Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Ένιωσα και εγώ το μωράκι μου χθές :P, πριν 4 μέρες περίπου ήμουν ξαπλωμένη στον καναπέ και ένιωσα κάτι σαν να κινείτε εσωτερικά μου χωρίς όμως να πάει το μυαλό μου οτι μπορεί να είναι το νινάκι μου...

Χθές λοιπόν καθόμουν στον καναπέ και γελούσα με τον αντρούλη μου οταν ξαφνικά ένιωσα ενα τοκ κάτω απο τον αφαλό μου και αμέσως κατάλαβα οτι ήταν το καμάρι μου που έκανε αισθητή την παρουσία του :D

Τί αίσθηση θεέ μου,απο χθές χαμογελάω σαν χαζό :D

Ελπίζω σε λίγο καιρό να το νιώθω πιο συχνά και πιο δυνατά :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το νιωσα και γω πρώτη φορά πριν καμιά βδομάδα!

Στην αρχή και γώ μπερδεύτηκα γιατί μοιάζει με νευρικό ή μυικό χτύπημα. Το νιώθω αρκετά επιφανειακά θα έλεγα. Αλλά πλεον είμαι σίγουρη!

Το αισθάνομαι αρκετές φορες μέσα στην ημέρα. Είναι υπέροχο συναίσθημα!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το ένιωσα τη 19η ή 20η εβδομάδα. Ένα τακ τακ, όπως λένε και τ΄ άλλα κορίτσια. Ο πλακούντας ήταν μπροστά κι η γιατρός μου είπε ότι ίσως γι΄αυτό να αργήσω λίγο να το νιώσω. Τώρα είμαι στην 16η εβδομάδα κι εδώ και λίγες μέρες όταν ξαπλώνω νιώθω πότε πότε ένα φουρφούρισμα. Πρέπει να είναι το μικρούλι :)

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στην 17 εβδομάδα νομίζω πως κατάλαβα τον μπέμπη μου (ένα περίεργο πράγμα σαν απαλό χτυπηματάκι)αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν ήμουν σίγουρη.Δεν το "άκουγα"συνέχεια (μπορεί να έκανα και μέρες)και αυτό με έβαζε σε σκέψεις ακόμα περισσοτερο.Μετά την 20 εβδομάδα το ακούω συνέχεια και τώρα πια οι κλωτσιες του είναι τόσο δυνατες που τις καταλαβαίνει και ο μπαμπάς μας!!!Είναι απίστευτο τα αγγελούδια μας κάνουν τουμπίτσες και αυτός είναι ένας τρόπος επικοινωνίας με αυτά ότι όλα πάνε καλά μέχρι να τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας.

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας μανούλες.

Εγώ την κορούλα μου την ένοιωσα στην 18η εβδομάδα.

Το καινούριο μωρό το ένοιωσα στην 15η, αλλά από προχθες άρχισα να βαράει πολύ (17η εβδομάδα).

Τέλειο συναίσθημα, ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θυμάμαι σε ποιά εβδομάδα ήταν αλλά ήταν 6 Απριλίου και ήθελα 2-3 μέρες για να μπω στον πέμπτο μήνα! Τώρα κλωτσάει καθημερινά πλέον και αρκετές φορές την ημέρα!

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ το άκουσα μόλις χτές...χωρίς αμφιβολία:)Ήμουν στη δουλειά καθυσμένη και διάβαζα.Σήκωσα αμέσως το κεφάλι απο το βιβλίο και μέχρι να καταλάβω τι ήταν το ξαναένιωσα.Είναι απίστευτο συναίσθημα.Αν δεν το νιώσεις δεν καταλαβαίνεις πως είναι.Όταν το σκέφτομαι αυτομάτος χαράζετε ένα τεράστιο χαμόγελο στο πρόσωπο μου!!!

Είμαι στην 17η εβδομάδα και είναι το πρώτο μου παιδάκι.

