Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!θελω τα φωτα σας.Η μπεμπουλα μου 30 ημερων σημερα ολη μερα εχει γκρινια,ενω νυσταζει δεν κοιμαται και θελει ολη την ωρα να ειναι στο στηθος μου χωρις ομως να θηλαζει!συγκεκριμενα θηλαζει για 5-10 λεπτα και μετα κοιμαται χωρις να εχουμε καταφερει να κανουμε ενα γευμα κανονικο..Οταν παω να την βαλω στην κουνια ξυπναει και παλι απο την αρχη!τι φταιει?Εχθες το βραδυ την ξυπνουσα να φαει και κοιμοταν τοσο βαθεια που δεν ξυπναγε με τιποτα.Τελικα τα καταφερα στις 6 το πρωι.Παιζει καποιο ρολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα!θελω τα φωτα σας.Η μπεμπουλα μου 30 ημερων σημερα ολη μερα εχει γκρινια,ενω νυσταζει δεν κοιμαται και θελει ολη την ωρα να ειναι στο στηθος μου χωρις ομως να θηλαζει!συγκεκριμενα θηλαζει για 5-10 λεπτα και μετα κοιμαται χωρις να εχουμε καταφερει να κανουμε ενα γευμα κανονικο..Οταν παω να την βαλω στην κουνια ξυπναει και παλι απο την αρχη!τι φταιει?Εχθες το βραδυ την ξυπνουσα να φαει και κοιμοταν τοσο βαθεια που δεν ξυπναγε με τιποτα.Τελικα τα καταφερα στις 6 το πρωι.Παιζει καποιο ρολο αυτο?

 

Το πιο πιθανον ειναι να διανυετε το αλμα αναπτυξης των 5 εβδομαδων

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η συζητηση που ανοιξατε, με ενδιαφερει κι εμενα κι ακομα δεν εχω δωσει απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα.Επλιζω να με αφησει η μικρη να ολοκληρωσω την απαντηση μου, θα σας πω την εμπειρια μου.

 

-Θηλαζα κι εγω καθε 1,5 ωρα ολο τον πρωτο χρονο νομιζω. Ανεξαρτητα απο την ποιοτητα του γαλακτος πιστευω οτι ειναι δυσκολο για ενα παιδι που κανει τοσο μικρα και συχνα γευματα να πιει αρκετο παχυ γαλα.

Και ειναι πιο ευκολο για την μαμα να κανει εστω ελαφρα υπερπαραγωγη οταν το μωρο πιανει/αφηνει τη θηλη συνεχεια, ενεργοποιωντας την καθοδο του γαλακτος περισσοτερο απο οσο τελικα πινει.

Με αυτες τις σκεψεις αναρρωτιεμαι εκ των υστερων αν θα ηταν προτιμοτερο απο μια ηλικια και μετα να εβαζα εναν υποτυπωδη προγραμματισμο γευματωνicon_confused.gif αν και το μωρο δυσκολα μπορεις να το προγραμματησεις ωστοσο ισως η οδηγια που σου εδωσε ο γιατρος για χαμομηλι στον 4ο μηνα Ζερμπινι να μην ηταν τοσο παραλογη και σιγουρα δεν πιστευω οτι θα οδηγουσε σε αποθηλασμο(στον 4ο μηνα).

 

-Ημουν παντα πολυ αδυνατη, στην εγκυμοσυνη εβαλα 18 κιλα που τα εχασα μετα σε 3 μηνες.Οσο θηλαζα -με αποχη- ανησυχουσα για ασβεστιο και σιδηρο (οπως διαβαζα σε συζητησεις) ενω τελικα απο αυτα ημουν φουλ και βρηκα χαμηλη Β12 -ενιωθα απιστευτη κοπωση και πονους- στο κατωτατο οριο την Β-λιποπρωτεινη ανυπαρκτα τριγλυκεριδια και χολιστερινη. Ο παθολογος ειπε πως μου λειπει λιπος.Αρα αναρρωτιεμαι και το γαλα μου ποσο λιπος να περιεχει αραγε??? Η παιδιατρος ομως(που δεν ειναι και πολυ υπερ του θηλασμου αλλα ουτε και κατα) ειπε να μην ανησυχω γιατι το μωρο παιρνει παντα αυτο που χρειαζεται, απο εμενα θα λειψει οτι λειψει. Απλα πιθανοτατα εχει παρει γονιδιο καλου μεταβολισμου απο εμενα και γι αυτο ειναι ετσι αδυνατο.

Εγω ομως ακομα εχω τα ερωτηματικα μου.

Σημειωστε επισης οτι εκανα αποχη ενα χρονο απο γαλακτ/αυγο/μοσχαρι τις κυριες πηγες Β12 και λιπους -οποτε η διατροφη μου δεν χαρακτηριζοταν "φυσιολογικη"- σε συνδιασμο με το υποτιθεμενο γονιδιο "καλου μεταβολισμου"...

 

-Το βαρος δεν ειναι το μονο που ανησυχει, θα βαλω κι αλλη μια παραμετρο: βλεποντας το παιδι να κατακτα τα ανατυξιακα κατορθωματα στο τελευταιο φυσιολογικο χρονικο οριο αναρρωτιεμαι αν το γαλα μου επαιξε καποιο ρολο σε αυτο (αν δεχτω αυτο που λεει η Αγλαια οτι ο εγκεφαλος χρειαζεται λιπη). __________________

Ξαναλέω (μπας και ακούσει κανείς): Μακάρι να μπορούσε κάποιος να μας μιλήσει για αυτό τεκμηριωμένα.

Μπουρμπουρ1 και εγώ ακριβώς το ίδιο με σενα. Πάντα αδύνατη, έβαλα 18 κιλά στην εγκυμοσύνη και τα έχασα σε 3-4 μήνες χωρίς να κάνω κάποια δίαιτα. Τώρα σκέφτομαι μήπως να κάνω και κάποιες εξετάσεις να δω αν μου λείπει κάτι, έτσι για παν ενδεχόμενο.

