Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

On 2/12/2019 at 3:52 ΜΜ, Εvadiva είπε:

Καλησπέρα, 1)η παιδίατρος μου είχε πει ότι θα πρέπει να "μάθω" στο παιδί 4 μηνών κ κάτι σιγά σιγά να μην τρώει το βράδυ 12-5 γιατί θα μάθει να τρώει το βράδυ κ δεν θα μου κοιμάται...αλλά εφόσον θηλάζει αποκλειστικά κ δεν παίρνει πιπίλα αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα τι θα κάνω;;; 2) εφόσον το παιδί πάει καλά κ κιλα7,600 68εκ. ,ότι δεν χρειάζεται να μπει σε στερεά τροφή νωρίς... 3) δλδ ούτε με τις στερεά τροφή θα κοιμηθούν την νύχτα;;  oh my God.... Συγνώμη για το σεντόνι...

1) για μη θηλαζοντα μωρά έχω ακούσει πως αντικαθιστούν το μεταμεσονυχτιο γάλα με χαμομήλι μετά τον έκτο για να μην ξυπναν. Για να διατηρηθεί ο θηλασμός πρέπει να γίνεται ελεύθερα κ κατά απαίτηση του παιδιού μέρα κ νύχτα. 

 

2) οι στερεές συνιστώνται στον έκτο μήνα εκτός αν υπάρχουν ιατρικές ενδείξεις 

 

3)όχι δεν κοιμούνται συνεχόμενα την νύχτα με τις στερεές. Μάλλον γιατί είναι μύθος κ παραπληροφόρηση πως ξυπναν από πείνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Το πρώτο πραγματικά δ το καταλαβαινω. Κ τι θα το κάνεις το μωρο 12-5αν ξυπνησει; μέχρι τον χρονο έχουν ανάγκη αναπτυξιακά κ το βραδινό γαλα

Πίστεψε με μετα τον αποθηλασμο δ ξυπναει κανενα στις 3την νυχτα είτε για γαλα είτε για μακαρονια:-Pσορρυ το ρίχνω στην πλάκα γτ ειναι απο τα πιο περίεργα που έχω ακουσει

Κ πράγματι μου εχει συμβεί όταν απόθηλαζε η κορη μου, σχεδον 22μ τα βράδια όταν ξυπνουσε κ δ μπορουσε να αποκοιμηθει να ζητάει καμια φορα γαλα. Μου είχε πει κ 1-2φορες πεινάω, κ μαλιστα ζήτησε μακαρονια, αλλα φυσικα κατάλαβε ότι εκείνη την ώρα δ τρωμε

Γενικα αν δ υπαρχει μεγάλο πρόβλημα με την πρόσληψη βάρους η με πολύ έντονη γοπ, γτ να δωσεις στερεες πριν τον 6ο;βλεπεις σημάδια ετοιμότητας; Κ παλι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ακομη κ με τις ενδείξεις που έγραψα δ ειναι απαραιτητο για έναρξη στον 4ο παντα

Επειδη θα μπουν οι στερεες; δ σημαινει οτι θα θηλαζει λιγότερο. Επίσης εφόσον κοιμαται θηλαζοντας λογικο να ζητάει κ όσες φορές ξυπνησει το βραδυ. Ειδικα με τις στερεες κ την ενόχληση δοντιών εγω δ ειδα μείωση των αφυπνισεων

Μα και εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω αν πεινάει τι μην ης δίνω και τι θα κάνω δλδ και αν κλαιει να μην την θηλάσω τι να πω σε αυτό το θέμα δεν θα την ακούσω εγώ ακολουθώ τις ανάγκες του παιδιού μου. Στερεές τροφές από 6 και μετα.... και από ότι κατάλαβα δεν θα κοιμηθούμε πότε χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2019 at 2:42 ΜΜ, vicky86 είπε:

