Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?


Recommended Posts

Φουλ σεζον τον Αυγουστο του 09 πληρωσα 85 τη βραδια,με εβαλε σε κενο απο καποια ακυρωση και μου ειπε οτι το εδινε 95 κανονικα.Απο τις λιγες φορες που ειπα,χαλαλι και θα ξαναπηγαινα ευχαριστως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑNti1980 και alphae που ξέρετε τα camping της Χαλκιδικής, πείτε μου διαφορές μεταξύ αρμενιστή και καλαμίτσι. Στον αρμενιστή έχω πάαι κ ξέρω πώς είναι, όσο για το Καλαμίτσι, έτσι όπως το βλέπω στο site δε με τρελαίνει...

σε bungalows θα μείνουμε κ στον αρμενιστή έχουν ψυγείο, δυνατότητα μαγειρέματος, μπάνιο, ζεστό νερό, aircondition και ναι μεν η τιμή τους είναι τσουχτερή (85 ?)

νομίζω αξίζει τα λεφτά του. Θα έχω και τα μικρά μαζί (27 μηνών και ενός έτους τον αύγουστο) οπότε η λύση του Camping σε συνδυασμό με όλες αυτές τις ανέσεις νομίζω είναι η καλύτερη ιδέα για τις φετινές μας διακοπές.

Προς το παρόν έχουμε βρει διαθέσιμες τις ημερομηνίες 22-29/08 και είματσε σε λίστα ανα΄μονής για 17-22/08.

Κάντε μια προσευχή να βρω και τις υπόλοιπες μέρες pleaseeeeeeeee

 

:lol: :lol: :lol:

 

Ο Αρμενιστής είναι φοβερό camping, σε πολύ όμορφη τοποθεσία, ωραία θάλασσα, πολύ οργανωμένο και κάθε χρόνο κάνει τις καλύτερες εκδηλώσεις.

Όλα αυτά όμως έχουν και τα αρνητικά τους. Ποια είναι αυτά??? Μα φυσικά ο πολύς κόσμος που μαζεύεται και που δε βρίσκεις ούτε μισό τετραγωνικό ελεύθερο στη παραλία για να απλώσεις την πετσέτα σου. Η τιμή του είναι 2200 τη σεζόν με τροχόσπιτο και σου δίνουν και κουπόνια εκπτωτικά για τις αγορές σου μέσα στο χώρο. Η σελίδα του Αρμενιστή είναι: http://www.armenistis.com.gr/

 

Το Καλαμιτσι-thalatta είναι και αυτό επίσης σε όμορφη τοποθεσία, πολύ οργανωμένο, πολύ καθαρό ακόμα και τις μέρες που έχει τον περισσότερο κόσμο, πολύ μεγάλο camping όπου όσο κόσμο και να έχει δε του φαίνεται, με πολλές και καλές εκδηλώσεις όλο το καλοκαίρι, με δραστηριότητες και fun park για τα παιδιά και αλλά πολλά, συν του ότι είναι και κοντά στη Σάρτη αλλά και σχετικά κοντά στον Μαρμαρά…

Τα αρνητικά του είναι, η ακριβή τιμή του (από 1850 έως 2400 η σεζόν για τροχόσπιτο)και η θάλασσα που παρόλο πεντακάθαρη και αμμούδα, είναι απότομη και όταν έχει κύμα δεν είναι για παιδιά. Η σελίδα του είναι: http://www.thalattacamp.gr/

 

Έχω κάνει διακοπές και στα δυο όταν ήμουν ελεύθερη και αν δεν είχα το οικονομικό θέμα εγώ θα διάλεγα το Καλαμιτσι-thalatta. Είναι ποιο οικογενειακό και μπορείς να βρεις την ησυχία σου ακόμα και όταν έχει πολλή κόσμο.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

MariaEva οπως τα λες είναι στον Αρμενιστή είναι άλλη η κατασταση. Απ' οτι ξέρω απο φέτος έχουν ανακαινήσει και όλες τις τροχοβιλες. Το Καλαμίτσι νομίζω πως δεν λέει και πολλά! Εχω ακούσει καλά λόγια για το καμπιγκ Estela στην Καβάλα. Καθαρό κα περιποιημένο. Όμως η θαλασσα είναι λίγο βαθούτσικη εκεί....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anti μου, βασικά ψήνομαι για αρμενιστή, αλλά δε βρίσκω. Θέλω να πάμε 17-29/08 αλλά μέρχι στιγμής έχει μόνο για 22-29/08 κ με έχει σε λίστα αναμονής. Το οποίο δε σημαίνει ότι θα βρω σίγουρα κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Από την άλλη, μίλησα με Καλαμίτσι και έχει τροχοβίλα για 20-29/08 και ξύλινη τροχοσκηνή για όλες τις μέρες που θέλω. Πρέπει να συζητήσω με το σύζυγο να δούμε τι θα κάνουμε.

