Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν χαλαρώνω. Όλη την ώρα είμαι στην τσίτα για το πότε θα μαζέψω. Δεν ξέρω, για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει από τότε που ο μικρός κοιμόταν στις 9, ότι θα κάνω τότε σε μισή ωρίτσα όσες δουλειές πρέπει. Για να καταλάβεις, όσα απογεύματα οργανώνω σωστά τον χρόνο μου και το σπίτι είναι μια χαρά, αντί να σκεφτώ ότι ωραία τα κατάφερα, ας κοιτάξω να το κάνω αυτό πάντα, σκέφτομαι ότι άδικα χαίρομαι γιατί έτυχε μια μέρα και μου βγήκαν καλά ενώ τις άλλες μπορεί να μην βγουν και δεν έχει νόημα να είμαι χαρούμενη και χαλαρή.

 

Δεν ξέρω, αυτό πρέπει να το δουλέψω γιατί προφανώς θα χειροτερεύει όσο περνάει ο καιρός.

Γενικά το έχω αυτό με όλες τις δουλειες. πχ ο μικρός παίζει με κάτι που ξέρω ότι θα του παρει κάμποση ώρα (γενικά συγκεντρώνεται), αν έχω κάτι χρονοβόρο πχ διάβασμα ή κάποια δουλειά, δεν την κάνω γιατί σκέφτομαι ότι ίσως τελικά δεν μου φτάσει ο χρόνος. τώρα ας πούμε αντί να γράφω εδώ θα μπορούσα να κάνω κάτι που θέλω για αύριο για το σχολείο, αλλά δεν το κάνω γιατί μπορεί να σταματήσει το παιχνίδι και να πει ότι πείνασε.

 

καλέ τι λες; αν εμένα μου έκανε παρατήρηση για το πώς απλώνω τα ρούχα, θα έλεγα ότι έχω παντρευτεί τον μεγαλύτερο φαλλοκράτη καταπιεστή του κόσμου και θα έκλαιγα μέρα νύχτα. άσε τον άνθρωπο ήσυχο να τα απλώνει όπως θέλει!!!! :grin: κ εμένα μου κάνει παρατηρήσεις γιατί θεωρεί ότι οι δουλειές αν γίνουν με συγκεκριμένο τρόπο γίνονται πιο σωστά, πιο γρήγορα και πιο ξεκούραστα κ με ενοχλεί πολύ και το ξέκοψα. του ξεφεύγουν πού και πού γιατί είναι ο τύπος του. αλλά το περίεργο είναι ΄που δεν καταλαβαίνει γιατί με ενοχλεί. 

Δλδ όταν παίρνει λέμε πχ μια μπλούζα από την λεκάνη κ την απλώνει όπως την πήρε χωρίς να την ανοίξει τουλάχιστον (δεν λέμε καν να την τινάξει) έπρεπε να του λέω μπράβο αγάπη μου πόσο όμορφα απλώσες τα ρούχα.... :roll: 

  • Χαχαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

Δλδ όταν παίρνει λέμε πχ μια μπλούζα από την λεκάνη κ την απλώνει όπως την πήρε χωρίς να την ανοίξει τουλάχιστον (δεν λέμε καν να την τινάξει) έπρεπε να του λέω μπράβο αγάπη μου πόσο όμορφα απλώσες τα ρούχα.... :roll: 

 

Μοιράστε τα ρούχα: εσύ απλώνεις και σιδερώνεις για ένα μήνα τα δικά σου, αυτός τα δικά του. Μετά θα μάθει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τι σχέση έχει η εξυπνάδα με τις δουλειές του σπιτιού; Χωρίς δόση ειρωνίας, νομίζω ότι και άτομα αντικειμενικά μειωμένης νοημοσύνης, με αναπηρίες δηλαδή, μπορούν να κάνουν βασικά πράγματα τύπου σκούπισμα, ή άπλωμα ρούχων.

