Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

λοιπον παρατηρησα τα εξης μεχρι τωρα. Το στηθος μου δεν βγαζει τοσο γαλα ωστε να πνιγεται και για αυτο να παλευει. Αλλα εκανα το εξης. Επειδη οπως προανεφερα μεχρι τωρα του εδινα 5 λεπτα απο το ενα στηθος και 5 απο το αλλο οπως μου ειχαν πει οι γιατροι εκανα αυτο που ειπε η αγλαια . τον ταιζω οσο χρειαστει μονο απο το ενα στηθος και στο επομενο γευμα απο το αλλο. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να βγαλει περισσοτερο γαλα το στηθος μου..(Ετσι νιωθω) και να σταματησει να παλευει. Μαλλον δεν του εφτανε τι να πω. Οι γουλιες και οι εμετοι δεν σταματησαν αλλα εχουν μειωθει.Παρατηρησα επισης οτι αν σηκωσω το μωρο σε καθιστη θεση (πχ αγκαλια) ειναι πολυ πιθανο να βγαλει πιο πολυ απο οτι αν το βαλω αφου ρευτει στο ρηλαξ η στο κρεβατι του και το αφησω εκει για αρκετη ωρα. Για αυτο κι ολας δεν κανει εμετους τη νυχτα. Σαν να εχει σχεση η κινητικοτητα του με τους εμετους...καπως ετσι δειχνει.

:!::!:

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης, λάθος είναι αυτά που σου είπαν για τα 5 λεπτά. Πρέπει να τον αφήνεις ΟΣΟ θέλει από το ένα στήθος και μετά αν τελειώσει και ψάχνει ακόμα να τον βάζεις από το άλλο...

Περιμένουμε νέα...

 

συγνωμη η felinidoc to ειπε μπερδευτηκα...

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Η ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ, ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ- , ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΗΠΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΒΑΡΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΑΜΕ ΟΡΘΙΟ ΓΙΑ 1 ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΒΑΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΙΖΑ ΚΑΘΕ 1 ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΟΛΥ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΘΥΛΑΣΜΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ EPADOREN-ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΣΤΡΩΣΕ ΠΟΛΥ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΚΑΙ Η ΠΑΛΙΝΔΟΜΗΣΗ-ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕΙΩΝΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ EPADOREN ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 4ου ΜΗΝΑ -ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΚΡΕΜΕΣ-ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΗΚΕ Η ΠΑΛΙΝΔΟΜΗΣΗ --- ΘΗΛΑΣΑ 7 ΜΗΝΕΣ (ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΜΕΤΑ + ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ+ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ). ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ - ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ+ ΤΗΝ ΑΥΠΝΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΗ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ.

με εκτιμηση ---

Link to comment
Share on other sites

Το νινί μου βγάζει γάλα μετά το γεύμα αφού ρευτεί,οχι με πίεση, αν τον κρατάμε σε όρθια στάση και η κοιλά του ακουμπάει στο στήθος.

αν μόλις ρευτεί τον βάζω κάτω σε έλαφριά κλίση τότε είναι μιά χαρά,το ίδιο και όταν είναι ξαπλωμένο οριζόντια.

Η γιατρός μου είπε ότι ότι δεν έχει ΓΟΠ αφού παίρνει πολύ βάρος ,απλά τρώει λαίμαργα.

