Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνη με τα διδυμα σπίτι!


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια μου! Τα διδυμα μου είναι πλέον 6 εβδομάδων και τα φροντίζουμε με τον σύζυγό ο οποίος έχει γονική άδεια και επιστρέφει στην δουλειά στις 16 Ιουνίου. Τρέμω αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω πώς θα φροντίσω ταυτόχρονα δύο μωρά μαζί, ειδικά το ένα από τα διδυμα κλαίει πολύ! Συμβουλές σας παρακαλώ πολύ!!!!! 

Επεξεργάστηκαν by Nurse1985
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχεις κάποιον για βοήθεια; Πάντως μην τρομάζεις, σιγά σιγά θα καταφέρεις να αντεπεξέλθεις. Απλά για αρχή τουλάχιστον μην έχεις πολλές απαιτήσεις από τον εαυτό σου πχ ταυτόχρονα με τη φροντίδα των παιδιών το σπίτι να λάμπει ή να υπάρχει πάντα φρέσκομαγειρεμενο φαγητό. Κάθε αρχή και δύσκολη λένε, θα συνηθίσεις σιγά σιγά κ θα βρεις τρόπους να φροντίζεις κ τα δύο ταυτόχρονα. Να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Να μην ρωτήσω αν υπάρχει βοήθεια ε? Θηλάζεις? Όπως και να έχει, όσο είσαι μόνη, φροντίζεις, ταίζεις κοιμίζεις παιδιά, και όταν κοιμούνται, κοιμάσαι και συ. Αν κοιμούνται πολύ, κάνεις και ένα εύκολο φαγητό, τύπου μακαρόνια με κιμά, ή σνίτσελ παναρισμένα από τον χασάπη και ένα ρυζάκι από δίπλα. Επίσης ωραιότατο delivery. Από δουλειές (τα βασικά εννοώ) ή θα τα κάνει ο άντρας σου όταν θα επιστρέφει, ή θα κρατάει τα μωρά και εσύ θα πηγαίνεις κανά σουπερ μάρκετ, φαρμακείο, θα κάνεις το μπάνιο σου, θα βάζεις κανα πλυντήριο κτλ. Προσωπικά θα προτιμούσα χίλιες φορές τη δεύτερη εκδοχή γιατί δεν θα άντεχα να έχω εγώ όλη μέρα τα μωρά. Αν θηλάζεις βέβαια, με 2 μωρά, οι εξωτερικές δουλειές θα πρέπει να είναι σύντομες. Μια χαρά θα τα καταφέρετε!
 

Η μητέρα μου ζει σε άλλη πόλη και είναι εργαζόμενη αλλά θα προσπαθήσει να έρθει για 2-3 εβδομάδες όταν ξεκινήσει δουλειά ο σύζυγος πάλι και η πεθερά μου είναι στην Ελλάδα και λόγω κορονοϊου δεν μπορεί να πετάξει! Η αλήθεια είναι ότι μάλλον περνάω και μια ελαφρια επιλόχειο και τα βλέπω όλα ψιλομαυρα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι πως η αρχή είναι πάντα πολύ δύσκολη, ακόμα και με ένα μωρό όπως είπε η Έσπερος. Όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί πίστευα ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο δύσκολο, τώρα που έχω πάλι ένα νεογέννητο και ένα τρίχρονο να φροντίζω ταυτόχρονα αναθεωρώ! Όσο περνάει ο καιρός μπαίνεις σε μια ρουτίνα, συνηθίζεις, βρίσκεις τρόπους να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη, παράλληλα και το παιδί φτιάχνει αργά ή γρήγορα ένα ωράριο και με τον ύπνο, και όλος αυτός ο πανικός των πρώτων εβδομάδων 'καλμαρει' κάπως. Καταλαβαίνω πως τα δυδυμα λογικα θα παρουσιάζουν μια παραπάνω αντικειμενική δυσκολία, αλλά και πάλι πιστεύω στην πορεία θα προσαρμοστείς. 

