Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Αυτό που είδα εκεί είναι οτι έχουν πολλά παιδιά που ο ένας γονιός είναι από άλλη χώρα ,και εκτός από τα βασικά μαθήματα τα υπόλοιπα γίνονται στα αγγλικά στην λογική του I.B.

 

Η προσπαθεια τους ήταν να αλλάξουν εντελώς το σχολείο από οτι κατάλαβα γιαυτό και η στροφή στο I.B

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Eννοείται δεν θα το επιλέξω εαν δεν το καρατσεκάρω. Το πρόγραμμα που είδα είναι στην λογική των άλλων σχολείων αναγκαστικά μιας και ελέγχονται απο τους ειδικούς του I.B αλλά το θέμα είναι αν θα καταφέρουν να πιστοποιηθούν τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γράφω και για όλους όσους μπορεί να ενδιαφέρονται για σχολεία του Πειραιά, το I.S.P που αναφέραμε παραπάνω έμαθα οτι όντως πάει πολύ καλά και ετοιμάζεται να πάρει την πιστοποίηση του I.B σε δυο εβδομάδες έχουν την επόμενη συνάντηση για το τελικό στάδιο.

 

Το πρόγραμμα το ακολουθούν κανονικά τα τελευταία χρόνια και είναι στην τελική ευθεία. Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί θα αποτελεί μια καλή επιλογή σχολείου στον Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Ι.S.P είναι το σχολείο για το οποίο συζητάμε στον Πειραιά, I.B είναι το International Baccalaureate (IB) ένα διετές πρόγραμμα που αντιστοιχεί στη Βʼ και Γʼ Λυκείου και προετοιμάζει τους μαθητές για την είσοδό τους σε διάφορα πανεπιστήμια του κόσμου. Οι μαθητές εγγράφονται στο πρόγραμμα ΙΒ μετά την ολοκλήρωση της Αʼ Λυκείου. Το Δίπλωμα του ΙΒ είναι επίσης ισότιμο του ελληνικού Απολυτηρίου

Το πρόγραμμα διδάσκεται στα Αγγλικά, τα Γαλλικά και τα Ισπανικά σε 142 χώρες και προσφέρεται σε 2.462 εξουσιοδοτημένα σχολεία σε όλο τον κόσμο. Και υπαρχουν δημοτικά λίγα που ξεκινούν το πρόγραμμα αυτό με βασική γλώσσα τα Αγγλικα με την λογική να συνεχίσεις στις επόμενες βαθμίδες μέσα απο μια βιωματική γνώση και άλλα πολλά.

 

Η διαδικασία για να πάρει πιστοποίηση ένα σχολείο είναι χρονοβόρα και πρέπει να ακολουθηθεί συγκεκριμένο πρόγραμμα βασισμένο στο I.B. Μέσες άκρες έτσι λειτουργεί το I.B

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Θα ηθελα πληροφορίες για το δημοτικό σχολείο Νεα Παιδεία.

συγκεκριμένα πρώτη δημοτικού.

ποσο κοστίζει;αν εχει μελέτη ποσεσ ώρεσ και ποσο κοστίζει επίσης η κολύμβηση και οι ξενέσ γλωσες είναι επιπλέων χρήματα;;

 

 

 

Κορίτσια, είστε οι άνθρωποί μου και περιμένω με αγωνία τα πορίσματά σας!

Η κόρη μου είναι μικρή θα πάει α' δημοτικού το 2018-19 (άρα προνήπιο το 2016-17), αλλά θα ήθελα να έχω μια ιδέα για το πού προσανατολιζόμαστε.

