Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κοριτσια για να μην ανοιξω αλλο θεμα θα ρωτησω εν ταχει εδω:

μια μαμα με καρκινο, που δεν εχει μπει ακομα σε φαση θεραπειας, επιτρεπεται να θηλαζει; μεταφερονται καρκινικα κυτταρα με το μητρικο γαλα;

 

Η μητερα με καρκινο μπορει να συνεχισει να θηλαζει κατα το διαστημα που γινονται οι διαγνωστκες διαδικασιες, η χειρουργικη επέμβαση και οι ακτινοβολίες εαν αυτες δεν αφορουν το στήθος.Ως τωρα ήταν γνωστο οτι με την εναρξη της χημειθεραπείας ο θηλασμός σταματούσε.Τελευταια χρηιμοποιούνται κάποια νέα χημειοθεραπευτικά φαρμακα που απομακρυνονται πληρως από το σωμα του πάσχοντος σε συντομο χρονικό διαστημα(λ.χ. σε 10 μερες), οπότε η μητερα μπορεί να αντλει το γαλα της για αυτό το διάστημα και να το πετάει.Το μωρό,αν δεχτει, μπορει να θηλάζει κανονικά ως την επόμενη χημειοθεραπεία,οπότε ξαναρχιζει η αντληση κ.ο.κ.

....

Για τις γυναικες που εχουν καρκινο, και ειδικά καρκινο του μαστού, κατα τη διαρκεια του θηλασμου ή αμεσως μετα τη διακοπή του και αγωνιουν για το μωρό, δεν υπάρχει καμία ενδειξη οτι καρκινικα κυτταρα περνουν στο γαλα και επιμολύνουν το μωρό.Ακόμα κι αν περνουσαν. που δεν περνουν, το μητρικό γαλα περιεχει συστατικά που φονεύουν τα καρκινικα κυτταρα γενικως.

(από το βιβλίο της κας Πατσούρου "θηλασμος κια υπεροχη εμπειρια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι το μωρο πρεπει να πινει γαλα την ημερα για να ξεδιψασει. Γιατι αρνεισαι; και το μωρο δεν γρινιαζει ολη μερα;

Και να μην θελει την αναγκαζεις ετσι να θηλαζει ολο το βραδυ για να αναπληρωσει. Ουτε για τον υπνο της το βρισκω καλο....

Ουτε σε μεγαλυτερα μωρακια δεν ακολουθουμε αυτη την τακτικη.

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

ο φόβος μου είναι μην και σταματήσει να τρώει τις τροφές της το μεσημεριανό κυρίως, νομίζω ότι θα προσθέσω έναν θηλασμό το μεσημέρι μετά την κρεατοχορτόσουπα, καμία ώρα μετά, τι λες?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

ο φόβος μου είναι μην και σταματήσει να τρώει τις τροφές της το μεσημεριανό κυρίως, νομίζω ότι θα προσθέσω έναν θηλασμό το μεσημέρι μετά την κρεατοχορτόσουπα, καμία ώρα μετά, τι λες?

Δεν ξερω αν ειναι αρκετο, ας σου πουν και τα κοριτσια.

Εγω παντα θηλαζα ελευθερα, βεβαια η δικια μου δεν ετρωγε.Παντως τωρα με τη ζεστη ερχεται στο στηθος καθε τρεις και λιγο, πινει ενα λεπτο και τελος, νομιζω ξεδιψαει. Και πινει και μισο ποτηρι νερο 5-6 φορες την ημερα. Υποφερουν τα καημενα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Για τις γυναικες που εχουν καρκινο, και ειδικά καρκινο του μαστού, κατα τη διαρκεια του θηλασμου ή αμεσως μετα τη διακοπή του και αγωνιουν για το μωρό, δεν υπάρχει καμία ενδειξη οτι καρκινικα κυτταρα περνουν στο γαλα και επιμολύνουν το μωρό.Ακόμα κι αν περνουσαν. που δεν περνουν, το μητρικό γαλα περιεχει συστατικά που φονεύουν τα καρκινικα κυτταρα γενικως.