Δεν ξέρω φοβάμαι λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Φελια μου διαβασε αναλυτικα αυτα που παραθετει η Αγλαία . Ολα τα μωρα εχουν ελαφρά παλινδρόμηση . Αν παίρνει καλο βάρος και δειχνει να μην ενοχλειτε τοτε δεν υπάρχει προβλημα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ένα μωράκι 58 ημερών εδώ και δέκα μέρες άρχισαν κάτι περίεργοι πόνοι γύρω στις 23,00 το βράδυ μέτα το γεύμα του (θηλάζω αποκλειστικά), κάναμε υπέρηχο και βρήκανε ήπια ΓΟΠ προσπαθουμε να το ξεπεράσουμε χωρίς φάρμακα με τις γνωστές πρακτικές μεθόδους. Ήθελα να ρωτήσω τις έμπειρες μαμάδες αλλά και την aglaia η ΓΟΠ είναι δυνατόν να εμφανίζεται μόνο βράδυ; γιατι στα υπόλοιπα γεύματα δεν έχει πόνους το μωράκι μου. Οι πόνοι δε κάθε μέρα σταδιακά νομίζω οτι γίνονται και χειρότεροι, γουλίτσες ιδιαίτερες δεν βγάζει, σήμερα κάναμε και γενικές ούρων μήπως έχει και κάποια λοίμωξη γιατί τα ξημερώματα έκανε εμετό με δύναμη. Μόλις φάει το γέυμα του εκεί γύρω στις 23,00 πάντα αλλα και δέκα καμιά φορά και τη βάλουμε να ρευτεί μετα απο 1 λεπτό ξεκινάνε ενώ όλη μέρα τίποτα καμιά ιδιαίτερη ενόχληση. Επίσης μιας και το πιάνουν συγκεκριμένα το βράδυ υπάρχει περίπτωση να είναι ΓΟΠ και κολικοί μαζί; Οι κολικοί έρχονται και φεύγουν γιατι είχαμε κολικους οταν ήταν 20 ημερών κράτησαν κανα δυο βδομάδες και εξαφανίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά η ΓΟΠ περνάει ή συνεχίζει να υπάρχει ακόμα κι αν σταματήσουν οι αναγωγές; Το ρωτάω γιατί ενώ η μικρή μου σταμάτησε να έχει βγάζει γουλιές τελείως περίπου 3 μήνες μετά την εισαγωγή στερεών, τον τελευταίο μήνα είχε δύο περιστατικά όπου έκλαιγε γοερά, έδειχνε ότι ήθελε να θηλάσει και μόλις κατάπινε 2 γουλιές άφηνε το στήθος και έκλαιγε πάλι σαν να την "έκαιγε" το γάλα που κατέβαινε, τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έδινε. Μετά προσπαθούσε πάλι να θηλάσει και ξανά τα ίδια και αυτό κράτησε τουλάχιστον 2.5-3 ώρες. Το ένα περιστατικό ήταν μετά από ένα ελαφρύ χειρουργείο που έκανε (ρινοδακρυϊκός πόρος) και το άλλο εχθές το βράδυ.

Υπάρχει μήπως κάποιος ερεθισμός στον οισοφάγο που τα προκαλεί αυτά ή μπορεί να είναι κάτι άλλο και τα συσχετίζω εγώ λανθασμένα; Έχει νόημα να το ψάξω παραπέρα, ή εφόσον σταματήσανε οι αναγωγές και τα περιστατικά δεν είναι (προς το παρόν) συχνά, να μην ασχοληθώ;

Διάβαζα σ' αυτά που έχει βάλει εδώ η Αγλαΐα και αλλού ότι ίσως η ΓΟΠ σχετίζεται με προβλήματα στην ενήλικη ζωή και ότι δεν έχει μελετηθεί τι γίνεται με τα μωρά που έχουν ΓΟΠ καθώς μεγαλώνουν.

Να σημειώσω πως δεν έχει πάρει φαρμακευτική αγωγή και η διάγνωση δεν έγινε με υπέρηχο, αλλά την έκανε η παιδίατρος βασισμένη στα συμπτώματα που της περιέγραφα...

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι το μωρό μπορεί να έχει ΓΟΠ χωρίς φανερά συμπτώματα - το φαγητό να ανεβοκατεβαίνει χωρίς να φτάνει στο στόμα για να βγει (έτσι έκανε στη δικιά μου - άκουγα τον θόρυβο όπως όταν πίνουμε απότομα κοκα-κολα και μας πιανει σφίξιμο στο στήθος, χωρίς να ρευτούμε) . Γι'αυτό και στα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά λένε ότι και τα φάρμακα έχουν αμφίβολα αποτελέσματα και μόνο με τον υπέρηχο μπορείς να ξέρεις τι γίνεται.

 

Τώρα, για τη μικρή σου, μπορεί να είναι τυχαίο, μπορεί να την πονάει κανένα δόντι και με ατσούμπαλο θηλασμό να την ενοχλούν τα ούλα ... αν όντως βγαζει δόντια, δοκίμασε να της κανεις μασάζ στα ούλα, όταν το ξανακάνει. Αν ανακουφιστεί και θηλάσει πιο άνετα, θα έχεις μια ένδειξη.