Βέβαια το Καλαμίτσι με χαάει λίγο γιατί είνια πιο μακριά από Θεσσσαλονίκη.

Οταν αποφασίσουμε θα ενημερώσω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

MARIAEVA, για φωτισε με, πως σκοπευετε να ταξιδεψετε τοσο μακρια με τα μικρα? Κι εμεις επιθυμουμε μακρινους προορισμους αλλα σκεφτομαστε πως θα τα βγαλουμε περα στο ταξιδι!:confused:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Morthelina θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις μείνει σε κάποιο απο αυτά τα καταλύματα ή αν έχεις κάποιο να προτείνεις που σου άρεσε. Ευχαριστώ!!!

 

Για ποιο μέρος λες όμως;

Link to comment
Share on other sites

Θάσος και ξερό ψωμί για φέτος!! Απο τα 8 μου έως τα 18 μου έκανα διακοπές στα Κοίνηρα και μπάνια στο Παράδεισο αλλά πλέον επιλέγω άλλες παραλίες γιατί τα χρόνια περάσαν και οι συνθήκες αλλάξαν.. Άγιο Αντώνης (μετά το Ποτό), Τρυπιτή, Μαριές, Παχύς ανάλογα το καιρό και τη διάθεση!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την περιοχή Αγ.Νικόλαος και εκεί γύρω, ανάμεσα 2ο και 3ο πόδι

 

Δεν έχω μείνει αλλά σαν περιοχή και θάλασσα συνιστώ αυτήν: Τρανή Αμμούδα ή Λιβροχιό πριν τον όρμο Παναγιάς (δίπλα είναι) http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/livrohio_g.htm. και τοπ το Λαγονήσι http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/lagonisi_g.htm όπου όμως τα καταλύματα είναι δυσεύρετα και πιο αλμυρά. Στο λινκ δίνει και καταλύμματα.

 

Στο Λαγονήσι αυτά τα δύο καταλύμματα είναι δίπλα δίπλα και χωρίς να είναι τίποτα εξαιρετικό η θέση τους εκεί που σκάει το κύμα είναι μοναδική ιδίως για οικογένειες με μικρά παιδιά, http://www.halkidiki.com/kalamaras/index_g.htm, http://www.lagonisi-beach.gr/ και έχει ξαναγραφτεί σχόλιο και σε άλλο ποστ για το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Τελικά αυτό το Σαββατοκύριακο δεν βόλεψε να πάμε , λόγω κακού καιρού, όμως το άλλο έχουμε κλείσει στη Μεταμόρφωση και θα τα δω όλα αυτά που λες. Φυσικά τα πιο καλά μάλλον θα είναι ήδη κλεισμένα. Το σχόλιο σε άλλο ποστ που γράφεις είναι καλό; ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Τελικά αυτό το Σαββατοκύριακο δεν βόλεψε να πάμε , λόγω κακού καιρού, όμως το άλλο έχουμε κλείσει στη Μεταμόρφωση και θα τα δω όλα αυτά που λες. Φυσικά τα πιο καλά μάλλον θα είναι ήδη κλεισμένα. Το σχόλιο σε άλλο ποστ που γράφεις είναι καλό; ή όχι;

 

