Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κορίτσια ειλικρινά σας ευχαριστώ πολυ που πήρατε το χρόνο να μου απαντήσετε!

 

Πάντως εξακολουθούν να κάνουν καλές πάνες και ειναι χαρουμενοι και ευδιαθετοι. τις προηγουμενες μερες ηθελαν να θηλαζουν συνεχεια, σημερα ομως κοιμηθηκαν και σερι πολλες ωρες...

 

ελπίζω απλά να έτυχε και να μην έβαλαν αρκετό βάρος και όπως λέτε και σεις να βάζουν με διαφορετικό ρυθμό θα δούμε την Τετάρτη που θα πάμε αν έχουν βάλει θα σας ενημερώσω.

 

Τώρα για την πυκνότητα δεν ξέρω ούτε γω...πάντως σε κάθε τάισμα εχω τον καθένα σ ένα στήθος δεν τα αλλάζω. Στο επόμενο θηλασμο απλά βάζω τον ένα στο στήθος που ήταν ο άλλος. Δε ρώτησα κάποιον από Μονή μου θεώρησα ότι αυτό είναι το καλύτερο...

 

Οταν λέτε για ίωση εννοείτε εγώ η τα μωρά? πέρασα την μαστιτιδα την προηγούμενη βδομάδα που σίγουρα επηρέασε τη παραγωγη μου. Αν εννοειτε για τα μωρα πως θα το διαπιστώσω? με αναλύσεις? τα κακά είναι συνήθως κίτρινα κάποτε είναι πράσινοπα και λίγο άρχισαν να μυρίζουν τελευταίως... Βέβαια τώρα άρχισα τα fenugreek και πινω και σιδερο και μπορεί να επηρέασε...

 

Ο γιατρός μου πάντα μου προτείνει τη φόρμουλα οπότε έχω πρόβλημα και απλά δεν τον ακούω! Είναι πολύ καλός κατα τα αλλά αλλά δεν ένοιωσα να έχω καμία συμπαράσταση στο θηλασμο. Γιαυτο και συμβουλευτηκα στο παρελθόν άλλη παιδιατρο που είναι υπέρ του θήλασμου.

 

Νοιώθω πολλή αρνητικοτητα πάντως όταν λέω σε άτομα ότι θηλαζω αποκλειστικά.. Πχ Η γραμματέας του γιατρού, η κόρη της έκανε και αυτή δίδυμα πρόσφατα και δε θηλαζει και όταν πήγα με ρώταγε ειρωνικά αν συνεχίζω ακόμη και καθε ποσο και οτι αυτης κοιμουνται τη νυχτα και έβγαλε και τους φακέλους να συγκρίνει με τα εγγόνια της για να πει ότι εκείνης βάζουν παραπάνω και ότι εμένα έχουν και ικτερο ακόμη επειδή θηλαζω! Ελεος, δεν το περίμενα να υπάρχει τόση αρνητικοτητα! Προσπαθούν να με κάνουν να νοιώθω ενοχές επειδή θηλαζω?

 

Ευτυχώς υπάρχουν κι άτομα σας εσάς που μου συμπαραστέκονται.

 

Ευχαριστώ!

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ειλικρινά σας ευχαριστώ πολυ που πήρατε το χρόνο να μου απαντήσετε!

 

Πάντως εξακολουθούν να κάνουν καλές πάνες και ειναι χαρουμενοι και ευδιαθετοι. τις προηγουμενες μερες ηθελαν να θηλαζουν συνεχεια, σημερα ομως κοιμηθηκαν και σερι πολλες ωρες...

 

ελπίζω απλά να έτυχε και να μην έβαλαν αρκετό βάρος και όπως λέτε και σεις να βάζουν με διαφορετικό ρυθμό θα δούμε την Τετάρτη που θα πάμε αν έχουν βάλει θα σας ενημερώσω.

 

Τώρα για την πυκνότητα δεν ξέρω ούτε γω...πάντως σε κάθε τάισμα εχω τον καθένα σ ένα στήθος δεν τα αλλάζω. Στο επόμενο θηλασμο απλά βάζω τον ένα στο στήθος που ήταν ο άλλος. Δε ρώτησα κάποιον από Μονή μου θεώρησα ότι αυτό είναι το καλύτερο...

 

Οταν λέτε για ίωση εννοείτε εγώ η τα μωρά? πέρασα την μαστιτιδα την προηγούμενη βδομάδα που σίγουρα επηρέασε τη παραγωγη μου. Αν εννοειτε για τα μωρα πως θα το διαπιστώσω? με αναλύσεις? τα κακά είναι συνήθως κίτρινα κάποτε είναι πράσινοπα και λίγο άρχισαν να μυρίζουν τελευταίως... Βέβαια τώρα άρχισα τα fenugreek και πινω και σιδερο και μπορεί να επηρέασε...

 

Ο γιατρός μου πάντα μου προτείνει τη φόρμουλα οπότε έχω πρόβλημα και απλά δεν τον ακούω! Είναι πολύ καλός κατα τα αλλά αλλά δεν ένοιωσα να έχω καμία συμπαράσταση στο θηλασμο. Γιαυτο και συμβουλευτηκα στο παρελθόν άλλη παιδιατρο που είναι υπέρ του θήλασμου.

 

Νοιώθω πολλή αρνητικοτητα πάντως όταν λέω σε άτομα ότι θηλαζω αποκλειστικά.. Πχ Η γραμματέας του γιατρού, η κόρη της έκανε και αυτή δίδυμα πρόσφατα και δε θηλαζει και όταν πήγα με ρώταγε ειρωνικά αν συνεχίζω ακόμη και καθε ποσο και οτι αυτης κοιμουνται τη νυχτα και έβγαλε και τους φακέλους να συγκρίνει με τα εγγόνια της για να πει ότι εκείνης βάζουν παραπάνω και ότι εμένα έχουν και ικτερο ακόμη επειδή θηλαζω! Ελεος, δεν το περίμενα να υπάρχει τόση αρνητικοτητα! Προσπαθούν να με κάνουν να νοιώθω ενοχές επειδή θηλαζω?

 

Ευτυχώς υπάρχουν κι άτομα σας εσάς που μου συμπαραστέκονται.

 

Ευχαριστώ!

 

Απαράδεκτος ο παιδίατρος να μη προωθει το θηλασμο... Μήπως σου πρότινε και συγκεκριμένο σκεύασμα να πάρεις?

 

Μην τον ακούς, συνέχισε να κάνεις αυτό που ξέρεις καλύτερα και όλα θα πάνε καλα!!! Μόνο καλό κάνεις στα παιδάκια σου!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

christine1012 μην δινεις σημασια!Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι ολοι ειναι "υπερ" του θηλασμου αλλά στην πραξη βγαζουν τετοια αρνητικοτητα.Κι εμενα ολοι μου ελεγαν να θηλασω γιατι ειναι το καλυτερο ομως ο γυναικολογος και η γραμματεας του μου ελεγαν να δωσω ξενο εξαρχης γιατι ηταν σιγουροι οτι δε χορταινει,οι συγγενεις το ιδιο,πολλοι με αντιμετωπιζαν λες και βασανιζω το μωρο και το αφηνω πεινασμενο ενω εγω της εδινα αυτο ακριβως που ηθελε:την αγκαλια και το γαλα της μαμας.Ο παιδιατρος ενω τον επελεξα γιατι ειχα ακουσει οτι υποστηριζει τον θηλασμο με την πρωτη ευκαιρια προσπαθησε να το γυρισει στο ξενο.Επειδη ειναι το πρωτο μου παιδι μπορεις να φανταστεις ποσο ψαρωμενη ημουν κι εγω και ο αντρας μου και επειδη θελαμε και οι 2 να θηλασω καταλαβαινεις τι αντικτυπο ειχε στην οικογενεια μας ολο αυτο.

