Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Εσυ αν θες να θηλασεις αποκλειστικα θα τα καταφερεις μια χαρα αφου και το μωρο σου συνεργαζεται.Απλα μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια πρεπει να περναει πολλεεες ωρες στο στηθος.Ασε τις δουλειες, φροντισε τα πολυ βασικα οπως την προσωπικη σου υγιεινη και αν μπορεις να σε βοηθησει ο αντρας σου με τις δουλειες του σπιτιου και μαμα,πεθερα ή καποια πολυ καλη φιλη με το φαϊ.Παρολα αυτα αν πινει πολλα μλ ξενο γαλα μην το κοψεις μαχαιρι αλλά μειωνε το σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και το ξερω οτι σε καποιους απο το κοντινο συγγενικο κυκλο τους κακοφαινεται ακομα γιατι νιωθουν οτι εχω το μωρο κατ αποκλειστικοτητα και δεν μπορουν να το κοιμησουν ή να το ταϊσουν αυτοι!Ασε...μπαινακης βγαινακης!

 

αχ!!!! αυτο ακριβως το προβλημα εχω εγω με τα πεθερικα μου. ειναι το πρωτο εγγονι και εχουν παθει παρακρουση. απο τοτε που αποφασισα να προσπαθησω περισσοτερο με το θηλασμο εχουν στραβωσει γιατι δεν μπορουν να την εχουν αυτοι... τελοσπαντων αστα να πανε γιατι εχω τον πονο μου εχω και τον καθενα.

 

και επισης συγγενεις που θελουν να μπαστακωνονται με τις ωρες επισκεψη λες και εχω την ορεξη τους. μα επιτελους κανεις δεν καταλαβαινει πως θελω χρονο με το μωρο μου? ευτυχως εχω τον αντρα μου και καθαριζει αυτος :D τους γηωνει κανονικα.

 

γενικα δεν εχω πολυ βοηθεια, πεθερικα τα ειπαμε, γονεις ειναι μακρια, ο αντρας μου βοηθαει παρα πολυ αλλα δουλευει κι ολας. οποτε τα 2 μας... εγω και η μπεμπα... η καλυτερη παρεα :wink:

Link to comment
Share on other sites

αχ!!!! αυτο ακριβως το προβλημα εχω εγω με τα πεθερικα μου. ειναι το πρωτο εγγονι και εχουν παθει παρακρουση. απο τοτε που αποφασισα να προσπαθησω περισσοτερο με το θηλασμο εχουν στραβωσει γιατι δεν μπορουν να την εχουν αυτοι... τελοσπαντων αστα να πανε γιατι εχω τον πονο μου εχω και τον καθενα.

 

και επισης συγγενεις που θελουν να μπαστακωνονται με τις ωρες επισκεψη λες και εχω την ορεξη τους. μα επιτελους κανεις δεν καταλαβαινει πως θελω χρονο με το μωρο μου? ευτυχως εχω τον αντρα μου και καθαριζει αυτος :D τους γηωνει κανονικα.

 

γενικα δεν εχω πολυ βοηθεια, πεθερικα τα ειπαμε, γονεις ειναι μακρια, ο αντρας μου βοηθαει παρα πολυ αλλα δουλευει κι ολας. οποτε τα 2 μας... εγω και η μπεμπα... η καλυτερη παρεα :wink:

α...είσαι εγω;;;:D

Κι εγώ ίδια ακριβώς κατασταση.Ιδια φαση με τα πεθερικά,οι γονείς μου μακριά, το θέμα με τους συγγενείς λίγο τον πρώτο καιρό γινόταν αλλά μετά με καταλάβαιναν.Ο άντρας μου στη δουλειά όλη μέρα 9 το πρωι με 11 το βράδυ...οπότε κι εγώ μαζί με την μπέμπα ολη μερα τα 2 μας!!!Αφου είστε μαζί ολη μερα και θελει να είναι και πάνω σου θα τα καταφέρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Τσα! Χαιρετίζω... Τελικά δε γλιτώσατε από μένα και τα προβλήματα μου... Λυπάμαι πάλι που σας πρήζω.. Έχει λίγο καιρό που θέλω να σας γράψω αλλά ντρέπομαι που όλο προβλήματα έχω.... Αλλά δεν άντεξα άλλο και είπα να σας πω το νέο μου πρόβλημα μπάς και βγάλω μια άκρη...

 

Λοιπόν το μωρο που δεν έβαλε αρκετό βαρος τώρα ΄εχασε!!! Δηλ, είχε βάλει σε 12 μέρες 80, μετα από πολυ εντατικό θηλασμο σε 1 βδομάδα 380 και την επόμενη εχασε60! Τώρα τον ζύγισα στη δική μου σχεδόν μια βδομάδα μετα πάλι και δεν έβαλε ούτε γραμμάριο... Ενώ όαλλος που ήταν πάντα πιο μικρός κατα 400-500γρ τώρα ειναι πιο βαρης!

