Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Ακούω από πολλούς γονείς τον ίδιο προβληματισμό. Εμάς ο σύζυγος έχει και στεφανιαία.

Σχολείο εγώ τα παιδιά μου τα στέλνω για να κάνουν μάθημα. Αν το κάνουν υποτυπωδώς και δεν έχουν μαθησιακά τίποτα να κερδίσουν, δεν έχω λόγο να τα στείλω εν μέσω πανδημίας, ανεξάρτητα από το αν είμαστε επαρχιακή πόλη με ελάχιστα κρούσματα, χωρίς ανάγκη χρήσης μμμ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Lisbet είπε:

Ακούω από πολλούς γονείς τον ίδιο προβληματισμό. Εμάς ο σύζυγος έχει και στεφανιαία.

Σχολείο εγώ τα παιδιά μου τα στέλνω για να κάνουν μάθημα. Αν το κάνουν υποτυπωδώς και δεν έχουν μαθησιακά τίποτα να κερδίσουν, δεν έχω λόγο να τα στείλω εν μέσω πανδημίας, ανεξάρτητα από το αν είμαστε επαρχιακή πόλη με ελάχιστα κρούσματα, χωρίς ανάγκη χρήσης μμμ...

Με τέτοιο σοβαρό θέμα στο σπίτι είστε και απόλυτα ηθικά δικαιολογημένοι να μην το στείλεις, και στο κάτω κάτω καταθέτεις και κάποιο δικαιολογητικό αν δεν θες να σε βάλουν στο σωρό με τους άλλους (λέμε τώρα, δεν ξέρω αν κάποιος θα κακολογήσει γονιό που δεν θα στείλει το παιδί του, εγώ σίγουρα δεν θα το κάνω!). 

 

Τα σχολεία δεν ανοίγουν για μάθημα, αυτό είναι προφανές. Αν πήγαινε μέχρι τέλος Ιουνίου κάτι θα γινόταν. Αλλά θέλουν επιτηρητές για τις πανελλήνιες και δεν μπορούν να έχουν τους αναπληρωτές τον Ιούλιο. Αλλά αφού ανοίγουν για πειράματα, θα μπορούσαν κάλλιστα να πουν ότι η κάθε τάξη θα πάει από μία εβδομάδα μόνη της, για να απλωθεί σε όλο το σχολείο και να μην υπαρχει συνωστισμός στο προαύλιο, και να κάνει απλώς μια δοκιμή για μελλοντική λειτουργία του σχολείου σε τέτοιο ενδεχόμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την τραγική υποψία ότι παριστάνουμε ότι όλα θα είναι τέλεια, και θα το παριστάνουμε με οποιοδήποτε κουκούλωμα χρειαστεί μέχρι και τον Αύγουστο, μπας και έρθει κανένας ξένος τουρίστας στην χώρα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Γιατί έχω την τραγική υποψία ότι παριστάνουμε ότι όλα θα είναι τέλεια, και θα το παριστάνουμε με οποιοδήποτε κουκούλωμα χρειαστεί μέχρι και τον Αύγουστο, μπας και έρθει κανένας ξένος τουρίστας στην χώρα;

Νομίζω δεν είναι τόσο απλό. Εξαρτάται κ από τις άλλες χώρες τι αποφάσεις θα πάρουν . Στη Γερμανία για παράδειγμα δήλωσαν ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τους αφήσουν να βγουν κ τους προετρεψαν να κάνουν εσωτερικό τουρισμό. Λογικό βέβαια γιατί από οικονομικής άποψη οι τουριστικές επιχειρήσεις έχουν πάτωσει. Επίσης δεν έχει αποφασιστεί τι θα γίνει με τις πτήσεις διεθνώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Νομίζω δεν είναι τόσο απλό. Εξαρτάται κ από τις άλλες χώρες τι αποφάσεις θα πάρουν . Στη Γερμανία για παράδειγμα δήλωσαν ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τους αφήσουν να βγουν κ τους προετρεψαν να κάνουν εσωτερικό τουρισμό. Λογικό βέβαια γιατί από οικονομικής άποψη οι τουριστικές επιχειρήσεις έχουν πάτωσει. Επίσης δεν έχει αποφασιστεί τι θα γίνει με τις πτήσεις διεθνώς. 

 

Σίγουρα, αλλά λογικά θέλουμε να προσελκύσουμε τουρίστες αν μπορέσουν να έρθουν, και ήδη υπάρχει και μεγάλη κινητικότητα ως προς το κομμάτι της διαφήμισης σε αυτό. Θα ήταν λίγο περίεργο να μην αφήνουμε τα παιδιά να πάνε σχολείο και από την άλλη να παρακαλάμε τους τουρίστες να έρθουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Σίγουρα, αλλά λογικά θέλουμε να προσελκύσουμε τουρίστες αν μπορέσουν να έρθουν, και ήδη υπάρχει και μεγάλη κινητικότητα ως προς το κομμάτι της διαφήμισης σε αυτό. Θα ήταν λίγο περίεργο να μην αφήνουμε τα παιδιά να πάνε σχολείο και από την άλλη να παρακαλάμε τους τουρίστες να έρθουν.

