Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω ρε γμτ! Σήμερα από το πρωί ήταν ανυπόφορη η κατάσταση. Ιδιαίτερα από το αριστερό στήθος. Όποτε πήγαινε να θηλάσεί, μόλις έβαζε στο στόμα του τη θηλή, δαγκωνόμουν από τον πόνο... :cry:

Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό και να φύγει γρήγορα....

Σκέφτηκα να πάρω μαγιά μπύρας που γράφει και παραπάνω και μια άλλη μαμά, λέτε να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Nα μην πάρεις μαγιά της μπύρας, να κόψεις τη ζάχαρη και να τρως παραδοσιακά γιαούρτια κατά προτίμηση πρόβεια (πετα το καϊμάκι να μη λες ότι σε παχαίνουμε...).

 

Υποπτεύομαι καντιντίαση...

 

Αν δεν αντέχεις να υποχωρήσουν μόνα τους τα συμπτώματα, πάρε δραστικά μέτρα (ντακταρίν γέλη, γιατρός δεν είμαι, δεν έχω δικαίωμα να προτείνω φάρμακα αλλά δεν έχω και να προτείνω γιατρό εξοικειωμένο με το θηλασμό και τα προβλήματά του...)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ελπίζω να το ξεπεράσω σύντομα.

Δηλαδή κομμένη η ζάχαρη στον καφέ;;;;.....Τελείως; :cry:

 

γιατρός δεν είμαι, δεν έχω δικαίωμα να προτείνω φάρμακα αλλά δεν έχω και να προτείνω γιατρό εξοικειωμένο με το θηλασμό και τα προβλήματά του...)

 

σωστό κι αυτό.... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12110

Δες εδω.Απο φαρμακεια!

Γιατι χρειαζεσαι ομως μαγια;Μπες στο "καφε ο θηλασμος" και δωσε μας περισσοτερα στοιχεια.Ισως να μην χρειαζεσαι και να σου δημιουργησει υπερπαραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 25/9 ένα αγοράκι 2550 γρ.. Πριν δυο μέρες που τον ζύγισα ήταν 4380 γρ.. Τον θηλάζω αποκλειστικά. Μάλιστα στην αρχή που μου έλεγαν ότι δεν παίρνει αρκετό γάλα δοκίμασα ξένο γάλα και δεν το δεχοταν με τίποτα. Δεν επέμεινα και δεν ήθελα να επιμείνω. Τώρα τα πράγματα είναι εντάξει νομίζω.

Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα παρακαλούσα πάρα πάρα πάρα πολύ την Αγλαϊα, όποτε μπορέσει να μου απαντήσει:

1. Πριν 10 μέρες έβγαλα γάλα με το θήλαστρο (Avent Philips Isis) για 10 λεπτά από κάθε στήθος και ήταν περίπου 100ml. Είναι αρκετό; Η αλήθεια είναι ότι ο μικρός τρώει και δεν κλαίει μετα συνήθως.

2. Δεν τρώει κάθε 3 ώρες. Όποτε κλαίει προσπαθω να τον ηρεμήσω αρχικά με βόλτες και παιχνίδια αλλά αν δεν ησυχάζει τον βάζω στο στήθος. Μπορεί να είναι μόνο 1,5 ή 2 ώρες μετά. Κάνω λάθος;

3. Δεν τρώει πάντα με όρεξη: μερικές φορές σε 2-3 λεπτά σταματα να θηλάζει έντονα. Υπάρχουν μέρες ολόκληρες που έχει αυτό το ρυθμό.

4. Το βράδυ κοιμάται μερικές φορές 6-7 ώρες. Όποτε επιχείρησα να τον ξυπνήσω για να φάει, τρώει λίγο κι αποκοιμιέται. Να τον αφήσω να κοιμάται και να ξυπνάει όποτε θέλει αυτός; Γενικά είναι πολύ νευρικό μωράκι κι όταν θέλει κάτι δεν σταματάει. Βρέχει περίπου 7 πάνες το 24ωρο και έχει 3-5 κενώσεις.

5. Εδώ και μία βδομάδα άρχισα να έχω τσούξιμο και πόνο στο αριστερό στήθος όταν άρχιζα να θηλάζω και μετά, καθώς προχωρούσε ο θηλασμός περνούσε κάπως. Χθες βράδυ ένιωθα σουβλιές σε όλο το στήθος και όταν μετά θήλασα ο πόνος και το τσούξιμο ήταν αφόρητα -μου ερχόντουσαν δάκρυα. Εξωτερικά δεν έχω ούτε πληγή ούτε κάποια αλλοίωση στο δέρμα. Η ενόχληση επίσης συνεχίζεται και όταν δε θηλάζω. Τι να κάνω;

Ευχαριστώ χίλιες φορές εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ο πόνος μοιάζει για καντιντίαση. Εκτός αν είναι μπλοκαρισμένος πόρος. Εχει πάνω η θηλή μια άσπρη κουκίδα? Αν είναι μπλοκαρισμένος πόρος πες μας να σου πούμε τι να κάνεις.

