Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Κορίτσια τα φώτα σας παρακαλώ! Προσπαθώ να θηλάσω, δεν βλέπω να έχω όμως πολύ γάλα, δηλ. αν πατήσω ελαφρά το στήθος αυτό βγάζει μια σταγόνα μόνο και το επίθεμα που βάζω είναι πάντα στεγνό. Έχω βγάλει 3-4 φορές με το θήλαστρο 90ml κάθε φορά και από τα δύο στήθη. Τρώω σούπες, πίνω νερά, μπύρες, χυμούς θα μου κατέβει και άλλο γάλα λέτε; Την μικρή όταν την βάζω στο στήθος άσχετα που δεν βγάζει όταν το πατάω, εκείνη όταν ρουφάει βγάζει γάλα; Ακόμα καλά καλά δεν μπορώ να την βολέψω στο στήθος μου για να πιάνει την άλω και όχι μόνο τη θηλή.Επιτέλους ένα από τα τρία παιδιά μου ρουφάει καλά και στεναχωριέμαι αν δεν τα καταφέρω τελικά.

 

Γιατί πιστεύεις οτι δεν έχεις γάλα? αν βγάζεις 90 μλ με το θήλαστρο, έχεις και μπόλικο μάλιστα. Να ξέρεις οτι το μωράκια πάντα μπορούν να βγάλουν πολύ παραπάνω απ'το θήλαστρο. Και το οτι δε στάζει το στήθος, και δε λερώνεις αποθέματα, δε σημαίνει οτι δεν έχεις γάλα. Το μόνο που πρέπει να κάνεις, είναι να μετράς πάνες. Αν το μωράκι έχει τουλάχιστον 6 την ημέρα, τότε είναι όλα καλά. 6 βρεγμένες, 2 με κακά. Και τα κακά να είναι μουσταρδί, με κατι που μοιάζει με σπόρους μέσα :cool: .

 

Αν έχει αρκετές πάνες, και χορταίνει, δε χρειάζεσαι μαγιά μπύρας.

 

Καλή συνέχεια, και να σου ζήσει. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εννοείς να την ταϊζω μόνο με στήθος, να μη την δίνω ξένο και να μετράω πάνες; Φοβάμαι νομίζω ότι θα κλαίει όλη μέρα από την πείνα και το βγάζω με το θήλαστρο και της το δίνω με μπουκάλι για να ξέρω ότι τρώει. Μάλλον νοιώθω ανασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ παναγιά μου τι μπεμπάκι είναι αυτό!!!!! Ματσ ματσ ματσ φτου φτου!!!!!

 

 

Να προσπαθήσεις να μην δίνεις συμπλήρωμα μόνο κακό μπορεί να κάνει στην παραγωγή σου(αρα στο να αυξηθεί το γάλα αν χρειάζεται όντως)

 

και επιπλέον μπορεί να πάθει σύγχιση θηλών και να δυσκολευεται μετά να πιασει καλά το στήθος. Προς το παρόν όμως μην σκεφτεσαι πολλά και βάζει το συνέχεια όποτε μα όποτε ζητάει να θηλάζει....Η καλύτερη μέθοδος (πέρα από τη μαγια μπύρας) για να αυξηθεί το γάλα είναι να να θηλάζει συχνά το μωρό....

 

Πόσο συμπλήρωμα και γιατί δίνεις?

Πόσες πάνες βρέχει?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αααχ κι εγώ τα ίδια στην αρχή...

Θήλαζα με πληγωμένες θηλές κ έβαζα την κρεμούλα που μου δώσανε στην κλινική...

Τώρα όλα καλά, έφυγαν οι πληγές κ συνεχίζουμε φυσικά να θηλάζουμε, αλλά το γάλα λιγοστεύει (αν κ πίνω υγρά κ παίρνω κ μαγιά μπύρας σε χαπάκια) κ έτσι καταλήξαμε να θηλάζουμε όλη μέρα κ όλη νύχτα, μισή ώρα κάθε φορά και παραπάνω μην σας πώ, κ μετά της δίνω κ συμπλήρωμα, αφού δεν χορταίνει κ πλαντάζει στο κλάμα κ κάθε φορά πίνει 100 με 110 ml.