Στην μικρή έκανα ότι εξέταση μπορείς να φανταστείς :γενική και καλλιέργεια

ούρων,αίματος, θυροειδή ,καρδιογράφημα και υπέρηχο. Όλα βγήκαν δόξα τω θεό καλά. Όμως βάζει το μήνα 300-400 γρ. Όσον αφορά στα αναπτυξιακά κατορθώματα μέχρι στιγμής είναι στα πλαίσια μην σου πω ότι τα κατακτά και λίγο νωρίτερα.

Από εκεί και πέρα εγώ τρώω απ' όλα και σε ποσότητα χωρίς να κάνω αποχή αφού ένδειξη για αλλεργία δεν έχω.

Τώρα για το χαμομήλι δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε...Δηλαδή πες ότι την ταΐζω π.χ. στις 9 και στις 10 ή 10μιση μου ζητάει στήθος. Αν της δώσω χαμομήλι πίνει κάτι κενό θερμίδων το οποίο θα της φουσκώσει την κοιλιά και θα ξαναπιει γάλα στις 11μιση. Ενώ αν τη βάλω στο στήθος θα πιει γάλα το οποίο της προσφέρει κάτι. Αυτό το γεύμα,όσο μικρο και αν είναι της δίνει θερμίδες και με το χαμομήλι παραλείπεται. Έτσι δεν είναι:confused:;

Τι να πω δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιο πιθανον ειναι να διανυετε το αλμα αναπτυξης των 5 εβδομαδων

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html

 

Ευχαριστώ πολυ!Αυτο γινεται όλες αυτες τις εβδομαδες που γραφει το αρχειο που μου εστειλες ή ειναι στο περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ!Αυτο γινεται όλες αυτες τις εβδομαδες που γραφει το αρχειο που μου εστειλες ή ειναι στο περιπου?

 

Πάνω κάτω αυτές τις εβδομάδες γίνονται, άλλα διαρκούν λιγότερες κι άλλα περισσότερες μέρες, άλλα με μεγαλύτερη ένταση κι άλλα με μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες μου γεια σας. Συγγνώμη για το μεγάλο πόστ....

 

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα...:-(

 

Το μωρο συνέχισε να ειναι ιδιοτροπο να δυσκολεύεται να τρωει και στο στήθος και στο μπιμπερο... Συνέχισε μια να βάζει μια να χάνει βαρος... Γιατρός συγγενείς κ φίλοι να με λυπούνται να το λυπούνται, να συμβουλεύουν να πιει λίγη φορμουλα. Εγώ να νοιωθω τύψεις αλλα αποφασίζω πως με θλίβει περιςςοτερο να βλέπω το μωρο να χάνει βαρος. Και μετα απο μια νύχτα απιςτευτης κούρασης ξύπνια κάθε μια ώρα για θηλασμο, στις 1,2,3,4,5,6,7,8,9 (Ε μετα σηκώθηκα), είπα εντάξει θα δίνω και λίγη φορμουλα (τωρα κατάλαβα πως αυτό ειναι η αρχή του τέλους). Το κάνω λοιπόν περιμένοντας κάποιο θετικό αποτέλεσμα με το βαρος. Θεαματικά αποτελέσματα δε βλέπουμε. Ιδιοτροπίες με το μπιμπερο μια τρωει μια δε τρωει.. Προσπαθώ μόνο ένα γεύμα να ειναι φορμουλα. Δε συντονίζονται με τον αδελφούλη στο θηλαςμο. Μια ο ένας μια ο άλλος. Τεςπα, άρρωστα αδερφουλης λίγες μυξουλες. Και την άλλη βδομάδα έχουμε το Πρώτο κερασάκι στη τούρτα έπαθε βρογχιτιδα ο άλλος, ο ιδιοτροπούλης. Δε μπορεί να αναπνεύσει, βηχει, δε μπορώ να τον θηλαςω μαζί με τον αλλο για να μη κολλήσει... Κάθε 3 ώρες πρεπει να του κάνω μάσκες... 5 μέρες τωρα δεν του πέρασε. Βγάζω γαλα συνέχεια, θέλω να σταματήσω τη φορμουλα και επιτέλους καταφέρνω μετα απο τόσο καιρό να δώ διάφορα! Αυξήθηκε η παραγωγη μου! Εντάξει μη φανταστείτε άντληση και απο τα δυο πάντα σχεδόν πανω απο 100. Πριν έβγαζα 50 με το ζόρι.

2ο κερασάκι, παθαίνω μαστιτιδα, πυρετός 39,6 πόνος στο στήθος, ρίγος τρεμουλο... Μαςτιτιδα στο καλό μου στήθος αυτό που έβγαζε το πολυ γαλα, διπλάσιο απο το αλλο... Τέλος... Γάλα Γιοκ... Μειώθηκε στο ελάχιστο... Συνεχίζω να βγάζω γαλα, να θηλαζω, να δίνω φορμουλα, να κάνω μάσκες να αλλάζω πάνες να κοιμίζω να παίζω τα 2 μωρα. Είμαι σαν το φάντασμα, ζομπι. Πίνω αντιβίωση. Ξέχασα να πω μαζί με τη μαστιτιδα επιαςα και γω ένα ωραιότατο βήχα... Άρρωστος ήταν κι ο άντρας μου, η μαμά μου όλοι. Πως να γλιτώσουμε. Τεσπα. Τουλάχιστο κτυπά ξύλο, προς το παρόν, ξαναχτυπά ξύλο ο άλλος δεν έπαθε βρογχιτιδα... Παρακαλάμε να μη πάθει.

 

Κορίτσια, δε ξέρω τι θέλω να μου πείτε. Πείτε μου κάτι. Οτιδήποτε.

