Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καλησπέρα Zerberini! Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και τις συμβουλές! Θα τις ακολουθήσω και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά! Στην αρχή απογοητεύτηκα και αγόρασα γάλα σε σκόνη για να συμπληρώσω το γεύμα της αλλά τελικά δεν της έδωσα. Τρωει μόνο από το στήθος και χορταίνει! Είχες δικιο... Και πάλι σ'ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα Zerberini! Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και τις συμβουλές! Θα τις ακολουθήσω και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά! Στην αρχή απογοητεύτηκα και αγόρασα γάλα σε σκόνη για να συμπληρώσω το γεύμα της αλλά τελικά δεν της έδωσα. Τρωει μόνο από το στήθος και χορταίνει! Είχες δικιο... Και πάλι σ'ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!

 

Σου ευχομαι να πηγαινουν ολα καλά και να χαιρεσαι το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...θα 'θελα κι εγώ να αναφέρω την εμπειρία μου...

Είμαι μαμά εδώ κ 3μισή μήνες...αν κ γέννησα με καισαρική θήλαζα από το πρώτο κιόλας λεπτό...ο μπέμπης έπιασε αμέσως το στήθος κ σχετικά εύκολα,βέβαια την 3η μέρα φάνηκε ότι άρχισε να κατεβαίνει αρκετό γάλα!Τον μικρό τον είχα 24ωρο δίπλα μου,θεωρώ ότι είναι απαραίτητο αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...αν κ η καισαρική με τσάκισε στην κυριολεξία τα 2 πρώτα 24ωρα! Όταν με το καλό πήγαμε σπίτι μας την τρίτη μέρα όλα πήγαιναν καλά με το θηλασμό!Ήμουν σίγουρη για τον εαυτό μου ότι θα τον θήλαζα το λιγότερο 6μήνες...όμως περίπου στις 3εβδομάδες έφτασα να τα έχω παίξει...είχα φτάσει κ 6ώρα να έχω το μωρό στο στήθος...εξαντλήθηκα αν κ είμαι άτομο με μεγάλες αντοχές!Μίλησα κ με τη γυναικολόγο κ με τη μαία μου,η οποία με το που της είπα ότι έχω το μωρό στο στήθος 4-5-6 ώρες σερί,μου είπε ότι το παιδί δε χορταίνει με το γάλα μου κ να του δώσω συμπλήρωμα ξένο...οπότε από τότε μέχρι κ σήμερα κάνουμε 5-6θηλασμούς και μετά από κάθε θηλασμό του δίνω ξένο. Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να τσινάει λίγο με το θηλασμό,απ'ότι είδα με το θήλαστρο δε βγάζω ούτε 50 στο σύνολο...παρ'όλα αυτά τον ζορίζω λίγο πριν του δώσω το ξένο. Ώρες ωρες στεναχωριέμαι κ απογοητεύομαι που δεν τον θηλάζω αποκλειστικά..ειδικά τώρα τελευταία που τον βλέπω να ζορίζεται κ σκέφτομαι ότι ίσως έφτασε η ώρα του τελους του μητρικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...θα 'θελα κι εγώ να αναφέρω την εμπειρία μου...

Είμαι μαμά εδώ κ 3μισή μήνες...αν κ γέννησα με καισαρική θήλαζα από το πρώτο κιόλας λεπτό...ο μπέμπης έπιασε αμέσως το στήθος κ σχετικά εύκολα,βέβαια την 3η μέρα φάνηκε ότι άρχισε να κατεβαίνει αρκετό γάλα!Τον μικρό τον είχα 24ωρο δίπλα μου,θεωρώ ότι είναι απαραίτητο αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...αν κ η καισαρική με τσάκισε στην κυριολεξία τα 2 πρώτα 24ωρα! Όταν με το καλό πήγαμε σπίτι μας την τρίτη μέρα όλα πήγαιναν καλά με το θηλασμό!Ήμουν σίγουρη για τον εαυτό μου ότι θα τον θήλαζα το λιγότερο 6μήνες...όμως περίπου στις 3εβδομάδες έφτασα να τα έχω παίξει...είχα φτάσει κ 6ώρα να έχω το μωρό στο στήθος...εξαντλήθηκα αν κ είμαι άτομο με μεγάλες αντοχές!Μίλησα κ με τη γυναικολόγο κ με τη μαία μου,η οποία με το που της είπα ότι έχω το μωρό στο στήθος 4-5-6 ώρες σερί,μου είπε ότι το παιδί δε χορταίνει με το γάλα μου κ να του δώσω συμπλήρωμα ξένο...οπότε από τότε μέχρι κ σήμερα κάνουμε 5-6θηλασμούς και μετά από κάθε θηλασμό του δίνω ξένο. Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να τσινάει λίγο με το θηλασμό,απ'ότι είδα με το θήλαστρο δε βγάζω ούτε 50 στο σύνολο...παρ'όλα αυτά τον ζορίζω λίγο πριν του δώσω το ξένο. Ώρες ωρες στεναχωριέμαι κ απογοητεύομαι που δεν τον θηλάζω αποκλειστικά..ειδικά τώρα τελευταία που τον βλέπω να ζορίζεται κ σκέφτομαι ότι ίσως έφτασε η ώρα του τελους του μητρικού.

 

Καλημερα!Να σου ζησει το μωρακι σου!Θα σου γραψω πανω κατω αυτα που εγραψα και στα κοριτσια πιο πριν.

Αν θελεις μπορεις να θηλασεις αποκλειστικα.Ριξε μια ματια στο λινκ που παρεθεσα στην nanti172:

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/επαναγαλακτισμός-ή-πως-να-κόψετε-το-συ/

Τωρα, το γαλα που βγαζουμε με το θηλαστρο δεν ειναι ενδεικτικο της παραγωγης μας.Εγω θηλαζω αποκλειστικα αλλά δεν μπορω να βγαλω πανω απο 40 βαρια βαρια 50μλ τη φορά και η μικρη μου τρωει 150-200μλ.Με το θηλαστρο δεν μπορω, αυτη ομως μπορει.

