Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Covid σε ηλικίες 5+


irin

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.
Τώρα που θα ανοίξουν τα εμβόλια και για τις ηλικίες 5-11 ετών, τί λέτε να κάνετε όσοι έχετε παιδάκια σε αυτό το εύρος ηλικιών;

Είμαι προς το θετικό, αλλά με ανησυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ έχω μεγάλη ανησυχία δεν θα σου πω ψέματα, μετά από συζήτηση με τον πνευμονολόγο του αποφάσισα να το κάνω.

Νόσησε και το πέρασε ελαφριά, όμως απορυθμίστηκε το άσθμα του και είμαστε ήδη δύο μήνες σε αγωγή και δεν ξέρω για πόσο ακόμα.

Ο γιατρός του είναι κάθετος στο ότι πρέπει να το κάνει, με επηρέασε μη σου πω ψέματα.

Πριν το εξάμηνο έλεγα πως λογικά δε θα το κάνω, τώρα όμως που πέρασε και είναι περισσότερο εκτεθειμένος στον ιός το πήρα απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και εγώ έχω μεγάλη ανησυχία δεν θα σου πω ψέματα, μετά από συζήτηση με τον πνευμονολόγο του αποφάσισα να το κάνω.

Νόσησε και το πέρασε ελαφριά, όμως απορυθμίστηκε το άσθμα του και είμαστε ήδη δύο μήνες σε αγωγή και δεν ξέρω για πόσο ακόμα.

Ο γιατρός του είναι κάθετος στο ότι πρέπει να το κάνει, με επηρέασε μη σου πω ψέματα.

Πριν το εξάμηνο έλεγα πως λογικά δε θα το κάνω, τώρα όμως που πέρασε και είναι περισσότερο εκτεθειμένος στον ιός το πήρα απόφαση.

Η παιδίατρός μας είναι πολύ θετική. 

Απλά, όπως φοβόμουν και για εμάς, φοβάμαι και για τα παιδιά. Όμως και σε εμάς, με το που άνοιξε το Astra, μπήκα μεσάνυχτα και έκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, irin said:

Η παιδίατρός μας είναι πολύ θετική. 

Απλά, όπως φοβόμουν και για εμάς, φοβάμαι και για τα παιδιά. Όμως και σε εμάς, με το που άνοιξε το Astra, μπήκα μεσάνυχτα και έκλεισα.

και εγώ το ίδιο, είναι αυτή τη στιγμή που καλείσαι να ζυγίσεις λίγο τα πράγματα. Δεν σου κρύβω πως φοβάμαι πολύ μία δεύτερη νόσηση.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

και εγώ το ίδιο, είναι αυτή τη στιγμή που καλείσαι να ζυγίσεις λίγο τα πράγματα. Δεν σου κρύβω πως φοβάμαι πολύ μία δεύτερη νόσηση.

 

Λογικό. Υπάρχει και το άσθμα. Εγώ σκέφτομαι ότι λογικά δεν θα νοσήσουν βαριά, αλλά...και αν??? πώς θα νιώθω αν είχα την ευκαιρία του εμβολιασμού και την άφησα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 minutes ago, irin said:

Εγώ σκέφτομαι ότι λογικά δεν θα νοσήσουν βαριά, αλλά...και αν??? πώς θα νιώθω αν είχα την ευκαιρία του εμβολιασμού και την άφησα;

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ πάντα σε κάθε εμβόλιο...αυτό το και αν..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ πάντα σε κάθε εμβόλιο...αυτό το και αν..