 

Εγώ θελω να πω ένα πράγμα που έμαθα και είμαι σίγουρη πλέον. Εάν θέλει κάποια κοπέλα να θηλάζει αποκλειστικα να παει σε παιδίατρο που ειναι όχι απλά υπέρ αλλα και κάπως φανατικός υπέρ του θήλασμου. Και να μην ακούει κανένα αλλο.

 

Και να πω ξανά ένα τεράστιο μπράβο σε όλες που τα κατάφεραν με τον αποκλειστικό θηλασμο και ιδιαίτερα σε αυτές που έχουν δίδυμα.

 

Εγώ θηλαζα μετα απο πολυ προσπάθεια και κόπο αποκλειστικά 3 -3,5 μήνες (να θυμίσω και το ότι ήταν πρόωρα ότι είχαν ικτερο για 3 μήνες ότι ξαναπάθα μαστιτιδα, ότι παρόλο το πρήξιμο απο τον γιατρό, πάλι δεν τον άκουσα και θηλαζα ενώ είχα πυρετό κτλ κτλ). Ειμαι πολυ περιφανη ιδιαίτερα που έβαζαν και 300 γρ ο καθένας τότε. Δεν είχα ποτέ το πολυ γαλα Που ακούω άλλες κοπέλες και με δίδυμα ότι όλα μια χαρά θηλαζουν 15 λεπτά και τα μωρα κοιμούνται 3ωρα και 4 ώρα... Εγώ κόπιασα, και κάθε ώρα θηλαζα, και για 1-2 ώρες συνεχόμενα θηλαζα και ξυπνουςα τις νύχτες να βγάλω γαλα.

 

Ούφου σας έπρηξα πάλι. Ευχαριστώ για όλη τη συμπαράσταση που μου δώσατε ειλικρινά όλες.

 

Δε θα σταματήσω αλλα για το αποκλειστικό κομμάτι το τρένο έφυγε. Θα αρχίσουμε κρεμουλες τωρα και φρούτο έτσι ελπίζω πως θα τα κατάφερω να δίνω κάποια γεύματα θηλασμο ως τους 6 μήνες που ήταν ο στόχος μου.

 

Πολλά φιλια σε όλες.

 

Χ

 

 

Ενα μόνο πράγμα θέλω να σου πώ, μπράβο για ότι έχεις καταφέρει μέχρι τώρα, έχεις καταφέρει ήδη πολλά και μπορείς ακόμα περισσότερα!

Να αναρρώσουν γρήγορα τα μικρά και είμαι σίγουρη οτι θα καταφέρεις και πάλι να θηλάσεις αποκλειστικα! Όλα θα πάνε καλα! Είσαι άξια και τα μπεμπάκια σου είναι τυχερά που σε έχουν!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

christine1012,

συγχαρητήρια για ό,τι έχεις καταφέρει ως εδώ και είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο.

 

Λοιπόν, θα σου πω τη δικη μου ιστορία. Εχω κι εγώ ένα κοριτσάκι κακόφαγο από νεογέννητο (και γεννήθηκε και με χαμηλό βάρος) και επιπλέον είχα παθολογικό πρόβλημα χαμηλής παραγωγής λόγω αρρύθμιστου υποθυρεοειδισμού κλπ.

Ο κανόνας "αφήστε το μωρό να τρώει όσο θέλει, όποτε θέλει" δεν ίσχυσε ποτέ σε μας. Όποτε το δοκίμασα η μικρή έχανε βάρος. Να μη θέλει ούτε στήθος, ούτε μπιμπερό, να κάθεται ελάχιστα και μετά να θέλει να χοροπηδάει και να κοιτάει δεξιά-αριστερά, να γελάει, να βγάζει φωνούλες. Να μην κλαίει σχεδόν ποτέ από πείνα. Αν δεν την τάιζα εγώ με σύστημα, ξεχνούσε να ζητήσει να φάει.

Αυτό βέβαια δυσκόλευε ακόμα περισσότερο το θέμα της ήδη μειωμένης μου παραγωγής, αφού δεν καθόταν στο στήθος να θηλάσει να αυξήσει το γάλα.

Μια σύμβουλος θηλασμού μου είπε τότε οτι υπάρχει μια μειοψηφία παιδιών που δε ζητούν να φάνε όσο πραγματικά έχουν ανάγκη ως οργανισμοί. Κι εκεί πια ταίζουμε συστηματικά και με πρόγραμμα. Αυτό εμένα προσωπικά όταν το άκουσα με ξεμπλόκαρε. Γιατί αισθάνθηκα οτι δεν έκανα εγώ κάτι λάθος που δεν καθόταν το παιδί στο στήθος ούτε είχε νόημα να σκάω.

Αποφάσισα λοιπόν οτι το παιδί αυτό είχε μια ιδιαιτερότητα με το φαγητό και εφάρμοσα χωρίς τύψεις πια το εξής σύστημα:

Τάιζα με πρόγραμμα, στην αρχή ανά 3 και σιγά σιγά ανά 4 ώρες.

Πρώτα έκανα διπλή άντληση με νοσοκομειακό θήλαστρο για μισή ώρα και μετά έβαζα το παιδί στο στήθος. Είχα διαπιστώσει πως έτρωγε καλύτερα αν η άντληση προηγούνταν του θηλασμού, μάλλον γιατί ενεργοποιούνταν το αντανακλαστικό της ροής. Θήλαζε όσο ήθελε και μετά άρχιζα το νανούρισμα. Μόνο κοιμισμένη έτρωγε! Φροντιζα λοιπόν να της έχω τέτοιο πρόγραμμα ύπνου που την ώρα του φαγητού να είναι αρκετά νυσταγμένη ώστε να μπορώ να την νανουρίσω (να μην έχει δηλαδή μόλις ξυπνήσει και είναι ορεξάτη).Όταν αποκοιμιόταν της έδινα με μπιμπερό το αντλημένο γάλα. Στο στηθος κοιμισμένη δεν έτρωγε και δεν μπορούσα να "σπρώξω" τη θηλή μου μεσα στο σφραγισμένο στοματάκι της. Η φάση αυτή, του ταίσματος ενώ ήταν κοιμισμένη, μου έπαιρνε 1,5ώρα. Λίγο λίγο λίγο λίγο να στάζει το γαλατάκι στο στόμα και δωσ'του να της τρίβω το χεράκι ή το αυτάκι για να πιπιλάει λίγο και να καταπίνει. Και μη φανταστείς τρελή ποσότητα. Μπορεί πχ να κάναμε 1,5 ώρα για να πιει 100μλ.

