Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Ιασώ uber alles!!!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας... (και εγώ εκεί ήμουν και ξέρω!!!)

:mad:

 

Παρομοίως!! :D:D:D

 

Μόνο που εμένα με είχε υποψιάσει η μαία μου και μάλιστα με είχε προειδοποιήσει: "Αυτά που είπαμε μαζί θα κάνεις, θα ακούς από το ένα αυτί και θα τα βγάζεις από το άλλο. Αν κάνεις αυτό που θα σου πουν και πονάς δε θα σε λυπάμαι..!!!" :D:D:D

 

Φοβερή ε;

 

Να'ναι καλά όπου βρίσκεται πάντως δεν αντιμετώπισα κανένα σοβαρό πρόβλημα με το θηλασμό. Μέχρι και τώρα της τηλεφωνώ για ό,τι με απασχολεί και με βοηθάει απίστευτα.. Να πω και ένα παραλειπόμενο; Όταν την έβλεπαν στο θάλαμο οι μαίες του Ιασώ μιλιά δεν έβγαζαν!! Γούσταρα αφάνταστα λέμε!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μου είπε ότι της το απαγόρεψαν γιατί αν το κάνει "θα γίνει το στήθος κομμάτια"!

 

Τι πρέπει να κάνει σε αυτήν την περίπτωση;;; :?

 

Να αδιαφορήσεις για τη γνώμη των πανάσχετων μαιών! δύο φορές το 24ωρο της βγάζουν το γάλα με το χέρι για να τη βοηθήσουν ή για να χειροτερέψουν την κατάσταση;

 

Κανένα νοσοκομειακό θήλαστρο δεν κάνει ζημιά στο στήθος και οι φράσεις που χρησιμοποιούν οι μαίες δείχνουν ότι δεν ξέρουν καν πώς λειτουργεί το θήλαστρο... :?

 

Σε ποια κλινική γέννησε;

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ότι της το απαγόρεψαν γιατί αν το κάνει "θα γίνει το στήθος κομμάτια"!

 

Τι πρέπει να κάνει σε αυτήν την περίπτωση;;; :?

 

Να αδιαφορήσεις για τη γνώμη των πανάσχετων μαιών! δύο φορές το 24ωρο της βγάζουν το γάλα με το χέρι για να τη βοηθήσουν ή για να χειροτερέψουν την κατάσταση;

 

Κανένα νοσοκομειακό θήλαστρο δεν κάνει ζημιά στο στήθος και οι φράσεις που χρησιμοποιούν οι μαίες δείχνουν ότι δεν ξέρουν καν πώς λειτουργεί το θήλαστρο... :?

 

Σε ποια κλινική γέννησε;

Στο Ιασω Αγλαια!Το γραψε η Αναστασια λιγο πιο πανω αλλα μαλλον σου ξεφυγε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τη ποιο σωστη απαντηση μπορει να τη δωσει η αγλαια....εγς ειμαι σε φαση συνεχους μασαζ και νοιωθω λιγο καλυτερα...αν και νοιωθω συνεχεια το στηθος μου να γεμιζει...ουτε τον πρωτο καιρο ετσι δεν ημουνα............. :?:?:?

 

Βικυ το παθαινω συνεχεια.....θα κανεις ζεστες κομπρεσες συνεχεια (και ειδικα πριν το θηλασμο) ειτε με θερμοφορα ειτε θα βουτας το στηθος σε ταπερ με ζεστο νερο και θα κανεις μαλαξεις.......βοηθαει πολυ!!!! Μετα θα βαζεις το μωρο στο στηθος.......κανουν καλυτερη δουλεια απο το θηλαστρο αλλα καμμια φορα εκνευριζονται λογω χαμηλης ροης.......τοτε θα βαζεις θηλαστρο .....συνεχιζεις ζεστα-μασαζ-θηλασμος μεχρι να ξεμπλοκαρει.......να ξεκουραστεις επισης...πολυ σημαντικο.....εγω τελικα υποτροπιαζω λογω αυπνιας και κουρασης.......ειναι μπλοκαρισμενοι γαλακτοφοροι ποροι.......συνηθως ποναει και η θηλη και βλεπεις μια λευκη κουκιδα.......πινε υγρα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες!!! :D

 