Στα υπόλοιπα εμβόλια δεν το σκέφτηκα ποτέ. Τα έχουν κάνει όλα, υποχρεωτικά και μη υποχρεωτικά! Τώρα... θα το κάνουν, το ξέρω, απλά το σκέφτομαι. Ακούω πολλούς γύρω μου που είναι και αρνητικοί, και επηρεάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εμένα είχε σε ένα εμβόλιο άσχημη αντίδραση της έριξε το νάτριο πολύ και τρέχαμε θα ρωτήσω τον γιατρό που την ανέλαβε τότε στο νοσοκομείο και αν δώσει το οκ όταν ανοίξει η ηλικία της θα το κάνει. Λογικά ανοίγει με το ΑΜΚΑ άρα και τα γεννημένα το 2018 θα θεωρούνται 5 ετών; Βλέπουμε. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Επειδή εμένα είχε σε ένα εμβόλιο άσχημη αντίδραση της έριξε το νάτριο πολύ και τρέχαμε θα ρωτήσω τον γιατρό που την ανέλαβε τότε στο νοσοκομείο και αν δώσει το οκ όταν ανοίξει η ηλικία της θα το κάνει. Λογικά ανοίγει με το ΑΜΚΑ άρα και τα γεννημένα το 2018 θα θεωρούνται 5 ετών; Βλέπουμε. 

Για του 2017 εννοεις φανταζομαι.. 

Έχω κι εγώ αυτή την απορία. Μου φαίνεται περίεργο όμως, γιατί ένα παιδάκι που γεννήθηκε πχ 20 Δεκέμβρη, θα είναι 4 ετών...άρα μήπως δεν πρέπει να το κάνει; Θα δείξει, όταν ανοίξει η πλατφόρμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , irin είπε:

Για του 2017 εννοεις φανταζομαι.. 

Έχω κι εγώ αυτή την απορία. Μου φαίνεται περίεργο όμως, γιατί ένα παιδάκι που γεννήθηκε πχ 20 Δεκέμβρη, θα είναι 4 ετών...άρα μήπως δεν πρέπει να το κάνει; Θα δείξει, όταν ανοίξει η πλατφόρμα

Όχι του 18.

18 19 20 21 22 πέμπτος χρόνος. Ναι είναι παράδοξο αλλά έτσι συμβαίνει. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Όχι του 18.

18 19 20 21 22 πέμπτος χρόνος. Ναι είναι παράδοξο αλλά έτσι συμβαίνει. 

δεν βγαίνει αυτό... του 2018, θα κλείσουν τα 4 έτη εντός του 2022... όπως κι αν το μετρήσεις.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , irin είπε:

δεν βγαίνει αυτό... του 2018, θα κλείσουν τα 4 έτη εντός του 2022... όπως κι αν το μετρήσεις.. 

Μπορεί να είμαι και λάθος ναι. Δεν είμαι σίγουρη σίγουρη. 

Διαδίδω ψευδής πληροφορίες. :D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, irin said:

Στα υπόλοιπα εμβόλια δεν το σκέφτηκα ποτέ. Τα έχουν κάνει όλα, υποχρεωτικά και μη υποχρεωτικά! Τώρα... θα το κάνουν, το ξέρω, απλά το σκέφτομαι. Ακούω πολλούς γύρω μου που είναι και αρνητικοί, και επηρεάζομαι.

Και εγώ όλα τα έχω κάνει, και μη υποχρεωτικά (όπως το μπεξέρο πχ) όμως πάντα σκεφτόμουν αυτό το ''και αν''.

@λουκουμαδάκι από ανίψια μου που εμβολιάστηκαν πάει με το πότε πιάνουν το όριο ηλικίας όχι με τον χρόνο. Δηλαδή ένα παιδί που γεννήθηκε 31/12/2009 δεν μπορεί να εμβολιαστεί ακόμα καθώς δεν έχει κλείσει τα 12 έτη θα μπορεί να εμβολιαστεί από 1/1/2022 (βάζω αυτή την ηλικία γιατί σήμερα που μιλαμε αυτό είναι το όριο εμβολιασμού).

