Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Δεν εννοούσα το καμπ. Αυτο φυσικά υπάρχει σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία. Αλλά μέχρι κάποια ημ/νια τον Ιούλιο. Οχι όλο το καλοκαίρι.

 

Εννοούσα την απασχόληση σε γιορτές ... Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ.

 

Yπαρχει και μαλιστα καποια μικρα σχολεια το διαφημιζουν κιολας. Ισως να μην υπαρχει στα μεγαλα επωνυμα σχολεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ναι και εγώ το είδα σε διάφορα ιδιωτικά και το θεωρώ λογικό,αν δουλεύεις τι θα τα κάνεις τα παιδιά??? Καλό είναι το σχολείο να προσφέρει λύσεις ουσιαστικές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε καθαρά αγγλοφωνα σχολεία που υπόκεινται στους αγγλικούς κανονισμούς. Δεν γνωρίζω πώς λειτουργούν. Μπορεί να φοράνε και ....κελεμπίες...

Αναφέρομαι στα ελληνόφωνα σχολεία. Μακάρι να είχαμε κι εμείς τον κώδικα ρουχισμού των ξένων σχολείων που φοράνε όλοι κουστούμια (αγόρια) και ταγέρ/στολή (τα κορίτσια). Τότε θα ήταν μαθητές!

 

Άντε βρε .... καλά φορούσαμε εμείς τα ρουχαλάκια μας στο σχολείο και θέλουμε τα παιδιά μας με στολές? Τα παιδιά τα ρώτησες? Εμένα η δικιά μου σκίζει 1 καλτσόν κάθε φορά που φοράει κι επίσης δεν είναι και πολύ άνετα με τα καλτσόν ... τι ταγέρ να φοράει? Εντάξει το καταλαβαίνω να υπάρχει κάποιος κώδικας και να μη βάζουν τα παιδιά ό,τι ναναι αλλά η στολή δεν είναι απαραίτητο ότι θα βολεύει όλα τα παιδιά ώστε να νιώθουν άνετα στο σχολείο.

 

Εκτός αν είναι όπως σε γνωστό ιδιωτικό που είχα πάει όταν έψαχνα σχολείο που είχε και καλά στολή του στυλ όμως ... μπλε κάτω άσπρο πάνω .... και φορούσε το καθένα ό,τι ναναι πραγματικά αρκεί να ήταν μπλε κάτω και άσπρο πάνω. και όλες τις αποχρώσεις προφανώς. Φόρμα είδα, τζιν είδα, φούστα είδα, κολαν είδα.... όλα τα είδα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε .... καλά φορούσαμε εμείς τα ρουχαλάκια μας στο σχολείο και θέλουμε τα παιδιά μας με στολές? Τα παιδιά τα ρώτησες? Εμένα η δικιά μου σκίζει 1 καλτσόν κάθε φορά που φοράει κι επίσης δεν είναι και πολύ άνετα με τα καλτσόν ... τι ταγέρ να φοράει? Εντάξει το καταλαβαίνω να υπάρχει κάποιος κώδικας και να μη βάζουν τα παιδιά ό,τι ναναι αλλά η στολή δεν είναι απαραίτητο ότι θα βολεύει όλα τα παιδιά ώστε να νιώθουν άνετα στο σχολείο.

 

Εκτός αν είναι όπως σε γνωστό ιδιωτικό που είχα πάει όταν έψαχνα σχολείο που είχε και καλά στολή του στυλ όμως ... μπλε κάτω άσπρο πάνω .... και φορούσε το καθένα ό,τι ναναι πραγματικά αρκεί να ήταν μπλε κάτω και άσπρο πάνω. και όλες τις αποχρώσεις προφανώς. Φόρμα είδα, τζιν είδα, φούστα είδα, κολαν είδα.... όλα τα είδα!

