Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών


xazobabas

Recommended Posts

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Ξέχασα να σας πώ ότι έχει ήδη 6 δόντια και μάλιστα 3 φορές έχω ξυπνήσει απο αφόρητους πόνους στο στήθος γιατί το καρχαριάκι μου ενώ θήλαζε-πιπίλιζε δάγκωσε το στήθος και το τράβαγε...Ευτυχώς δεν με είχε ματώσει παρόλο που ήμουν σίγουρη ότι θα έβρισκα τη θηλή μου στο στόμα του!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Επαναφέρω λίγο το θέμα για να ρωτήσω κάτι παρεμφερές:

Η κόρη μου είναι δύο μηνών και μίας εβδομάδας και θήλαζε μέχρι τώρα αποκλειστικά. Επειδή και εγώ θα γυρίσω σε λιγότερο από ένα μήνα στη δουλειά και θα αναγκαστώ να λείπω κάποιες φορές και τις νύχτες, ξεκινήσαμε να της δίνουμε εδώ και 5 μέρες ένα γεύμα με ξένο γάλα (στα υπόλοιπα γεύματα θηλάζει). Το πρόβλημά μας είναι στην προκειμένη, οτί δεν πίνει από το μπιμπερό πάνώ από 50 ml ενώ για την ηλικία της θα έπρεπε να πιει τουλάχιστον 120..

Μπορώ να κάνω κάτι για να αυξήσω την ποσότητα ή πιστεύετε ότι αυτό θα έρθει σιγά σιγά με τον καιρό..

Link to comment
Share on other sites

Αχ.. αν το ήξερα οτι θα το περνούσαμε όλο αυτό, θα του έδινα τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα αντλήμένο γάλα με μπιμπερο...

Τώρα χρειάζεται να τον αφήσω και εγώ για μερικές ώρες.. όχι πολλές 4-5

και δεν υπάρχει κανένας τροπος να φάει.

 

Το μπιμπερό δεν έχει ιδέα πως να το χρησιμοποιήσει.. του κάνει τόσο περίεργο το οτι απο εκεί ρέει γάλα.. το οποίο δεν το καταπίνει αλλά το αφήνει να χυθεί απο το πλάι του στόματος του.. Τη θηλή του μπιμπερό προσπαθεί να την βγάλει απο το στόμα του βάζοντας τη γλώσσα του..

 

Προσπαθούμε όλοι οικογενειακώς εδώ και μια εβδομάδα όχι πολύ εντατικά 1-2 φορές την ημέρα αλλά δεν υπάρχει κανένα σημάδι βελτίωσης..

Εχω αρχίσει να απογοητεύομαι....και το λυπάμαι και αυτό που κλαίει και σπαράζει...

 

Απ'οτι βλεπω εδω και η απουσία μου απο το σπίτι δε θα βοηθήσει.. μήπως βρίκε κάποια καμμία νέα τεχνική που να έχει και αποτελέσματα???

 

Αφήστε και το άλλο... απο όταν ξεκινήσαμε να προσπαθούμε μου έχερι χαλάσει και το πρόγραμμα του ύπνου του...Εκει που κοιμόταν 7ωρο το βράδυ συνεχόμενο, ξαφνικά επιστρέψαμε στα 3ωρα... θεέ μου μη του μείνει έτσι....

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ.. αν το ήξερα οτι θα το περνούσαμε όλο αυτό, θα του έδινα τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα αντλήμένο γάλα με μπιμπερο...

Τώρα χρειάζεται να τον αφήσω και εγώ για μερικές ώρες.. όχι πολλές 4-5

και δεν υπάρχει κανένας τροπος να φάει.

 

Το μπιμπερό δεν έχει ιδέα πως να το χρησιμοποιήσει.. του κάνει τόσο περίεργο το οτι απο εκεί ρέει γάλα.. το οποίο δεν το καταπίνει αλλά το αφήνει να χυθεί απο το πλάι του στόματος του.. Τη θηλή του μπιμπερό προσπαθεί να την βγάλει απο το στόμα του βάζοντας τη γλώσσα του..

 

Προσπαθούμε όλοι οικογενειακώς εδώ και μια εβδομάδα όχι πολύ εντατικά 1-2 φορές την ημέρα αλλά δεν υπάρχει κανένα σημάδι βελτίωσης..

Εχω αρχίσει να απογοητεύομαι....και το λυπάμαι και αυτό που κλαίει και σπαράζει...

 

Απ'οτι βλεπω εδω και η απουσία μου απο το σπίτι δε θα βοηθήσει.. μήπως βρίκε κάποια καμμία νέα τεχνική που να έχει και αποτελέσματα???

 

Αφήστε και το άλλο... απο όταν ξεκινήσαμε να προσπαθούμε μου έχερι χαλάσει και το πρόγραμμα του ύπνου του...Εκει που κοιμόταν 7ωρο το βράδυ συνεχόμενο, ξαφνικά επιστρέψαμε στα 3ωρα... θεέ μου μη του μείνει έτσι....

