Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προτασεις για καροτσι τυπου μπαστουνι


Recommended Posts

:PΚαλημερα σας! Θα ηθελα παρακαλω την γνωμη σας.. Η μικρη μου είναι 11 μηνων και 9 κιλα κ χρειαζομαστε πλεον ένα καροτσι ελαφρυ (τυπου μαπστουνι) για τις βολτες μας! Με μια γρηγορη αναζητηση στο site ειδα πως το maclaren υπερισχυει στις προτιμησεις των μαμαδων αλλα ρε κοριτσια είναι πανακριβο κ σκεφτομαι εάν αξιζει από την αποψη ότι μεχρι ποσο χρονων θα καθεται στο καροτσι η μικρη και μεχρι ποσα κιλα ειναι?ειναι κ υπερκινητικη η δικια μου…. Η ξαδερφη μου εχει ένα από τα mothercare κ μου ειπε πως είναι σκυλι και πολύ οικονομικο (50-60 ευρω εάν θυμαμαι καλα)… ξερετε κατι γι αυτό?? Ειδα στο site της chicco το ct 0.5 evolution και το lite way top τα οποια μου φαινονται ενδιαφεροντα αλλα δεν λεει μεχρι ποσα κιλα?? Άλλες προτασεις???
Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω το Quinny Zapp το οποίο μαζεύει και μπαίνει σε τσάντα αλλά δεν είναι μπαστούνι. Είναι πολύ ελαφρύ, με τρεις ρόδες, στρίβει πανέυκολα και γενικά μας έχει βολέψει πάρα πολύ.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ πάνε πάρε ένα φθηνό! Και από τα mothercare ή και από τα jumbo που πήρα εγώ ένα απλό 50 ευρώ. Βασικά έχω ένα μονίμως στο αυτοκίνητο (Chicco) και το απλό το έχω στο σπίτι για τις δύσκολες ώρες της γκρίνιας! Το έχουμε καταβολευτεί, είναι και πανάλαφρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήραμε το maclaren mod μέσω internet σε πολύ καλύτερη τιμή απο τα εδώ καταστήματα το έχουμε απο 8 μηνών περίπου και ακόμα είναι ενεργό φουλ(το λατρεύει ο μικρός)...είναι παναλαφρο(5.5 κιλά) και πολύ μαζεμένο...ρίξε μια ματιά στο mothercare στο Ταύρο που βάζει προσφορες κατα καιρόυς!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγορασα το Inglessina το καλοκαιρινό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Μάλιστα το πήρα μεταχειρισμένο ελαφρώς από μία κοπέλα εδώ και μου έχει βγει πάρα πολύ καλό! Εχει και θέση ανάκλισης αν τύχει και κοιμηθεί, που σε εμάς έχει τύχει κανά 2 φορές. Αυτά τα φτηνά από τα τζάμπο δεν είχαν θέση ανάκλισης και γενικά δεν με είχαν ενθουσιάσει, σε αντίθεση με άλλους γονείς που λένε ότι τα έχουν βολευτεί μια χαρά. Τι να πω, είναι και γούστα αυτά...

Α, να σου πω ότι για τα maclaren μου είπε μία φίλη ότι έχουν βγει ψιλοελαττωματικά (κάτι για ένα κλιπάκι που σπάει, δεν θυμάμαι ακριβώς). Πάντως το ingessina είναι μία καλή - όχι και η φθηνότερη, αλλά πολύ καλή επιλογή!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα ελαφρά καρότσια από αλουμίνιο συνήθως, που διπλώνουν πολύ εύκολα σαν μπαστούνια γίνονται και δεν πιάνουν χώρο. Αλλά αν και λένε πως δεν κάνουν για νεογέννητα, το δικό μου πέφτει εντελώς η πλάτη και βάζω τη μικρή άνετα εκεί από 40 ημερών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα. εγω εχω το lite way top της chicco και το εχω καταβολευτει. τοσο που το διαφημιζω θα νομιζουν οτι παιρνω ποσοστα. εμεις βεβαια το εχουμε απο την αρχη αφου ειναι 0+. ειναι ελαφρυ 6,7κιλα περιπου, μικρο, μαζεμενο και φτηνο (135ε μαζι με τελειο ποδοσακο). και τελευταια βλεπω να πολυκυκλοφορει. το συστηνω ανεπιφυλακτα αν και εσεις πια μπορειτε να χρησιμοποιησετε και τα πιο απλα καροτσια, αυτα με τα 50-60ε οπως πχ το chicco caddy

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα ελαφρά καρότσια από αλουμίνιο συνήθως, που διπλώνουν πολύ εύκολα σαν μπαστούνια γίνονται και δεν πιάνουν χώρο. Αλλά αν και λένε πως δεν κάνουν για νεογέννητα, το δικό μου πέφτει εντελώς η πλάτη και βάζω τη μικρή άνετα εκεί από 40 ημερών.