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συμβουλές που σου έδωσαν ειναι κι αυτά που θα έλεγα κι εγώ! Θα τα καταφέρετε σίγουρα, αν έχεις και μια μικρή βοήθεια θα ήταν το ιδανικό! Να σου ζήσουν! 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το σπίτι και επικεντρώσου στα μωράκια. Αποκλειστικά. Τα δύσκολα είναι πίσω σου αφού είστε ήδη 6 εβδομάδων. Όσο βουνό και να σου φαίνεται τώρα, τα πράγματα κάθε μέρα καλυτερεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καταψυκτη μαγειρεψε φαγητα και εχε τα ετοιμα. Αν δεν εχεις μαρσιπο αγκαλιας, παρε! Υπαρχουν μαμαδες που φορανε και τα δυο μωρακια ταυτοχρονα!(εχω υλικο σε βιντεο αν θελεις να σου στειλω).Δεν ξερω κατα ποσο εισαι θετικη σε αυτο αλλα ακομη και ο ενας μαρσιπος θα σε βοηθησει πολυ, ειδικα στο ενα το μωρακι που ειναι πιο ανησυχο. Για δουλειες μην το σκεφτεσαι καν. Επικεντρωσου στα βασικα: υπνος-φαγητο-τουαλετα και σιγα σιγα σε λιγους μηνες θα βρειτε τους ρυθμους σας.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/5/2020 at 2:19 ΜΜ, Nurse1985 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου! Τα διδυμα μου είναι πλέον 6 εβδομάδων και τα φροντίζουμε με τον σύζυγό ο οποίος έχει γονική άδεια και επιστρέφει στην δουλειά στις 16 Ιουνίου. Τρέμω αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω πώς θα φροντίσω ταυτόχρονα δύο μωρά μαζί, ειδικά το ένα από τα διδυμα κλαίει πολύ! Συμβουλές σας παρακαλώ πολύ!!!!! 

Γεια σου κορίτσι μου!!σε νιωθω απόλυτα καθώς τα διδυμακια μου είναι 25 ημερών και είναι πολύ δύσκολο χωρίς βοήθεια..εμένα με βοηθαει προς το παρόν η μαμά μου αλλά κάποια στιγμή θα γυρίσει κι αυτή στη δουλειά της.ο άντρας μου δουλεύει οπότε θα είμαι κι εγώ μόνη τα πρωινά.απλα θα το καθυστερήσουμε αυτό όσο γίνεται να έχουν ξεπέταχτει κάπως. Πιστεύω όμως όλα γινονται οπότε αν μπεις στη σειρά σου και βρεις ρυθμούς θα τα καταφέρεις.το πιο σημαντικό είναι να νιώθειςκαλα αννπιστευεις ότι περνάς επιλοχειο ζητά άμεσα βοήθεια..Μην το αντιμετωπίζεις μόνη.ειναι οι πιο ωραίες στιγμές με τα διδυμακια μας.απολαυσε τες.οσο κουραση κι αν έχει. Βάλε πρόγραμμα οσο γίνεται στα ταισματα κλπ να να γίνονται διαδοχικά έτσι ώστε να μενει κενο ανάμεσα.δεν ξέρω βέβαια αν θηλάζεις είναι δύσκολο αυτό..αν κανεις ταυτοχρονο θηλασμο ειναι μια λυση επισης.Πιστεύω πάντως ότι στην πράξη θα το δεις και θα βρεις τρόπους.αρκει σου ξανά λέω να είσαι καλά ψυχολογικά.να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Nansy29 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!!σε νιωθω απόλυτα καθώς τα διδυμακια μου είναι 25 ημερών και είναι πολύ δύσκολο χωρίς βοήθεια..εμένα με βοηθαει προς το παρόν η μαμά μου αλλά κάποια στιγμή θα γυρίσει κι αυτή στη δουλειά της.ο άντρας μου δουλεύει οπότε θα είμαι κι εγώ μόνη τα πρωινά.απλα θα το καθυστερήσουμε αυτό όσο γίνεται να έχουν ξεπέταχτει κάπως. Πιστεύω όμως όλα γινονται οπότε αν μπεις στη σειρά σου και βρεις ρυθμούς θα τα καταφέρεις.το πιο σημαντικό είναι να νιώθειςκαλα αννπιστευεις ότι περνάς επιλοχειο ζητά άμεσα βοήθεια..Μην το αντιμετωπίζεις μόνη.ειναι οι πιο ωραίες στιγμές με τα διδυμακια μας.απολαυσε τες.οσο κουραση κι αν έχει. Βάλε πρόγραμμα οσο γίνεται στα ταισματα κλπ να να γίνονται διαδοχικά έτσι ώστε να μενει κενο ανάμεσα.δεν ξέρω βέβαια αν θηλάζεις είναι δύσκολο αυτό..αν κανεις ταυτοχρονο θηλασμο ειναι μια λυση επισης.Πιστεύω πάντως ότι στην πράξη θα το δεις και θα βρεις τρόπους.αρκει σου ξανά λέω να είσαι καλά ψυχολογικά.να σου ζήσουν!

