαμάκα, μπούλη (μπαμπούλη), μπαμπά (σπανιότερα), παππού, τέτη (Ανέστη-τον πατέρα μου), γιαγιά, βαβ-βαβ, ιάαου, παπα, κοκο, κούκου, λάκι λάκι (τα παπουτάκια της), κουλικά( αγκαλιά), απώωωωωωω (μάλλον σ' αγαπώ), μπέλα (κούνια μπέλα), ιόοοοο, μπου, ιιιμπου (νερό-μπουκάλι), άτα (βόλτα), μαμ, κακά, κακάκι, Ντε (Δέσποινα), τςςςς (τσισάκια), παιγιάκια (παιδάκια), πού ει;; (πού είναι;), κά (κάτω), παα (πάνω), φφφφ (φώς), νιαααιιιι (ναι), ντιντιτι (αυτοκίνητο), μαλάκα (μαλλάκια),

κ όλα τα άλλα ακαταλαβίστικα, αλλά δεν βάζει γλώσσα μέσα.

κ όσα λέει κ τα καταλαβαίνω δεν τα λέει συνεχώς. τα λέει όταν θέλει εκείνη.

αυτό το μαμάκα έχω καιρό να το ακούσω, αλλά όταν το λέει γίνομαι χαλί!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Παρακολουθήστε ένα βίντεο σχετικά με τη γλωσσική ιδιοφυία των μωρών. Πώς μαθαίνουν τη γλώσσα τους, το ρόλο που παίζει ο άνθρωπος που ακούν, πώς λειτουργεί ο εγκέφαλός τους 6-8 μηνών !!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...