 

 

αααααααααα τα έχω δει !!!!!! και αυτα είναι μονο καλοκαιρινα ή τα χρησιμοποιω και χειμώνα?? (δηλαδή έχουν ποδοσακο?)

 

επίσης αυτα του jumbo είναι καλά??? τα έχει με 39,90 (χθές το είδα)

 

και έχει και κανονικά καροτσια με 100 ευρώ....ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια έχουν και ποδόσακο, αλλά εγώ προσωπικά δεν έψαξα γιατί έχω κι άλλο καρότσι. Πάντως πρέπει να πω πως αυτό που ήταν και φτηνό και το πήρα από τζάμπο με βόλεψε πολύ περισσότερο από το "καλό" και πανάκριβο της chicco που πήρα από τα Λητώ. Ο λόγος είναι πως είναι πολύ ελαφρύ και μπορούσα άνετα μετά από την καισαρική να το διπλώνω και να το βάζω στο πορτ μπαγκαζ μόνη μου, ενώ το άλλο που είναι 17 κιλά με τίποτα!!!

Η απόφαση είναι δική σας βέβαια, αλλά εγώ αν το ξανάκανα από την αρχή δεν θα έδινα ένα κάρο λεφτά και θα έπαιρνα σίγουρα κάποιο ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες εξηγήστε μου τι σημαίνει καρότσι μπαστούνι???? Κοιτάω προσεχώς και εγώ για τον μπεμπάκο μου!!!

Είναι τα ελαφρυά καροτσάκια και συνήθως για μεγαλύτερα μωράκια..για ποδόσακο δεν ξέρω ειναι το 2ο καρότσι μας και μιάς και ο μικρός ήταν μεγαλούτσικος δεν το έψαξα...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

:PΚαλημερα σας! Θα ηθελα παρακαλω την γνωμη σας.. Η μικρη μου είναι 11 μηνων και 9 κιλα κ χρειαζομαστε πλεον ένα καροτσι ελαφρυ (τυπου μαπστουνι) για τις βολτες μας! Με μια γρηγορη αναζητηση στο site ειδα πως το maclaren υπερισχυει στις προτιμησεις των μαμαδων αλλα ρε κοριτσια είναι πανακριβο κ σκεφτομαι εάν αξιζει από την αποψη ότι μεχρι ποσο χρονων θα καθεται στο καροτσι η μικρη και μεχρι ποσα κιλα ειναι?ειναι κ υπερκινητικη η δικια μου…. Η ξαδερφη μου εχει ένα από τα mothercare κ μου ειπε πως είναι σκυλι και πολύ οικονομικο (50-60 ευρω εάν θυμαμαι καλα)… ξερετε κατι γι αυτό?? Ειδα στο site της chicco το ct 0.5 evolution και το lite way top τα οποια μου φαινονται ενδιαφεροντα αλλα δεν λεει μεχρι ποσα κιλα?? Άλλες προτασεις???

Η ξαδέλφη σου έχει δίκαιο. Ο μεγάλος μου γιος χάλασε 3 μπαστουνάκια εκ των οποίων και chicco. Το μόνο που άντεξε τις κακουχίες είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικά ξόδεψα δεκάδες ώρες πριν επιλέξω ως 2ο καρότσι ένα τύπου μπαστούνι.

 

πρωταρχικό κριτήριο η ευκολία μεταφοράς (μικρό βάρος και όγκο). οι επιλογές ξεκινούν από τα 5 περίπου κιλά και είναι παρά πολλές.

 

στη συνέχεια για να μειώσω τις επιλογές, εδώ χρειάστηκε το ψάξιμο, αφαίρεσα όσα καρότσια δεν είναι επώνυμων εταιρειών (φυσικά υπάρχουν καρότσια σοβαρών κατασκευαστών που δεν έρχονται στην Ελλάδα), όσα ήταν πάνω από 6,5 κιλά βάρος (τιμή κατασκευαστή γιατί η πραγματική είναι πάνω από μισό κιλό παραπάνω) και όσα ήταν ογκώδη και δύσκολα να μεταφέρονται ακόμα και μέσα στο αυτοκίνητο στο χώρο των επιβατών.