Δεν εννοω αυτό. Επειδή είναι έξυπνος και σκέφτεται γρήγορα και παρατηρεί τα πα΄ντα, αυτό είναι πολύ σέξι (για να ερθουμε στο θέμα), αλλά πολύ κουραστικό να μένεις μαζί, ειδικά αν εσύ είσαι αφηρημένη και δεν συγκεντρώνεσαι εύκολα και πάρα πολύ προχειρη και τσαπατσούλα. :grin:

Just now, xaroumenh mama είπε:

Δλδ όταν παίρνει λέμε πχ μια μπλούζα από την λεκάνη κ την απλώνει όπως την πήρε χωρίς να την ανοίξει τουλάχιστον (δεν λέμε καν να την τινάξει) έπρεπε να του λέω μπράβο αγάπη μου πόσο όμορφα απλώσες τα ρούχα.... :roll: 

χμ εγώ δεν έχω τινάξει ποτέ ρούχα για να τα απλώσω. ξέρω ότι αν τα απλώσεις σωστά σιδερώνουν πιο εύκολα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. πάντως όχι, δεν θα έκανα παρατήρηση. οκ δεν θα έλεγα και μπράβο, αλλά ο καθένας είτε άντρας είτε γυναίκα, αφιερώνει χρόνο για το σπίτι ενώ θα μπορούσε να κάνει κάτι πιο ευχάριστο και εποικοδομητικό. δεν είναι σωστό να κάνουμε παρατηρήσεις. εγώ έτσι πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Όταν μαγειρεύει ο άντρας μου, όχι. Όταν μαγειρεύω εγώ, γίνεται πόλεμος. βασικά μια σαλάτα να κόψω, θα γίνει χαμός. πχ θα μαδήσουν τα λαχανικά μέσα στο ψυγείο όταν ανοίξω να τα πάρω και θα γεμίσει φυλλαράκια. εγώ έχω ένα κακό. όταν κα΄νω δουλειές δεν μαζεύω εκείνη την ώρα γιατί περιμένω μια ιδεατή κατάλληλη στιγμή, που προφανώς δεν έρχεται ποτέ. κι έτσι όλα συσσωρεύονται. δλδ αν πιτσιλιστέι ο πάγκος του νεροχύτη την ώρα που πλένω και στάξει προς τα κάτω, που οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος θα το σκούπιζε με το βετεξ εκέινη την ώρα, εγώ θα το αφήσω για το βράδυ που θα καθαρίσω. και πάει λέγοντας. έχουμε τσακωθεί άπειρες φορές γι αυτά, ενώ συν΄ήθως στα ζευγάρια τσακώνονται ανάποδα, η γυναίκα κυνηγάει τον άντρα για τσαπατσουλιές!!! ενώ το ξέρω ότι έχω θέμα,δ εν μπορώ να το διορθώσω. είναι συνήθεια. 

Καταρχήν αν το κάνεις πάντα αυτό με τα νερά στα ντουλάπια θα χαλάσουν. Εγώ είμαι ψυχαναγκαστική με αυτά, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει τίποτα έτσι , το καθαρίζω την ώρα που γίνεται, έτσι είναι πάντα μαζεμένο το σπίτι, (όσο μπορεί με ένα εξάχρονο μέσα).

Just now, ΑΡΓΚ said:

@Έσπερος για να καταλάβεις, χτες το βράδυ ηταν η σειρά του μικρού (11) να αδειάσει και να ξαναγεμίσει το πλυντήριο των πιάτων. Όταν σηκώθηκα το πρωί και είδα ότι δεν το έκανε και είχε πιάτα ο νεροχύτης, τον ξύπνησα και αυτόν στις 8 με τις κλωτσιές να πάει να μαζέψει.

Οκ, όχι κλωτσιές κυριολεκτικά αλλά τσιμπιές στα μαγουλάκια. Δεν χάρηκε πάντως.

 

Ο μπαμπάς μου μου το είχε κάνει αυτό αλλά όχι στις 8 το πρωί αλλά 3 τα ξημερώματα γιατί αν τα άφηνε λέει μέχρι το πρωί θα το έκανε η μαμά μου!!!!!!!!!! Η αλήθεια είναι πως δεν έκανα ποτέ ξανά, πάντα τα μάζευα όταν ήταν η σειρά μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν εννοω αυτό. Επειδή είναι έξυπνος και σκέφτεται γρήγορα και παρατηρεί τα πα΄ντα, αυτό είναι πολύ σέξι (για να ερθουμε στο θέμα), αλλά πολύ κουραστικό να μένεις μαζί, ειδικά αν εσύ είσαι αφηρημένη και δεν συγκεντρώνεσαι εύκολα και πάρα πολύ προχειρη και τσαπατσούλα. :grin:

χμ εγώ δεν έχω τινάξει ποτέ ρούχα για να τα απλώσω. ξέρω ότι αν τα απλώσεις σωστά σιδερώνουν πιο εύκολα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. πάντως όχι, δεν θα έκανα παρατήρηση. οκ δεν θα έλεγα και μπράβο, αλλά ο καθένας είτε άντρας είτε γυναίκα, αφιερώνει χρόνο για το σπίτι ενώ θα μπορούσε να κάνει κάτι πιο ευχάριστο και εποικοδομητικό. δεν είναι σωστό να κάνουμε παρατηρήσεις. εγώ έτσι πιστεύω. 