Έλα μωρέ, το ποτε είναι μεγάλη κουβέντα. Από 18μ τα δικα μου κοιμουνται! Κ εμεις μαζι

Μακάρι να κοιμηθεί κ η δικιά μου γιατί το θέμα του ύπνου με έχει κουράσει πολύ πάρα πολύ.... Αυτός ο σπαστός ύπνος είναι ο χειρότερος κουτουλαω κ δεν κοιμάται κ όλη μέρα μόνο κάτι μισάωρα κ αυτα με τα χίλια ζόρια....υπάρχουν παιδιά που κοιμούνται πολύ κ αυτά που δεν κοιμούνται καθόλου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/12/2019 at 3:52 ΜΜ, Εvadiva είπε:

Καλησπέρα, 1)η παιδίατρος μου είχε πει ότι θα πρέπει να "μάθω" στο παιδί 4 μηνών κ κάτι σιγά σιγά να μην τρώει το βράδυ 12-5 γιατί θα μάθει να τρώει το βράδυ κ δεν θα μου κοιμάται...αλλά εφόσον θηλάζει αποκλειστικά κ δεν παίρνει πιπίλα αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα τι θα κάνω;;; 2) εφόσον το παιδί πάει καλά κ κιλα7,600 68εκ. ,ότι δεν χρειάζεται να μπει σε στερεά τροφή νωρίς... 3) δλδ ούτε με τις στερεά τροφή θα κοιμηθούν την νύχτα;;  oh my God.... Συγνώμη για το σεντόνι...

Χρειάζεσαι άλλο παιδίατρο, τόσο απλά. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!! Έχω μωράκι 5 μισή μηνών και εδώ και 2 εβδομάδες έχουμε ξεκινήσει στερεά το μεσιμερι , χόρτο σούπα. Έτρωγε συνήθως 4 κουταλιές του γλυκού αλλά χθες έφαγε σχεδων 9 κουταλιές γλυκού και στην ουσία έφαγε σχεδόν όλο του το γεύμα. Το θέμα μου είναι ότι εγώ δεν έχω δώσει ακόμα νερό. Η παιδίατρος πριν 2 εβδομάδες που είχαμε μιλήσει μου είχε πει δεν χρειάζεται έτσι κ αλλιώς δεν θα τρώει ολοκληρωμένο γεύμα από τώρα. Όμως χθες έφαγε. Τι λέτε να κάνω ; Η γνώμη σας ; Εσείς ποτε ξεκινήσατε και δίνατε νερακι ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!! Έχω μωράκι 5 μισή μηνών και εδώ και 2 εβδομάδες έχουμε ξεκινήσει στερεά το μεσιμερι , χόρτο σούπα. Έτρωγε συνήθως 4 κουταλιές του γλυκού αλλά χθες έφαγε σχεδων 9 κουταλιές γλυκού και στην ουσία έφαγε σχεδόν όλο του το γεύμα. Το θέμα μου είναι ότι εγώ δεν έχω δώσει ακόμα νερό. Η παιδίατρος πριν 2 εβδομάδες που είχαμε μιλήσει μου είχε πει δεν χρειάζεται έτσι κ αλλιώς δεν θα τρώει ολοκληρωμένο γεύμα από τώρα. Όμως χθες έφαγε. Τι λέτε να κάνω ; Η γνώμη σας ; Εσείς ποτε ξεκινήσατε και δίνατε νερακι ; 