Υπάρχει μια σκέψη να αγοράσουμε σπίτι τα επόμενα χρόνια και, ειλικρινά, ο παράγοντας εκπαίδευση είναι στην κορυφή της λίστας κριτηρίων (μαζί με τη γειτνίαση με την Πειραιώτισσα γιαγιά, βεβαίως-βεβαίως!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ι.S.P είναι το σχολείο για το οποίο συζητάμε στον Πειραιά, I.B είναι το International Baccalaureate (IB) ένα διετές πρόγραμμα που αντιστοιχεί στη Βʼ και Γʼ Λυκείου και προετοιμάζει τους μαθητές για την είσοδό τους σε διάφορα πανεπιστήμια του κόσμου. Οι μαθητές εγγράφονται στο πρόγραμμα ΙΒ μετά την ολοκλήρωση της Αʼ Λυκείου. Το Δίπλωμα του ΙΒ είναι επίσης ισότιμο του ελληνικού Απολυτηρίου

Το πρόγραμμα διδάσκεται στα Αγγλικά, τα Γαλλικά και τα Ισπανικά σε 142 χώρες και προσφέρεται σε 2.462 εξουσιοδοτημένα σχολεία σε όλο τον κόσμο. Και υπαρχουν δημοτικά λίγα που ξεκινούν το πρόγραμμα αυτό με βασική γλώσσα τα Αγγλικα με την λογική να συνεχίσεις στις επόμενες βαθμίδες μέσα απο μια βιωματική γνώση και άλλα πολλά.

 

Η διαδικασία για να πάρει πιστοποίηση ένα σχολείο είναι χρονοβόρα και πρέπει να ακολουθηθεί συγκεκριμένο πρόγραμμα βασισμένο στο I.B. Μέσες άκρες έτσι λειτουργεί το I.B

 

Μια και το έψαξες για το ISP, ποια είναι η προτεινόμενή τους συνέχεια για γυμνάσιο / λύκειο; Σκοπεύουν να ανοίξουν πάλι τα δικα τους, ή "συνεργάζονται" με κάποιο από τα σχολεία του Πειραιά;

 

Ομολογώ ότι πολυ με ιντριγκάρισες. Εμείς μένουμε Πειραια, αλλά πάμε σχολείο Άλιμο. Ομολογώ ότι όταν έψαχνα πριν απο 3 χρόνια δεν είχα κοιτάξει καν την Πετράκη - Βαλσαμίδου. Στα δικά μου χρόνια ήταν ένα μέτριο σχολείο και όταν πια έψαχνα για την κόρη μου είχα ακούσει ότι απλώς έφθηνε. Μακάρι οι ιδιοκτήτες να μπόρεσαν να του αλλάξουν προσανατολισμό και να δημιουργηθεί ένα καλό δημοτικό στον Πειραιά.

 

Παρεπιπτόντως, εάν δεν θεωρείς τον Άλιμο απαγορευτικό, εμείς πάμε στην Γεννάδειο και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Εάν θέλεις πληροφορίες πολύ ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

To Αλιμο τον σκεφτόμαστε ως τελευταία επιλογή αν αποκλείσουμε όλα του Πειραιά, για την Γεννάδειο έχω ακούσει καλά λόγια αλλά με ανησυχεί πόση ώρα θα είναι σε σχολικά, είστε ευχαριστημένοι??? Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε.

 

Τώρα για το I.S.P δεν υπάρχει συνέχεια αυτή την στιγμή για γυμνάσιο λύκειο με I.B πρόγραμμα στον Πειραιά. Παρολαυτα την ρώτησα μετά τι κάνουμε εάν έχουμε μπει σε αυτή την λογική? Και άφησε να εννοηθεί οτι σκοπεύουν να περάσουν τα επόμενα χρόνια στην δημιουργία Γυμνασίου Λυκείου έχοντας κατακτήσει ήδη το δημοτικό με I.B πρόγραμμα οπότε θα έχουν έτοιμα παιδιά για Γυμνάσιο Λύκειο . Διαφορετικά θα πρέπει αν θέλουμε να συνεχίσουμε στην λογική του σχολείου με I.B να πάμε πολύ πιο μακριά στα ήδη υπάρχοντα.