(από το βιβλίο της κας Πατσούρου "θηλασμος κια υπεροχη εμπειρια)

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

(Αν και δυσκολευομαι λιγο να δεχτω οτι τιποτε αλλοιωμενο δεν περναει απο το γαλα.)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

ο φόβος μου είναι μην και σταματήσει να τρώει τις τροφές της το μεσημεριανό κυρίως, νομίζω ότι θα προσθέσω έναν θηλασμό το μεσημέρι μετά την κρεατοχορτόσουπα, καμία ώρα μετά, τι λες?

 

To γάλα παραμένει η κύρια τροφή και στο δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παιδιού. Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές. Μη στερείς το θηλασμό από το παιδί, εκτός κι αν έχεις αποφασίσει να αποθηλάσεις άμεσα, κάτι το οποίο είναι απόλυτα σεβαστό και κατανοητό. Διαφορετικά ειδικά τώρα το καλοκαίρι που υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της αφυδάτωσης άσε το μωρό να επιλέξει πόσο γάλα θα πιει και πόσες στερεές θα φάει μέσα στην ημέρα. Αν αποφασίσεις ότι προτιμάς να αποθηλάσεις σταδιακά ρώτα το γιατρό σου πόσο νερό πρέπει να πίνει το μωρό και τι να κάνεις με γάλατα κλπ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To γάλα παραμένει η κύρια τροφή και στο δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παιδιού. Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές. Μη στερείς το θηλασμό από το παιδί, εκτός κι αν έχεις αποφασίσει να αποθηλάσεις άμεσα, κάτι το οποίο είναι απόλυτα σεβαστό και κατανοητό. Διαφορετικά ειδικά τώρα το καλοκαίρι που υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της αφυδάτωσης άσε το μωρό να επιλέξει πόσο γάλα θα πιει και πόσες στερεές θα φάει μέσα στην ημέρα. Αν αποφασίσεις ότι προτιμάς να αποθηλάσεις σταδιακά ρώτα το γιατρό σου πόσο νερό πρέπει να πίνει το μωρό και τι να κάνεις με γάλατα κλπ.

 

Αυτό ακριβώς!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

To γάλα παραμένει η κύρια τροφή και στο δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παιδιού. Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές. Μη στερείς το θηλασμό από το παιδί, εκτός κι αν έχεις αποφασίσει να αποθηλάσεις άμεσα, κάτι το οποίο είναι απόλυτα σεβαστό και κατανοητό. Διαφορετικά ειδικά τώρα το καλοκαίρι που υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της αφυδάτωσης άσε το μωρό να επιλέξει πόσο γάλα θα πιει και πόσες στερεές θα φάει μέσα στην ημέρα. Αν αποφασίσεις ότι προτιμάς να αποθηλάσεις σταδιακά ρώτα το γιατρό σου πόσο νερό πρέπει να πίνει το μωρό και τι να κάνεις με γάλατα κλπ.

σε ευχαριστώ για την καίρια απάντησή σου

όχι δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω τουλάχιστον όχι πριν τον 13ο με 14ο μήνα!

θα αφήσω την μικρή μου να επιλέγει όπως ακριβώς το γράφεις ;)

μάλον λάθος είχα καταλάβει, βάσει οδηγιών και συμβουλών νόμιζα ότι ο θηλασμός πρέπει να περιοριστεί στο πρωί και στο βράδυ, όχι κατά την διάρκεια της ημέρας. λάθος πληροφόρηση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

(Αν και δυσκολευομαι λιγο να δεχτω οτι τιποτε αλλοιωμενο δεν περναει απο το γαλα.)