Μετά το γεύμα μπορεί να πιεί λίγο νεράκι για να ξεδιψάσει. Αν θηλάζει ξεδιψάει κ με το γάλα. Γενικά με τις στερεές καλό είναι να πίνει κ λίγο νεράκι γιατί βοηθάει κ το έντερο. Εγώ το ξεκίνησα μαζί. Δεν έπινε ποσότητα μία δυο γουλιες αργότερα το συνηθισε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!! Έχω μωράκι 5 μισή μηνών και εδώ και 2 εβδομάδες έχουμε ξεκινήσει στερεά το μεσιμερι , χόρτο σούπα. Έτρωγε συνήθως 4 κουταλιές του γλυκού αλλά χθες έφαγε σχεδων 9 κουταλιές γλυκού και στην ουσία έφαγε σχεδόν όλο του το γεύμα. Το θέμα μου είναι ότι εγώ δεν έχω δώσει ακόμα νερό. Η παιδίατρος πριν 2 εβδομάδες που είχαμε μιλήσει μου είχε πει δεν χρειάζεται έτσι κ αλλιώς δεν θα τρώει ολοκληρωμένο γεύμα από τώρα. Όμως χθες έφαγε. Τι λέτε να κάνω ; Η γνώμη σας ; Εσείς ποτε ξεκινήσατε και δίνατε νερακι ; 

 Οταν ξεκινάς στερεές ξεκινάς και το νερό, χωρίς φυσικά να μιλάμε για ποσότητα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , marakiz είπε:

 Οταν ξεκινάς στερεές ξεκινάς και το νερό, χωρίς φυσικά να μιλάμε για ποσότητα.

Ναι κατάλαβα μια με δυο γουλιές τότε. Τώρα όμως τι νερό δίνω ; Εμείς εδώ πίνουμε εμφιαλωμένο λόγο περιοχής. Πρέπει να το βράσω η μπορώ να δώσω έτσι ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Ναι κατάλαβα μια με δυο γουλιές τότε. Τώρα όμως τι νερό δίνω ; Εμείς εδώ πίνουμε εμφιαλωμένο λόγο περιοχής. Πρέπει να το βράσω η μπορώ να δώσω έτσι ; 

Χωρίς να το βρασεις, από τη στιγμή που ξεκινούν στερεές σταματά κι η αποστείρωση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να ρωτήσω κάτι: βλέπω σε πολλά ποστ και αλλού που γράφουν ότι το μωρό τρώει "χορτόσουπα". Πώς την εννοούμε τη χορτόσουπα; Είναι σε υγρή μορφή δηλαδή; Γιατί εμάς μας είχε πει η γιατρός "σαν πουρέ'' κι έτσι το κάνουμε σχετικά στεγνό, απλά το αλέθουμε δηλαδή με λάδι, νερό κ λεμόνι. Μήπως έχουμε καταλάβει κάτι λάθος; Θα την ξαναρωτήσω μεθαύριο που θα πάμε αν και μάλλον τώρα θα μας βάλει σε κομματάκια σιγά σιγά (σχεδόν 8 μηνών)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Να ρωτήσω κάτι: βλέπω σε πολλά ποστ και αλλού που γράφουν ότι το μωρό τρώει "χορτόσουπα". Πώς την εννοούμε τη χορτόσουπα; Είναι σε υγρή μορφή δηλαδή; Γιατί εμάς μας είχε πει η γιατρός "σαν πουρέ'' κι έτσι το κάνουμε σχετικά στεγνό, απλά το αλέθουμε δηλαδή με λάδι, νερό κ λεμόνι. Μήπως έχουμε καταλάβει κάτι λάθος; Θα την ξαναρωτήσω μεθαύριο που θα πάμε αν και μάλλον τώρα θα μας βάλει σε κομματάκια σιγά σιγά (σχεδόν 8 μηνών)

Και εμείς πουρέ την κάναμε σε αυτή την ηλικία. Με λίγο ζουμάκι, λάδι και λεμόνι, όχι υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Και εμείς πουρέ την κάναμε σε αυτή την ηλικία. Με λίγο ζουμάκι, λάδι και λεμόνι, όχι υγρό.