Αφού τελείωνε κι αυτό εγώ αποστείρωνα το θήλαστρο και μετά από κανένα 10λεπτο-τέταρτο είχε έρθει η ώρα για το επόμενο γεύμα και τα ξανάκανα όοοοολα πάλι από την αρχή (μισή ώρα άντληση-μισή ώρα περίπου θηλασμός-1,5ώρα ταισμα με μπιμπερό-15λεπτά αποστείρωση-15λεπτά διάλειμμα και ξανά από την αρχή).

Όλη μέρα δεν έκανα τιποτα άλλο, τα είχα παίξει! Τα γράφω τώρα και βουρκώνω.

Όταν ξεκινήσαμε τις στερεές τα πράγματα βελτιώθηκαν. Συνέχισα τις ίδιες αντλήσεις για να διατηρήσω την παραγωγή μου και εξακολουθούσε να είναι κακόφαγη (πχ 1-1,5 ώρα για την κρέμα της) αλλά μου ήταν πιο ξεκούραστο γιατί δε χρειαζόταν τουλάχιστον να την κοιμίζω και να την έχω αγκαλιά όλη αυτή την ώρα.

Στα γεύματα γάλακτος βέβαια συνεχίζαμε το ίδιο μοτίβο.

Μέχρι που τελικά πιάσαμε το χρόνο! Δεν το πίστευα οτι τα είχα καταφέρει με τόση ταλαιπωρία! Στα πρώτα της γενέθλια μετρούσα 3604 αντλήσεις. Και εκεί αποφάσισα να σταματήσω. Είναι τρομερή δεσμευση το θήλαστρο σε συστηματική βάση.

Πλέον θηλάζει όσο θέλει πρωί βράδυ και μετά συμπληρώνω το γεύμα με φρέσκο. Σιγά σιγά πίνει όλο και περισσότερο ξύπνια και όλο και μεγαλύτερες ποσότητες.

 

Καταλαβαίνω λοιπόν τι περνάς (και εσύ μάλιστα έχεις και δύο - είσαι ήρωας!) αλλά βάστα γερά! Και θα περάσουν οι μήνες γρήγορα! Έχεις ήδη καταφερει πολλά!

 

Εγώ είμαι έγκυος τώρα στο δεύτερο και λέω "Να είναι γερό πάνω απ'όλα, να είναι γερό και Παναγίτσα μου...να τρώει!"

Link to comment
Share on other sites

christine1012,

συγχαρητήρια για ό,τι έχεις καταφέρει ως εδώ και είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο.

 

Λοιπόν, θα σου πω τη δικη μου ιστορία. Εχω κι εγώ ένα κοριτσάκι κακόφαγο από νεογέννητο (και γεννήθηκε και με χαμηλό βάρος) και επιπλέον είχα παθολογικό πρόβλημα χαμηλής παραγωγής λόγω αρρύθμιστου υποθυρεοειδισμού κλπ.

Ο κανόνας "αφήστε το μωρό να τρώει όσο θέλει, όποτε θέλει" δεν ίσχυσε ποτέ σε μας. Όποτε το δοκίμασα η μικρή έχανε βάρος. Να μη θέλει ούτε στήθος, ούτε μπιμπερό, να κάθεται ελάχιστα και μετά να θέλει να χοροπηδάει και να κοιτάει δεξιά-αριστερά, να γελάει, να βγάζει φωνούλες. Να μην κλαίει σχεδόν ποτέ από πείνα. Αν δεν την τάιζα εγώ με σύστημα, ξεχνούσε να ζητήσει να φάει.

Αυτό βέβαια δυσκόλευε ακόμα περισσότερο το θέμα της ήδη μειωμένης μου παραγωγής, αφού δεν καθόταν στο στήθος να θηλάσει να αυξήσει το γάλα.

Μια σύμβουλος θηλασμού μου είπε τότε οτι υπάρχει μια μειοψηφία παιδιών που δε ζητούν να φάνε όσο πραγματικά έχουν ανάγκη ως οργανισμοί. Κι εκεί πια ταίζουμε συστηματικά και με πρόγραμμα. Αυτό εμένα προσωπικά όταν το άκουσα με ξεμπλόκαρε. Γιατί αισθάνθηκα οτι δεν έκανα εγώ κάτι λάθος που δεν καθόταν το παιδί στο στήθος ούτε είχε νόημα να σκάω.

Αποφάσισα λοιπόν οτι το παιδί αυτό είχε μια ιδιαιτερότητα με το φαγητό και εφάρμοσα χωρίς τύψεις πια το εξής σύστημα:

Τάιζα με πρόγραμμα, στην αρχή ανά 3 και σιγά σιγά ανά 4 ώρες.

Πρώτα έκανα διπλή άντληση με νοσοκομειακό θήλαστρο για μισή ώρα και μετά έβαζα το παιδί στο στήθος. Είχα διαπιστώσει πως έτρωγε καλύτερα αν η άντληση προηγούνταν του θηλασμού, μάλλον γιατί ενεργοποιούνταν το αντανακλαστικό της ροής. Θήλαζε όσο ήθελε και μετά άρχιζα το νανούρισμα. Μόνο κοιμισμένη έτρωγε! Φροντιζα λοιπόν να της έχω τέτοιο πρόγραμμα ύπνου που την ώρα του φαγητού να είναι αρκετά νυσταγμένη ώστε να μπορώ να την νανουρίσω (να μην έχει δηλαδή μόλις ξυπνήσει και είναι ορεξάτη).Όταν αποκοιμιόταν της έδινα με μπιμπερό το αντλημένο γάλα. Στο στηθος κοιμισμένη δεν έτρωγε και δεν μπορούσα να "σπρώξω" τη θηλή μου μεσα στο σφραγισμένο στοματάκι της. Η φάση αυτή, του ταίσματος ενώ ήταν κοιμισμένη, μου έπαιρνε 1,5ώρα. Λίγο λίγο λίγο λίγο να στάζει το γαλατάκι στο στόμα και δωσ'του να της τρίβω το χεράκι ή το αυτάκι για να πιπιλάει λίγο και να καταπίνει. Και μη φανταστείς τρελή ποσότητα. Μπορεί πχ να κάναμε 1,5 ώρα για να πιει 100μλ.

