Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για επιλογή καροτσιού


Recommended Posts

Βολτες με το καροτσι,εφοσον ειναι απο νεογεννητο μια χαρα θα ειναι

Εκτος αν εννοεις να λειπεις ολη μερα απο το σπιτι κ να θες να το κοιμισεις καπου

Στο αυγο σε ταξιδι καθε δυο ωρες το βγαζαμε να ξεπιανεται,οποτε κ σε βολτα το χρησιμοποιουσαμε αφου το ειχαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσους γονείς έχω ακούσει, τα πορτ μπεμπέ πάνω από τρίμηνο δεν τα χρησιμοποίησαν. Δεν χωρούσαν δηλαδή τα παιδάκια. Πολλά καρότσια λένε ότι έχουν πλήρη ανάκλιση για νεογέννητα αλλά αυτό δεν το έχω διαπιστώσει, ούτε ξέρω τι προτείνουν οι γιατροί για αυτά. Απλώς εξαρτάται κ πότε θα γεννήςεις κ πόςες βόλτες περιμένεις ότι θα κάνεις στην αρχή.  Αν πάλι παραλείψεις το αυγουλάκι,ίσως συμφέρει να γλιτώσεις την αλλαγή καθίσματος στο χρόνο γιατί από αυτά που μου είπαν κατάλαβα ότι δν είναι για παραπάνω. 

 

Δες μηπως ενόψει black friday πετύχεις κάποια προσφορα, αν μπορέσεις να πας σε κάποιο κατάστημα αυτή τη μέρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Vicky το πορτ μπεμπέ για μένα είναι πεταμένα λεφτά. Η καλύτερη επένδυση-αγορά είναι το καρότσι και το κάθισμα αυτοκινήτου. Το αυγό είναι για 9 μήνες μετά χρειάζεται μεγαλύτερο κάθισμα, οπότε έχει να κάνει καθαρά με την οικονομική δυνατότητα της κάθε οικογένειας να αγοράσει και τα δύο ή κατευθείαν ένα κάθισμα που είναι από 0 εώς 3 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ το ποσο μπερδευτηκα με τα καροτσια δεν λεγεται!!!! Τελικα επειδη κ εγω μενω επαρχια κ γενικα εχουμε πλακοστρωτους δρομους πηρα της cam τη τριλογια με τις μεγακες ροδες!! . Το πορτμπεμπε το ειχα για τις βολτες κ το παιδι εκατσε μεσα μονο μεχρι 4ων μηνων αλλα με βολεψε γιατι πηρα εξτρα στρωματακι κ κοιμοταν κ στο σαλονι να μην τρεχω περα δοθε μεσα στο σπιτι!! Το "αυγο" το ειχα μεχρι προσφατως καθως ειναι μεχρι 9 η 10 κιλα.  Απλα εγω το βρηκα προσφορα απο καταστημα που εκλεινε κ το πηρα οσο θα επαιρνα ενα απλο καροτσι. Εχει δικιο η Εσπερος κοιτα τωρα λογω black friday μη τυχον κ βγαλουν τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Δ ειχα σκοπο να το γραψω γτ προσωπικα δ ειμαι καθολου ευχαριστημενη,αλλα κ γω ενα 3σε1 της καμ εχω

Στο αυγο η κορη μου κλωτσουσε κ ηταν κ μπαμπατσικο μωρο οποτε ουτε ενα εξαμηνο,κ στο πορτ μπεμπε δ μπηκε καθολου

Μου φανηκε αρκετα ανετο ετσι που ξαπλωνε το κλασικο καροτσι κ μεσα στην ημερα οποτε δ την ειχα αγκαλια η δ κοιμοταν διπλα μου(ενα εξαμηνο ηταν μονιμως πανω μου)για μια τουαλετα η μια δουλεια την ειχα στο καροτσι

Κ μεις εχουμε πλακοστρωτο,αλλα δ το βρηκα ανετο το καροτσι,κ σαν να χαλασαν οι "αναρτησεις" του

Το πηρα  350€,αλλα παλι τζαμπα λεφτα για μενα

Κ ηταν κ δωρο,δ τα εδωσα καν εγω

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυγό της inglesina πάντως, αυτό που πάει με το trilogy, ξέρω από πρώτο χέρι για παιδάκι που έμεινε περίπου μέχρι 1.5 έτους. Παιδάκι κανονικής ανάπτυξης βέβαια.  Αλλά στο κατάστημα γενικά μου είπαν μέχρι το έτος.

