Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

αν θυμαμαι καλα η μαια μου ειπε να την ξεβγαλω πρωτα.

 

Καλό είναι να μην βρέχεις συνέχεια τις θηλές σου, παρά μόνο μια φορά την ημέρα όταν κάνεις μπάνιο. Το νερό τις ξηραίνει.

Αν βάλεις την κρέμα μετά το θηλασμό θα έχει απορροφηθεί ως το επόμενο γεύμα.

Να δουλέψεις πολύ το πιάσιμο της θηλής από το μωρό. Από προσωπική εμπειρία αν λυθεί αυτό λύθηκαν τα περισσότερα προβλήματα

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε θυμάμαι πόσο κάνει, αλλά δε θα χρειαστείς δεύτερο κουτί. Εγώ έχω ακόμα τη δική μου μετά από δύο χρόνια.

 

Όσο για το ξέβγαλμα, δεν είναι και πολύ εύκολο να την ξεβγάλεις. Και όταν τρώει το μωρό κάθει 1 ώρα, με το να βάζεις και να ξεβγάζεις, μάλλον περισσότερο θα ερεθίσεις τις θηλές. Καλώς ή κακώς, εγώ δεν την ξέβγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα η LANSINOH ΔΕΝ χρειαζεται ξέβγαλμα πριν φάει το μωρό, το αναφέρει ξέκάθαρα και η συσκευασια.

 

Εγώ έχοντας δοκιμασει και τις 2 LANSINOH και PURELAN προτιμώ την πρώτη. Να τη βάζεις και να αφήνεις το στηθος σου ακαλυπτο λιγη ώρα.!

eve, να σε ρωτησω κατι; αφου ειναι χημικες οι κρεμουλες αυτες δεν θα ηταν καλυτερο να μην μπαινουν στον οργανισμο ενος βρεφους μεσω της διαδικασιας του θηλασμου; (ξερω τι γραφει το κουτακι απεξω, απλα εκφραζω τον προβληματισμο μου).

 

συνηθως δεν υπάρχει χρονος για ξεγβαλμα της κρεμας πριν το φαγητο του μωρου. Συμφωνω, οσο πιο καθαρο, τοσο καλυτερα παντως.. Ο δικος μου εφαγε μπολικη λανολίνη στις πρωτες εβδομαδες :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

η μπεμπα μου θεωρειται βετερανος στον θηλασμο.ειναι 6 μηνων.

μαλλον δεν θα επιανε καλα το στηθος για αυτο κ ο πονος.

παντως σημερα που ανοιγε καλυτερα το στομα της δεν ειχα προβλημα.

μαλλον την κρεμα θα την βαζω πριν κοιμηθω,οποτε μεχρι το πρωι ξανατρωει θα εχει απορροφηθει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το να μη χρησιμοποιησεις κρεμες και να χρησιμοποιησεις θηλες σιλικονης???εμενα αυτες με βοηθησαν πολυ στην αρχη.....και τις αποστειρωνα οποτε ημουνα σιγουρη και δεν ετρωγε καμια λανολινη και οι θηλες μου παραλληλα "προπονουνταν " και εκαναν την κινηση οποτε σε λιγο διαστημα δε χρειαζομασταν τιποτα...για σκεψου και αυτη τη λυση..

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

η μπεμπα μου θεωρειται βετερανος στον θηλασμο.ειναι 6 μηνων.

μαλλον δεν θα επιανε καλα το στηθος για αυτο κ ο πονος.

παντως σημερα που ανοιγε καλυτερα το στομα της δεν ειχα προβλημα.

 

Πολλές φορές, τα μωρά, όταν αρχίζουν να ενοχλούνται από τα δόντια, αλλάζουν τον τρόπο που θηλάζουν και δεν πιάνουν καλά το στήθος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

lansinoh λεγεται ειναι φυτικη

δεν είναι φυτική, από τα πρόβατα γίνεται.