Οσο για την περιοδο που το μωρο ηθελε στηθος τοσες ωρες ειναι οι λεγομενοι μαραθωνιοι θηλασμοι.Αυτους τους κανει το μωρο για να εγκατασταθει η γαλουχια ή σε φασεις ταχειας αναπτυξης για να αυξησει το γαλα.Εκτος αυτων το μωρο θελει να πιπιλαει το στηθος ειδικα τον πρωτο καιρο για να νιωθει την ασφαλεια και την ζεστασια στην αγκαλια της μαμας του.Οπως καταλαβαινεις αν τοτε δεν ειχες ακουσει τις συμβουλες της μαιας και της γιατρου τωρα θα θηλαζες αποκλειστικα.Λιγοι ειναι οι σωστα ενημερωμενοι για το θηλασμο.Επισης, στο 3μηνο τα μωρα περνανε μια εντονη φαση ταχειας αναπτυξης και τοτε οι περισσοτερες μαμαδες θεωρουν οτι το γαλα τους δεν φτανει και ξεκινουν το ξενο.

Αν θελεις στα αληθεια να θηλασεις αποκλειστικα μπορεις.Βαζε το μωρο στο στηθος οσο πιο συχνα μπορεις χωρις ωραριο και ακολουθα τις οδηγιες που γραφει στο λινκ!Παραλληλα ριξε μια ματια στα προηγουμενα ποστ αυτου του θεματος ή και σε αλλα θεματα.Θα βρεις παρομοιες περιπτωσεις και επιπλεον συμβουλες.Καλους θηλασμους και κρατα γερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα...θα 'θελα κι εγώ να αναφέρω την εμπειρία μου...

Είμαι μαμά εδώ κ 3μισή μήνες...αν κ γέννησα με καισαρική θήλαζα από το πρώτο κιόλας λεπτό...ο μπέμπης έπιασε αμέσως το στήθος κ σχετικά εύκολα,βέβαια την 3η μέρα φάνηκε ότι άρχισε να κατεβαίνει αρκετό γάλα!Τον μικρό τον είχα 24ωρο δίπλα μου,θεωρώ ότι είναι απαραίτητο αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...αν κ η καισαρική με τσάκισε στην κυριολεξία τα 2 πρώτα 24ωρα! Όταν με το καλό πήγαμε σπίτι μας την τρίτη μέρα όλα πήγαιναν καλά με το θηλασμό!Ήμουν σίγουρη για τον εαυτό μου ότι θα τον θήλαζα το λιγότερο 6μήνες...όμως περίπου στις 3εβδομάδες έφτασα να τα έχω παίξει...είχα φτάσει κ 6ώρα να έχω το μωρό στο στήθος...εξαντλήθηκα αν κ είμαι άτομο με μεγάλες αντοχές!Μίλησα κ με τη γυναικολόγο κ με τη μαία μου,η οποία με το που της είπα ότι έχω το μωρό στο στήθος 4-5-6 ώρες σερί,μου είπε ότι το παιδί δε χορταίνει με το γάλα μου κ να του δώσω συμπλήρωμα ξένο...οπότε από τότε μέχρι κ σήμερα κάνουμε 5-6θηλασμούς και μετά από κάθε θηλασμό του δίνω ξένο. Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να τσινάει λίγο με το θηλασμό,απ'ότι είδα με το θήλαστρο δε βγάζω ούτε 50 στο σύνολο...παρ'όλα αυτά τον ζορίζω λίγο πριν του δώσω το ξένο. Ώρες ωρες στεναχωριέμαι κ απογοητεύομαι που δεν τον θηλάζω αποκλειστικά..ειδικά τώρα τελευταία που τον βλέπω να ζορίζεται κ σκέφτομαι ότι ίσως έφτασε η ώρα του τελους του μητρικού.

 

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Είναι λογικό να κουράζεσαι και να εξαντλήσε μετά απο τη γέννα! Αν έκανες λιγάκι υπομονή θα έβλεπες οτι η κούραση ξαφνικά συνιθίζεται και δε σε ενοχλει πιά τόσο πολυ.. Δυστυχώς έπεσες σε γιατρό πολέμιο κατά του θηλασμου και σου έδωσε λάθος οδηγίες...

 

Εννοείται οτι το γάλα σου το έφτανε. απλά είχε ανάγκη την αγκαλιά σου... και όσο το μικρό σου ζητούσε γάλα, τόσο θα αυξανόταν η παραγωγή σου... αυτή είναι η μοναδική αλήθεια...

 

Παρόλα αυτά ακόμα δεν είναι αργά! Μπορείς και πάλι να θηλάσεις αποκλειστικα και αν πάρεις βοήθεια απο ένα σωστό σύμβουλο θα το κάνεις πολύ πιο γρήγορα απο οτι φαντάζεσαι... είναι κρίμα να στερήσεις στο μωράκι σου τα τόσα καλά που του προσφέρει το γάλα σου...

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και να χαιρεστε τα μωρακια σας!ειμαι μαμα εδω κ 32 ημ.ενος αγοριου.το θηλαζω αποκλειστικα ,αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι κανει πρασινοκιτρινα κ περισσοτερο πρασινα κακακια!εντωμεταξυ εχω γαλα μπολικο κ φοβαμαι οτι αυτο συμβαινει γιατι τρωει το πρωτο γαλα που ειναι για να ξεδιψαει κ οχι το αλλο που ειναι το λιπαρο.εντωμεταξυ σημερα αντλησα περιπου70μλ απο το ενα στηθος που το νιωθω κ βαρυτερο και μου φανηκε λιγο αραιο.