Να σου ζήσουν κορίτσι μου! Τις πρώτες μέρες στο σπίτι έκλαιγα κάθε μέρα, τώρα είμαι πιο ήρεμη.Τα μωρά πήραν για 40 μέρες μητρικό παράλληλα με φόρμουλα, δεν κατάφερα να θηλασω μόνο η μικρή έπιανε αλλά επειδή και τα δύο μου έχουν έντονη γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, έβγαζε ότι έτρωγε αμέσως. Έτσι απόθήλασα γιατί οι αντλήσεις μου έπαιρναν υπερβολικά πολύ χρόνο και όσο πήγαινε η παραγωγή μειωνόταν. Ότι πίνουν, το πίνουν με ειδική σκόνη για να πήζει και πάλι κάνουν αναγωγές. Ελπίζω με τον καιρό να φτιάξει. Ψάχνω κόλπα να τα ταΐζω ταυτόχρονα και να μην στερούνται την αγκαλιά κατά την διάρκεια της ημέρας! 

16 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Αν εχεις καταψυκτη μαγειρεψε φαγητα και εχε τα ετοιμα. Αν δεν εχεις μαρσιπο αγκαλιας, παρε! Υπαρχουν μαμαδες που φορανε και τα δυο μωρακια ταυτοχρονα!(εχω υλικο σε βιντεο αν θελεις να σου στειλω).Δεν ξερω κατα ποσο εισαι θετικη σε αυτο αλλα ακομη και ο ενας μαρσιπος θα σε βοηθησει πολυ, ειδικα στο ενα το μωρακι που ειναι πιο ανησυχο. Για δουλειες μην το σκεφτεσαι καν. Επικεντρωσου στα βασικα: υπνος-φαγητο-τουαλετα και σιγα σιγα σε λιγους μηνες θα βρειτε τους ρυθμους σας.

Έχεις απόλυτο δίκιο! Έχω ένα μαρσιπο, θα προσπαθήσω να φορέσω τουλάχιστον ένα από τα μωρά. Για καθαριότητα έχω πάρει μια κοπέλα για γενική μια φορά την εβδομάδα! Θα προσπαθήσω να μαγειρέψω φαγητα για κατάψυξη μέχρι να πάει ο άντρας μου για δουλειά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nurse1985 said:

Να σου ζήσουν κορίτσι μου! Τις πρώτες μέρες στο σπίτι έκλαιγα κάθε μέρα, τώρα είμαι πιο ήρεμη.Τα μωρά πήραν για 40 μέρες μητρικό παράλληλα με φόρμουλα, δεν κατάφερα να θηλασω μόνο η μικρή έπιανε αλλά επειδή και τα δύο μου έχουν έντονη γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, έβγαζε ότι έτρωγε αμέσως. Έτσι απόθήλασα γιατί οι αντλήσεις μου έπαιρναν υπερβολικά πολύ χρόνο και όσο πήγαινε η παραγωγή μειωνόταν. Ότι πίνουν, το πίνουν με ειδική σκόνη για να πήζει και πάλι κάνουν αναγωγές. Ελπίζω με τον καιρό να φτιάξει. Ψάχνω κόλπα να τα ταΐζω ταυτόχρονα και να μην στερούνται την αγκαλιά κατά την διάρκεια της ημέρας! 