Αν σκεφτώ κάτι άλλο, θα σου πω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα δόντια το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά όταν την ενοχλούν, ανακουφίζεται να σφίγγει με τα ούλα τη θηλή, κάτι που δεν έκανε εχθές. Της έδωσα μέχρι και Depon, μήπως πόναγε, αλλά τίποτα. Δε νομίζω ότι ήταν από δόντια. Είναι πιθανό βέβαια να ήταν κάποια ενόχληση στο πεπτικό άσχετη με την παλινδρόμηση... Δεν ξέρω, το ανέφερα πιο πολύ για να δω τη γνώμη σας σχετικά με το αν πρέπει να ψάξω παραπέρα με υπέρηχο για τυχόν οισοφαγίτιδα.

Αν υπάρχει αυτό φαίνεται στον υπέρηχο έτσι δεν είναι;

Σ' ευχαριστώ πάντως Amaretto, α και by the way, το kellymom, καταπληκτικό site, το ξεκοκκαλίζω σιγά σιγά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

H Amaretto έχει δίκιο. Υπάρχει όρος και νομίζω οτι λέγεται "αθόρυβες αναγωγές" και είναι οι πιο ύπουλες γιατί δεν τις καταλαβαίνεις. Θεωρώ οτι δύο φορές που έτυχε είναι πολύ λίγο για να ξεκινήσεις να ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω τι να κάνω! Το παιδί είναι 23 ημερών το θηλάζω, βγάζω με το θήλασρο και του δίνω και συμπλήρωμα. Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που τρώει από το μπιμπερό ( ακόμα και το δικό μου γάλα ) κάνει εμετό, όχι απλό κανονικό εμετό, πολύ που εκτοξευεται σαν ρουκέτα. Αυτό κάθε φορά που τρώει από μπουκάλι. Στην αρχή νομιζα ότι είναι λόγω γάλακτος και του άλλαξα μάρκα. Μέτα διαπίστωσα ότι συνεχίζει το πρόβλημα, αφου κάνει εμετό και με το δικό μου γάλα. Προσπάθησα να του το δίνω λίγο λιγο και πάλι τα ίδια. Ο γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό πολλά μωρα κάνουν εμετό μετά το γεύμα. Τα δικά σας κάνουν; Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο να το βοηθήσω;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που σου ειπε ο γιατρος να μην ανησυχεις παει να πει οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.Ημικρη μου ειχε τετοιο προβλημα και αλλαξαμε γαλα,πηραμε ειδικο αλλα συνεχιζε να βγαζει μετα απο καθε γευμα αλλα πολυ λιγοτερο.Η παιδιατρος που την παρακολουθει μας ειπε οτι αφου δεν χανει βαρος και γενικα εδειχνε καλα την υπολοιπη μερα να μην ανησυχουμε και στο 6μηνο θα τελειωσουν οι εμετοι.Ποτε σταματησαν ουτε που το καταλαβαμε αλλα ηθελε προσοχη δηλ

:arrow: ανασηκωσαμε το στρωμα που κοιμοτανε για να μην ειναι τελειως ξαπλα

:arrow: μετα απο καθε γευμα την κραταγα στα χερια για ενα 15' και ας ειχε ρευτει

:arrow: και επρεπε να βρω πολυ υπομονη γιατι λερωνομασταν και οι δυο πολλες φορες την ημερα

 

να σου ζησει το μωρακι σου και σου ευχομαι να πανε ολα καλα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

αυτο που περιγραφεις λεγεται γαστροεισοφαγικη παλινδρομηση και συμβαινει σε αρκετα παιδακια. αλλα εχουν απλα γουλιτσες, αλλα βγαζουν ρουκετες. απλα ξερω οτι στην περιπτωση της ρουκετας δινεις περισσοτερη βαρυτητα στο θεμα, οποτε μηπως να επαιρνες και μια 2η γνωμη παιδιατρου?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

stilianiγια ριξε μια ματια και εδω http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3739

ελπιζω να σε βοηθησει

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να κάνω! Το παιδί είναι 23 ημερών το θηλάζω, βγάζω με το θήλασρο και του δίνω και συμπλήρωμα. Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που τρώει από το μπιμπερό ( ακόμα και το δικό μου γάλα ) κάνει εμετό, όχι απλό κανονικό εμετό, πολύ που εκτοξευεται σαν ρουκέτα. Αυτό κάθε φορά που τρώει από μπουκάλι. Στην αρχή νομιζα ότι είναι λόγω γάλακτος και του άλλαξα μάρκα. Μέτα διαπίστωσα ότι συνεχίζει το πρόβλημα, αφου κάνει εμετό και με το δικό μου γάλα. Προσπάθησα να του το δίνω λίγο λιγο και πάλι τα ίδια. Ο γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό πολλά μωρα κάνουν εμετό μετά το γεύμα. Τα δικά σας κάνουν; Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο να το βοηθήσω;

 

Κάλή χρονιά και να σου ζήσει το ζουζουνάκι σου.