Αυτά κ από μας.

:D:D:D

 

Τα πράγματα θα πάνε καλύτερα....πιστεψε με...

 

Το ότι τρώει συνέχεια δεν ειναι απαραίτητα σημάδι ότι δεν χορταίνει, ρυθμίζει την παραγωγή, και αυτό σημαίνει συνεχές πιπίλισμα και άρα ερέθισμα και εντολή από τον εγκέφαλο να κατεβάσεις γάλα...και να ξέρεις ότι και ενα εντελώς χορτάτο μωρό ποτέ δεν θα πει όχι σε ενα γαλατακι που τρεχει χωρις δυσκολια στο στομα του...

 

Προσπάθησε να μειώσεις πολύ σταδιακά το συμπλήρωμα πχ 10 μλ τη φορά, και όχι πολύ συνολικά ολο το 24ωρο και βαζε το να θηλάζει όοοοοσο θέλει, ασε τα ρολογια, δες κανα dvd....τα μωρά μπορεί να θηλάζουν και 23 ώρες το 24 ωρο όταν είναι νεογέννητα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αααχ κι εγώ τα ίδια στην αρχή...

Θήλαζα με πληγωμένες θηλές κ έβαζα την κρεμούλα που μου δώσανε στην κλινική...

Τώρα όλα καλά, έφυγαν οι πληγές κ συνεχίζουμε φυσικά να θηλάζουμε, αλλά το γάλα λιγοστεύει (αν κ πίνω υγρά κ παίρνω κ μαγιά μπύρας σε χαπάκια) κ έτσι καταλήξαμε να θηλάζουμε όλη μέρα κ όλη νύχτα, μισή ώρα κάθε φορά και παραπάνω μην σας πώ, κ μετά της δίνω κ συμπλήρωμα, αφού δεν χορταίνει κ πλαντάζει στο κλάμα κ κάθε φορά πίνει 100 με 110 ml.

Αυτά κ από μας.

:D:D:D

 

Τα πράγματα θα πάνε καλύτερα....πιστεψε με...

 

Το ότι τρώει συνέχεια δεν ειναι απαραίτητα σημάδι ότι δεν χορταίνει, ρυθμίζει την παραγωγή, και αυτό σημαίνει συνεχές πιπίλισμα και άρα ερέθισμα και εντολή από τον εγκέφαλο να κατεβάσεις γάλα...και να ξέρεις ότι και ενα εντελώς χορτάτο μωρό ποτέ δεν θα πει όχι σε ενα γαλατακι που τρεχει χωρις δυσκολια στο στομα του...

 

Προσπάθησε να μειώσεις πολύ σταδιακά το συμπλήρωμα πχ 10 μλ τη φορά, και όχι πολύ συνολικά ολο το 24ωρο και βαζε το να θηλάζει όοοοοσο θέλει, ασε τα ρολογια, δες κανα dvd....τα μωρά μπορεί να θηλάζουν και 23 ώρες το 24 ωρο όταν είναι νεογέννητα...

 

Έτσι κι αλλιώς, την αφήνω να θηλάζει όποτε θέλει και όσο θέλει.

Συμπλήρωμα δεν δίνω μετά από κάθε θηλασμό, μόνο όταν δώ ότι δεν χορταίνει. Σήμερα για παράδειγμα, δεν της έχω δώσει καθόλου συμπλήρωμα, δεν ζητάει να φάει κι άλλο, της αρκεί το στήθος. Η γυναικολόγος μου είπε ότι η ποιότητα του γάλακτος (που έχουμε στο στήθος εννοώ), διαφέρει κατά την διάρκεια της ημέρας, μπορεί δηλ να είναι πιο αραιό κάποια στιγμή κ γι αυτό να μην χορταίνει το μωρό. Πάντως την έχω συνέχεια στο στήθος, όποτε πεινάσει, όποτε θελήσει, όταν έχει πονάκια κ θέλει το στήθος για παρηγοριά, όταν δεν μπορεί να κοιμηθεί μόνη της κ θέλει πιπίλα, όποτε τέλος πάντων το ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείς να την ταϊζω μόνο με στήθος, να μη την δίνω ξένο και να μετράω πάνες; Φοβάμαι νομίζω ότι θα κλαίει όλη μέρα από την πείνα και το βγάζω με το θήλαστρο και της το δίνω με μπουκάλι για να ξέρω ότι τρώει. Μάλλον νοιώθω ανασφάλεια.