Για την παλινδρόμηση, επειδή είχε και ο δικός μου, μου είχε πει η παιδίατρος, 45 λεπτά αγκαλιά σε όρθια στάση (κεφαλάκι ακουμπισμένο στον ώμο) μετά από κάθε γεύμα (εμείς τον κρατούσαμε 35 λεπτά συνήθως), εκτός από τα νυχτερινά γεύματα, όπου μου είχε πει να τον ξαναβάζω απευθείας για ύπνο. Μου είχε πει ότι δεν κάνουν τα μωρά αναγωγές τη νύχτα και όντως δεν έκανε ποτέ. Μετά τον όγδοο με ένατο μήνα, σταμάτησε τελείως το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κορίτσια καλησπέρα, 

Έχω δίδυμακια 6 μηνών έχω προς το παρόν για άλλο έναν μηνα βοήθεια από την μαμά μου μετά δυστυχώς πρέπει να δουλέψει. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα, 12 ώρες συγκεκριμένα οπότε πρέπει εντελώς μόνη να μεγαλώσω τα μωράκια μας. Ζούμε στο εξωτερικό και δεν έχω κανέναν άλλον. Τι θα κάνω? Το θέμα ειναι ότι δεν κοιμούνται καθόλου ευκολα. Πως θα τα κοιμιζω και τα δύο μαζί? Μέχρι τώρα κοιμίζει ένα ή μαμά μου ένα εγώ και αυτός πολύ μεγάλη δυσκολία γιατί όπως είπα είναι δύσκολα στον υπνο έχουμε δοκιμάσει τα πάντα μα τα πάντα. Πείτε καμία ιδέα βρε κορίτσια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/5/2021 at 12:37 ΜΜ, Mwroudakia είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Έχω δίδυμακια 6 μηνών έχω προς το παρόν για άλλο έναν μηνα βοήθεια από την μαμά μου μετά δυστυχώς πρέπει να δουλέψει. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα, 12 ώρες συγκεκριμένα οπότε πρέπει εντελώς μόνη να μεγαλώσω τα μωράκια μας. Ζούμε στο εξωτερικό και δεν έχω κανέναν άλλον. Τι θα κάνω? Το θέμα ειναι ότι δεν κοιμούνται καθόλου ευκολα. Πως θα τα κοιμιζω και τα δύο μαζί? Μέχρι τώρα κοιμίζει ένα ή μαμά μου ένα εγώ και αυτός πολύ μεγάλη δυσκολία γιατί όπως είπα είναι δύσκολα στον υπνο έχουμε δοκιμάσει τα πάντα μα τα πάντα. Πείτε καμία ιδέα βρε κορίτσια. 

νομιζω μαμα διδυμων θα σε συμβουλεψει καλυτερα

αλλα τωρα πως τα κοιμιζετε;αγκαλια κ κουνημα;

αν τα παρεις κ τα δυο στο διπλο θα αρχισουν τα παιχνιδια;

να βαζεις σε ενα σλινγκ το ενα μεχρι να κοιμισεις το αλλο;

(αυτα ηταν πραγματα που εκανα εγω με δυο μικρα,αλλα οχι διδυμα)

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2021 at 12:37 ΜΜ, Mwroudakia είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Έχω δίδυμακια 6 μηνών έχω προς το παρόν για άλλο έναν μηνα βοήθεια από την μαμά μου μετά δυστυχώς πρέπει να δουλέψει. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα, 12 ώρες συγκεκριμένα οπότε πρέπει εντελώς μόνη να μεγαλώσω τα μωράκια μας. Ζούμε στο εξωτερικό και δεν έχω κανέναν άλλον. Τι θα κάνω? Το θέμα ειναι ότι δεν κοιμούνται καθόλου ευκολα. Πως θα τα κοιμιζω και τα δύο μαζί? Μέχρι τώρα κοιμίζει ένα ή μαμά μου ένα εγώ και αυτός πολύ μεγάλη δυσκολία γιατί όπως είπα είναι δύσκολα στον υπνο έχουμε δοκιμάσει τα πάντα μα τα πάντα. Πείτε καμία ιδέα βρε κορίτσια. 