τι ρευστοτητα,τι χρωμα πρεπει να εχει το γαλα??

πειραζει που τα κακακια δεν ειναι παντα μουσταρδι με κοκκους?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και να χαιρεστε τα μωρακια σας!ειμαι μαμα εδω κ 32 ημ.ενος αγοριου.το θηλαζω αποκλειστικα ,αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι κανει πρασινοκιτρινα κ περισσοτερο πρασινα κακακια!εντωμεταξυ εχω γαλα μπολικο κ φοβαμαι οτι αυτο συμβαινει γιατι τρωει το πρωτο γαλα που ειναι για να ξεδιψαει κ οχι το αλλο που ειναι το λιπαρο.εντωμεταξυ σημερα αντλησα περιπου70μλ απο το ενα στηθος που το νιωθω κ βαρυτερο και μου φανηκε λιγο αραιο.

τι ρευστοτητα,τι χρωμα πρεπει να εχει το γαλα??

πειραζει που τα κακακια δεν ειναι παντα μουσταρδι με κοκκους?

 

Καλησπέρα!Να σου ζήσει ο μπέμπης! Το τι χρώμα και σύσταση πρέπει να έχει το γάλα άστο. Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ, ειναι το γάλα που χρειαζεται το μωρο σου.Τα κακά πρεπει να ειναι μουσταρδι αλλά οχι απαραιτητα παντα με κοκκους. Αυτό που περιγράφεις μάλλον για υπερπαραγωγή μου κάνει, δλδ οπως πολυ σωστα υπόθεσες μαλλον εχεις αρκετο γαλα και δεν προλαβαινει να πιει το πιο παχυ. Για να το σταματήσεις αυτο ξεκινα να τον ταΐζεις απο το ιδιο στηθος για 2 γευματα. Αν περνούν οι μερες και δεν δεις βελτιωση καντο για 3 γευματα. Ετσι θα μειωσεις το γαλα στα επιθυμητα επιπεδα και θα πινει και απο το παχυ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και να χαιρεστε τα μωρακια σας!ειμαι μαμα εδω κ 32 ημ.ενος αγοριου.το θηλαζω αποκλειστικα ,αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι κανει πρασινοκιτρινα κ περισσοτερο πρασινα κακακια!εντωμεταξυ εχω γαλα μπολικο κ φοβαμαι οτι αυτο συμβαινει γιατι τρωει το πρωτο γαλα που ειναι για να ξεδιψαει κ οχι το αλλο που ειναι το λιπαρο.εντωμεταξυ σημερα αντλησα περιπου70μλ απο το ενα στηθος που το νιωθω κ βαρυτερο και μου φανηκε λιγο αραιο.

τι ρευστοτητα,τι χρωμα πρεπει να εχει το γαλα??

πειραζει που τα κακακια δεν ειναι παντα μουσταρδι με κοκκους?

 

Για τη σύσταση του γάλακτος μην αγχώνεσαι, είναι η καλύτερη για το παιδί σου. το θήλαστρο δεν είναι αντιπροσωπευτικό του γάλακτος που παίρνει το μωρό σου σε κάθε γεύμα.

Για τα κακάκια δες κι εδώ... http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD/ κι εγώ στο δεύτερο δεν είχα το επιθυμητό χρώμα.... άρχισα να δίνω 1 στήθος ανά 6!!! ώρες και πάλι δεν διορθώθηκε. ώσπου μου είπαν οι κοπέλες (και το παραπάνω άρθρο) ότι καμιά φορά και τα πράσινα κακά είναι φυσιολογικά. Δώσε 1 στήθος κάθε 2 γεύματα. αν δεις διαφορά καλώς... αν όχι, έχε στο μυαλό σου ότι μπορεί να είναι όλα εντάξει. από βάρος πως πάτε?

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Να σου ζήσει ο μπέμπης! Το τι χρώμα και σύσταση πρέπει να έχει το γάλα άστο. Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ, ειναι το γάλα που χρειαζεται το μωρο σου.Τα κακά πρεπει να ειναι μουσταρδι αλλά οχι απαραιτητα παντα με κοκκους. Αυτό που περιγράφεις μάλλον για υπερπαραγωγή μου κάνει, δλδ οπως πολυ σωστα υπόθεσες μαλλον εχεις αρκετο γαλα και δεν προλαβαινει να πιει το πιο παχυ. Για να το σταματήσεις αυτο ξεκινα να τον ταΐζεις απο το ιδιο στηθος για 2 γευματα. Αν περνούν οι μερες και δεν δεις βελτιωση καντο για 3 γευματα. Ετσι θα μειωσεις το γαλα στα επιθυμητα επιπεδα και θα πινει και απο το παχυ.

ναι αλλα ετσι δεν αυξανεται η ζητηση και θα εχω υπερπαραγωγη?τελικα δεν ειναι ευκολη δουλεια ο θηλασμος .

σοφια απο βαρος καλα τα παμε.στις 15 μερες πηρε 700γρ κ τωρα βλεπω οτι βαρυνε αρκετα!τον ζυγησα κ βλεπω οτι πηρε 1.6κιλα απο της 17σεπτ που γεννηθηκε!την αλλη εβομαδα θα παμε στον γιατρο οποτε θα ξερω επακριβως.

οσο για την υπερπαραγωγη ηπια κ λιγο φασκομηλο που λενε οτι κοβει λιγο το γαλα!σαν να ειδα αποτελεσματα αλλα δεν ξερω αν ειναι απο αυτο,γιατι μειωσα κ το φαγητο μου λιγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αλλα ετσι δεν αυξανεται η ζητηση και θα εχω υπερπαραγωγη?τελικα δεν ειναι ευκολη δουλεια ο θηλασμος .