4Marp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα! την παρασκευη 5 ιουνιου μπηκα στην 9 εβδομαδα!το μωρακι μας ειναι ηδη 2.3 εκατοστα!πριν λιγο αισθανθηκα ενα τρανταγμα στην κοιλια μου!δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου , φανταζομαι ειναι πολυ νωρις για να νιωσω το μωρο!αλλα δεν εχω ξανανιωσει κατι παρομοιο μεχρι στιγμης!

car007pp___.png
Link to comment
Share on other sites

mpizelaki μάλλον είναι λίιιιγο νωρίς...εγώ είμαι 11εβ1ημ και δεν έχω νιώσει τίποτα.ούτε και περιμένω βέβαια μέχρι να περάσουν κάποιες εβδομάδες ακόμα.

σε όλα τα βιβλία που διαβάζω σχετικά με την εγκυμοσύνη,λέει ότι το μωρό αρχίζει και κινείται από αρκετά νωρίς αλλά είναι πολύ μικρό για να νιώσουμε τις κινήσεις του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς το νιώσαμε πρώτη φορά πρίν 2 εβδομάδες!!! Σχεδόν μέρα παραμέρα κάνει αισθητή την παρουσία του... :)

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά την άκουσα τη 16η εβδομάδα, με μια κλωτσιά μόνο. Μετά από τη 18η ώσπου να γεννήσω έκανε αισθητή την παρουσία της καθημερινά! :-)

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά, πιστεύω πως το πότε θα νιώσει καθεμιά από μας το μωρό είναι σχετικό... Είχα φτάσει στην 22η εβδομάδα όταν πρωτοένιωσα κάτι, και πάλι όμως δεν ήμουν σίγουρη αν ήταν το μωρό ή το έντερό μου...Πιο πολύ έμοιαζε με γουργουρητό, παρά με φτερούγισμα που λένε...Νωρίτερα, ένιωθα κάποια ανεπαίσθητα χτυπήματα πολύ αραιά, αλλά πάλι δε μπορούσα να ξέρω αν είναι το μωρό. Εμπαινα στο φόρουμ και αγχωνόμουν που έβλεπα ότι κάποιες το νιώθατε από την 17η ή 18η εβδομάδα ή και νωρίτερα, γιατί φοβόμουν πώς κάτι δεν πάει καλά...

Τώρα πια που είμαι στην 24η το νιώθω αλλά και πάλι, απαλά χτυπηματάκια που μοιάζουν με... δεν ξέρω με τι... Μάλλον καταλαβαίνεις ότι είναι το μωρό σου, όταν νιώθεις χτυπήματα που δε μοιάζουν με τίποτα... Ούτε με φτερούγισμα, ούτε με τίποτα. Είναι κάτι καινούριο... Το μωρό σου που κινείται...

Για να μην πολυλογώ, θέλω να πω στις εγκυμονούσες που αργούν να νιώσουν το μωρό τους να μην αγχώνονται... Αργά ή γρήγορα θα το νιώσουν...

eF0X.jpgwN7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα! την παρασκευη 5 ιουνιου μπηκα στην 9 εβδομαδα!το μωρακι μας ειναι ηδη 2.3 εκατοστα!πριν λιγο αισθανθηκα ενα τρανταγμα στην κοιλια μου!δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου , φανταζομαι ειναι πολυ νωρις για να νιωσω το μωρο!αλλα δεν εχω ξανανιωσει κατι παρομοιο μεχρι στιγμης!

 

ki ego eniosa simera kati san donisi.....kai anisixo ...esena ti einai telika;

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Inka το πιο πιθανό είναι το εντεράκι σου ή η μήτρα σου που μεγαλώνει συνέχεια. Είναι πάρα πολύ νωρίς για να αισθανθείς το μωρό.