 

τελικά κατέληξα μεταξύ των ελαφριών καροτσιών της maclaren και της silver cross. στο διαδίκτυο βέβαια είχα διαβάσει και αρνητικές κριτικές από ιδιώτες αλλά δεν υπήρχε εναλλακτική λύση. έτσι , κατέληξα σε πολυκατάστημα βρεφικών επιτόπια δοκιμή στο άνοιγμα-κλείσιμο και τελος πάντων αποφασίσαμε και αγοράσαμε ένα. όταν άνοιγα τη συσκευασία διάβασα το ''made in china'' ενώ ακόμα ηχούσαν τα λόγια της πωλήτριας ''είναι αγγλικό''. οπώτε, επεστράφη το συντομότερο δυνατό.

 

μου είχε διαφύγει όμως η peg perego. ψάχνοντας για αυτή, διαπίστωσα ότι τα καρότσια της είναι ιταλικά και διαθέτει μεγάλο εύρος προιόντων.

 

εν κατακλείδι, το νέο αφιχθέν pliko mini από την peramax την εταιρεία που τα εισάγει στην Ελλάδα και μετά από επιτόπια δοκιμή βρίσκεται πλέον στο αυτοκίνητο μας.

το βάρος του είναι 6.2 κιλά ενώ η εταιρεία δηλώνει 5,5 (ίσως εννοεί χωρίς ρόδες, κτλ).

 

αν και το πρώτο που κοιτάμε σε τέτοια καρότσια είναι το βάρος, παραλείπουμε να ελέγξουμε το μηχανισμό ανοίγματος- κλεισίματος, τις ρυθμίσεις του καθίσματος, την ποιότητα κατασκευής και μια και ζούμε σε ηλιόλουστη χώρα πόσο προστατεύει το καρότσι από τον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το maclaren quest το εχω απο τοτε που ηταν 6 μηνων και το χρησιμοποιω καθημερινα και τωρα που ειναι 3 ετων. Κανουμε μεγαλες αποστασεις, το φορτωνω με ψωνια και δεν εχει παθει τιποτα:D Ασε που ειναι σαν καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά ξόδεψα δεκάδες ώρες πριν επιλέξω ως 2ο καρότσι ένα τύπου μπαστούνι.

 

πρωταρχικό κριτήριο η ευκολία μεταφοράς (μικρό βάρος και όγκο). οι επιλογές ξεκινούν από τα 5 περίπου κιλά και είναι παρά πολλές.

 

στη συνέχεια για να μειώσω τις επιλογές, εδώ χρειάστηκε το ψάξιμο, αφαίρεσα όσα καρότσια δεν είναι επώνυμων εταιρειών (φυσικά υπάρχουν καρότσια σοβαρών κατασκευαστών που δεν έρχονται στην Ελλάδα), όσα ήταν πάνω από 6,5 κιλά βάρος (τιμή κατασκευαστή γιατί η πραγματική είναι πάνω από μισό κιλό παραπάνω) και όσα ήταν ογκώδη και δύσκολα να μεταφέρονται ακόμα και μέσα στο αυτοκίνητο στο χώρο των επιβατών.

 

τελικά κατέληξα μεταξύ των ελαφριών καροτσιών της maclaren και της silver cross. στο διαδίκτυο βέβαια είχα διαβάσει και αρνητικές κριτικές από ιδιώτες αλλά δεν υπήρχε εναλλακτική λύση. έτσι , κατέληξα σε πολυκατάστημα βρεφικών επιτόπια δοκιμή στο άνοιγμα-κλείσιμο και τελος πάντων αποφασίσαμε και αγοράσαμε ένα. όταν άνοιγα τη συσκευασία διάβασα το ''made in china'' ενώ ακόμα ηχούσαν τα λόγια της πωλήτριας ''είναι αγγλικό''. οπώτε, επεστράφη το συντομότερο δυνατό.

 

μου είχε διαφύγει όμως η peg perego. ψάχνοντας για αυτή, διαπίστωσα ότι τα καρότσια της είναι ιταλικά και διαθέτει μεγάλο εύρος προιόντων.

 

εν κατακλείδι, το νέο αφιχθέν pliko mini από την peramax την εταιρεία που τα εισάγει στην Ελλάδα και μετά από επιτόπια δοκιμή βρίσκεται πλέον στο αυτοκίνητο μας.

το βάρος του είναι 6.2 κιλά ενώ η εταιρεία δηλώνει 5,5 (ίσως εννοεί χωρίς ρόδες, κτλ).