σοφια απο βαρος καλα τα παμε.στις 15 μερες πηρε 700γρ κ τωρα βλεπω οτι βαρυνε αρκετα!τον ζυγησα κ βλεπω οτι πηρε 1.6κιλα απο της 17σεπτ που γεννηθηκε!την αλλη εβομαδα θα παμε στον γιατρο οποτε θα ξερω επακριβως.

οσο για την υπερπαραγωγη ηπια κ λιγο φασκομηλο που λενε οτι κοβει λιγο το γαλα!σαν να ειδα αποτελεσματα αλλα δεν ξερω αν ειναι απο αυτο,γιατι μειωσα κ το φαγητο μου λιγο.

 

Το βάρος του φαίνεται ότι είναι σούπερ (όταν πας στο γιατρό γράψε καλύτερα αναλυτικά τις ζυγίσεις: βάρος γέννησης, βάρος εξόδου και βάρος μέτρησης με ημερομηνίες) που σημαίνει πως ότι κάνεις το κάνεις πάαααρα πολύ καλά και μπράβο σου!

Αν δώσεις 1 στήθος ανά 2 γεύματα η παραγωγή μειώνεται, οπότε αν τα πράσινα κακάκια είναι αποτέλεσμα υπερπαραγωγής θα δεις αποτελέσματα.

Η γαλουχία εδραιώνεται και ο θηλασμός "στρώνει" όσον αφορά την ζήτηση και την παραγωγή περίπου στις 40 ημέρες. Είστε πολύ κοντά λοιπόν....

Ακολούθησε αυτή την οδηγία και πες μας τι βλέπεις.... για το φασκόμηλο απ' όσο έχω διαβάσει χρειάζονται αρκετά φλυτζάνια την ημέρα για να μειωθεί η παραγωγή... όσο για το φαγητό που περιόρισες, μάλλον εσένα θα βοηθήσει να χάσεις κανένα κιλό γρηγορότερα, το γάλα σου όμως θα παραμείνει όσο χρειάζεται το μωρό σου!!! :D

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ετσι δεν αυξανεται η ζητηση και θα εχω υπερπαραγωγη?τελικα δεν ειναι ευκολη δουλεια ο θηλασμος .

σοφια απο βαρος καλα τα παμε.στις 15 μερες πηρε 700γρ κ τωρα βλεπω οτι βαρυνε αρκετα!τον ζυγησα κ βλεπω οτι πηρε 1.6κιλα απο της 17σεπτ που γεννηθηκε!την αλλη εβομαδα θα παμε στον γιατρο οποτε θα ξερω επακριβως.

οσο για την υπερπαραγωγη ηπια κ λιγο φασκομηλο που λενε οτι κοβει λιγο το γαλα!σαν να ειδα αποτελεσματα αλλα δεν ξερω αν ειναι απο αυτο,γιατι μειωσα κ το φαγητο μου λιγο.

 

Έτσι δεν αυξάνεται η ζήτηση αλλά το αντίθετο. Δίνοντας το ίδιο στήθος 2 φορές στη σειρά, το άλλο στήθος επειδή δεν αδειάζει τόσο συχνά παίρνει το μήνυμα να παράγει λιγότερο γάλα, κατάλαβες;Η ποσότητα του φαγητού που τρως δεν επηρεάζει το πόσο γάλα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που το έφερε η κουβέντα: το πόσο τρως δεν επηρεάζει την ποσότητα του γάλακτος που παράγεις. Το τι τρως επηρεάζει την ποιότητα;

Εγώ ήξερα ότι δεν την επηρεάζει και το υποστήριζα βάση του ότι η κάθε μάνα παράγει το κατάλληλο γάλα για το μωρό της και ότι το γάλα παίρνει τις ουσίες από τις "αποθήκες" του οργανισμού της γυναίκας. Αλλά πρόσφατα σε κουβέντα με άλλη θηλάζουσα υποστήριξε ότι η διατροφή επηρεάζει την ποιότητα.Της ανέφερα ότι θηλάζω ανά 1μιση-2 ώρες μέρα νύχτα και μου είπε ότι ίσως το γάλα μου δεν είναι αρκετά παχύ λόγω διατροφής και γι αυτό συμβαίνει αυτο. Ισχύει κάτι τέτοιο;Μπορεί κάποια να μου πει με σιγουριά γιατί υποστήριζα το αντιθετο μέχρι τώρα και δε θέλω να παραπληροφορώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, όμως νομίζω ότι γενικά, το πόσο συχνά θηλάζει ένα παιδάκι έχει να κάνει με το παιδάκι περισσότερο από ότι με το γάλα της μητέρας. Τα μωράκια με συχνές αναγωγές πχ κάνουν συχνά μικρά γεύματα. Και ο δικός μου τώρα τελευταία το ίδιο.

 

Τα θρεπτικά συστατικά πρώτα θα πάνε στο γάλα και έπειτα στον οργανισμό της μητέρας, αυτό με τις αποθήκες έχω διαβάσει κι εγώ ότι ισχύει. Τίποτα όμως δεν είναι απόλυτο. Αν υπάρχει έλλειψη από κάτι στην διατροφή, στο τέλος θα περάσει και από το γάλα αργά ή γρήγορα.

 

Πρόσφατα διάβαζα ένα άρθρο με έρευνα από την Βρετανία που σχετίζει τις διατροφικές συνήθειες με τα θρεπτικά συστατικά στο γάλα.

 

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2358435/Do-new-mums-need-99-test-quality-breast-milk-Or-just-needless-scaremongering.html

 

Πάντως σαν τρόπος ελέγχου της υπερπαραγωγής, δεν νομίζω ότι συστήνεται... Μπορεί να κάνω λάθος, όμως νομίζω ότι η υπερπαραγωγή αφορά το πρώτο γάλα που κατεβαίνει σε κάθε θηλασμό (αυτό το «αραιό» που λέμε).