Αγλαϊα, το υπέθεσα και εγώ αυτό, ότι δηλαδή αυτό περί θηλάστρου και "κομμάτιασμα στο στήθος" θα ήταν μπαρούφα, αλλά ήθελα και τη δική σας επιβεβαίωση για να ξέρω τι θα πω στην κοπέλα... :wink:

 

Ευχαριστώ και πάλι!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι τη ποιο σωστη απαντηση μπορει να τη δωσει η αγλαια....εγς ειμαι σε φαση συνεχους μασαζ και νοιωθω λιγο καλυτερα...αν και νοιωθω συνεχεια το στηθος μου να γεμιζει...ουτε τον πρωτο καιρο ετσι δεν ημουνα............. :?:?:?

 

Βικυ το παθαινω συνεχεια.....θα κανεις ζεστες κομπρεσες συνεχεια (και ειδικα πριν το θηλασμο) ειτε με θερμοφορα ειτε θα βουτας το στηθος σε ταπερ με ζεστο νερο και θα κανεις μαλαξεις.......βοηθαει πολυ!!!! Μετα θα βαζεις το μωρο στο στηθος.......κανουν καλυτερη δουλεια απο το θηλαστρο αλλα καμμια φορα εκνευριζονται λογω χαμηλης ροης.......τοτε θα βαζεις θηλαστρο .....συνεχιζεις ζεστα-μασαζ-θηλασμος μεχρι να ξεμπλοκαρει.......να ξεκουραστεις επισης...πολυ σημαντικο.....εγω τελικα υποτροπιαζω λογω αυπνιας και κουρασης.......ειναι μπλοκαρισμενοι γαλακτοφοροι ποροι.......συνηθως ποναει και η θηλη και βλεπεις μια λευκη κουκιδα.......πινε υγρα!!!

 

veraki ευχαριστω ειμαι καλυτερα σημερα!!!οντως

το καλυτερο θηλαστρο ειναι το ιδιο το μωρο.απλα δε το ειχα ξαναπαθει και τρομαξα.... :shock::shock::?:)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θα ηθελα την βοηθεια σας. εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων και το θηλαζω αποκλειστικα απο την αρχη, χωρις θηλαστρο. Εως τωρα, δεν ειχα κανενα ιδιαιτερο προβλημα με τον θηλασμο, αλλα εδω και λιγες μερες σε καθε γευμα ποναει πολυ το στηθος μου, ιδιαιτερα στο κατω μερος, ανεξαρτητα απο ποιο μαστο τρωει. συνηθως τρωει ανα τριωρο αλλα τις τελευταιες μερες καποιες φορες πειναει και στο διωρο. δεν μου εχει πληγωσει τις θηλες, αισθανομαι πονο εσωτερικα. να υποθεσω οτι ευθυνεται το γεγονος οτι μεγαλωνει και αποκτα περισσοτερη δυναμη στο στομα της και οτι πειναει περισσοτερο? μπορω να κανω κατι για να μειωσω τον πονο ?θα ηθελα να συνεχισω το θηλασμο τουλαχιστον αλλους 3 μηνες.

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

αυτό εμένα μου ακούγεται σαν μποκαρισμένος αδένας...

Αν είναι τέτοιο μου είχε συμβεί και μένα είχε κρατήσει 2- 3 μέρες (μέχρει να ξεβουλώσει απο μόνος του :lol: ) και μετά πέρασε.... Θυμάμαι 2 περιστατικά....

Αν είναι αυτό (εσωτερικός πόνος μέσα από το μαστό), κάτι τέτοιο είναι...όσο πιο συχνά θηλάζεις τόσο πιο γρήγορα θα φύγει...και τα ζεστά ντους μπορεί να βοηθήσουν! :wink:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θα ηθελα την βοηθεια σας. εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων και το θηλαζω αποκλειστικα απο την αρχη, χωρις θηλαστρο. Εως τωρα, δεν ειχα κανενα ιδιαιτερο προβλημα με τον θηλασμο, αλλα εδω και λιγες μερες σε καθε γευμα ποναει πολυ το στηθος μου, ιδιαιτερα στο κατω μερος, ανεξαρτητα απο ποιο μαστο τρωει. συνηθως τρωει ανα τριωρο αλλα τις τελευταιες μερες καποιες φορες πειναει και στο διωρο. δεν μου εχει πληγωσει τις θηλες, αισθανομαι πονο εσωτερικα. να υποθεσω οτι ευθυνεται το γεγονος οτι μεγαλωνει και αποκτα περισσοτερη δυναμη στο στομα της και οτι πειναει περισσοτερο? μπορω να κανω κατι για να μειωσω τον πονο ?θα ηθελα να συνεχισω το θηλασμο τουλαχιστον αλλους 3 μηνες.