 

Ετσι και αλλιώς μιλάμε για 6 χρόνια μετά οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι θα κάνεις τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Θα ήθελα πληροφορίες για τα δημοτικά των εξής σχολείων:

Κωστέας-γείτονας

Πλάτων

Δούκας

Μωραΐτης

St.Joseph στην Πεύκη

Ευχαριστώ πολύ

 http://lb3m.lilypie.com/dSWWp2.png

 

http://lb1f.lilypie.com/4RjTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για το σχολείο αυτό ξέρω ότι τελευταία δεν πήγαινε καλά οικονομικά. Δεν έχω πληροφορία για το αν γίνονταν καλή δουλειά εκπαιδευτικά, μπορεί να ήταν θύμα της κρίσης. Marco Polo η γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο περισσότερο. Το PYP δεν είναι απλό πράγμα και ξέρω ότι οι προδιαγραφές είναι πολύ αυστηρές. Το ότι έχει κάνει αίτημα να κάνει πιστοποίηση δεν σημαίνει κάτι. Είναι μία μακροχρόνια διαδικασία με στάδια και χρονοδιαγράμματα. Οπότε, αν σε ενδιαφέρει το PYP, καλό θα είναι να δεις σε ποιο στάδιο βρίσκεται η διαδικασία.

Αν δεις τα σχολεία που έχουν πιστοποιηθεί για ΙΒ στη χώρα μας, θα διαπιστώσεις ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικής ΄τάξης΄ σχολεία από αυτό του Πετράκη. Και από αυτά, ελάχιστα είναι για PYP. Εννοείται, αν σου άρεσε αυτό που είδες, επίλεξέ το. Εγώ πάντως δεν θα βασιζόμουν σε μελλοντική πιστοποίηση κάποιου σχολείου.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα! Το ΙΒ είναι πολύ απαιτητικό πρόγραμμα σε επίπεδο επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών και σε επίπεδο εφαρμογής. Αν είναι να μην εφαρμόζεται σωστά, άστο καλύτερα!

Εμείς είμαστε στην Ελληνογερμανική Αγωγή, σωστά θυμάσαι. Άκου τώρα κάτι. Κάνε ένα ραντεβού στην ΕΑ και ζήτα να σου δώσουν ακριβή χρόνο που θα παίρνουν το παιδί σου! Μπορεί να είναι μακριά αλλά ελέγχουν απόλυτα τα δρομολόγιά τους, κινούνται σε κεντρικές οδικές αρτηρίες σε σχέση με άλλα μικρότερα ιδιωτικά, δε βάζουν πολλά παιδιά στο ίδιο σχολικό [ούτως ή άλλως είναι σχετικά μικρά τα σχολικά τους] και φροντίζουν όσο γίνεται ο χρόνος να μην είναι υπερβολικός. Ίσως να μπορούν να σου πουν ακόμα και από το τηλέφωνο πότε θα μπορούν να το παίρνουν και να το φέρνουν, χωρίς ραντεβού αν εξηγήσεις ότι αυτό σε προβληματίζει και είναι βασικό κριτήριο στην επιλογή σου. Μπορεί να μη σου αρέσει αυτό που θα ακούσεις, μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα. Εμένα γνωστή μου έστελνε το παιδί της σε ιδιωτικό σε κοντινή περιοχή αλλά τα σχολίκα ήταν λίγα και τελικά έκανε τόσους κύκλους το σχολικό και έπαιρνε τόσα παιδιά που το παιδί καθυστερούσε πάρα πολύ εκεί μέσα... Οπότε σε κάθε σχολείο που πας ζήτα χρόνους αναχώρησης και επιστροφής να ξέρεις τί σου γίνεται... Πάντως δυο συμμαθήτριες της κόρης μου έρχονται από την περιοχή γύρω από το Κρατικό της Νίκαιας!