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι δεν αυξάνεται η ζήτηση αλλά το αντίθετο. Δίνοντας το ίδιο στήθος 2 φορές στη σειρά, το άλλο στήθος επειδή δεν αδειάζει τόσο συχνά παίρνει το μήνυμα να παράγει λιγότερο γάλα, κατάλαβες;Η ποσότητα του φαγητού που τρως δεν επηρεάζει το πόσο γάλα έχεις.

καλημερα και καλη εβδομαδα!μπερδευτηκαμε λιγο!η κοπελα λεγοντας να δινω το ιδιο στηθος 2φορες εννοουσε το πιο αδειο και γω καταλαβα το πιο γεματο(με την εννοια να το αδειασω λιγο να ερθει στα ισια του μην μου πετρωσει)!anyway!αντιληφθειν!τα ψιλοεφερα σε μια ισοροπια μου φαινεται και τα κακα του αρχιζουν να γινονται μουσταρδι!

ευλογες οι αποριες σου στο αλλο μηνυμα!νομιζω οτι επηρεαζεται η ποιοτητα απο την διατροφη μας,αφου αν τρωμε καλα ,σημαινει οτι ειμαστε φουλ στις βιταμινες κτλ ,αρα εχουμε καλες ''αποθηκες''και αρα παραγουμε καλο γαλα!παρατηρησα οτι αν δεν τρωω καλα και εχω θηλασει νιωθω αδυναμια και λιγο ζαλαδιτσα ή ποναν τα κοκκαλα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ψιλοεφερα σε μια ισοροπια μου φαινεται και τα κακα του αρχιζουν να γινονται μουσταρδι!

Ωραια!!

 

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, όμως νομίζω ότι γενικά, το πόσο συχνά θηλάζει ένα παιδάκι έχει να κάνει με το παιδάκι περισσότερο από ότι με το γάλα της μητέρας.

 

Θα συμφωνήσω. Αυτό προσπαθούσα να της εξηγησω. Το οτι τρωει πιο συχνα δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του γαλακτος. Αν ηταν ετσι σε καθε αλμα αναπτυξης θα λεγαμε οτι το γαλα εγινε νερο. Επισης υπαρχουν μανες που σταματουν το θηλασμο για να σταματησουν τα νυχτερινα ξυπνηματα αλλά και παλι το μωρο τους ξυπνα για γαλα.

 

Αν υπάρχει έλλειψη από κάτι στην διατροφή, στο τέλος θα περάσει και από το γάλα αργά ή γρήγορα.

 

Για να φτασει στο σημειο να εχει ελλειψεις το γαλα πρωτα θα εχει ελλειψεις η μητερα ομως, σωστα; Θελω να πω θα εχει καποιες ενδειξεις οτι οι "αποθηκες" της "αδειαζουν" πριν φτασουμε στο σημειο μη αρκετα θρεπτικου γαλακτος. Ζαλαδες, πονοκεφαλο ή κατι τετοιο. Και για να φτασουμε σε τετοιο σημειο θα πρεπει υποθετω να κανουμε καποια πολυ πολυ αυστηρη διαιτα ή να μην εχουμε φαϊ να φαμε.

 

Πάντως σαν τρόπος ελέγχου της υπερπαραγωγής, δεν νομίζω ότι συστήνεται...

 

Οχι δεν εθεσα το ερωτημα για καταπολεμηση της υπερπαραγωγης αλλά καθαρα για δικους μου λογους ενημερωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Zerberini, εγώ πάντως που έχω έλλειψη Β12, δεν την νοιώθω και δεν την καταλαβαίνω.. Αποθήκες δεν ξέρω αν υπάρχουν για όλες τις ουσίες πχ κάποιες βιταμίνες όπως η C είναι υδροδιαλυτές, αναρωτιέμαι πως αποθηκεύονται αυτές, δεν αποβάλλονται με τα ούρα;;; Ειλικρινά δεν ξέρω..

 

Πάντως πιστεύω ότι για μία γυναίκα με καλή υγεία που σιτίζεται νορμάλ δεν τίθεται θέμα ελλείψεων από το γάλα. Στο άρθρο πάντως δεν μιλάει για σοβαρές ελλείψεις αλλά για τις διαφορές στο γάλα γυναικών σε υδατάνθρακες, λίπη και πρωτεΐνες, εντός των φυσιολογικών ορίων και πως αυτό σχετίζεται με την διατροφή τους.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες Busybee! Μακαρι να μπορουσε να μας απαντησει καποιος με σιγουρια και τεκμηριωμενα. Παντως εγω εξακολουθω να πιστευω μεχρι αποδειξεως του εναντιον οτι οπως λες:

για μία γυναίκα με καλή υγεία που σιτίζεται νορμάλ δεν τίθεται θέμα ελλείψεων από το γάλα.

τουλαχιστον οχι σε σημειο που η διατροφη να προσδιοριζει ποσο παχυ ειναι, αν το μωρο θα βαλει βαρος ή οχι και ποσο συχνα θα τρωει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοπέλες μου γεια σας. Συγγνώμη για το μεγάλο πόστ....