 

Μια που λέτε για τα πορτ μπεμπέ, εγώ το πήρα κυρίως γιατί θα το χρησιμοποιήσω για τον ύπνο γιατί η κούνια δεν μας χωράει με τίποτα στο δωμάτιο και τα λίκνα τύπου next to me μου φάνηκαν πολύ ψεύτικα. Σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί και για τις πρώτες βόλτες, που λόγω χειμώνα θα είναι πιο περιορισμένες. Επειδή όμως γενικά δεν θα ήθελα αυτό στο οποίο κοιμάται να χρησιμοποιείται και έξω, πόσο βολικό είναι να κοιμούνται στο κάθισμα καροτσιού με την πλάτη σε ευθεία κλίση; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , vicky86 είπε:

Δ ειχα σκοπο να το γραψω γτ προσωπικα δ ειμαι καθολου ευχαριστημενη,αλλα κ γω ενα 3σε1 της καμ εχω

Στο αυγο η κορη μου κλωτσουσε κ ηταν κ μπαμπατσικο μωρο οποτε ουτε ενα εξαμηνο,κ στο πορτ μπεμπε δ μπηκε καθολου

Μου φανηκε αρκετα ανετο ετσι που ξαπλωνε το κλασικο καροτσι κ μεσα στην ημερα οποτε δ την ειχα αγκαλια η δ κοιμοταν διπλα μου(ενα εξαμηνο ηταν μονιμως πανω μου)για μια τουαλετα η μια δουλεια την ειχα στο καροτσι

Κ μεις εχουμε πλακοστρωτο,αλλα δ το βρηκα ανετο το καροτσι,κ σαν να χαλασαν οι "αναρτησεις" του

Το πηρα  350€,αλλα παλι τζαμπα λεφτα για μενα

Κ ηταν κ δωρο,δ τα εδωσα καν εγω

Τελικα ποσο αλλαζει απο παιδι σε παιδι!!! Εμενα της αρεσε στο πορτ μπεμπε πολυ (αλλα με εξτρα στρωματακι αλλιως μαλλον ποναγε η πλατουλα γτ γκρινιαζε) Για τη φθορα να σου πω την αληθεια δε ξερω καθως ουτε χρονο δε το εχω!! αλλα απο φιλη μου που εχει το ιδιο κ ετσι το ειδα κ το πηρα  το εχει κ στο 2ο παιδι της δηλαδη καμια 4ετια κ της ειναι οκ. Χρειαστηκε βεβαια ανταλλακτικο σε μια ζαντα ροδας αλλα οκ! λογιλη φθορα.Στο μοναδικο που δε μου αρεσει μεψρι τωρα ειναι οτι δεν ειναι ντιζαινατο. ειναι λιγακι χοντροκομμενο! αλλα ποιος νοιαζεται για αυτα!!! Η κσνονικη τιμη του δικου μ ειναι 700 νομιζω. Βεβαια καπου εκειβτο πηρα λογο προσφορας κ εγω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θεωρω κ το αυγο κ το απλο καροτσι μια χαρα για βολτα

Κ μενα φιλης μου παιδακι σε αυγο απο ινγκλεσινα εμεινε1,5χρονο γτ καθοταν απο μονο το παιδακι με μαζεμενα ποδια

Ουτε με στρωματακι η δικια μου στο πορτ,βεβαια δ καθισε ποτε κ πουθενα οποτε ειναι κ στο παιδι

Εγω θα εβλεπε για  next to me,ετσι κ αλλιως η κουνια μας ειναι αχρησιμοποιητη,κανουμε συνκοιμηση

Κ μενα τον πρωτο χρονο μια χαρα μου φανηκε,ποσες βολτες να καναμε 0-6μηνων,σεπτεμβρη-μαρτη,ετσι κ αλλιως μετα ειχαμε καλοκαιρινο κ τρικυκλο

Ειναι λιγο χοντροκομμενο κ αβολο λογω ογκου,κ μενα αρχικη 700ειχε

Το εχω 3,5χρονια,στην ουσια 2χειμωνες το χρησιμοποιησε η μεγαλη κ εναν ο μικρος.για φετος λεω να τον αφησω στο καλοκαιρινο