Μη τρομοκρατήσε. Ο γιατρός σου έχει δίκιο πολλά μωρά κάνουν εμετό μετά τα γεύματα ειδικά το πρώτο διάστημα.

Αν βέβαια συνεχιστεί και είναι πολύ έντονο και κυρίως το μωρό σου δεν πέρνει βάρος ίσως να σου συστήσει μία εξέταση που γίνεται στο Νοσοκομείο Παίδων για να διαγνώσει εάν έχει παλινδρόμηση (μη σε παρασύρει η λέξη είναι πολύ διαδεδομένο στα μωρά και μεγαλώνοντας το μωράκι σου σιγά σιγά θα διορθωθεί). Αν βέβαια διαγνωστεί παλινδρόμηση υπάρχει και κάποιο φάρμακο που τα βοηθάει.

Μέχρι τότε όμως θα βοηθήσει πολύ να το κρατάς όρθιο να ρευτεί αρκετή ώρα μετά το γεύμα.

Κουράγιο και υπομονή και κυρίως μην ανησυχείς!

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
ΝΤΡΟΠΗ στις ιδιες τις "ικανες" μαναδες που κατακρινουν-κατηγορουν αμεσα ή έμμεσα τις υπολοιπες που δεν θηλασαν πολύ

 

Σε προκαλώ να παραθέσεις ένα ποστ στην ενότητα του θηλασμού που να δείχνει ότι κατακρίνουμε άμεσα ή έμεσα κάποια μανούλα που δεν θηλασε πολύ.

 

έχω γνωστή που 2 χρονια μετα τη γέννα ακομη δεν έχει αποβαλει το βαρος οτι δεν θήλασε γιατι ολες οι "ικανες" μητερες τις προβαλουν τα καλα που δεν παρείχε στο παιδί της

 

Κι εγώ έχω μια κουμπαροξαδέρφη της αδερφής της πεθεράς του 3ου ανηψιού του άντρα μου που έπαθε ακριβώς τα ίδια.

Μήπως η "γνωστή" σου αποθήλασε από επιλογή κι ύστερα κατάλαβε τη χαζομάρα που έκανε και γι' αυτό έχει τύψεις; Γιατί κι εγώ δεν θήλασα το 1ο παιδί μου αλλά τύψεις δεν νιώθω γιατί δεν αποθήλασα από επιλογή αλλά από πίεση του γιατρού μου και από άγνοια δική μου για το θέμα θηλασμός. Τότε εμπιστευόμουν τους γιατρούς.

 

Έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα να καραδωκούν στην ενότητα "θηλασμός" και μόλις σκάσει μυτη ένα καυτό θέμα έρχονται να ρίξουν δηλητήριο. Εδώ ενημερώνουμε και βοηθάμε μανούλες να θηλάσουν και να αποθηλάσουν. Δεν ρωτάμε το γιατί ούτε πιέζουμε κανέναν να θηλάσει ή να αποθηλάσει. Είμαστε όλοι ελεύθεροι να λέμε τη γνώμη μας αλλά με προσοχή και αμεροληψία. Δεν έχουμε επιτεθεί σε κανέναν και απαιτούμε να μην μας επιτίθονται.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

έχω γνωστή που 2 χρονια μετα τη γέννα ακομη δεν έχει αποβαλει το βαρος οτι δεν θήλασε γιατι ολες οι "ικανες" μητερες τις προβαλουν τα καλα που δεν παρείχε στο παιδί της

 

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι αυτή η γνωστή σου βρήκε στο περιβάλλον της τόσο πολλές ικανές; Ποιες; Στην Ελλάδα δεν είναι ούτε 6% των γυναικών που θηλάζουν μέχρι τους 6 μήνες, στο χρόνο σίγουρα δεν φτάνει ούτε το 1%. Πού τις βρήκε η γνωστή σου όλες αυτές τις ικανές;;; Μας δουλεύεις;

 

συγγνωμη αν χρησιμοποιησα πιο βαριες ή ειρωνικες εκφρασεις απλα καπου αγανακτησα....

