Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

και εγω τα ιδια κοριτσια ενω το πρωι βλεπω οτι εχω γαλα (η μικρουλα ειναι και λαιμαργη και πνιγεται ) απο το απογευμα και μετα βλεπω να μειωνεται και το μωρο δεν χορταινει κλαιει και βαζει τα χερακια του στο στομα που οφειλεται αυτο? στο νοσοκομειο μου ειχε πει η μαια οτι εχω πολυ γαλα.εχει να κανει με την διατροφη?

η μικρουλα ειναι ενος μηνων και 20 ημερων (εδω και 10 μερες την θηλαζω αποκλειστικα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω τα ιδια κοριτσια ενω το πρωι βλεπω οτι εχω γαλα (η μικρουλα ειναι και λαιμαργη και πνιγεται ) απο το απογευμα και μετα βλεπω να μειωνεται και το μωρο δεν χορταινει κλαιει και βαζει τα χερακια του στο στομα που οφειλεται αυτο? στο νοσοκομειο μου ειχε πει η μαια οτι εχω πολυ γαλα.εχει να κανει με την διατροφη?

η μικρουλα ειναι ενος μηνων και 20 ημερων (εδω και 10 μερες την θηλαζω αποκλειστικα)

έχει να κάνει με τη μικρή σου που θέλει να ρυθμίσει τη παραγωγή σου...όταν βάζει τα χεράκια της στο στόμα, άλλαξέ της στήθος..καθίστε αναπαυτικά όση ώρα χρειαστεί για να χορτάσει, με συχνές εναλλαγές.

Πίστεψέ με, αν νιώθεις ότι το γάλα λιγοστεύει, θα δεις με αυτήν την τακτική, το γάλα να ρέει όπως τα πρωινά!

 

Η διατροφή δεν παίζει ρόλο στον αποκλειστικό θηλασμό. Παίζει ρόλο όμως στη δική σου εμφάνιση! Με τον θηλασμό πεινάς πολύ, οπότε για να αναπληρώσεις θερμίδες τρώγε περισσότερο, αλλά υγιεινά.

Link to comment
Share on other sites

ποσο χρειαζεται για να ρυθμιστει η παραγωγη?

 

nits, αν θες βοήθεια για τον θηλασμό, χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες

 

Δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άν θέλεις βοήθεια για τον θηλασμό, αυτό είναι το τόπικ που πρέπει να απευθυνθείς.. Οπότε οι πληροφορίες πρέπει να γραφτούν εδώ. Γράψε τα βάρη κλπ και θέσε το ερώτημα σου!

 

Στην διάθεση σου :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΛΑΙΑ .

Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜ/ΝΙΑ

Φ.Τ

ΙΚΤΕΡΟ 8,4

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 02/04.08 ΒΑΡΟΣ 3335

13/04/08 (11 ΗΜΕΡΩΝ )ΒΑΡΟΣ 3420

02/05/08 (30 ΗΜΕΡΩΝ )ΒΑΡΟΣ 3910

ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 06:00-13: 00 ΤΡΩΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΓΕΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ

ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΗΡΕΜΕΙ.

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΠΕΙΝΑΕΙ Η ΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.

ΜΕΧΡΙ 40 ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΔΩΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΒΑΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ?

 

Τα βάρη της είναι φυσιολογικά σύμφωνα με την ηλικία της.. Καλά οι παιδίατροι άλλες καμπύλες διαβάζουν!!!!;;;;;

Λοιπόν αυτές τις 10 μέρες πόσο βάρος πήρε;

Πόσες πάνες βρέχει (όχι μουλιάζει) το 24ωρο;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις καμπύλες το βάρος της πρέπει να είναι γύρω στα 4.500 γρ με 5.000 γρ στους 2 μήνες. Πόσο είναι τώρα;

 

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/chart3.html

 

http://pediatrics.about.com/library/growth_charts/ngirlsbirth.htm?p=1

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααααουουουουου!!!!

πονανε οι θηλες μου,εχουν κανει πληγες,βαζω γαλα, purelan-τιποτα!!!

τι αλλο να κανω???

ειναι φυσιολογικο???

ακομη και στη φαση της διεγερσης ποναω.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ααααααουουουουου!!!!

πονανε οι θηλες μου,εχουν κανει πληγες,βαζω γαλα, purelan-τιποτα!!!

τι αλλο να κανω???

ειναι φυσιολογικο???

ακομη και στη φαση της διεγερσης ποναω.....

