Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Όσον αφορά τα ερωτήματα που θέσατε έχω να απαντήσω τα εξής:

 

1. Η κρέμα της Purelan δεν με βοήθησε, έστω κι αν άφησα το στήθος μου τελείως γυμνό για 15 περίπου ημέρες

2. Χρησιμοποιώ το θήλαστρο “swing” της medela

3. Οι θηλές μου πληγώνουν σχεδόν στην κορυφή . Με τις ψευδοθηλές όντως τα τραύματα επουλώνονται και μετά ο θηλασμός γίνεται ανώδυνος. Το δέρμα μου είναι πολύ λευκό, εξαιρετικά ευαίσθητο και λεπτό. Πλέον, πλένομαι 1 φορά την μέρα όταν κάνω το μπάνιο μου και δεν φοράω επιθέματα.

 

Βάσει αυτών προκύπτει κάποιο συμπέρασμα ή κάποια πρακτική που πρέπει ν’ ακολουθήσω? Το βασικό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ν’ αντιμετωπίσω την μείωση στο γάλα μου που έχω παρατηρήσει, χωρίς να καταργήσω τις ψευδοθηλές, εφόσον μου είναι αδύνατο να θηλάσω διαφορετικά. Παρ’ όλα αυτά αν είναι άκρως απαραίτητο να σταματήσω τη χρήση τους, τι μου προτείνετε να κάνω.

 

Περιμένω και πάλι εν αγωνίως τις συμβουλές σας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

ΕΛΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν έχει εξεταστεί ο χαλινός της γλώσσας του παιδιού. Αλήθεια πως μπορεί να επηρεάζει τον θηλασμό?

 

Aν το μωρό έχει κοντό χαλινό, ο θηλασμός είναι επώδυνος αλλά η πληγή γίνεται μπροστά στη θηλή όχι στο επάνω τμήμα που περιγράφεις. Προφανώς δεν υπάρχει θέμα χαλινού σύμφωνα με τα όσα γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

1.Η κρέμα της Purelan δεν με βοήθησε, έστω κι αν άφησα το στήθος μου τελείως γυμνό για 15 περίπου ημέρες

 

Θα κάνεις κάτι ακόμη. Βρες κερί μέλισσας (από μελισσοκόμο, κατάστημα υγιεινών τροφών, κηροπωλείο (το έχουν σε φύλλα για να τυλίγουν λαμπάδες, λόγω εποχής δεν θα δυσκολευτείς να βρεις) και κανε την εξής αλοιφή: σε ένα μπρίκι βάλε 50ml παρθέο ελαιόλαδο (κατά προτίμηση βιολογικό) και ένα κουταλάκι του γλυκού κερί μέλισσας. Βάλε το μπρίκι σε ένα κατσαρολάκι με νερό που θα το ζεστάνεις μέχρι να λιώσει το κερί (λιώνει στους 60ο, πολύ πριν το σημείο βρασμού του νερού), ανακάτεψέ το καλά και βάλε το μίγμα σε άν καθαρό βαζάκι (πχ από κρέμα προσώπου). Όταν κρυώσει καλά θα γίνει μια μαλακή αλοιφή που μπορείς να τη βάζεις στο στήθος μετά από κάθε θηλασμό και να την αφήνεις εκεί. Δεν χρειάζεται να την αφαιρείς πριν το θηλασμό.

 

Οι περισσότερες μητέρες λένε ότι είναι σαν να βάζουν ένα προστατευτικό φιλμ στη θηλή.

 

2.Χρησιμοποιώ το θήλαστρο “swing” της medela

 

Είναι πολύ καλό θήλαστρο. Αν όμως δεν καταφέρεις να θηλάσεις από το πληγωμένο στήθος ούτε με ψευδοθηλή, ίσως θα ήταν απαραίτητο να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό. Η ψευδοθηλή σιλικόνης είνα σαφώς προτιμότερη από οποιοδήποτε θήλαστρο.

 

3.Οι θηλές μου πληγώνουν σχεδόν στην κορυφή .

 

Έτσι όπως το γράφεις καταλαβαίνω ότι πληγώνονται στο επάνω τμήμα, δηλαδή εσύ μπορείς να δεις την πληγή όπως κοιτάζεις τη θηλή. Εκτός και αν είναι μπροστά, εκεί από όπου βγαίνει το γάλα, που σημαίνει ότι πρέπει να το ξανασυζητήσουμε (αν υπάρχει κοντός χαλινός).

