Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Δυστυχώς οδεύω προς αποθηλασμό.Μου ήρθε και η περιοδος και γενικά όλα πάνε στραβά.Με το θηλαστρο δεν μπορώ να κάνω μια άντληση της προκοπής.Αρχισα τις αντλήσεις και στην δουλειά , κρατώ το γάλα που πάλι δεν είναι αρκετό.Τα αποθέματα τελειώσαν χτες και εγώ αδυνατώ να συμπληρώνω τα 210μλ που θέλει ο μικρός σε κάθε γευμα.Εδώ με το ζόρι να μαζεψω 50μλ.Πραγματικά πιστεύω ότι η επιστροφή στην δουλειά μου δημιουργησε το όλο προβλημα.Πριν μια χαρά έπινε.Πλεον δυσανασχετεί στο στηθος μετά από 2-3 λεπτά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

 

Να αναφέρω κι εγώ τον προβληματισμό μου?!

 

Έχω μία κορούλα 34 ημερών σήμερα και τη θηλάζω αποκλειστικά. Μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή ( όταν ήταν 27 ημερών) ζητούσε να φάει κάθε 2-2,5 ώρες. Από τότε όμως έχει βάλει ξυπνητήρι και τρώει κάθε 1 ώρα! Διάβασα για τα άλματα ανάπτυξης αλλά πόσο κρατάνε πια αυτά τα άλματα? 1 εβδομάδα κλείνουμε σήμερα. Με έχει κουράσει λίγο όλο αυτό. Μόνο όταν είμαστε έξω ξεχνιέται λίγο.

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο εκτός από άλμα? Γιατί αν συνεχίσει για πολύ έτσι δεν ξέρω πόσο θα αντέξω. Μήπως κάνω κάτι λάθος? Άσε που κάθε θηλασμός κρατάει 20-30 λεπτά!

 

Καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να αναφέρω κι εγώ τον προβληματισμό μου?!

 

Έχω μία κορούλα 34 ημερών σήμερα και τη θηλάζω αποκλειστικά. Μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή ( όταν ήταν 27 ημερών) ζητούσε να φάει κάθε 2-2,5 ώρες. Από τότε όμως έχει βάλει ξυπνητήρι και τρώει κάθε 1 ώρα! Διάβασα για τα άλματα ανάπτυξης αλλά πόσο κρατάνε πια αυτά τα άλματα? 1 εβδομάδα κλείνουμε σήμερα. Με έχει κουράσει λίγο όλο αυτό. Μόνο όταν είμαστε έξω ξεχνιέται λίγο.

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο εκτός από άλμα? Γιατί αν συνεχίσει για πολύ έτσι δεν ξέρω πόσο θα αντέξω. Μήπως κάνω κάτι λάθος? Άσε που κάθε θηλασμός κρατάει 20-30 λεπτά!

 

Καμιά ιδέα?

 

Το μωρουλι σου ειναι παρα πολυ μικρο ακομα για να θηλαζει καθε 3-4 ωρες πχ! Επισης η διαρκεια ειναι μια χαρα. Σε πολλες κοπελες μπορει να παρει κ ωρα. Ημουν μια απο αυτες....Το πιο πιθανο να ειναι αλμα αναπτυξης. Αν ψαξεις θα βρεις καπου που λεει ακριβως τις εβδομαδες. Εμενα παντα μεσα επεφτε. Ημουν κ εγω με το μωρο ολη την ωρα στα χερια...μην ανησυχεις κ μη το βαλεις κατω. Πιστεψε με θα ανταμειφθεις! Καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Thumber. Οι περισσότερες τα έχουμε περάσει αυτά. Είναι πολύ μικρούλι ακόμα. Στην καλύτερη περίπτωση θεωρώ ότι θέλει να γίνει 2 μηνών αλλά και πάλι εξαρτάται στο μωρό.Κουράγιο!!!