 

Απλα πριν θηλαζεις να την αφαιρεις.

δεν χρειάζεται να αφαιρείται

 

Να παρεις αυτην και οχι οποιαδηποτε αλλη γιατι ειναι η μονη που δεν εχει κορτιζονουχα μεσα.

Καμία αλοιφή λανολίνης δεν έχει μέσα κορτιζόνη, ούτε η lansinoh έχει, ούτε η purelan (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και κάποια άλλη)

Link to comment
Share on other sites

eve, να σε ρωτησω κατι; αφου ειναι χημικες οι κρεμουλες αυτες δεν θα ηταν καλυτερο να μην μπαινουν στον οργανισμο ενος βρεφους μεσω της διαδικασιας του θηλασμου; (ξερω τι γραφει το κουτακι απεξω, απλα εκφραζω τον προβληματισμο μου).

 

Δεν είναι χημικές, δεν είναι φυτικές,

είναι ζωικές και είναι φυσικές.

 

Το πλύσιμο ξηραίνει και ερεθίζει το δέρμα.

 

Στη μητέρα που θηλάζει κι έχει ερεθιστεί το στήθος της δεν τη βοηθούν οι κρέμες που χρειάζονται ξέβγαλμα.

Link to comment
Share on other sites

το να μη χρησιμοποιησεις κρεμες και να χρησιμοποιησεις θηλες σιλικονης???εμενα αυτες με βοηθησαν πολυ στην αρχη.....και τις αποστειρωνα οποτε ημουνα σιγουρη και δεν ετρωγε καμια λανολινη και οι θηλες μου παραλληλα "προπονουνταν " και εκαναν την κινηση οποτε σε λιγο διαστημα δε χρειαζομασταν τιποτα...για σκεψου και αυτη τη λυση..

 

Σε μωρό 6 μηνών που δεν θηλάζει με θηλές σιλικόνης;

 

Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα δεχθεί το μωρό να θηλάσει έτσι.

 

Αν η μητέρα ανακουφίζεται με τη λανολίνη δεν συνιστώνται οι θηλές σιλικόνης σε καμία ηλικία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ερεθισμένες θηλές άψογη είναι και η PURELAN. Σε συνδυασμό με σωστό πιάσιμο της θηλής θα περάσει γρήγορα το πρόβλημα.

 

Καλή ανάρρωση... :D

 

Αυτο ακριβως. Μια γειτονισσα μου βαζει απλο ελαιολαδο και λεει την εχει σωσει. Προσωπικα δεν ξερω γι αυτο. Απλα μου το ειπε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ηξερα ποσο ειναι το παιδι νομιζα οτι τωρα γεννηθηκε....δηλ οι θηλες δεν κανουν καλο???γιατι εμενα τις πρωτες μερες ηταν το μονο που με βοηθησε.οι κρεμες οχι......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ηξερα ποσο ειναι το παιδι νομιζα οτι τωρα γεννηθηκε....δηλ οι θηλες δεν κανουν καλο???γιατι εμενα τις πρωτες μερες ηταν το μονο που με βοηθησε.οι κρεμες οχι......

 

Οποιοδήποτε καλό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με λάθος τρόπο και να κάνει και κακό! Δεν είναι κακές οι θηλές, αρκεί να ξέρουμε πότε είναι απαραίτητες και για πιο λόγο.

 

Τα μεγαλύτερα μωρά δεν τις δέχονται γιατί έχουν μάθει να θηλάζουν διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ!ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ FOROUM Κ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΑΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΘΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΔΤΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟΣΟ Ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ!!!ΕΝΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΤΟ ΗΘΕΛΑ.ΤΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ....ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ!!!ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ Κ ΠΑΡ ΟΛΙΓΟΝ ΣΤΑΦΥΛΟΚΚΟΚΟ.ΠΟΛΥ ΠΟΟΝΟ.ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ?[/b]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟΣΟ Ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ!!!

Καλωσηλθες!