 

Με τις ψευδοθηλές όντως τα τραύματα επουλώνονται και μετά ο θηλασμός γίνεται ανώδυνος.

 

Συνέχισε έτσι! :)

 

Το δέρμα μου είναι πολύ λευκό, εξαιρετικά ευαίσθητο και λεπτό.

 

Δυστυχώς το δέρμα σου κάνει πληγές εύκολα και επουλώνονται δύσκολα. Συνέχισε με τις ψευδοθηλές μέχρι να επουλώσεις εντελώς και ελπίζω ότι η κεραλοιφή θα σε βοηθήσει να συνεχίσεις χωρίς τις ψευδοθηλές.

 

Πλέον, πλένομαι 1 φορά την μέρα όταν κάνω το μπάνιο μου και δεν φοράω επιθέματα.

 

Πολύ καλά! Επίσης να κυκλοφορείς όσες ώρες μπορείς χωρίς σουτιέν ή να έχεις ανοιχτό το σουτιέν θηλασμού και να φοράς από πάνω ένα μακό μπλουζάκι (ή οποιδήποτε μαλακό βαμβακερό). Αυτό θα βοηθήσει την επούλωση και θα κάνει λίγο πιο ανθεκτικό το πολύ ευαίσθητο δέρμα σου.

 

Το βασικό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ν’ αντιμετωπίσω την μείωση στο γάλα μου που έχω παρατηρήσει, χωρίς να καταργήσω τις ψευδοθηλές, εφόσον μου είναι αδύνατο να θηλάσω διαφορετικά.

 

δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει μείωση στο γάλα. Οι συχνοί θηλασμοί είναι ο καλύτερος τρόπος για να αυξηθεί και πάλι το γάλα. Επίσης μπορείς να πάρεις μαγιά της μπύρας σε ταμπλέτες (αν νομίζεις ότι τις χρειάζεσαι το συζητάμε).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές.

 

Θα δοκιμάσω άμεσα την κρέμα, αν και ειλικρινά μετά από 3 τραυματισμούς φοβάμαι πολύ να βγάλω της ψευτοθηλές. Θα κάνω όμως μια ακόμη προσπάθεια και θα σε ενημερώσω.

 

Βάσει αυτών που μου γράφεις θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

 

1. Οι θηλές μου πληγώνουν μπροστά στο σημείο που βγαίνει το γάλα. Παρομοιάζοντας την θηλή με ένα λοφάκι, ακριβώς στην κορυφή. Άρα μάλλον τίθεται θέμα χαλινού...Τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

 

2. Ο λόγος που πιστεύω ότι έχει μειωθεί το γάλα μου είναι οι εξής:

 

a.Μέχρι πρότινος όταν θήλαζα από το ένα στήθος το άλλο έτρεχε τόσο, που με το κοχύλι κατάφερνα να μαζέψω μέχρι και 30 ml. Πλέον το άλλο στήθος δεν βγάζει παρά μερικές σταγόνες.

 

b.Δεν αισθάνομαι πλέον το στήθος μου βαρύ και φορτωμένο με γάλα

 

c.Συνήθως όταν είχα να θηλάσω 5 ώρες (π.χ το βράδυ) και τα 2 στήθη μου έτρεχαν μεγάλη ποσότητα γάλακτος (και στην κυριολεξία μούσκευε η μπλούζα μου) κάτι που δεν συμβαίνει πλέον

 

d.Κάποιες φορές το παιδί όταν θηλάζει είναι εξαιρετικά ανήσυχο και τραβιέται πάνω στο στήθος εκνευρισμένο

 

Έχω ρωτήσει και την παιδίατρο για τα χαπάκια με μαγιά μπύρας και απ’ ότι μου είπε είναι ακίνδυνα. Παρ’ όλα αυτά έμαθα ότι στα φαρμακείο κυκλοφορούν πολλών ειδών. Ποια μου προτείνεις;

 

Ειλικρινά ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σου.

ΕΛΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίνα

Όσο ο καιρός περνάει το στήθος αρχίζει και ανταποκρίνεται στις ανάγκες του παιδιού... σταματάει δηλαδή να παράγει γάλα όπως στην αρχή και μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή, σε άσχετες ώρες... :wink:

 

Μαγιά μπύρας μπορείς να δοκιμάσεις της Lanes ή της Power Health....

:D

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΙΝΑ,ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΝΟ,ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΗΛΑΖΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΗΝΕ ΤΗΝ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ. ΣΤΙΣ 30 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ.

ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.

ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ.ΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ!!

 

ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΑ ΜΑΝΑ.

 

ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΥΓΕΙΕΣ ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΣΥ.

 

ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ.

 

ΜΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

1. Οι θηλές μου πληγώνουν μπροστά στο σημείο που βγαίνει το γάλα. Παρομοιάζοντας την θηλή με ένα λοφάκι, ακριβώς στην κορυφή. Άρα μάλλον τίθεται θέμα χαλινού...Τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

 

κλείνεις ραντεβού σε κάποιο παιδοχειρουργικό για να δούνε το μωρό. Αν είναι κοντός ο χαλινός θα κάνουν ό,τι χρειάζεται.

 

Από την τωρινή περιγραφή σου (που είναι πιο αναλυτική) καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχει θέμα χαλινού γλώσσας. Αν είναι πράγματι αυτό (που το εύχομαι) λύνεται εύκολα και θα συνεχίσεις να θηλάζεις χωρίς πρόβλημα.

 

 

a.Μέχρι πρότινος όταν θήλαζα από το ένα στήθος το άλλο έτρεχε τόσο, που με το κοχύλι κατάφερνα να μαζέψω μέχρι και 30 ml. Πλέον το άλλο στήθος δεν βγάζει παρά μερικές σταγόνες.

 

b.Δεν αισθάνομαι πλέον το στήθος μου βαρύ και φορτωμένο με γάλα

 

c.Συνήθως όταν είχα να θηλάσω 5 ώρες (π.χ το βράδυ) και τα 2 στήθη μου έτρεχαν μεγάλη ποσότητα γάλακτος (και στην κυριολεξία μούσκευε η μπλούζα μου) κάτι που δεν συμβαίνει πλέον

 

Όσο εδραιώνεται η γαλουχία τόσο το στήθος δεν πρήζεται, δεν τρέχει και παράγει γάλα μόνο αν θηλάζει το μωρό! :wink:

 

d.Κάποιες φορές το παιδί όταν θηλάζει είναι εξαιρετικά ανήσυχο και τραβιέται πάνω στο στήθος εκνευρισμένο

 

δεν είναι ένδειξη ότι σου λείπει γάλα...

 

Έχω ρωτήσει και την παιδίατρο για τα χαπάκια με μαγιά μπύρας και απ’ ότι μου είπε είναι ακίνδυνα. Παρ’ όλα αυτά έμαθα ότι στα φαρμακείο κυκλοφορούν πολλών ειδών. Ποια μου προτείνεις;

 

Όποια θέλεις, της solgar είναι των 500 και παίρνεις 4 τη φορά, τα άλλα είναι των 300 και παίρνεις 7 τη φορά. Πιστεύω ότι δεν τα χρειάζεσαι.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου το πρωτο καιρο οι θηλες θελουν ξεπλυμα με χλιαρο νερο πριν απο το θηλασμο και αν πληγωθουν απλη επαλειψη με ελαιολαδο του θεου μετα απο το θηλασμο.

 

και ολα θα πανε καλα!

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω έβαζα bepanthol αλλα επειδη δεν ηξερα αν θελει ξεπλυμα πριν τον θηλασμο καθάριζα τις θηλές και έπειτα την purelan ακομη και τωρα οπως λεει στις οδηγιες και πραγματικά έκανε θαύματα.. δεν την ξέβγαζω ομως και ο μικρος μου δεν παρουσιασε κανενα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου το πρωτο καιρο οι θηλες θελουν ξεπλυμα με χλιαρο νερο πριν απο το θηλασμο και αν πληγωθουν απλη επαλειψη με ελαιολαδο του θεου μετα απο το θηλασμο.

 

Το συχνό ξέπλυμα με νερό αφαιρεί από το δέρμα προστατευτικές ουσίες, το ξηραίνει και βοηθάει τόσο στο να πληγωθεί πιο εύκολα όσο και στο να μην επουλώνονται οι θηλές.