Κάποια στιγμή θα στρώσει. Η αρχή είναι λίγο δύσκολη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οδεύω προς αποθηλασμό.Μου ήρθε και η περιοδος και γενικά όλα πάνε στραβά.Με το θηλαστρο δεν μπορώ να κάνω μια άντληση της προκοπής.Αρχισα τις αντλήσεις και στην δουλειά , κρατώ το γάλα που πάλι δεν είναι αρκετό.Τα αποθέματα τελειώσαν χτες και εγώ αδυνατώ να συμπληρώνω τα 210μλ που θέλει ο μικρός σε κάθε γευμα.Εδώ με το ζόρι να μαζεψω 50μλ.Πραγματικά πιστεύω ότι η επιστροφή στην δουλειά μου δημιουργησε το όλο προβλημα.Πριν μια χαρά έπινε.Πλεον δυσανασχετεί στο στηθος μετά από 2-3 λεπτά.

 

Τι θηλαστρο έχεις;

Πόσες αντλησεις κάνεις;

Πόσες ώρες λείπεις;

Πόσες φορές θηλαζει το μωρο το 24ωρο;

 

210 μλ σε κάθε γεύμα ειναι τεράστια ποσότητα για μωρο που θηλαζει!!!!!!

Ποιος κρατάει το μωρο;

Είσαι σίγουρη οτι δεν το παραταιζει; Μήπως το "ξεγελαει" για να αδειάζει το μπουκάλι;

Είσαι σίγουρη οτι δεν πετιέται άδικα γάλα; Πχ μήπως ζεστάνει μεγάλη ποσότητα που δε χρησιμοποιείται και μετα την πετάει γιατι νομίζει οτι ετσι πρέπει;

Τι μπουκάλι χρησιμοποιεί και με τι θηλή; Στα μωρα που θηλάζουν χρησιμοποιούμε τη θηλή με την μια τρύπα κι όχι αυτές που πανε με τους μηνες (δλδ όχι την 3-6 μηνών αλλα 0-3).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι θηλαστρο έχεις;

Πόσες αντλησεις κάνεις;

Πόσες ώρες λείπεις;

Πόσες φορές θηλαζει το μωρο το 24ωρο;

 

210 μλ σε κάθε γεύμα ειναι τεράστια ποσότητα για μωρο που θηλαζει!!!!!!

Ποιος κρατάει το μωρο;

Είσαι σίγουρη οτι δεν το παραταιζει; Μήπως το "ξεγελαει" για να αδειάζει το μπουκάλι;

Είσαι σίγουρη οτι δεν πετιέται άδικα γάλα; Πχ μήπως ζεστάνει μεγάλη ποσότητα που δε χρησιμοποιείται και μετα την πετάει γιατι νομίζει οτι ετσι πρέπει;

Τι μπουκάλι χρησιμοποιεί και με τι θηλή; Στα μωρα που θηλάζουν χρησιμοποιούμε τη θηλή με την μια τρύπα κι όχι αυτές που πανε με τους μηνες (δλδ όχι την 3-6 μηνών αλλα 0-3).

Καλημέρα.Κάνω 4-5 αντλησεις εχω το avent isis iq, λειπω 7-8 ώρες και το μωρό θηλάζει τουλάχιστον 7 φορές ( κάποιες μέρες και περισσότερες).

Τα 210 είναι όντως μεγάλη ποσότητα αλλά....