 

 

Aναφερόμουν στα ιδιωτικά σχολεία του εξωτερικού που αντίστοιχα στην Ελλάδα ακολουθούν τους ίδιους κανόνες. Βλέπω παιδιά να κατεβαίνουν από τα σχολικά των σχολείων αυτών (των αγγλόφωνων) και φοράνε συγκεκριμένη στολή, φούστα μπλε πλισέ και άσπρο από πάνω με ζακετάκι μπλε και το σήμα του σχολείου. Τα αγόρια αντίστοιχα με παντελόνι μπλε. Και σου ρχεται στο μυαλό το καλό ιδιωτικό του Λονδίνου....:rolleyes:

Αυτό εννοούσα ότι μακάρι να τα είχαμε κι εμείς.... Τουλάχιστον να μην είχαμε τα στρινγκάκια και τα κολάν και τα μίνι (ακόμη και στις παρελάσεις!). Αυτοί δεν είναι μαθητές, είναι σούργελα.

Link to comment
Share on other sites

Aναφερόμουν στα ιδιωτικά σχολεία του εξωτερικού που αντίστοιχα στην Ελλάδα ακολουθούν τους ίδιους κανόνες. Βλέπω παιδιά να κατεβαίνουν από τα σχολικά των σχολείων αυτών (των αγγλόφωνων) και φοράνε συγκεκριμένη στολή, φούστα μπλε πλισέ και άσπρο από πάνω με ζακετάκι μπλε και το σήμα του σχολείου. Τα αγόρια αντίστοιχα με παντελόνι μπλε. Και σου ρχεται στο μυαλό το καλό ιδιωτικό του Λονδίνου....:rolleyes:

Αυτό εννοούσα ότι μακάρι να τα είχαμε κι εμείς.... Τουλάχιστον να μην είχαμε τα στρινγκάκια και τα κολάν και τα μίνι (ακόμη και στις παρελάσεις!). Αυτοί δεν είναι μαθητές, είναι σούργελα.

 

Συγνώμη ... επιτρέπονται στην εράσμειο τα στριγκάκια??? και τα super mini?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aναφερόμουν στα ιδιωτικά σχολεία του εξωτερικού που αντίστοιχα στην Ελλάδα ακολουθούν τους ίδιους κανόνες. Βλέπω παιδιά να κατεβαίνουν από τα σχολικά των σχολείων αυτών (των αγγλόφωνων) και φοράνε συγκεκριμένη στολή, φούστα μπλε πλισέ και άσπρο από πάνω με ζακετάκι μπλε και το σήμα του σχολείου. Τα αγόρια αντίστοιχα με παντελόνι μπλε. Και σου ρχεται στο μυαλό το καλό ιδιωτικό του Λονδίνου....:rolleyes:

Αυτό εννοούσα ότι μακάρι να τα είχαμε κι εμείς.... Τουλάχιστον να μην είχαμε τα στρινγκάκια και τα κολάν και τα μίνι (ακόμη και στις παρελάσεις!). Αυτοί δεν είναι μαθητές, είναι σούργελα.

 

Στο σχολείο του μεγάλου δεν υπάρχει στολή αλλά υπάρχει dress code το οποίο επιβάλλεται αυστηρά... Shorts, super mini φούστες, μπλουζάκια που αφήνουν τον αφαλό ακάλυπτο, σχισμένα μπλουζάκια/παντελόνια, καθώς και μπλουζάκια με προκλητικά μηνύματα...

 

Σε περίπτωση που μαθητής γυμνασίου/λυκείου εμφανιστεί έτσι του ζητάνε να πάει σπίτι να αλλάξει ή να στη περίπτωση μπλούζας έβαλαν μαθητή να τη φορέσει ανάποδα...

 

Στολή (αν μπορεί να θεωρηθεί έτσι) είναι μόνο η φόρμα γυμναστικής του σχολείου που πρέπει να τη φοράνε τις μέρες που έχουν το μάθημα...

Link to comment
Share on other sites

:P:p:p:p Oύτε στα πιο τολμηρά όνειρα....

 

Αυτό πληρώνουμε! Την τάξη και την ηθική!;)

Δηλαδή ένα σωστό και ισορροπημένο σχολικό περιβάλλον.

 

τη δικιά μου την αφήνουν ακόμα με τα μίνια πάντως! :cool:

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αναφέρομαι σε καθαρά αγγλοφωνα σχολεία που υπόκεινται στους αγγλικούς κανονισμούς. Δεν γνωρίζω πώς λειτουργούν. Μπορεί να φοράνε και ....κελεμπίες...