Τι ακριβως εννοεις με την φραση σου αυτη;

 

Τωρα θηλαζεις;Το μωρο σου ποσο ειναι;

Πες μας περισσοτερες λεπτομερειες!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.η ελιζα μου ειναι 8,5 μηνων.πριν 10 μερες απογαλακτισε μονη της αφου δεν χορτενε πια.γεννησα φυσιολογικα κ μεσα σε 4 ωρες την θηλασα επιτυχωσ.πολυ ωραιο συναισθημα.θηλαζα αποκλειστικα ωσπου μια μερα οι θηλες μου πληγωσαν κ ματωνανε.πηρα τα επιθηλια θηλασμου οπωσ με ειχε συμβουλεψει η συμβουλοσ θηλασμου LLLE.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΛΗΓΕς ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΝΟΝΤΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥανε.ανοιξανε τοσο πολυ που πεθανα απο τον πονο.αρχισανε να ματωνουνε κ εκει πηρα την αποφαση κ πηγα στον γιατρο.μολισ ειδε το στηθοσ μου τρομαξε.δεν ειχα θηλεσ κ μου λεει να κοψω τον θηλασμο κ να κανω θεραπεια γιατι θα παθω σταφυλοκκοκο.εκλαιγα κ πεισμωσα τοσο πολυ που μου συνεβη αυτο γιατι ηθελα παρα πολυ να θηλασω.απο μικρη ειχα στο υποσυνειδητο μου οτι ετσι τρεφονται τα μωρακια.εγω πηρα την θεραπεια αλλα δεν σταματησα.εβγαζα το γαλα με το χερι μου ανα 2 ωρεσ γιατι πρηζοτανε το στηθοσ μου κ με επιανε ριγοσ.θηλαστρο δεν μπορουσα να χρησιμ.ουτε φανελακι δεν μπορουσα να φορεσω γιατι κολουσε επανω μου απο το αιμα.η μικρη μου ομωσ εκλαιγε πολυ γιατι δεν επιανε μπουκαλι .εκλαιγα κ εγω γιατι ενιωθα υπαιτεια.τι δεν εκανα καλα?γιατι να τησ στερησω την τροφη τησ?φοβομουνα οτι θα τησ δημιουργησω αγχοσ.εγω συνεχιζα να βγαζω το γαλα μου με το χερι για να μην μειωθει κ η παραγωγη κ συγχρονωσ εκανα κ την θεραπεια.μετα απο μια βδομαδα αφου επουλωθηκαν καπωσ οι πληγεσ την ξαναεβαλα στο στηθοσ κ ευτυχωσ επιασε αμεσωσ!την θηλασα μεχρι κ τωρα αν κ θα ηθελα κι αλλο!!!οταν σκεφτομαι τι περασα κλαιω...ημουν τοσο μονη...

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα εξήγησε μας λίγο, γιατί άρχισαν να ματώνουν οι θηλές σου? Μετά από 8 μήνες θηλασμού, δε μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο πληγώθηκαν. Μήπως το μωρό έβγαζε δοντια και σε δάγκωνε? Αυτό υπάρχει τρόπος να διορθοθεί.

 

Αυτή τη στιγμή τι θέλεις να κάνεις? Νοιώθεις άσχημα που αποθήλασες και θέλεις απλά να το συζητήσουμε, ή θέλεις βοήθεια για να συνεχίσεις το θηλασμό?

Ό,τι και να ζητάς, είμαστε πρόθυμες να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να ζητάς, είμαστε πρόθυμες να σε βοηθήσουμε.

 

Ακριβώς! Μην θυμώνεις γλυκιά μου. Απλά τα έγραφες κάπως μπερδεμένα και δεν καταλαβαίνουμε τι ακριβώς θέλεις.