 

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα...:-(

 

Το μωρο συνέχισε να ειναι ιδιοτροπο να δυσκολεύεται να τρωει και στο στήθος και στο μπιμπερο... Συνέχισε μια να βάζει μια να χάνει βαρος... Γιατρός συγγενείς κ φίλοι να με λυπούνται να το λυπούνται, να συμβουλεύουν να πιει λίγη φορμουλα. Εγώ να νοιωθω τύψεις αλλα αποφασίζω πως με θλίβει περιςςοτερο να βλέπω το μωρο να χάνει βαρος. Και μετα απο μια νύχτα απιςτευτης κούρασης ξύπνια κάθε μια ώρα για θηλασμο, στις 1,2,3,4,5,6,7,8,9 (Ε μετα σηκώθηκα), είπα εντάξει θα δίνω και λίγη φορμουλα (τωρα κατάλαβα πως αυτό ειναι η αρχή του τέλους). Το κάνω λοιπόν περιμένοντας κάποιο θετικό αποτέλεσμα με το βαρος. Θεαματικά αποτελέσματα δε βλέπουμε. Ιδιοτροπίες με το μπιμπερο μια τρωει μια δε τρωει.. Προσπαθώ μόνο ένα γεύμα να ειναι φορμουλα. Δε συντονίζονται με τον αδελφούλη στο θηλαςμο. Μια ο ένας μια ο άλλος. Τεςπα, άρρωστα αδερφουλης λίγες μυξουλες. Και την άλλη βδομάδα έχουμε το Πρώτο κερασάκι στη τούρτα έπαθε βρογχιτιδα ο άλλος, ο ιδιοτροπούλης. Δε μπορεί να αναπνεύσει, βηχει, δε μπορώ να τον θηλαςω μαζί με τον αλλο για να μη κολλήσει... Κάθε 3 ώρες πρεπει να του κάνω μάσκες... 5 μέρες τωρα δεν του πέρασε. Βγάζω γαλα συνέχεια, θέλω να σταματήσω τη φορμουλα και επιτέλους καταφέρνω μετα απο τόσο καιρό να δώ διάφορα! Αυξήθηκε η παραγωγη μου! Εντάξει μη φανταστείτε άντληση και απο τα δυο πάντα σχεδόν πανω απο 100. Πριν έβγαζα 50 με το ζόρι.

2ο κερασάκι, παθαίνω μαστιτιδα, πυρετός 39,6 πόνος στο στήθος, ρίγος τρεμουλο... Μαςτιτιδα στο καλό μου στήθος αυτό που έβγαζε το πολυ γαλα, διπλάσιο απο το αλλο... Τέλος... Γάλα Γιοκ... Μειώθηκε στο ελάχιστο... Συνεχίζω να βγάζω γαλα, να θηλαζω, να δίνω φορμουλα, να κάνω μάσκες να αλλάζω πάνες να κοιμίζω να παίζω τα 2 μωρα. Είμαι σαν το φάντασμα, ζομπι. Πίνω αντιβίωση. Ξέχασα να πω μαζί με τη μαστιτιδα επιαςα και γω ένα ωραιότατο βήχα... Άρρωστος ήταν κι ο άντρας μου, η μαμά μου όλοι. Πως να γλιτώσουμε. Τεσπα. Τουλάχιστο κτυπά ξύλο, προς το παρόν, ξαναχτυπά ξύλο ο άλλος δεν έπαθε βρογχιτιδα... Παρακαλάμε να μη πάθει.

 

Κορίτσια, δε ξέρω τι θέλω να μου πείτε. Πείτε μου κάτι. Οτιδήποτε.

 

Εγώ θελω να πω ένα πράγμα που έμαθα και είμαι σίγουρη πλέον. Εάν θέλει κάποια κοπέλα να θηλάζει αποκλειστικα να παει σε παιδίατρο που ειναι όχι απλά υπέρ αλλα και κάπως φανατικός υπέρ του θήλασμου. Και να μην ακούει κανένα αλλο.

 

Και να πω ξανά ένα τεράστιο μπράβο σε όλες που τα κατάφεραν με τον αποκλειστικό θηλασμο και ιδιαίτερα σε αυτές που έχουν δίδυμα.

 

Εγώ θηλαζα μετα απο πολυ προσπάθεια και κόπο αποκλειστικά 3 -3,5 μήνες (να θυμίσω και το ότι ήταν πρόωρα ότι είχαν ικτερο για 3 μήνες ότι ξαναπάθα μαστιτιδα, ότι παρόλο το πρήξιμο απο τον γιατρό, πάλι δεν τον άκουσα και θηλαζα ενώ είχα πυρετό κτλ κτλ). Ειμαι πολυ περιφανη ιδιαίτερα που έβαζαν και 300 γρ ο καθένας τότε. Δεν είχα ποτέ το πολυ γαλα Που ακούω άλλες κοπέλες και με δίδυμα ότι όλα μια χαρά θηλαζουν 15 λεπτά και τα μωρα κοιμούνται 3ωρα και 4 ώρα... Εγώ κόπιασα, και κάθε ώρα θηλαζα, και για 1-2 ώρες συνεχόμενα θηλαζα και ξυπνουςα τις νύχτες να βγάλω γαλα.

 

Ούφου σας έπρηξα πάλι. Ευχαριστώ για όλη τη συμπαράσταση που μου δώσατε ειλικρινά όλες.

 

Δε θα σταματήσω αλλα για το αποκλειστικό κομμάτι το τρένο έφυγε. Θα αρχίσουμε κρεμουλες τωρα και φρούτο έτσι ελπίζω πως θα τα κατάφερω να δίνω κάποια γεύματα θηλασμο ως τους 6 μήνες που ήταν ο στόχος μου.

 

Πολλά φιλια σε όλες.

 

Χ

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι christine...Ολα αυτα που καταφερες ειναι...πολλα πολλα μπραβο!!Εκανες το καλυτερο για τα μωρα σου,οτι μπορουσες κι αυτο ειναι που μετραει τελικα.Τα μωρα χρειαζονται μια μαμα που μπορει να ειναι κοντα τους να τα βγαλει περα ακομα κι αν αυτο σημαινει μη αποκλειστικος θηλασμος. Συγχαρητηρια που εφτασες ως εδω, ηταν πραγματικος αθλος. Σου εχω ξαναπει οτι σε θαυμαζω! Κοιτα να ανασκουμπωθεις να ξεκουραστεις λιγο αν μπορεις και να χαρεις τα μωρακια σου. Σας ευχομαι να ειναι ολα περαστικα και σου στελνω θετικη ενεργεια!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες μου γεια σας. Συγγνώμη για το μεγάλο πόστ....