Με τον άντρα μου είμαστε 6,5 χρόνια παντρεμένοι κ το τελευταίο 3μηνο ξεκίνησε να ασχολείται με το σπίτι τα προηγούμενα 6 χρόνια έκανε πράγματα ποιο ευχάριστα κ επικοδομητικα για εκείνον κ εγώ έτρεχα να τους προλάβω όλους κ όλα.. Δεν είναι θέμα παρατηρήσεις είναι θέμα πως να δείξεις κάποιον κάτι που κάνει πρώτη φορά πως να το κάνει ποιο σωστά δεν ζητάω να τα κάνει σωστά ούτε όπως τα κάνω εγώ αυτό δε γίνετε.. Μια μέρα που βαφαμε το σπίτι πήρα κ εγώ το πινέλο κ έκανα πως θέλω να βάψω τα έκανα χάλια έβαψα τις μπριζες κ εκείνος μου έπιασε το χέρι κ με καθοδήγησε πως να το κάνω σωστά κ όταν εβαφε μου έλεγε πως βάζει το πινέλο για να βάψει εγώ έπρεπε να το πάρω ως παρατήρηση ή ως ενδιαφέρον πως θέλει να μου δείξει πως να βάψω.. Βέβαια όταν μου μιλούσε για το πως το κάνει ήταν κουραστικό λίγο για εμένα γιατί δε καταλάβαινα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.... :lol:

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μοιράστε τα ρούχα: εσύ απλώνεις και σιδερώνεις για ένα μήνα τα δικά σου, αυτός τα δικά του. Μετά θα μάθει.

Και των παιδιών ποιος θα τα σιδερωσει;;; :D ωραία αυτή η ιδέα δεν την είχα σκεφτεί, αλλά για την ώρα σκέφτομαι να τον αφήσω λίγο γιατί έχει τρομερή εξέλιξη κ δε θέλω να νομίζει πως του πάω κόντρα για να του κάνω σπάσιμο πω πω όταν μιλάω για την εξέλιξη του άντρα μου, νιώθω όπως όταν μιλάω για τα παιδιά μου κ για τα στάδια ανάπτυξη τους.... Και ο άντρας μου ένα μικρό παιδάκι είναι που πρέπει να του κρατάς το χεράκι κ να τον καθοδηγείς..... :-|:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

μου έπιασε το χέρι κ με καθοδήγησε πως να το κάνω σωστά κ όταν εβαφε μου έλεγε πως βάζει το πινέλο για να βάψει εγώ έπρεπε να το πάρω ως παρατήρηση ή ως ενδιαφέρον πως θέλει να μου δείξει πως να βάψω.

εγω θα το έπαιρνα ως παρατήρηση πάντως! 

 

Just now, kotsifikos είπε:

Καταρχήν αν το κάνεις πάντα αυτό με τα νερά στα ντουλάπια θα χαλάσουν. Εγώ είμαι ψυχαναγκαστική με αυτά, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει τίποτα έτσι , το καθαρίζω την ώρα που γίνεται, έτσι είναι πάντα μαζεμένο το σπίτι, (όσο μπορεί με ένα εξάχρονο μέσα).

Ο μπαμπάς μου μου το είχε κάνει αυτό αλλά όχι στις 8 το πρωί αλλά 3 τα ξημερώματα γιατί αν τα άφηνε λέει μέχρι το πρωί θα το έκανε η μαμά μου!!!!!!!!!! Η αλήθεια είναι πως δεν έκανα ποτέ ξανά, πάντα τα μάζευα όταν ήταν η σειρά μου.