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας

 

Γεια σου Κατερίνα και να σου ζήσει! :)

 

Ο πόνος δεν έχει καμία σχέση με τη δύναμη που βάζει το μωρό. Αν θέλεις γράψε λίγα περισσότερα.

 

Νιώθεις πόνο μόνο εσωτερικά ή και στη θηλή και τη θηλαία άλω (παρόλο που δεν βλέπεις κάποιον ερεθισμό);

 

Υπάρχει κάποια σκληρή περιοχή στο στήθος;

Μήπως είναι και κόκκινη;

 

Νιώθεις ότι το στήθος είναι απλώς πιο ευαίσθητο όπως όταν περιμένεις περίοδο;

 

Νιώθεις πόνο και μεταξύ των θηλασμών, την ώρα που το μωρό δεν θηλάζει;

 

Γράψε όσα πιο πολλά μπορείς για να καταλάβω αν πρόκειται για καντιντίαση ή για φραγμένο πόρο ή απλά για υπερευαισθησία λόγω αναμονής περιόδου.

 

Περιμένω νέα! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση. λοιπον ο πονος ειναι σαν να ξεκιναει εσωτερικα απο τη θηλη και να απλωνεται προς το κατω μερος του στηθους, οχι μονο στη θηλη, αλλα ποναει και η θηλη, ειδικα την ωρα που θηλαζω και κυριως τη στιγμη που το "πιανει" το μωρο μου. ενδιαμεσα στους θηλασμους ποναει ο μαστος κυριως οχι τοσο η θηλη. η θηλη ποναει πολυ την ωρα του θηλασμου. δεν μου φαινεται για φραγμενος γαλακτοφορος πορος γιατι μια φορα μου συνεβη αλλα ηταν διαφορετικη η ενοχληση και οντως εφυγε με πολυ θηλασμο απο αυτο το στηθος σε 2-3 μερες, ενω τωρα επιμενει παρα τις προσπαθειες που κανω. ποναει και η αλως. σκληρη και κοκκινη περιοχη δεν υπαρχει στο στηθος.συνηθως πριν την περιοδο εγω εχω ενα πρηξιμο στο στηθος, οχι πονο ή ευαισθησια. επισης ο γυναικολογος μου ειπε οτι οσο θηλαζω δεν θα εχω περιοδο, λετε να μου ερθει?

Link to comment
Share on other sites

Καντινιαση ειναι μυκητες........τι συμπτωματα εχουν αγλαια?

 

 

Κατερινα καμμια φορα (σε μενα παντα) οταν μπλοκαρει ενας αδενας ταυτοχρονα ποναει πολυ η θηλη........μπορει δλδ να εχει φυγει η σκληραδα απο το στηθος αλλα ο πονος στη θηλη να επιμενει για πολλες μερες.........συνηθως υπαρχει μια τελιτσα ασπρη στη θηλη, καμμια φορα ομως δεν βλεπεις καμμια ασπριλα.......την πρωτη φορα που το παθα πονουσα φριχτα για πολλες μερες και νομιζα οτι ειχα πληγη μολυσμενη και σκεφτομουν οτι θα πρεπε να δινω γαλα μονο με θηλαστρο καποιες μερες μεχρι να συνελθω..........πηρα ομως λεκιθινη και ο πονος εξαφανιστηκε......

 

Οταν ειναι να φραχτει καποιος πορος παλι, συνηθως ο πονος ερχεται πρωτος........και φευγει τελευταιος......

 

Η περιοδος συνηθως οταν θηλαζεις αποκλειστικα αργει να ερθει αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις......αναλογα με τον οργανισμο της καθε γυναικας και τα διαστηματα μεταξυ θηλασμων....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καντινιαση ειναι μυκητες........τι συμπτωματα εχουν αγλαια?