 

Η χορτόσουπα δηλαδή είναι αργότερα; Νομίζω το λένε για τόσο μικρά γι' αυτό μπερδεύτηκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Η χορτόσουπα δηλαδή είναι αργότερα; Νομίζω το λένε για τόσο μικρά γι' αυτό μπερδεύτηκα

Ναι χορτόσουπα το λένε αλλά για πουρέ πρόκειται (η γιατρός μας τουλάχιστον αυτό εννοούσε ). Εγώ έδωσα σούπα αργότερα. Ζουμί δηλαδή με κομματάκια κρέας, ψάρι, καρότο κτλ. Όχι ότι τρελαίνεται για το ζουμί αλλά το ψιλοτρώει.

Link to comment
Share on other sites

χορτοσούπα το λένε γιατί τα βράζεις. λογω τρόπου μαγειρέματος δλδ, αν κ μπορείς να τα κανείς στον ατμό πχ ή στον φουρνο με κρεας. μπορει να σας πει να τα μαγειρευεις κανονικα σαν κ τα δικα σας σιγα σιγα αφου θα εχεις κανει πολλες εισαγωγές. 

Link to comment
Share on other sites

Α εμείς τα κάνουμε στον ατμό, ίσως γι' αυτό.

 

Εισαγωγές δεν έχουμε κάνει πολλές. Μας είχε πει μετά τα αρχικά που ήταν καρότο-γλυκοπατάτα-κολοκύθι-αρνί/κατσίκι/μοσχάρι με λάδι και λεμόνι, να πειραματιστούμε και με άλλα λαχανικά (εκτός από παντζάρι και σπανάκι), αλλά τα μόνα που έχουμε βάλει είναι μπρόκολο και κουνουπίδι. Θέλουμε να τη ρωτήσουμε τι άλλο μπορούμε γιατί δεν μας έρχονται ιδέες. Και στη συνέχεια βέβαια βάλαμε όπως μας είπε ανθότυρο (μέσα στο φαΐ), γιαούρτι και αυγό (με λάδι και λεμόνι πάλι). Πιο πολλές εισαγωγές έχουμε κάνει στα φρούτα, δηλαδή εκτός από τα αρχικά (μήλο, αχλάδι, μπανάνα) έχει φάει και πεπόνι, σταφύλι, ακτινίδιο, αβοκάντο, μανταρίνι, πορτοκάλι και ρόδι (εκεί μας είχε πει εκτός από φράουλα)

Το σαν τα δικά μας δεν ξέρω πώς το εννοούμε, θα μας εξηγήσει υποθέτω. Γιατί εμείς μπορεί κάποιες μέρες της βδομάδας να τρώμε ξέρω'γω μακαρόνια, μουσακά, γεμιστά, σουφλέ και τέτοια που υποθέτω δεν θα μπορεί να φάει η μικρή!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Α εμείς τα κάνουμε στον ατμό, ίσως γι' αυτό.

 

Εισαγωγές δεν έχουμε κάνει πολλές. Μας είχε πει μετά τα αρχικά που ήταν καρότο-γλυκοπατάτα-κολοκύθι-αρνί/κατσίκι/μοσχάρι με λάδι και λεμόνι, να πειραματιστούμε και με άλλα λαχανικά (εκτός από παντζάρι και σπανάκι), αλλά τα μόνα που έχουμε βάλει είναι μπρόκολο και κουνουπίδι. Θέλουμε να τη ρωτήσουμε τι άλλο μπορούμε γιατί δεν μας έρχονται ιδέες. Και στη συνέχεια βέβαια βάλαμε όπως μας είπε ανθότυρο (μέσα στο φαΐ), γιαούρτι και αυγό (με λάδι και λεμόνι πάλι). Πιο πολλές εισαγωγές έχουμε κάνει στα φρούτα, δηλαδή εκτός από τα αρχικά (μήλο, αχλάδι, μπανάνα) έχει φάει και πεπόνι, σταφύλι, ακτινίδιο, αβοκάντο, μανταρίνι, πορτοκάλι και ρόδι (εκεί μας είχε πει εκτός από φράουλα)

Το σαν τα δικά μας δεν ξέρω πώς το εννοούμε, θα μας εξηγήσει υποθέτω. Γιατί εμείς μπορεί κάποιες μέρες της βδομάδας να τρώμε ξέρω'γω μακαρόνια, μουσακά, γεμιστά, σουφλέ και τέτοια που υποθέτω δεν θα μπορεί να φάει η μικρή!