 

anthula ειναι για πολυυυυυυυυυυυυυ δαγκωμα το μωρο σου!!!!!Μιλαμε εχω παθει πλακα ειναι τελειο,φτου φτου!!!!Να σου ζησει κι αυτο και τα αλλα δύο που εχεις!!

Λοιπον,σου τα ειπε η galat,τι πρεπει να κανεις!

Ποιο θηλαστρο χρησιμοποιεις?Ειμαι σιγουρη οτι εχεις εντελως ακαταλληλο θηλαστρο .Το μονο καταλληλο για σενα ειναι νοσοκομειακο και μαλιστα το symphony της medela.

ξενο γαλα δινεις και ποσο;

απο το δικο σου ποσο δινεις με μπιμπερο;

Προσεξε,το μωρο ειναι πολυ μικρο,πολυ πιθανον να παθει συγχιση θηλων και να μην θελει μετα το στηθος.Δοκιμαζε να το βαζεις συνεχεια στο στηθος,οσο θελει αυτο.

Πες μας νεα!!! :D

Δωσε ρουφηχτα φιλακια στην μπουμπου σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικολόγος μου είπε ότι η ποιότητα του γάλακτος (που έχουμε στο στήθος εννοώ), διαφέρει κατά την διάρκεια της ημέρας, μπορεί δηλ να είναι πιο αραιό κάποια στιγμή κ γι αυτό να μην χορταίνει το μωρό.

 

Μαράκι μου γλυκό αυτο ειναι τελείως λάθος! Η γυναικολόγος σου ειναι άσχετη με τον θηλασμό !

Σου είπε και ποιες ώρες αλλάζει η ποιότητα ? Για να αποφεύγεις να θηλαζεις τοτε ...

 

Μαράκι μου πως καταλαβαινεις οτι το μωρο πειναει και δεν χορταινει με το στηθος ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε μια μικρή έρευνα που έκανα στο internet διάβασα οτι πρόκειται γα μια μόλυνση που λέγεται vasospasm (http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipple-blanching.html )και οτι ένας απο τους λόγους που το παθαίνει κανείς είναι είναι και η έκθεση του στήθους στον αέρα...

 

vasospasm σημαίνει αγγειοσυστολή και δεν είναι μόλυνση

 

η προσωρινή λεύκανση της θηλής μπορεί να οφείλεται σε αγγειοσυστολή ή σε λάθος πίεση της θηλής μέσα στο στόμα του μωρού εξαιτίας μη σωστής τοποθέτησης

 

η daktarin βοηθάει μόνο αν υπάρχει μυκητίαση (πχ. καντιντίαση), στην αγγειοσυστολή δεν μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να θηλάσω, δεν βλέπω να έχω όμως πολύ γάλα, δηλ. αν πατήσω ελαφρά το στήθος αυτό βγάζει μια σταγόνα μόνο και το επίθεμα που βάζω είναι πάντα στεγνό. Έχω βγάλει 3-4 φορές με το θήλαστρο 90ml κάθε φορά και από τα δύο στήθη.

Να σου ζήσουνε!

Αυτά που γράφεις δεν σου δείχνουν πόσο γάλα έχεις. Με το θήλαστρο που σίγουρα δεν είναι το καλύτερο έχεις αντλήσει πολύ γάλα, τα επιθέματα μπορεί να είναι πάντα στεγνά, δεν έχει καμία σημασία.

 

Τρώω σούπες, πίνω νερά, μπύρες, χυμούς θα μου κατέβει και άλλο γάλα λέτε;

Οι θηλαστικές κινήσεις του μωρού βοηθούν στην παραγωγή περισσότερου γάλακτος αν και νομίζω ότι έχεις ήδη αρκετό.