Εμπιστευσου το ενστικτο σου.Και ας τους να λενε.Δεν λεω να αγνοεις τον γιατρο σου συστηματικα αλλά στο θεμα του θηλασμου υπαρχει αγνοια πως να το κανουμε!Αν τα μωρα σου βρεχουν και λερωνουν πανες,αναπτυσονται ψυχοσωματικα και ειναι ευχαριστημενα μην φοβασαι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

 

Μετα από εξαντλητικές μέρες και νύχτες θήλασμου, πήγαμε σήμερα στο γιατρό, και το μωρό έβαλε 380γρ σε μια βδομάδα και ο άλλος 310! Νομιζω ειναι καλα τι λετε?:)

 

Ειμαι πολυ χαρούμενη αλλά πραγματικά εξαντλήθηκα. Ψες τους θηλαζα με τις ώρες και δε χορταιναν τους έδωσα μητρικό γάλα 100 μλ στον καθενα που ειχα φυλαγμενο και το μωρο που είχε βάλει μόνο 80 κυπιοτανε έτσι του έδωσα και 80 μλ φόρμουλα:-(, δεν άντεξα βρε κορίτσια κυπιοτανε άγρια κ δεν θα συγχωρουσα τον εαυτό μου αν πάλι δεν εβαζε βάρος... Ισως περνουσανε αλμα αναπτυξης?? δε ξερω παντως σημερα ξεραθηκαν στον υπνο... Ειναι 12 βδομαδων αλλα γεννηθηκαν πρόωρα στις 36.

 

Εχω μια άλλη ερώτηση αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει. Ο γιατρός με παρακαλεί να δώσω φορμουλα ειδικά στο ένα μωρο διότι έχουν ακόμη ικτερο ψηλό λόγω του θήλασμου. Εχει 12 και ο άλλος 8 και ειναι σχεδόν 3 μηνών! Τι να κάνω? τόσο κόπο με το θηλασμο και τελικά πρέπει να δώσω φόρμουλα? μου είπε να του δίνω από 2 φορές 120 μλ.... Περιμενώ και τα αποτελέσματα των αναλύσεων που κάναμε σήμερα να δούμε αν έχει βελτίωση.

 

Αν ξέρει κάποια κοπέλα να με συμβουλεύσει θα το εκτιμουσα.

 

Φιλλια

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

 

Μετα από εξαντλητικές μέρες και νύχτες θήλασμου, πήγαμε σήμερα στο γιατρό, και το μωρό έβαλε 380γρ σε μια βδομάδα και ο άλλος 310! Νομιζω ειναι καλα τι λετε?:)

 

Ειμαι πολυ χαρούμενη αλλά πραγματικά εξαντλήθηκα. Ψες τους θηλαζα με τις ώρες και δε χορταιναν τους έδωσα μητρικό γάλα 100 μλ στον καθενα που ειχα φυλαγμενο και το μωρο που είχε βάλει μόνο 80 κυπιοτανε έτσι του έδωσα και 80 μλ φόρμουλα:-(, δεν άντεξα βρε κορίτσια κυπιοτανε άγρια κ δεν θα συγχωρουσα τον εαυτό μου αν πάλι δεν εβαζε βάρος... Ισως περνουσανε αλμα αναπτυξης?? δε ξερω παντως σημερα ξεραθηκαν στον υπνο... Ειναι 12 βδομαδων αλλα γεννηθηκαν πρόωρα στις 36.

 

Εχω μια άλλη ερώτηση αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει. Ο γιατρός με παρακαλεί να δώσω φορμουλα ειδικά στο ένα μωρο διότι έχουν ακόμη ικτερο ψηλό λόγω του θήλασμου. Εχει 12 και ο άλλος 8 και ειναι σχεδόν 3 μηνών! Τι να κάνω? τόσο κόπο με το θηλασμο και τελικά πρέπει να δώσω φόρμουλα? μου είπε να του δίνω από 2 φορές 120 μλ.... Περιμενώ και τα αποτελέσματα των αναλύσεων που κάναμε σήμερα να δούμε αν έχει βελτίωση.

 

Αν ξέρει κάποια κοπέλα να με συμβουλεύσει θα το εκτιμουσα.

 

Φιλλια

 

Μπραβο!!!Ειναι οχι απλα καλα αλλα τελεια!Εμεις για να καταλαβεις ειχαμε βαλει 170 γρ σε 7 μερες στην τελευταια επισκεψη.

Ο θηλασμος δεν προκαλει ικτερο!!!Ισα ισα με συχνο θηλασμο θα το ξεπερασει.Η μικρή μου οταν ηταν νεογέννητη και ανεβασε ικτερο οι μαιες μου ειπαν να θηλάζω συνεχεια για να μην αφυδατωθει και για να το ξεπεράσει και να μη χρειαστει να μπει σε φωτοθεραπεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας!

 

Μετα από εξαντλητικές μέρες και νύχτες θήλασμου, πήγαμε σήμερα στο γιατρό, και το μωρό έβαλε 380γρ σε μια βδομάδα και ο άλλος 310! Νομιζω ειναι καλα τι λετε?:)

 

Ειμαι πολυ χαρούμενη αλλά πραγματικά εξαντλήθηκα. Ψες τους θηλαζα με τις ώρες και δε χορταιναν τους έδωσα μητρικό γάλα 100 μλ στον καθενα που ειχα φυλαγμενο και το μωρο που είχε βάλει μόνο 80 κυπιοτανε έτσι του έδωσα και 80 μλ φόρμουλα:-(, δεν άντεξα βρε κορίτσια κυπιοτανε άγρια κ δεν θα συγχωρουσα τον εαυτό μου αν πάλι δεν εβαζε βάρος... Ισως περνουσανε αλμα αναπτυξης?? δε ξερω παντως σημερα ξεραθηκαν στον υπνο... Ειναι 12 βδομαδων αλλα γεννηθηκαν πρόωρα στις 36.

 

Εχω μια άλλη ερώτηση αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει. Ο γιατρός με παρακαλεί να δώσω φορμουλα ειδικά στο ένα μωρο διότι έχουν ακόμη ικτερο ψηλό λόγω του θήλασμου. Εχει 12 και ο άλλος 8 και ειναι σχεδόν 3 μηνών! Τι να κάνω? τόσο κόπο με το θηλασμο και τελικά πρέπει να δώσω φόρμουλα? μου είπε να του δίνω από 2 φορές 120 μλ.... Περιμενώ και τα αποτελέσματα των αναλύσεων που κάναμε σήμερα να δούμε αν έχει βελτίωση.

 

Αν ξέρει κάποια κοπέλα να με συμβουλεύσει θα το εκτιμουσα.

 

Φιλλια

 

Καταρχάς μπράβο για το σούπερ βάρος σας! Είναι πραγματικά πολύ καλό!!

