Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφόρητος πόνος στις θηλές


Recommended Posts

Κορίτσια μου βοήθεια! Η μικρούλα μου είναι 14 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Τις τελευταίες μέρες μου κακοποιεί κυριολεκτικά το στήθος! Τράβηγμα, πασπάτεμα κλπ. Την ταλαιπωρεί μάλλον ένα νέο δόντι, αλλά μου έχει τραυματίσει τις θηλές και φοβάμαι για μυκητίαση. Πήγα γυν/γο, δεν έχω πάθει -ακόμα- αλλά μου είπε πως ίσως χρειαστεί να σταματήσω το θηλασμό αν συνεχιστεί -είχε μολυνθεί και ένας πόρος και ήταν στο τσακ για μαστίτιδα συν τοις αλλοις. Δεν θέλω έτσι απότομα να της σταματήσω το θηλασμό αλλά υποφέρω.

 

Ισως αν κατάφερνα χωρίς κλάμα -που δεν γίνεται- να της έκοβα το νυχτερινό θηλασμό που ξυπνάει 45 φορές και θηλάζει με μανία...

 

Τι κάνω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ σώθηκα όταν σταμάτησα το νυχτερινό θηλασμό και πλέον κοιμάμαι σαν άνθρωπος όλο το βράδυ συνεχόμενα και θηλάζω μόνο το πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Βέβαια περίμενα μέχρι ο δικός μου να γίνει 26 μηνών, οπότε και καταλάβαινε τα πάντα και μιλούσε. Τον έβαλα στο δικό του κρεβάτι - μέχρι τότε κοιμόμασταν μαζί (ο σύζυγος, εγώ και ο μικρός). Του έλεγα για πολλές μέρες πριν ότι το βράδυ δεν ξυπνάμε, ξεκουραζόμαστε, μόνο όταν έχει φως σηκωνόμαστε κλπ κλπ.

 

Η διαδικασία που ακολουθούμε για τον ύπνο είναι θηλασμός και είτε τον παίρνει ο ύπνος έτσι είτε αν είναι πολύ κουρασμένος στο κρεβάτι του και παραμύθι.

 

Το βράδυ τις πρώτες μέρες που ξυπνούσε σηκωνόταν ο σύζυγος και του έλεγε ότι θα πάει να με φωνάξει, οπότε ο μικρός ξανακοιμόταν αμέσως. Τώρα πια σπάνια ξυπνάει και αν ξυπνήσει πηγαίνει πάντα ο σύζυγος, του λέει ότι θα με φωνάξει και ο μικρός ξανακοιμάται και πάλι αμέσως. Πιστεύω ότι αν πήγαινα εγώ θα έκλαιγε και θα ζητούσε θηλασμό, ενώ τώρα δεν κλαίει και ξανακοιμάται. Δεν ξέρω όμως αν σε τόσο μικρή ηλικία που είστε εσείς μπορείς να κάνεις το ίδιο, αν θα λειτουργήσει χωρίς κλάμα. Ισως να το δοκίμαζες. Μαζί κοιμάστε ή κοιμάται στο δικό της κρεβατάκι;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σώθηκα όταν σταμάτησα το νυχτερινό θηλασμό και πλέον κοιμάμαι σαν άνθρωπος όλο το βράδυ συνεχόμενα και θηλάζω μόνο το πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Βέβαια περίμενα μέχρι ο δικός μου να γίνει 26 μηνών, οπότε και καταλάβαινε τα πάντα και μιλούσε. Τον έβαλα στο δικό του κρεβάτι - μέχρι τότε κοιμόμασταν μαζί (ο σύζυγος, εγώ και ο μικρός). Του έλεγα για πολλές μέρες πριν ότι το βράδυ δεν ξυπνάμε, ξεκουραζόμαστε, μόνο όταν έχει φως σηκωνόμαστε κλπ κλπ.

 

Η διαδικασία που ακολουθούμε για τον ύπνο είναι θηλασμός και είτε τον παίρνει ο ύπνος έτσι είτε αν είναι πολύ κουρασμένος στο κρεβάτι του και παραμύθι.