 

 

Την μικρή όταν την βάζω στο στήθος άσχετα που δεν βγάζει όταν το πατάω,

εκείνη όταν ρουφάει βγάζει γάλα;

Το ότι δεν μπορείς να αντλήσεις με το χέρι ή το θήλαστρο δεν σημαίνει τίποτα, το στήθος είναι για να θηλάζεται και όχι για να αντλεί γάλα. Το μωρό πιθανότατα ξέρει τι να κάνει για να πιει γάλα! :)

 

Ακόμα καλά καλά δεν μπορώ να την βολέψω στο στήθος μου για να πιάνει την άλω και όχι μόνο τη θηλή.

Η σωστή τοποθέτηση είναι σημαντική για να μπορεί το μωρό να πιει όσο γάλα χρειάζεται!

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να την ταϊζω μόνο με στήθος, να μη την δίνω ξένο και να μετράω πάνες; Φοβάμαι νομίζω ότι θα κλαίει όλη μέρα από την πείνα και το βγάζω με το θήλαστρο και της το δίνω με μπουκάλι για να ξέρω ότι τρώει. Μάλλον νοιώθω ανασφάλεια.

 

Ακριβώς! Μέτρα πανιτσες, κ μην νιώθεις ανασφάλεια. Αν δεις οτι δεν έχει αρκετές, τότε ξαναμπές να δούμε τι φταίει. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γυναικολόγος μου είπε ότι η ποιότητα του γάλακτος (που έχουμε στο στήθος εννοώ), διαφέρει κατά την διάρκεια της ημέρας, μπορεί δηλ να είναι πιο αραιό κάποια στιγμή κ γι αυτό να μην χορταίνει το μωρό.

 

Μαράκι μου γλυκό αυτο ειναι τελείως λάθος! Η γυναικολόγος σου ειναι άσχετη με τον θηλασμό !

Σου είπε και ποιες ώρες αλλάζει η ποιότητα ? Για να αποφεύγεις να θηλαζεις τοτε ...

 

Μαράκι μου πως καταλαβαινεις οτι το μωρο πειναει και δεν χορταινει με το στηθος ?

 

Καλά στα λέει η Λαμπρινή! Το γάλα όντως διαφέρει κατά τη διαρκεια της ημέρας, αλλά είναι πάντα κατάλληλο για τις ανάγκες του μωρού.

Έχε εμπιστοσύνη στο γαλατάκι σου. Είναι το καλύτερο!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άντλησα το πρωί 120ml και μετά από 4 ώρες άλλα 70. Η αλήθεια είναι ότι το θήλαστρο που χρησιμοποιώ είναι παλιό της chicco. Η μικρή βρέχει 6-7 πάνες, τα κακά της είναι μουσταρδί. Όταν της δίνω ξένο ή και από το δικό μου τρώει από 60 μέχρι 100ml. Ο λόγος που το βγάζω με το θήλαστρο είναι γιατί νομίζω ότι δεν τρώει. Σήμερα πάντως έπιασε καλύτερα τη θηλή και πρωτού της δώσω αυτό που άντλησα με το μπουκάλι, την έβαζα πρώτα στο στήθος. Κορίτσια να είστε καλά που με καθησυχάζετε από αύριο λοιπόν λέω να μην αντλήσω καθόλου το στήθος να της δώσω αυτό που έχω στο ψυγείο και μετά όσο θέλει και όποτε θέλει στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικολόγος μου είπε ότι η ποιότητα του γάλακτος (που έχουμε στο στήθος εννοώ), διαφέρει κατά την διάρκεια της ημέρας, μπορεί δηλ να είναι πιο αραιό κάποια στιγμή κ γι αυτό να μην χορταίνει το μωρό.

 

Μαράκι μου γλυκό αυτο ειναι τελείως λάθος! Η γυναικολόγος σου ειναι άσχετη με τον θηλασμό !

Σου είπε και ποιες ώρες αλλάζει η ποιότητα ? Για να αποφεύγεις να θηλαζεις τοτε ...

 

Μαράκι μου πως καταλαβαινεις οτι το μωρο πειναει και δεν χορταινει με το στηθος ?

 

Καλά στα λέει η Λαμπρινή! Το γάλα όντως διαφέρει κατά τη διαρκεια της ημέρας, αλλά είναι πάντα κατάλληλο για τις ανάγκες του μωρού.