 

Έχω προσέξει ότι το μωρο τρώει λίγο και μετα χτυπιέται, κοκκινιζει κάνει την πλάτη σαν τόξο και κλαίει.... Ενώ πεινάει δεν τρώει άλλο. Το ίδιο κάνει και με το μπιμπερο. Άλλαξα και μπιμπερο για πιο μεγάλα μωρα και πάλι χτυπιέται. Τουλάχιστο πίνει περισσότερο σε πιο λίγη ώρα όποταν κάτι ειναι και αυτό. Επίσης σαλλιαριζει, βάζει το χέρι στο στόμα, δυσανασχετει στο Ριλαξ του κλαει όταν κλανει (συγχωρεστε με για την έκφραση)... Ειναι κολικοι? διότι σταμάτησα να τους δίνω ινφακολ διότι ήταν καλύτερα και έτσι αλλιώς για το άλλο μωρο έδινα το ινφακολ! Αυτό νόμιζα ότι είχε το πρόβλημα... Η ειναι παλινδρόμηση silent reflux? εμετό δ κάνει.. Μόνο μια φορά έκανε... δυστυχώς μετα απο πιέσεις απο όλο τον περίγυρο επιχείρησα να του δωςω φόρμουλα για να βάλει βάρος αλλά ούτε αυτό το δέχεται έτσι κι αλλιώς... Στο θηλασμο ειναι λίγο καλύτερα αλλά αυτό ίσως ειναι διότι μετα απο λίγα λεπτά αν δεν κλαψει κοιμάται...

 

Βοήθεια κορίτσια.... Έχω πεισμώσει με το θηλασμο αλλα δεν θα το αντέξω αν χάσει κι άλλο βαρος... Τον ταΐζω οπότε θέλει αλλα δεν βάζει! Κοιμάται και περισσότερο, μου κάνει κάτι 6ωρα και χάνει γεύματα έτσι!

 

Τι νομίζετε? παλινδρόμηση η κολικοι η κάτι άλλο? και ποια ειναι η λύση?

 

Πως γίνεται το ένα μωρο τα παει μια χαρά και το άλλο να χάνει βαρος? ανησυχώ πολυ...

 

Ευχαριστώ και πάλι!

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τσα! Χαιρετίζω... Τελικά δε γλιτώσατε από μένα και τα προβλήματα μου... Λυπάμαι πάλι που σας πρήζω.. Έχει λίγο καιρό που θέλω να σας γράψω αλλά ντρέπομαι που όλο προβλήματα έχω.... Αλλά δεν άντεξα άλλο και είπα να σας πω το νέο μου πρόβλημα μπάς και βγάλω μια άκρη...

 

Λοιπόν το μωρο που δεν έβαλε αρκετό βαρος τώρα ΄εχασε!!! Δηλ, είχε βάλει σε 12 μέρες 80, μετα από πολυ εντατικό θηλασμο σε 1 βδομάδα 380 και την επόμενη εχασε60! Τώρα τον ζύγισα στη δική μου σχεδόν μια βδομάδα μετα πάλι και δεν έβαλε ούτε γραμμάριο... Ενώ όαλλος που ήταν πάντα πιο μικρός κατα 400-500γρ τώρα ειναι πιο βαρης!

 

Έχω προσέξει ότι το μωρο τρώει λίγο και μετα χτυπιέται, κοκκινιζει κάνει την πλάτη σαν τόξο και κλαίει.... Ενώ πεινάει δεν τρώει άλλο. Το ίδιο κάνει και με το μπιμπερο. Άλλαξα και μπιμπερο για πιο μεγάλα μωρα και πάλι χτυπιέται. Τουλάχιστο πίνει περισσότερο σε πιο λίγη ώρα όποταν κάτι ειναι και αυτό. Επίσης σαλλιαριζει, βάζει το χέρι στο στόμα, δυσανασχετει στο Ριλαξ του κλαει όταν κλανει (συγχωρεστε με για την έκφραση)... Ειναι κολικοι? διότι σταμάτησα να τους δίνω ινφακολ διότι ήταν καλύτερα και έτσι αλλιώς για το άλλο μωρο έδινα το ινφακολ! Αυτό νόμιζα ότι είχε το πρόβλημα... Η ειναι παλινδρόμηση silent reflux? εμετό δ κάνει.. Μόνο μια φορά έκανε... δυστυχώς μετα απο πιέσεις απο όλο τον περίγυρο επιχείρησα να του δωςω φόρμουλα για να βάλει βάρος αλλά ούτε αυτό το δέχεται έτσι κι αλλιώς... Στο θηλασμο ειναι λίγο καλύτερα αλλά αυτό ίσως ειναι διότι μετα απο λίγα λεπτά αν δεν κλαψει κοιμάται...

 

Βοήθεια κορίτσια.... Έχω πεισμώσει με το θηλασμο αλλα δεν θα το αντέξω αν χάσει κι άλλο βαρος... Τον ταΐζω οπότε θέλει αλλα δεν βάζει! Κοιμάται και περισσότερο, μου κάνει κάτι 6ωρα και χάνει γεύματα έτσι!