 

Μόνο μία φορά την ημέρα ξέπλυμα με νερό, όχι παραπάνω.

 

Η λανολίνη είναι ασφαλής και επειδή δεν χρειάζεται ξέβγαλμα πριν το θηλασμό δεν ερεθίζεται το δέρμα.

Link to comment
Share on other sites

μια "φυσική" συμβουλή για ερεθισμένες θηλές:

τρίβουμε καρότο -κατά προτίμηση βιολογικό και βάζουμε μια κουταλιά στα επιθέματα πριν τα φορέσουμε.

Το υπόλοιπο καρότο σε ταπεράκι στο ψυγείο για την επόμενη φορά. :lol:

Είναι πολύ δροσερό, ανακουφιστικό και ευχάριστο :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακούσει και για φύλλα από λάχανο, ότι βοηθάνε στο πέτρωμα και στο ξεπρήξιμο τον πρώτο καιρο!.

 

Δεν το έχω κάνει όμως, μόνο το έχω ακούσει οτι βοηθάει!

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ. ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ. ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΑΣΗ. ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΧΙ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΑ ΕΣΥ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Η ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝΕΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΣΩΣΤΑ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ. ΒΟΗΘΗΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΚΑΤΙ.ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΙΑ ΘΕΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ? ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ? ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΥΠΕΦΕΡΑ, ΕΙΧΑΝ ΜΑΤΩΣΕΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΚΡΑΤΙΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΗ ΤΣΙΡΙΞΩ...

1. ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΛΛΗ ΚΡΕΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΑΓΛΑΙΑ.

2. ΜΗ ΠΛΕΝΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

3.ΒΑΖΕ ΓΑΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΠΛΗΓΗ.

 

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΝΗ ΑΥΤΗ Η ΣΤΙΓΜΗ...

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΘΑ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΣΕΝΑ! ΕΣΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρίχνω λίγο οινόπνευμα πάνω στις θηλές

 

Νομίζω ότι δεν κάνει να βάζεις οινοπνευμα πάνω στις θηλές γιατί χειροτερεύει τα πράγματα παρά βοηθάει... :roll: Όλα τα άλλα που κάνεις βοηθούν όμως σίγουρα!

 

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ. ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ? ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

ΑΓΛΑΙΑ ΠΕΣ ΚΑΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τις πλήγωσε από την πρώτη μέρα που τον έβαλα, μάλλον στην προσπάθεια του να πιει γάλα ο καημένος και λόγω των μικρών θηλών μου. Τελικά με υπομονή και με μια κρέμα που έδωσε η γυναικολόγος μου (μια κίτρινη και λιπαρή δεν θυμάμαι το ονομα της) τα καταφερα Πάντως αυτό το θύλαστρο κάνει τα πράγματα χειρότερα τελικά.

Το αστείο είναι οτι μετά το θυλασμό και λόγω της κρέμας το μουτράκι του μικρού γυαλοκοπούσε!!!!!!!!!!!!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που εδραιώθηκε σχεδόν ο θηλασμός, προέκυψε ανησυχία για το βάρος του....

Ενώ μέχρι πρότινος έπαιρνε γύρω στα 250 με 350 γραμμάρια την εβδομάδα, την προηγούμενη εβδομάδα τον ζύγισα (ίδια μέρα και ώρα) και είχε πάρει μόνο 140. Επειδή ανησύχησα, την τρέχουσα εβδομάδα άρχισα να τον ζυγίζω κάθε μέρα και διαφορετικές ώρες, έστω κι αν γνώριζα ότι αυτό δεν είναι σωστό...

Αυτή την εβδομάδα λοιπόν διαπίστωσα τρομερές διακυμάνσεις από μέρα σε μέρα, μέχρι που σήμερα είδα να έχει χάσει 300 γραμμάρια! Κανονικά για την εβδομαδιαία μέτρηση πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα

Μέχρι τότε, τι μου προτείνετε να κάνω;

ΕΛΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που εδραιώθηκε σχεδόν ο θηλασμός, προέκυψε ανησυχία για το βάρος του....