Από τι αγανάκτησες, από την αγένειά σου; από την επιθετικότητά σου; από την επιπολαιότητά σου; είναι το δεύτερο ποστο που έχεις γράψει εδώ μέσα και είμαι σίγουρη ότι για να γράφεις με τέτοιο τρόπο δεν έχεις ιδέα τι γράφουμε και πώς το γράφουμε.

 

Την επόμενη φορά που θα κάνεις ανάλογη κριτική σε παρακαλώ να παραθέσεις όσα έχουν γραφτεί και δείχνουν όσα μας προσάπτεις.

 

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΟΥΝ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΑ ΠΟΣΤ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ. ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΦΥΓΕΙ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ Ή ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι ενός φίλης μου,(περίπου 2 μηνών), παίρνει κάποιο σιροπάκι για ΓΟΠ. Η παιδίατρος της είπε να μην το ταΐζει για μισή ώρα αφού πάρει το φάρμακο. Μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται μέχρι επιτέλους να το θηλάζει. Το μωρό γίνεται σχεδόν μπλε απ'το κλάμα, η κοπέλα το πάει βόλτες πάνω κάτω για να ηρεμίσει, με αποτέλεσμα να εξουθενόνωνται και οι δύο.

 

Επειδή δε θα 'ναι η πρώτη φορά που ο παιδίατρος δίνει λάθος οδηγίες, ήθελα να ρωτήσω, αν είναι απαραίτητη αυτή η αναμονή.

 

Επίσης, η κοπέλα δίνει συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό, και μερικές φορές να είναι ανήσυχο το μωρό, το ξαναβάζει στο στήθος μετά το συμπλήρωμα. Η παιδίατρος όμως της είπε να μην το κάνει αυτό, για να μην επιβαρύνει το στομάχι του. Ισχύει αυτό? Και πάλι βέβαια αυτό έχει ως αποτέλεσμα το μωρό να κλαίει απαρηγόρητα, κι η μαμά να κάνει βόλτες πάνω κάτω. Η καημένη έχει κουραστεί πάρα πολύ. :(

 

Χλοη μου εμεις παιδευτηκαμε με μια πολυ δυσκολη περιπτωση παλινδρομισης και τελευταια εχουμε συνελθει και παμε καλυτερα.Κι ο Αχιλλεας πηρε το σιροπι μαλιστα για παρα πολύ καιρο.Κι εμενα μου ειχε πει να περιμενω αλλα αν ειναι εφικτο.Ειναι πιο σημαντικο απο αυτα που παρατηρησα να διατηρεις το παιδι ηρεμο και οχι πολυ πεινασμενο.Αν κλαιει πολυ θα ειναι χειροτερα μετα γιατι με την αναστατωση το στομαχι του θα του βγει απο το στομα του καημενου.Επισης αν ειναι πεινασμενο θα φαει πιο λαιμαργα και αυτο παλι ειναι πολυ χειροτερο.

Επισης οσον αφορα το γαλα εμενα μου ειχε πει να μην του δωσω καθολου ξενο μονο το δικο μου που ειναι πιο ευπεπτο και λιγοτερο οξινο για το στομαχι του.Μου ειπε να τον θηλαζω οσο συχνα μου ζηταει.Μαλιστα καποια στιγμη παρατηρησα οτι απο μονο του το παιδι θηλαζε συχνα και μικρα γευματα και καποια στιγμη εκανε και διαλειματα να ρευτει γεγονος που τον ανακουφιζε καπως.Παντως το εντονο κλαμμα κατα τη διαρκεια του θηλασμου και η γεφυρα που κανει με το σωμα του ειναι κατι που πρεπει να υποφερει.Επισης εκανα ελλειπτικη διατροφη.Ειχα κοψει γαλακτοκομικα,καφε,σοκολατα ,καρυκευματα και ξηρους καρπους.Βοηθαει και αυτο.Η σταση ειναι σημαντικο να ειναι καπως ορθιο ακομα και η κουνια να εχει κλιση να το ρευει αρκετη ωρα και 20 λεπτα τουλαχιστον αγκαλιτσα μετα το φαγητο και γενικα να μην τσακιζει η κοιλιτσα του αλλα να ειναι απλωμενη και ανετη.Σου ειπα οτι μπορουσα στα γρηγορα ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.Οταν ειχα το μεγαλο προβλημα κοντευα να τρελλαθω κι εγω και ολη η οικογενεια.Ειναι πολυ δυσκολο.Αν δεν εψαχνα τοσο πολυ δε θα εβρισκα ακρη.Αν θελεις αλλες πλη ροφοριες και λινκς ειμαι στη διαθεση σου.Ευχομαι το παιδακι να παει καλυτερα και πες στη μαμα να εχει κουραγιο και καποια στιγμη τα πραγματα θα γινουν πιο ευκολα!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