Εγω με τη φθορά αντικειμένων είμαι πολύ άνετη. το θεωρώ φυσιολογικό να γίνεται κ δεν σκάω. ουυε για ζημιές, σπασίματα κλπ. άλλος ένας λόγος τσακωμού! το σπίτι θέλω να είναι άψογο σαν ακατοίκητο, να μην έχει πράγματα έξω κλπ. απλώς το κάνω κάπως επιλεκτικά. κ με βασικό κριτήριο το τι φαίνεται. στην κουζινα πχ μπορεί να ξεχάσω άπλυτη κατσαρόλα επειδή την έχω σκεπασμένη στο μάτι για να μην είναι στη μέση, επειδή δεν φαίνεται. το όσα βλέπει η πεθερά εγω το έχω αναγάγει σε επιστήμη.... μάλλον έχει τα δικια του ο άντρας μου που θυμώνει! 

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμένα ο άντρας μου πολλές φορές με διορθώνει, έχει μεγάλη διαφορά να σου πει "έλα λίγο να σου δείξω κάτι, αυτό κι αυτό είναι καλύτερα να το κάνεις έτσι" και να σου πει "πώς το απλωσες έτσι", που κι ο δικός μου το λέει μερικές φορές και νευριάζω, κι ας το έχω κάνει όντως χάλια. Ο πρώτος τρόπος είναι πολύ πιο εποικοδομητικος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Επειδή κι εμένα ο άντρας μου πολλές φορές με διορθώνει, έχει μεγάλη διαφορά να σου πει "έλα λίγο να σου δείξω κάτι, αυτό κι αυτό είναι καλύτερα να το κάνεις έτσι" και να σου πει "πώς το απλωσες έτσι", που κι ο δικός μου το λέει μερικές φορές και νευριάζω, κι ας το έχω κάνει όντως χάλια. Ο πρώτος τρόπος είναι πολύ πιο εποικοδομητικος.

Λοιπόν τα ρούχα είναι ένα από τα πράγματα για τα οποία δεν έχω ακούσει ποτέ παρατήρηση κ μου κάνει εντύπωση που θεωρείται ότι υπάρχει σωστός κ λάθος τρόπος απλωματος. ο άντρας μ με ρούχα γενικα δεν ασχολείται. είναι από τις λίγες δουλειές που δεν τον νοιάζουν, πάλι καλά. θυμώνει μόνο όταν αφήνω πεταμένα κάτω τα μανταλάκια που μου πέφτουν από τα χέρια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

εγω θα το έπαιρνα ως παρατήρηση πάντως! 

 

Εγω με τη φθορά αντικειμένων είμαι πολύ άνετη. το θεωρώ φυσιολογικό να γίνεται κ δεν σκάω. ουυε για ζημιές, σπασίματα κλπ. άλλος ένας λόγος τσακωμού! το σπίτι θέλω να είναι άψογο σαν ακατοίκητο, να μην έχει πράγματα έξω κλπ. απλώς το κάνω κάπως επιλεκτικά. κ με βασικό κριτήριο το τι φαίνεται. στην κουζινα πχ μπορεί να ξεχάσω άπλυτη κατσαρόλα επειδή την έχω σκεπασμένη στο μάτι για να μην είναι στη μέση, επειδή δεν φαίνεται. το όσα βλέπει η πεθερά εγω το έχω αναγάγει σε επιστήμη.... μάλλον έχει τα δικια του ο άντρας μου που θυμώνει! 

Εγώ πάντως αυτόν τον καιρό που είδα πως έχει χαλάσει το ντουλάπι της ακριβοπληρωμένης κουζίνας (παρόλο που προσέχω πολυ) έχω σκάσει γιατί πρέπει δωσω πολλά για να το φτιάξω!! άσε . Τώρα από σπασίματα εγώ εδώ!!! θα σου πω ότι αγοράζω ποτήρια σίγουρα κάθε μήνα καθώς σπάω συνέχεια ποτήρια.!!