Εγώ αισθάνθηκα την 13η εβδομάδα μια πίεση πάνω στην κύστη μου για μερικά δευτερόλεπτα και μετά τίποτα. Με ήδη μανούλες που μίλησα εδώ στο φόρουμ, μου είπαν ότι είναι μάλλον το μωράκι. Ωστόσο δεν έχω αισθανθεί ξανά αυτήν την πίεση. Και πάλι όμως δεν είμαι 100% σίγουρη γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα. Μετά την 18η εβδομάδα θα αρχίσουμε να αισθανόμαστε τα μωράκια μας, τώρα είναι ακόμα πολύ νωρίς.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, πιστεύω πως το πότε θα νιώσει καθεμιά από μας το μωρό είναι σχετικό... Είχα φτάσει στην 22η εβδομάδα όταν πρωτοένιωσα κάτι, και πάλι όμως δεν ήμουν σίγουρη αν ήταν το μωρό ή το έντερό μου...Πιο πολύ έμοιαζε με γουργουρητό, παρά με φτερούγισμα που λένε...Νωρίτερα, ένιωθα κάποια ανεπαίσθητα χτυπήματα πολύ αραιά, αλλά πάλι δε μπορούσα να ξέρω αν είναι το μωρό. Εμπαινα στο φόρουμ και αγχωνόμουν που έβλεπα ότι κάποιες το νιώθατε από την 17η ή 18η εβδομάδα ή και νωρίτερα, γιατί φοβόμουν πώς κάτι δεν πάει καλά...

Τώρα πια που είμαι στην 24η το νιώθω αλλά και πάλι, απαλά χτυπηματάκια που μοιάζουν με... δεν ξέρω με τι... Μάλλον καταλαβαίνεις ότι είναι το μωρό σου, όταν νιώθεις χτυπήματα που δε μοιάζουν με τίποτα... Ούτε με φτερούγισμα, ούτε με τίποτα. Είναι κάτι καινούριο... Το μωρό σου που κινείται...

Για να μην πολυλογώ, θέλω να πω στις εγκυμονούσες που αργούν να νιώσουν το μωρό τους να μην αγχώνονται... Αργά ή γρήγορα θα το νιώσουν...

 

Και εγώ Νατάσα μου (από ότι είδα θα γεννήσουμε και μαζί) το ένιωσα 21η προς 22η. Είχε αρχίσει να με αγχώνει κυρίως η μαμά μου που με ρωτούσε κάθε μέρα αν το άκουσα. Ο γιατρός μου, μου είχε πει να περιμένω να το νιώσω μεταξύ 21ης & 24ης εβδομάδας. Και πάλι δεν ήξερα τι να περιμένω. Ως πρωτότοκη περίμενα ότι θα τρώω απίστευτες κλωτσιές κτλ για να το καταλάβω. Τελικά ένιωσα κάτι σα φουρφουρητό όπως έγραψαν και άλλα κορίτσια, κάτι σα γαργάλημα με φτερό και το νιώθω κάθε μέρα πλέον, ειδικά όταν είμαι ξαπλωμένη και χαλαρώνω. Είναι απίστευτο και πρωτόγνωρο συναίσθημα. Εύχομαι όλες οι γυναίκες του κόσμου να νιώσουν κάποια στιγμή αυτή την εμπειρία.