 

Τι νομίζετε? παλινδρόμηση η κολικοι η κάτι άλλο? και ποια ειναι η λύση?

 

Πως γίνεται το ένα μωρο τα παει μια χαρά και το άλλο να χάνει βαρος? ανησυχώ πολυ...

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Καλημέρα christine1012,

Νοιώθω την αγωνία σου για το παιδί που χάνει βάρος, όμως, τις απαντήσεις που ψάχνεις στο φόρουμ μπορεί να σου τις δώσει μόνο ο γιατρός σας. Αυτό που περιγράφεις μοιάζει με οισοφαγίτιδα, δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό, πρέπει όμως να μιλήσεις οπωσδήποτε με το γιατρό.

 

Στους κολικούς, τα παιδιά δεν χάνουν βάρος, από ότι ξέρω.

 

Σε ό, τι αφορά το ζυγίσματα, θα πρέπει να γίνονται πάντα στην ίδια ζυγαριά για να έχεις μία ακριβή εικόνα.

 

Σου εύχομαι περαστικά, και αν είναι αυτά τα τελευταία σας βάσανα..

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα christine1012,

Νοιώθω την αγωνία σου για το παιδί που χάνει βάρος, όμως, τις απαντήσεις που ψάχνεις στο φόρουμ μπορεί να σου τις δώσει μόνο ο γιατρός σας. Αυτό που περιγράφεις μοιάζει με οισοφαγίτιδα, δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό, πρέπει όμως να μιλήσεις οπωσδήποτε με το γιατρό.

 

Στους κολικούς, τα παιδιά δεν χάνουν βάρος, από ότι ξέρω.

 

Σε ό, τι αφορά το ζυγίσματα, θα πρέπει να γίνονται πάντα στην ίδια ζυγαριά για να έχεις μία ακριβή εικόνα.

 

Σου εύχομαι περαστικά, και αν είναι αυτά τα τελευταία σας βάσανα..

 

Εχεις δίκιο αν και τελικά η λύση που έδωσε ο γιατρός επηρεάζει τον αποκλειστικό θηλασμο... Βασικά πρέπει να του δίνω φόρμουλα, άλλη μάρκα η οποία δεν τον πειράζει. Επιςης ο γιατρός είπε ότι κλαιει στο στήθος διότι δεν τον αρκεί το γάλα μου. Κουράστηκα παρά πολυ και τελικά άρχισα να αμφισβητώ αυτό που λένε για την προσφορά και τη ζήτηση... 2 μωρα οπότε θέλουν τα ταΐζω με τις ώρες κυριολεκτικά και πάλι δε αρκεί??? απίστευτο, υποτίθεται ότι μωρα 3 μηνών πίνουν 120-150 μλ.οσες φορες επιχείρησα να τους δώσω γάλα δικό μου με το μπιμπερο έφαγαν πάνω απο200 και αν είχε κι άλλο θα το έπιναν. Α , και ξυπνάνε μετα απο 3 ωρο μmaximum και θέλουν ξανά. Και τωρα μου λέει ο γιατρός ότι εκτός του ότι δεν ειναι αρκετό , δεν του αρέσει κιόλας.... Τι να πω. Λέει ότι φάση περνάει και θα περάσεί

 

Είμαι εξαντλημένη απο τον ατελείωτο θηλασμο των δίδυμων και τις αντλήσεις, στεναχωρημένη και απογοητευμένη που δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα... Και αγχωμένη κυρίως διότι δεν βάζουν ικανοποιητικό βαρος.

 

Τεσπα, ευχαριστώ για τις ευχές, θα το παλέψω υποθέτω μέχρι να γίνω χίλια κομμάτια.

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο αν και τελικά η λύση που έδωσε ο γιατρός επηρεάζει τον αποκλειστικό θηλασμο... Βασικά πρέπει να του δίνω φόρμουλα, άλλη μάρκα η οποία δεν τον πειράζει. Επιςης ο γιατρός είπε ότι κλαιει στο στήθος διότι δεν τον αρκεί το γάλα μου. Κουράστηκα παρά πολυ και τελικά άρχισα να αμφισβητώ αυτό που λένε για την προσφορά και τη ζήτηση... 2 μωρα οπότε θέλουν τα ταΐζω με τις ώρες κυριολεκτικά και πάλι δε αρκεί??? απίστευτο, υποτίθεται ότι μωρα 3 μηνών πίνουν 120-150 μλ.οσες φορες επιχείρησα να τους δώσω γάλα δικό μου με το μπιμπερο έφαγαν πάνω απο200 και αν είχε κι άλλο θα το έπιναν. Α , και ξυπνάνε μετα απο 3 ωρο μmaximum και θέλουν ξανά. Και τωρα μου λέει ο γιατρός ότι εκτός του ότι δεν ειναι αρκετό , δεν του αρέσει κιόλας.... Τι να πω. Λέει ότι φάση περνάει και θα περάσεί

 

Είμαι εξαντλημένη απο τον ατελείωτο θηλασμο των δίδυμων και τις αντλήσεις, στεναχωρημένη και απογοητευμένη που δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα... Και αγχωμένη κυρίως διότι δεν βάζουν ικανοποιητικό βαρος.