Η μητέρα μου κρατάει το μωρό και χρησιμοποιεί το μητρικό γάλα με ευλάβεια γιατί ξέρει ότι κάνω κόπο για να το μαζέψω.Δεν πετάει ούτε σταγόνα.Προχτες το βράδι επειδή τσακωνόμασταν για την ποσότητα που της έβγαζα να ξεπαγώσει και να χρησιμοποιήσει την επομενη μέρα, δεχτηκα να τον ταισει μπροστά μου 180μλ δικό μου γιατί επέμενα ότι είναι αδύνατον να πίνει τόσο.Να προσθέσω ότι μόλις τον είχα θηλάσει.Λοιπόν..ήπιε τα 180 για πλάκα και μετά έκλαιγε γιατί ήθελε κι αλλο και τον έβαλα στο στήθος που συνεχισε να πίνει.Δεν τίθεται θέμα λοιπόν να τον ξεγελά για να πίνει όλο το γάλα...Ποιός ξεγελά ποιον δεν ξερω.Το γάλα που περισσευει το δίνει αργότερα, τις γνωρίζει όλες τις οδηγίες και ευτυχώς τα τηρει όλα όσα της έχω πει.Ξενο δεν υπάρχει περιπτωση να δώσει γιατί δεν έχω στο σπίτι οπότε αναγκαστικά πρέπει να αυξήσω την ποσότητα που μαζεύω.Θηλή χρησιμοποιώ αυτή με τις 2 τρύπες γιατί είναι σιλικόνης (μόνο αυτή θέλει, μετά απο δοκιμή) και είναι αρκετά μικρές οι τρύπες, καμία σχέση με τις καοτσουκ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

στο μυαλό μου τριγυρνάει συνέχεια η λέξη ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ... Στο φαγητό, στο ύπνο, στη βόλτα, στο μπάνιο.... και τελικά πρόγραμμα δεν βγαίνει!

 

Για τους άλλους όλα είναι εύκολα. Θα ταίζεις το μωρό όταν θέλεις ΕΣΥ, θα το κοιμίζεις όταν και όπου θέλεις ΕΣΥ και βλέπω ότι το μωράκι μου έχει άλλη γνώμη!

 

Θα πάρω σαν δεδομένο ότι είναι πολύ μικρούλα (35 ημερών) και ότι τα πράγματα θα στρώσουν!

 

ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα alex-paula, να σου ζήσει!

θεωρω κι εγώ οτι είναι άλμα ανάπτυξης. Το πρώτο μας άλμα κράτησε μια βδομάδα ακριβώς και ήταν ΟΛΗ μέρα στο στήθος (τα υπόποιπα άλματα κρατησαν 2, το πολυ 3 μέρες). Όντως και γρήρορα σου τρώει, εμένα έκανε 20' με 25' στο κάθε στήθος.

 

Κάνε υπόμονή, είναι νωρίς ακόμα για πρόγραμμα. Εμάς πρόγραμμα ο μπέμπης έφτιαξε μόνος του. Έχω γράψει κι εδώ, στο "Ωρες ύπνου μαμάδων" #182.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36813&page=5

Να σου ζήσει και πάλι!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια τι έχει πάθει η κόρη μου??? Είναι 2μηνών και 9 ημερών σήμερα και τις τελευταίες 2 εβδομάδες πήρε 90 και 120 γραμμάρια αντίστοιχα, από εκεί που πέρναμε πολύ παραπάνω. Να σημειώσω ότι βγήκαμε από το μαιευτήριο 3010γρ. και 2 μηνών ήταν 5320γρ. Βρέχει 6 πάνες την ημέρα, αλλά έχει ξεκινήσει και κάνει κακά της ανά 3-4 ημέρες την τελευταία βδομάδα. Επίσης έχει αρκετά αέρια τα οποία μυρίζουν την τελευταία εβδομάδα που δεν κάνει κακά της σε καθημερινή βάση. Επίσης τα γεύματα της κρατάνε γύρω στο 5', δεν μπορώ με τίποτα να την κάνω να κάτσει παραπάνω στο στήθος να φάει. Εκνευρίζεται και κλαίει! Κοιμάται καλά το βράδυ. Ακόμα, την βδομάδα αυτή αδιαθέτησα!!! Τι συμβαίνει? Τα γεύματα μας είναι 8 πάνω-κάτω, πάντα όμως 5', και έχουν γίνει πλέον από τον ένα μαστό. Πριν ρευόταν και συνέχιζε και στον άλλο μαστό, τώρα που τέτοια τύχη!!! Έχω αρχίσει και ανησυχώ!Τι κάνω λάθος??