DIONI μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα τις διαβάσω αυτά που μου έγραψες, κι ελπίζω να τη βοηθήσουν. Μένουν ακριβώς από κάτω μας, και τους ακούω σχεδόν κάθε βράδυ. Το μωράκι να σπαράζει στο κλάμα, κι η μαμά άυπνη και κουρασμένη να τραγουδάει... :( Ελπίζω να του περάσει γρήγορα του μπεμπούκου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θέλω να εκφράσω μια απορία. Τι σημαίνει όταν οι γουλίτσες είναι πηχτές και ελαφρώς κιτρινωπές; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Ο δικός μου δεν έβγαζε σχεδόν καθόλου γουλιές ως 2,5-3 μηνών, αλλά τις τελευταίες εβδομάδες βγάζει πηχτές γουλίτσες μετά από αρκετή ώρα από το γεύμα (μισή ως μία ώρα μετά). Ευτυχώς όχι σε κάθε γεύμα. Να ανησυχήσω ή είναι φυσιολογικό;

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις :D

Νομιζω συμβαινει οταν πινει πολυ λαιμαργα και γρήγορα το μωρό . Εμενα το εβγαζε καθως ρευόταν ή εβαζε τα χερια στο στομα . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να πω πόσο άσχημα αισθάνθηκα διαβάζοντας το πρώτο ποστ αυτής της σελίδας. Είμαι μία από τις μαμάδες που δεν κατάφερε να θηλάσει το μεσαίο της παιδί λόγω κακών οδηγιών από παιδιάτρους όταν έπαθε ουρολοίμωξη. Έχω σε άλλο τοπικ μιλήσει για το θέμα αυτό.

Ναι, αισθανόμουν τύψεις που δεν το έψαξα περισσότερο. Και αισθάνομαι ακόμη. Όχι επειδή κάποιες άλλες γυναίκες από το φόρουμ με κατηγόρησαν... ποτέ δεν αισθάνθηκα κάτι τέτοιο... αλλά επειδή η εξέλιξη των πραγμάτων ήταν τέτοια που με έκανε να καταλάβω πως έκανα λάθος.

Η μικρή μου λοιπόν υπέφερε στον πρώτο κιόλας μήνα της ζωής της από ακατάσχετη διάρροια που οι παιδίατροι απέδιδαν στο "κακό γάλα της μαμάς"... Το παιδί έπαρνε κανονικά βάρος και δε "φαντάστηκε" φαίνεται κανείς ότι έπαιζε ουρολοίμωξη...

Έκοψα το γάλα, το έβγαζα με θήλαστρο και το έδινα στη μεγάλη, κι άρχισα να της δίνω ειδικό γάλα και ριζόνερο. Τίποτα... οι διάρροιες εξακολουθούσαν... ώσπου μία μικροβιολόγος γνωστή μας υπέδειξε να κάνουμε καλλιέργεια ούρων και κοπράνων. Για να μη μακρυγορώ, διαγνώστηκε ουρολοίμωξη από το βακτίριο Ε. Coli και χορηγήθηκε στο βρέφος αντιβίωση... Από τότε ουσιαστικά άρχισε και ο γολγοθάς μας με τους εμετούς.

20 μέρες μετά την αρχική διάγνωση και αφού το γάλα είχε μειωθεί πολύ γιατί δε γνώριζα το πρωτόκολο των αντλήσεων, προσπάθησα να ξαναθηλάσω τη μικρή. Στάθηκε αδύνατο. Με πολύ κόπο έβγαζα το γάλα μου με ένα θήλαστρο της κακιάς της ώρας και με το ζόρι φτάσαμε στον 3ο μήνα. Το μωρό μέχρι τότε έκανε κάποιες γουλιές αλλά στα πλαίσια του φυσιολογικού.