Ενώ μέχρι πρότινος έπαιρνε γύρω στα 250 με 350 γραμμάρια την εβδομάδα, την προηγούμενη εβδομάδα τον ζύγισα (ίδια μέρα και ώρα) και είχε πάρει μόνο 140. Επειδή ανησύχησα, την τρέχουσα εβδομάδα άρχισα να τον ζυγίζω κάθε μέρα και διαφορετικές ώρες, έστω κι αν γνώριζα ότι αυτό δεν είναι σωστό...

Αυτή την εβδομάδα λοιπόν διαπίστωσα τρομερές διακυμάνσεις από μέρα σε μέρα, μέχρι που σήμερα είδα να έχει χάσει 300 γραμμάρια! Κανονικά για την εβδομαδιαία μέτρηση πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα

Μέχρι τότε, τι μου προτείνετε να κάνω;

 

Τα μωρά παίρνουν 175-200 γρ. την εβδομάδα κατά μέσο όρο. Το μωρό σου για κάποιες εβδομάδες έπαιρνε πολύ πάνω από το μέσο όρο άρα είναι αναμενόμενο κάποιες εβδομάδες να πάρει κάτω από το μέσο όρο για να ισορροπήσει.

 

Γράψε όλες τις ζυγίσεις (όχι διαφορές βάρους, αλλά τις ζυγίσεις) με ημερομηνίες, αλλιώς ότι και να πω μπορεί να είναι πολύ λάθος.

 

Η τελευταία ζύγιση που έκανες μπορεί να είναι εντελώς λάθος σε σχέση με τις προηγούμενες...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα επαιρνε παντα γυρω στα 370 ανα εβδομάδα και τις τελευταιες 2 πήρε μόνο 170 και 140 αντίστοιχα. Όμως ανακάμψαμε και πηρε 330 αυτη την εβδομάδα οπότε μην αγχώνεσαι προκαταβολικά. :wink:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Απο την αρχή ο θηλασμός για μένα φαινόταν δύσκολος λόγω οτι οι θηλές μου είναι εισέχουσες.Πάρολο αυτά εκάνα οτι μπορούσα απο την εγκυμοσύνη.οτι ακουγα οτι μπορεί να βοηθήσει το έκανα.Μέτα τον τοκετό δέχτηκα τρομερή πίεση απο έναν μεταλλαγμένο σύζηγο που με συγκρινε με την μάνα του η οποια τον θήλασε για πάνω απο χρόνο με πληγές στο στήθος και φυσικα με κάθε άλλη γυναίκα που έβλεπε να θηλάζει.Τέλος πάντων καταφερα και μου έπιασε το νινακι την μία θηλή και θηλαζε αλλα φυσικα δεν του εφτανε το γάλα .Τελευταίες μέρες πιάνει και την άλλη θηλη και χάρηκα ιδιαίτερα αλλα δεν φάινεται πάλι να χορταίνει.

Το πρόβλημα όμως είναι την πρώτη θήλη τώρα όταν την πιανει νιώθω στην αρχή έναν πολύ δύνατο και οξύ πόνο που στην συνέχεια όμως σταματα.Βέβαια όταν τελειωνει ο θηλασμος νιωθω το στήθος μου ιδιαίτερα ερεθισμένο και πονεμένο!!!!

Δεν ξέρω πως να διορθώσω το πρόβλημα και πως να βρω την ψυχολογική στηριξη να συνεχίσω.

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ΠΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΥΛΑΣΜΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗ ΘΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΥΛΑΣΤΡΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΚΟΥΦΗΣΕΙ, ΛΑΝΣΙΝΟΗ Η' ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΕ... ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΩΒ ΣΩΛΗΝΑΡΙΟ

Link to comment
Share on other sites

και για τα δυο βρισκεσαι στο σωστο μερος :wink: υπαρχουν κοπελες που θα σε βοηθησουν να λυσεις το προβλημα κ κοπελες που απλα θα σου συμπαραστεκοντε σε αυτο(οπως εγω που δυστυχως στη λυση δε μπορω να σε βοηθησω :( ) το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως στην αρχη ειχα κ εγω ενα οξυ πονο και εβαλα για λιγες μερες ψευδοθηλες κ εβαζα εντατικα την αλοιφη purelan που μου ειχε πει η παιδιατρος απο την κλινικη.δυστυχως δε ξερω αν αυτα θα βοηθουσαν στη δικη σου περιπτωση αλλα συντομα καποια κοπελα θα μπει να σου πει :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να σου ζήσει!