Μπορείτε να βάλετε αρακα, φασολακια, μπαμιες. Κρεμμυδι-σκορδο στην αρχή μόνο στο βρασιμο κ να το αφαιρείτε. Μυρωδικα για γεύση, μαϊντανό, ανηθο, δυόσμο, σέλινο, μάραθο, σελινοριζα, πιπεριες, καλαμποκι, σπαράγγια, λάχανο, ντοματα, πρασο

Οταν λέμε σαν τα δικά σας εννοούμε πιο στις γεύσεις που θα τρωγατε κ εσεις.πχ μοσχάρι με φασολακια, καροτο, ντοματα, κρεμμύδι, ριγανη, λάδι. Αυτά που βάζουμε όλοι απλα μόνο βραστά χωρίς αλάτι κ πολλα μπαχαρικα. Η ψητα σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το σαν τα δικά μας αρχικά το κάναμε απλώς με τους συνδυασμούς των δικών μας φαγητών, όχι δλδ τα κλασικά πατάτα καρότο κλπ. πχ μοσχάρι κοκκινιστό ή λεμονάτο με λαχανικά ή όσπρια μαγειρεμένα αντίστοιχα, δλδ κοκκινιστο με φακες ή φασολακια, λεμονάτο με σελινο- σελινοριζα ή άρακα ή ρεβύθια. εμπλουτισμένα ομως ολα με πιπεριές χρωματιστές ή καροτο, που κανονικα στα δικα μας δεν βάζαμε. Κ μετα το βραστο εγινε μαγειρευτό της κατσαρόλας με ανάλογους συνδυασμους ή ψητο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για όλα αυτά κορίτσια θα κόψουμε σιγά σιγά τον ατμό ε; Καλά θα ρωτήσουμε και τη γιατρό μεθαύριο που θα πάμε έτσι κι αλλιώς. Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα στέκονται στο σουρωτηρι της χύτρας (δεν έχουμε ατμομαγειρα), μόνο για κατσαρόλα μου φαίνονται αυτά που λετε. Επισης αυτά τα κάνατε όσο αλεθατε ακομα (αν αλεθατε) ή μετά;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Οπότε για όλα αυτά κορίτσια θα κόψουμε σιγά σιγά τον ατμό ε; Καλά θα ρωτήσουμε και τη γιατρό μεθαύριο που θα πάμε έτσι κι αλλιώς. Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα στέκονται στο σουρωτηρι της χύτρας (δεν έχουμε ατμομαγειρα), μόνο για κατσαρόλα μου φαίνονται αυτά που λετε. Επισης αυτά τα κάνατε όσο αλεθατε ακομα (αν αλεθατε) ή μετά;

Ε δ χρειαζεται να είναι στον ατμό, απλα βραστά στην κατσαρόλα κ μετα ψητα

Κ αλεσμενα αλλα κυρίως σε κομματια γτ γενικα τα δικα μου δ ετρωγαν αλεσμενα

Σιγα σιγα όχι στους 8μ,αλλα στους 10 σαν στόχο είχαμε να κάνω ένα φαγητό, απλα χωρίς τσιγαρισμα κ αλάτι. Έχω κόψει το τηγάνι, το σβήσιμο με αλκοόλ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Οπότε για όλα αυτά κορίτσια θα κόψουμε σιγά σιγά τον ατμό ε; Καλά θα ρωτήσουμε και τη γιατρό μεθαύριο που θα πάμε έτσι κι αλλιώς. Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα στέκονται στο σουρωτηρι της χύτρας (δεν έχουμε ατμομαγειρα), μόνο για κατσαρόλα μου φαίνονται αυτά που λετε. Επισης αυτά τα κάνατε όσο αλεθατε ακομα (αν αλεθατε) ή μετά;