 

Μάθε τους χρόνους και πήγαινε να το δεις, μπορεί να μη σου αρέσει καθόλου, μπορεί να τρελαθείς. Εγώ δεν το διάλεξα με την πρώτη. Το ξεχώρισα αλλά δεν το διάλεξα. Επέλεξα ένα σχολείο με σύστημα ΙΒ γιατί πραγματικά με ενθουσίασε το όλο σύστημα, στην πορεία είδα ότι όλα αυτά γίνονταν επιφανειακά, είχαμε και άλλα θέματα κακής προσαρμογής του παιδιού παρόλο που το σχολείο ήταν εξαιρετικά χαλαρό και φύγαμε. Η Ε.Α. για μένα κακώς έχει τη φήμη του πολύ αυστηρού σχολείου. Σιγά τα λάχανα δηλαδή. Σε επίπεδο πειθαρχίας φυσικά υπάρχει έλεγχος που για μένα είναι στο επίπεδο της επάρκειας και όχι της υπερβολής. Σε επίπεδο μαθημάτων αλλά και γενικότερα είναι εξαιρετικά οργανωμένο σχολείο, πολύ απαιτητικό δεν είναι. Ειλικρινά δηλαδή, μη νομίζουμε ότι είναι ένα σχολείο που απευθύνεται μόνο σε παιδιά επίλεκτα και φωστήρες και τέτοιες βλακείες που προσπαθούσαν να προμοτάρουν παλαιότερα γενικά τα σχολεία που είχαν καβαλήσει το καλάμι. Τώρα προσγειώθηκαν και συνήλθαν. Μια χαρά σχολείο είναι για ένα μέσο μαθητή. Επιμένει σε κάθε τι που κάνουν και φτάνουν σε βάθος. Τους έκανα και μια εισήγηση τελευταία να φτιάξουν ένα ηλεκτρονικό ασκησιολόγιο διαβαθμισμένης δυσκολίας για τα κύρια μαθήματα για όποιον θέλει να κάνει έξτρα δουλειά όταν κάπου προβληματίζεται για κάτι και η δασκάλα μας μου είπε ότι είναι ήδη η ίδια στην ομάδα που δουλεύει για να φτιάξουν αυτή την εφαρμογή, τους το πρότειναν και άλλοι γονείς. Εγώ πάντως που είμαι γενικά παράξενη και απαιτήτική στην εκπαίδευση, είμαι σε μεγάλο βαθμό ευχαριστημένη από το σχολείο. Και το βασικότερο είναι ότι το σχολείο αρέσει πολύ στο παιδί. Η υπερβολική πειθαρχία και αυστηρότητα που εγώ περίμενα και φοβόμουν δεν ισχύουν. Είναι νορμάλ σχολείο και μέχρι τώρα δε με έχει απογοητεύσει κάποιος δάσκαλος. Γιατί για μένα ο δάσκαλός είναι το πιο βασικό κύτταρο. Πέρα και πάνω από κάθε είδους πρόγραμμα. Το καλύτερο και πιο ωραίο εκπαιδεύτικό πρόγραμμα είναι βέβαιο ότι δε θα εφαρμοστεί σωστά χωρίς σωστό δάσκαλο. Αυτά...

Α, για τον κύριο Μαγκλαρά της Λακωνικής έχω ακούσει και εγώ τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Pasxalitsa σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες,με βοηθάτε πολύ να δω σφαιρικά τις επιλογές μου. Ειχαμε ήδη με την Ελληνογερμανική ραντεβού που δυστυχώς αναβλήθηκε γιατί πέσαμε οικογενειακώς με πυρετό. Θα το δω σύντομα ξανά.

 

Για το I.B στο Πετράκη Βαλσαμίδου έμαθα οτι προχωράνε σωστά άλλωστε είναι ήδη 4 και χρόνια στην διαδικασία και θα την πάρουν την πιστοποίηση άμεσα,το θέμα είναι αν αποφασίζεις να μπεις στην λογική του I.B.Kατά τα άλλα είναι ένα μέσο σχολείο σε σχέση με τα μεγάλα χωρίς χώρους ιδιαίτερους φρου φρου και αρώματα κοντά μας.