Πάντως αυτό που έχω προσέξει εγώ σε εμένα είναι πως όταν υπάρχει ακαταστασία δεν μπορώ να ηρεμήσω, νομίζω πως πνίγομαι....ψυχαναγκασμός κανονικός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το άπλωμα τι εννοείτε τίναγμα; Κι εμείς απλά τα ανοίγουμε και τα τεντώνουμε. Ο άντρας μου είχαν μια συνήθεια στο σπίτι του να τα διπλώνουν και να τα βάζουν σε μια λεκάνη διπλωμένα για κάποιες ώρες και μετά να τα απλώνουν, επειδή θέλουν λιγότερο σίδερο μετά. Η δικιά μου μαμά πάλι, που λατρεύει το σίδερο, μπορεί να τα αφήσει ώρες στη λεκάνη ή μέσα στο πλυντήριο χωρίς να είναι διπλωμένα, λες και το κάνει επίτηδες για να σιδερωσει πιο πολύ μετά (μπορεί και να το κάνει όντως επίτηδες, χαχα)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Επειδή κι εμένα ο άντρας μου πολλές φορές με διορθώνει, έχει μεγάλη διαφορά να σου πει "έλα λίγο να σου δείξω κάτι, αυτό κι αυτό είναι καλύτερα να το κάνεις έτσι" και να σου πει "πώς το απλωσες έτσι", που κι ο δικός μου το λέει μερικές φορές και νευριάζω, κι ας το έχω κάνει όντως χάλια. Ο πρώτος τρόπος είναι πολύ πιο εποικοδομητικος.

Εε ναι αυτό εννοώ δε θα του πω πως το απλωσες  έτσι θα του πω έλα να δεις  πως μπορούμε να το απλώσουμε καλύτερα και κάτι τέτοιο τέλος πάντων αλλά ο άντρας μου δε μου έδινε καμία σημασία με αγνοούσε επιδεικτικά  κιόλας..... :lol: του στυλ επειδή ξέρω τον άντρα μου... (σιγά που θα μου πει μια γυναίκα τι να κάνω κ πως κ μόνο που απλώνω έπρεπε να μου λέει κ ευχαριστώ :roll:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πάντως αυτόν τον καιρό που είδα πως έχει χαλάσει το ντουλάπι της ακριβοπληρωμένης κουζίνας (παρόλο που προσέχω πολυ) έχω σκάσει γιατί πρέπει δωσω πολλά για να το φτιάξω!! άσε . Τώρα από σπασίματα εγώ εδώ!!! θα σου πω ότι αγοράζω ποτήρια σίγουρα κάθε μήνα καθώς σπάω συνέχεια ποτήρια.!!

Πάντως αυτό που έχω προσέξει εγώ σε εμένα είναι πως όταν υπάρχει ακαταστασία δεν μπορώ να ηρεμήσω, νομίζω πως πνίγομαι....ψυχαναγκασμός κανονικός!!!

Η όταν τα αμαξάκια του μικρού δεν είναι τακτοποιημένα από το μεγαλύτερο πρωί το μικρότερο με σειρά ... εγώ θα κάνω αυτό στο τέλος της μέρας και μετά θα πάω για ύπνο .... τραγικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πάντως αυτόν τον καιρό που είδα πως έχει χαλάσει το ντουλάπι της ακριβοπληρωμένης κουζίνας (παρόλο που προσέχω πολυ) έχω σκάσει γιατί πρέπει δωσω πολλά για να το φτιάξω!! άσε . Τώρα από σπασίματα εγώ εδώ!!! θα σου πω ότι αγοράζω ποτήρια σίγουρα κάθε μήνα καθώς σπάω συνέχεια ποτήρια.!!

Πάντως αυτό που έχω προσέξει εγώ σε εμένα είναι πως όταν υπάρχει ακαταστασία δεν μπορώ να ηρεμήσω, νομίζω πως πνίγομαι....ψυχαναγκασμός κανονικός!!!

μα κι εγω πνίγομαι. όλη μέρα στα νεύρα είμαι με ένα συναίσθημα ότι έχω να κάνω παρα πολλά. 

 

Δεν ξέρω αν είχαμε δικό μας σπίτι αν θα ήμουν πιο ευαίσθητη για τις ζημιές. γενικα θεωρώ αυτονόητο ότι θα κάνω ζημια ή θα χαλάσω κάτι κ μου φαίνεται πολύ καταπιεστικό να νιώθω ότι πρέπει να προσέχω. γι αυτό δεν μ αρέσει κ η οδήγηση. που πρέπει να είμαι προσεκτική κ συγκεντρωμένη σε ένα πράγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Η όταν τα αμαξάκια του μικρού δεν είναι τακτοποιημένα από το μεγαλύτερο πρωί το μικρότερο με σειρά ... εγώ θα κάνω αυτό στο τέλος της μέρας και μετά θα πάω για ύπνο .... τραγικό 