Κ στα απλα καροτσια εχει εξτρα στρωματακι

Το κικο τριο λοβ που πηρε η αδερφη μου μου φανηκε πιο καλο

Μα παντου σε ευθεια κλιση δ κοιμουνται;

Κ μενα την επαιρνε σε βαρος μεχρι τα δυο το αυγο γτ ειναι μεχρι 13κιλα αλλα εβγαιναν πολυ τα ποδια κ κλωτσουσε τρομερα την πλατη του καθισματος στο αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει διαφορά από παιδί σε παιδί και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πως θα βολεύεται το κάθε μωρό. Από εκεί και πέρα με βάση τα στοιχεία που διαθέτει η κάθε μία και που ίσως βοηθήσει κάποια άλλη μητέρα να πω ότι στο αυγό δεν μετράει μόνο το βάρος αλλά και το ύψος του μωρού. Εμένα επειδή είναι ψηλή η κόρη μου καθότι είμαστε και εμείς ψηλοί δεν χώρουσε πέρα των 9 μηνών. Βέβαια μας το έδωσαν το αβγό οπότε γλιτώσαμε αρκετά χρήματα. 

Και το καρότσι που επίσης μας έδωσαν ήταν της cam για το οποίο δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένη κακής ποιότητας πλαστικά και ρόδες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όσες το βολεύτηκαν δεν άξιζε τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, έγραψα λάθος να κοιμούνται στο κάθισμα του καροτσιού, ενώ εννοούσα να έχω το πορτ μπεμπέ μόνο για το σπίτι και το καρότσι σε ίσια κλίση για βόλτες από νεογέννητο. (Λόγω χειμώνα αυτές οι βόλτες έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω αν θα είναι πολλές το πρώτο δίμηνο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tα καλύτερα καθίσματα αυτοκινήτου είναι όσα μένουν στο αμάξι και δεν είναι μέρος συστήματος καροτσιού, και αν υπάρχει μία αγορά και μοναδική που πρέπει να μη γίνεται έκπτωση στην ποιότητα ειναι το καρεκλάκι.

Από εκεί και πέρα, με 3 παιδιά δεν κατάλαβα ποτέ όλα αυτά τα πολύπλοκα και βαριά καρότσια που χρησιμεύουν, ουτε να τα σπρώξω δεν μπορούσα. Ενα απλό καρότσι ομπρέλα με βασικό χαρακτηριστικό το να είναι ελαφρύ ήταν απείρως βολικότερο. Και πολύ οικονομικό συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

 Παντως το αυγο κ εγω απο καποια στιγμη κ μετα το εβαζα στο καροτσι κ της αρεσε η βολτα εκει ψιατι μεγακωσε κ ηθελε να βλεπει!! Αλλαξα στον 9ο μηνα με το που πηγε 8 κιλα κ πηρα καρεκλακι γιατι ζαλιζοταν με το να κοιταει πισω κ εκλαιγε ολη την ωρα! Αυτο το τρικυκλο το μου το εφεραν στη βαπτιση κ ακομα στο κουτι το εχω.. δε το εχω δοκιμασει.. Σε βολεψε vicky ε? Εσπερος αφου πηρες τριλογια βγαζεις το καθισματακι αυτοκινητου κ το βαζεις στο καροτσι!! Βολευει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , balletina είπε:

 Παντως το αυγο κ εγω απο καποια στιγμη κ μετα το εβαζα στο καροτσι κ της αρεσε η βολτα εκει ψιατι μεγακωσε κ ηθελε να βλεπει!! Αλλαξα στον 9ο μηνα με το που πηγε 8 κιλα κ πηρα καρεκλακι γιατι ζαλιζοταν με το να κοιταει πισω κ εκλαιγε ολη την ωρα! Αυτο το τρικυκλο το μου το εφεραν στη βαπτιση κ ακομα στο κουτι το εχω.. δε το εχω δοκιμασει.. Σε βολεψε vicky ε? Εσπερος αφου πηρες τριλογια βγαζεις το καθισματακι αυτοκινητου κ το βαζεις στο καροτσι!! Βολευει