Ε φυσικά καλό, http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24814&page=2 είναι το #49#. Μεταμόρφωση δεν νομίζω ότι λέει η θάλασσα, μείναν κάτι γνωστοί μου πέρισυ και κάθε μέρα πήγαιναν Τρανή Αμμούδα. Λαγόμαντρα και Καλογριά πιστεύω έχουν πιο πολύ κόσμο και φασαρία. Βουρβουρού αλλού μένεις και στο Καρύδι κάνεις μπάνιο γιατί στη λιμνοθάλασσα που είναι τα δωμάτια δεν είναι καλή η θάλασσα. Το αν θα βρεις εξαρτάται πότε θα πας. Ένας γνωστός μου πήγε πέρισυ Τρανή Αμμούδα τέλος Ιουνίου και είχε κλείσει μία εβδομάδα πριν, 50 ευρώ το τρίκλινο. Δεν γνωρίζω όμως σε ποιο αλλά ήταν ευχαριστημένοι. Τους άρεσε και στη Νικήτη όπως βγαίνεις στην παραλία όλο αριστερά προς το 2ο πόδι. Φυσικά Νικήτη τον Αύγουστο θα γίνεται πανικός.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina πήρα τηλέφωνο σε κάποια απο αυτά που λέγαμε ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ!!! Μ'αρέσει που μου είπες αλμυρούτσικες σε σπίτια που είναι πάνω στην παραλία,΄φυσικά όχι ανακαινισμένα μου ζήτησαν για Ιούλιο 140-150 ευρώ!!! Σιγά βρε παιδιά στην χαλκιδική πάω δεν πάω Μύκονο! Και να αξιζε το σπίτι αντε λες είναι και καινούριο ή ανακαινισμένο...όχι έτσι όμως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Morchelina πήρα τηλέφωνο σε κάποια απο αυτά που λέγαμε ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ!!! Μ'αρέσει που μου είπες αλμυρούτσικες σε σπίτια που είναι πάνω στην παραλία,΄φυσικά όχι ανακαινισμένα μου ζήτησαν για Ιούλιο 140-150 ευρώ!!! Σιγά βρε παιδιά στην χαλκιδική πάω δεν πάω Μύκονο! Και να αξιζε το σπίτι αντε λες είναι και καινούριο ή ανακαινισμένο...όχι έτσι όμως!

 

Έχεις δίκιο αν και περίμενα λόγω κρίσης να είναι γύρω στα 100 ευρώ. Τρανή αμμούδα θα βρεις πιο φθηνά. Ο γνωστός μου 50 ευρώ είχε δώσει για τρίκλινο. Εγώ πάντως που κοιτάω για Ζάκυνθο 20 Ιουνίου 70 ευρώ για ωραιότατες μεζονέτες http://www.zanteweb.gr/zakynthos.zante/en/myrties. Mην νομίζεις ότι στα νησιά είναι ακριβότερα. Δεν έχει την κοσμοσυρροή που έχει η Χαλκιδική. Πέρυσι Πάρο τέλος Ιουλίου μύγες χτυπούσανε γιατί 600 ευρώ βγαίνουν τα ακτοπλοϊκά με αυτοκίνητο. Εύκολο να τα δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι ακριβά λόγω ακτοπλοϊκών. Εγώ θα ήθελα πολύ να πάμε Σκιάθο, αν σκεφτώ όμως τα έξοδα στο πλοίο λέω άστο καλήτερα. Πάντως βρήκα και κάτι άλλο στη Νικήτη (απ' ότι ξέρω όμως δεν έχει καλή θαλασσα με κήπο καινούρια μεζονένα, με γκαζόν στα 120 . Κλό μου φαίνεται ούτε ο ένας πάνω στον άλλο, με δική μας αυλή και το σπίτι ολοκαίνουριο...Θα πάω την Κυριακή να το δω απο κοντά. Κλείσαμε του Αγ. Πνεύματος για Μεταμόρφωση σε ένα ξενοδοχείο που έκανε προσφορά όμως θ απάρω να το ακυρώσω γιατί ο καιρός δεν λέει ...θα ξεπαγιάσουμε! Στη Νότια Ελλάδα έχετε περισσότερες επιλογές για κοντινές διακοπές είναι και τα νησιά κοντά ενώ εμείς περιοριζόμαστε αρκετά Χαλκιδική και τριγύρω. Αν και η Καβάλα (Ν. Πέραμος είναι πολύ καλή για παιδιά και για οικογένειες) και πολύ-πολύ οικονομική!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από τότε που μετακόμισα νότια είδα λίγο και την άλλη Ελλάδα γιατί όντως από Θεσσαλονίκη πέφτει λίγο μακριά ιδίως με μικρά παιδιά. Πάντως νησιά δεν παίρνουμε τα παιδιά μαζί μας γιατί πάμε σε δύο συνήθως και ταλαιπωρούνται με τόσες αλλαγές. Μία φορά πήραμε την κόρη μαζί μας, θα ήταν 10 χρονών, και το βράδυ στην ταβέρνα δεν είχε κουράγιο να φάει το καημένο.