 

Μην αγχωνεσαι προκαταβολικά. Ολα σχεδον τα μωρα αργά η γρήγορα το δέχονται το μπουκάλι όταν λείπει η μαμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αυτό που φαίνεται να δούλεψε στην περίπτωση μας, είναι να βάλω το μπιμπερό ταυτόχρονα με το στήθος μου μέσα στο στόμα της μικρής μου. Μόνο έτσι σταμάτησε το κλάμα και μετά από 2-3 γεύματα έτσι άρχισε να πιάνει μόνο το μπιμπερό. Βέβαια μόλις ψιλοχορτάσει το παρατάει πάλι άλλα είναι μια εξέλιξη... πιστεύω πως αν λείπω θα αναγκαστεί να το φάει 'ολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κ παλι!! Ειχα ξαναγραψει πριν απο 2 μηνες περιπου στο forum σχετικα με το ξενο γαλα. Ο μπεμπης μου εχει κλεισει τωρα τους 7 μηνες κ συνεχιζουμε τον θηλασμο. Εχουμε κοψει τους νυχτερινους κ τον θηλαζω εκτος απο πρωι-βραδυ κ μετα τα γευματα δηλ. συνολο 5 φορες κατα τη διαρκεια της ημερας. Τρωει κανονικα κ γενικα ειναι ενα χαρουμενο παιδακι.Επισης, οταν εγω λειπω κοιμαται μετα τα γευματα χωρις στηθος. Το θεμα ειναι οτι προσπαθω να κοψω τον πρωινο θηλασμο γιατι σε 2 μηνες επιστρεφω στη δουλεια κ να συνεχισω ομως να τον θηλαζω τον βραδυ-αν τα καταφερουμε μεχρι να χρονισει. Προσπαθω με το εκπαιδευτικο ποτηρακι που πινει νερο αλλα κ με το μπιμπερο mimijumi αλλα δυσκολα τα πραγματα. Τις 2 πρωτες μερες ηπιε απο το μπιμπερο 20-30 ml κ μετα την επομενη μερα καθολου. Απο το ποτηρακι δεν ηπιε καθολου.Εννοειται οτι μετα δινω στηθος. Εχω απελπιστει..Τι με συμβουλευετε να κνω;; Η δουλεια μου ειναι μακρια, θελω 1.5 να παω κ για αυτο το λογο θελω να κοψω τον πρωινο θηλασμο γιατι θα πρεπει να ξυπναω απο τις 5.00 για να θηλασω( πιανω δουλεια στις 8.00) κ ξερω οτι δε θα αντεξω για πολυ. Σας παρακαλω αν γνωριζετε κατι βοηθηστε με!!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων κ συγγνωμη αν σας κουρασα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι!! Ειχα ξαναγραψει πριν απο 2 μηνες περιπου στο forum σχετικα με το ξενο γαλα. Ο μπεμπης μου εχει κλεισει τωρα τους 7 μηνες κ συνεχιζουμε τον θηλασμο. Εχουμε κοψει τους νυχτερινους κ τον θηλαζω εκτος απο πρωι-βραδυ κ μετα τα γευματα δηλ. συνολο 5 φορες κατα τη διαρκεια της ημερας. Τρωει κανονικα κ γενικα ειναι ενα χαρουμενο παιδακι.Επισης, οταν εγω λειπω κοιμαται μετα τα γευματα χωρις στηθος. Το θεμα ειναι οτι προσπαθω να κοψω τον πρωινο θηλασμο γιατι σε 2 μηνες επιστρεφω στη δουλεια κ να συνεχισω ομως να τον θηλαζω τον βραδυ-αν τα καταφερουμε μεχρι να χρονισει. Προσπαθω με το εκπαιδευτικο ποτηρακι που πινει νερο αλλα κ με το μπιμπερο mimijumi αλλα δυσκολα τα πραγματα. Τις 2 πρωτες μερες ηπιε απο το μπιμπερο 20-30 ml κ μετα την επομενη μερα καθολου. Απο το ποτηρακι δεν ηπιε καθολου.Εννοειται οτι μετα δινω στηθος. Εχω απελπιστει..Τι με συμβουλευετε να κνω;; Η δουλεια μου ειναι μακρια, θελω 1.5 να παω κ για αυτο το λογο θελω να κοψω τον πρωινο θηλασμο γιατι θα πρεπει να ξυπναω απο τις 5.00 για να θηλασω( πιανω δουλεια στις 8.00) κ ξερω οτι δε θα αντεξω για πολυ. Σας παρακαλω αν γνωριζετε κατι βοηθηστε με!!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων κ συγγνωμη αν σας κουρασα...