 

Το βράδυ τις πρώτες μέρες που ξυπνούσε σηκωνόταν ο σύζυγος και του έλεγε ότι θα πάει να με φωνάξει, οπότε ο μικρός ξανακοιμόταν αμέσως. Τώρα πια σπάνια ξυπνάει και αν ξυπνήσει πηγαίνει πάντα ο σύζυγος, του λέει ότι θα με φωνάξει και ο μικρός ξανακοιμάται και πάλι αμέσως. Πιστεύω ότι αν πήγαινα εγώ θα έκλαιγε και θα ζητούσε θηλασμό, ενώ τώρα δεν κλαίει και ξανακοιμάται. Δεν ξέρω όμως αν σε τόσο μικρή ηλικία που είστε εσείς μπορείς να κάνεις το ίδιο, αν θα λειτουργήσει χωρίς κλάμα. Ισως να το δοκίμαζες. Μαζί κοιμάστε ή κοιμάται στο δικό της κρεβατάκι;

 

 

Οχι, δεν νομίζω, είναι μικρή ακόμα αλλά δεν μου αρέσει να την αφήνω και να κλαίει. Από την άλλη, τα βράδια πάνε από το κακό στο χειρότερο!

Μαζί κοιμόμαστε και ο μπαμπάς στον καναπέ :( Θέλω να το προχωρήσω αλλά δεν ξέρω πως... Χαλάει και ο μεσημεριανός ύπνος, γιατί μόνο με στήθος μου κοιμάται- σε άλλους κοιμάται εύκολα σε μένα μόνο τα φυλάει

 

Πολύ άντεξες το γερμανικό πάντως, μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου βοήθεια! Η μικρούλα μου είναι 14 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Τις τελευταίες μέρες μου κακοποιεί κυριολεκτικά το στήθος! Τράβηγμα, πασπάτεμα κλπ. Την ταλαιπωρεί μάλλον ένα νέο δόντι, αλλά μου έχει τραυματίσει τις θηλές και φοβάμαι για μυκητίαση. Πήγα γυν/γο, δεν έχω πάθει -ακόμα- αλλά μου είπε πως ίσως χρειαστεί να σταματήσω το θηλασμό αν συνεχιστεί -είχε μολυνθεί και ένας πόρος και ήταν στο τσακ για μαστίτιδα συν τοις αλλοις. Δεν θέλω έτσι απότομα να της σταματήσω το θηλασμό αλλά υποφέρω.

 

Ισως αν κατάφερνα χωρίς κλάμα -που δεν γίνεται- να της έκοβα το νυχτερινό θηλασμό που ξυπνάει 45 φορές και θηλάζει με μανία...

 

Τι κάνω???

 

Καλησπερα!

Σου εχει τραυματισει και τις 2 θηλες με τραβηγμα και πασπατεμα; τραβηγμα με το στομα_δοντια ή τραβηγμα με το χερι στυλ παιχνιδιου; Λες οτι φοβασαι για μηκυτιαση...εγω εχω παθει καποιες φορες μυκητιαση στις θηλες και οταν αυτο συμβαινει πινω 30 σταγονες επι 3 φορες την μερα εκχυλισμα σπορων του γκρειπφρουτ και αντιστοιχα βαζω και απο μια σταγονα σε καθε θηλη. Αυτο το εκχυλισμα ειναι 100% φυσικο. Προσοχη μονο αν εχεις αλλεργια στο γκρειπφρουτ. Λοιπον, με αυτο σε 3 ημερες εχουν εξαφανιστει τα συμπτωματα και ο πονος απο την μυκητιαση αλλα συνεχιζω την θεραπεια για 2 εβδομαδες για την εκριζωση του μυκητα απο τον οργανισμο. Ψαξε το, το ηξερα απο παλια εγω αλλα το ειχα δει και σαν θεραπεια για την μυκητιαση θηλων, εδω μεσα στο φορουμ.

Ο γυναικολογος σου ειπε οτι ισως χρειαστει να διακοψεις τον θηλασμο αν συνεχιστει τι;;; η μυκητιαση; ο πονος; αν εμφανιστει μαστιτιδα;;;

Ο φραγμενος πονος ειναι οταν ενα σημειο στο στηθος γινεται σκληρο και με μαλαξεις και θηλασμο περναει-αποφρασσει σε 2, περιπου μερες. Σε αυτο αναφερεται ο γιατρος ή σε κατι αλλο που εχει παλι να κανει με τον πορο;

Βασικη θεραπεια, επισης, μεταξυ αλλων (αντιβιοτικων κλπ) για την μαστιτιδα ειναι ο θηλασμος.