Μερικές φορές εμφανίζεται ξηροδερμία και ξεφλούδισμα στη θηλή και άσπρες κηλίδες στο στόμα του μωρού. Το πιο συνηθισμένο είναι να μην υπάρχει τίποτα ορατό και η μαμά απλά να πονάει την ώρα του θηλασμού στη θηλή. Ο πόνος είναι αρκετά έως πολύ έντονος, για μερικές μαμάδες είναι δύσκολο να συνεχίσουν το θηλασμό χωρίς παυσίπονα.

 

Μεταξύ των θηλασμών παρατηρείται πόνος βαθειά στο στήθος που φαίνεται σαν να πηγαίνει ακτινωντά από τη θηλή προς τα μέσα.

 

Η προτεινόμενη θεραπεία είναι ντακταρίν γέλη που τρώγεται και θεραπεύεται έτσι και το στόμα του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

εγω να σου απαντησω τελικα Αγλαια ΠΩς ΗΤΑΝ ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ!!!

ειχες δικιο!!!

επειδη επεσα σε σαβ/κο δεν βρηκα φαρμακειο για την ντακταριν και εκοψα τη ζαχαρη και τη δευτερα την εβαλα :wink:

σ'ευχαριστω πολυ πολυ!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω να σου απαντησω τελικα Αγλαια ΠΩς ΗΤΑΝ ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ!!!

ειχες δικιο!!!

επειδη επεσα σε σαβ/κο δεν βρηκα φαρμακειο για την ντακταριν και εκοψα τη ζαχαρη και τη δευτερα την εβαλα :wink:

σ'ευχαριστω πολυ πολυ!!!

 

Χαίρομαι που βρήκα τι ήταν! Πολλές φορές αν τα συμπτώματα δεν είναι έντονα είναι δύσκολο να γίνει διάγνωση και ειδικά από μακριά...

(κι εγώ λέω να κόψω τη ζάχαρη τώρα που τέλειωσα τα καλτσούνια, χθες έβγαλα από την κατάψυξη τα τελευταία!!!, σε ευχαριστώ και σε φιλώ!)

Link to comment
Share on other sites

(κι εγώ λέω να κόψω τη ζάχαρη τώρα που τέλειωσα τα καλτσούνια, χθες έβγαλα από την κατάψυξη τα τελευταία!!!, σε ευχαριστώ και σε φιλώ!)

τι κριμα!!!

κι εγω ελεγα να σου στειλω δευτερη δοση :lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καντινιαση ειναι μυκητες........τι συμπτωματα εχουν αγλαια?

Μερικές φορές εμφανίζεται ξηροδερμία και ξεφλούδισμα στη θηλή και άσπρες κηλίδες στο στόμα του μωρού. Το πιο συνηθισμένο είναι να μην υπάρχει τίποτα ορατό και η μαμά απλά να πονάει την ώρα του θηλασμού στη θηλή. Ο πόνος είναι αρκετά έως πολύ έντονος, για μερικές μαμάδες είναι δύσκολο να συνεχίσουν το θηλασμό χωρίς παυσίπονα.

 

Μεταξύ των θηλασμών παρατηρείται πόνος βαθειά στο στήθος που φαίνεται σαν να πηγαίνει ακτινωντά από τη θηλή προς τα μέσα.

 

Η προτεινόμενη θεραπεία είναι ντακταρίν γέλη που τρώγεται και θεραπεύεται έτσι και το στόμα του μωρού.

 

Πωπωωωωω....φρικη!!!!! Το υποψιαζομουν καποια στιγμη που πονουσα πολυ και για μερες αλλα ευτυχως δεν ηταν αυτο......

 

Τι το προκαλει? Πως αποφευγεται? Πχ να αεριζονται τα στηθη?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Πωπωωωωω....φρικη!!!!! Το υποψιαζομουν καποια στιγμη που πονουσα πολυ και για μερες αλλα ευτυχως δεν ηταν αυτο......

 

Τι το προκαλει? Πως αποφευγεται? Πχ να αεριζονται τα στηθη?

 

Απλά συμβαίνει! Ο μύκητας τρέφεται με ζάχαρη, αν την κόψεις χάνεται. Αν δεν αντέχεις χρησιμοποιείς την αλοιφή που κάνει μια χαρά δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια? Ειναι τοσο απλο? Για ποσο καιρο την κοβεις δλδ? Ισχυει σε ολες τις μυκητιασεις? Επειδη παθαινα συχνα πριν μεινω εγκυος (μετα απο μια ουρολοιμωξη που επαθα) μου χε δωσει λιστα απαγορευμενων τροφιμων ενας γιατρος αλλα ηταν πολυυυυυυ μεγαλη!!!! :?