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρός μας είναι θετική. Ο ωρυλά που ρώτησα, μου είπε ξεκάθαρα ότι περιμένει πότε θα ανοίξει για να εμβολιάσει και το μικρότερο γιό του. Ο ενδοκρινολόγος το ίδιο. Ο καρδιολόγος και ο χειρουργός το ίδιο (τελευταία απέκτησα πανάθεμά με πολλές επαφές με γιατρούς). Άλλοι γιατροί του εξωτερικού που εμπιστεύομαι, έχουν ήδη εμβολιάσει τα μικρότερα παιδιά τους. 

Πέρα από τις παγκόσμιες κατευθυντήριες οδηγίες, στους δικούς μας γιατρούς έχω εμπιστευτεί τη ζωή του παιδιού μου και τη δική μου. Οπότε ακολουθώ. Σίγουρα όχι χωρίς δεύτερες σκέψεις, φυσικά και με μπόλικη ανησυχία, ειδικά έχοντας ένα παιδί που δεν έχει πάρει καν αντιβίωση μέχρι σήμερα και γενικά φαίνεται να έχει αυτό που λέμε "γερή κράση". Το "αν" των παρενεργειών δεν το σκέφτομαι τόσο όσο το "αν" του να κολλήσει, που καθημερινά όλο και κάποιο παιδάκι έχουμε στον κύκλο μας να νοσεί. 

 

Τα γεννημένα το 2018 το 22 θα έχουν κλείσει τα 4, δεν θα είναι 5. Μετράμε τα κλεισμένα. :) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και εγώ όλα τα έχω κάνει, και μη υποχρεωτικά (όπως το μπεξέρο πχ) όμως πάντα σκεφτόμουν αυτό το ''και αν''.

@λουκουμαδάκι από ανίψια μου που εμβολιάστηκαν πάει με το πότε πιάνουν το όριο ηλικίας όχι με τον χρόνο. Δηλαδή ένα παιδί που γεννήθηκε 31/12/2009 δεν μπορεί να εμβολιαστεί ακόμα καθώς δεν έχει κλείσει τα 12 έτη θα μπορεί να εμβολιαστεί από 1/1/2022 (βάζω αυτή την ηλικία γιατί σήμερα που μιλαμε αυτό είναι το όριο εμβολιασμού).

'Αρα ένα παιδί του 2017, θα μπορεί να εμβολιαστεί το 2022, από την ημέρα των γενεθλίων του και μετά λογικά. Λογικό. Για να είναι το όριο 5 ετών, δεν θα είχε νόημα να το κάνει ένα παιδί 4 ετών και ενός μήνα. Είναι μεγάλη διαφορά σε αυτές τις ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω παιδί αυτής της ηλικίας οπότε δεν έχω και άποψη, τουλάχιστον ακόμα. Να πω ότι δεν το έχω συζητήσει με κάποιον παιδίατρο για αυτό θα ήθελα και εγώ να μάθω. Θα ήθελα να μάθω με ποιο σκεπτικό είναι θετικοί οι γιατροί που το προτείνουν. Γιατί τελικά ούτε από τη μετάδοση προστατεύει ούτε τα παιδιά νοσούν σοβαρά τουλάχιστον ακόμα με τις συγκεκριμένες μεταλλάξεις που υπάρχουν. Πολύ με προβληματίζει το συγκεκριμένο ερώτημα , καθώς πιστεύω ότι η υποχρεωτικοτητα θα επεκταθεί και σε άλλες ηλικίες αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα τρομερές παρενέργειες από το εμβόλιο, σε σημείο να φοβηθω για την ίδια μου τη ζωή. Δεν αναφέρομαι μόνο σε πυρετούς κλπ, τρεις μέρες πέρασα μια κόλαση. Μετά από την εμπειρία μου αυτή ομολογώ ότι φοβάμαι πολύ και εγώ να κάνω τρίτη δόση και φυσικά πρωτίστως να εμβολιασω τον εξάχρονο γιο μου. Εννοείται έχει κάνει όλα υποχρεωτικά και μη (bexero), αλλά το συγκεκριμένο με τρομάζει σαν σκέψη μετά την εμπειρία μου αυτή. Για αρχή δε νομίζω να του το κάνω τουλάχιστον. Πιστεύω όμως θα γίνει υποχρεωτικό σε μερικούς μήνες και για τη συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , irin είπε:

'Αρα ένα παιδί του 2017, θα μπορεί να εμβολιαστεί το 2022, από την ημέρα των γενεθλίων του και μετά λογικά. Λογικό. Για να είναι το όριο 5 ετών, δεν θα είχε νόημα να το κάνει ένα παιδί 4 ετών και ενός μήνα. Είναι μεγάλη διαφορά σε αυτές τις ηλικίες.

Όχι κλεισμένα αυτό είναι σίγουρο. Αν δεν πιάσει του 18 σίγουρα οοοολα του 17 μαζικά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Όχι κλεισμένα αυτό είναι σίγουρο. Αν δεν πιάσει του 18 σίγουρα οοοολα του 17 μαζικά. 

Μα του 2018 δεν γίνεται σίγουρα να τα πιάσει. Το 2022 θα είναι 4. 2022-2018=4. δε βγαίνει αλλιώς. Το να πούμε ότι ένα παιδί που γεννήθηκε Γενάρη 2018, στο τέλος του 2022 θα είναι σχεδόν 5 ναι, αλλά και πάλι δεν πάει έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , irin είπε:

Μα του 2018 δεν γίνεται σίγουρα να τα πιάσει. Το 2022 θα είναι 4. 2022-2018=4. δε βγαίνει αλλιώς. Το να πούμε ότι ένα παιδί που γεννήθηκε Γενάρη 2018, στο τέλος του 2022 θα είναι σχεδόν 5 ναι, αλλά και πάλι δεν πάει έτσι. 

Εσύ καλά τα μετράς αλλά τους εμπιστεύεσαι να κάνουν έστω μια αφαίρεση; :P

Θα δείξει. 

πρίν από 39 λεπτά , vtgian είπε:

Η παιδίατρός μας είναι θετική. Ο ωρυλά που ρώτησα, μου είπε ξεκάθαρα ότι περιμένει πότε θα ανοίξει για να εμβολιάσει και το μικρότερο γιό του. Ο ενδοκρινολόγος το ίδιο. Ο καρδιολόγος και ο χειρουργός το ίδιο (τελευταία απέκτησα πανάθεμά με πολλές επαφές με γιατρούς). Άλλοι γιατροί του εξωτερικού που εμπιστεύομαι, έχουν ήδη εμβολιάσει τα μικρότερα παιδιά τους. 

Πέρα από τις παγκόσμιες κατευθυντήριες οδηγίες, στους δικούς μας γιατρούς έχω εμπιστευτεί τη ζωή του παιδιού μου και τη δική μου. Οπότε ακολουθώ. Σίγουρα όχι χωρίς δεύτερες σκέψεις, φυσικά και με μπόλικη ανησυχία, ειδικά έχοντας ένα παιδί που δεν έχει πάρει καν αντιβίωση μέχρι σήμερα και γενικά φαίνεται να έχει αυτό που λέμε "γερή κράση". Το "αν" των παρενεργειών δεν το σκέφτομαι τόσο όσο το "αν" του να κολλήσει, που καθημερινά όλο και κάποιο παιδάκι έχουμε στον κύκλο μας να νοσεί. 

 

Τα γεννημένα το 2018 το 22 θα έχουν κλείσει τα 4, δεν θα είναι 5. Μετράμε τα κλεισμένα. :) 

Πώς είσαι; Τελειώνει η καραντίνα; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Δ εχω ρωτησει ακομη την παιδιατρο, εννοειται κανουμε ολα τα υποχρεωτικα εμβολια, τα προεραιτικα οχι μετα απο συζητηση με την γιατρο παντα. Την ξαναρωτησα φετος για της γριπης. Δ θεωρει οτι τα παιδια μου εχουν λογο να το κανουν

Κ ευτυχως πραγματι ως τωρα αρρωσταινουν πολυ ελαφρια. Κ ειναι οτι η κορη μου περασε πριν 2μ κορωνοιο πραγματι παρα πολυ ελαφρια

Ειμαι σχετικα "ησυχη" γτ κ εμεις θα κανουμε την τριτη δοση με το που ανοιξει, κ οι περισσοτεροι είναι εμβολιασμενοι γυρω μας. 