 

αν και το πρώτο που κοιτάμε σε τέτοια καρότσια είναι το βάρος, παραλείπουμε να ελέγξουμε το μηχανισμό ανοίγματος- κλεισίματος, τις ρυθμίσεις του καθίσματος, την ποιότητα κατασκευής και μια και ζούμε σε ηλιόλουστη χώρα πόσο προστατεύει το καρότσι από τον ήλιο.

 

Σε παρακαλω μπορεις να μου πεις ποσο κοστιζει το pliko mini??

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε της bebe confort το mila.

ζυγιζει 6 κιλα, ειναι απο τα μικροτερα που βρηκαμε, ευκολο ανοιγμα, κλεισιμο, κ στην οδηγηση.κανει απο 3μηνων ξαπλωνει εντελως, εχει πολυ καλη στηριξη στην πλατη(κατι που στα mothercare δεν ειχε κ γι αυτο δεν το πηρα)εχει κ ποδοσκο αν θελεις εχτρα(εγω δεν πηρα)κ στοιχιζει 169Ε.

κ μια συμβουλη για οικονομια.τωρα μιας κ ερχονται γιορτες ολο κ κανα δωρακι θα μαζεψει το νινι σου. εκμεταλευσου το! αν ειναι ρουχαλακια που σιγουρα θα εχεις... κ ειναι απο μαγαζι που εχει κ ειδη μπεμπε αλλαξε τα ρουχα παρε καροτσακι κ πληρωσε την διαφορα συμφερει!εγω ετσι πηρα το καρεκλακι chicco polymagic απο αλλαγες στα prenatal. κ το καροτσι απο αλλαγες στην βαφτιση απο lapin house!!!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το maclaren xt για να μην αλλαζω χειμερινα και θερινα καροτσια και το χρησιμοποιησαμε σχεδον αμεσως και πιστευω θα το χρησιμοποιησουμε αρκετα-μεχρι η μικρη να μπορει να περπατα μονη της ανετα και να μην κουραζεται...ποτε γινεται αυτο,γυρω στα 2,5-3???Ειναι πολυ ελαφρυ.

Αν ομως ειχα παρει πιο βαρυ καροτσι σιγουρα θα επελεγα κατι πολυ οικονομικο κι ακομη πιο ελαφρυ απο το xt για δευτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αγαπητή Κορίνα το pliko mini το αγοράσαμε 200 ευρώ.

 

elias αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχουμε το ιδιο καροτσι (stokke)

αν ναι (μ ενδιαφερει δυο φορες η γνωμη σου:D)

επειδη ψαχνουμε κι εμεις για 2ο,πιο πολυ για το καλοκαιρι και για εκτος Αθηνων,βοηθησε με σε παρακαλω για το pliko mini

στον βασικο εξοπλισμο τι περιλαμβανει?

λεει πως εχει κλιση 150 μοιρων η πλατη και πως κανει για παιδι απο τους πρωτους μηνες ...

επειδη θα το χρησιμοποιησουμε και στο 2ο ηθελα να ξαπλωνει αρκετα για να βαλω ενα μωρο πχ...3 μηνων

ποσο ξαπλωνει η πλατη? σε ποιο καταστημα το ειδατε απο κοντα?

 

 

επισης σκεφτομαστε και τα chicco lite way και cybex..(αραγε τα 2α υπαρχουν πουθενα στη ελλαδα να τα δουμε απο κοντα?)

 

δεν ξερω αν εχει καποιος κατι απο τα 2 για να μου πει την γνωμη του...

ευχαριστω

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εγω πηρα ενα της carello με 25 ευρω. Αφου καροτσι καλο εχω, δεν υπηρχε λογος να παρω καροτσι σαν αυτο που εχω και να ξαπλωνει κλπ. Το πηρα καθαρα για βολτα στη γειτονια και στις κουνιες και μας καταβολεψε. Κυριως τη μαμα μου γιατι ειναι πολυ ελαφρυ!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη γνωμη σας για καρότσι καταλληλο για 6 μηνων μωρο. Να είναι ελαφρύ και μικρό ωστε να μπορώ να το βαζω και στο πορτπαγκάζ του αυτοκινήτο, εύκολο στο ανοιγμα-κλεισιμο και να στριβει ευκολα. Μου χαρισαν ενα MacLaren MAC3 αλλα ειναι πολύ βαρύ (πρεπει να ναι 9-10 κιλά), είναι ογκώδες και το χειρότερο η μπροστινή ρόδα (είναι με 3 ροδες) δεν στρίβει δεξια αριστερά που σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις σούζες για να στριψεις... Καλά έτσι ήταν τα καρότσια παλαιότερα? Εχει καμμια σας εμπειρία σε αυτό το καρότσι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...