 

Τεσπα, ευχαριστώ για τις ευχές, θα το παλέψω υποθέτω μέχρι να γίνω χίλια κομμάτια.

 

Καλησπερα.Δεν ειμαι γιατρος ομως καποια πραγματα δεν τα καταλαβαινω.Ο γιατρος οφειλει να εξετασει ολες τις παραμετρους πριν σου πει οτι ο θηλασμος δεν αποδιδει.Εξετασατε την περιπτωση της ουρολοιμωξης για την στασιμοτητα βαρους;;Ο δικος μου παιδιατρος ο 2ος δηλαδη γιατι αλλαξαμε καθως ο 1ος δεν ηξερε τελικα ουτε τα βασικα για το θηλασμο αυτο εκανε οταν δεν ειχε βαλει το επιθυμητο βαρος η μπεμπα μου.Ειναι το πρωτο που ελεγχουμε.Επισης οι λογοι που κλαιει στο στηθος μπορει να ειναι αρκετοι, πως κατεληξε αμεσως στο οτι το γαλα σου δεν επαρκει;Μπορει η ροη να ειναι μεγαλη και να πνιγεται, μπορει να εχει παλινδρομηση και να αισθανεται δυσφορια την ωρα που τρωει χωρις να κανει απαραιτητα εμετους, μπορει να εχει πεινασει αρκετα και να ειναι εκνευρισμενο,μπορει να θελει να ρευτει.Και η δικια μου εχει τυχει να κλαιει στο στηθος και ηταν λογω ροης ή ρεψιματος και εχει τυχει να κλασει οπως λες και μετα να κλαψει γιατι τρομαξε από την κλανια της ή το αντιθετο να κλαιει και να κλανει από το ζορι της.:lol:Τελος θα σου ξαναπω οτι το ζυγισμα συχνοτερα του μηνα μονο αγχος προκαλει και ειδικα σε διαφορετικες ζυγαριες και διαφορετικες ωρες καθως υπαρχει αποκλιση.Καλο κουραγιο και ψαξτο λιγο.Ελπιζω να βρεις λυση στο προβλημα σου.Καλό βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσι,

 

Μου είπε δεν ειναι ουρολοιμωξη διότι δεν έχει πυρετό ούτε παλινδρόμηση διότι δεν κάνει εμετους... Εγω κράτησα αυτό που είπε ότι ειναι φάση κ θα περαςει. Ότι κάποτε συμβαίνει. Ξέρω γω... Θα πάμε και την άλλη βδομάδα αλλα πραγματικά δεν αντέχω άλλο τα εβδομαδιαία ζύγισματα. Τελευταία φορά ειναι αυτή.

Πάντως και ένα λεπτό να φάει κάνει κάτι δυνατά ρεψιματα όποταν πιστεύω κατι γίνεται μέσα την κοιλίτσα του... Ελπίζω σύντομα να επανέλθει συντομα... Πάντως αν όχι θα πάω και σε άλλο γιατρό σίγουρα.

 

 

Ευχαριστώ για τόσο ενδιαφερον...

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι μωρα 3 μηνών πίνουν 120-150 μλ.οσες φορες επιχείρησα να τους δώσω γάλα δικό μου με το μπιμπερο έφαγαν πάνω απο200 και αν είχε κι άλλο θα το έπιναν. Α , και ξυπνάνε μετα απο 3 ωρο μmaximum και θέλουν ξανά. Και τωρα μου λέει ο γιατρός ότι εκτός του ότι δεν ειναι αρκετό , δεν του αρέσει κιόλας.... Τι να πω. Λέει ότι φάση περνάει και θα περάσεί

 

Αυτό με τις ποσότητες δεν ισχύει. Δεν τρώνε όλα τα μωράκια το ίδιο. Εμένα είναι 2 1/2 μηνών και θέλει πλέον 200-250 μλ και μερικές φορές στις 2 ώρες πεινάει πάλι...

 

Ότι δεν του αρέσει το γάλα σου δεν το πιστεύω, μου φαίνεται κουφό. Το μητρικό είναι πολύ ωραίο. Η φόρμουλα είναι χάλια.