 

Για πες περισσότερα... Γιατί αυτό το ξαφνικό; Μήπως καμια καντιντίαση;

Link to comment
Share on other sites

Για πες περισσότερα... Γιατί αυτό το ξαφνικό; Μήπως καμια καντιντίαση;

δεν ξερω Αγλαια,το μονο που βλεπω ειναι οι θηλες μου που ειναι χαλια γεματο απο πληγες ειδικα η δεξια!!

δε βλεπω κατι αλλο!!!

εκτος...απο την αριστερη μου θηλη που εχω βγαλει σαν ελια 1 πραμα πανω στη θηλη....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!!! χθεσ το βραδυ που με ξυπνησε η μικρη για να τη θηλασω ξυπνησαμε πονο,καπως σα βαρος θα το χαρακτηριζα στο αριστερο μου στηθος.ψηλαφωντας το κατεληξα στο συμπερασμα οτι ηταν καπως σαν να ειναι γεματο και να μην αδειασε καλα (?) απο τους προηγουμενους θηλασμους.Δεν ξερω αν παιζει ρολο και αυτο αλλα ειμαι σχεδον στα μισα του κυκλου αν και ακομη λογω μη σταθεροτητας δε μπορς να το υπολογισω ακριβως.παρατηρησα επισης οτι ειναι και οι ρωγες μου πονεμενες...

επειδη η μικρη ξεκινησε και φρουτοκρεμα προτιμισα να μην της τη δωσω και συνεχιζω με θηλασμο μηπως και ανακουφιστω... :( να προσθεσω οτι προσπαθησα να αντλησω την τυχον περισεια με ενα θηλαστρο χειροκινιτο της nuk που εχω αλλα δεν καταφερα τιποτα-βεβαια δεν το εχω χρησιμοποιησει και πολλεσς φορες...

τι να κανω?λετε να επαθα μαστιτιδα?

μπορει να συμβει αυτο μετα 6 μηνες?πυρετο δεν εχω απλα ποναω :(:(:(

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, η μικρή σου είναι ένα αγγελάκι! Να την χαίρεσαι!!!

 

Το οτι δνε έχεις πυρετό, αν είναι μαστίτιδα είναι καλό, σημαίνει οτι είναι αρχή!

 

Τώρα, δεν δοκιμάζεις να κάνεις ένα χλιαρό ντούζ, να ρίξεις αρκετό νεράκι επάνω στο στήθος? και μετά να προσπαθήσεις να αντλήσεις πάλι μπας και ανακουφιστείς?

 

Αν όχι κάνε ένα τηλεφωνάκι στον γιατρό σου, θα σε ρωτήσει εκέινος και αυτά που θα του πεις κάποιο συμπέρασμα θα βγάλει. :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ετοιμαζομουνα τωρα να κανω εντα ντουζακι...απλα επειδη η γυναικολογος μου ειναι μεν υπερ του θηλασμου αλλα φοβαμαι οτι μπορει να ειναι και αντιστοιχα ασχετη μη με πει καμια βλακεια να της το κοψω...θα κανω υπομονη μεχρι το απογευμα και βλεπουμε..

η μπουμπου σε ευχαριστει για τα γλυκα λογια :wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βοηθούσε να κάνω μασάζ στο στήθος την ώρα που θήλαζε ο μικρός, γιατί ένιωθα σαν να συσσωρευόταν γάλα σε ορισμένα σημεία και να σχηματίζονταν γρουμπουλάκια. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά μόλις άγγιζα τα σημεία εκείνα, το στήθος ψέκαζε ανεξέλεγκτα... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Να εκμεταλλαευτώ το "χώρο" του ποστ της συμφορουμίτισσας (vicky νομίζω σωστές είναι οι συμβουλές των κοριτσιών) για να μου πείτε τη γνώμη σας σε κάτι.

 

Σύζυγος φίλου μου γέννησε πριν από λίγες μέρες ένα αγοράκι 3 κιλά με καισαρική. Την 3η μέρα μετά τη γέννα πήγαμε στο μαιευτήριο να τους δούμε. Είναι το 2ο παιδάκι τους και το πρώτο το είχε θηλάσει 8 μήνες. Τη ρώτησα πώς τα πηγαίνουν με το θηλασμό και μου απάντησε πως το βράδυ που πέρασε το ένα της στήθος μάτωσε αλλά στο βαθμό εκείνο που άρχισε να τρέχει αίμα στα σεντόνια, στις πυτζάμες και στα ρούχα του μωρού. Έχει αφόρητους πόνους στη θηλή και επιπλέον το γάλα έχει συμφορηθεί στο στήθος της και κάνει τον πόνο χειρότερο. Της είπαν στο μαιευτήριο να σταματήσει το θηλασμό από αυτό το στήθος και πρωί βράδυ μια μαία με το χέρι της βγάζει το γάλα που είναι μέσα. Σε ερώτηση που της έκανα μήπως είναι καλύτερα να αντλεί με το επαγγελματικό θήλαστρο του νοσοκομείου το γάλα για να ανακουφίζεται, να μην έχει πρόβλημα με την παραγωγή της αλλά και να μην πάθει καμια ζημιά, μου είπε ότι της το απαγόρεψαν γιατί αν το κάνει "θα γίνει το στήθος κομμάτια"!