Δυστυχώς από τη στιγμή που σταμάτησε το μητρικό γάλα άρχισε να κάνει ρουκετοειδείς εμετούς πολλές φορές τη μέρα. Προσπαθούσαμε με αντιαναγωγικά γάλατα να διορθώσουμε την κατάσταση αλλά δεν τα έπινε με τίποτα. Από παιδίατρο σε παιδίατρο γυρίζαμε κι από γαστρεντερολόγο σε γαστρεντερολόγο αλλά η κατάσταση σταθέρά απελπιστική. Στο χρόνο επάνω κάναμε εισαγωγή στο Παίδων Πεντέλης γιατί ένας παιδίατρος της συμφοράς διέγνωσε εκ νέου ουρολοίμωξη. 7 μέρες έκανε διαρκείς εξετάσεις αλλά δεν της βρήκαν τίποτε. Και η εξέταση για ΓΟΠ ήταν για μια φορά ακόμη αρνητική. Το αποτέλεσμα ήταν πως το παιδί έπαθε ενδονοσοκομειακή γαστρεντερίτιδα και έκανε εμετό διαρκώς... Αγανακτισμένη από τη συμπεριφορά των γιατρών υπέγραψα και πήρα το παιδί μου στο σπίτι μήπως και δει θεού πρόσωπο.

Λίγο καιρό μετά το πήγα σε μία παιδογαστρεντερολόγο του Παίδων Α. Σοφία. Κοίταξε τους υπερήχους και είπε κι εκείνη πως δεν είχε ΓΟΠ μικρή αλλά δυστυχώς είχε ήδη προκύψει μια μικρή οισοφαγίτιδα. Μας έδωσε οδηγίες διατροφής. Κυρίως έπρεπε να τρώει μικρά και συχνά γεύματα. Ακολουθήσαμε τις οδηγίες της αλλά η κατάσταση παρέμεινε πολύ δύσκολη μέχρι και τα 5 χρόνια της. Τον τελευταίο χρόνο οι εμετοί έχουν μειωθεί πολύ κι ελπίζω πως θα καταφέρουμε κάποτε να το ξεπεράσουμε εντελώς...

 

Εν τέλει βέβαια ΚΑΝΕΙΣ δεν μπόρεσε να καταλάβει σε τι οφείλονται οι εμετοί του παιδίού...

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τις μανούλες που ζουν κάτι τέτοιο. Θέλει πολλή υπομονή... άπειρη υπομονή θα έλεγα, να βλέπεις το παιδί σου να αδειάζει κάμποσες φορές τη μέρα και να μη σου 'ρχεται τρέλα...

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως στη συζήτηση επάνω με ρώτησε η γαστρεντερολόγος: "Πόσον καιρό θήλασε η μικρή;" Κι όταν της διηγήθηκα την παραπάνω ιστορία μου εξήγησε πόσο πιο καλά θα ήταν τα πράγματα αν είχε θηλάσει τον πρώτο χρόνο της ζωής της κι αν ακόμη εξακολουθούσε να θηλάζει...

Γι' αυτό λοιπόν καλή μου katiahristou σου λέω πως δε χρειάστηκε κάποιος να με κατηγορήσει για να αισθανθώ ενοχές που δεν το πάλεψα περισσότερο. Τις είχα από μόνη μου τις ενοχές και τις έχω ακόμη.

 