 

Πώς τα κοιμίζεις; Αν τα έχεις μάθει στο κούνημα, ναι, λογικά δε θα δουλέψει με δύο παιδιά (εγώ το σκέφτομαι σαν εφιάλτη και για ένα, ούτε καν το δοκίμασα ποτέ). Αν τα παίρνεις αγκαλιά στο κρεβάτι;

Link to comment
Share on other sites

 Μην αγχώνεσαι! Πολλά πράγματα μας φαίνονται βουνό αλλά δεν είναι. Μετά την πρώτη δεύτερη φορά που θα μείνεις μόνη μαζί τους πιστεύω θα νιώσεις μεγάλη αυτοπεποίθηση. Κι εγώ θα ρωτούσα, αν τα έπαιρνες στο κρεβάτι; Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο μετά να μην ξεκολλάνε και να θέλουν να κοιμούνται μαζί σας. 

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό κοιμόταν με κούνημα αλλά και πάλι με δυσκολία, τώρα ούτε αυτό το θέλουν, ούτε στο κρεβάτι θέλουν. Ενώ νυσταζουν πολύ δεν κοιμούνται με τίποτα. Αφού θα κλάψουν μισή με μια ώρα και αφού έχω εξάντλησει τα πάντα τότε θα κοιμηθούν προφανώς από την κούραση. Λευκοί ήχοι, παραμύθια, τραγούδια δεν βοηθάει τίποτα πλέον. Το τάισμα η κάτι άλλο δεν με αγχώνει αλλά ο ύπνος τους με αγχώνει πολύ τώρα που θα είμαι μόνη μου και φυσικά όταν θα ξεκινήσουν τα δοντάκια. Δεν ξέρω τι να κάνω βρε κορίτσια. Καμία ιδέα? 

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2021 at 12:37 ΜΜ, Mwroudakia είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Έχω δίδυμακια 6 μηνών έχω προς το παρόν για άλλο έναν μηνα βοήθεια από την μαμά μου μετά δυστυχώς πρέπει να δουλέψει. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα, 12 ώρες συγκεκριμένα οπότε πρέπει εντελώς μόνη να μεγαλώσω τα μωράκια μας. Ζούμε στο εξωτερικό και δεν έχω κανέναν άλλον. Τι θα κάνω? Το θέμα ειναι ότι δεν κοιμούνται καθόλου ευκολα. Πως θα τα κοιμιζω και τα δύο μαζί? Μέχρι τώρα κοιμίζει ένα ή μαμά μου ένα εγώ και αυτός πολύ μεγάλη δυσκολία γιατί όπως είπα είναι δύσκολα στον υπνο έχουμε δοκιμάσει τα πάντα μα τα πάντα. Πείτε καμία ιδέα βρε κορίτσια. 

Αν παίρνατε μια νταντά να σε βοηθάει, ίσως; Εγώ στη θέση σου θα το σκεφτόμουν, αν φυσικά το επιτρέπουν τα οικονομικά

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ήταν μια λύση αλλά ζούμε στο εξωτερικό και πραγματικά  κοστίζει πολύ μια νταντά. Άκουσα για ένα βιβλίο το κοιμισου παιδί μου. Ξέρει κάποια κοπέλα αν είναι καλό αν βοηθάει? 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

νομιζω μαμα διδυμων θα σε συμβουλεψει καλυτερα

αλλα τωρα πως τα κοιμιζετε;αγκαλια κ κουνημα;

αν τα παρεις κ τα δυο στο διπλο θα αρχισουν τα παιχνιδια;

να βαζεις σε ενα σλινγκ το ενα μεχρι να κοιμισεις το αλλο;

(αυτα ηταν πραγματα που εκανα εγω με δυο μικρα,αλλα οχι διδυμα)

Ναι ίσως μια μαμά διδύμων που το πέρασε κάτι να ξερει. Το δοκίμασα να βάζω το ένα σε σλινγκ αλλά μέχρι να κοιμηθεί το άλλο φωνάζει και κλαίει μέχρι να πάω. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mwroudakia είπε:

Ναι ίσως μια μαμά διδύμων που το πέρασε κάτι να ξερει. Το δοκίμασα να βάζω το ένα σε σλινγκ αλλά μέχρι να κοιμηθεί το άλλο φωνάζει και κλαίει μέχρι να πάω. 