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια τι έχει πάθει η κόρη μου??? Είναι 2μηνών και 9 ημερών σήμερα και τις τελευταίες 2 εβδομάδες πήρε 90 και 120 γραμμάρια αντίστοιχα, από εκεί που πέρναμε πολύ παραπάνω. Να σημειώσω ότι βγήκαμε από το μαιευτήριο 3010γρ. και 2 μηνών ήταν 5320γρ. Βρέχει 6 πάνες την ημέρα, αλλά έχει ξεκινήσει και κάνει κακά της ανά 3-4 ημέρες την τελευταία βδομάδα. Επίσης έχει αρκετά αέρια τα οποία μυρίζουν την τελευταία εβδομάδα που δεν κάνει κακά της σε καθημερινή βάση. Επίσης τα γεύματα της κρατάνε γύρω στο 5', δεν μπορώ με τίποτα να την κάνω να κάτσει παραπάνω στο στήθος να φάει. Εκνευρίζεται και κλαίει! Κοιμάται καλά το βράδυ. Ακόμα, την βδομάδα αυτή αδιαθέτησα!!! Τι συμβαίνει? Τα γεύματα μας είναι 8 πάνω-κάτω, πάντα όμως 5', και έχουν γίνει πλέον από τον ένα μαστό. Πριν ρευόταν και συνέχιζε και στον άλλο μαστό, τώρα που τέτοια τύχη!!! Έχω αρχίσει και ανησυχώ!Τι κάνω λάθος??

 

Τίποτα δεν κανεις λάθος!

Καλωσηρθες στην εύκολη περίοδο του θηλασμου, απόλαυσε την!

 

Να φροντίζεις μόνο τα γεύματα σας να ειναι 8 ή/και περισσότερα.

 

Σε αυτήν την ηλικία καλο ειναι να ζυγίζεται το μωρο απο τον παιδιατρο μια φορα το μήνα. Αν βάζει πάνω απο 100 γραμμάρια το μήνα και βρέχει τουλαχιστον 5 πάνες είστε μια χαρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα alex-paula, να σου ζήσει!

θεωρω κι εγώ οτι είναι άλμα ανάπτυξης. Το πρώτο μας άλμα κράτησε μια βδομάδα ακριβώς και ήταν ΟΛΗ μέρα στο στήθος (τα υπόποιπα άλματα κρατησαν 2, το πολυ 3 μέρες). Όντως και γρήρορα σου τρώει, εμένα έκανε 20' με 25' στο κάθε στήθος.

 

Κάνε υπόμονή, είναι νωρίς ακόμα για πρόγραμμα. Εμάς πρόγραμμα ο μπέμπης έφτιαξε μόνος του. Έχω γράψει κι εδώ, στο "Ωρες ύπνου μαμάδων" #182.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36813&page=5

Να σου ζήσει και πάλι!

 

ήδη είναι πολύ καλήτερα τα πράγματα! Άντε να πάρουμε καμία ανάσα! Ευχαριστώ, να χαίρεστε τα μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Κάνω 4-5 αντλησεις εχω το avent isis iq, λειπω 7-8 ώρες και το μωρό θηλάζει τουλάχιστον 7 φορές ( κάποιες μέρες και περισσότερες).

Τα 210 είναι όντως μεγάλη ποσότητα αλλά....