 

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα...:-(

 

Το μωρο συνέχισε να ειναι ιδιοτροπο να δυσκολεύεται να τρωει και στο στήθος και στο μπιμπερο... Συνέχισε μια να βάζει μια να χάνει βαρος... Γιατρός συγγενείς κ φίλοι να με λυπούνται να το λυπούνται, να συμβουλεύουν να πιει λίγη φορμουλα. Εγώ να νοιωθω τύψεις αλλα αποφασίζω πως με θλίβει περιςςοτερο να βλέπω το μωρο να χάνει βαρος. Και μετα απο μια νύχτα απιςτευτης κούρασης ξύπνια κάθε μια ώρα για θηλασμο, στις 1,2,3,4,5,6,7,8,9 (Ε μετα σηκώθηκα), είπα εντάξει θα δίνω και λίγη φορμουλα (τωρα κατάλαβα πως αυτό ειναι η αρχή του τέλους). Το κάνω λοιπόν περιμένοντας κάποιο θετικό αποτέλεσμα με το βαρος. Θεαματικά αποτελέσματα δε βλέπουμε. Ιδιοτροπίες με το μπιμπερο μια τρωει μια δε τρωει.. Προσπαθώ μόνο ένα γεύμα να ειναι φορμουλα. Δε συντονίζονται με τον αδελφούλη στο θηλαςμο. Μια ο ένας μια ο άλλος. Τεςπα, άρρωστα αδερφουλης λίγες μυξουλες. Και την άλλη βδομάδα έχουμε το Πρώτο κερασάκι στη τούρτα έπαθε βρογχιτιδα ο άλλος, ο ιδιοτροπούλης. Δε μπορεί να αναπνεύσει, βηχει, δε μπορώ να τον θηλαςω μαζί με τον αλλο για να μη κολλήσει... Κάθε 3 ώρες πρεπει να του κάνω μάσκες... 5 μέρες τωρα δεν του πέρασε. Βγάζω γαλα συνέχεια, θέλω να σταματήσω τη φορμουλα και επιτέλους καταφέρνω μετα απο τόσο καιρό να δώ διάφορα! Αυξήθηκε η παραγωγη μου! Εντάξει μη φανταστείτε άντληση και απο τα δυο πάντα σχεδόν πανω απο 100. Πριν έβγαζα 50 με το ζόρι.

2ο κερασάκι, παθαίνω μαστιτιδα, πυρετός 39,6 πόνος στο στήθος, ρίγος τρεμουλο... Μαςτιτιδα στο καλό μου στήθος αυτό που έβγαζε το πολυ γαλα, διπλάσιο απο το αλλο... Τέλος... Γάλα Γιοκ... Μειώθηκε στο ελάχιστο... Συνεχίζω να βγάζω γαλα, να θηλαζω, να δίνω φορμουλα, να κάνω μάσκες να αλλάζω πάνες να κοιμίζω να παίζω τα 2 μωρα. Είμαι σαν το φάντασμα, ζομπι. Πίνω αντιβίωση. Ξέχασα να πω μαζί με τη μαστιτιδα επιαςα και γω ένα ωραιότατο βήχα... Άρρωστος ήταν κι ο άντρας μου, η μαμά μου όλοι. Πως να γλιτώσουμε. Τεσπα. Τουλάχιστο κτυπά ξύλο, προς το παρόν, ξαναχτυπά ξύλο ο άλλος δεν έπαθε βρογχιτιδα... Παρακαλάμε να μη πάθει.

 

Κορίτσια, δε ξέρω τι θέλω να μου πείτε. Πείτε μου κάτι. Οτιδήποτε.

 

Εγώ θελω να πω ένα πράγμα που έμαθα και είμαι σίγουρη πλέον. Εάν θέλει κάποια κοπέλα να θηλάζει αποκλειστικα να παει σε παιδίατρο που ειναι όχι απλά υπέρ αλλα και κάπως φανατικός υπέρ του θήλασμου. Και να μην ακούει κανένα αλλο.

 

Και να πω ξανά ένα τεράστιο μπράβο σε όλες που τα κατάφεραν με τον αποκλειστικό θηλασμο και ιδιαίτερα σε αυτές που έχουν δίδυμα.

 

Εγώ θηλαζα μετα απο πολυ προσπάθεια και κόπο αποκλειστικά 3 -3,5 μήνες (να θυμίσω και το ότι ήταν πρόωρα ότι είχαν ικτερο για 3 μήνες ότι ξαναπάθα μαστιτιδα, ότι παρόλο το πρήξιμο απο τον γιατρό, πάλι δεν τον άκουσα και θηλαζα ενώ είχα πυρετό κτλ κτλ). Ειμαι πολυ περιφανη ιδιαίτερα που έβαζαν και 300 γρ ο καθένας τότε. Δεν είχα ποτέ το πολυ γαλα Που ακούω άλλες κοπέλες και με δίδυμα ότι όλα μια χαρά θηλαζουν 15 λεπτά και τα μωρα κοιμούνται 3ωρα και 4 ώρα... Εγώ κόπιασα, και κάθε ώρα θηλαζα, και για 1-2 ώρες συνεχόμενα θηλαζα και ξυπνουςα τις νύχτες να βγάλω γαλα.

 

Ούφου σας έπρηξα πάλι. Ευχαριστώ για όλη τη συμπαράσταση που μου δώσατε ειλικρινά όλες.