Δεύτερον.... αν μπορείς συμβουλέψου και ένα άλλο παιδίατρο.... να σου πω την αλήθεια και εμένα στη κλινική ο μικρός είχε ανεβάσει ίκτερο και η νεογνολόγος μου είχε πει οτι εάν ανέβει κι αλλό θα αναγκαστούμε να του δώσουμε φόρμουλα για να πέσει.... τελικά δόξα το θεό δε χρειάστηκε... καλύτερα όμως να συμβουλευτείς έναν άλλο γιατρό να δείς τι θα σου πει....

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

 

Μετα από εξαντλητικές μέρες και νύχτες θήλασμου, πήγαμε σήμερα στο γιατρό, και το μωρό έβαλε 380γρ σε μια βδομάδα και ο άλλος 310! Νομιζω ειναι καλα τι λετε?:)

 

Ειμαι πολυ χαρούμενη αλλά πραγματικά εξαντλήθηκα. Ψες τους θηλαζα με τις ώρες και δε χορταιναν τους έδωσα μητρικό γάλα 100 μλ στον καθενα που ειχα φυλαγμενο και το μωρο που είχε βάλει μόνο 80 κυπιοτανε έτσι του έδωσα και 80 μλ φόρμουλα:-(, δεν άντεξα βρε κορίτσια κυπιοτανε άγρια κ δεν θα συγχωρουσα τον εαυτό μου αν πάλι δεν εβαζε βάρος... Ισως περνουσανε αλμα αναπτυξης?? δε ξερω παντως σημερα ξεραθηκαν στον υπνο... Ειναι 12 βδομαδων αλλα γεννηθηκαν πρόωρα στις 36.

 

Εχω μια άλλη ερώτηση αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει. Ο γιατρός με παρακαλεί να δώσω φορμουλα ειδικά στο ένα μωρο διότι έχουν ακόμη ικτερο ψηλό λόγω του θήλασμου. Εχει 12 και ο άλλος 8 και ειναι σχεδόν 3 μηνών! Τι να κάνω? τόσο κόπο με το θηλασμο και τελικά πρέπει να δώσω φόρμουλα? μου είπε να του δίνω από 2 φορές 120 μλ.... Περιμενώ και τα αποτελέσματα των αναλύσεων που κάναμε σήμερα να δούμε αν έχει βελτίωση.

 

Αν ξέρει κάποια κοπέλα να με συμβουλεύσει θα το εκτιμουσα.

 

Φιλλια

 

 

Καταρχάς μπράβο για το βάρος!

 

Ο ικτερος απο μητρικό γάλα αφορά το 0,5% των μωρών που θηλάζουν αποκλειστικά κι έχει άγνωστη αιτία. Μια μαμα μπορει να συνεχίζει να θηλαζει αποκλειστικά χωρις να δώσει καθόλου φόρμουλα αν το μωρο κάνει κανονικα τσισα και δεν έχει αφυδατωση. Δεν υπάρχει λόγος να διακοπεί ο θηλασμος παρόλο που παρα πολλοί παιδιατροι το προτείνουν.

 

Η εξέταση που κάνατε ειναι για να διαπιστωθεί αν η υπερχολεθριναιμια ειναι άμεση ή έμμεση;

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικης προβάλει ως μόνο λόγο διακοπής του αποκλειστικου θηλασμού σε μωρο με ικτερο αν οφείλεται σε γαλακτοζαιμια η οποία ειναι παρα παρα πολυ σπάνια νόσος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια κι εγώ χάρηκα πολυ.

 

Οι τελευταίες αναλύσεις δείξανε ότι επιτέλους έπεσε και ο ικτερος! Του ενός στο 2,7 και του αλλού 6,5.:D όποταν πάμε καλά κ εκεί. Ο γιατρός έκανε πολλές αναλύσεις δε ξέρω αν έκανε και αυτή που λες... Δεν ανησυχεί για άλλο πρόβλημα όλες οι αναλύσεις ήταν καλές. Τεσπα τώρα που έδειξε ότι έπεσε νομίζω θα συνεχίσω με το θηλασμο αν και όπως σας είπα είμαι κομμάτια! Αυτά τα μωρα θέλουν να τρώνε συνέχεια... Δεν ειναι τυχαίο που πήραν τόσο βάρος. Ελπίζω πως περνούν άλμα ανάπτυξης και σύντομα θα ηρεμήσουν λιγάκι.;)

 

 

Φιλακια

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια κι εγώ χάρηκα πολυ.

 

Οι τελευταίες αναλύσεις δείξανε ότι επιτέλους έπεσε και ο ικτερος! Του ενός στο 2,7 και του αλλού 6,5.:D όποταν πάμε καλά κ εκεί. Ο γιατρός έκανε πολλές αναλύσεις δε ξέρω αν έκανε και αυτή που λες... Δεν ανησυχεί για άλλο πρόβλημα όλες οι αναλύσεις ήταν καλές. Τεσπα τώρα που έδειξε ότι έπεσε νομίζω θα συνεχίσω με το θηλασμο αν και όπως σας είπα είμαι κομμάτια! Αυτά τα μωρα θέλουν να τρώνε συνέχεια... Δεν ειναι τυχαίο που πήραν τόσο βάρος. Ελπίζω πως περνούν άλμα ανάπτυξης και σύντομα θα ηρεμήσουν λιγάκι.;)

 

 

Φιλακια

 

 

Χαίρομαι πολύ για σένα! Επιτέλους ευχάριστα νέα χωρίς "αλλά":p:p

Μην απογοητεύεσαι! Και τα μπεμπάκια θα ηρεμήσουν αλλά και εσύ θα το συνηθίσεις!! Εάν είναι άλμα ανάπτυξης θα το κάνουν συχνά πυκνα!!!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Θα χρειαστώ για άλλη μια φορά τα φώτα σας.Τώρα η μικρή μου είναι 3μιση σχεδόν 4 μηνών.Τις τελευταίες μέρες κάποιες φορές την ώρα που τη θηλάζω βγάζει το στήθος,στρίβει το κεφάλι της προς τον αγκώνα μου και γκρινιάζει.Μετά ψάχνει ξανά το στήθος το βάζει στο στόμα και ξανακάνει το ίδιο.Ηρεμεί μόνο αν τη θηλασω περπατώντας κι όχι πάντα.Σκέφτηκα μήπως είναι έντονη η ροή και εκνευρίζεται όμως το κάνει κι από τα 2 στήθη(η έντονη ροή υπάρχει μόνο στο δεξί) και όταν βγάζω γάλα με το χέρι για να την ελλατώσω εξακολουθεί να έχει την ιδια συμπεριφορά. Μετά σκέφτηκα μήπως έχει καμιά ωτίτιδα όμως δεν παρατήρησα καποια ενόχληση ή σημάδι. Έχετε καποια παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα;Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαινει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!Θα χρειαστώ για άλλη μια φορά τα φώτα σας.Τώρα η μικρή μου είναι 3μιση σχεδόν 4 μηνών.Τις τελευταίες μέρες κάποιες φορές την ώρα που τη θηλάζω βγάζει το στήθος,στρίβει το κεφάλι της προς τον αγκώνα μου και γκρινιάζει.Μετά ψάχνει ξανά το στήθος το βάζει στο στόμα και ξανακάνει το ίδιο.Ηρεμεί μόνο αν τη θηλασω περπατώντας κι όχι πάντα.Σκέφτηκα μήπως είναι έντονη η ροή και εκνευρίζεται όμως το κάνει κι από τα 2 στήθη(η έντονη ροή υπάρχει μόνο στο δεξί) και όταν βγάζω γάλα με το χέρι για να την ελλατώσω εξακολουθεί να έχει την ιδια συμπεριφορά. Μετά σκέφτηκα μήπως έχει καμιά ωτίτιδα όμως δεν παρατήρησα καποια ενόχληση ή σημάδι. Έχετε καποια παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα;Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαινει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ακριβως κ εμεις τα ιδια!!!Μονο που ο δικος μου δεν γκρινιαζει,απλα με κοιταζει και χαμογελαει..αφηνει-ξαναπιανει στηθος..κ φτου απ'την αρχη!Εχω παρατηρησει οτι μολις τον σηκωσω λιγο κ ρευτει συνεχιζει μετα μια χαρα.Δοκιμασε το κ εσυ,ισως πιασει.