 

Ο πόνος είναι σα σπαζμένα γυαλιά μέσα στο στήθος? Δες εδώ πληροφορίες για καντιντίαση

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=292297&highlight=#292297

 

Το μωράκι να το αφήνεις να τρώει όσο συχνά θέλει, και για όση ώρα θέλει. Ξέρει αυτός τι κάνει.

 

Οι πάνες είναι μια χαρά. Τα πάτε πολύ καλά.

 

Να σου ζήσει.

Ο,τι απορία έχεις, πες μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα στις 25/9 ένα αγοράκι 2550 γρ.. Πριν δυο μέρες που τον ζύγισα ήταν 4380 γρ..

 

Το βάρος είναι πολυ καλό!

 

1. Πριν 10 μέρες έβγαλα γάλα με το θήλαστρο (Avent Philips Isis) για 10 λεπτά από κάθε στήθος και ήταν περίπου 100ml. Είναι αρκετό;

και καθόλου να μην έβγαζες δεν θα είχε καμία σημασία. Το μωρό σου πίνει πάνω από ένα λίτρο γάλα το 24ωρο και αυτό μόνο σε ενδιαφέρει. Το πόσο αντλείς σου δείχνει μόνο πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις με το συγκεκριμένο θήλαστρο τη συγκεκριμένη στιγμή.

 

2. Δεν τρώει κάθε 3 ώρες. Όποτε κλαίει προσπαθω να τον ηρεμήσω αρχικά με βόλτες και παιχνίδια αλλά αν δεν ησυχάζει τον βάζω στο στήθος. Μπορεί να είναι μόνο 1,5 ή 2 ώρες μετά. Κάνω λάθος;

Δεν θα πρέπει να περιμένει καν να κλάψει. Μόλις δείχνει ότι ζητάει θα τον ταΐζεις. Το κλάμα είναι πολύ καθυστερημένη ένδειξη πείνας και το μωρό βασανίζεται. Το μωρό δεν πρέπει να τρώει ανά 3 ώρες, πρέπει να τρώει κάθε φορά που το χρειάζεται.

 

3. Δεν τρώει πάντα με όρεξη: μερικές φορές σε 2-3 λεπτά σταματα να θηλάζει έντονα. Υπάρχουν μέρες ολόκληρες που έχει αυτό το ρυθμό. 4. Το βράδυ κοιμάται μερικές φορές 6-7 ώρες. Όποτε επιχείρησα να τον ξυπνήσω για να φάει, τρώει λίγο κι αποκοιμιέται. Να τον αφήσω να κοιμάται και να ξυπνάει όποτε θέλει αυτός; Γενικά είναι πολύ νευρικό μωράκι κι όταν θέλει κάτι δεν σταματάει. Βρέχει περίπου 7 πάνες το 24ωρο και έχει 3-5 κενώσεις.

 

από τη στιγμή που το μωρό αναπτύσσεται καλά δεν αλλάζεις κάτι.

:wink:

 

5. Εδώ και μία βδομάδα άρχισα να έχω τσούξιμο και πόνο στο αριστερό στήθος όταν άρχιζα να θηλάζω και μετά, καθώς προχωρούσε ο θηλασμός περνούσε κάπως. Χθες βράδυ ένιωθα σουβλιές σε όλο το στήθος και όταν μετά θήλασα ο πόνος και το τσούξιμο ήταν αφόρητα -μου ερχόντουσαν δάκρυα. Εξωτερικά δεν έχω ούτε πληγή ούτε κάποια αλλοίωση στο δέρμα. Η ενόχληση επίσης συνεχίζεται και όταν δε θηλάζω.

Υπάρχει καθόλου ξηροδερμία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει η θηλή κάτι που να φαίνεται. Μοιάζει μόνο κάπως ερεθισμένη, όχι όμως πάρα πολύ σε σχέση με την άλλη. Επίσης όταν ξαναθήλασα πόνεσα στην αρχή και μετά όχι τόσο πολύ. Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει ο πόνος κάπως με σπασμένο γυαλί. Το κακό είναι ότι μου δημιουργείται φόβος κάθε φορά που θα βάλω το μωρό στο στήθος και του μεταδίδω εκνευρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει η θηλή κάτι που να φαίνεται. Μοιάζει μόνο κάπως ερεθισμένη, όχι όμως πάρα πολύ σε σχέση με την άλλη. Επίσης όταν ξαναθήλασα πόνεσα στην αρχή και μετά όχι τόσο πολύ. Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει ο πόνος κάπως με σπασμένο γυαλί. Το κακό είναι ότι μου δημιουργείται φόβος κάθε φορά που θα βάλω το μωρό στο στήθος και του μεταδίδω εκνευρισμό.

 

Ίσως να είναι καντιντίαση, είναι το μόνο πράγμα που προκαλεί τόσο πόνο χωρίς να υπάρχει κάτι ορατό.