.pngyrfl5zdpb5qyx68b.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει περίπτωση να νοιώσω το μωρό μου την 15η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Ξέρω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά εδω και 2 μέρες νοιώθω μόνιμα αριστερά και χαμηλά κάτι σαν ελαφριά κράμπα σε συνδυασμό γαργαλητού, σα να με χτυπάει ελαφρύ ρεύμα....(τώρα κάτι σας είπα)......δε ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κι έτσι δεν μπορώ να πω πολλά. Το έχει περάσει κάποια απο σας? Τόσο νωρίς? Μπορεί να είναι κάτι άλλο? Ευχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω απο νωρις ενιωθα αριστερα γαργαλητο.ολοι μου ελεγαν οτι ειναι αρκετα νωρις και οτι ειναι η ιδεα μου και η εντονη επιθυμοια μου να ακουσω το μωρο.αλλα εγω το ενιωθα.αυτα τα γαργαλητα συνεχιζω να τα αισθανομαι αλλα εχουν λιγακι μειωθει γιατι η μπουμπου μου κλωτσαει ολη την ωρα.λες να εχεις κοριτσακι;;;;;;εχω ακουσει οτι αν το αισθανεσαι αριστερα ειναι κοριτσι ενω δεξια αγορι.ο,τι και να ειναι γερο να ειναι.να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νιώθω μερικές φορές κάτω αριστερά κάτι σαν αυτό που περιέγραψες, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι το μωρό. ϊσως κάποιο μυικός σπασμός, κάποια σύσπαση της μήτρας,... δεν ξέρω. Πάντως στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα ακούσει το μωρό μετά την 16η βδομάδα και θυμάμαι ότι ένιωθα κάτι σαν φτερούγισμα στο κέντρο... Τώρα τι να σου πω... Παρόλο που είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου, δεν είμαι σίγουρη...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ αισθάνθηκα πριν από κανά δυο μέρες αυτό το γαργαλητό που λέτε, σαν να με ενόχλησε κάποιος με ένα φτερό και μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Δεν έδωσα και πολύ σημασία, λέω το έντερο θα είναι αλλά χθές το απογευματάκι που καθόμουν ήρεμη και ξαπλωμένη στον καναπέ αισθάνθηκα πάλι το ίδιο γαργαλητό. Τηλεφώνησα στην μητέρα μου και της είπα τί μου συνέβαινε και μου είπε ότι όταν ήταν έγκυος σε εμένα αισθάνθηκε το ίδιο γαργαλητό στους 3,5 μήνες και μετά σχεδόν κάθε μέρα. Μου είπε πώς τα κοριτσάκια τα καταλαβαίνεις πιο νωρίς. Είμαι τρισευτυχισμένη, επιτέλους επικοινωνώ με το ζουζουνάκι μου!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και απίθανο! Εγώ επειδή ήμουν και αδύνατη νομίζω ότι το άκουσα τη 16η εβδομάδα. Τώρα λέω νομίζω, γιατί μπορεί να ήταν και ιδέα μου. Από την 17 πάντως ήταν ξεκάθαρο (μη νομίζεις ότι τα θυμάται, απλά κρατούσα ημερολόγιο, γιατί δεν μπορείς να φανταστείς πόσο γρήγορα τα ξεχνάς. Απορώ οι μαμάδες μας πώς τα θυμούνται, βρε παιδί μου;)).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ HELP ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 16Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3-4ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΓΟΥΡΓΟΥΡΙΤΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ,ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΣΟΛΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΒΟΥΤΙΕΣ ΜΕΣ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ..ΑΠΟ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΝΙΩΘΩ ΑΜΥΔΡΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ..:(ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ 4ΜΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ...ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Annia. Και εγώ εκεί γύρω στην 16η εβδομάδα το ένιωσα, μην φανταστείς όμως τίποτα ιδιαίτερο. Ήμουν ξαπλωμένη στην θάλασσα μετά το μπάνιο, είχα χαλαρώσει απόλυτα και ξαφνικά αισθάνθηκα ένα πολύ αμυδρό τοκ-τοκ από την αριστερή πλευρά της κοιλιάς μου. Από εκείνη την ημέρα και ειδικά όταν είμαι ξαπλωμένη το νιώθω συνέχεια και όπως λες και εσύ όταν ξαπλώνω ανάσκελα αισθάνομαι την μπουμπού μου να κολυμπάει και να αλλάζει θέσεις. Χθές βέβαια την ένιωσα και σε μια επίσκεψη που είχα πάει στην πεθερά μου και την ένιωσα λίγο πιο έντονα. Να μην ξεχνάμε ότι μεγαλώνει και πολύ γρήγορα!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...