Αναφέρομαι στα ελληνόφωνα σχολεία. Μακάρι να είχαμε κι εμείς τον κώδικα ρουχισμού των ξένων σχολείων που φοράνε όλοι κουστούμια (αγόρια) και ταγέρ/στολή (τα κορίτσια). Τότε θα ήταν μαθητές!

 

Όχι δεν υπόκεινται (απόλυτα τουλάχιστον) στους αγγλικούς κανονισμούς και δεν φοράνε κουστούμια και ταγιέρ καλέ, φόρμες με το σ'ημα του σχολείου φοράνε τα παιδιά.

Αν και προσωπικά είμαι υπέρ της στολής θεωρώ ότι το κουστούμι/ταγιέρ θα ήταν πολύ άβολο στην καθημερινότητα, η φορμίτσα είναι μια χαρά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

τη δικιά μου την αφήνουν ακόμα με τα μίνια πάντως! :cool:

 

 

Ευχαριστήσου το όσο σε παίρνει ακόμη.... Δεν θα είναι 7 χρονών για πάντα... Οταν πάει 10 χρ. θα σου πω αν βάλει σούπερ μίνι.... για πότε θα βρεθεί στο γραφείο της Δ/νσης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστήσου το όσο σε παίρνει ακόμη.... Δεν θα είναι 7 χρονών για πάντα... Οταν πάει 10 χρ. θα σου πω αν βάλει σούπερ μίνι.... για πότε θα βρεθεί στο γραφείο της Δ/νσης.

 

Καλά ... πριν φτάσει στο γραφείο της Δ/νσης θα έχει κοπεί από τον πατέρα της :P

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Tρελλάθηκες καλέ??? Η Εράσμειος είναι "εκκλησία"!!!

 

Για άλλο "γνωστό" σχολείο μιλάω....

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει ιδιωτικό σχολείο στις μέρες μας που δεν κάνει συστάσεις ή δεν έχει dress code. Αυτό θα σήμαινε ότι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και κανένα όριο.Ε, όχι και να πληρώνουμε για τέτοιο service!

Link to comment
Share on other sites

Naina, για ένα παράδειγμα μίλησε η κοπέλα. Δεν είπε οτι είναι ετσι γενικά. Και μάλιστα αναφερει οτι το συγκεκριμένο σχολείο κάλεσε τους γονείς, που σημαίνει οτι μια χαρά αντέδρασε. Τώρα αν είναι ανεγκέφαλοι οι γονείς.......κρίμα για το παιδάκι.

 

Εγώ πάντως νομιζω οτι σε κάθε γυμνάσιο (εκτός από την ερασμειο υποθετω), θα υπάρχουν παιδιά που θα ντύνονται πιο έξαλλα. Τώρα, αν ξεπερνάνε κάποιο όριο, είναι θέμα του σχολείου να τα μαζέψει και της οικογένειας να στηρίξει το σχολείο. Μαθητές με το μποξεράκι και το στριγκακι έξω δεν έχω δει να κυκλοφορούν ευρέως αλλά θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε πού συχνάζουν....:lol::lol::lol::lol:

 

 

 

Σε πασίγνωστο ιδιωτικό! Υψηλού επιπέδου. Δεν είναι φήμες.... Είναι συγκεκριμένα γεγονότα. Οταν το σχολείο έκανε παρατήρηση στους γονείς.... η Μάνα είπε ότι "αν δεν τα φορέσει τώρα... πότε θα τα φορέσει??":evil:

 

Ομως έχω ακούσει ότι σε όλα τα σχολεία γίνονται αυτά. Τα αγόρια φοράνε τις μάρκες και το σοτς κατεβασμένο λίγο να φαίνεται το φιρμάτο μποξεράκι.