 

Οι γιατροί χορηγούν daktarin γέλη, για το στήθος και δεν ξεβγάζεται, θεραπεύει και το στόμα του μωρού.

 

το κακό είναι ότι δύσκολα θα βρεις γιατρό να κάνει διάγνωση.

 

Η καντιντίαση υποχωρεί όταν κόβεις εντελώς τη ζάχαρη (πρέπει να κόψεις και το ψωμί αν το αγοράζεις γιατί περιέχει πάντα μέσα καθώς και πολλά έτοιμα παρασκευάσματα που περιέχουν σάλτσες).

Link to comment
Share on other sites

Χλόη και Αγλαϊα,

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΑΣ!

Δεν έχει η θηλή κάτι που να φαίνεται, ούτε ξηροδερμία (από αυτό που καταλαβαίνω). Μοιάζει μόνο κάπως ερεθισμένη, όχι όμως πάρα πολύ σε σχέση με την άλλη. Επίσης όταν ξαναθήλασα πόνεσα στην αρχή και μετά όχι τόσο πολύ. Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει ο πόνος κάπως με σπασμένο γυαλί. Το κακό είναι ότι μου δημιουργείται φόβος κάθε φορά που θα βάλω το μωρό στο στήθος και του μεταδίδω εκνευρισμό. Μακάρι να περάσει.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΞΑΝΑ. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην καντιντίαση τα λευκά σημάδια εμφανίζονται μόνο στο στόμα του μωρού ή οπουδήποτε; Έχω κι εγώ έναν πόνο -όχι τόσο δυνατό βέβαια- από προχτές αλλά θεώρησα ότι είναι ο πόνος που κατεβαίνει το γάλα. Για πείτε να αρχίσω να ψάχνομαι.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να βάζω daktarin και να θηλάζω; Δεν βλάπτει το μωρό;

 

Δεν το βλάπτει, του θεραπεύει το στόμα. Είναι καλύτερα να το παλέψεις χωρίς φάρμακα. Μόνο αν δεν μπορείς να κάνεις όσα έχει η χλόη στο λινκ να καταλήξεις στα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ελπίζω να μην πάρω φάρμακα. Ελπίζω αύριο να βρω τις ταμπλέτες γκρεϊπγρούτ και να φτιάξω την κρέμα στο φαρμακείο. Το μωρό πονάει στο στόμα του;

Μπορεί να γίνομαι βαρετή αλλά ξανά σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στην καντιντίαση τα λευκά σημάδια εμφανίζονται μόνο στο στόμα του μωρού ή οπουδήποτε; Έχω κι εγώ έναν πόνο -όχι τόσο δυνατό βέβαια- από προχτές αλλά θεώρησα ότι είναι ο πόνος που κατεβαίνει το γάλα. Για πείτε να αρχίσω να ψάχνομαι.

 

Μπορεί να εμφανιστούν και στις θηλές, μπορεί και όχι. Μπορεί η καντιντίαση να μην έχει κανένα απολύτως σημάδι.

Αν όμως πονάς όταν κατεβαίνει το γάλα, μπορεί να είναι μπλοκαρισμένος αδένας. Είναι κάποια περιοχή κόκκινη και ευαίσθητη?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι καμία περιοχή κοκκινισμένη ή ευαίσθητη. Απλά έκεί που κάθομαι πολλές φορές με πιάνει ένας πόνος -σουβλιές θα το έλεγα- στο στήθος και στις ρώγες σαν κάποιος να τις τραβάει δυνατά. Αυτό μόνο για μερικά δευτερόλεπτα. Μετά περνάει.

 

Άσπρα σημάδια έχει το μωρό αλλά όχι στο στόμα, στο πρόσωπο. Είναι σαν μπιμπικάκια στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας. Αλλά φαντάζομαι πως αυτά δεν έχουν σχέση με την καντιντίαση. Απλά αγχώνομαι για όλα κι όλα μου φαίνονται ύποπτα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον πονο που περιγραφεις τον ειχα κι εγω στην πολυ αρχη,ειναι το γαλα που κατεβαινει.Η Αγλαια εχει γραψει καπου,αν δεν κανω λαθος, οτι αλλες γυναικες το νιωθουν κι αλλες οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον πονο που περιγραφεις τον ειχα κι εγω στην πολυ αρχη,ειναι το γαλα που κατεβαινει.Η Αγλαια εχει γραψει καπου,αν δεν κανω λαθος, οτι αλλες γυναικες το νιωθουν κι αλλες οχι.

 

Ευχαριστώ πολύ frene. Αυτό πίστευα κι εγώ γιατί πάντα με πονάει το στήθος που είναι να φάει ο μικρός στο επόμενο γεύμα. Άρα κατεβάζει για να είναι έτοιμο. Αλλά καθησυχάστηκα για να μην το έχω έννοια. Σ' ευχαριστώ πολύ.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...