 

Καλημέρα. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ απότομο να πας από το στήθος κατευθείαν στα εκπαιδευτικά ποτηράκια. Τα περισσότερα μωρά θέλουν πολύ περισσότερο χρόνο να τα συνηθίσουν. Και το εκπαιδευτικό ποτηράκι και το mimijumi είναι για παιδιά που περνάνε από τη φάση του μπιμπερό στην επόμενη, όχι για πιο πριν. Στη θέση σου θα αγόραζα ένα ή περισσότερα μπιμπερό της philips avent ή της dr brown's που είναι ό,τι πλησιέστερο στο στήθος. Μάλιστα λένε ότι τα μπιμπερό με φαρδύ λαιμό είναι ακόμα καλύτερα γιατί προσομοιάζουν ακόμα περισσότερο στο στήθος (εγώ είχα/έχω με στενό λαιμό και είναι και αυτά τέλεια). Με αυτόν τον τρόπο, η μετάβαση θα είναι ομαλή για το μωρό και αργότερα που θα έχει μπει για τα καλά το μπιμπερό στη ζωή σας, δοκιμάζεις πάλι τα εκπαιδευτικά ποτηράκια λίγο λίγο. Να χαίρεσαι το ζουζούνι σου!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι!! Ειχα ξαναγραψει πριν απο 2 μηνες περιπου στο forum σχετικα με το ξενο γαλα. Ο μπεμπης μου εχει κλεισει τωρα τους 7 μηνες κ συνεχιζουμε τον θηλασμο. Εχουμε κοψει τους νυχτερινους κ τον θηλαζω εκτος απο πρωι-βραδυ κ μετα τα γευματα δηλ. συνολο 5 φορες κατα τη διαρκεια της ημερας. Τρωει κανονικα κ γενικα ειναι ενα χαρουμενο παιδακι.Επισης, οταν εγω λειπω κοιμαται μετα τα γευματα χωρις στηθος. Το θεμα ειναι οτι προσπαθω να κοψω τον πρωινο θηλασμο γιατι σε 2 μηνες επιστρεφω στη δουλεια κ να συνεχισω ομως να τον θηλαζω τον βραδυ-αν τα καταφερουμε μεχρι να χρονισει. Προσπαθω με το εκπαιδευτικο ποτηρακι που πινει νερο αλλα κ με το μπιμπερο mimijumi αλλα δυσκολα τα πραγματα. Τις 2 πρωτες μερες ηπιε απο το μπιμπερο 20-30 ml κ μετα την επομενη μερα καθολου. Απο το ποτηρακι δεν ηπιε καθολου.Εννοειται οτι μετα δινω στηθος. Εχω απελπιστει..Τι με συμβουλευετε να κνω;; Η δουλεια μου ειναι μακρια, θελω 1.5 να παω κ για αυτο το λογο θελω να κοψω τον πρωινο θηλασμο γιατι θα πρεπει να ξυπναω απο τις 5.00 για να θηλασω( πιανω δουλεια στις 8.00) κ ξερω οτι δε θα αντεξω για πολυ. Σας παρακαλω αν γνωριζετε κατι βοηθηστε με!!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων κ συγγνωμη αν σας κουρασα...

 

Δεν έχω υπάρξει θηλάζουσα, αλλά θα πω το εξής : Δεν είναι απαραίτητο να πιει γάλα το πρωί το παιδί. Μπορεί να τρώει στέρεες όσο λείπεις και να θηλάζει όταν γυρίζεις. Αν θές οπωσδήποτε να πίνει και γάλα, μπορεί όποιος το κρατάει να του φτιάχνει μια πρωινή κρέμα με γάλα (π.χ. βρώμη ή κάποιες βρεφικές κρέμες δημητριακών που παρασκευάζονται με γάλα σκόνη).

 

Όσο για το μπιμπερό, σύμφωνα με μια πρόσφατη εμπειρία μιας θηλάζουσας φίλης μου, αυτό που λειτούργησε σε αυτήν ήταν να μην είναι διαθέσιμη η εναλλακτική του στήθους από την ίδια, οπότε το μπιμπερό προσπαθούσε πάντα να το δίνει είτε ο μπαμπάς είτε μια γιαγιά/νταντά. Ακόμα και όταν ήταν η ίδια σπίτι μόνη της, έδινε στο μωρό (9 μηνών και αυτό) το γάλα λίγο-λίγο με κουταλάκι. Αυτό για τον πρωινό θηλασμό, το βράδυ και μέσα στη νύχτα θήλαζε κανονικά. Μόλις πήρε το μπιμπερό το πρωί (μετά από 10-15 μέρες σταθερής προσπάθειας, δεν έδωσε στήθος το πρωί ούτε μια φορά, ακόμα κι αν δεν είχε πιει πολύ γάλα το παιδί), την ίδια μέρα το πήρε και τη νύχτα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ το μωρο δεχεται το ξενο γαλα αλλα το πρόβλημα είναι το ποτηρακι ή δε θελει το ξενο γαλα?Αν το πρόβλημα είναι το ποτηρακι δοκιμασε και με καλαμακι.Ο μεγαλος μου από 8 μηνων πινει με καλαμακι.Αν το θεμα είναι το ξενο γαλα θα συμφωνησω με την Deena.Δεν χρειαζεται σωνει και ντε το παιδι να πιει το πρωι γαλα.Ο μικρος μου θηλασε πολύ αλλα άλλο γαλα δεν ηπιε ποτε του.Απο τη στιγμη που κοψαμε το θηλασμο κάθε πρωι τρωει κρεμα με βρωμη.Αφου το μωρακι σου θηλαζει την υπολοιπη μερα μη φοβάσαι τπτ.