Όπως έγραψα κι αλλού ορκίστηκα πως αν κάνω άλλο παιδί θα το θηλάσω που ο κόσμος να χαλάσει... και αυτό κάνω ευτυχώς...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδαφέροντα όσα διάβασα (ή μάλλον πρόλαβα να διαβάσω ) σε αυτο το τοπικ αλλα θέλω να τωτησω και εγω κατι με τη σειρά μου. Ο μικρός μου ειναι 3 μηνων και εδώ και 2 εβδομάδες περίπου άρχισε να βγάζει πηχτές γουλίτσες μετά απο σχεδόν καθε γευμα ενω πριν ΄τηαν πιο μικρη ηποσόστητ απου έβγαζε και αριαά σαν το νερό. Επίσης πριν έκανε πράσινα κακάκια ενω τωρα μουσταρδί. Τις τελευταιές μέρες λοιπόν ξυπνάει καθώς κοιμάται γιατι τουρχεται γουλίτσα και ή κλαιει απαρηγορητα οποτε τον σηκώνω και ρεύεται και βγαζει και γουλιά και δεν ξανακοιμάται συνήθως γιατι αναστατώνεται ή απλα ξυπνάει γκρινιάζει, βγάζει λίγο γάλα καθώς είναι ξαπλωμένος και ξανακοιμάται. Μπορεί να το παθει αυτο ακομα και 2 ώρες αφου έχει φάει. Είναι φυσιολογικό αυτο? Αυτο είναι παλινδρόμηση? Γίνεται να την παθει σε τετοια ηλικία? Απο τις 8μιση πχ που ξύπνησε σημερα και έφαγε ως τισ 10μιση κοιμ΄ποταν 5 λεπτά έκλεγε γοερά τον έπερνα αγκαλιά ρευόταν και τον ξαναβαζα και ξανα τα ιδια για 1μιση ώρα. Τι να κάνω?Μηπως τον πειράζει κατι που τρώω?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα βγαζει γουλίτσες ρε γμτ αλλα λιγες αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι που ακουω να του ανεβαινουν γαλατα αλλα τα ξανακαταπίνει...σαν να πνιγεται :roll:

το ειπα στην παιδιατρο αλλα μου ειπε μονο να του βαζω ενα μαξιλάρι απο κατω απο το στρώμα

 

 

Επισης με ενοχλει κι εμενα αφανταστα η καθε πικραμενη που δεν θηλασε για τον Α/Β λογο να ερχεται εδω και να σαμποταρει την προσπαθεια που γινεται με τον θηλασμό! Εντάξει την εχουν πατησει χιλιαδες γυναίκες και αλλες τοσες δεν ηθελαν απλα να το κάνουν αλλα το να την "λενε" σε ολες εμας που προσπαθησουμε να αφυπνίσουμε τα πνεύματα μου την δίνει ελεινα! Αντι να τσαντιστεις κοπελια απο τους ηλιθιους που σε περιτριγυριζουν ερχεσαι στους λιγους σωστους να τα πεις;;;;; Σε ερωτω! Για ψαξε λιγο μεσα σου τους πραγματικους λογους που το κάνεις, κανε μια ενδοσκόπηση για την πηγη της αγανακτησης σου και ισως αναιρέσεις.

Εγω ξέρω ποσο δυσκολο ειναι να θηλάσεις και καταλαβαινω τις φιλες μου που τα παράτησαν...ολες μας εδω το καταλαβαινουμε και δεν κατακρινουμε. Αν εσυ το βλέπεις προσβλητικα μάλλον εχεις τη μυγα και ψάχνεσαι με το συμπάθιο και κατα καιρους το εχουν κάνει και αλλες κοπελες...μια με τις καισαρικές, μια με το θηλασμό....anyway ας μην χαλασω αλλο την ενεργεια μου γιατι εχω και εναν παιδαρο να θηλάσω!

Link to comment
Share on other sites

Κλαίρη, θα σε στενοχωρήσω αλλά είχαμε κι εμείς τα ίδια συμπτώματα, εμετούς ακόμα και μετά από αρκετή ώρα από το γεύμα, πράσινα κακάκια και κάποιες βλενίτσες και δυστυχώς είδαμε και λίγο αίμα (που εύχομαι να μη συμβεί σε εσάς). Τελικά εμάς μάλλον οφείλεται σε αλλεργία αλλά σε όσα μωρά έχουν ΓΟΠ το50% έχει και αλλεργία. Το πρόβλημα εμάς λύθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό όταν για ένα περίπου μήνα σταμάτησα τις διάφορες αλλεργιογόνες τροφές, παρόλο που στην αρχή μου φαινόταν βουνό. Βέβαια είμαστε από τους τυχερούς και τώρα τρώω σχεδόν από όλα, εντάξει αποφεύγω όσο μπορώ τα αγελαδινά προιόντα, αλλά και τις σοκολατίτσες μου θα φάω και μια χαρά. Κατά συνέπεια προτείνω αν μπορείς για ένα διάστημα να αποφεύγεις τις αλλεργιογόνες τροφές και πας βλέποντας και κάνοντας στη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...