Μετά τον 8ο περίπου σταμάτησα να αλέθω. λιγο πιο μετά σταμάτησα κ το βράσιμο, τα μαγειρευα στην κατσαρόλα σαν μαγειρευτά απλώς δεν τα έκαιγα πολύ με το λάδι, κ απεφευγα το πολυ σκόρδο-κρεμμυδι. Αυτές οι λεπτομέρειες είναι πιο πολύ προσωπικές προτιμήσεις παιδιάτρων. Δεν έχουν τόση σημασία, όλοι λένε διαφορετικά. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας είχε πει ότι στους 8 θα αρχίσει κομματάκια.Αυτο με το ένα φαγητό για όλους εννοώ κοριτσια, λογικά δεν είναι για όλες τις μέρες ε; Πχ αυτά που είπα πριν (σουφλέ, μακαρόνια, μουσακά και τέτοια) υποθέτω δεν θα τα τρώει μέχρι κάποια ηλικία κ τις μέρες που θα έχουμε τέτοια θα τρώει άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κι εμάς μας είχε πει ότι στους 8 θα αρχίσει κομματάκια.Αυτο με το ένα φαγητό για όλους εννοώ κοριτσια, λογικά δεν είναι για όλες τις μέρες ε; Πχ αυτά που είπα πριν (σουφλέ, μακαρόνια, μουσακά και τέτοια) υποθέτω δεν θα τα τρώει μέχρι κάποια ηλικία κ τις μέρες που θα έχουμε τέτοια θα τρώει άλλα.

ΓΙα όλες τις μέρες δύσκολο, εκτός αν διαμορφώσεις τελείως έτσι το πρόγραμμα της οικογένειας. Πχ κάνεις μακαρόνια με κιμά κ στο μικρό δίνεις κατά βάση κιμά, για να αποφύγεις το ζυμαρικό. Εξαρτάται όμως κ από τις οδηγίες που θα σου δώσει για το γενικό πλάνο. Πχ οι περισσότεροι ακολουθούν τη γραμμή να έχει κάθε μέρα ζωική πρωτεΐνη (κρέας ή ψάρι) μέχρι τον χρόνο. Μια οικογένεια δεν τρώει έτσι γενικά, αλλά εκεί μπορείς να συνοδεύεις το κρέας με το δικό σας φαγητό, πχ κοτόπουλο με φασολάκια, μοσχάρι με  αρακά κλπ. Εμείς δίναμε πρωτεΐνη μέχρι να πάει 1,5 περίπου και το κάναμε κάπως έτσι. Αλλά ακόμα κ τώρα εγώ κάποιες μέρες κάνω κάτι ιδιαίτερο, πχ δεν του δίνω όσπρια δύο φορές την εβδομάδα μήπως πέσουν βαριά, κ του φτιάχνω κάτι άλλο, ή μαγειρεύω διαφορετικό ψάρι γιατί δεν τα τρώει όλα, ή έχω κάτι μικρό σαν εναλλακτική σε περίπτωση που δεν φάει κάτι από τα δικά μας, ώστε να μην φάει μόνο πατάτες. Το σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζεται για καιρό το παιδί να τρώει μόνο νερόβραστα, αυτό έιναι το βασικό, να συνηθίσει τις γεύσεις του κανονικού φαγητού. 

Βέβαια υπάρχουν κ παιδάκια που ζηλεύουν αυτα που τρωνε οι υπολοιποι. οπότε θα πρεπει το τραπεζι να εχει πραγματα που γενικα μπορουν να φανε. ο δικος μου απλως ελεγχει μηπως εχουμε κατι που του αρεσει περισσοτερο απο το δικο του. αλλιως δεν το ζηλευει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...