συμφωνω μαζι σου ομως ειπα να το παραθεσω μιας και ειναι κατι πιο τεκμηριωμενο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έχω ήδη 2 παιδάκια τα οποία τα έχω θηλάσει πέραν του χρόνου. Τώρα έχω έναν μπόμπο 6 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Σήμερα παρατήρησα ότι ο πισινούλης του έχει πάρα πολλά κόκκινα ψιλά-ψιλά σπιθουράκια. Τα άλλα μου παιδάκια δεν το είχαν παρουσιάσει ποτέ αυτό. Δεν είναι η εικόνα του συγκάματος..κόκκινη ερεθισμένη περιοχή..Είναι σπυράκια κόκκινα που κάνουν άγρια την υφή του δέρματός του.Είναι αυτό ένδειξη κάποιας αλλεργίας?? Τα κακά του είναι φυσιολογικά,μουσταρδί,και έχει γύρω στις 10 κενώσεις το 24ωρο. Τρώω πολλά σύκα (γύρω στα 10 την ημέρα),λέτε να επηρεάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έχω ήδη 2 παιδάκια τα οποία τα έχω θηλάσει πέραν του χρόνου. Τώρα έχω έναν μπόμπο 6 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Σήμερα παρατήρησα ότι ο πισινούλης του έχει πάρα πολλά κόκκινα ψιλά-ψιλά σπιθουράκια. Τα άλλα μου παιδάκια δεν το είχαν παρουσιάσει ποτέ αυτό. Δεν είναι η εικόνα του συγκάματος..κόκκινη ερεθισμένη περιοχή..Είναι σπυράκια κόκκινα που κάνουν άγρια την υφή του δέρματός του.Είναι αυτό ένδειξη κάποιας αλλεργίας?? Τα κακά του είναι φυσιολογικά,μουσταρδί,και έχει γύρω στις 10 κενώσεις το 24ωρο. Τρώω πολλά σύκα (γύρω στα 10 την ημέρα),λέτε να επηρεάζουν?

Μηπως ζεσταινεται πολύ στην περιοχή της πάνας??? Συχνές αλλαγές πάνας , πλυσιμο με λίγο νεράκι και αν μπορείς αστον λιγο γυμνούλη να πάρει αερα.Οσο για τα συκα...τι να σου πω...μπορεί!!!Είναι γενικά ένα φρούτο που αρκετοί έχουν αλλεργια μεσα σ'αυτούς και εγώ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια.ειμαι νεο μελος και καινουρια μαμα!

εχω ενα προβλημα με τον θηλασμο του μικρου μου πριγκηπα..

μου τραυματιζει τις θηλες κ νομιζω πως δεν τρεφεται σωστα..

μου εχει ερεθισει το σημειο που ξεκιναει η θηλ.αλως και εκει που τελειωνει η θηλη

και ανα μια ωρα περιπου θελει να τρωει...

με τα ουλα πιανει θηλ.αλω η το τελιωμα της θηλης?

ευχαριστω Κατερινα!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.ειμαι νεο μελος και καινουρια μαμα!

εχω ενα προβλημα με τον θηλασμο του μικρου μου πριγκηπα..

μου τραυματιζει τις θηλες κ νομιζω πως δεν τρεφεται σωστα..

μου εχει ερεθισει το σημειο που ξεκιναει η θηλ.αλως και εκει που τελειωνει η θηλη

και ανα μια ωρα περιπου θελει να τρωει...

με τα ουλα πιανει θηλ.αλω η το τελιωμα της θηλης?

ευχαριστω Κατερινα!!

Ποσο μικρο ειναι το μωρακι σου;πρεπει να πιανει οση περισσοτερη θηλαια αλω γινεται, ωστοσο στην αρχη ειναι συνηθισμενο να υπαρχει ενας μικρος ερεθισμος γιατι το στηθος ειναι αμαθο. Βαλε κρεμουλα πουρελαν στο στηθος.

Ειναι φυσιολογικο να ζηταει ανα μια ωρα, αν τρωει οσο πρεπει θα το καταλαβαινεις απο τις βρεγμενες πανες -πρεπει να ειναι 6 μεχρι να σαραντησει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.ειμαι νεο μελος και καινουρια μαμα!

εχω ενα προβλημα με τον θηλασμο του μικρου μου πριγκηπα..