 

Εμένα η μικρή πάντως κλαίει συχνά για ρέψιμο.Επίσης όταν είχε κολικούς συνέχεια έκλαιγε κλάνοντας και δεν έτρωγε πολύ ούτε έπαιρνε πολύ βάρος. Ανθρωπάκι είναι κι αυτό, αν πονάει πως να φάει...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο αν και τελικά η λύση που έδωσε ο γιατρός επηρεάζει τον αποκλειστικό θηλασμο... Βασικά πρέπει να του δίνω φόρμουλα, άλλη μάρκα η οποία δεν τον πειράζει. Επιςης ο γιατρός είπε ότι κλαιει στο στήθος διότι δεν τον αρκεί το γάλα μου. Κουράστηκα παρά πολυ και τελικά άρχισα να αμφισβητώ αυτό που λένε για την προσφορά και τη ζήτηση... 2 μωρα οπότε θέλουν τα ταΐζω με τις ώρες κυριολεκτικά και πάλι δε αρκεί??? απίστευτο, υποτίθεται ότι μωρα 3 μηνών πίνουν 120-150 μλ.οσες φορες επιχείρησα να τους δώσω γάλα δικό μου με το μπιμπερο έφαγαν πάνω απο200 και αν είχε κι άλλο θα το έπιναν. Α , και ξυπνάνε μετα απο 3 ωρο μmaximum και θέλουν ξανά. Και τωρα μου λέει ο γιατρός ότι εκτός του ότι δεν ειναι αρκετό , δεν του αρέσει κιόλας.... Τι να πω. Λέει ότι φάση περνάει και θα περάσεί

 

Είμαι εξαντλημένη απο τον ατελείωτο θηλασμο των δίδυμων και τις αντλήσεις, στεναχωρημένη και απογοητευμένη που δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα... Και αγχωμένη κυρίως διότι δεν βάζουν ικανοποιητικό βαρος.

 

Τεσπα, ευχαριστώ για τις ευχές, θα το παλέψω υποθέτω μέχρι να γίνω χίλια κομμάτια.

 

Πολύ αποκαρδιωτικά σου τα λέει ο γιατρός σου... Κατʼ αρχάς, δώσε στον εαυτό σου ένα μπράβο για όσα έχεις ήδη καταφέρει. Όσο γάλα πήραν τα παιδάκια σου είναι δώρο ζωής!

 

Δεν θέλω να κρίνω, αλλά υποθέσεις περί γεύσεως του γάλακτος κλπ, είναι μόνο υποθέσεις, είτε τις κάνει γιατρός είτε κάποιος άλλος, για εμένα δεν έχουν μεγάλη εγκυρότητα...

 

Το έντονο ρέψιμο το έχει και ο δικός μου, τρώει γρήγορα και καταπίνει αέρα επειδή έχω πολύ έντονη ροή, γιʼ αυτό ρεύεται τόσο έντονα.

 

Το κλάμα πάνω στο στήθος είναι πολύ συνηθισμένο και μπορεί να οφείλεται σε πολλά. Λόγω της απώλειας βάρους όμως θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο νομίζω.. Πάντως, τα σκαμπανεβάσματα στο βάρος σας είναι τόσο έντονα, που είτε κάτι σοβαρό συμβαίνει, είτε – πολύ πιθανά – πρόκειται για σφάλμα μέτρησης.

 

Πιστεύω ότι το μητρικό γάλα είναι κάτι παραπάνω από τροφή, είναι θεραπεία και δεν θα παρέκαμπτα τον θηλασμό τόσο εύκολα. Άλλωστε σύμφωνα με κάποιους, το μητρικό είναι καλύτερο στις περιπτώσεις των αναγωγών γιατί χωνεύεται πιο γρήγορα και δεν παραμένει στο στομάχι τόσο πολύ...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι απαραιτητο να εχει πυρετο στην ουρολοιμωξη.Και ειτε ειναι κολικοι ή παλινδρομηση καλυτερο ειναι το μητρικο γαλα από το ξενο.Εγω θα ελεγα προσπαθησε να τον ταϊζεις πιο όρθια και οταν ειναι ανησυχος βαζε τον να ρευτει μηπως και βελτιωθει η κατασταση.Θεμα γευσεως δε νομιζω να τιθεται, ετσι κι αλλιως το μητρικο δεν εχει την ιδια γευση καθε φορα.Επισης αν δεν του εφτανε το γαλα θα ζητουσε πολυ πιο συχνα οποτε βαζοντας τον στο στηθος θα αυξανοταν η παραγωγη σου για να τον καλυψει.Γιατι να μην αυξηθει;Μονο αν δεν τον βαζεις στο στηθος οποτε το ζηταει θα εχεις θεμα με το γαλα σου. Με το βαρος οντως πολλά σκαμπανεβασματα αλλά αν τα ζυγιζει καθε βδομαδα δεν μπορεις να εχεις μια ακριβης εικονα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τη Zerberini.

Η ουρολοιμωξη ειναι συνηθως ασυμπτωματικη.

Σε αυτη την ηλικια ΔΕΝ ζυγιζουμε καθε εβδομαδα, αυτο μπορει μονο να μας μπερδεψει, οι ζυγισεις πρεπει να ειναι μηνιαιες. Αν καταλαβα καλα σε ενα μηνα εβαλε 400γρ? δηλ περιπου το μεσο ορο σε αυτην την ηλικια? κοριτσια διορθωστε με, δεν τα θυμαμαι καλα.