 

Και κρεμα ποσο καιρο βαζεις (και ποσες φορες την μερα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια? Ειναι τοσο απλο? Για ποσο καιρο την κοβεις δλδ? Ισχυει σε ολες τις μυκητιασεις? Επειδη παθαινα συχνα πριν μεινω εγκυος (μετα απο μια ουρολοιμωξη που επαθα) μου χε δωσει λιστα απαγορευμενων τροφιμων ενας γιατρος αλλα ηταν πολυυυυυυ μεγαλη!!!! :?

 

Και κρεμα ποσο καιρο βαζεις (και ποσες φορες την μερα?

 

Ο περιορισμός τη ζάχαρης περιορίζει όλες τις μυκητισιάσεις αλλά δεν υπάρχει κάποιο διάστημα που να μας βεβαιώνει ότι εξαφανίζονται. Εξαρτάται και από την άμυνα του ίδιου του οργανισμού.

Τα αντιβιοτικά καταστρέφουν τη χλωρίδα του εντέρου και μετά είναι πολύ εύκολο να εμφανιστούν μύκητες. Τα γιαούρτια βοηθούν στην επαναφορά της χλωρίδας του εντέρου και πρέπει να καταναλώνονται για πολύ καιρό μετά το πέρας της θεραπείας.

 

Οι τροφές που περιέχουν ζάχαρη είναι πάρα πολλές...

Link to comment
Share on other sites

η κατερινα24 το ξεπερασε κοβοντας μονο τη ζαχαρη? εγω ακομα ποναω, δεν βλεπω ορατα συμπτωματα ξεφλουδισμα ή κατι στο στομα του μωρου. μπορει να ειναι μονο στο ενα στηθος? το ντακταριν τζελ μπαινει τοπικα στη θηλη ή σε όλο το στήθος?δεν ειναι επικυνδυνο αν το φαει το μωρο? αυτη η ασπρη τελιτσα στη θηλη παρατηρησα οτι υπαρχει στο κεντρο της θηλης, μαλιστα στην αρχη νομιζα οτι ηταν χνουδι απο τα ρουχα ή ξεραμένο γαλα αλλα δεν φευγει ουτε με το μπανιο. τι να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

το ντακταριν τζελ μπαινει τοπικα στη θηλη ή σε όλο το στήθος?δεν ειναι επικυνδυνο αν το φαει το μωρο?

 

η αλοιφή αυτή είναι φάρμακο και όπως όλα τα φάρμακα πρέπει να τα παίρνετε με συνταγή γιατρού ειδικά όταν πρόκειται για φάρμακα που αφορούν και το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα αν δεν εισαι σιγουρη πως εχεις συμπτωματα καντινιασης μη παρεις φαρμακο......πηγαινε σε γιατρο στην αναγκη.

 

Η ασπρη τελιτσα απο οσο ξερω εγω (που το παθαινω σε τακτικη βαση) ειναι φραγμενος πορος.......

 

Σου πα οτι ενα διαστημα πονουσα παρα πολυ για βδομαδες χωρις να εχω σκληραδες και κοκκινισματα στο στηθος........με βοηθησε πολυ η λεκιθινη τοτε......περασε αμεσως ο πονος.........τουλαχιστον αν παρεις λεκιθινη λιγες μερες δεν θα παθει κατι το μωρο........δοκιμασε με 4 καψουλες την μερα να δεις αν βοηθα........θα αδυνατισεις κιολας! :P

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εγω συνονοματη το ξεπερασα κοβοντας τη ζαχαρη και πλακωθηκα στα γιαουρτια!!!!

επεσα πανω σε σαβ/κο και δεν πηρα την αλοιφη ομως ειδα τρομερη διαφορα αν και ακομη πονναω,αλλα οχι οπως πριν.ευτυχως το μωρο δεν εχει σημαδια αφου εγω δεν το βαζω στο στθος.

εσυ ομως δες αν το μωρο σου εχει ασπρα σημαδια στο στομα του....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...