Αυτα ολα που περιγραφεις, καλο θα ηταν να δεις πιστοποιημενο συμβουλο γαλουχιας ο οποιος με την συνεργασια του γυναικολογου θα δωσουν την λυση.

Χρειαζεσαι βοηθεια αμεσα γιατι κινδυνευεις να διακοψεις τον θηλασμο (και μαλιστα αποτομα, που αν με ρωτησεις, προσωπικα δεν βρισκω σοβαρο λογο για να γινει αυτο) ΙΣΩΣ λανθασμενα.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σου εχει τραυματισει και τις 2 θηλες με τραβηγμα και πασπατεμα; τραβηγμα με το στομα_δοντια ή τραβηγμα με το χερι στυλ παιχνιδιου; Λες οτι φοβασαι για μηκυτιαση...εγω εχω παθει καποιες φορες μυκητιαση στις θηλες και οταν αυτο συμβαινει πινω 30 σταγονες επι 3 φορες την μερα εκχυλισμα σπορων του γκρειπφρουτ και αντιστοιχα βαζω και απο μια σταγονα σε καθε θηλη. Αυτο το εκχυλισμα ειναι 100% φυσικο. Προσοχη μονο αν εχεις αλλεργια στο γκρειπφρουτ. Λοιπον, με αυτο σε 3 ημερες εχουν εξαφανιστει τα συμπτωματα και ο πονος απο την μυκητιαση αλλα συνεχιζω την θεραπεια για 2 εβδομαδες για την εκριζωση του μυκητα απο τον οργανισμο. Ψαξε το, το ηξερα απο παλια εγω αλλα το ειχα δει και σαν θεραπεια για την μυκητιαση θηλων, εδω μεσα στο φορουμ.

Ο γυναικολογος σου ειπε οτι ισως χρειαστει να διακοψεις τον θηλασμο αν συνεχιστει τι;;; η μυκητιαση; ο πονος; αν εμφανιστει μαστιτιδα;;;

Ο φραγμενος πονος ειναι οταν ενα σημειο στο στηθος γινεται σκληρο και με μαλαξεις και θηλασμο περναει-αποφρασσει σε 2, περιπου μερες. Σε αυτο αναφερεται ο γιατρος ή σε κατι αλλο που εχει παλι να κανει με τον πορο;

Βασικη θεραπεια, επισης, μεταξυ αλλων (αντιβιοτικων κλπ) για την μαστιτιδα ειναι ο θηλασμος.

Αυτα ολα που περιγραφεις, καλο θα ηταν να δεις πιστοποιημενο συμβουλο γαλουχιας ο οποιος με την συνεργασια του γυναικολογου θα δωσουν την λυση.

Χρειαζεσαι βοηθεια αμεσα γιατι κινδυνευεις να διακοψεις τον θηλασμο (και μαλιστα αποτομα, που αν με ρωτησεις, προσωπικα δεν βρισκω σοβαρο λογο για να γινει αυτο) ΙΣΩΣ λανθασμενα.

 

Συγγνώμη που γράφω βιαστικά αλλά την έχω μόνη μου.

Οσο θηλάζει από το ένα με πασπατεύει με το άλλο. Αυτό την ηρεμεί πολύ, το κάνει τώρα τελευταία. Της εξηγησα ότι πονάω και η καημένη προσέχει όταν το θυμάται, αλλά το κακό μου το κάνει όταν θηλάζει και τραβάει το στήθος, με ακουμπάνε νομίζω και τα δόντια ή μου φαίνεται επειδή πονάω.