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως κ εμεις τα ιδια!!!Μονο που ο δικος μου δεν γκρινιαζει,απλα με κοιταζει και χαμογελαει..αφηνει-ξαναπιανει στηθος..κ φτου απ'την αρχη!Εχω παρατηρησει οτι μολις τον σηκωσω λιγο κ ρευτει συνεχιζει μετα μια χαρα.Δοκιμασε το κ εσυ,ισως πιασει.

 

Αυτο που περγραφεις το κανει επισης, σαν παιχνιδι.Αυτο ομως που λεω εγω ειναι οτι γυριζει απο την αντιθετη μερια, χωνεται στον αγκωνα μου δηλαδη,μετα γκρινιαζει και παει το κεφαλι της τελειως προς τα πισω σαν τοξο.Εχει τυχει να τη σηκωσω να ρευτει μηπως και ειναι αυτο, καμια φορα πιανει.Απλά δεν επιμενω πολύ ωρα γιατι αμα θελει στηθος πρεπει να το παρει ο κόσμος να χαλάσει.Θα το κανω πιο εντατικα.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Θα χρειαστώ για άλλη μια φορά τα φώτα σας.Τώρα η μικρή μου είναι 3μιση σχεδόν 4 μηνών.Τις τελευταίες μέρες κάποιες φορές την ώρα που τη θηλάζω βγάζει το στήθος,στρίβει το κεφάλι της προς τον αγκώνα μου και γκρινιάζει.Μετά ψάχνει ξανά το στήθος το βάζει στο στόμα και ξανακάνει το ίδιο.Ηρεμεί μόνο αν τη θηλασω περπατώντας κι όχι πάντα.Σκέφτηκα μήπως είναι έντονη η ροή και εκνευρίζεται όμως το κάνει κι από τα 2 στήθη(η έντονη ροή υπάρχει μόνο στο δεξί) και όταν βγάζω γάλα με το χέρι για να την ελλατώσω εξακολουθεί να έχει την ιδια συμπεριφορά. Μετά σκέφτηκα μήπως έχει καμιά ωτίτιδα όμως δεν παρατήρησα καποια ενόχληση ή σημάδι. Έχετε καποια παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα;Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαινει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Καλησπέρα!

Εϊναι κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά σε πολλά παιδάκια! Δε πρέπει να σε ανυσηχεί ούτε να πηγαίνει το μυαλό σου σε ωτίτιδες!

Τα μπεμπάκια εκνευρίζονται πολλές φορές αν τους χαλάς τη βολή τους!! Είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό που λές με τη ροή του γάλακτος, θέλει πιο πολύ ή πιο λίγο! Αυτό εσύ δεν μπορείς να το ελένξεις οπότε μην ασχολείσαι! Σύνέχισε με τις βολτούλες αφού αυτό βλέπεις οτι το ηρεμει!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εϊναι κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά σε πολλά παιδάκια! Δε πρέπει να σε ανυσηχεί ούτε να πηγαίνει το μυαλό σου σε ωτίτιδες!

Τα μπεμπάκια εκνευρίζονται πολλές φορές αν τους χαλάς τη βολή τους!! Είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό που λές με τη ροή του γάλακτος, θέλει πιο πολύ ή πιο λίγο! Αυτό εσύ δεν μπορείς να το ελένξεις οπότε μην ασχολείσαι! Σύνέχισε με τις βολτούλες αφού αυτό βλέπεις οτι το ηρεμει!

 

Ευχαριστω για την απαντηση!Ηρεμησα τωρα!Προσπαθουσα να καταλαβω τι στο καλό γινεται γιατι παλιότερα δεν το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!Ηρεμησα τωρα!Προσπαθουσα να καταλαβω τι στο καλό γινεται γιατι παλιότερα δεν το εκανε.

 

Πολλές φορές θα συμβαίνουν πράγματα που απλά δεν θα μπορούμε να τα εξηγήσουμε γιατί δεν θα έχουν κάποια αιτία!

Καλό θα είναι να προσπαθούμε να σκεφτόμαστε θετικά!! :P

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

Μολις μπηκα στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Έχω ενα κοριτσακι 2 μηνων, γεννησα 23/07 (40w+3d) 2250 βαρος, 48 υψος. ΦΤ με επισκληριδιο. ικτερο δεν εκανε.

Από την κοιλια ακομα δεν επαιρνε βαρος και γεννησα με πολυ αγχος για την αναπτυξη της. Στο μαιευτηριο ολοι με πιεσαν να δωσω και ξενο για να μεγαλωσει. Θελω να τονισω πως απο την αρχη επιανε πολυ καλα τη θηλη και καταπινε κανονικα αλλα της εδιναν συνεχεια και μπιμπερο σε καθε γευμα 40μλ.απο την πρωτη μερα.

 

Εγω (ως ασχετη τελειως με το θεμα του θηλασμου και με πολυ φοβο μην δεν παρει βαρος) οταν γυρισα στο σπιτι συνεχισα να της δινω και ξενο παρολο που ειχα πολυ γαλα. Εκεινες τις μερες ειχε καυσωνα και οταν την πηγα στην παιδιατρο ηταν αφυδατωμενη. Επισης ειχε συχνες αναγωγες και ειχα φοβηθει. Η παιδιατρος μου ειπε να ελεγχω την ποσοτητα που πινει για να μην υπερχειλιζει το στομαχι της και τα βγαζει, αλλα και για το φοβο της αφυδατωσης. Ετσι της εκοψα το στηθος και της εδινα μονο μπιμπερο ξενο και δικο μου που εβγαζα με το θηλαστρο.

 

Ομως σε λιγες μολις μερες το γαλα μειωθηκε παρα πολυ και σχεδον αποκλειστικα εδινα ξενο. Σε ενα μηνα ειχε παρει 650 γρ. Η παιδιατρος μου ειπε πως ειναι λιγο και οτι ισως της κανουμε εξετασεις να δουμε γιατι δεν παιρνει...

Φοβηθηκα παρα πολυ. Αρχισα να την στουμπωνω στο ξενο που πλεον δεν ηταν συμπληρωμα αλλα το δικο μου ηταν συμπληρωμα....

η μικρη ομως εκλαιγε συνεχεια και ηθελε στηθος μονο εκει ηρεμουσε ασχετα αν πεινουσε η οχι. η παιδιατρος μου ειπε πως θα την κακομαθω και να εχω προγραμμα. μονο 10λεπτα στηθος και μετα πιπιλα

η μικρη πλανταζε ...... πιπιλα δεν ηθελε με τιποτα.