Αφού τελείωνε κι αυτό εγώ αποστείρωνα το θήλαστρο και μετά από κανένα 10λεπτο-τέταρτο είχε έρθει η ώρα για το επόμενο γεύμα και τα ξανάκανα όοοοολα πάλι από την αρχή (μισή ώρα άντληση-μισή ώρα περίπου θηλασμός-1,5ώρα ταισμα με μπιμπερό-15λεπτά αποστείρωση-15λεπτά διάλειμμα και ξανά από την αρχή).

Όλη μέρα δεν έκανα τιποτα άλλο, τα είχα παίξει! Τα γράφω τώρα και βουρκώνω.

Όταν ξεκινήσαμε τις στερεές τα πράγματα βελτιώθηκαν. Συνέχισα τις ίδιες αντλήσεις για να διατηρήσω την παραγωγή μου και εξακολουθούσε να είναι κακόφαγη (πχ 1-1,5 ώρα για την κρέμα της) αλλά μου ήταν πιο ξεκούραστο γιατί δε χρειαζόταν τουλάχιστον να την κοιμίζω και να την έχω αγκαλιά όλη αυτή την ώρα.

Στα γεύματα γάλακτος βέβαια συνεχίζαμε το ίδιο μοτίβο.

Μέχρι που τελικά πιάσαμε το χρόνο! Δεν το πίστευα οτι τα είχα καταφέρει με τόση ταλαιπωρία! Στα πρώτα της γενέθλια μετρούσα 3604 αντλήσεις. Και εκεί αποφάσισα να σταματήσω. Είναι τρομερή δεσμευση το θήλαστρο σε συστηματική βάση.

Πλέον θηλάζει όσο θέλει πρωί βράδυ και μετά συμπληρώνω το γεύμα με φρέσκο. Σιγά σιγά πίνει όλο και περισσότερο ξύπνια και όλο και μεγαλύτερες ποσότητες.

 

Καταλαβαίνω λοιπόν τι περνάς (και εσύ μάλιστα έχεις και δύο - είσαι ήρωας!) αλλά βάστα γερά! Και θα περάσουν οι μήνες γρήγορα! Έχεις ήδη καταφερει πολλά!

 

Εγώ είμαι έγκυος τώρα στο δεύτερο και λέω "Να είναι γερό πάνω απ'όλα, να είναι γερό και Παναγίτσα μου...να τρώει!"

 

Η ιστορία σίτισης της κόρης σου μου θυμίζει σε μεγάλο βαθμό την ιστορία της κόρης μου. Μακάρι να είμαστε όλες εδώ σε 3-5-6 χρόνια να μας περιγράψεις τη διατροφική συμπεριφορά της κόρης σου. Θα έχει ενδιαφέρον.

Σου εύχομαι και το δεύτερο μωράκι σου να είναι γερό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nitsa μπράβο σου πραγματικά! Σε θαυμάζω για την υπομονή σου και γιατί πραγματικά σε καταλαβαίνω απόλυτα, ειναι άθλος αυτο που έκανες!

 

Χίλια μπράβο. :D

 

Κορίτσια ευχαριστώ πολυ για τις ευχές και τη στήριξη. Ελπίζω και γω πως θα βελτιωθούν τα πράγματα. Μακάρι να γιανει το μωρο τουλάχιστο να τελειώσουμε με τις μάσκες γιατί και με το ventolin το φάρμακο που του βάζω στη μάσκα γίνεται ακόμη πιο ιδιοτροπος.

 

Χ

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, θα βελτιωθούν τα πράγματα! Κάνε λίγη υπομονή ακόμα μέχρι τις στερεές.

Εγώ μάλιστα τις ξεκίνησα μετά τον 5ο μήνα και όχι μετά τον 6ο. Με σύμφωνη γνώμη παιδιάτρου και συμβούλων θηλασμού λογω της ιδιαίτερης κατάστασης και λόγω του οτι το παιδί φαινόταν πανέτοιμο (και αποδείχθηκε πως ήταν).

Και ο Παπαβέντσης λέει πως η εισαγωγή πρέπει να γίνεται μεταξύ 4-6ου μήνα αναλόγως το παιδί.

Οπότε κοντά είσαι! Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω (μπας και ακούσει κανείς): Μακάρι να μπορούσε κάποιος να μας μιλήσει για αυτό τεκμηριωμένα.

Μπουρμπουρ1 και εγώ ακριβώς το ίδιο με σενα. Πάντα αδύνατη, έβαλα 18 κιλά στην εγκυμοσύνη και τα έχασα σε 3-4 μήνες χωρίς να κάνω κάποια δίαιτα. Τώρα σκέφτομαι μήπως να κάνω και κάποιες εξετάσεις να δω αν μου λείπει κάτι, έτσι για παν ενδεχόμενο.

Στην μικρή έκανα ότι εξέταση μπορείς να φανταστείς :γενική και καλλιέργεια

ούρων,αίματος, θυροειδή ,καρδιογράφημα και υπέρηχο. Όλα βγήκαν δόξα τω θεό καλά. Όμως βάζει το μήνα 300-400 γρ. Όσον αφορά στα αναπτυξιακά κατορθώματα μέχρι στιγμής είναι στα πλαίσια μην σου πω ότι τα κατακτά και λίγο νωρίτερα.