Ελπίζω δεν εννοείς γύρισες μωρό 9 μηνών να κοιτάζει μπροστά στο αμάξι :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μα και στο αυγό δεν έχει κάποια κλίση η πλάτη; Όλο μπερδεύομαι με αυτά που διαβάζω. Από την άλλη, ίσως είμαι λίγο υπερβολική. Σε νησί μένω, με καθαρό αέρα, χωρίς καυσαέρια, σε κλειστούς χώρους δν θα πηγαίνουμε στην αρχή, μάλλον δν είναι τόσο τραγικό να έχει για κρεβατάκι το πορτ μπεμπέ της βολτας, αν έχω διαφορετικά σεντόνια κ σκεπάσματα για μέσα κ για έξω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα και στο αυγό δεν έχει κάποια κλίση η πλάτη; Όλο μπερδεύομαι με αυτά που διαβάζω. Από την άλλη, ίσως είμαι λίγο υπερβολική. Σε νησί μένω, με καθαρό αέρα, χωρίς καυσαέρια, σε κλειστούς χώρους δν θα πηγαίνουμε στην αρχή, μάλλον δν είναι τόσο τραγικό να έχει για κρεβατάκι το πορτ μπεμπέ της βολτας, αν έχω διαφορετικά σεντόνια κ σκεπάσματα για μέσα κ για έξω. 

 

To μωρό σε πορτ μπεμπε πρακτικα δεν μπορεί να κοιμηθεί, εκτός από ελάχιστες βδομάδες. Και πάλι, πάει με το μωρό, άλλο μπορεί να είναι πιο "λουκουμας" που έλεγε και η κόρη μου για τον ένα της αδερφό, άλλο όπως ο μεγάλος μου γιος γύριζε πριν το μήνα (οπότε πορτ μπεμπέ, δεν). Επίσης πορτ μπεμπέ με μαλακό στρωματακι δεν είναι ασφαλές για ύπνο, το στρώμα του μωρού πρέπει να είναι σκληρό.

Σεντόνια και κουβέρτες, πέραν από κουβερτούλες αγκαλιάς για την αρχή, είναι ο,τι πιο άχρηστο γενικά και τα βαριά σκεπάσματα απαγορεύονται αυστηρα όταν δεν υπάρχει επίβλεψη. Κουβερτουλες με τρύπες (να αναπνέει αν μπλεχτεί) είναι ασφαλείς και αλλιώς διαφόρων τύπων υπνόσακοι. Παιδικά παπλώματα και μάλλινες κουβέρτες για μωρά, μου έχει μείνει η απορία γιατί πωλούνται, αφου όλοι οι ειδικοί λένε ότι απαγορεύονται. Μόνο για να σκεπάσεις το μωρό σε καμιά βόλτα, όσο είσαι παρούσα και άγρυπνη,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω λογω της κλισης στο αυγο γιαυτο δεν κανει να μενουν πανω απο μια ωρα...αλλα με σεντονακι στην καλαθουνα αν το αλλαζεις δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα...τι αλλο να κανεις;εγω απο Πατρα ειμαι...και απ'όσο εψαξα μονο το prenatal κανει black Friday.δεν εχουμε κ πολλες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΑΡΓΚ το εβαλα να κοιταει μπροστα γιατι εκανε εμετους κ εκλαιγε συνεχεια. Και με δοκιμη μονο ετσι καθοτανε. Το αυγο εχει μια κλιση αλλα απο οτι μου ειχανε πει δεν επιβαρυνει τη σπονδυλικη στηλη του μωρου καθως ειναι μικρη κ καμπυλωτη.Αλλα σιγουρα δε το αφηνεις παραπανω απο μιαμιση ωρα εκει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

To μωρό σε πορτ μπεμπε πρακτικα δεν μπορεί να κοιμηθεί, εκτός από ελάχιστες βδομάδες. Και πάλι, πάει με το μωρό, άλλο μπορεί να είναι πιο "λουκουμας" που έλεγε και η κόρη μου για τον ένα της αδερφό, άλλο όπως ο μεγάλος μου γιος γύριζε πριν το μήνα (οπότε πορτ μπεμπέ, δεν). Επίσης πορτ μπεμπέ με μαλακό στρωματακι δεν είναι ασφαλές για ύπνο, το στρώμα του μωρού πρέπει να είναι σκληρό.