Εγώ νομίζω ότι θα γίνουν όλα  ήρεμα ως δια μαγείας. ίσως όχι από την 1η μέρα αλλά.. τα παιδάκια προσαρμόζονται εύκολα, αρκεί να το έχουμε πάρει απόφαση εμείς και να είμαστε σταθεροί. Επίσης, σε αυτές τις ηλικίες αλλάζουν μέρα με τη μέρα. Αλλά γενικά το έχω δει, όχι με δίδυμα,αλλά με αδέρφια με μικρή διαφορά ηλικίας, ΄έλεγα για κάποια πράγματα πώς θα τα κάνω μόνη μου,αλλά όταν ήρθε η ώρα, λες και κατάλαβαν ότι δεν υπάρχει άλλη λύση, συνεργάστηκαν!

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2021 at 12:37 ΜΜ, Mwroudakia είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Έχω δίδυμακια 6 μηνών έχω προς το παρόν για άλλο έναν μηνα βοήθεια από την μαμά μου μετά δυστυχώς πρέπει να δουλέψει. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα, 12 ώρες συγκεκριμένα οπότε πρέπει εντελώς μόνη να μεγαλώσω τα μωράκια μας. Ζούμε στο εξωτερικό και δεν έχω κανέναν άλλον. Τι θα κάνω? Το θέμα ειναι ότι δεν κοιμούνται καθόλου ευκολα. Πως θα τα κοιμιζω και τα δύο μαζί? Μέχρι τώρα κοιμίζει ένα ή μαμά μου ένα εγώ και αυτός πολύ μεγάλη δυσκολία γιατί όπως είπα είναι δύσκολα στον υπνο έχουμε δοκιμάσει τα πάντα μα τα πάντα. Πείτε καμία ιδέα βρε κορίτσια. 

Να σου ζήσουν ! Μην στεναχωριέσαι καθόλου όλα καλά θα πάνε. Θα τα καταφέρεις. Εμένα τα δικά μου δεν είναι Δίδυμα αλλά έχουν διαφορά 1 χρόνο και 4 μήνες. Μερικές φορές ο μεγάλος μου γιος θέλει να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου επειδή ζηλεύει να κουνάω τον μικρό. Όποτε ο μεγάλος έρχεται στην αγκαλιά μου και χαζεύει τον χαϊδεύω μέχρι να χαλαρώσει και τον μικρό τον βάζω στο ριλαξ και κουνάω με το πόδι. Αν τα έχεις μάθει να τα κουνάς να κοιμούνται κάτι τέτοιο ίσως εξυπηρετεί. Αλλά γενικά δοκίμασε να βάλεις το ένα οποίο από τα δυο είναι πιο ήρεμο και συνεργάσιμο στην κούνια με χαλαρή μουσικουλα και πιο δίπλα κουνά το άλλο στην αγκαλιά σου. Ιδέες δίνω από πράγματα που έκανα και εγώ αλλά και πάλι δεν είχα δίδυμα απλά προσπαθώ να βοηθήσω. 

πρίν από 52 λεπτά , irin είπε:

Εγώ νομίζω ότι θα γίνουν όλα  ήρεμα ως δια μαγείας. ίσως όχι από την 1η μέρα αλλά.. τα παιδάκια προσαρμόζονται εύκολα, αρκεί να το έχουμε πάρει απόφαση εμείς και να είμαστε σταθεροί. Επίσης, σε αυτές τις ηλικίες αλλάζουν μέρα με τη μέρα. Αλλά γενικά το έχω δει, όχι με δίδυμα,αλλά με αδέρφια με μικρή διαφορά ηλικίας, ΄έλεγα για κάποια πράγματα πώς θα τα κάνω μόνη μου,αλλά όταν ήρθε η ώρα, λες και κατάλαβαν ότι δεν υπάρχει άλλη λύση, συνεργάστηκαν!