 

Δε θα σταματήσω αλλα για το αποκλειστικό κομμάτι το τρένο έφυγε. Θα αρχίσουμε κρεμουλες τωρα και φρούτο έτσι ελπίζω πως θα τα κατάφερω να δίνω κάποια γεύματα θηλασμο ως τους 6 μήνες που ήταν ο στόχος μου.

 

Πολλά φιλια σε όλες.

 

Χ

 

Να μην απογοητεύεσαι. Είσαι σούπερ! Τα έχεις καταφέρει υπέροχα μέχρι εδώ. Έχεις προσφέρει και θα συνεχίσεις να προσφέρεις τα καλύτερα που μπορείς στα μωρά σου, τα οποία είναι πολύ τυχερά που σε έχουν μαμά. Καλή συνέχεια.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Zerberini, εγώ πάντως που έχω έλλειψη Β12, δεν την νοιώθω και δεν την καταλαβαίνω.. Αποθήκες δεν ξέρω αν υπάρχουν για όλες τις ουσίες πχ κάποιες βιταμίνες όπως η C είναι υδροδιαλυτές, αναρωτιέμαι πως αποθηκεύονται αυτές, δεν αποβάλλονται με τα ούρα;;; Ειλικρινά δεν ξέρω..

 

Πάντως πιστεύω ότι για μία γυναίκα με καλή υγεία που σιτίζεται νορμάλ δεν τίθεται θέμα ελλείψεων από το γάλα. Στο άρθρο πάντως δεν μιλάει για σοβαρές ελλείψεις αλλά για τις διαφορές στο γάλα γυναικών σε υδατάνθρακες, λίπη και πρωτεΐνες, εντός των φυσιολογικών ορίων και πως αυτό σχετίζεται με την διατροφή τους.

Πολυ ωραια η συζητηση που ανοιξατε, με ενδιαφερει κι εμενα κι ακομα δεν εχω δωσει απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα.Επλιζω να με αφησει η μικρη να ολοκληρωσω την απαντηση μου, θα σας πω την εμπειρια μου.

 

-Θηλαζα κι εγω καθε 1,5 ωρα ολο τον πρωτο χρονο νομιζω. Ανεξαρτητα απο την ποιοτητα του γαλακτος πιστευω οτι ειναι δυσκολο για ενα παιδι που κανει τοσο μικρα και συχνα γευματα να πιει αρκετο παχυ γαλα.

Και ειναι πιο ευκολο για την μαμα να κανει εστω ελαφρα υπερπαραγωγη οταν το μωρο πιανει/αφηνει τη θηλη συνεχεια, ενεργοποιωντας την καθοδο του γαλακτος περισσοτερο απο οσο τελικα πινει.

Με αυτες τις σκεψεις αναρρωτιεμαι εκ των υστερων αν θα ηταν προτιμοτερο απο μια ηλικια και μετα να εβαζα εναν υποτυπωδη προγραμματισμο γευματωνicon_confused.gif αν και το μωρο δυσκολα μπορεις να το προγραμματησεις ωστοσο ισως η οδηγια που σου εδωσε ο γιατρος για χαμομηλι στον 4ο μηνα Ζερμπινι να μην ηταν τοσο παραλογη και σιγουρα δεν πιστευω οτι θα οδηγουσε σε αποθηλασμο(στον 4ο μηνα).

 

-Ημουν παντα πολυ αδυνατη, στην εγκυμοσυνη εβαλα 18 κιλα που τα εχασα μετα σε 3 μηνες.Οσο θηλαζα -με αποχη- ανησυχουσα για ασβεστιο και σιδηρο (οπως διαβαζα σε συζητησεις) ενω τελικα απο αυτα ημουν φουλ και βρηκα χαμηλη Β12 -ενιωθα απιστευτη κοπωση και πονους- στο κατωτατο οριο την Β-λιποπρωτεινη ανυπαρκτα τριγλυκεριδια και χολιστερινη. Ο παθολογος ειπε πως μου λειπει λιπος.Αρα αναρρωτιεμαι και το γαλα μου ποσο λιπος να περιεχει αραγε??? Η παιδιατρος ομως(που δεν ειναι και πολυ υπερ του θηλασμου αλλα ουτε και κατα) ειπε να μην ανησυχω γιατι το μωρο παιρνει παντα αυτο που χρειαζεται, απο εμενα θα λειψει οτι λειψει. Απλα πιθανοτατα εχει παρει γονιδιο καλου μεταβολισμου απο εμενα και γι αυτο ειναι ετσι αδυνατο.

Εγω ομως ακομα εχω τα ερωτηματικα μου.

Σημειωστε επισης οτι εκανα αποχη ενα χρονο απο γαλακτ/αυγο/μοσχαρι τις κυριες πηγες Β12 και λιπους -οποτε η διατροφη μου δεν χαρακτηριζοταν "φυσιολογικη"- σε συνδιασμο με το υποτιθεμενο γονιδιο "καλου μεταβολισμου"...

 

-Το βαρος δεν ειναι το μονο που ανησυχει, θα βαλω κι αλλη μια παραμετρο: βλεποντας το παιδι να κατακτα τα ανατυξιακα κατορθωματα στο τελευταιο φυσιολογικο χρονικο οριο αναρρωτιεμαι αν το γαλα μου επαιξε καποιο ρολο σε αυτο (αν δεχτω αυτο που λεει η Αγλαια οτι ο εγκεφαλος χρειαζεται λιπη). __________________

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ zerberini μου. Είσαστε όλες μεγάλο στήριγμα. Να σαι καλά και συ να χαίρεσαι το μωρακι σου. Χχχχ

Δεν πειραζει κοριτσι, τα παιδακια πανω απο απ'ολα χρειαζονται αγαπη για να μεγαλωσουν, κι εσυ τους τη δινεις.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...