 

Επισης δωστου χρονο.30 μλ τη μια μερα οκ δεν πειραζει...σε λιγες μερες που ξερεις αν πεινασει μπορει να αυξησει την ποσοτητα.Θελει κι αυτό το χρονο του να προσαρμοστει σε κάθε αλλαγη...μη περιμενεις από τη μια στιγμη στην άλλη να αλλαζει συνήθειες σα ρομποτακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η κόρη μου είναι 9 μηνών, θηλάζει και γύρισα στη δουλειά όταν ήταν 6. Το μπιμπερό το έμαθε μέσα σε δυο εβδομάδες παίζοντας, της το δίναμε και το δάγκωνε, έφτυνε το γάλα, αλλάζαμε θηλές, μια μέρα ξαφνικά έπιασε σωστά και άδειασε το μπουκάλι σε ένα λεπτό. Όμως τελικά δε χρειάζεται να πίνει γάλα όσο λείπω γιατί την καλύπτουν τα γεύματα στερεών. Νερό πίνει με το εκπαιδευτικό ποτηράκι, της το έδωσα στους 6 μήνες πάλι σαν παιχνίδι, από 8 μηνών το κρατάει μόνη της και πίνει ικανοποιητικά. Τα μπιμπερό τελικά τα έχουμε αποθηκεύσει.

Η αδερφή μου πάντως όταν έμαθε το μπιμπερό στην ανηψιά μου, βρήκε έναν αστείο τρόπο, το έχω και σε βίντεο αλλά δε θα την εκθέσω! Κρατούσε το μπιμπερό στο στόμα της μικρής και ο άντρας της κρατούσε ένα άλλο μπιμπερό στο στόμα της μαμάς. Έπινε η μαμά και η μικρή τη μιμήθηκε και ήπιε κι αυτή. Αστείο θέαμα αλλά λειτούργησε σ' εκείνους. Εμείς το δοκιμάσαμε αλλά τζίφος!

Υπομονή, μην απελπίζεσαι, θέλει χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό είναι το μπιμπερο να μην το δίνεις εσύ, από σένα θέλει το στήθος. Σιγά σιγά θα συνηθίσει. Εμένα έπιασε εύκολα με τη θηλη calma της medela.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Dena σευχαριστω για την απαντηση σου. Ξερω οτι θα έπρεπε καποιος αλλος να του δινει το γαλα αλλα στις 5.00 το πρωι που ξυπναει η μονη διαθεσιμη ειμαι εγω γιατι ο αντρας μου εχει αστατο ωραριο εργασιας κ πολλες φορες ειναι με 3-4 ωρες υπνου. Δεν ηξερα οτι το πρωι μπορω να του δινω κ κρεμα...βρωμη τρωμε ηδη συνηθως το απογευμα. Το θεμα ειναι οτι μετα το γαλα που του δινωξανακοιμαται για κανα διωρο ενω με τηνκρεμα σκεφτομαι οτι θα ξυπνησει για τα καλα..δεν ξερω...ελπιζω οπως κ να χει να τα καταφερουμε...

Rosali σευχαριστω που μου απαντησες...το mimijumi το πηρα επειδη ειναι για θηλαζοντα μωρα κ υποτιθεται οτι βοηθαει στη ματαβαση..

Link to comment
Share on other sites

Dena σευχαριστω για την απαντηση σου. Ξερω οτι θα έπρεπε καποιος αλλος να του δινει το γαλα αλλα στις 5.00 το πρωι που ξυπναει η μονη διαθεσιμη ειμαι εγω γιατι ο αντρας μου εχει αστατο ωραριο εργασιας κ πολλες φορες ειναι με 3-4 ωρες υπνου. Δεν ηξερα οτι το πρωι μπορω να του δινω κ κρεμα...βρωμη τρωμε ηδη συνηθως το απογευμα. Το θεμα ειναι οτι μετα το γαλα που του δινωξανακοιμαται για κανα διωρο ενω με τηνκρεμα σκεφτομαι οτι θα ξυπνησει για τα καλα..δεν ξερω...ελπιζω οπως κ να χει να τα καταφερουμε...

Rosali σευχαριστω που μου απαντησες...το mimijumi το πηρα επειδη ειναι για θηλαζοντα μωρα κ υποτιθεται οτι βοηθαει στη ματαβαση..