 

θεωροντας οτι εχω ενα κακο και προβληματικο παιδι σταματησα τελειως το θηλασμο......

ειχα πλεον μονο λιγες σταγονες γαλα και πολλα νευρα για το κακο μωρο μου, αφου ολες οι φιλες μου μου ελεγαν πως τα δικα τους μωρα κοιμουνται συνεχεια και τρωνε με προγραμμα.

 

Σταδιακα αρχιζα να νιωθω τυψεις, σκεφτομουν πως ημουν περιτη και πως ενα μπιμπερο ο καθενας μπορει να το δωσει. Εγω ομως σαν μανα μηπως επρεπε να κανω κατι παραπανω? εδινα το ξενο και μου βρωμουσε. ειχα φρικτες τυψεις και εκλαιγα ολη μερα.

 

εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα αυτο το φορουμ και επεσα απο τα συνεφα........ γιατι κανεις δεν μου τα ειπε ολα αυτα???? παιδιατρος γυναικολογος μαιες ολοι 10 λεπτα ελεγαν στο στηθος. αποτι καταλαβα δεν εδραιωθηκε ο θηλασμος οταν επρεπε. προσπαθω να κανω το προγραμμα του επαναγαλακτισμου αλλα δεν προλαβαινω τοσες αντλησεις.....

 

εσεις που ξερετε καλυτερα εχω ελπιδεσ?? η μικρη τρωει πλεον παρα πολυ και δεν ξερω αν θα μπορεσω ποτε να καλυψω τις αναγκες της. εχω απελπιστει.

 

εφαρμοζω το προγραμμα του επαναγαλακτισμου απο 11/9 με λιγες αντλησεισ (2-3) και απο 21/9 με 6-7 αντλησεις κυριως απογευμα βραδυ. το μωρο το εχω συνεχεια στο στηθος και δεν θελει καθολου να βγει. μηπως ειμαι πιπιλα? πινει κι ολας ομως.

 

θηλαστρο εχω το lactaline personal amenda διπλης αντλησης

 

εχω αυξηση στο γαλα, με το θηλαστρο βγαζω το πρωι 150 μλ αλλα την υπολοιπη μερα βγαζω απο 20 εως 50 μλ. σε 10 λεπτα αντλησης.

 

παιρνω και μαγια μπυρας

 

η μικρη πινει:

 

5 γευματα το 24ωρο με υπνο 8-10 ωρες το βραδυ

 

σε καθε γευμα θελει 150 εως 200 μλ δλδ 750 με 1000 μλ.τη μερα. υπαρχει περιπτωση να βγαλω εγω τοσο γαλα?

 

οταν κοιμαται 8-10 ωρες εγω να κανω αντλησεις?

 

το δευτερο μηνα πηρε 1300γρ !!! μηπως την στουμπωσα στο φαι? δεν ξερω τι να πω τωρα μου λενε οτι τρωει πολυ....

 

ζυγισεις:

γεννηση 23-Ιουλ 2250

εξοδος 26-Ιουλ 2190

29-Ιουλ 2310

31-Ιουλ 2310

1-Αυγ 2350

3-Αυγ 2355

4-Αυγ 2400

5-Αυγ 2430

10-Αυγ 2580

12-Αυγ 2640

15-Αυγ 2670

19-Αυγ 2820

22-Αυγ 2830

26-Αυγ 2900

31-Αυγ 3130

5-Σεπ 3420

6-Σεπ 3490

10-Σεπ 3700

15-Σεπ 3740

17-Σεπ 3850

21-Σεπ 4010

25-Σεπ 4260

απο πανες εχω χασει το λογαριασμο χαλαμε ενα πακετο σε 2-3 μερες. κακα σιγουρα 5-6 φορες, τσισα απειρα. η πανα ειναι πολυ βαρια οσο συχνα κι αν την αλλαζω.

 

το απογευμα ειναι παντα παρα πολυ ανυσηχη και ολο κλαιει δεν ηρεμει με τιποτα μονο με στηθος και οχι παντα......

 

τι με συμβουλευετε για ολα αυτα?

 

δεν ξερω τι να κανω. εχω ελπιδες η να τα παρατησω?:confused:

 

απο το περιβαλλον (πλην του αντρα μου) ολοι λενε να ηρεμησω και να μην παιδευομαι αδικα. οτι και με ξενο μια χαρα μεγαλωνει.

 

συγνωμη για την πολυλογια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μολις μπηκα στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Έχω ενα κοριτσακι 2 μηνων, γεννησα 23/07 (40w+3d) 2250 βαρος, 48 υψος. ΦΤ με επισκληριδιο. ικτερο δεν εκανε.

Από την κοιλια ακομα δεν επαιρνε βαρος και γεννησα με πολυ αγχος για την αναπτυξη της. Στο μαιευτηριο ολοι με πιεσαν να δωσω και ξενο για να μεγαλωσει. Θελω να τονισω πως απο την αρχη επιανε πολυ καλα τη θηλη και καταπινε κανονικα αλλα της εδιναν συνεχεια και μπιμπερο σε καθε γευμα 40μλ.απο την πρωτη μερα.

 

Εγω (ως ασχετη τελειως με το θεμα του θηλασμου και με πολυ φοβο μην δεν παρει βαρος) οταν γυρισα στο σπιτι συνεχισα να της δινω και ξενο παρολο που ειχα πολυ γαλα. Εκεινες τις μερες ειχε καυσωνα και οταν την πηγα στην παιδιατρο ηταν αφυδατωμενη. Επισης ειχε συχνες αναγωγες και ειχα φοβηθει. Η παιδιατρος μου ειπε να ελεγχω την ποσοτητα που πινει για να μην υπερχειλιζει το στομαχι της και τα βγαζει, αλλα και για το φοβο της αφυδατωσης. Ετσι της εκοψα το στηθος και της εδινα μονο μπιμπερο ξενο και δικο μου που εβγαζα με το θηλαστρο.

 

Ομως σε λιγες μολις μερες το γαλα μειωθηκε παρα πολυ και σχεδον αποκλειστικα εδινα ξενο. Σε ενα μηνα ειχε παρει 650 γρ. Η παιδιατρος μου ειπε πως ειναι λιγο και οτι ισως της κανουμε εξετασεις να δουμε γιατι δεν παιρνει...

Φοβηθηκα παρα πολυ. Αρχισα να την στουμπωνω στο ξενο που πλεον δεν ηταν συμπληρωμα αλλα το δικο μου ηταν συμπληρωμα....

η μικρη ομως εκλαιγε συνεχεια και ηθελε στηθος μονο εκει ηρεμουσε ασχετα αν πεινουσε η οχι. η παιδιατρος μου ειπε πως θα την κακομαθω και να εχω προγραμμα. μονο 10λεπτα στηθος και μετα πιπιλα

η μικρη πλανταζε ...... πιπιλα δεν ηθελε με τιποτα.

 

θεωροντας οτι εχω ενα κακο και προβληματικο παιδι σταματησα τελειως το θηλασμο......

ειχα πλεον μονο λιγες σταγονες γαλα και πολλα νευρα για το κακο μωρο μου, αφου ολες οι φιλες μου μου ελεγαν πως τα δικα τους μωρα κοιμουνται συνεχεια και τρωνε με προγραμμα.