Υποθετω αν βελτιωθει η ΓΟΠ θα τρωει καλυτερα. Βαλε δυο βιβλια για να εχει ανακλιση η κουνια, κρατα τον ορθιο μετα το γευμα, καντε μικρα και συχνα γευματα, μειωσε λιγο τα γαλακτοκομικα που τρως και σε 3-4 μερες παρατηρησε τη διαφορα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

Συνεχίζω να τον θηλαζω όσο δέχεται βέβαια αλλα μετα του δίνω και μπιμπερο διότι τον βλέπω ότι δεν τρωει καλά. Λόγω ότι τους ταΐζω ταυτοχρόνως δε μπορώ να τον κρατώ όρθια. Δοκίμασα οτςν ειναι μόνος του να τον θηλαςω πιο καθιςτο αλλα επειδή ειναι πολυ μικρούλη δε μπορεί. Και με το μπιμπερο έκλαιγε όταν τον κράταγες αγκαλιά -μετα απο λίγη ώρα που έτρωγε -αλλα τον δοκίμασα να κάτσει πάνω μου και η πλάτη του να ακουμπαει στο στήθος μου και το ήπιε χωρίς πρόβλημα. Ιςως καταπινει αέρα όταν ειναι ξαπλώτος? μπορεί γιαυτο να ρεύεται και να έχει αέρια? δεν ξέρω..

 

Όποταν τωρα προσπαθώ να αντλησώ γάλα για να του δίνω αντί φορμουλα. Αλλα για ένα τάισμα πρεπει να κάνω πολλές αντλήσεις. Συνήθως 50 μλ βγάζω μόνο. Και όντως εμένα πρέπει να τρώνε πάνω απο 150 μλ διότι κάθε φορά που επιχειρώ να τους ταΐζω μόνο με μπιμπερο, σπάνια βέβαια τρωνε πάνω απο 200.

 

Ελπίζω πάντως να το ξεπεράσει σύντομα και να συνεχίσουμε με αποκλειστικό θηλασμο και να βάζει σταθερά βαρος. Δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει κάτι σοβαρό.. Ο γιατρός είπε ότι δεν ειναι άρρωστο το μωρο... Ειναι μια χαρά ευδιάθετος..και ούτε εγώ πιστεύω ότι δεν του αρέσει πια το γάλα! Ξέρω γω... Όσο για το αν έπρεπε να ζητά κι άλλο γάλα αν πεινούσε εχω να πω ότι δε ξυπνάει καθόλου όλη νύχτα τις τελευταίες μέρες και πάντα τον παίρνω εγώ κοιμισμένο και τον θηλαζω όταν ξυπνάει ο αδερφός του...

 

Όπως είπα θα τον παρακολουθήσω ακόμα λίγο καιρό και αν χρειαστεί θα τον πάρω και για δεύτερη γνώμη.

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τη Zerberini.

Η ουρολοιμωξη ειναι συνηθως ασυμπτωματικη.

Σε αυτη την ηλικια ΔΕΝ ζυγιζουμε καθε εβδομαδα, αυτο μπορει μονο να μας μπερδεψει, οι ζυγισεις πρεπει να ειναι μηνιαιες. Αν καταλαβα καλα σε ενα μηνα εβαλε 400γρ? δηλ περιπου το μεσο ορο σε αυτην την ηλικια? κοριτσια διορθωστε με, δεν τα θυμαμαι καλα.

Υποθετω αν βελτιωθει η ΓΟΠ θα τρωει καλυτερα. Βαλε δυο βιβλια για να εχει ανακλιση η κουνια, κρατα τον ορθιο μετα το γευμα, καντε μικρα και συχνα γευματα, μειωσε λιγο τα γαλακτοκομικα που τρως και σε 3-4 μερες παρατηρησε τη διαφορα.

 

Γεια σου! Νόμιζα 30 κάθε μέρα έπρεπε να βάζει. Ας μας πει κάποια κοπέλα που ξέρει καλύτερα. Θα πάω και την άλλη βδομάδα διότι μου είπε ο γιατρός αλλα μετα απο αυτό αρνούμαι να ξαναπάω εβδομαδιαίος... Πάντως ο γιατρός επιμένει ότι η ουρολοιμωξη θα είχε και πυρετό. Τι να πω... Σε πολλά πήγα κόντρα σε αυτό τον γιατρό ιδιώς όσο αφορά θηλασμο! Θα μειώσω τα γαλακτοκομικά. Το σκεφτόμουν και γω ότι τελευταίως έτρωγα πολλές σοκολάτες ενώ πριν καθόλου... Λες να φταίει?

 

Καληνύχτα κορίτσι.

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις δεν εχει κατι σοβαρο, τετοιες φασεις περνανε πολλα μωρακια! Την ειχαμε περασει κι εμεις οταν ηταν 3 μηνων!