 

Αν θες πες μας περισσότερες λεπτομέριες.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ παλι κοριτσια.ευχαριστω για την προθυμια σας να με ακουσετε.φυσικα κ δεν θυμωσα.λοιπον ας τα παρω απο την αρχη.3 μηνες θηλαζα αποκλειστικα ωσπου οι θηλες μου πληγωσανε.εκανα θεραπεια για περιπου 10 μερες ενω εβγαζα το γαλα με το χερι.αφου τελειωσε η θεραπεια κ ενιωσα καλυτερα ξαναθηλασα μεχρι κ τον ογδοο μηνα με πολυ κοπο.δεν αντεξα αλλο απο τισ πληγωμενες θηλες κ απογαλακτισα αν κ δεν ειχα πολυ γαλα για να την χορταινει.εννοειτε πως νιωθω τυψεις γιατι ηθελα να συν τον θηλασμο.πιστευω πως αν δεν παθαινα αυτο που επαθα με τις θηλες μου θα συν κανονικα κ δεν θα εβαζα κ την μικρη μου σε δοκιμασιες.δοντακια δεν εχει βγαλει ακομα.απλα ο γιατρος μου μου ειπε οτι εχω ευαισθητες θηλες κι οτι στο 2 παιδι πρεπει να προσεξω.μηπως εγω δεν εκανα κατι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, οι θηλές δεν πληγόνωνται χωρίς λόγο. Συνήθως φταίει η λάθος τοποθέτηση του μωρού. Λάθος πιάσιμο της θηλής. Όμως μου φαίνεται παράξενο να θήλασες 3 μήνες και το μωρό να έπαιρνε κανονικά βάρος με λάθος πιάσιμο της θηλής. Είχε κίτρινα κακά με κάτι σα σπόρους μέσα?

 

Όταν ξεκινάει η οδοντοφυία, το μωρό μπορεί να θηλάζει λάθος, γιατί το ενοχλούν τα ούλα. Ας μην έχει βγάλει ακόμα δόντια, μπορεί να σε δαγκώνει, να πιάνει λάθος τη θηλή, και να σε τραυματίσει. Είναι κάτι όμως που μπορείς να το ελέγξεις. Δεν αφήνεις το μωρό να σε δαγκώνει, και πρέπει να προσέχεις να πιάνει καλά τη θηλή. Αλίως δε μπορεί να πιεί άλλωστε.

 

Δε μπορώ να πω με σιγουριά τι μπορεί να έφταιξε και γιατί πληγώθηκαν οι θηλές. Αυτοί είναι οι μόνοι λόγοι που γνωρίζω. Δεν ξέρω αν η καντιντίαση θα μπορούσε να δημιουργίσει τέτοιο πρόβλημα.

 

Το γάλα πάντως δε μειώνεται όσο το μωρό συνεχίζει να θηλάζει και δε δίνεις συμπλήρωμα. Δεν ξέρω τι σε κάνει να πιστεύεις οτι το μωρό δε χόρταινε.

Σίγουρα στην περίπτωση σου, θα ήταν καλό να είχες επικοινωνήσει με μιά σύμβουλο θηλασμού. Να σε δει κι από κοντά, να δει πως θηλάζει το μωρό, και να δει τις θηλές σου.

 

Λυπάμαι που δεν είχες την κατάλληλη βοήθεια, και που αναγκάστηκες να σταματήσεις το θηλασμό, ενώ ήθελες τόσο να συνεχίσεις. Να ξέρεις πάντως, οτι δεν είναι αργά, και αν το θέλεις πολύ, μπορείς να αυξήσεις την παραγωγή σου, και να συνεχίσεις να θηλάζεις. Δες το τόπικ επαναγαλακτισμός και πρόκληση γαλουχίας. Το έχουν κάνει πολλές μητέρες, ακόμα κι εδώ στο φόρουμ. Απλά θέλει δουλειά.

 

 

Να χαίρεσαι το μωράκι σου, και Καλή Χρονιά!

Ό,τι άλλο χρειαστείς, στη διάθεσή σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...