 

Πόσο μικρό είναι το νινάκι σου? Του δίνεις και συμπλήρωμα? Πως ξέρεις ότι δεν του φτάνει το γάλα σου?

Αν είναι πολύ αρχή, ενας ερεθισμός στις θηλές μπορεί και να είναι φυσιολογικό να υπάρχει (τον είχα και εγώ...και μένα οι θηλές μου δεν προεξείχαν..αλλά κατάφερα να θηλάσω μια χαρά!)

 

Αν θες πολύ να τα καταφέρεις, θα τα καταφέρεις....Μετά το θηλασμό, βάζε στις θηλές σου λίγο από το γάλα σου και απο πάνω lansinoh ή purelan (αλοιφές λανολίνης που δεν θέλουν ξέβγαλμα πριν το θηλασμό)... Μην πλένεις το στήθος συχνά....Μία φορά την ημέρα είναι αρκετό!...Φρόντιζε το μωράκι σου να έχει σωστή θέση θηλασμού και να παίρνει σωστά το στήθος στο στόμα του....

 

Αν θες να θηλάσεις και δίνεις και συμπλήρωμα, μάλλον στο μέλλον θα συναντήσεις προβλήματα... Ο μικτός θηλασμός είναι πολύ δύσκολος και αν δεν υπάρχει λόγος δεν χρειάζεται να τον συνεχίζεις....

 

Για να πάρεις καλύτερη βοήθεια γράψε τις ζυγήσεις του μωρού σου (γέννησης, εξόδου απο το μαιευτήριο και τις επόμενες), πόσο συμπλήρωμα του δίνεις - αν δίνεις, πόσο συχνά θηλάζει, πόσες πάνες βρέχει...

 

 

Συγνώμη κιόλας, αν παρερμηνεύω τα γραπτά σου, αλλά πήρα την αίσθηση ότι ο θηλασμός δεν είναι απόλυτα δικιά σου επιλογή και είναι κάτι που "αναγκάζεσαι" να κάνεις, κυρίως λόγω συζύγου.... Ο θηλασμός είναι μία πολύ προσωπική υπόθεση και πρώτο και κύριο λόγο έχει η μαμά και μετά το παιδί....Κανένας άλλος! Οι άλλοι μπορούν να δώσουν γνώμη, αλλά πρέπει να σεβαστούν την απόφαση της μαμάς....Ο θηλασμός είναι μιά πολύ ζεστή και ιδιαίτερη σχέση μεταξύ μάνας και παιδιού και πρέπει να το έχει επιλέξει μιά μητέρα για να το κάνει....

Μην αφήνεις τους άλλους να σε επηρρεάζουν στην επιλογή σου! Κοίτα το μωράκι σου και πως νιώθετε με το θηλασμό μεταξύ σας και να επιλέξεις εσύ η ίδια για τους σωστούς λόγους το τι θα κάνεις....Διάβασε για τα υπέρ του θηλασμού, για την διευκόλυνση που θα σου προσφέρει στο μεγάλωμα του μωρού σου άπό τον τρίτο μήνα και έπειτα...δες και πως αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες του (κυρίως στην αρχή).... Και αποφάσισε για σένα! :wink:

 

Για ότι θες είμαστε όλες στη διάθεσή σου!!!! :wink:

 

Οι θηλές, με σωστή τοποθέτηση και αν κάνεις τα παραπάνω θα περάσουν γρήγορα! Δεν είναι τίποτα σοβαρό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα ξεκινήσει πάρα πολύ άσχημα με τις θηλές μου να είναι πληγωμένες και να ματώνουν. Όλα όμως τα προβλήματα οφείλονταν στη λάθος θέση του μωρού. Μετά λύθηκαν ως δια μαγείας και ο θηλασμός έγινε το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο. Ζήτα βοήθεια από κάποιον να σου δείξει πώς να κρατάς το μωρό, είτε από κάποια άλλη μητέρα (γιατί όχι την πεθερά σου, αν θυμάται...) είτε από κάποιον-α παιδίατρο που να ξέρει. Καλό κουράγιο. Τον ξέρω τον πόνο. Χωρίς βοήθεια θα τα παρατήσεις... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...