Οταν πινουν απο το στηθος δεν καταπινουν πολυ αερα οποτε μπορουν να θηλαζουν ξαπλωτα, με το μπιμπερο απαγορευεται να ειναι τελειως ξαπλωμενο το μωρο.

 

Κι εγω θυμαμαι εκανα 4-5 αντλησεις για να μαζεψω ενα γευμα -ταλαιπωρια...

Καλη δυναμη!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις δεν εχει κατι σοβαρο, τετοιες φασεις περνανε πολλα μωρακια!

Οταν πινουν απο το στηθος δεν καταπινουν πολυ αερα οποτε μπορουν να θηλαζουν ξαπλωτα, με το μπιμπερο απαγορευεται να ειναι τελειως ξαπλωμενο το μωρο.

 

Κι εγω θυμαμαι εκανα 4-5 αντλησεις για να μαζεψω ενα γευμα -ταλαιπωρια...

Καλη δυναμη!

 

:-) ευχαριστώ! Μου δίνεις πολυ θάρρος! Πάω να κοιμηθώ τωρα να ξεκουραστώ λιγάκι. Θα σας ενημερώσω για εξελίξεις.

Χ

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Νόμιζα 30 κάθε μέρα έπρεπε να βάζει. Ας μας πει κάποια κοπέλα που ξέρει καλύτερα. Θα πάω και την άλλη βδομάδα διότι μου είπε ο γιατρός αλλα μετα απο αυτό αρνούμαι να ξαναπάω εβδομαδιαίος... Πάντως ο γιατρός επιμένει ότι η ουρολοιμωξη θα είχε και πυρετό. Τι να πω... Σε πολλά πήγα κόντρα σε αυτό τον γιατρό ιδιώς όσο αφορά θηλασμο! Θα μειώσω τα γαλακτοκομικά. Το σκεφτόμουν και γω ότι τελευταίως έτρωγα πολλές σοκολάτες ενώ πριν καθόλου... Λες να φταίει?

 

Καληνύχτα κορίτσι.

http://goneis-paidia.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτές εδώ τις καμπύλες:

 

http://massbreastfeeding.org/news/growth-chart/

 

Είναι του Διεθνούς Οργανισμού Υγείας. Μπορείς να το εκτυπώσεις και αν σημειώνεις επάνω τις μετρήσεις..

 

 

:cool:

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Ακόμα μια ερώτηση για διευκρίνιση αν ξέρετε, εμένα που γεννήθηκαν πρόωρα στις 36 βδ πως θα πρεπει να τα υπολογίζω?να μετρώ απο γέννηση η απο τις 40 βδομάδες?

 

Χ

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Ακόμα μια ερώτηση για διευκρίνιση αν ξέρετε, εμένα που γεννήθηκαν πρόωρα στις 36 βδ πως θα πρεπει να τα υπολογίζω?να μετρώ απο γέννηση η απο τις 40 βδομάδες?

 

Χ

 

Καλησπέρα!

 

Συγχαρητήρια κι από μένα για τις προσπάθειές σου! Πραγματικά θεωρώ τις μαμάδες που θηλάζουν δίδυμα ηρωίδες! Εμένα μία είναι και μου ρουφάει όλο το χρόνο! Από το βάρος γέννησης αρχίζεις να μετράς. Κι αν θυμάμαι καλά απ' αυτά που μου έλεγε η γυναικολόγος μου τα μωρά που γεννιούνται από την 36η εβδομάδα και μετά δε θεωρούνται πρόωρα!

Να σου πάνε όλα καλά με το θηλασμό και να χαίρεσαι τα μωράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..... ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ...ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΝ 3η ΗΜΕΡΑ!!!! ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ(4-5 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ). ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΟΝΟ... ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΕΠΑΡΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ Κ ΕΤΣΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ(ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 70 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ). Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΩΕΙ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ... ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΜΙΑΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ...ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΜΑΧΙΜUM ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ 50 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ. ΕΙΧΑΤΕ Κ ΕΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..... ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ...ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΝ 3η ΗΜΕΡΑ!!!! ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ(4-5 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ). ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΟΝΟ... ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΕΠΑΡΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ Κ ΕΤΣΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ(ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 70 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ). Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΩΕΙ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ... ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΜΙΑΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ...ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΜΑΧΙΜUM ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ 50 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ. ΕΙΧΑΤΕ Κ ΕΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?? :confused:

 