Παρολα αυτα αν η παιδιατρος κρινει οτι πρεπει να το κανουν, θα το κανουν. 

Δ ειχα ψαξει το θεμα με pfizer κ τα περιστατικα με τα μικρα αγορια με την καρδια κτ, ισως απλα να παρω κ την γνωμη του καρδιολογου, γτ φετος εντελως κατα τυχη βρηκαμε ενα πολυ μικρο θεματακι στον γιο μου

Δλδ δ θεωρω το εμβολιο κακο σε καμια περιπτωση, "ισως περιττο". Κ αυτο για τα παιδια μου, οχι γενικα

Καθε περιπτωση πρεπει να εξεταζεται ξεχωριστα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και εγώ όλα τα έχω κάνει, και μη υποχρεωτικά (όπως το μπεξέρο πχ) όμως πάντα σκεφτόμουν αυτό το ''και αν''.

@λουκουμαδάκι από ανίψια μου που εμβολιάστηκαν πάει με το πότε πιάνουν το όριο ηλικίας όχι με τον χρόνο. Δηλαδή ένα παιδί που γεννήθηκε 31/12/2009 δεν μπορεί να εμβολιαστεί ακόμα καθώς δεν έχει κλείσει τα 12 έτη θα μπορεί να εμβολιαστεί από 1/1/2022 (βάζω αυτή την ηλικία γιατί σήμερα που μιλαμε αυτό είναι το όριο εμβολιασμού).

Δλδ συμμαθητής της που γεννήθηκε Μάρτιο μπόρεσε; Νομίζω δεν ανοίγει μέρα με τη μέρα παιδιά ανοίγει με τη χρονιά άρα κανένα του 9 δεν έχει εμβολιαστεί (;) Ότι πάει με τη χρονιά και όχι με την ημερομηνία είναι σίγουρο. Απλά δεν ξέρω αν η χρονιά που γεννιέται ένα παιδί θεωρείται σαν 0 η σαν 1. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Όχι κλεισμένα αυτό είναι σίγουρο. Αν δεν πιάσει του 18 σίγουρα οοοολα του 17 μαζικά. 

Πως μαζικά.η δικιά μου μόλις έγινε 4

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πως μαζικά.η δικιά μου μόλις έγινε 4

Εννοω οτι τώρα το συ ειρηνοποιός για του κορο οιου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πως μαζικά.η δικιά μου μόλις έγινε 4

Ρε παιδιά ακούσατε κανέναν να λέει άνοιξε για τη χρονιά μου αλλά ακόμα δεν έχω γενέθλια δεν με πιάνει θα μου ανοίξει μετά τα γενέθλια; Άρα ή όλα πρέπει να είναι 5+ οπότε πάμε στα γεννημένα του 2016 η πιάνει με τη χρονιά όπως στα σχολεία και πάνε όλα του 2017 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Ρε παιδιά ακούσατε κανέναν να λέει άνοιξε για τη χρονιά μου αλλά ακόμα δεν έχω γενέθλια δεν με πιάνει θα μου ανοίξει μετά τα γενέθλια; Άρα ή όλα πρέπει να είναι 5+ οπότε πάμε στα γεννημένα του 2016 η πιάνει με τη χρονιά όπως στα σχολεία και πάνε όλα του 2017 

Εγω αυτο καταλαβαινω

Παει με την χρονια, κλειστα τα 5

Δλδ γεννημενα 16κ πριν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...