 

Το σπίτι καλό ακούγεται και Ιούλιο δεν θα γίνεται χαμός τουλάχιστον τις καθημερινές. Νικήτη δεν έχω κάνει μπάνιο, το κοντινότερο είναι στον Αγ. Ιωάννη που είχε παλιά ένα κάμπινγκ και εκεί ήταν πολύ καλή.

 

Αμμόλοφους πάω κάθε χρόνο και ένας γνωστός από Καρπενήσι που έμεινε μία εβδομάδα Ν. Πέραμο γυρνώντας από Λήμνο πέρισυ ενθουσιάστηκε. Και από τιμές και από τη θάλασσα. Στη Λήμνο ήταν παγωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο όλα τα ξέρεις απο τα μέρη μας. Που έμενες πριν; Πάντως εγώ δεν μπλέκομαι με διακοπές τον Αύγουστο που γίνεται χαμός άντε να πάω καμιά Πέραμο για 3-4 μέρες όταν η θεσσαλονίκη θα έχει αδειάσει. Αν είναι καλό το σπίτι στη Νικήτη θα το κλείσω και θα σου πω να το ξέρεις και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου είπα ότι είμαι Θεσσαλονικιά; Πώς αλλιώς να τα ξέρω; Και κάθε Αύγουστο ανεβαίνω στο πατρικό του πατέρα μου κοντά στα Κερδύλλια. Αρχές Αυγούστου αφήνω τα μικρά στους παππούδες και τέλος Αυγούστου τα παίρνω, κάνουν και μπάνια και αυτές είναι οι πραγματικές διακοπές μου :rolleyes:. Και εγώ στον πανικό του Αυγούστου με τίποτα. Εξάλλου εδώ στο Καρπενήσι είναι παράδεισος τότε.

Link to comment
Share on other sites

Και κάθε Αύγουστο ανεβαίνω στο πατρικό του πατέρα μου κοντά στα Κερδύλλια. Αρχές Αυγούστου αφήνω τα μικρά στους παππούδες και τέλος Αυγούστου τα παίρνω, κάνουν και μπάνια και αυτές είναι οι πραγματικές διακοπές μου :rolleyes:.

 

Κερδύλλια????:shock::shock::shock: Χαχα τι είπες τώρα!!! Εκεί έκανα τις διακοπές μου από τότε που γεννήθηκα έως και 14 χρονών… :D:DΈχω πάρα πολλές αναμνήσεις από αυτό το μέρος... Εμείς βέβαια ήμασταν στα νέα Κερδύλλια…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πατριώτισσα τότε, είσαι δεν είσαι από εκεί. Καλά οι διακοπές στο χωριό είναι αξέχαστη εμπειρία για τα παιδιά, η αίσθηση ελευθερίας, πας όπου θες, ποδήλατα, δεν σε ελέγχει κανένας και δεν φοβάται κανένας. Και εγώ τα μικρά μου τα αφήνω όσο μπορώ το καλοκαίρι σε παπουδογιαγιάδες γιατί οι αναμνήσεις αυτές είναι για πάντα. Φυσικά δεν το συζητάω πόσο ξεκουράζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραθέριζα μικρή στη Θασο και για πάρα πολλά χρόνια Ν. Πέραμο. Καλά οι Αμμόλοφοι είναι το κάτι άλλο και το πιο καλό ακόμη είναι, που είναι σε κατάσταση σχετικά αναξιοποίητη η περιοχή. Για φαντάσου να γίνουν ξενοδοχεία τριγύρω... Αν και η Β. Ελλάδα δεν έχει μεγάλη προοπτική για τέτοια πράγματα με 1,5 μήνα καλοκαίρι....

Link to comment
Share on other sites

..Καλά οι Αμμόλοφοι είναι το κάτι άλλο και το πιο καλό ακόμη είναι, που είναι σε κατάσταση σχετικά αναξιοποίητη η περιοχή. Για φαντάσου να γίνουν ξενοδοχεία τριγύρω... Αν και η Β. Ελλάδα δεν έχει μεγάλη προοπτική για τέτοια πράγματα με 1,5 μήνα καλοκαίρι....

 

Δεν πρόκειται να γίνουν γιατί όλη η περιοχή είναι σημαντικός αρχαιολογικός χώρος. Γιαυτό το έριξαν στην αμπελοκαλλιέργεια. Πάντως οι βόρειοι γείτονες κάνουν μπάνιο από Μάϊο έως Σεπτέμβριο και ένα πράγμμα ονειρεύονται: Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...