Καλησπέρα!Να σου ζήσει το μωράκι σου!Η αλήθεια είναι οτι για να εγκατασταθεί η γαλουχία πρέπει να θηλάζει τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο.Αυτήν τη στιγμή το συμπλήρωμα που δίνεις είναι αρκετό οποτε θα χρειαστεί να κάνεις κάτι σαν επαναγαλακτισμό.Να την ξυπνας καθε 2 ωρες και να την βάζεις στο στήθος.Για να ξυπνήσει καλά άλλαξέ την πρώτα.Είσαι σίγουρη ότι κοιμαται και δεν τρώει τίποτα;Γιατί κι εγώ έτσι νομιζα όταν ήταν τόσο η μικρή μου.Ετρωγε 5 λεπτά και μετά πιπιλιζε και κοιμοταν και νομιζα οτι δε βρισκει γαλα και κοιμαται αλλά δεν ίσχυε αυτό.Το μωρό έτρωγε οσο χρειαζοταν και μετά την έπαιρνε ο ύπνος.Οσο για το θήλαστρο αυτο που βγάζεις δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής σου.Το καλύτερο βάζε την στο στήθος όποτε το ζητάει, αν δεν ξυπνάει, στο 2ωρο οπωσδηποτε.Αφου τελειώσει βάζε το θηλαστρο για ερέθισμα.Αν είσαι σίγουρη οτι έχεις προβλημα με την παραγωγή σου-γιατί τις περισσότερες φορες είναι μέσα στο μυαλό μας-νοικιασε νοσοκομειακο θηλαστρο καλυτερα.Το συμπληρωμα θα το μειώνεις σταδιακά,όχι μαχαίρι.Ψαξε λιγο και στα θεματα του φόρουμ θα βρεις παρομοιες περιπτώσεις.Δεν προλαβαίνω να ψάξω να σου παραθεσω τώρα δυστυχως....

Πάντως αν το θέλεις μπορείς να το καταφέρεις!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! ειμαι και εγω νεα μανουλα... πρωταρα και αγχωμενη... γεννησα στις 05/10/13 με φυσιολογικο τοκετο ενα υγιεστατο κοριτσακι βαρους 3.235 γρ και 51 cm. οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο ηταν 3.230 γρ. ειχε χασει μονο 5 γρ. θηλασα κανονικα απο την πρωτη στιγμη χωρις κανενα προβλημα. ειχε λιγο ικτερο η μικρη αλλα δεν χρειαστηκε να την βαλουμε στις λαμπες. ηρθε η παιδιατρος στο σπιτι 5 μερες μετα την γεννα, την εξετασε εξονυχιστικα και ηταν σε ολα πολλη καλη. ειχε παει 53 cm και απο βαρος 3.380 γρ. Απο χθες ομως εχω την αισθηση οτι το στηθος μου ειναι μαλακο... η μικρη οταν ξυπναει μπορει να φαει και 2 φορες απο 15 λεπτα στο στηθος μεσα σε διαρκεια 1,5 ωρας. Φοβαμαι μηπως το γαλα μου δεν ειναι αρκετο και πειναει συνεχεια ή δεν ειναι πηχτο? υπαρχει περιπτωση να μου κοπηκε το γαλα ετσι ξαφνικα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! ειμαι και εγω νεα μανουλα... πρωταρα και αγχωμενη... γεννησα στις 05/10/13 με φυσιολογικο τοκετο ενα υγιεστατο κοριτσακι βαρους 3.235 γρ και 51 cm. οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο ηταν 3.230 γρ. ειχε χασει μονο 5 γρ. θηλασα κανονικα απο την πρωτη στιγμη χωρις κανενα προβλημα. ειχε λιγο ικτερο η μικρη αλλα δεν χρειαστηκε να την βαλουμε στις λαμπες. ηρθε η παιδιατρος στο σπιτι 5 μερες μετα την γεννα, την εξετασε εξονυχιστικα και ηταν σε ολα πολλη καλη. ειχε παει 53 cm και απο βαρος 3.380 γρ. Απο χθες ομως εχω την αισθηση οτι το στηθος μου ειναι μαλακο... η μικρη οταν ξυπναει μπορει να φαει και 2 φορες απο 15 λεπτα στο στηθος μεσα σε διαρκεια 1,5 ωρας. Φοβαμαι μηπως το γαλα μου δεν ειναι αρκετο και πειναει συνεχεια ή δεν ειναι πηχτο? υπαρχει περιπτωση να μου κοπηκε το γαλα ετσι ξαφνικα?

 

Καλησπέρα!Να σου ζήσει!Μην ανησυχεις οταν εδραιωθεί η γαλουχία δηλαδη οταν οι αναγκες του μωρού εξισορροπήσουν με την παραγωγή τότε το στήθος παύει να είναι πρησμενο.Οσο για το καθε ποτε τρώει στον θηλασμό δεν υπάρχει προγραμμα!Θέλει στην 1 ωρα οκ,στις 2 οκ,στις 3 οκ.Συνήθως οταν τα μωρά αυξανουν τους θηλασμούς το κάνουν για να αυξήσουν την παραγωγή σου σύμφωνα με τις αναγκες τους και για να επιτευχθει αυτό πρέπει να τα βάζουμε στο στήθος οποτε θέλουν.Κρατώντας ωράριο θα αποτύχουμε.Δίνοντας συμπλήρωμα θα αποτύχουμε.Οπότε μην ανησυχεις για το κάθε ποτε τρωει απλά άστο να καθορίσει το φαγητό του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...