μου τραυματιζει τις θηλες κ νομιζω πως δεν τρεφεται σωστα..

μου εχει ερεθισει το σημειο που ξεκιναει η θηλ.αλως και εκει που τελειωνει η θηλη

και ανα μια ωρα περιπου θελει να τρωει...

με τα ουλα πιανει θηλ.αλω η το τελιωμα της θηλης?

ευχαριστω Κατερινα!!

 

να χαίρεσαι το μωράκι σου :D

για τις τραυματισμένες θηλές όπως σου γράφει η Μπουρμπουρ1 βάλε λανολίνη μόνο πρόσεχε να είναι ελάχιστη η ποσότητα που βάζεις και να μην το παστώνεις :-P:razz: επίσης καλλίτερη δουλειά κάνει το γάλα σου (αλείφεις τις θηλές) και τον πρώτο καιρό άφηνε το στήθος να παίρνει αέρα όσο μπορείς να κυκλοφορείς ....τοπλές :lol::lol:

για να δείς αν τρέφετε σωστά το μωρό σου μετράς πάνες

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD/ και επίσης βλέπεις το βάρος που βάζει αλλά αν είστε οκ από πάνες συνήθως τα πράγματα είναι καλά

και για το σωστό πιάσιμο της θηλής θα σε βοηθήσει πολύ αν δείς κάποια βιντεάκια ή φώτο googlaροντας στο ιντερνετ έχει αρκετά βιντεάκια στο youtube

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δεν μου απάντησε κάποιος.Πώς καταλαβαίνω ότι διανύουμε άλμα ανάπτυξης;Αυτές τις μέρες που μπήκαμε στον 3ο μήνα η μικρή τρώει πολύ συχνότερα από πριν μέρα νύχτα και είναι λίγο πιο γκρινιάρα.Υποπτεύομαι άλμα αλλά σκέφτομαι επίσης μήπως απλά διψάει λόγω της ζέστης και γι αυτό τρώει πιο συχνά. Μπορεί να ισχύει αυτό ή λέω μπαρούφες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δεν μου απάντησε κάποιος.Πώς καταλαβαίνω ότι διανύουμε άλμα ανάπτυξης;Αυτές τις μέρες που μπήκαμε στον 3ο μήνα η μικρή τρώει πολύ συχνότερα από πριν μέρα νύχτα και είναι λίγο πιο γκρινιάρα.Υποπτεύομαι άλμα αλλά σκέφτομαι επίσης μήπως απλά διψάει λόγω της ζέστης και γι αυτό τρώει πιο συχνά. Μπορεί να ισχύει αυτό ή λέω μπαρούφες;

 

Zerberini θα ζητάει να θηλάσει συχνότερα και ίσως αλλάξει η συμπεριφορά του, κατά τον 3ο μήνα υπάρχει άλμα ανάπτυξης οπότε ίσως να είναι αυτό. Συνήθως δεδομένου ότι ανταποκρίνεσαι στην ανάγκη του μωρού για συχνότερους θηλασμούς κρατάει 2-3 μέρες μέχρι και μια εβδομάδα (σπανιότερα)

βέβαια τώρα το καλοκαίρι είναι φυσιολογικό τα μωρά μας να ζητάνε περισσότερο να θηλάσουν λόγω της ζέστης, συχνά μπάνια και ανεμπόδιστος θηλασμός και θα .....περάσει :lol::lol:

(όταν θα πάει φαντάρος) :lol::lol:

δες και εδώ http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html

Link to comment
Share on other sites

Zerberini θα ζητάει να θηλάσει συχνότερα και ίσως αλλάξει η συμπεριφορά του, κατά τον 3ο μήνα υπάρχει άλμα ανάπτυξης οπότε ίσως να είναι αυτό. Συνήθως δεδομένου ότι ανταποκρίνεσαι στην ανάγκη του μωρού για συχνότερους θηλασμούς κρατάει 2-3 μέρες μέχρι και μια εβδομάδα (σπανιότερα)