Έχε εμπιστοσύνη στο γαλατάκι σου. Είναι το καλύτερο!! :D

 

Καλημέρα κορίτσια. Μάλλον δε σας έδωσα να καταλάβετε σωστά.

Και η γυναικολόγος αλλά κ η παιδίατρος δε μου συστήσανε να αποφύγω τον θηλασμό, αντιθέτως με προτρέψανε κ οι2 να συνεχίσω να θηλάζω όλη μέρα κ όλη νύχτα, απλά μου επισημάνανε ότι ίσως κάποα στιγμή της ημέρας το γάλα να είναι ελαφρώς πιο αραιό, όμως ακόμη κ αν αυτό συμβαίνει, μου είπανε να θηλάζω κ πάλι. Είναι κ οι 2 τους υπέρ του θηλασμού. Απο κεί κ πέρα, όταν θηλάζω κ κάποια στιγμή η μπέμπα σταματάει από μόνη της κ την ξαναβάζω επειδή κλαίει κ μασουλάει τα χέρια της, ρουφάει αλλά δεν καταπίνει κ έτσι καταλήγει να εκνευρίζεται κ να κλαίει, κ όταν το κάνει αυτό το στήθος μου φαίνεται ότι είναι άδειο, γι αυτό 2-3 φορές τη μέρα της δίνω κ συμπλήρωμα αν χρειαστεί, διότι δεν χρειάζεται πάντα κ κάθε μέρα.Χθές για παράδειγμα της έδωσα μόνο 2 φορές και ήπιε απο 120 ml κ τις 2 φορές. Τώρα εσείς θα μου πείτε ότι το ήπιε επειδή τρέχει πολύ εύκολα απο το μπιμπερό, αλλά συγγνώμη κιόλας βρε κορίτσια κ χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω την πείρα της καθεμιάς σας, μετά από 1 ώρα θηλασμού, εφαγε 120 μλ, κ το στήθος μου φαινότανε άδειο κ το μωρό δεν το άκουσα να καταπίνει, άρα δεν είχα γάλα, γι αυτό έφαγε τόσο πολύ μετα , κ να σημειώσω ότι όταν έχει χορτάσει ούτε στήθος δέχεται, ούτε μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μου εμεις μαζί σου ειμαστε :D

Αν θελεις σε κάτι βοηθεια τα κοριτσια ειμαι σιγουρη θα σε βοηθήσουν με χαρά :) Αν νιωθεις οτι ολα λειτουργουν σωστά για σενα και το μωράκι σου τοτε συνέχισε έτσι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοείτε όταν λέτε ότι θα πάθει σύγχηση θηλών;

Οτι αν του δινεις και πιπιλα,και μπιμπερο και στηθος,επειδη οι θηλαστικες κινησεις που κανει το μωρο για να ρουφηξει το μπιμπερο ειναι διαφορετικες απο αυτες που κανει για να θηλασει,μπερδευεται και μετα το μπιμπερο δεν μπορει να πιασει ευκολα το στηθος.Αυτο δεν το παθαινουν ολα τα μωρα,αλλά μπορει να συμβει σε πολλα!

Αυτο ειχε παθει κι η δικια μου και λογω επιπεδων θηλων δεν τα καταφεραμε να θηλασουμε.....πινουμε ομως απκλειστικα μητρικο γαλα απο μπουκαλι!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επίσης σε μια μικρή έρευνα που έκανα στο internet διάβασα οτι πρόκειται γα μια μόλυνση που λέγεται vasospasm (http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipple-blanching.html )και οτι ένας απο τους λόγους που το παθαίνει κανείς είναι είναι και η έκθεση του στήθους στον αέρα...

 

vasospasm σημαίνει αγγειοσυστολή και δεν είναι μόλυνση

 

η προσωρινή λεύκανση της θηλής μπορεί να οφείλεται σε αγγειοσυστολή ή σε λάθος πίεση της θηλής μέσα στο στόμα του μωρού εξαιτίας μη σωστής τοποθέτησης

 

η daktarin βοηθάει μόνο αν υπάρχει μυκητίαση (πχ. καντιντίαση), στην αγγειοσυστολή δεν μπορεί να βοηθήσει.