Σεντόνια και κουβέρτες, πέραν από κουβερτούλες αγκαλιάς για την αρχή, είναι ο,τι πιο άχρηστο γενικά και τα βαριά σκεπάσματα απαγορεύονται αυστηρα όταν δεν υπάρχει επίβλεψη. Κουβερτουλες με τρύπες (να αναπνέει αν μπλεχτεί) είναι ασφαλείς και αλλιώς διαφόρων τύπων υπνόσακοι. Παιδικά παπλώματα και μάλλινες κουβέρτες για μωρά, μου έχει μείνει η απορία γιατί πωλούνται, αφου όλοι οι ειδικοί λένε ότι απαγορεύονται. Μόνο για να σκεπάσεις το μωρό σε καμιά βόλτα, όσο είσαι παρούσα και άγρυπνη,

Το πορτ μπεμπέ για λίγες εβδομάδες  το θέλουμε. Μετά, είτε θα μας δανείσει κάποιος κάποιο λίκνο, είτε θα πάει το μωρό στην κούνια στο δωμάτιό του και θα μετακομίσω κι εγώ μαζί δίπλα.Στρώμα εννοείται ότι πήραμε για το πορτ μπεμπέ. Τώρα με τις κουβέρτες έχω καταμπερδευτεί κι εγώ, γιατί ακόμα δεν έχω μιλήσει με την παιδίατρο, αλλά με τα διάφορα που διαβάζω έχω δει ότι είναι επικίνδυνες. Άλλους γονείς που γέννησαν χειμώνα βέβαια, έχω ακούσει να μου λένε ότι επειδή δεν μετακινιόταν το μωρό, παρέμενε σκεπασμένο με κουβέρτα και σεντόνι οπότε δεν είχαν πάρει υπνόσακο για τους πρώτους μήνες, πήραν για μεγαλύτερο κατευθείαν. 

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχω διαβασει το αυγο που ξαπλωνουν σαν σε φωλιτσα δ ειναι επιβαρυντικο,δ μιλαμε για 8ωρο υπνο

Τουλ εμενα τα δικα μου ετσι κουλουριασμενα κοιμοντουσαν

Συμφωνω με κρακενακι οτι δ μου αρεσε ποιοτικα το καμ.κ οτι η κορη μου λογω υψους δ βολευτηκε στο αυγο,παιρνωντας ενα 0-25που κοιτουσε πισω ηταν πιο ανετα

Το τρικυκλο το λιωσαμε,λιγο σεπτεμβρη μολις χρονισε κ απο τοτε μεχρι κ φετος που εκλεισε τα 3κ εχει καλο καιρο

Τωρα την ανοιξη θα βαλω τον μικρο

Εφοσον πηρες το 3σε1 εσπερος κρατα το πορτ για μεσα στο σπιτι κ το αυγο για τις βολτες,ειδικα εφοσον πηγαινετε με το αμαξι

Εχει καποια λογικη να βγεις με το πορτ αν ξερεις οτι θα λειπεις ολη μερα απο το σπιτι για να κοιμηθει πιο ανετα το μωρο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις ήδη μαμάδες, που έχουν δοκιμάσει και ξέρουν, πορτ μπεμπέ πεταμένα λεφτά (και για πόλη και για επαρχία) και αυγό κατ' εμέ εντελώς υποτυπώδες για κάθισμα αυτοκινήτου (εκτός ορισμένων, π.χ maxi cosi, κι αυτά για ελάχιστους μήνες δεδομένης της ανάπτυξης που έχουν τα μωράκια που θηλάζουν τουλάχιστον). 

 

Η μόνη αγορά, όχι που αξίζει να δώσεις τα χρήματα, αλλά που αξίζει τα χρήματά της όπως κοστολογείται αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι το κάθισμα αυτοκινήτου. Προφανώς και το πού θα κοιμάται το παιδί αξίζει τα χρήματα που θα δώσεις, αλλά με πορτ μπεμπέ δεν πιάνουν τόπο δυστυχώς. Κάθισμα αυτοκινήτου καλό είναι αυτό που μένει στο αμάξι και είναι προδιαγραφών και τεσταρισμένο από διεθνείς πιστοποιήσεις (πληροφορίες στο carseat.se) και γι' αυτό κοστίζει και πολύ παραπάνω. 