Δεν μπορώ να δώσω άλλα χρήματα στη σύμβουλο -παίρνει 50 την ώρα- επειδή έδωσα άλλα 50 στον γυναικ/γο, θα αναγκαστώ να αρκεστώ σε αυτόν. Μου είπε ότι δεν είναι μυκητας, ο πόρος είχε φράξει και αποσυμφορήθηκε, ο πόνος όμως που εντείνεται είναι από τραυματισμό. Αν συνεχίσει να με τραυματίζει και ξαναμολυνθεί το στήθος ή χειροτερεύει η κατάσταση πρότεινε να σταματήσω, αρνήθηκα και είπε να προσέχω πολύ με καθαριότητα αλλά ρε παιδια τώρα που τρέχει και πιάνει τα πάντα δεν μπορώ να της πλένω πάντα τα χέρια πριν θηλάζει, θηλάζει όποτε της έρθει, θα πρέπει κάθε φορά να την πηγαίνω να την πλένω? Προσέχω έτσι και αλλιώς αλλά πόσο? Προς το παρόν βοηθάει λίγο το αλατόνερο αλλά νιώθω ένα συνεχές τσούξιμο συνέχεια, αυτό δεν περνάει.

Διάβασα εδώ και για σπαθόλαδο αλλά δεν βρίσκω στα φαρμακεία. Πού μπορώ να βρω? Και γκρέιπφρουτ μπορώ να δοκιμάσω αρκεί κάτι να με ανακουφίσει. Πλησιάζει να θηλάσει και τρομάζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη που γράφω βιαστικά αλλά την έχω μόνη μου.

Οσο θηλάζει από το ένα με πασπατεύει με το άλλο. Αυτό την ηρεμεί πολύ, το κάνει τώρα τελευταία. Της εξηγησα ότι πονάω και η καημένη προσέχει όταν το θυμάται, αλλά το κακό μου το κάνει όταν θηλάζει και τραβάει το στήθος, με ακουμπάνε νομίζω και τα δόντια ή μου φαίνεται επειδή πονάω.

Δεν μπορώ να δώσω άλλα χρήματα στη σύμβουλο -παίρνει 50 την ώρα- επειδή έδωσα άλλα 50 στον γυναικ/γο, θα αναγκαστώ να αρκεστώ σε αυτόν. Μου είπε ότι δεν είναι μυκητας, ο πόρος είχε φράξει και αποσυμφορήθηκε, ο πόνος όμως που εντείνεται είναι από τραυματισμό. Αν συνεχίσει να με τραυματίζει και ξαναμολυνθεί το στήθος ή χειροτερεύει η κατάσταση πρότεινε να σταματήσω, αρνήθηκα και είπε να προσέχω πολύ με καθαριότητα αλλά ρε παιδια τώρα που τρέχει και πιάνει τα πάντα δεν μπορώ να της πλένω πάντα τα χέρια πριν θηλάζει, θηλάζει όποτε της έρθει, θα πρέπει κάθε φορά να την πηγαίνω να την πλένω? Προσέχω έτσι και αλλιώς αλλά πόσο? Προς το παρόν βοηθάει λίγο το αλατόνερο αλλά νιώθω ένα συνεχές τσούξιμο συνέχεια, αυτό δεν περνάει.

Διάβασα εδώ και για σπαθόλαδο αλλά δεν βρίσκω στα φαρμακεία. Πού μπορώ να βρω? Και γκρέιπφρουτ μπορώ να δοκιμάσω αρκεί κάτι να με ανακουφίσει. Πλησιάζει να θηλάσει και τρομάζω!

 

Σε καταλαβαινω, και εγω μονη μου την εχω και τα κανω ολα βιαστικα.

Συνεπως ειναι τραυματισμος.

Το εκχυλισμα σπορων γκρειπφρουτ ειναι για μυκητιαση, οχι για τραυματισμο, οποτε αυτο δεν το χρησιμοποιεις.

Το σπαθολαδο δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν γνωριζω. Αν θελεις να το χρησιμοποιησεις ομως, ρωτα σε καταστημα με βιολογικα προιοντα ή/και κανε ειδικη παραγγελια στο φαρμακειο εαν δεν το βρισκεις αλλιως.

Εφ`οσον δεν εχει κατι παθολογικο το στηθος, τοτε προχωρας στην κλασικη αντιμετωπιση για πληγωμενες θηλες ή ραγαδες. Παραθετω link της Πατσουρου (που παλι, προσφατα παραθεσα αλλου) που εχει οδηγιες αντιμετωπισης των πληγωμενων θηλων (αναφερομενη σε μικροτερης ηλικιας μωρα αλλα κανει και για μεγαλυτερα-θα το δεις και η ιδια).