Η μητέρα μου κρατάει το μωρό και χρησιμοποιεί το μητρικό γάλα με ευλάβεια γιατί ξέρει ότι κάνω κόπο για να το μαζέψω.Δεν πετάει ούτε σταγόνα.Προχτες το βράδι επειδή τσακωνόμασταν για την ποσότητα που της έβγαζα να ξεπαγώσει και να χρησιμοποιήσει την επομενη μέρα, δεχτηκα να τον ταισει μπροστά μου 180μλ δικό μου γιατί επέμενα ότι είναι αδύνατον να πίνει τόσο.Να προσθέσω ότι μόλις τον είχα θηλάσει.Λοιπόν..ήπιε τα 180 για πλάκα και μετά έκλαιγε γιατί ήθελε κι αλλο και τον έβαλα στο στήθος που συνεχισε να πίνει.Δεν τίθεται θέμα λοιπόν να τον ξεγελά για να πίνει όλο το γάλα...Ποιός ξεγελά ποιον δεν ξερω.Το γάλα που περισσευει το δίνει αργότερα, τις γνωρίζει όλες τις οδηγίες και ευτυχώς τα τηρει όλα όσα της έχω πει.Ξενο δεν υπάρχει περιπτωση να δώσει γιατί δεν έχω στο σπίτι οπότε αναγκαστικά πρέπει να αυξήσω την ποσότητα που μαζεύω.Θηλή χρησιμοποιώ αυτή με τις 2 τρύπες γιατί είναι σιλικόνης (μόνο αυτή θέλει, μετά απο δοκιμή) και είναι αρκετά μικρές οι τρύπες, καμία σχέση με τις καοτσουκ.

 

Θα μπορούσες να δίνεις με την μια τρύπα! Σκέψου οτι το στήθος δεν έχει τρύπα που μεγαλώνει ανάλογα με την ηλικία απλα το μωρο γίνεται πιο αποτελεσματικό στο θηλασμο.

 

Κανονικα υπολογίζεις 150μλ για κάθε 3-4 ώρες απουσίας! Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να τρώει τόσο πολυ!

 

Κάθε πόσες ώρες ταιζει το μωρο; Μήπως αργεί κι ειναι παρα πολυ πεινασμένο;

 

Ξεκίνησε χάπια μαγιάς μπύρας.

Θα μπορούσες να νοικιάσεις νοσοκομειακο θηλαστρο για 1-2 μηνες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κανεις λάθος!

Καλωσηρθες στην εύκολη περίοδο του θηλασμου, απόλαυσε την!

 

Να φροντίζεις μόνο τα γεύματα σας να ειναι 8 ή/και περισσότερα.

 

Σε αυτήν την ηλικία καλο ειναι να ζυγίζεται το μωρο απο τον παιδιατρο μια φορα το μήνα. Αν βάζει πάνω απο 100 γραμμάρια το μήνα και βρέχει τουλαχιστον 5 πάνες είστε μια χαρα.

 

Μόνο 100γρ. τον μήνα πρέπει να παίρνει???Δεν είναι πολύ λίγο???

Επίσης το ότι μου ήρθε κιόλας περίοδος δεν παίζει κάποιο ρόλο στην παραγωγή μου?

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μια γρήγορη ερώτηση, γιατί δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το κατεβατό:

Μωρό 7 μηνών, που θηλάζει αποκλειστικά και έχει αρχίσει φρούτο και μεσημεριανό πόσες βρεγμένες πάνες πρέπει να έχει το 24ωρο?

 

Ευχαριστώ πολύ!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μια γρήγορη ερώτηση, γιατί δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το κατεβατό:

Μωρό 7 μηνών, που θηλάζει αποκλειστικά και έχει αρχίσει φρούτο και μεσημεριανό πόσες βρεγμένες πάνες πρέπει να έχει το 24ωρο?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Νομιζω οτι 5-7 πανες ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσες να δίνεις με την μια τρύπα! Σκέψου οτι το στήθος δεν έχει τρύπα που μεγαλώνει ανάλογα με την ηλικία απλα το μωρο γίνεται πιο αποτελεσματικό στο θηλασμο.

 

Κανονικα υπολογίζεις 150μλ για κάθε 3-4 ώρες απουσίας! Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να τρώει τόσο πολυ!

 

Κάθε πόσες ώρες ταιζει το μωρο; Μήπως αργεί κι ειναι παρα πολυ πεινασμένο;

 

Ξεκίνησε χάπια μαγιάς μπύρας.

Θα μπορούσες να νοικιάσεις νοσοκομειακο θηλαστρο για 1-2 μηνες.