βέβαια τώρα το καλοκαίρι είναι φυσιολογικό τα μωρά μας να ζητάνε περισσότερο να θηλάσουν λόγω της ζέστης, συχνά μπάνια και ανεμπόδιστος θηλασμός και θα .....περάσει :lol::lol:

(όταν θα πάει φαντάρος) :lol::lol:

δες και εδώ http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html

 

ευχαριστω για την απαντηση.Το εχω διαβασει αυτό το αρθρο απλά δεν ξερω κατα πόσο ανταποκρινεται στην πραγματικότητα.Λεει:"πολλές φορες θα ζηταει να θηλάσει και ανα μια ωρα" σαν να ειναι κατι πολύ σπάνιο.Το δικό μας καθημερινο προγραμμα ειναι ανα μια ωρα.Αν θηλασει στο δίωρο τριβω τα ματια μου.Αυτες τις μερες τρωει ανα μια ωρα και καποιες φορες ανα μισαωρο.Επίσης τη νυχτα πριν από μια βδομαδα κοιμοταν σερι 5μιση ωρες ενω τωρα κοιμμαται 4 ωρες και μετα ξυπναει ανα μια ωρα για γαλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.Το εχω διαβασει αυτό το αρθρο απλά δεν ξερω κατα πόσο ανταποκρινεται στην πραγματικότητα.Λεει:"πολλές φορες θα ζηταει να θηλάσει και ανα μια ωρα" σαν να ειναι κατι πολύ σπάνιο.Το δικό μας καθημερινο προγραμμα ειναι ανα μια ωρα.Αν θηλασει στο δίωρο τριβω τα ματια μου.Αυτες τις μερες τρωει ανα μια ωρα και καποιες φορες ανα μισαωρο.Επίσης τη νυχτα πριν από μια βδομαδα κοιμοταν σερι 5μιση ωρες ενω τωρα κοιμμαται 4 ωρες και μετα ξυπναει ανα μια ωρα για γαλα.

 

Zerberini, καταλαβαίνω ότι αγχώνεσαι, δεν έκανες και καλή αρχή και το 'μήπως δεν χορταίνει' είναι ακόμα νωπό μέσα σου, αλλά σταμάτα να σκέφτεσαι έτσι! Μην μετράς κάθε πόσες ώρες θηλάζει, πόση ώρα θηλάζει, πόσες φορές θηλάζει και απλά άσε το μωρό να κάνει ότι θέλει! Μπορεί να είναι άλμα, μπορεί να είναι ζέστη, μπορεί να έχει ανάγκη τη μαμά του, μπορεί να το ανακουφίζει από κάτι, κάποιος λόγος θα υπάρχει! Εσύ απλά θήλαζε!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Zerberini, καταλαβαίνω ότι αγχώνεσαι, δεν έκανες και καλή αρχή και το 'μήπως δεν χορταίνει' είναι ακόμα νωπό μέσα σου, αλλά σταμάτα να σκέφτεσαι έτσι! Μην μετράς κάθε πόσες ώρες θηλάζει, πόση ώρα θηλάζει, πόσες φορές θηλάζει και απλά άσε το μωρό να κάνει ότι θέλει! Μπορεί να είναι άλμα, μπορεί να είναι ζέστη, μπορεί να έχει ανάγκη τη μαμά του, μπορεί να το ανακουφίζει από κάτι, κάποιος λόγος θα υπάρχει! Εσύ απλά θήλαζε!

 

Dolorita εχεις δικιο.Προσπαθω να μην κοιταζω καθολου προγραμμα ομως ειναι λιγο δυσκολο.Λεμε οτι ο θηλασμος δεν εχει ωραριο όμως σε σελιδα για τον θηλασμο το αναφερουν("ανα μια ωρα").Επίσης και εδω στο φορουμ πολλες κοπέλες αναφερουν οτι τρωνε ανα διωρο ή τριωρο κτλ.Εγω προσφερω το στηθος οποτε το ζητησει η μικρη χωρις περιορισμους ομως αγχωνομαι και λίγο για το αν θα αραιωσουν τα γευματα μας γιατι ειναι δεμενα τα χερια μου, δεν μπορω να κανω τιποτα σχεδον εκτος σπιτιου και αν το επιχειρησω ειμαι μετην ψυχη στο στομα.