 

Κι εγώ μάζευα κάθε βράδυ αλλά τις τελευταίες μέρες είπα να εφαρμόσω το βασικό θέμα του τοπικ κι έτσι το σπίτι το πρωί είναι αχουρι!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Super.mum είπε:

Η όταν τα αμαξάκια του μικρού δεν είναι τακτοποιημένα από το μεγαλύτερο πρωί το μικρότερο με σειρά ... εγώ θα κάνω αυτό στο τέλος της μέρας και μετά θα πάω για ύπνο .... τραγικό 

αυτά τα κάνω κ εγω. μπορεί ο νεροχύτης όπως είπα να είναι μπουρ..... αλλά θα βαλω όλα τα βιβλία ταξινομημένα κατά μέγεθος κ εκδοτική σειρά, θα κάνω στοίβα ο,τι στοιβάζεται, θα γκρεμίσω ο,τι τιυβλακι χτίσαμε να το βαλω στο κουτί κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Για το άπλωμα τι εννοείτε τίναγμα; Κι εμείς απλά τα ανοίγουμε και τα τεντώνουμε. Ο άντρας μου είχαν μια συνήθεια στο σπίτι του να τα διπλώνουν και να τα βάζουν σε μια λεκάνη διπλωμένα για κάποιες ώρες και μετά να τα απλώνουν, επειδή θέλουν λιγότερο σίδερο μετά. Η δικιά μου μαμά πάλι, που λατρεύει το σίδερο, μπορεί να τα αφήσει ώρες στη λεκάνη ή μέσα στο πλυντήριο χωρίς να είναι διπλωμένα, λες και το κάνει επίτηδες για να σιδερωσει πιο πολύ μετά (μπορεί και να το κάνει όντως επίτηδες, χαχα)

Εγώ πάντως με το στεγνωτήριο φόρμες δεν σιδερώνω καν ... βγαίνουν σας σιδερωμένα ... αν τα διπλώσεις αμέσως 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κι εγώ μάζευα κάθε βράδυ αλλά τις τελευταίες μέρες είπα να εφαρμόσω το βασικό θέμα του τοπικ κι έτσι το σπίτι το πρωί είναι αχουρι!

Χαχαχα Ε μα μπράβο ... άμα είναι έτσι δεν πειράζει

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Για το άπλωμα τι εννοείτε τίναγμα; Κι εμείς απλά τα ανοίγουμε και τα τεντώνουμε. Ο άντρας μου είχαν μια συνήθεια στο σπίτι του να τα διπλώνουν και να τα βάζουν σε μια λεκάνη διπλωμένα για κάποιες ώρες και μετά να τα απλώνουν, επειδή θέλουν λιγότερο σίδερο μετά. Η δικιά μου μαμά πάλι, που λατρεύει το σίδερο, μπορεί να τα αφήσει ώρες στη λεκάνη ή μέσα στο πλυντήριο χωρίς να είναι διπλωμένα, λες και το κάνει επίτηδες για να σιδερωσει πιο πολύ μετά (μπορεί και να το κάνει όντως επίτηδες, χαχα)

Εννοώ πως όταν πιάσω την μπλούζα στο χέρι μου πχ κ την ανοίξω θα την τιναξω λίγο στον αέρα να φύγουν οι πολλές ζάρες που έχει κ μετά θα την απλώσω δε ξέρω αν γίνεται κατανοητό έτσι όπως το εξηγώ δεν το έχω ιδιαίτερα με την περιγραφή...!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama said:

Εννοώ πως όταν πιάσω την μπλούζα στο χέρι μου πχ κ την ανοίξω θα την τιναξω λίγο στον αέρα να φύγουν οι πολλές ζάρες που έχει κ μετά θα την απλώσω δε ξέρω αν γίνεται κατανοητό έτσι όπως το εξηγώ δεν το έχω ιδιαίτερα με την περιγραφή...!!! 