Τα κορίτσια δείχνουν .... ό,τι μπορούν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς πάντως υπάρχουν και μανάδες που παροτρύνουν τις κόρες "να είναι όμορφες και περιποιημένες" και δεν καταλαβαίνουν ότι το παιδί τους είναι ακόμα παιδί, ακόμη κι αν είναι σωματικά αναπτυγμένο, και όχι γυναίκα. Το έχω δει και αυτό το είδος... Ευτυχώς βέβαια δεν είναι πολλές

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πάντως υπάρχουν και μανάδες που παροτρύνουν τις κόρες "να είναι όμορφες και περιποιημένες" και δεν καταλαβαίνουν ότι το παιδί τους είναι ακόμα παιδί, ακόμη κι αν είναι σωματικά αναπτυγμένο, και όχι γυναίκα. Το έχω δει και αυτό το είδος... Ευτυχώς βέβαια δεν είναι πολλές

 

φαντάζομαι εννοείς όμορφες με άλλη έννοια. Γιατί εννοείται ότι θες η κόρη σου να είναι όμορφη και κυρίως περιποιημένη. Το πώς δείχνει (στο πλαίσιο πάντα του σεμνού) επηρρεάζει και το πώς τη βλέπουν οι συμμαθητές της και η ίδια τον εαυτό της.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ξέρει καμιά μαμα ή έχει εμπειρίες απο το γυμνασιο και λλύκειο του Αρσακείου(τιμες προετοιμασια για πανελληνιες,αθληματα,ποιότητα σπουδών,συμπεριφορα μαθητων),αξίζει τα λεφτά του;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες που στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό σχολείο αν γνωρίζουν ότι οι τιμές των σχολείων που αναφέρονται εδώ http://gge.gov.gr/?page_id=3715 είναι ακριβείς & επίσημες ή πηγαίνοντας στο σχολείο θα ακούσω κάτι διαφορετικό. Φυσικά δεν αναφέρομαι στον extra τιμοκατάλογο με δραστηριότητες - φαγητό - extra μελέτη κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι ακριβείς.

Για οποιαδήποτε διαφοροποίηση προς τα πάνω, προβλέπεται πρόστιμο.

 

Edit: Αυτό που δεν καταγράφεται είναι η πολιτική εκπτώσεων, που ακολουθεί κάθε σχολείο. Π.χ.: αδελφάκια, γονείς πρώην μαθητές, εκπτώσεις λόγω άριστης επίδοσης κλπ.

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Για τα εκπαιδευτηρια Δουκας ξερει κανεις να πει πληροφοριες;

 

Kαλημέρα κορίτσια,

 

και για το Δούκα και για το Αρσάκειο υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο forum. Kάντε αναζήτηση με την λέξη και θα σας βγάλει τα σχετικά thread.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ξέρει καμιά μαμα ή έχει εμπειρίες απο το γυμνασιο και λλύκειο του Αρσακείου(τιμες προετοιμασια για πανελληνιες,αθληματα,ποιότητα σπουδών,συμπεριφορα μαθητων),αξίζει τα λεφτά του;

 

 

Σου έχω απαντήσει στο άλλο σχετικό θέμα που έχεις ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι πολυ καλο σχολειο τ,ο Αυγουλεαδεν διαφωνω καθολου σε αυτο ουτε θελω να τρομαξω καμμια μανουλα που σκεφτεται να το επιλεξει για το παιδι της.

απλα δεν ταιριαζει στην δικη μας φιλοσοφια για το δικο μας παιδι.

κ οι γονεις απ οσο ξερω ειναι ευχαριστημενοι εκει, αλλα εγω επιλεγω να λαβω περισοτερο υπ οψην μου την γνωμη των παιδιων.:rolleyes: τα οποια αγκομαχουν..... αυτα τα παιδια που ξερω εγω τουλαχιστον!

 

συνεχιζω να περιμενω γνωμες για το ΧΑΤΖΗΒΕΗ Κ ΓΙΑΝΝΗΜΑΡΑ:cool:

 

my billy σου απαντώ με καθυστέρηση αλλά μέχρι πρόσφατα δεν είχα άποψη :-D

 