 

Σταδιακα αρχιζα να νιωθω τυψεις, σκεφτομουν πως ημουν περιτη και πως ενα μπιμπερο ο καθενας μπορει να το δωσει. Εγω ομως σαν μανα μηπως επρεπε να κανω κατι παραπανω? εδινα το ξενο και μου βρωμουσε. ειχα φρικτες τυψεις και εκλαιγα ολη μερα.

 

εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα αυτο το φορουμ και επεσα απο τα συνεφα........ γιατι κανεις δεν μου τα ειπε ολα αυτα???? παιδιατρος γυναικολογος μαιες ολοι 10 λεπτα ελεγαν στο στηθος. αποτι καταλαβα δεν εδραιωθηκε ο θηλασμος οταν επρεπε. προσπαθω να κανω το προγραμμα του επαναγαλακτισμου αλλα δεν προλαβαινω τοσες αντλησεις.....

 

εσεις που ξερετε καλυτερα εχω ελπιδεσ?? η μικρη τρωει πλεον παρα πολυ και δεν ξερω αν θα μπορεσω ποτε να καλυψω τις αναγκες της. εχω απελπιστει.

 

εφαρμοζω το προγραμμα του επαναγαλακτισμου απο 11/9 με λιγες αντλησεισ (2-3) και απο 21/9 με 6-7 αντλησεις κυριως απογευμα βραδυ. το μωρο το εχω συνεχεια στο στηθος και δεν θελει καθολου να βγει. μηπως ειμαι πιπιλα? πινει κι ολας ομως.

 

θηλαστρο εχω το lactaline personal amenda διπλης αντλησης

 

εχω αυξηση στο γαλα, με το θηλαστρο βγαζω το πρωι 150 μλ αλλα την υπολοιπη μερα βγαζω απο 20 εως 50 μλ. σε 10 λεπτα αντλησης.

 

παιρνω και μαγια μπυρας

 

η μικρη πινει:

 

5 γευματα το 24ωρο με υπνο 8-10 ωρες το βραδυ

 

σε καθε γευμα θελει 150 εως 200 μλ δλδ 750 με 1000 μλ.τη μερα. υπαρχει περιπτωση να βγαλω εγω τοσο γαλα?

 

οταν κοιμαται 8-10 ωρες εγω να κανω αντλησεις?

 

το δευτερο μηνα πηρε 1300γρ !!! μηπως την στουμπωσα στο φαι? δεν ξερω τι να πω τωρα μου λενε οτι τρωει πολυ....

 

ζυγισεις:

γεννηση 23-Ιουλ 2250

εξοδος 26-Ιουλ 2190

29-Ιουλ 2310

31-Ιουλ 2310

1-Αυγ 2350

3-Αυγ 2355

4-Αυγ 2400

5-Αυγ 2430

10-Αυγ 2580

12-Αυγ 2640

15-Αυγ 2670

19-Αυγ 2820

22-Αυγ 2830

26-Αυγ 2900

31-Αυγ 3130

5-Σεπ 3420

6-Σεπ 3490

10-Σεπ 3700

15-Σεπ 3740

17-Σεπ 3850

21-Σεπ 4010

25-Σεπ 4260

απο πανες εχω χασει το λογαριασμο χαλαμε ενα πακετο σε 2-3 μερες. κακα σιγουρα 5-6 φορες, τσισα απειρα. η πανα ειναι πολυ βαρια οσο συχνα κι αν την αλλαζω.

 

το απογευμα ειναι παντα παρα πολυ ανυσηχη και ολο κλαιει δεν ηρεμει με τιποτα μονο με στηθος και οχι παντα......

 

τι με συμβουλευετε για ολα αυτα?

 

δεν ξερω τι να κανω. εχω ελπιδες η να τα παρατησω?:confused:

 

απο το περιβαλλον (πλην του αντρα μου) ολοι λενε να ηρεμησω και να μην παιδευομαι αδικα. οτι και με ξενο μια χαρα μεγαλωνει.

 

συγνωμη για την πολυλογια...

Καλημερα!Να χαιρεσαι το μωρό σου!Καταρχην αυτό το πρόβλημα με τους παιδιάτρους,τις μαίες κτλ για την λάθος πληροφόρηση το έχουν πολλέεεες μανούλες.Ο,τι έγινε έγινε όμως.Βάλτο στην άκρη κι αν θες να θηλάσεις αποκλειστικά θα τα καταφέρεις.Αν πάλι όχι στο μωρό σου αρκεί να το αγαπάς και να το φροντίζεις.Δεν είσαι σε καμία περίπτωση περιττή!Αν ήταν έτσι όσες μαμάδες δίνουν μπιμπερό θα έπρεπε να τα παρατάνε τα μωρά τους.

Τώρα στο θέμα του επαναγαλακτισμού:Το καλύτερο είναι να βάζεις το μωρό στο στήθος για να ενεργοποιηθεί και να παράγεις ξανα το γάλα που θες.Χωρις να δινεις νερο ή χαμομηλι και σταδιακα να μειωνεις το συμπληρωμα.Αν δεν γίνεται καθόλου οι αντλήσεις σου πρέπει να είναι 8 με 12 το 24ωρο με μια εξ αυτών τη νύχτα κατα προτίμηση μετά από 6 ώρες συνεχόμενου ύπνου.Αλλιώς η ελάχιστη άντληση πρεπει να είναι συνολικά 2 ωρες την ημέρα.Ο στόχος ελάχιστης άντλησης για αρχή είναι 500μλ συνολικά.Όμως επαναλαμβάνω το καλύτερο ειναι να βαζεις το μωρο στο στηθος ακομα κι ολη μερα αν χρειαστει. Το απογευμα που ειναι ανησυχη μηπως εχει κολικούς;

Αυτα!Δεν μπορω τωρα να σκεφτω κατι αλλο,γκρινιαζει και η μικρη μου.Σιγουρα θα εχουν να σε συμβουλεψουν και οι πιο εμπειρες ή και να με διορθωσουν!Καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μολις μπηκα στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Έχω ενα κοριτσακι 2 μηνων, γεννησα 23/07 (40w+3d) 2250 βαρος, 48 υψος. ΦΤ με επισκληριδιο. ικτερο δεν εκανε.

Από την κοιλια ακομα δεν επαιρνε βαρος και γεννησα με πολυ αγχος για την αναπτυξη της. Στο μαιευτηριο ολοι με πιεσαν να δωσω και ξενο για να μεγαλωσει. Θελω να τονισω πως απο την αρχη επιανε πολυ καλα τη θηλη και καταπινε κανονικα αλλα της εδιναν συνεχεια και μπιμπερο σε καθε γευμα 40μλ.απο την πρωτη μερα.

 

Εγω (ως ασχετη τελειως με το θεμα του θηλασμου και με πολυ φοβο μην δεν παρει βαρος) οταν γυρισα στο σπιτι συνεχισα να της δινω και ξενο παρολο που ειχα πολυ γαλα. Εκεινες τις μερες ειχε καυσωνα και οταν την πηγα στην παιδιατρο ηταν αφυδατωμενη. Επισης ειχε συχνες αναγωγες και ειχα φοβηθει. Η παιδιατρος μου ειπε να ελεγχω την ποσοτητα που πινει για να μην υπερχειλιζει το στομαχι της και τα βγαζει, αλλα και για το φοβο της αφυδατωσης. Ετσι της εκοψα το στηθος και της εδινα μονο μπιμπερο ξενο και δικο μου που εβγαζα με το θηλαστρο.