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.nsph.gr/files/011_Ygeias_Paidiou/Koinonikh_Paidiatrikh_tei_mathimata/A1_Praktiki_mitrikou_thilasmou_Patsourou.pdf&ved=0ahUKEwio5_jKzbjLAhWF0xoKHe7bDZIQFggZMAA&usg=AFQjCNHh11d9PHUpHgE4GEu0X1Aj9SE_Rw&sig2=WFAETgDMC2QQAdTcllHBiQ

 

Μεσα γραφει η πατσουρου και την εναλλακτικη του να αντλησεις. Διαβασε το, ισως σε βοηθησει.

 

Τωρα, υπομονη θελει αλλα και αμεση αντιμετωπιση βεβαια με τους τροπους που γραφει το λινκ, προσαρμοσιμους στην ηλικια της μικρης σου. Το θεμα ειναι το ποσο θελεις να συνεχισεις τον θηλασμο...αν το θελεις πολυ τοτε σιγουρα θα λυθει το προβλημα, καποια στιγμη, κανοντας ολα τα σωστα βηματα.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επισης, οταν κανει την κινηση με το στομα ή με τα χερια που σε τραυματιζει, τοτε δεν θα συνεχισεις τον θηλασμο εκεινη την ωρα, θα την βγαλεις με ηπιο τροπο λεγοντας της με σοβαροτητα στην φωνη οτι σε ποναει και οτι δεν το κανουμε αυτο (προφανως αυτο και κανειςαλλα θα πρεπει να επιμεινεις καθε φορα που γινεται αυτο) και αν θελεις την ξαναβαζεις καπακι αν διαμαρτυρεται και ξανα το ιδιο αν παλι κανει την ιδια κινηση που σε τραυματιζει. Οταν θηλαζει σωστα χωρις να σε ποναει θα την επιβραβευεις με ενα μπραβο, ενα χαδι, χαμογελο και γλυκεια φωνη. Σταδιακα θα καταλαβει καλυτερα και θα μαθει οτι οταν ποναμε την μαμα, δεν θηλαζουμε αλλο.

Θα παρει λιγο καιρο αλλα θα τοσυνηθισει. Ετσι ουτε το παιδι θα στερηθει τον θηλασμο αλλα ουτε καιεσυ θα υποφερεις καθε λιγο και λιγακι.

Επισης, εχε υπ`οψιν οτι ολο αυτο μπορει να ειναι κατι παροδικο, να πονανε τα ουλα οπως προειπες ή κατι τετοιο. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι αυτη η συμπεριφορα θα διαινιζεται.

Και εμενα η δικια μου εχει λιγο καιρο που μολις σταματαει τον θηλασμο γραπωνει με τα 2 χερακια της ολον τον μαστο και τον σφιγγει με ολο της το ειναι και πεταγονται γαλατα παντου. Ποναει πολυυυυυ! Και λιγο καιρο πριν με δαγκωνε και οταν το εκανε αυτο την εβγαζα κατευθειαν, εβαζα το στηθος μεσα και κοιτωντας την στα ματια της ελεγα με σοβαρο τονο στη φωνη (οχι με φωνες δυνατες φυσικα) οτι ποναω και τελος ο θηλασμος κουνωντας το δαχτυλο. Μετα οταν το ξαναεκανε, την εβγαζα χωρις να προλαβω να πω ή να κανω το οτιδηποτε, κουνουσε μονη της το δαχτυλο της με μια γκριματσουλα με χαμογελακι. Ηταν ομως φαση και περασε.

Γενικα θελω να πω οτι καταλαβαινουν τα παντα. Και αν εσυ επιμεινεις, με σεβασμο στο παιδι παντα, θα το δεχτει και το μωρο.

Εμενα ειναι σχεδον17 μηνων και εχει 16 δοντια . Εσεις σε ποια φαση της οδοντοφυιας ειστε;

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου βοήθεια! Η μικρούλα μου είναι 14 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Τις τελευταίες μέρες μου κακοποιεί κυριολεκτικά το στήθος! Τράβηγμα, πασπάτεμα κλπ. Την ταλαιπωρεί μάλλον ένα νέο δόντι, αλλά μου έχει τραυματίσει τις θηλές και φοβάμαι για μυκητίαση. Πήγα γυν/γο, δεν έχω πάθει -ακόμα- αλλά μου είπε πως ίσως χρειαστεί να σταματήσω το θηλασμό αν συνεχιστεί -είχε μολυνθεί και ένας πόρος και ήταν στο τσακ για μαστίτιδα συν τοις αλλοις. Δεν θέλω έτσι απότομα να της σταματήσω το θηλασμό αλλά υποφέρω.