Εμείς είχαμε το chicco simplicity, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και θα το έχει κι ο δεύτερος μπόμπιρας τώρα, πήραμε κι ένα χουχουλιάρικο στρωματάκι για μέσα κι έγινε τέλειο για ολιγόωρους ύπνους σε βόλτες από νεογέννητο μιας κι έχει πλήρη κλίση (υπάρχουν πολλά ακόμη), αλλά το πιο σημαντικό ήταν ότι το βάζω-βγάζω άνετα μόνη μου στο αμάξι, το κλείνω με ένα χέρι σε σχήμα τετράγωνο (και δεν σπάει όπως τα σπαστά), έχει γερές αναρτήσεις, τεράστιο καλάθι από κάτω και δεν είναι ογκώδες. Άλλα καρότσια που θα πρότεινα νομίζω είναι της maclaren. Από inglesina και peg perego που έχω πάλι προσωπική εμπειρία, θα έλεγα προς αποφυγήν για κάποια μαμά που θέλει να κινείται μόνη της και ανεξάρτητα σε βόλτες με το μωρό και με αμάξι. Ούτε άδεια δεν σπρώχνονται, πόσο μάλλον να κλείσεις και να ανεβάσεις σε πορτ παγκάζ. Επίσης, σε στενά πεζοδρόμια κάνεις ένα σωρό μανούβρες, συνήθως αναγκάζεσαι να κατεβείς στο δρόμο. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα καροτσι τυπου μπαστουνι που κοιταει κ αππ τις δυο πλευρες,αλλα δ ξερω καθολου πως ειναι κατασκευαστικα η σαν υψος,το εχω δει απλα σε διαφημιση

Baby jogger vue lite

Εμεις θελαμε να ειναι λιγο ψηλο να το πηγαινει βολτα κ ο μπαμπας χωρις να ποναει η μεση του

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Υπαρχει ενα καροτσι τυπου μπαστουνι που κοιταει κ αππ τις δυο πλευρες,αλλα δ ξερω καθολου πως ειναι κατασκευαστικα η σαν υψος,το εχω δει απλα σε διαφημιση

Baby jogger vue lite

Εμεις θελαμε να ειναι λιγο ψηλο να το πηγαινει βολτα κ ο μπαμπας χωρις να ποναει η μεση του

Τα baby jogger είναι για μένα απο τα καλύτερα καροτσια. Το είχα ψάξει πάρα πολύ πριν αγοράσω, λόγω ιδιοτροπίας, κ είχα καταλήξει σε αυτό μετά από πολύ μελέτη. Τελικά, λόγω πολύ μικρού ασανσέρ κ επειδή μας δάνεισαν το αυγό, πήραμε το chicco simplicity, το οποίο δεν είναι καθόλου κακό για τα λεφτά του. Στο αυγό η δική μου χωραγε μέχρι 10 μηνών άνετα αλλά δε μου φαινόταν καθόλου ασφαλές κ γενικά δε θα το συνιστούσα. Στο μόνο που βολεύει είναι αν έχει κοιμηθεί το μωρό οτι δε χρειάζεται να το ξεκουνας. Όταν αγοράσαμε καινούριο, πήραμε της joie από 0 έως 25 κιλα, το οποίο είναι rear-facing μέχρι τα 18 κιλά γιατί είναι πιο ασφαλές να κοιτάζουν προς τα πισω. Τότε συνειδητοποίησα σε τι κάθισμα μετέφερα το παιδί μου τόσο καιρό. Το πορτ μπεμπέ, αν δεν έχεις πρβλ χώρου στο υπνοδωμάτιο, είναι άχρηστο, οπότε εγώ τώρα αν έπρεπε να ξαναδιαλεξω θα αγόραζα ένα απλό καρότσι χωρίς πολλά μπλιμπλικια κ ένα καλό κάθισμα αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Kι εμείς το joie stages, εξίσου ευχαριστημένη με τις κοπέλες, οπίσθια φορά μέχρι 18 κ. (αν κ πλέον αυτό μετράται με το ύψος και το isize), αλλά στο περίπου αυτό σημαίνει ότι σε οπίσθια φορά σε βγάζει πάνω κάτω ως τα 4 και σε εμπρόσθια ως 7 ετών (χωρίς το isofix, με isofix είναι ως 4 απ' όσο ξέρω). 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 26/11/2017 at 8:22 ΠΜ, Josephine είπε:

 

Τελικα ημουν αναμεσα στο zibos facile 3in1 που το βρηκα σε φοβερη τιμη στα 300€ αλλα οταν κουμπωνε ειτε το καθισμα ειτε η καλαθουνα κουνιούνται πολυ πανω στο σκελετοί κ φοβηθηκα να το αγορασω...παντως πιστη αντιγραφη του peg perego book 51 στο οποιο τελικα κ κατεληξα μιας κ χωραει αερας στο πορτ παγκαζ κ εχει ολα οσα θα ηθελα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...