 

Ομως σε λιγες μολις μερες το γαλα μειωθηκε παρα πολυ και σχεδον αποκλειστικα εδινα ξενο. Σε ενα μηνα ειχε παρει 650 γρ. Η παιδιατρος μου ειπε πως ειναι λιγο και οτι ισως της κανουμε εξετασεις να δουμε γιατι δεν παιρνει...

Φοβηθηκα παρα πολυ. Αρχισα να την στουμπωνω στο ξενο που πλεον δεν ηταν συμπληρωμα αλλα το δικο μου ηταν συμπληρωμα....

η μικρη ομως εκλαιγε συνεχεια και ηθελε στηθος μονο εκει ηρεμουσε ασχετα αν πεινουσε η οχι. η παιδιατρος μου ειπε πως θα την κακομαθω και να εχω προγραμμα. μονο 10λεπτα στηθος και μετα πιπιλα

η μικρη πλανταζε ...... πιπιλα δεν ηθελε με τιποτα.

 

θεωροντας οτι εχω ενα κακο και προβληματικο παιδι σταματησα τελειως το θηλασμο......

ειχα πλεον μονο λιγες σταγονες γαλα και πολλα νευρα για το κακο μωρο μου, αφου ολες οι φιλες μου μου ελεγαν πως τα δικα τους μωρα κοιμουνται συνεχεια και τρωνε με προγραμμα.

 

Σταδιακα αρχιζα να νιωθω τυψεις, σκεφτομουν πως ημουν περιτη και πως ενα μπιμπερο ο καθενας μπορει να το δωσει. Εγω ομως σαν μανα μηπως επρεπε να κανω κατι παραπανω? εδινα το ξενο και μου βρωμουσε. ειχα φρικτες τυψεις και εκλαιγα ολη μερα.

 

εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα αυτο το φορουμ και επεσα απο τα συνεφα........ γιατι κανεις δεν μου τα ειπε ολα αυτα???? παιδιατρος γυναικολογος μαιες ολοι 10 λεπτα ελεγαν στο στηθος. αποτι καταλαβα δεν εδραιωθηκε ο θηλασμος οταν επρεπε. προσπαθω να κανω το προγραμμα του επαναγαλακτισμου αλλα δεν προλαβαινω τοσες αντλησεις.....

 

εσεις που ξερετε καλυτερα εχω ελπιδεσ?? η μικρη τρωει πλεον παρα πολυ και δεν ξερω αν θα μπορεσω ποτε να καλυψω τις αναγκες της. εχω απελπιστει.

 

εφαρμοζω το προγραμμα του επαναγαλακτισμου απο 11/9 με λιγες αντλησεισ (2-3) και απο 21/9 με 6-7 αντλησεις κυριως απογευμα βραδυ. το μωρο το εχω συνεχεια στο στηθος και δεν θελει καθολου να βγει. μηπως ειμαι πιπιλα? πινει κι ολας ομως.

 

θηλαστρο εχω το lactaline personal amenda διπλης αντλησης

 

εχω αυξηση στο γαλα, με το θηλαστρο βγαζω το πρωι 150 μλ αλλα την υπολοιπη μερα βγαζω απο 20 εως 50 μλ. σε 10 λεπτα αντλησης.

 

παιρνω και μαγια μπυρας

 

η μικρη πινει:

 

5 γευματα το 24ωρο με υπνο 8-10 ωρες το βραδυ

 

σε καθε γευμα θελει 150 εως 200 μλ δλδ 750 με 1000 μλ.τη μερα. υπαρχει περιπτωση να βγαλω εγω τοσο γαλα?

 

οταν κοιμαται 8-10 ωρες εγω να κανω αντλησεις?

 

το δευτερο μηνα πηρε 1300γρ !!! μηπως την στουμπωσα στο φαι? δεν ξερω τι να πω τωρα μου λενε οτι τρωει πολυ....

 

ζυγισεις:

γεννηση 23-Ιουλ 2250

εξοδος 26-Ιουλ 2190

29-Ιουλ 2310

31-Ιουλ 2310

1-Αυγ 2350

3-Αυγ 2355

4-Αυγ 2400

5-Αυγ 2430

10-Αυγ 2580

12-Αυγ 2640

15-Αυγ 2670

19-Αυγ 2820

22-Αυγ 2830

26-Αυγ 2900

31-Αυγ 3130

5-Σεπ 3420

6-Σεπ 3490

10-Σεπ 3700

15-Σεπ 3740

17-Σεπ 3850

21-Σεπ 4010

25-Σεπ 4260

απο πανες εχω χασει το λογαριασμο χαλαμε ενα πακετο σε 2-3 μερες. κακα σιγουρα 5-6 φορες, τσισα απειρα. η πανα ειναι πολυ βαρια οσο συχνα κι αν την αλλαζω.

 

το απογευμα ειναι παντα παρα πολυ ανυσηχη και ολο κλαιει δεν ηρεμει με τιποτα μονο με στηθος και οχι παντα......

 

τι με συμβουλευετε για ολα αυτα?

 

δεν ξερω τι να κανω. εχω ελπιδες η να τα παρατησω?:confused:

 

απο το περιβαλλον (πλην του αντρα μου) ολοι λενε να ηρεμησω και να μην παιδευομαι αδικα. οτι και με ξενο μια χαρα μεγαλωνει.

 

συγνωμη για την πολυλογια...

 

Κακή μάνα δεν είσαι ούτε έχεις ένα κακό μωρο...

Είχες όμως πολλούς κακούς ανθρώπους γύρω σου απο τη πρώτη στιγμή που έφερες αυτό το θαυματάκι στο κόσμο...

 

 

Το μόνο κακό που έχεις κάνει στο παιδάκι σου είναι που του στέρεισες την ευκαιρία να τρώει αποκλειστικά απο τη μανούλα του που ΄τοσο την έχει ανάγκη.., είναι δυνατόν να επαναγαλακτηστεί το μωράκι αρκει να κάνεις υπομονή και επιμονη!

 

Το μωρό ήδη σου δείχνει το δρόμο.. δε θέλει να ξεκολλήσει απο το στήθος σου, αστο να κάνει αυτό που του λέει το ένστικτό του και η φύση!

 

Θα σου κατεβάσει απο μόνο του το γάλα και σε λίγο καιρό αν προσπαθήσεις ναμειώσεις τη φόρμουλα μέρα με τη μέρα θα αυξάνεται η παραγωγή σου!

 

Ειναι σπάνιο τα μωράκια να έχουν πρόγραμμα, ειδικά ένα μωρό που του έχουν στερήσει απο τοτε που γεννήθηκε την άμεση επαφή με τη μανούλα του που ΄τοσο έχει ανάγκη!

 

 

Εχε πίστη στον εαυτό σου και στο μωράκι σου!

 

Για τις μετρήσεις και το βάρος δεν μπορώ να σε βοηθήσω... αν έχει την καλοσύνη η κυρία Αγλαία μας σίγουρά μπορεί να σε κατατοπίσει!