 

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν ξυπνάει το παιδί μέσα στη νύχτα, νομίζω ότι έτσι είχες πει. Εννοείται ότι στις 5.00 δεν θα σηκώνεστε για κρέμα, θα του δίνεις γάλα, εάν ο άντρας σου δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς, τότε αν θα πίνει στήθος ή μπουκάλι είναι αδιάφορο αφού και πάλι θα ξυπνάς εσύ. Σιγά-σιγά θα το κόψει το γεύμα αυτό, είναι πιθανό μέχρι να γυρίσεις στην δουλειά να μην ξυπνάει πια εκείνη την ώρα, οπότε δεν θα έχεις θέμα. Θα τρώει μια κρεμούλα με γάλα το πρωί από όποιον τον κρατάει και θα θηλάζει όταν γυρίζεις σπίτι.

 

Και πάλι δηλαδή, ακόμα και να μην πάρει μπιμπερό, δεν θα έχεις πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν ξυπνάει το παιδί μέσα στη νύχτα, νομίζω ότι έτσι είχες πει. Εννοείται ότι στις 5.00 δεν θα σηκώνεστε για κρέμα, θα του δίνεις γάλα, εάν ο άντρας σου δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς, τότε αν θα πίνει στήθος ή μπουκάλι είναι αδιάφορο αφού και πάλι θα ξυπνάς εσύ. Σιγά-σιγά θα το κόψει το γεύμα αυτό, είναι πιθανό μέχρι να γυρίσεις στην δουλειά να μην ξυπνάει πια εκείνη την ώρα, οπότε δεν θα έχεις θέμα. Θα τρώει μια κρεμούλα με γάλα το πρωί από όποιον τον κρατάει και θα θηλάζει όταν γυρίζεις σπίτι.

 

Και πάλι δηλαδή, ακόμα και να μην πάρει μπιμπερό, δεν θα έχεις πρόβλημα!

 

Καλά, δεν είναι και σίγουρο ότι δεν θα ξυπνάει. Ο δικός μου, 15 μηνών τώρα, πολύ ανεπτυγμένο παιδί που τρώει τα πάντα κανονικότατα, αν δεν πιει και 1-2 μπιμπερό γάλα μέχρι να ξυπνήσει το πρωί (εκτός από το βραδινό του και ένα μπουκάλι γάλα πριν κοιμηθεί), θα σηκώσει όλη τη γειτονιά στο πόδι. 7 μηνών είναι πολύ μικρό και είναι απρόβλεπτο. Αλλά αν πιάσει όπως το λες, θα είναι πολύ καλό. Μακάρι.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν ξυπνάει το παιδί μέσα στη νύχτα, νομίζω ότι έτσι είχες πει. Εννοείται ότι στις 5.00 δεν θα σηκώνεστε για κρέμα, θα του δίνεις γάλα, εάν ο άντρας σου δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς, τότε αν θα πίνει στήθος ή μπουκάλι είναι αδιάφορο αφού και πάλι θα ξυπνάς εσύ. Σιγά-σιγά θα το κόψει το γεύμα αυτό, είναι πιθανό μέχρι να γυρίσεις στην δουλειά να μην ξυπνάει πια εκείνη την ώρα, οπότε δεν θα έχεις θέμα. Θα τρώει μια κρεμούλα με γάλα το πρωί από όποιον τον κρατάει και θα θηλάζει όταν γυρίζεις σπίτι.

 

Και πάλι δηλαδή, ακόμα και να μην πάρει μπιμπερό, δεν θα έχεις πρόβλημα!

Στις 5.00 που ξυπναει το θεωρω πρωι γιατι δεν ξυπνα κι αλλη φορα κατα τη διαρκεια της νυχτας ενω στο παρελθον ξυπνουσε συνεχεια μεχρι να τον "μαθω" να κοιμαται...απλως ελεγα μηπως αν μαθαινε το ξενο γαλα ξυπναγε πιο αργα οποτε κ θα του το δινε η γιαγια που θα το κραταει. Σημερα ηπιε 30 ml απο το mimijumi. Ελπιζω αυριο το πρωι να πιει λιγο παραπανω😅

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Η κόρη μου είναι 9 μηνών, θηλάζει και γύρισα στη δουλειά όταν ήταν 6. Το μπιμπερό το έμαθε μέσα σε δυο εβδομάδες παίζοντας, της το δίναμε και το δάγκωνε, έφτυνε το γάλα, αλλάζαμε θηλές, μια μέρα ξαφνικά έπιασε σωστά και άδειασε το μπουκάλι σε ένα λεπτό. Όμως τελικά δε χρειάζεται να πίνει γάλα όσο λείπω γιατί την καλύπτουν τα γεύματα στερεών. Νερό πίνει με το εκπαιδευτικό ποτηράκι, της το έδωσα στους 6 μήνες πάλι σαν παιχνίδι, από 8 μηνών το κρατάει μόνη της και πίνει ικανοποιητικά. Τα μπιμπερό τελικά τα έχουμε αποθηκεύσει.