Από εκεί και πέρα εγώ τρώω απ' όλα και σε ποσότητα χωρίς να κάνω αποχή αφού ένδειξη για αλλεργία δεν έχω.

Τώρα για το χαμομήλι δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε...Δηλαδή πες ότι την ταΐζω π.χ. στις 9 και στις 10 ή 10μιση μου ζητάει στήθος. Αν της δώσω χαμομήλι πίνει κάτι κενό θερμίδων το οποίο θα της φουσκώσει την κοιλιά και θα ξαναπιει γάλα στις 11μιση. Ενώ αν τη βάλω στο στήθος θα πιει γάλα το οποίο της προσφέρει κάτι. Αυτό το γεύμα,όσο μικρο και αν είναι της δίνει θερμίδες και με το χαμομήλι παραλείπεται. Έτσι δεν είναι:confused:;

Τι να πω δεν ξέρω....

Δεν σημαινει βεβαια οτι ολες οι αδυνατες κοπελες εχουν προβλημα με το θηλασμο.Οι εξετασεις μου εδειχναν προβλημα ακομα και πριν την εγκυμοσυνη μου, και παλι δεν ξερω αν αυτο επηρεασε το γαλα μου, ουτε ξερω αν με ξενο γαλα θα ειχα οπωσδηποτε παχυτερο ή εξυπνοτερο μωρο.

Οσο εκαιγα τα κιλα της εγκυμοσυνης τα κατορθωματα του μωρου ηταν εξαιρετικα προχωρημενα, μετα αρχησε να αργει- μπορει ομως να ηταν και τυχαιο, ειναι απο τα ερωτηματα που δεν μπορεις να απαντησεις.Εν τω μεταξυ μεχρι 13 μηνων δεν πολυετρωγε, η αναπτυξη της βασιζοταν κυριως στο γαλα μου.Κατα τ'αλλα οι εξετασεις του μωρου ειναι αψογες.

Αν κανεις κι εσυ εξετασεις πες μας.

 

Το χαμομηλι εν προκειμενω σκοπευει να ξεγελασει το μωρο για να κανει επειτα πιο μεγαλα γευματα και να παρει πιο παχυ γαλα-δεν ξερω αν εχει οντως αποτελεσμα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, αυτό με το χαμομήλι το θεωρώ από λάθος εώς επικίνδυνο.

Θυμάστε και το μωράκι στη Λέρο που το τάιζαν εναλλάξ με χαμομήλι και ετσι έχανε γεύματα και πέθανε τελικα.

Τα 300-400γρ είναι νορμάλ όταν ένα μωράκι θηλάζει.

Αλλά ακόμα κι αν υπάρχει πρόβλημα, καλύτερα που λέει ο λόγος να αντλείτε λίγο γάλα πριν το θηλασμό (το πιο αραιό) και να πίνει το παιδάκι το πιο παχύ.

Και πάλι όμως, όλα με μέτρο. Και το πρώτο γαλατάκι, το πιο αραιό χρειάζεται κι αυτό γιατί ξεδιψά και ενυδατώνει το μωράκι.

 

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως όταν υπάρχει πρόβλημα πρόσληψης βάρους σε μωράκι που θηλάζει απευθυνόμαστε σε σύμβουλο θηλασμού-παιδίατρο (το καλύτερο είναι να συνδυάζει τις δύο ειδικότητες). Το τσάι το θεωρώ επικίνδυνη τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαινει βεβαια οτι ολες οι αδυνατες κοπελες εχουν προβλημα με το θηλασμο.Οι εξετασεις μου εδειχναν προβλημα ακομα και πριν την εγκυμοσυνη μου, και παλι δεν ξερω αν αυτο επηρεασε το γαλα μου, ουτε ξερω αν με ξενο γαλα θα ειχα οπωσδηποτε παχυτερο ή εξυπνοτερο μωρο.

Οσο εκαιγα τα κιλα της εγκυμοσυνης τα κατορθωματα του μωρου ηταν εξαιρετικα προχωρημενα, μετα αρχησε να αργει- μπορει ομως να ηταν και τυχαιο, ειναι απο τα ερωτηματα που δεν μπορεις να απαντησεις.Εν τω μεταξυ μεχρι 13 μηνων δεν πολυετρωγε, η αναπτυξη της βασιζοταν κυριως στο γαλα μου.Κατα τ'αλλα οι εξετασεις του μωρου ειναι αψογες.

Αν κανεις κι εσυ εξετασεις πες μας.

 

Το χαμομηλι εν προκειμενω σκοπευει να ξεγελασει το μωρο για να κανει επειτα πιο μεγαλα γευματα και να παρει πιο παχυ γαλα-δεν ξερω αν εχει οντως αποτελεσμα.

 