Σ'ευχαριστώ πολύ.Δοκιμασε η μητέρα μου την θηλή με την μια τρύπα και όλα μια χαρά πήγαν.Λοιπόν...μου τελείωσε η περίοδος.Σημερα πρώτη μέρα καθαρή και έτρεξε το στήθος μου γάλα που αυτό είχε να συμβεί από τον πρώτο μηνα.Επειδή ήταν και η πρώτη περίοδος μετά την γέννα δεν ήξερα ότι θα είναι τόσο μεγάλη η αλλαγή στην ροή και παραγωγή μου.Πρώτη φορά που χάρηκα που πέτρωσε το στήθος.Εκανα μια άντληση όταν γυρισα απο την δουλειά και έβγαλα 190 μλ μόνο απο το ένα στήθος!!!!!Η χαρά μου δεν περιγράφεται γιατί είχα αγχωθεί τόσο πολύ όσο δεν φαντάζεσαι.Ολο ευχόμουν τουλάχιστον να προλάβω να κλεισει ο μικρός τον 6ο μηνα.Ουφφ ανακούφιση!!! Ετρωγε πολύ γιατί δεν καλύπτοταν απο τον θηλασμό την εβδομάδα της περίόδου...Πιέζα το στηθος και δεν έβγαινε σταγόνα.Σημερα είμαι όπως πριν...αποτελεσματικοι θηλασμοί, αποτελεσματικες αντλήσεις.:P

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.Δοκιμασε η μητέρα μου την θηλή με την μια τρύπα και όλα μια χαρά πήγαν.Λοιπόν...μου τελείωσε η περίοδος.Σημερα πρώτη μέρα καθαρή και έτρεξε το στήθος μου γάλα που αυτό είχε να συμβεί από τον πρώτο μηνα.Επειδή ήταν και η πρώτη περίοδος μετά την γέννα δεν ήξερα ότι θα είναι τόσο μεγάλη η αλλαγή στην ροή και παραγωγή μου.Πρώτη φορά που χάρηκα που πέτρωσε το στήθος.Εκανα μια άντληση όταν γυρισα απο την δουλειά και έβγαλα 190 μλ μόνο απο το ένα στήθος!!!!!Η χαρά μου δεν περιγράφεται γιατί είχα αγχωθεί τόσο πολύ όσο δεν φαντάζεσαι.Ολο ευχόμουν τουλάχιστον να προλάβω να κλεισει ο μικρός τον 6ο μηνα.Ουφφ ανακούφιση!!! Ετρωγε πολύ γιατί δεν καλύπτοταν απο τον θηλασμό την εβδομάδα της περίόδου...Πιέζα το στηθος και δεν έβγαινε σταγόνα.Σημερα είμαι όπως πριν...αποτελεσματικοι θηλασμοί, αποτελεσματικες αντλήσεις.:P

 

Τα σκαμπανεβάσματα στην παραγωγή και στην άντληση ειναι φυσιολογικά.

Καλη συνέχεια λοιπον!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 100γρ. τον μήνα πρέπει να παίρνει???Δεν είναι πολύ λίγο???

Επίσης το ότι μου ήρθε κιόλας περίοδος δεν παίζει κάποιο ρόλο στην παραγωγή μου?

 

Απο τον τρίτο μήνα ζωής του μωρού που ο ρυθμός πρόσληψης βάρους πέφτει η μαμα μπορεί να καταλάβει οτι ο θηλασμος παει καλα αν το μωρο παίρνει πάνω απο 100γρ το μήνα, βρέχει τουλαχιστον 5 πάνες κι ειναι ευχαριστημένο.

 

Τις μέρες που περιμένεις περίοδο μπορεί το μωρο να θηλαζει σαν παρανοικό, οι θηλές να ειναι πιο ευαίσθητες και να έχεις μειωμένη ροη. Οι περισσότερες γυναίκες δεν παρατηρούν καμία διαφορά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Γεννηθήκαμε στις 15/4 με φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο και βάρος 2,650Kg.

Στις 18/4 βγήκαμε από το μαιευτήριο 2,440kg.