 

Για να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, η δεξιά μου θηλή έχει γίνει κάτασπρη υποφέρω πονάω πάρα πολύ σε σημέιο να μην θέλω να την βάλω στο στήθος,η αριστερή έχει ασπρίσει αλλά πολύ λίγο.Και όταν λεμε προσωρινή λεύκανση τι εννοείς? γιατί εμένα παραμένουν λευκές σχεδόν ολη μέρα. Τώρα η μπέμπα ομως παρουσιάζει τα εξής:

1. γκρινιάζει

2. έχει συμπτώματα κολικών

3. τρωέι αλλά όχι με ιδιαίτερη όρεξη

4. με το στήθος κάνει καυγά κυριολεκτικά, το φτύνει το ξαναπιάνει κλαίει και έτσι παέι ένα γεύμα απο στήθος που δεν το απολαμβάνει δεν καθεται πολύ ώρα και πεινάει

τι συμβαίνει? τι έχω κάνει λάθος?

 

Link to comment
Share on other sites

η δεξιά μου θηλή έχει γίνει κάτασπρη υποφέρω πονάω πάρα πολύ σε σημέιο να μην θέλω να την βάλω στο στήθος,η αριστερή έχει ασπρίσει αλλά πολύ λίγο.

 

 

Και όταν λεμε προσωρινή λεύκανση τι εννοείς?

 

ότι η λεύκανση διαρκεί λίγο, στη διάρκεια του θηλασμού και ίσως λίγο ακόμη. Αργότερα επανερχεται στο χρώμα που έχει συνηθως.

 

γιατί εμένα παραμένουν λευκές σχεδόν ολη μέρα.

μήπως είναι καντιντίαση;

το δέρμα ξεφλουδίζεται σαν να έχεις ξηροδερμία;

το μωρό έχει άσπρα σημάδια στη στοματική κοιλότητα;

Link to comment
Share on other sites

η δεξιά μου θηλή έχει γίνει κάτασπρη υποφέρω πονάω πάρα πολύ σε σημέιο να μην θέλω να την βάλω στο στήθος,η αριστερή έχει ασπρίσει αλλά πολύ λίγο.

 

 

Και όταν λεμε προσωρινή λεύκανση τι εννοείς?

 

ότι η λεύκανση διαρκεί λίγο, στη διάρκεια του θηλασμού και ίσως λίγο ακόμη. Αργότερα επανερχεται στο χρώμα που έχει συνηθως.

 

γιατί εμένα παραμένουν λευκές σχεδόν ολη μέρα.

μήπως είναι καντιντίαση;

το δέρμα ξεφλουδίζεται σαν να έχεις ξηροδερμία;

το μωρό έχει άσπρα σημάδια στη στοματική κοιλότητα;

 

Ναι η θηλή μου παρουσίαζει ξεφλούδισμα σαν να μην είναι ενυδατωμένη(περισσότερο η δεξιά και λιγότερο η αριστερή )και μόλις τις περνάω λίγο λάδι με κερί(τα έβρασα και τα έκανα κρέμα) ηρεμεί μεν αλλά δεν φεύγει το τσούξιμο και ο πόνος.Στην μπέμπα δεν έχω παρατηρήσει να έχει άσπρα σημάδια στην στοματική κοιλότητα αλλά τρώει με λιγότερη όρεξη από το στήθος και είναι ανήσυχη στην διάρκεια του γεύματος.

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεία σας, ήθελα τη βοήθεια σας έχω βγάλει μια μικρή άσπρη τελίτσα πάνω στη θηλή και έχω δυνατό τσιμπημα αμέσως μετά το θηλασμό. Ο γυναικολόγος μου είπε οτι δεν είναι τίποτα και θα περάσει μου εδωσε μια κρέμα τη pregnaderm τη βάζω 4 μέρες αλλά δεν έχει φύγει η τελίτσα και εχω που και που ενόχλησεις ακόμη. Η καντιντίαση κάνει ασπρο σημαδάκι στη θηλή;

Link to comment
Share on other sites

Η ασπρη τελίτσα είναι μπλοκαρισμένος πόρος. Αυτό μπορεί να συμβεί και λόγω καντιντίασης, αλλά δεν είναι απαραίτητο.

