Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aγορα καροτσιου διδυμων


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!ειμαι (αισιως παναγιτσα μου)στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης και εχω αρχισει να ψαχνω καροτσι για τις διδυμουλες μου.Μου εχει αρεσει πολυ ενα διπλο γνωστης εταιριας ιταλικης(p.. p....).Ομως σε διαφορες συζητησεις αλλες μανουλες μου προτειναν να παρω ναι μεν διπλο καριτσι αλλα να χωριζει να γινεται και μονο γιατι σιγουρα θα χρειαστει και ειναι και πιο βαρυ για εναν ανθρωπο το διπλο..Μου ειπαν επισης οτι μπορω να παρω 2 ιδια μονα καροτσια και υπαρχουν συνδεσμοι που μπορεις να τα ενωνεις οποτε θες.Κοριτσια εχω πελαγωσει,δεν ξερω τι να κανω.Σιγουρα το να γινεται μονο το καροτσι ειναι πολυ δελεαστικη ιδεα για διαφορους λογους..Οσες διδυμομανουλες εχετε παρομοιες εμπειριες,βοηθηστε με βρε κοριτσια.Δεν περισσευουν λεφτα ειλικρινα και δεν θα ηθελα να κανω μια αστοχη αγορα σε κατι τοσο σημαντικο...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου και με το καλό! Δεν εχω δίδυμα, έχω όμως καρότσι για δίδυμα γιατί τα παιδια μου εχουν μικρή διαφορά ηλικίας και η μεγάλη ακόμη και τώρα που κοντεύει τα 3 αρνείται να περπατησει και λατρεύει το καρότσι. Έχω δοκιμάσει και τα 2, και αυτό που γίνεται μόνο (ξέρεις αυτό που το ένα κάθεται "πάνω" και το άλλο "κάτω" που είναι σαν μόνο καρότσι δηλαδή, αλλά με 2 θέσεις) και το άλλο που κάθονται δίπλα δίπλα και δεν γίνεται μόνο. Το πρώτο με βόλεψε όσο η μικρή μου κόρη ήταν νεογέννητο και ήταν μέσα στο καλάθι. Όταν μεγάλωσε όμως και ήθελε να βλέπει έξω, δεν μας βόλεψε γιατί την ενοχλούσε που ήταν μια θέση μπροστά της. Εκεί πήραμε το διπλό που ειναι δίπλα δίπλα και αυτό χρησιμοποιούμε ακόμη και σήμερα που ειναι 14 μηνών. Τα μειονέκτηματα με το διπλό είναι σαφώς ότι είναι πιο φαρδύ και πιο βαρύ, αλλά στην συγκεκριμένη φάση μας βολεύει. Επίσης τώρα εμένα θα μου συμβεί πολύ σπάνια να βγω μόνο με το ένα παιδί κάπου. Δεν έχω βοήθεια από πουθενά και πηγαίνουν και οι 2 παιδικό, οπότε τις ώρες που δεν είναι παιδικό είμαι πάντα και με τις 2 μαζί, οπότε παίρνω πάντα το διπλό. Εάν όμως μείνει για κάποιο λόγο η μία στο σπίτι, τότε έχω και ένα μόνο και παίρνω αυτό γιατί είναι πιο μικρό. Για να συνοψίσω το να πάρεις δύο διπλά και να τα ενώσεις προσωπικά δεν μου ακούγεται καλή ιδέα, θα είναι πολύ βαρύ και βαρδυ και κάπως άβολο για εσένα στο τέλος. Εάν πιστεύεις ότι θα είσαι πολύ συχνά μόνο με το ένα παιδί έξω τότε αξίζει το διπλό που γίνεται μόνο (σκέψου το μακροπροθεσμα αυτό όχι μόνο για τον πρώτο χρόνο), αλλιώς αξιζει το διπλό που δεν γίνεται μονό. Θα είναι και δίπλα δίπλα θα αλληλεπιδρουν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Μαρακι2901 είπε:

Κοριτσια γεια σας!ειμαι (αισιως παναγιτσα μου)στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης και εχω αρχισει να ψαχνω καροτσι για τις διδυμουλες μου.Μου εχει αρεσει πολυ ενα διπλο γνωστης εταιριας ιταλικης(p.. p....).Ομως σε διαφορες συζητησεις αλλες μανουλες μου προτειναν να παρω ναι μεν διπλο καριτσι αλλα να χωριζει να γινεται και μονο γιατι σιγουρα θα χρειαστει και ειναι και πιο βαρυ για εναν ανθρωπο το διπλο..Μου ειπαν επισης οτι μπορω να παρω 2 ιδια μονα καροτσια και υπαρχουν συνδεσμοι που μπορεις να τα ενωνεις οποτε θες.Κοριτσια εχω πελαγωσει,δεν ξερω τι να κανω.Σιγουρα το να γινεται μονο το καροτσι ειναι πολυ δελεαστικη ιδεα για διαφορους λογους..Οσες διδυμομανουλες εχετε παρομοιες εμπειριες,βοηθηστε με βρε κοριτσια.Δεν περισσευουν λεφτα ειλικρινα και δεν θα ηθελα να κανω μια αστοχη αγορα σε κατι τοσο σημαντικο...

 

Κορίτσι μου με το καλό τα μωράκια σου !!έχω κι εγώ δύο κοριτσακια 5 μηνών σχεδόν και έχω το καρότσι το ιταλικό που λες ..είναι τέλειο δεν θα μπορούσα να κάνω καλύτερη αγορά .είναι πολύ ελαφρύ το πας και μόνη σου άνετα ..πούπουλο.. Γενικά χωράει παντού περνάει από στενά σημεία είναι πολύ καλό . Θα δεις μόνο να χωράει στο αυτοκίνητο και στο ασανσέρ αν έχεις γιατί εκεί είναι οριακά σε εμάς..αλλά χωράει .αν θες να σπάει σε δυο μονά είχα δει δύο μοντέλα το ένα φοβερό αλλά πανάκριβο το άλλο πιο οικονομικό . Δεν έχει τύχει ποτέ πάντως ούτε να βγω μόνο με το ενα μωρό ούτε να βγω μόνη μου . Και ούτε πρόκειται νομίζω..θες πάντα δεύτερο άτομο εκτός αν είναι ανάγκη . Ότι αλλο θες με ρωτάς .

15 ώρες πρίν, Μαρακι2901 είπε:

Κοριτσια γεια σας!ειμαι (αισιως παναγιτσα μου)στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης και εχω αρχισει να ψαχνω καροτσι για τις διδυμουλες μου.Μου εχει αρεσει πολυ ενα διπλο γνωστης εταιριας ιταλικης(p.. p....).Ομως σε διαφορες συζητησεις αλλες μανουλες μου προτειναν να παρω ναι μεν διπλο καριτσι αλλα να χωριζει να γινεται και μονο γιατι σιγουρα θα χρειαστει και ειναι και πιο βαρυ για εναν ανθρωπο το διπλο..Μου ειπαν επισης οτι μπορω να παρω 2 ιδια μονα καροτσια και υπαρχουν συνδεσμοι που μπορεις να τα ενωνεις οποτε θες.Κοριτσια εχω πελαγωσει,δεν ξερω τι να κανω.Σιγουρα το να γινεται μονο το καροτσι ειναι πολυ δελεαστικη ιδεα για διαφορους λογους..Οσες διδυμομανουλες εχετε παρομοιες εμπειριες,βοηθηστε με βρε κοριτσια.Δεν περισσευουν λεφτα ειλικρινα και δεν θα ηθελα να κανω μια αστοχη αγορα σε κατι τοσο σημαντικο...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...