Η αδερφή μου πάντως όταν έμαθε το μπιμπερό στην ανηψιά μου, βρήκε έναν αστείο τρόπο, το έχω και σε βίντεο αλλά δε θα την εκθέσω! Κρατούσε το μπιμπερό στο στόμα της μικρής και ο άντρας της κρατούσε ένα άλλο μπιμπερό στο στόμα της μαμάς. Έπινε η μαμά και η μικρή τη μιμήθηκε και ήπιε κι αυτή. Αστείο θέαμα αλλά λειτούργησε σ' εκείνους. Εμείς το δοκιμάσαμε αλλά τζίφος!

Υπομονή, μην απελπίζεσαι, θέλει χρόνο.

Σευχαριστω πολυ για τα λογια σου...περνω κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία των 9 μηνών, το μπιμπερό δεν είναι αναγκαίο, αλλά μάλλον είναι πισωγύρισμα, από αναπτυξιακής πλευράς. Ούτως ή άλλως, αν μιλάμε για ένα-δύο γεύματα ημερησίως, κανένα θηλάζον βρέφος, συμπεριλαμβανομένων των πρόωρων νεογέννητων, δε χρειάζεται μπιμπερό. Υπάρχουν τα κουταλάκια και τα κοινά φλυτζανάκια που κάνουν θαυμάσια την ίδια δουλειά!

 

ΥΓ1. Από όλες τις μεθόδους σίτισης, το ποτηράκι είναι αυτό που πλησιάζει περισσότερο το θηλασμό, όχι το μπιμπερό, γιατί οι μύες που χρησιμοποιούνται είναι παρόμοιοι.

ΥΓ2.Όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μπιμπερό σε θηλάζον βρέφος, προτιμούμε ένα με μεσαία διάμετρο βάσης, ευθύ και με τη μικρότερη ροή στη θηλή.

Link to comment
Share on other sites

Στις 5.00 που ξυπναει το θεωρω πρωι γιατι δεν ξυπνα κι αλλη φορα κατα τη διαρκεια της νυχτας ενω στο παρελθον ξυπνουσε συνεχεια μεχρι να τον "μαθω" να κοιμαται...απλως ελεγα μηπως αν μαθαινε το ξενο γαλα ξυπναγε πιο αργα οποτε κ θα του το δινε η γιαγια που θα το κραταει. Σημερα ηπιε 30 ml απο το mimijumi. Ελπιζω αυριο το πρωι να πιει λιγο παραπανω😅

 

Άρα θέλεις να αποθηλάσεις...sorry αλλά μπερδεύτηκα λίγο, γιατί στο αρχικό σου ποστ γράφεις ότι σκοπεύεις να κρατήσεις τον βραδυνό θηλασμό μέχρι τον χρόνο και ότι το θέμα είναι πώς θα κάνει το πρωινό γεύμα γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαστε ακομα στην ιδια κατασταση...η' πινει ελαχιστο το πρωι η' καθολου. Εχουν ερασει ηδη δυο εβδομαδες προσπαθειας κ δεν εχουμε κανει τιποτα.πως θα τα καταφερω;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαστε ακομα στην ιδια κατασταση...η' πινει ελαχιστο το πρωι η' καθολου. Εχουν ερασει ηδη δυο εβδομαδες προσπαθειας κ δεν εχουμε κανει τιποτα.πως θα τα καταφερω;;;

 

Προσωπικά θα σταμάταγα εντελώς τις προσπάθειες. 1 και 2 μήνες είναι πολύ καιρός σε αυτή την ηλικία. Δεν πρέπει να αγχώνεσαι.

Δώσε στο μωρό ένα ποτηράκι με κάτι άλλο εκτός από γάλα. Ας πούμε χυμό πορτοκάλι (ρώτα τον παιδίατρο σου, κάποιοι δεν το θέλουν για μωρά, η δική μου δίνει πορτοκάλι από 5 μηνών) ή και απλά νερό.

Βγάλε τη βαλβίδα και άσε το να καταλάβει σε τι χρησιμεύει. Μην περιμένεις να πεινάσει ή να αντικαταστήσει γεύμα. Του το δίνεις μαζί με τα στερεά όποτε το ταϊζεις και το αφήνεις δίπλα του όταν παίζει με λίγο νερό και το ενθαρρύνεις να δοκιμάσει να πιει καμιά γουλιά. Δε σε νοιάζει αν θα χορτάσει ή θα ξεδιψάσει, μόνο να το συνηθίσει.

 

Από εκεί και πέρα, όταν φύγεις τα πράγματα θα αλλάξουν τελείως, μην αγχώνεσαι. Τα Σαββατοκύριακα που θα σε βλέπει το μωρό θα θηλάζει περισσότερο, τις καθημερινές αφού δεν είσαι εκεί, θα βρει άλλο τρόπο να φάει, μην πανικοβάλλεσαι.