Καλησπέρα κοριτσια. Τελικα έκανα τις εξετασεις. Με φωτισε ο Θεος μεγαλη η χαρη Του. Μου διέγνωσαν βαρύ υποθυρεοειδισμό και ξεκινησα θεραπεια. Μου ήρθε νταμπλας...Δεν το περιμενα. Εκ των υστερων συνειδητοποιησα οτι είχα πάρα πολλα από τα συμπτωματα αλλά δεν πηγαινε το μυαλο μου...Τώρα ειμαι στη φαση που ανασυντασσομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα.Πριν 8 μερες εγινα μανουλα για δευτερη φορα!Γεννησα στις 37και 4 μερες με φυσιολογικο τοκετο ενα κοριτσακι!απο την αρχη μου την εβαλαν στο στηθος και επιασε σχεδον αμεσως και αρχισε να θηλαζει.Ομως απο το δευτερο 24ωρο αντιμετωπισα και αντιμετοπιζω ακομα το εξης προβλημα.Την εχω στο καθε στηθος απο μιση ωρα,δειχνει να καταπινει ομως μονο τα πρωτα λεπτα και μετα απο λιγο χαλαρωνει τις θηλαστικες κινησεις και νανουριζεται.Οταν πια εχει περασει αυτη η μια ωρα την βαζω στο κρεββατακι της οπου δεν περνανε 5λεπτα και ξυπναει κλαιγοντας και ψαχνωντας και τρωγοντας τα χερια της.Την ξαναβαζω στο στηθος και ξανακανουμε ολη την διαδικασια απο την αρχη.Και ξανα τα ιδια!Μια μερα το εκανα αυτο απο τις 10 το βραδυ μεχρι τις 4 το πρωι οπου και αρχισε να κλαιει γοερα πια και αναγκαστηκα να δωσω συμπληρωμα και ηπιε 60ml.Να πω οτι γαλα νομιζω πως εχω γιατι οταν το πιεζω βγαζω σταγονες και καμια φορα πεταγονται και συντριβανακια!Ομως μερικες φορες που το εχω πιεσει μετα το μισαωρο του θηλασμου εβγαλα με δυσκολια μερικες σταγονες.Λετε βρε κοριτσια να ξεκιναω με γαλα το οποιο και ακουω στην αρχη να καταπινει και μετα να μην εχω αλλο γιαυτο και το παιδακι μου κουραζεται και το περνει ο υπνος και οσο το εχω αγκαλιτσα να ξεχνιεται αλλα οταν το βαζω κατω κλαιει απο την πειναει;Εχω στεναχωρηθει πολυ που δεν εχω καταφερει να το θηλασω αποκλειστικα και δινω και συμπληρωμα.Πειτε μου σας παρακαλω την αποψη σας και αν μπορω να κανω κατι;Να πω επισης οτι γεννηθηκε 2960 και μεχρι να βγουμε απο το μαιευτηριο επεσε στα 2780!Λετε να παιζει ρολο και το βαρος του μιας και ειναι μικρουλι και δεν μπορει να θηλασει ακομα;Γιατι ξεχασα να πω οτι αργει παρα πολυ να πιει και απο το μπιμπερο.Κανουμε σχεδον 1 ωρα και μερικες φορες εγω κουναω το μπιμπερο ετσι ωστε να χυθει γαλα για να το καταπιει!Δεν ξερω τι να σκεφτω ειλικρινα!Τα φωτα σας κοριτσια!!! Ευχαριστω !!!

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε κι εμενα ο μικρος στην αρχή και αυτο πο έκανα εγω ήταν να του περνώ το στήθος μόλις άρχιζε να το " πιπιλαει" και στην προσπάθεια να το διεκδικήσει έπινε περισσότερο! Και ξανά και ξανά ακόμα αν έτρωγε 5 λεπτά,μόλις αρχίζει ο μη θρεπτικος θηλασμος να της το περνεις και να το ξαναδινεις αφού το αναζηταει.Αν δίνεις συμπλήρωμα μπορει να μειωθεί σημαντικά η παραγωγή σου και θα πεινάει όλο και πιο πολυ...Δοκίμασε το ίσως πιάσει και σ'εσας

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που πιστεύω οτι αν πεινούσε πραγματικά θα ρουφαγε το μπιμπερο με μανία και οχι μια ωρα με το ζορι... Απλα θελει να πιπιλαει την πιπιλα της και να κοιμαται:!:Τι πιο ωραίο μεταξύ μας;;!! Υπομονή ειναι ακόμα πολυ μικρούλα και θελει τον χρόνο της...

Link to comment
Share on other sites

Alexia σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Ειλικρινα προσπαθω πολυ να της δινω οσο πιο πολυ μπορω απο το στηθος και για οσο θελει εκεινη αλλα παλι τζιφος.εχθες την ειχα απο τις 6το απογευμα στο στηθος μεχρι τις 11 το βραδυ και τελικα πριν κοιμηθει ειχε πεινασει τοσο που ήπιε 90ml!Τι θα κανω;Τοσες ωρες και να πειναει τοσο πολυ;Κοριτσια πειτε μου κι αλλες συμβουλες!Εχω απελπιστει...Επισης σκεφτομαι να μιλησω με μια συμβουλο θηλασμου.Ξερετε να μου προτεινετε κάποια καλη;Επισης ξερετε ποσο παιρνουν;

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Θηλάζω αποκλειστικά το 4,5 μηνών κοριτσάκι μου και έχω ξεκινήσει και δουλειά. Είχα κάνει τράπεζα γάλακτος που όμως σχεδόν τελείωσε. Καθημερινά το παιδί από τις 8 το πρωί που την θηλάζω ως τις 6 που επιστρέφω σπίτι τρώει 2χ150ml γεύματα που της αφήνω ενώ εγώ κάνω 2 αντλήσεις στο γραφείο.

Δυστυχώς πια βγάζω περίπου 160 με 240ml συνολικά και έτσι δεν αναπληρώνω 100% την επόμενη ημέρα. Δεν θέλω να ξεκινήσω ξένο, έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να αυξήσω την παραγωγή μου; Δοκίμασα βραδινή άντληση αλλά δεν το ξανακάνω, κουράζομαι τρομερά και μειώνεται χειρότερα.

 

Επίσης πιο πάνω που λέτε για την διατρόφη, εμένα κορίτσια μου μειώνεται το γάλα πολύ όταν δεν τρώω αρκετά ή όταν τρώω πολύ σαλάτες, λαχανικά και όσπρια κι όχι κρέας...