Στις 28/4 ήμασταν 3,070Kg (με την δικιά μας ζυγαριά)

Στις 5/5 3,550Kg,

στις 19/5 4,180Kg

και στις 25/5 4,500Κg.

Θηλάζουμε αποκλειστικά 8 με 11 φορές, βρέχουμε πάνω από 6-7 πανες και τα κακά μας είναι μουσταρδί, χωρίς βλέννες, μερικές φορές λίγο πρασινίζουν και έχουν ίνες στο ίδιο χρώμα.

Μέχρι την 5η εβδομάδα όλα ήταν μια χαρά,με λίγους κολικούς.

Θηλάζαμε και από τα δύο στήθη από 20 λεπτά, ανα 1 με 1,5 ωρες την ημέρα και 3 με 4 το βράδυ.

Έπειτα εδω και 10 μέρες περίπου οι κολικοί έχουν ενταθεί κατά πολύ και ο θηλασμός έχει γίνει μαρτύριο.

Σχεδόν σε κάθε θηλασμό ο μπέμπης μας μετά από 5 λεπτά δυσφορεί και τις περισσότερες φορές κλαίει γοερά. Υποθέταμε ότι ειναι κολικοί αλλά η παιδίατρος (που της έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη) λέει ότι ίσως είναι από λαιμαργία, ότι πονάει ο οισοφάγος του από την έντονη κατάποση. Παλινδρόμηση δεν πρέπει να είναι γιατί δεν κάνει εμετούς ενω οι γουλιές είναι μικρές και σπάνιες.

Πλέον θηλάζει κατάκοπος και κοιμισμένος από το ένα στήθος για 15 με 20 λεπτά.

Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Κυρία Αγλαΐα τα φώτα σας....

Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες βοηθαει αν η μαμα περιορισει την καταναλωση γαλακτομικων, συνηθως επιβαρυνουν τους κολικους.

Ρωτηστε την παιδιατρο αν χρειαζεται καποιο φαρμακο για κολικους.

Τα κακα του πως ειναι;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το συζήτησα με την παιδιατρο για τα γαλακτοκομικά και δεν θεωρεί οτι πρέπει να τα κοψω.

Παρόλα αυτά είμαι διατεθειμένη να τα κοψω αν χρειάζεται.

Τα κακά είναι συνήθως μουσταρδί, μερικές φορές έχουν λίγες ίνες ίδιου χρώματος και μερικές φορές λιγο πρασινίζουν.

Για τους κολικους πηραμε το infacolic αλλα δεν κάνει τίποτα.

Οι αγκαλιές, η λαβή μπρουμιτα και τα ζεστά πανάκια βοηθούνε περισσότερο.

Γιατί μπορεί να εχει αυτή την συμπεριφορά στο θηλασμό;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και κουράγιο. Μήπως το κλάμα συνοδεύεται Κα απο ηχάκια σα γουλιές μεγάλες ή σα να δυσκολεύεται να καταπίει ή μοιάζει όλη η ενόχληση να ειναι μόνο στην κοιλίτσα του; Εμένα, χωρίς να εχει κανονική παλινδρομηση (δεν έβγαζε γουλιές ή τίποτα τέτοιο) έκανε μια μορφή παλινδρόμησης όταν έπινε γάλα και μετα απο 3-4 λεπτα σπάραζε στο κλάμα γιατι δυσκολεύοταν να καταπίει ενώ ακόμη πεινούσε. Τελικα φάνηκε οτι του έκαναν παλινδρομηση τα γαλακτοκομικά που καταναλώνει εγω και με τό που τα σταμάτησα πέρασε εντελώς. Ο Παιδιατρος έλεγε να μην τα σταματήσω κι ευτυχώς επέμεινε η σύμβουλος θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Lydias12!

Ενδιαφέρον αυτο που μου εγραψες!

Σκοπεύουμε να το συζητήσουμε και εμείς με σύμβουλο θηλασμού.

Με βλέπω να κόβω τα γαλακτοκομικά.... Θα το δοκιμάσω για να δω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...