 

Ισως αν κατάφερνα χωρίς κλάμα -που δεν γίνεται- να της έκοβα το νυχτερινό θηλασμό που ξυπνάει 45 φορές και θηλάζει με μανία...

 

Τι κάνω???

 

Και τις δυο θηλές τραβολογα ή μόνο τη μια;

Σε όλα τα γεύματα; Ποσο καιρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα ομορφα και αποφασιστικα οταν θηλαζεις το αλλο στηθος να το εχεις καλυμμενο και να μην την αφηνεις να παιζει με τη θηλη σου.Δεν ειναι μικρη και δε χρειαζεται να παιζει με τη θηλη σου για να ηρεμησει.Εγω δε σου κρυβω πως ποτε δεν τα αφησα να το κανουν αυτο...με ενοχλουσε αφανταστα ακομα και οταν ηταν νεογεννητα.Παντα φορουσα σουτιεν και το στηθος που δε θηλαζε ηταν καλυμμενο.Μη φοβασαι οτι θα πληγωθει...θα βρει κατι αλλο να ασχοληθει.Για αρχη δοκιμασε να φορας κατι στο λαιμο να παιζει με αυτο...κατι φτηνο γιατι το πιθανοτερο ειναι να στο κοψει.Η κρατα της το χερακι και μιλα της, τραγουδα της.Εξηγησε της ομως οτι δε μπορει να πειραζει το στηθος σου γιατι η μανουλα ποναει.Για το νυχτερινο δυστυχως δεν ξερω πως θα τα καταφερεις ..ειναι και μικρη ακομα.Φοβαμαι οτι αν πας να της το κοψεις θα κολλησει χειροτερα πανω σου.Θα πρεπει να εισαι πολυ αποφασιστικη και δε σε βλεπω να τα καταφερνεις.Ειναι μικρη ακομα.Ετσι κι αλλιως ολα μαζι να τα σταματησει ειναι δυσκολο...ενα ενα τη φορα.Δοκιμασες να τη βαλεις να κοιμαται μονη της? Μηπως αν δεν εισαι διπλα της κοιμαται πιο καλα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα ομορφα και αποφασιστικα οταν θηλαζεις το αλλο στηθος να το εχεις καλυμμενο και να μην την αφηνεις να παιζει με τη θηλη σου.Δεν ειναι μικρη και δε χρειαζεται να παιζει με τη θηλη σου για να ηρεμησει.Εγω δε σου κρυβω πως ποτε δεν τα αφησα να το κανουν αυτο...με ενοχλουσε αφανταστα ακομα και οταν ηταν νεογεννητα.Παντα φορουσα σουτιεν και το στηθος που δε θηλαζε ηταν καλυμμενο.Μη φοβασαι οτι θα πληγωθει...θα βρει κατι αλλο να ασχοληθει.Για αρχη δοκιμασε να φορας κατι στο λαιμο να παιζει με αυτο...κατι φτηνο γιατι το πιθανοτερο ειναι να στο κοψει.Η κρατα της το χερακι και μιλα της, τραγουδα της.Εξηγησε της ομως οτι δε μπορει να πειραζει το στηθος σου γιατι η μανουλα ποναει.Για το νυχτερινο δυστυχως δεν ξερω πως θα τα καταφερεις ..ειναι και μικρη ακομα.Φοβαμαι οτι αν πας να της το κοψεις θα κολλησει χειροτερα πανω σου.Θα πρεπει να εισαι πολυ αποφασιστικη και δε σε βλεπω να τα καταφερνεις.Ειναι μικρη ακομα.Ετσι κι αλλιως ολα μαζι να τα σταματησει ειναι δυσκολο...ενα ενα τη φορα.Δοκιμασες να τη βαλεις να κοιμαται μονη της? Μηπως αν δεν εισαι διπλα της κοιμαται πιο καλα?