Σχετικά με το σχολείο Γιαννημάρα : το ραντεβού κράτησε πάνω από ώρα. ήταν το πρώτο σχολείο που είδαμε και παρόλα αυτά όσο πέρναγε η ώρα τόσο περισσότερο νιώθαμε οτι το παιδί θα το γράψουμε εκεί. ο διευθυντής (και δάσκαλος της 6ης) είναι ένας άνθρωπος νέος που έχει μεγάλη ορεξη για δουλειά και πολύ αγάπη για τα παιδιά. Σε γενικές γραμμές σε ό,τι αφορά τον τρόπο διδασκαλίας, πώς αντιμετωπίζονται τα παιδιά κλπ κλπ, προσωπικά δεν βρήκα κανένα ψεγάδι. οι εγκαταστάσεις δεν είναι καινούργιες ούτε σούπερ ντούπερ γουάου αλλά το σχολείο είναι καθαρό. σε ό,τι έχει να κάνει με δίδακτρα, τρόπο καταβολής κλπ κλπ., τα δίδακτρα είναι αρκετά χαμηλά όμως αφορούν αποκλειστικά και μόνο την διδασκαλία και την μεταφορά των παιδιών. Δηλαδή για φαγητό, εκδρομές, τα έξοδα είναι δικά μας και αν θέλουμε έξτρα δραστηριότητες (κολυμβητήριο, χορό) είναι επίσης έξτρα. Βέβαια το καλό σε αυτήν την περίπτωση είναι οτι αν π.χ. έναν μήνα δεν θες να στείλεις το παιδί κολυμβητήριο για τον Α Β λόγο, δεν πληρώνεις τον συγκεκριμένο μήνα. 2 μελανά σημεία βρήκα :lol: τα οποία όμως είναι καθαρά παραξενιά δική μου : το σχολείο είναι ακριβώς πίσω από ένα βενζινάδικο :shock: (είμαι φοβιτσάρια τί να κάνω?) και οι wc των νηπίων είναι μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας. Βέβαια, σχετικά με το wc ο διευθυντής μας είπε οτι μπαινοβγαίνει 2-3 φορές την μέρα η καθαρίστρια αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά... προσωπικά ΔΕΝ. Παρόλα αυτά νιώθω ότι αν δεν αιστανθώ σε άλλο σχολείο την σιγουριά που αιστάνθηκα εκεί, θα τα παραβλέψω και τα δύο αυτά σημεία. Δεν γνωρίζω αν επιτρέπετε να βγάλω τιμές στον αέρα συνεπώς είμαι στην διάθεσή σας με πμ για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Σχετικά με την σχολή Χατζηβέη : Έκλεισα ραντεβού αλλά δεν πήγα. δεν έχω συγκεκριμένο λόγο που δεν πήγα απλώς ..... ένιωσα μιλώντας με την διευθύντρια από το τηλέφωνο ότι .... δεν. δεν ξέρω γιατί.. η κοπέλα - κυρία (δεν ξέρω) ήταν γλυκήτατη... αλλά πολύ γλυκήτατη... πάρα πολύ γλυκήτατη.. σχεδόν έπαθα ζάχαρο :lol:. και κάτι το προαύλιο που διάβαζα εδώ στο φόρουμ κάτι το να κάτι τ άλλο... δεν

 

Αυτά τα ολίγα από μένα για αυτά τα 2 σχολεία μιας και όλοι πάμε να δούμε αλλά σε πολλές περιπτώσεις δεν κάνουμε τον κόπο να γράψουμε μετά να ενημερωθούν οι υπόλοιποι.....:D:D:D

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει ιδιωτικό σχολείο στις μέρες μας που δεν κάνει συστάσεις ή δεν έχει dress code. Αυτό θα σήμαινε ότι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και κανένα όριο.Ε, όχι και να πληρώνουμε για τέτοιο service!

 

 

σκεφτομaστε του χρονου γιa ερaσμειο, υποθετω επιλεξaμε το σωστο....κ εννοω χωρισ φρου φρου κ aρωμaτa όπως κaποιο aλλο ...ιδιου τυπου....τι λετε;

aποψεις γονιων που τa πaιδιa τους φοιτουν χρονιa εκει....

δημοτικο-γυμνaσιο

οντως πaιρνουν χaρτι-γερμaνικο - aγγλικο πριν την aποφοιτηση κ μπaινουν πιο ευκολa σε γερμaνικa πaνεπιστημιa

:rolleyes::P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...