 

Τι πρέπει να κάνει σε αυτήν την περίπτωση;;; :?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τη ποιο σωστη απαντηση μπορει να τη δωσει η αγλαια....εγς ειμαι σε φαση συνεχους μασαζ και νοιωθω λιγο καλυτερα...αν και νοιωθω συνεχεια το στηθος μου να γεμιζει...ουτε τον πρωτο καιρο ετσι δεν ημουνα............. :?:?:?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Annastasia πολύ άσχημη μου ακούγεται η περίπτωση. Αναρωτιέμαι το έχει τοποθετήσει καλά το μωρό στο στήθος; Θα μπυ πείς το δεύτερο είναι, δεν μπορεί θα ξέρει... ξέρω κι εγώ, μπορεί να έχει ξεχάσει. Συνήθως΄αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχει τοποθετηθεί το μωρό καλά.

Τι να πω... περαστικά! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα χρειαστεί η ... γνωσιολογική βοήθεια της Αγλαϊας, αν και απ'ότι φαίνεται θα πρέπει να την δει από κοντά κάποια σύμβουλος θηλασμού.

Σε ποιο νοσοκομείο γέννησε; Οι μαίες γνωρίζουν ή κομπογιανίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα χρειαστεί η ... γνωσιολογική βοήθεια της Αγλαϊας, αν και απ'ότι φαίνεται θα πρέπει να την δει από κοντά κάποια σύμβουλος θηλασμού.

Σε ποιο νοσοκομείο γέννησε; Οι μαίες γνωρίζουν ή κομπογιανίζουν;

....mallon to 2o :twisted::evil:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να εκμεταλλαευτώ το "χώρο" του ποστ της συμφορουμίτισσας (vicky νομίζω σωστές είναι οι συμβουλές των κοριτσιών) για να μου πείτε τη γνώμη σας σε κάτι.

 

Σύζυγος φίλου μου γέννησε πριν από λίγες μέρες ένα αγοράκι 3 κιλά με καισαρική. Την 3η μέρα μετά τη γέννα πήγαμε στο μαιευτήριο να τους δούμε. Είναι το 2ο παιδάκι τους και το πρώτο το είχε θηλάσει 8 μήνες. Τη ρώτησα πώς τα πηγαίνουν με το θηλασμό και μου απάντησε πως το βράδυ που πέρασε το ένα της στήθος μάτωσε αλλά στο βαθμό εκείνο που άρχισε να τρέχει αίμα στα σεντόνια, στις πυτζάμες και στα ρούχα του μωρού. Έχει αφόρητους πόνους στη θηλή και επιπλέον το γάλα έχει συμφορηθεί στο στήθος της και κάνει τον πόνο χειρότερο. Της είπαν στο μαιευτήριο να σταματήσει το θηλασμό από αυτό το στήθος και πρωί βράδυ μια μαία με το χέρι της βγάζει το γάλα που είναι μέσα. Σε ερώτηση που της έκανα μήπως είναι καλύτερα να αντλεί με το επαγγελματικό θήλαστρο του νοσοκομείου το γάλα για να ανακουφίζεται, να μην έχει πρόβλημα με την παραγωγή της αλλά και να μην πάθει καμια ζημιά, μου είπε ότι της το απαγόρεψαν γιατί αν το κάνει "θα γίνει το στήθος κομμάτια"!

 

Τι πρέπει να κάνει σε αυτήν την περίπτωση;;; :?

 

ετσι ακριβως ημουν κι εγω Αναστασια μου. :cry:

εσφιγκα τα δοντια απο τον πονο και πολυυυ αιμα :cry:

οφειλεται σε κακη τοποθετηση και ομολογω πως απο το ενα δε με βολευε να κραταω το μωρο κι απο εκει ματωνα συνεχως!

εγω αντλουσα απο το πονεμενο και φαντασου με το mini electric που δεν ηταν και οτι καλυτερο...

ειλικρινα πιο πολυ με πονουσε το μωρο παρα το θηλαστρο.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...