 

Για την Λακωνική έχω ακούσει τα καλύτερα μίλησα και με τον Κύριο Μαγκλάρα και πολύ εντυπωσιάστηκα αλλά έντιμα μου είπε οτι δεν με συμφέρει να πάμε γιατι τα σχολικά τους δεν φτάνουν εδώ και αν πάρουν το παιδί θα μένει ώρες στον δρόμο οπότε αναγκαστικά το αποκλείουμε. Πολύ ωραίος παιδαγωγός μου φάνηκε κρίμα που δεν μένουμε κοντά.

 

Θα δω και την Γεννάδειο σύντομα εκτός από την Ελληνογερμανική και κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ερώτημα που τέθηκε παραπάνω σχετικά με το αν είναι καλύτερο το μικρό "οικογενειακό" δημοτικό ή ένα σχολείο με όλες τις βαθμίδες θεωρώ ότι είναι θέμα παιδιού.

Εγώ και ο μικρότερος αδελφός μου πήγαμε δημοτικό σε ένα ιδιωτικό πρότυπο για την εποχή του που δυστυχώς δεν είχε γυμνάσιο-λύκειο. Όταν πήγα στο νέο μου γυμνάσιο παρότι είχα μία φίλη μου από το δημοτικό μαζί (ευτυχώς) δυσκολεύτηκα πολύ. Ήμουν αρκετά εσωστρεφής και ευαίσθητη και η αλλαγή μου έπεσε βαριά. Ο αδελφός μου πάλι πολύ πιο κοινωνικός δεν είχε κανένα θέμα.

Εγώ πάντως ψάχνω να βρω για τα παιδιά μου σχολείο που να έχει όλες τις βαθμίδες λόγω της δικής μου εμπειρίας.

Και μια και το έφερε η κουβέντα (αν και έχουμε ακόμα καιρό) μήπως έχει κανείς εμπειρία από τα Εκπαιδευτήρια Καίσαρη;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από Γεννάδειο.... Αρκετά θετικές ίσως οι πιο θετικές από όλα τα σχολεία που έχω δει. Γνώρισα την δασκάλα και μπορώ να πω οτι με κέρδισε ουσιαστικά, η αυλή εξαιρετική καμία σχέση με τα σχολεία του Πειραιά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου, είναι στα συν όμως, το πρόγραμμα ικανοποιητικό με μάθημα θεατρολογίας απο την πρώτη στα συν και αυτό μιας και ο γιος λατρεύει το θέατρο,αγγλικά και δεύτερη γλώσσα επιλογής,μαζεμένο σχολείο με γιατρό καθημερινά (αυτό με ενθουσίασε, δεν το είδα σε άλλο σχολείο) , λογική τιμή με εξτρά μόνο τις δραστηριότητες και με την μελέτη μόνο 300 ευρώ τον χρόνο παραπάνω.

 

Το σκεφτόμαστε σοβαρά μιας και δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να εμπιστευτούμε κοντινότερο σχολείο με την λογική του I.B που λέγαμε.

 

Εαν ο Αυγουλέας Λιναρδάτος μας παρείχε σχολικό θα είχαμε καταλήξει σίγουρα εκεί ή στην Λακωνική σχολή,οπότε αφού αυτα αποκλείονται θα πρέπει να αποφασίσουμε μεταξύ Γενναδείου, Ελληνογερμανικής που δεν έχω δει ακόμα και Ι.S.P στον Πειραιά.

 