 

Ναι ρε γμτ το νυχτερινο ειναι θεμα... θελει πολυ δουλεια και πολλη υπομονη αν θελει να το κοψει. Πολυ σωστο επισης και αυτο με το κολιε. Μπορει και να την αποσπασει..Ναι, σιγουρα, ολα μαζι δεν γινονται.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως η μικρη της φαινεται να το χει αναγκη το νυχτερινο-ολονυκτιο για να ξυπναει συνεχεια και να το ζηταει. Δεν θα ειναι μαλλον καλη ιδεα να της το στερησει...εχει και τα δοντακια που το βραδυ εντεινεται ο πονος...βεβαια αυτη ξερει καλυτερα.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που γράφω βιαστικά αλλά την έχω μόνη μου.

Οσο θηλάζει από το ένα με πασπατεύει με το άλλο. Αυτό την ηρεμεί πολύ, το κάνει τώρα τελευταία. Της εξηγησα ότι πονάω και η καημένη προσέχει όταν το θυμάται, αλλά το κακό μου το κάνει όταν θηλάζει και τραβάει το στήθος, με ακουμπάνε νομίζω και τα δόντια ή μου φαίνεται επειδή πονάω.

Δεν μπορώ να δώσω άλλα χρήματα στη σύμβουλο -παίρνει 50 την ώρα- επειδή έδωσα άλλα 50 στον γυναικ/γο, θα αναγκαστώ να αρκεστώ σε αυτόν. Μου είπε ότι δεν είναι μυκητας, ο πόρος είχε φράξει και αποσυμφορήθηκε, ο πόνος όμως που εντείνεται είναι από τραυματισμό. Αν συνεχίσει να με τραυματίζει και ξαναμολυνθεί το στήθος ή χειροτερεύει η κατάσταση πρότεινε να σταματήσω, αρνήθηκα και είπε να προσέχω πολύ με καθαριότητα αλλά ρε παιδια τώρα που τρέχει και πιάνει τα πάντα δεν μπορώ να της πλένω πάντα τα χέρια πριν θηλάζει, θηλάζει όποτε της έρθει, θα πρέπει κάθε φορά να την πηγαίνω να την πλένω? Προσέχω έτσι και αλλιώς αλλά πόσο? Προς το παρόν βοηθάει λίγο το αλατόνερο αλλά νιώθω ένα συνεχές τσούξιμο συνέχεια, αυτό δεν περνάει.

Διάβασα εδώ και για σπαθόλαδο αλλά δεν βρίσκω στα φαρμακεία. Πού μπορώ να βρω? Και γκρέιπφρουτ μπορώ να δοκιμάσω αρκεί κάτι να με ανακουφίσει. Πλησιάζει να θηλάσει και τρομάζω!

Πού'σαι βρε ταλαίπωρη?:mrgreen:

Τη σύμβουλο γιατί δεν την παίρνεις ένα τηλέφωνο, τόσο φραγκοφονιάς είναι κι αυτή και δεν μπορεί να δώσει μία συμβουλή χωρίς να χρεώσει επίσκεψη? Δεν το νομίζω. Τη δικιά μου μία φορά την έφερα σπίτι και έκτοτε την έχω καλέσει 3 φορές να μου δώσει τα φώτα της, δεν είχε πρόβλημα η γυναίκα...Ίσως να μη χρειαστεί να σε δει αν της περιγράψεις την κατάσταση. Δε χάνεις τίποτα. Και συμφωνώ ότι θα πρέπει ίσως να καλύπτεις το στήθος από το οποίο δε θηλάζει ή να της κρατάς το χέρι. Στη δικιά μου τουλάχιστον αυτό απέδωσε μετά από λίγες μέρες (μεταξύ άλλων με είχε κάνει ΚΑΙ ονυχοδρόμιο). Και γενικώς να θυμάσαι ότι ο θηλασμός δε θα έπρεπε να είναι καταναγκαστικό έργο, αν έχεις φτάσει σε σημείο να τρομάζεις όποτε πάει να θηλάσει, καλό είναι και για τις 2 σας να αλλάξει κάτι σύντομα (χωρίς να αγχώνεσαι και γι'αυτο βέβαια)...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...