 

Θήλαζε το μωρό άπ’αυτή τη μεριά, κάνε μασαζ, και βάλε πάνω στο στήθος ένα πανάκι με ζεστό νερό. Θα περάσει δεν είναι τίποτα. Πονάει πολύ στην αρχή, αλλά θα περάσει.

 

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipplebleb.html

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ, πέρασε ο πόνος καθάρισε και η θηλή, έτσι ο θηλασμός είναι και πάλι μια όμορφη στιγμή που μοιράζομαι με τη μπεμπούλα μου χωρίς το άγχος του πόνου.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ.

ΠΑΡΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΠΡΑΞΗ...

ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ ΣΥΝΕΧΩΣ .ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΚΟΜΑ ,ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ. ΚΑΝΩ ΜΑΣΑΖ ΚΑΙ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΜΙΚΡΗ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ,ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ,ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ.ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΣΤAΓΟΝΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΕΖΩ.(ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΣΑΖ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤ http://WWW.THILASMOS.GR)

ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ . ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΓΑΛΑ 60ML ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ, ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ, ΕΒΓΑΛΑ 30 ΚΑΙ ΤΩΡΑ 4 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ 10ml.ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.

ΝΟΙΩΘΩ ΧΑΛΙΑ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ,ΤΟ SYMPHONY.ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ?

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΞΑΝΑ?

Αγαπητή Μαρία,

Να είσαι καλά και εσύ και το μωρό σου. ΄Ολα όσα λεσ παραπάνω είναι σαν να περιγράφεις την δική μου εμπειρία. Είχα φτάσει σε υστερία, ήθελα να πάρω χάπια από τον Καναδά που κατεβάζουν γάλα είχα πάρει όλα τα τηλέφωνα υποστήριξης για θηλασμό και ότι σεμινάρια είχα ακούσει. Κάθε σταγόνα γάλα ήταν για εμένα χρυσάφι. Οι θηλές συλικόνης δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα στο θηλασμό αν και μείωναν τους πόνους. Ο μικρός είχε φτάσει να πίνει γάλα με αίμα. Τον κράταγα στην αγκαλιά μου τον θήλαζα και απο πάνω ετρεμα απο πόνους και τα μάτια μου ετρεχαν δάκρυα.

Με την κόρη τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα λόγω της εμπειρίας μου. Σου δίνω κάποιες μικρές συμβουλές που με βοήθησαν και εύχομαι ολόψυχα να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Καταρχάς όσο πιο ήρεμη, σίγουρη και απενοχοποιημένη είσαι τόσο πιο πολύ γάλα θα έχεις.

Δεύτερον για τις πληγές με έσωσε η λανολίνη (θα την βρεις στα φαρμακεία δεν μπορώ να θυμηθώ την μάρκα αλλα είναι ένα κίτρινο σωληνάριο)

Επίσης κομπρέσες με αλατόνερο ή φυσιολογικό ορό βοηθάνε στην επούλωση.

Όσο πιο πολύ γάλα τραβάς τόσο πιο πολύ γάλα παράγεις (εγώ είχα το θήλαστρο της Medela).

Λένε ότι η μαγιά μπύρας και το αφέψημα τσουκνίδας βοηθάνε (δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω 100%) αλλά δεν είναι κακό να το δοκιμάσεις.

 

Καλή επιτυχία και πριν από όλα χαλάρωσε για να λειτουργήσει ο οργανισμός σου. Και να ξέρεις ότι είσαι μία πολύ καλή μαμα ακόμα και αν δεν θηλάσεις το μωρό σου όσο καιρό θα επιθυμούσες. Δώσε του όσο και για όσο καιρό έχεις γάλα αυτό είναι αναντικατάστατο. :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Την τελευταία εβδομάδα έχω πόνο στη θηλή κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Περισσότερο στην αριστερή θηλή μια και από αυτή θηλάζω πλέον περισσότερο. Ο πόνος είνια μόνο κατά τη διάρκεια του θηλασμού, με πονάει περισσότερο την ώραπου την "πιάνει" με το στόμα του, δεν έχω κανένός είδους κοκκινίλα ή ασπρίλα πάνω στη θηλή και με πονάει μόνο η θηλή. Να ανησυχώ; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...