Είναι αντανακλαστική η κίνηση αυτή!!! ξεκάθαρα! και εγώ το κάνω...ακόμα και στις κάλτσες!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου μάλλον δεν τίναζε ποτέ ρούχα γιατί δεν το έχω δει ποτέ αυτό!!! βεβαθα δεν είμαι παρατηρητική. επίσης η μαμα μου ποτέ δεν μας έδειξε δουλειές. μάλλον θεωρούσε ότι θα γίνονται μόνες τους γθατι εμείς θα είμαστε επιστήμονες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

η μαμα μου μάλλον δεν τίναζε ποτέ ρούχα γιατί δεν το έχω δει ποτέ αυτό!!! βεβαθα δεν είμαι παρατηρητική. επίσης η μαμα μου ποτέ δεν μας έδειξε δουλειές. μάλλον θεωρούσε ότι θα γίνονται μόνες τους γθατι εμείς θα είμαστε επιστήμονες.

Μα τι να σας δείξει.Τα παιδια μιμούνται.

Αλλά και μετά δαν ενήλικος μαθαίνεις μονος σου.

Just now, Έσπερος είπε:

αυτά τα κάνω κ εγω. μπορεί ο νεροχύτης όπως είπα να είναι μπουρ..... αλλά θα βαλω όλα τα βιβλία ταξινομημένα κατά μέγεθος κ εκδοτική σειρά, θα κάνω στοίβα ο,τι στοιβάζεται, θα γκρεμίσω ο,τι τιυβλακι χτίσαμε να το βαλω στο κουτί κλπ. 

Εμένα τα βιβλία μου είναι μονίμως ανακατεμένα.Για τον νεροχύτη ομως δεν το ανέχομαι.ξατευθειαν τα πιάτα στο πλυντήριο.Το ιδιο κανουμε κ οι τρεις.Οι δυο μας ομως το ξεπλενουμε πρώτα.

Αν η κουζινα ηταν σε τέτοια κατάσταση θα αισθανόμουν πολυ ασχημα.

Να σε ρωτησω.Το πρωι έρχεται η νταντά.Δεν τον μαζεύεις?

Κ όσο για το παιδι έχει μάθει να μαζεύει τα παιχνιδια.Κ όταν δεν το κάνει πάω κ την καλω να τα μαζέψουμε μαζί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μα τι να σας δείξει.Τα παιδια μιμούνται.

Αλλά και μετά δαν ενήλικος μαθαίνεις μονος σου.

Εμένα τα βιβλία μου είναι μονίμως ανακατεμένα.Για τον νεροχύτη ομως δεν το ανέχομαι.ξατευθειαν τα πιάτα στο πλυντήριο.Το ιδιο κανουμε κ οι τρεις.Οι δυο μας ομως το ξεπλενουμε πρώτα.

Αν η κουζινα ηταν σε τέτοια κατάσταση θα αισθανόμουν πολυ ασχημα.

Να σε ρωτησω.Το πρωι έρχεται η νταντά.Δεν τον μαζεύεις?

Κ όσο για το παιδι έχει μάθει να μαζεύει τα παιχνιδια.Κ όταν δεν το κάνει πάω κ την καλω να τα μαζέψουμε μαζί.

Δεν μας ήθελε στα πόδια της όταν έκανε δουλειές. υποθέτω θα της έκανε όταν πάιζαμε στα δωμάτιά μας, δεν ξέρω, πάντως δεν έχω εικόνα να βλέπω να γίνονται δουλειε΄ς στο σπίτι ούτε να ασχολούμαστε ποτέ ως μικρά. μετά εννοείται όταν άρχισε να μας κυνηγάει είχαμε γίνει γαϊδούρες και δεν κάναμε.

 

εννοείται μαζεύω για να έρθει η νταντά. το πρωί το σπίτι είναι άψογο. απλώς μπορεί από το μέσημέρι μέχρι το βράδυ να μην έχω μαζέψει τίποτα και μετά όταν κοιμηθεί ο μικρός να τακτοποιήσω τα παιχνίδια για να σκουπίσω γιατί αυτές οι δουλειές γίνονται ευκολότερα όταν δεν είναι εκεί, και τον νεροχύτη τον μαζεύω το πρωί πρωί. έτσι κι αλλιώς ξυπναω στις 6 για να διαβάσω. 

 

αν περίμενα να μαζέψουμε παιχνίδια για να κοιμηθεί, δεν θα κοιμόταν ποτέ. μαζεύει μόνο όσα είναι κινητά μέρη που μπαίνουν σε κουτιά και μια κασετίνα με ξύλινα τουβλάκια που δεν θέλω να χαθούν. τα lego ή άλλα τουβλάκια που έχει χτίσει, δεν τον βάζω να τα διαλυσει. ή να διαλύσει το χαλι δαπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...