Πολύ σωστό αυτό που λες! Όλα θα γίνουν 

4 ώρες πρίν, Mwroudakia είπε:

Ναι ίσως μια μαμά διδύμων που το πέρασε κάτι να ξερει. Το δοκίμασα να βάζω το ένα σε σλινγκ αλλά μέχρι να κοιμηθεί το άλλο φωνάζει και κλαίει μέχρι να πάω. 

Α επίσης μήπως έχεις δυο ριλαξ ; Λογικά θα έχεις τώρα μου έκοψε .. γιατί δεν κουνάς και τα δυο στα ριλαξ τους ; Βάλε και ήχους της φύσης η λευκούς ήχους και δημιούργησε μια χαλαρή ατμόσφαιρα. 

4 ώρες πρίν, Mwroudakia είπε:

Ναι θα ήταν μια λύση αλλά ζούμε στο εξωτερικό και πραγματικά  κοστίζει πολύ μια νταντά. Άκουσα για ένα βιβλίο το κοιμισου παιδί μου. Ξέρει κάποια κοπέλα αν είναι καλό αν βοηθάει? 

Εγώ έχω διαβάσει το «τα μωρα είναι άνθρωποι της νύχτας» .. δεν με βοήθησε να φτιάξω τον ύπνο στα μωρα μου αλλά με έκανε να καταλάβω ότι δεν έχουν όλα τα μωρα τις ίδιες ανάγκες για ύπνο. Απλά πρόσεχε γιατί υπάρχουν και πολλά βιβλία με μια άλλη οπτική η οποία παρουσιάζεται ως : άσε το μωρό να κλαίει για να μάθει να κοιμάται μόνο του. Κακό και ψυχοφθόρο .. για αυτό προσοχή στην επιλογή βιβλίου 

Επίσης μπορείς να δημιουργήσεις και μια ρουτίνα ύπνου .. να πηγαίνουν για ύπνο συγκεκριμένες ώρες το μεσιμερι και συγκεκριμένη ώρα το βράδυ ... πριν τον ύπνο να τους κανείς ένα μπανάκι (αν τα χαλαρώνει το μπάνιο)  η μισή ώρα πριν τον ύπνο να τα προετοιμάζεις για να καταλάβουν ότι είναι ώρα να κοιμηθούν. Να χαμηλώνει ο φωτισμός , να μην υπάρχει ένταση , να μπαίνει χαλαρή μουσική , να μιλάς πιο ήρεμα όλα αυτά σίγουρα δεν θα πιάσουν με την μια να πέσουν για ύπνο αλλά σιγά σιγά όταν θα πλησιάζει η ώρα που θα τα βάζεις για ύπνο θα αρχίσουν να τρίβουν ματάκια και να δείχνουν κ τα ίδια ότι θέλουν να κοιμηθούν. Δεν ξέρω αν όλα αυτά τα έχεις δοκιμάσει .. λέω σε περίπτωση που δεν έχεις δοκιμάσει μια τέτοια τακτική 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mwroudakia είπε:

νυσταζουν πολύ δεν κοιμούνται με τίποτα. Αφού θα κλάψουν μισή με μια ώρα και αφού έχω εξάντλησει τα πάντα τότε θα κοιμηθούν προφανώς από την κούραση. Λευκοί ήχοι, παραμύθια, τραγούδια

Μήπως είναι καιρός για αλλαγή? Τι εννοώ, όταν δεν μπορούσα να κοιμησώ με τίποτα τον γιο μου άλλαζα τακτική. Πχ μπορεί να χρειάζονται να αυξηθούν τα διαστήματα που μένουν ξύπνια, μπορεί να χρειάζονται παραπάνω παιχνίδια (κάποιο παιδικό γυμναστήριο ίσως, ένα πάρκο με διάφορα παιχνίδια κτλ), ίσως και μια βόλτα περίπου την ώρα που κοιμούνται να τα χαλάρωνε. 

 

Επίσης, τα κοιμίζεις με το φως της μέρας ή χαμηλώνεις ρόλο/κλείνεις κουρτίνες κτλ? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...