Link to comment
Share on other sites

iris, συμβαίνει μερικές φορές τα μωράκια με χαμηλό βάρος να είναι πιο αδύναμα στο θηλασμό, να κουράζονται εύκολα. Δοκίμασε να την ξυπνάς για να συνεχίσει το φαί της, τρίβοντας λίγο το αυτάκι της πχ. Και κάνε κι εσύ μαλάξεις στο στήθος σου ταυτόχρονα. Μίλα και μ'ένα σύμβουλο. Παίρνουν γύρω στα 40-60ευρώ. Θα σου έλεγα να βρεις κάποιον που να είναι και παιδίατρος μαζί. Γκουγκλαρέ το και θα βρεις ολόκληρη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Θηλάζω αποκλειστικά το 4,5 μηνών κοριτσάκι μου και έχω ξεκινήσει και δουλειά. Είχα κάνει τράπεζα γάλακτος που όμως σχεδόν τελείωσε. Καθημερινά το παιδί από τις 8 το πρωί που την θηλάζω ως τις 6 που επιστρέφω σπίτι τρώει 2χ150ml γεύματα που της αφήνω ενώ εγώ κάνω 2 αντλήσεις στο γραφείο.

Δυστυχώς πια βγάζω περίπου 160 με 240ml συνολικά και έτσι δεν αναπληρώνω 100% την επόμενη ημέρα. Δεν θέλω να ξεκινήσω ξένο, έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να αυξήσω την παραγωγή μου; Δοκίμασα βραδινή άντληση αλλά δεν το ξανακάνω, κουράζομαι τρομερά και μειώνεται χειρότερα.

 

Επίσης πιο πάνω που λέτε για την διατρόφη, εμένα κορίτσια μου μειώνεται το γάλα πολύ όταν δεν τρώω αρκετά ή όταν τρώω πολύ σαλάτες, λαχανικά και όσπρια κι όχι κρέας...

 

Να σου ζήσει!!!

Πέρασα τα ίδια στο πρώτο μου παιδί... Οταν απουσιάζεις από το μωρό σου για δέκα ώρες, όταν δεν μπορείς να κάνεις αντλήσεις βάσει πρωτοκόλλου αλλά στα κλεφτά μόλις βρεις 5-10 λεπτά ελεύθερο χρόνο είναι θαύμα που συνεχίζεις να θηλάζεις.

Μαγική λύση δεν έχω να σου προτείνω, δυστυχώς. Αυτά που έκανα εγώ (γύρισα στη δουλειά στις 45 μέρες και παρά το ότι είχα γεμίσει την κατάψυξη τα αποθέματα εξαντλήθηκαν στους 4 μήνες):

1) συνέχιση των δύο αντλήσεων στο γραφείο

2) άντληση το Σάββατο και την Κυριακή το πρωί (στις 6 η ώρα ... :-(

3) ξεκούραση όσο το δυνατόν περισσότερη

4) διατροφή με βάση το κρέας, τα μακαρόνια και τις πατάτες. Η υγιεινή διατροφή με λαχανικά κλπ. είναι για όσες έχουν την πολυτέλεια να μένουν σπίτι αγκαλιά με τα μωρά τους και δεν χρειάζεται να δαπανήσουν σωματική και πνευματική ενέργεια για να λειτουργούν με ακρίβεια και λογική στην εργασία τους.

 

Αυτά! Και προσπάθησε, όσο μπορείς, να μην έχεις τύψεις και να μην βλέπεις ως ήττα σου τα 60-90ml/μέρα συμπλήρωμα που δίνεις στο μωράκι.

 

Σε νιώθω όσο δεν φαντάζεσαι. Έχουν περάσει 6 χρόνια από τότε και άλλα δύο παιδιά και η ανάμνηση της πίκρες και της αγωνίας δεν έχει ξεθωριάσει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!!

Πέρασα τα ίδια στο πρώτο μου παιδί... Οταν απουσιάζεις από το μωρό σου για δέκα ώρες, όταν δεν μπορείς να κάνεις αντλήσεις βάσει πρωτοκόλλου αλλά στα κλεφτά μόλις βρεις 5-10 λεπτά ελεύθερο χρόνο είναι θαύμα που συνεχίζεις να θηλάζεις.

Μαγική λύση δεν έχω να σου προτείνω, δυστυχώς. Αυτά που έκανα εγώ (γύρισα στη δουλειά στις 45 μέρες και παρά το ότι είχα γεμίσει την κατάψυξη τα αποθέματα εξαντλήθηκαν στους 4 μήνες):

1) συνέχιση των δύο αντλήσεων στο γραφείο

2) άντληση το Σάββατο και την Κυριακή το πρωί (στις 6 η ώρα ... :-(

3) ξεκούραση όσο το δυνατόν περισσότερη

4) διατροφή με βάση το κρέας, τα μακαρόνια και τις πατάτες. Η υγιεινή διατροφή με λαχανικά κλπ. είναι για όσες έχουν την πολυτέλεια να μένουν σπίτι αγκαλιά με τα μωρά τους και δεν χρειάζεται να δαπανήσουν σωματική και πνευματική ενέργεια για να λειτουργούν με ακρίβεια και λογική στην εργασία τους.

 

Αυτά! Και προσπάθησε, όσο μπορείς, να μην έχεις τύψεις και να μην βλέπεις ως ήττα σου τα 60-90ml/μέρα συμπλήρωμα που δίνεις στο μωράκι.

 

Σε νιώθω όσο δεν φαντάζεσαι. Έχουν περάσει 6 χρόνια από τότε και άλλα δύο παιδιά και η ανάμνηση της πίκρες και της αγωνίας δεν έχει ξεθωριάσει καθόλου...

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως την πάτησα κι εγώ που διάβαζα πως δεν μειώνεται το γάλα απ΄την διατροφή της μητέρας και θέλησα να κάνω λίγη υγ. διατροφή για να επανέλθει γρηγορότερα το σώμα μου. Από τότε έχω διαρκώς προβλήματα με την γαλουχία και την κρατώ "αποκλειστική" με νύχια και με δόντια. Εχεις δίκιο και για την κούραση αλλά και για τις αναμνήσεις... Δεν ξεθωριάζουν..

 

Ελπίζω πως από την Παρασκευή που έχουμε παιδίατρο θα μπούμε σε στέρεες, οπότε θα κερδίζω ίσως μία άντληση την ημέρα και θα μπορώ να αναπληρώνω λίγο.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...