9 μηνών π.χ. λογικά θα θηλάζεις πρωί (δώσε του 10 λεπτά ανά στήθος, δεν υπάρχει πρόβλημα να περιορίσεις το χρόνο σε αυτή την ηλικία), τρώει δεκατιανό κάτι σαν γιαούρτι με φρούτα π.χ., μεσημεριανό, αυγό το απόγευμα και θηλάζεις πάλι μόλις έρθεις και πριν κοιμηθείς. Αφήνεις και ποτηράκι ή μπιμπερό προφανώς με νεράκι και αφήνεις και γάλα δικό σου (πρέπει να βγάζεις, τουλάχιστον τις πρώτες βδομάδες, αλλιώς θα πρηστείς). Αν θέλει πίνει γάλα, αν δε θέλει, μικρό το κακό, 2-3 θηλασμοί τη μέρα και ένα γιαουρτάκι ή λίγο τυρί του φτάνουν και του περισσεύουν. Η χρησιμοποιείς δικό σου γάλα ανακατεμένο με ρυζάλευρο, βρώμη ή φρούτο για να κάνεις κρεμα, αν ακόμη του αρέσουν οι κρέμες τότε.

 

Το μπιμπερό πάντως σε μωρό 9 μηνών προσπαθείς να το κόψεις, οπότε δε θα το δοκίμαζα καν. Ποτηράκι, και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σταμάταγα εντελώς τις προσπάθειες. 1 και 2 μήνες είναι πολύ καιρός σε αυτή την ηλικία. Δεν πρέπει να αγχώνεσαι.

Δώσε στο μωρό ένα ποτηράκι με κάτι άλλο εκτός από γάλα. Ας πούμε χυμό πορτοκάλι (ρώτα τον παιδίατρο σου, κάποιοι δεν το θέλουν για μωρά, η δική μου δίνει πορτοκάλι από 5 μηνών) ή και απλά νερό.

Βγάλε τη βαλβίδα και άσε το να καταλάβει σε τι χρησιμεύει. Μην περιμένεις να πεινάσει ή να αντικαταστήσει γεύμα. Του το δίνεις μαζί με τα στερεά όποτε το ταϊζεις και το αφήνεις δίπλα του όταν παίζει με λίγο νερό και το ενθαρρύνεις να δοκιμάσει να πιει καμιά γουλιά. Δε σε νοιάζει αν θα χορτάσει ή θα ξεδιψάσει, μόνο να το συνηθίσει.

 

Από εκεί και πέρα, όταν φύγεις τα πράγματα θα αλλάξουν τελείως, μην αγχώνεσαι. Τα Σαββατοκύριακα που θα σε βλέπει το μωρό θα θηλάζει περισσότερο, τις καθημερινές αφού δεν είσαι εκεί, θα βρει άλλο τρόπο να φάει, μην πανικοβάλλεσαι.

9 μηνών π.χ. λογικά θα θηλάζεις πρωί (δώσε του 10 λεπτά ανά στήθος, δεν υπάρχει πρόβλημα να περιορίσεις το χρόνο σε αυτή την ηλικία), τρώει δεκατιανό κάτι σαν γιαούρτι με φρούτα π.χ., μεσημεριανό, αυγό το απόγευμα και θηλάζεις πάλι μόλις έρθεις και πριν κοιμηθείς. Αφήνεις και ποτηράκι ή μπιμπερό προφανώς με νεράκι και αφήνεις και γάλα δικό σου (πρέπει να βγάζεις, τουλάχιστον τις πρώτες βδομάδες, αλλιώς θα πρηστείς). Αν θέλει πίνει γάλα, αν δε θέλει, μικρό το κακό, 2-3 θηλασμοί τη μέρα και ένα γιαουρτάκι ή λίγο τυρί του φτάνουν και του περισσεύουν. Η χρησιμοποιείς δικό σου γάλα ανακατεμένο με ρυζάλευρο, βρώμη ή φρούτο για να κάνεις κρεμα, αν ακόμη του αρέσουν οι κρέμες τότε.

 

Το μπιμπερό πάντως σε μωρό 9 μηνών προσπαθείς να το κόψεις, οπότε δε θα το δοκίμαζα καν. Ποτηράκι, και υπομονή.

Προσπαθω πλεον με το ποτηρακι.

.αλλα πινει μονο νερο κ οχι γαλα (γαλα ξενο εννοω). Σημερα προσπαθησα κ με το κουταλακι αλλα τιποτα. Απλως ελεγα σιγα σιγα να κοψω τον πρωινο θηλασμο αλλα πως;;;; εαν καποια κοπελα τα χει καταφερει σαυτην την ηλικια να κοψει τον πρωινο θηλασμο, ας μοιραστει την εμπειρια της. Επισης, πως κοψατε τον βραδινο θηλασμο (αποθηλασατε εντελως δηλαδη) κ ποσο καιρο σας πηρε;;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω πλεον με το ποτηρακι.