Link to comment
Share on other sites

H μικρούλα μου είναι 4 μηνών & 19 ημερών.Θηλάζουμε αποκλειστικά. Αυτό τον μήνα έχει βάλει μόλις 260 γραμμάρια. Δεν είναι λίγο? Οι βρεγμένες πάνες τις είναι 5 κάθε μέρα, αλλά κακάκια μου κάνει κάθε 10 ημέρες.

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα, στο β' τριμηνο αυτο ειναι το κατωτατο βαρος που πρεπει να παρει ενα μωρακι που θηλαζει αποκλειστικα. Δεν με προβληματιζει τοσο γιατι τα μωρα που θηλαζουν μετα τους πρωτους μηνες μπορει να κανουν ενα πλατω στο βαρος, δηλ να μην παρουν τοσο οσο επερναν τους προηγουμενους μηνες. Μεχρι τωρα πηγαινατε καλα;

Αυτο που μου φαινεται πιο περιεργο ειναι τα κακα του. Ο Παπαβεντσης λεει μεχρι μια κενωση ανα 7 ημερες ειναι οκ. Οι 10 μερες που λες ειναι πολλες, ο παιδιατρος σας τι λεει;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν άκουγα την παιδίατρο θα έπρεπε κάθε 7 ημέρες να του κάνω κλύσμα του παιδιού...Μίλησα και με άλλους 2 παιδιάτρους για αυτό το θέμα και ο ένας μου είπε στις 10 μέρες να της κάνω κλύσμα αν δεν κάνει κακάκια μόνη της, και η άλλη παιδίατρος, που είναι και σύμβουλος θηλασμού, μου είπε να μην με ανησυχεί αυτό και ότι τα μωράκια που θηλάζουν μπορούν να κάνουν κακά από πολλές φορές την ημέρα, μέχρι και 1 φορά στις 15 ημέρες...Έτσι λοιπόν την αφήνω...Σήμερα συγκεκριμένα μετά από πολύ καιρό μου έκανε κακά στις 5 μέρες, και ήταν γεγονός μέγα, καταλαβαίνεις...!!!

Δηλαδή λες το βάρος της είναι καλό για τον μήνα που είμαστε ε? Βέβαια το μπουμπούκι μου είναι στην 75η θέση στις καμπύλες βάρους των βιβλιαρίων, αλλά έχει πέσει δραματικά ο ρυθμός πρόσληψης βάρους της, και με ανησυχεί...γιατί ούτε πρόγραμμα της έχω βάλει, ούτε τίποτα τέτοιο...Ισα - ίσα της προσφέρω πολλές φορές και εκείνη γυρνάει το κεφαλάκι της από την άλλη, ή άλλες φορές κλαίει άμα την ζορίζω!!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσικο καποια στιγμη να τρεναρουν στο βαρος, αλλιως θα γινοταν γιγαντες. Συνεχισε να προσφερεις, χωρις πιεση, ειναι στην ηλικια που ξεχνιουνται με το παιχνιδι και δε ζητανε να φανε. Αν κανετε 8 θηλασμους το 24ωρο και βρεχετε τουλαχιστον 5 πανες πατε καλα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

H μικρούλα μου είναι 4 μηνών & 19 ημερών.Θηλάζουμε αποκλειστικά. Αυτό τον μήνα έχει βάλει μόλις 260 γραμμάρια. Δεν είναι λίγο? Οι βρεγμένες πάνες τις είναι 5 κάθε μέρα, αλλά κακάκια μου κάνει κάθε 10 ημέρες.

 

Πόσο γεννήθηκε το μωρο και πόσο ζυγίζει τώρα;

 

Τα κακα πως ειναι; Ειναι μαλακά ή σκληρά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...