 

Να χαίρεσαι το πλασματάκι σου και μακάρι να πάνε όλα όπως πρέπει!!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

zerberini εννοεις οτι πρεπει να αντλω μεχρι να συμπληρωσω τα 500 μλ οταν δεν την βαζω στο στηθος? που θα τα βρω τοσα μλ?:D

 

ξερει καποια να μου πει απο τις ζυγισεις και τα μπιμπερο, αν μπορω να καταλαβω ποσο τρωει απο μενα? οσο περνουν οι μερες καταπινει πιο πολλα λεπτα οταν θυλαζει μεχρι να αρχισει πιπιλα. μαλλον βρησκει πιο πολυ. αλλα μετα πινει και το μπιμπερο. ας πουμε απο 15 εως 25 σεπτ σε 10 μερες πηρε 520 γρ δλδ 52/μερα. μου φαινεται παρα πολυ. δικαιολογειται αυτο βαρος οταν σε αυτο το διαστημα εφαγε περιπου 700μλ/μερα φορμουλα?

 

μηπως εχει γινει φαγανα? αλλα αν το χρειαζεται.. οσο δεν ετρωγε στην κοιλια το τρωει τωρα μου φαινεται.

 

επισης εγω δεν αντλω την νυχτα για να εχω το πρωι να της δωσω και να χορτασει απο μενα. κανω κοτσανα? γιατι οσο περνα η μερα το γαλα λιγοστευει δραματικα.το δραδυ δεν εχω σχεδον τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

zerberini εννοεις οτι πρεπει να αντλω μεχρι να συμπληρωσω τα 500 μλ οταν δεν την βαζω στο στηθος? που θα τα βρω τοσα μλ?:D

 

ξερει καποια να μου πει απο τις ζυγισεις και τα μπιμπερο, αν μπορω να καταλαβω ποσο τρωει απο μενα? οσο περνουν οι μερες καταπινει πιο πολλα λεπτα οταν θυλαζει μεχρι να αρχισει πιπιλα. μαλλον βρησκει πιο πολυ. αλλα μετα πινει και το μπιμπερο. ας πουμε απο 15 εως 25 σεπτ σε 10 μερες πηρε 520 γρ δλδ 52/μερα. μου φαινεται παρα πολυ. δικαιολογειται αυτο βαρος οταν σε αυτο το διαστημα εφαγε περιπου 700μλ/μερα φορμουλα?

 

μηπως εχει γινει φαγανα? αλλα αν το χρειαζεται.. οσο δεν ετρωγε στην κοιλια το τρωει τωρα μου φαινεται.

 

επισης εγω δεν αντλω την νυχτα για να εχω το πρωι να της δωσω και να χορτασει απο μενα. κανω κοτσανα? γιατι οσο περνα η μερα το γαλα λιγοστευει δραματικα.το δραδυ δεν εχω σχεδον τιποτα.....

 

όχι βρε!εννοουσα 500μλ σε περιπτωση που δεν θα το βαζεις καθολου στο στηθος και μονο θα αντλεις!;)

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αντληση την νυχτα γιατι οσο περισσοτερο γαλα βγαινει από το στηθος τοσο περισσοτερο θα παραγεται.Ισχυει ο νομος της προσφορας και της ζητησης.Αν δεν αντλεις ο εγκεφαλος περνει την πληροφορια οτι τοσο χρειαζεται να παραγει κι οχι παραπανω.

Δεν νομιζω να μπορεις να καταλαβεις ποσα μλ δικο σου τρωει.Εγω για παραδειγμα που θηλαζω αποκλειστικα απλα μετρω πανες και ελεγχω το βαρος στον παιδιατρο καθε τελη του μηνα για να δω αν τρωει ικανοποιητικα.Ισως να μπορεις να το καταλαβεις αν π.χ τρωει περιπου 120μλ ανα γευμα και το μπουκαλι ειναι τα 70μλ τοτε το δικο σου ειναι τα υπολοιπα ομως και παλι..ανθρωπος ειναι οχι ρομποτ την μια θα φαει συνολικα 120 την αλλη 100 την αλλη 140.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το ρομποτ και τις ποσοτητες δυστυχως αργησα πολυ να το καταλαβω και βασανιστηκαμε αδικα...

 

με τις αντλησεις επισης βασανιζομαι γιατι η μικρη θελει να ειναι συνεχεια κολλημενη πανω μου και δεν προλαβαινω ουτε τα βασικα της καθημερινοτητας να κανω και να πεις πως ειχα και γαλα να φαει... μετα αντε να φτιαχνω και τα μπιμπερο

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το ρομποτ και τις ποσοτητες δυστυχως αργησα πολυ να το καταλαβω και βασανιστηκαμε αδικα...

 

με τις αντλησεις επισης βασανιζομαι γιατι η μικρη θελει να ειναι συνεχεια κολλημενη πανω μου και δεν προλαβαινω ουτε τα βασικα της καθημερινοτητας να κανω και να πεις πως ειχα και γαλα να φαει... μετα αντε να φτιαχνω και τα μπιμπερο

 

Αν θέλει να είναι συνέχεια πάνω σου εκμεταλλεύσου το!Βάζε την στο στήθος συνέχεια!Τον πρώτο καιρό κι εγώ μέχρι να εγκατασταθεί η γαλουχια την είχα στο στήθος και 2 ώρες κάποιες φορές.Αν μπορείς προμηθεύσου ένα σλινκ και έχε την εκεί για να έχεις τα χέρια σου ελεύθερα να κάνεις καμιά δουλειά.Αν βλέπεις ότι κλαίει και πεινάει και δεν ησυχάζει στο στήθος δώσ της μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να είναι συνέχεια πάνω σου εκμεταλλεύσου το!Βάζε την στο στήθος συνέχεια!Τον πρώτο καιρό κι εγώ μέχρι να εγκατασταθεί η γαλουχια την είχα στο στήθος και 2 ώρες κάποιες φορές.Αν μπορείς προμηθεύσου ένα σλινκ και έχε την εκεί για να έχεις τα χέρια σου ελεύθερα να κάνεις καμιά δουλειά.Αν βλέπεις ότι κλαίει και πεινάει και δεν ησυχάζει στο στήθος δώσ της μπιμπερό.

 

αυτο προσπαθω τις τελευταιες μερες αλλα εχω και το πρηξιμο ολων που μου λενε πως εχω κλειστει στο σπιτι με ενα μωρο πανω μου και οτι τζαμπα παιδευομαι και απελπιζομαι :(

ειναι τοσο κακο? τι να κανω? να παρω τους δρομους??

Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθω τις τελευταιες μερες αλλα εχω και το πρηξιμο ολων που μου λενε πως εχω κλειστει στο σπιτι με ενα μωρο πανω μου και οτι τζαμπα παιδευομαι και απελπιζομαι :(

ειναι τοσο κακο? τι να κανω? να παρω τους δρομους??

 

Μην δινεις σημασια!!!!!!!!Κανε αυτό που εσυ θεωρεις καλο για το παιδι σου!Εχεις να ακουσεις!!!Κι εμενα ολοι μου ελεγαν πριν γεννησω οτι ο θηλασμος ειναι το καλυτερο μετα ομως οταν ηρθε η στιγμη ....ακουγα:δε χορταινει δωσε ξενο,παλι στο στηθος το εχεις; κτλ.Και το ξερω οτι σε καποιους απο το κοντινο συγγενικο κυκλο τους κακοφαινεται ακομα γιατι νιωθουν οτι εχω το μωρο κατ αποκλειστικοτητα και δεν μπορουν να το κοιμησουν ή να το ταϊσουν αυτοι!Ασε...μπαινακης βγαινακης!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...