Νιώθω οτι καθαρίζει το τοπίο.... Γράφω τις προσωπικές μου απόψεις εννοείται, σε περίπτωση που ενδιαφέρονται και άλλοι γονείς για την περιοχή μας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε μια ιδέα, την Παιδαγωγική Χαιδαρίου την έχεις σκεφτεί; Είναι ένα πολύ μικρό σχολείο στο δημοτικό, [έχει πολλά παιδιά σε παιδικό και νήπιο]. Είναι ένα σχολείο οικονομικό με πολύ καλό όνομα στην περιοχή, δεν ξέρω αν εξυπηρετεί Πειραία, αν θες μπορείς να πάρεις και να ρωτήσεις. Εμένα στέλνει η κολλητή μου το παιδί της εκεί και είναι πολύ ευχαριστημένη, δυστυχώς δε μπορεί να τα καταφέρει άλλο οικονομικά και θα πάνε στο δημόσιο από του χρόνου... Έχει ελάχιστα παιδιά σε κάθε τάξη αν αυτό είναι κάτι που σε απασχολεί. Στην τάξη της κόρης της φίλης μου είναι 8 παιδιά. Άλλες έχουν λίγα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλίτσα μου σε ευχαριστώ,εγώ το σκέφτομαι κάπως έτσι, εάν ήταν να φύγω από τον Πειραιά θα άξιζε τον κόπο για ένα σχολείο δυνατό π.χ σαν του Αυγουλέα ή την Ελληνογερμανική,διαφορετικά υπάρχουν και στον Πειραιά μαζεμένα μικρά σχολεία.

 

Για την Γεννάδειο έχεις άποψη???

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλίτσα μου σε ευχαριστώ,εγώ το σκέφτομαι κάπως έτσι, εάν ήταν να φύγω από τον Πειραιά θα άξιζε τον κόπο για ένα σχολείο δυνατό π.χ σαν του Αυγουλέα ή την Ελληνογερμανική,διαφορετικά υπάρχουν και στον Πειραιά μαζεμένα μικρά σχολεία.

 

Για την Γεννάδειο έχεις άποψη???

 

ΟΚ, τότε! Για τη Γεννάδειο δυστυχώς δεν έχω άποψη ούτε καν από γνωστούς, δεν ξέρω καθόλου...:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Θα ηθελα πληροφορίες για το δημοτικό σχολείο Νεα Παιδεία.

συγκεκριμένα πρώτη δημοτικού.

ποσο κοστίζει;αν εχει μελέτη ποσεσ ώρεσ και ποσο κοστίζει επίσης η κολύμβηση και οι ξενέσ γλωσες είναι επιπλέων χρήματα;;

 

Καλησπέρα !!! Κάποιος που να γνωρίζει κάτι για το δημοτικό της ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ;;

Link to comment
Share on other sites

Η Γεννάδειος ήταν απ τα σχολεία που είχα δει κι εγώ περσυ, μου αφησε κι εμενα καλές εντυπώσεις, αλλά θεωρώ ότι ειναι μακριά για μας από Πειραιά. Καλά λόγια μου ειπαν για το Πραξις και Πραξεις αλλά δεν εχω άποψη προσωπική, υπο άλλες συνθηκες θα το εψαχνα, αλλά για την ώρα δε θελω να αλλάξω σχολείο. Εμείς θα συνεχίσουμε στη Χουρδάκη, από νήπιο/προνήπιο ειμαι ευχαριστημένη, για να δούμε πώς θα παει και η Α' δημοτικού.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλή σαρακοστή!! Μένω στα Βριλήσσια. Ενδιαφέρομαι για δημοτικό ελληνοαγγλικό με ιδιαίτερη έμφαση στην αγγλική γλώσσα ( bilingual). Έχετε πληροφορίες για Νέα Γενιά Ζηρίδη, Εκπαιδευτική Αναγέννηση, Κωστέα Γείτονα??? Ειδικά για το πρώτο αναφερόμενο, διίστανται οι απόψεις και φημολογείται ότι το σχολείο παραμελείται λόγω υψηλών χρεών. Μπορείτε να μας βοηθήσετε για την απόφασή μας??

Link to comment
Share on other sites

billingual αυτά τα σχολεία σιγουρα δεν είναι.

 

 

Συμφωνώ! Καμία σχέση με billingual.....

 

Ισως λίγο η Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι να μπορούμε να πούμε ότι κάνει λίγο καλύτερα αγγλικά, πιο ενισχυμένα.

 

Βασικά δεν υπάρχουν billingual δημοτικά με πρώτη γλώσσα αγγλικά.

Εκτός αν πας στα καθαρά αγγλόφωνα που κάνουν λίγες ώρες ελληνικά. Αλλα αυτό είναι εντελώς άλλη κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...