.αλλα πινει μονο νερο κ οχι γαλα (γαλα ξενο εννοω). Σημερα προσπαθησα κ με το κουταλακι αλλα τιποτα. Απλως ελεγα σιγα σιγα να κοψω τον πρωινο θηλασμο αλλα πως;;;; εαν καποια κοπελα τα χει καταφερει σαυτην την ηλικια να κοψει τον πρωινο θηλασμο, ας μοιραστει την εμπειρια της. Επισης, πως κοψατε τον βραδινο θηλασμο (αποθηλασατε εντελως δηλαδη) κ ποσο καιρο σας πηρε;;

 

Πρέπει να αποφασίσεις τι θες να κάνεις καταρχήν. Η επιστροφή στη δουλειά δε σημαίνει αποθηλασμός. Είναι άλλο σενάριο το επιστρέφω στη δουλειά με μωρό 9 μηνών και θηλάζω όταν είμαι σπίτι (που δεν θα χρειαστείς ξένο ούτε για πλάκα) και άλλο το απογαλακτίζω μωρό 7 μηνών τελείως.

Προσωπική μου γνώμη, αν δε συντρέχει άλλος λόγος (και το να έχεις σιχαθεί π.χ. δεκτός λόγος είναι) πέρα από τη δουλειά, κάνε υπομονή λίγο ακόμη και μην παιδεύεστε με ξένο γάλα. Σε λίγους μήνες θα πίνει κανονικό γάλα, και όπως και να το κάνουμε άλλη η γεύση του μητρικού, άλλη του αγελαδινού ή του προβειου και εντελώς άλλο πράγμα το γάλα σε σκόνη. Έδινα στο ένα μου μωρό, και είχα πει να δοκιμάσω για πλάκα, και η πικρή αλήθεια είναι ότι να σε πείσουν να το πιεις αν δεν το έχεις μάθει από νεογέννητο, δύσκολο... Άμα υπάρξει προφανώς ανάγκη και πεινάσει το μωρό, όλα γίνονται, αλλά να του αρέσει σε σχέση με το δικό σου ή με την κρέμα, τα φρούτα, τα λαχανικά κλπ, αποκλείεται!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αποφασίσεις τι θες να κάνεις καταρχήν. Η επιστροφή στη δουλειά δε σημαίνει αποθηλασμός. Είναι άλλο σενάριο το επιστρέφω στη δουλειά με μωρό 9 μηνών και θηλάζω όταν είμαι σπίτι (που δεν θα χρειαστείς ξένο ούτε για πλάκα) και άλλο το απογαλακτίζω μωρό 7 μηνών τελείως.

Προσωπική μου γνώμη, αν δε συντρέχει άλλος λόγος (και το να έχεις σιχαθεί π.χ. δεκτός λόγος είναι) πέρα από τη δουλειά, κάνε υπομονή λίγο ακόμη και μην παιδεύεστε με ξένο γάλα. Σε λίγους μήνες θα πίνει κανονικό γάλα, και όπως και να το κάνουμε άλλη η γεύση του μητρικού, άλλη του αγελαδινού ή του προβειου και εντελώς άλλο πράγμα το γάλα σε σκόνη. Έδινα στο ένα μου μωρό, και είχα πει να δοκιμάσω για πλάκα, και η πικρή αλήθεια είναι ότι να σε πείσουν να το πιεις αν δεν το έχεις μάθει από νεογέννητο, δύσκολο... Άμα υπάρξει προφανώς ανάγκη και πεινάσει το μωρό, όλα γίνονται, αλλά να του αρέσει σε σχέση με το δικό σου ή με την κρέμα, τα φρούτα, τα λαχανικά κλπ, αποκλείεται!

Το ιδανικο για μενα θα ηταν να επινε το πρωι ξενο γαλα κ το βραδυ να τον θηλαζα. Θα ηθελα να κρατησω τον βραδινο θηλασμο μεχρι τον χρονο κ μετα να ξεκιναγαμε το φρεσκο. Βεβαια κ τοτε παλι δυσκολα θα ειναι να του μαθω το νεο γαλα φανταζομαι. Οσον αφορα τον θηλασμο, μου αρεσει πολυ κ το ιδιο κ στο μωρο, γιαυτο κ δεν θελω να παρω χαπι κ να αποθηλασω αποτομα κ προτιμω να το κανω σταδιακα. Αυτες τις μερες δεν εχει πιει καθολου ξενο, αρνειται πεισματικα...δεν ξερω..ισως να συνεχισω να θηλαζω κ οπως παει κ οσο παει. Δεν περιμενα ποτε οτι θα τα καταφερνα με τον θηλασμο! κ θα δυσκολευομουν με τον αποθηλασμο...

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι δυσκολο να διατηρηθει θηλασμος μεχρι το χρονο μονο με ενα βραδυνο θηλασμο.συνεχισε ετσι πρωι-βραδυ μεχρι το χρονο αν μπορεις κ δωσε τοτε φρεσκο.εχε υποψιν ομως οτι μπορει επειδη θα λειπεις να ζητησει κ πιο συχνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...