Φυσικά. Κ φυσικά εξαρτάται από που θα έρθουν. Κάτι πρέπει να γίνει με τον έλεγχο των ταξιδιωτών. Παρακολουθώ κ εγώ γιατί όπως σου είπα έχω εισητηρια σε εκκρεμότητα κ φοβάμαι μην κάνει κανένα μπαμ η aegian. Εχουν τεράστια χασούρα οι αεροπορικές κ κάνουν σχέδια για την ανακατάταξη των καθισμάτων κ πολλά άλλα. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Φυσικά. Κ φυσικά εξαρτάται από που θα έρθουν. Κάτι πρέπει να γίνει με τον έλεγχο των ταξιδιωτών. Παρακολουθώ κ εγώ γιατί όπως σου είπα έχω εισητηρια σε εκκρεμότητα κ φοβάμαι μην κάνει κανένα μπαμ η aegian. Εχουν τεράστια χασούρα οι αεροπορικές κ κάνουν σχέδια για την ανακατάταξη των καθισμάτων κ πολλά άλλα. 

Αν θες να διαβάσεις, λίγο παραπάνω έχω παραθέσει ένα τίτλο άρθρου γιατί η έγκριση του link θα αργούσε  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Σίγουρα, αλλά λογικά θέλουμε να προσελκύσουμε τουρίστες αν μπορέσουν να έρθουν, και ήδη υπάρχει και μεγάλη κινητικότητα ως προς το κομμάτι της διαφήμισης σε αυτό. Θα ήταν λίγο περίεργο να μην αφήνουμε τα παιδιά να πάνε σχολείο και από την άλλη να παρακαλάμε τους τουρίστες να έρθουν.

Συγγνώμη, αλλά και με τα μέτρα που έχουν θεσπιστεί διεθνώς, ποιος τουρίστας θα έρθει να ξοδέψει τα ωραία του λεφτακια όταν δεν θα μπορεί να περάσει με την ησυχία του τις διακοπές του?? Ήδη διάβασα πήραν πίσω τα μέτρα για υποχρεωτικη μάσκα σε χώρους εκτός νοσοκομείων, ταξί και ΜΜΜ και έγινε προαιρετικο το φορεμα. Μα είναι δυνατόν να πάω κομμωτήριο πχ και να φοράω μάσκα? Καταρχάς θα μπλέκεται η χτένα στα κορδόνια. Η θα με χτενίσει/κουρεψει ο άλλος με τα γάντια??? Θα με ξεμαλλιασει. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν βιάστηκα να κλείσω ραντεβού γιατί ήμουν σίγουρη πως σύντομα θα το αναιρουσαν. Για να επανέλθω στο θέμα των διακοπών... Θα έρθει ο άλλος δηλαδή να χαλάσει 1000-2000€ και να μην μπορεί να πάει ούτε στην ταβέρνα ούτε για καφέ??? Απλά θα πάνε όλες οι επιχειρήσεις απάτες και θα βάλουν λουκέτο οι περισσότερες.

Just now, Lisbet είπε:

Ακούω από πολλούς γονείς τον ίδιο προβληματισμό. Εμάς ο σύζυγος έχει και στεφανιαία.

Σχολείο εγώ τα παιδιά μου τα στέλνω για να κάνουν μάθημα. Αν το κάνουν υποτυπωδώς και δεν έχουν μαθησιακά τίποτα να κερδίσουν, δεν έχω λόγο να τα στείλω εν μέσω πανδημίας, ανεξάρτητα από το αν είμαστε επαρχιακή πόλη με ελάχιστα κρούσματα, χωρίς ανάγκη χρήσης μμμ...

Εσείς έχετε κάθε δικαιολογία να μην στείλετε τα παιδιά σχολείο!!! Ούτως ή άλλως είναι για 10 μέρες ουσιαστικά, οπότε σιγά τις ελλείψεις... Από Σεπτέμβριο όμως τι θα κάνετε??? Βέβαια μέχρι τότε όλο και κάποιο φάρμακο θα έχουν ρίξει στην αγορά και θα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Το πήραν πίσω με τις μάσκες; ειδα οτι θα διευκιρινιςουν το απογευμα. αλλά ποσα θυματα έψαχναν κ αγόραζαν αυτες τις μερες; στο τσακ ημουν κ εγω να παρω περισσοτερες, τωρα θα περιμενψ. 

 

@ΑΡΓΚ εχω κ εγω μια υποψια οτι θα ειμαστε ολοι μας σε ημικαραντινα για να κυκλοφορουν τουρίστες. σε τουριστικό μερος ζω, ξερω τι θα συμβει σε οσους ζουν απ αυτο αλλα κ γενικα στος υποδομες κ τις συγκοινωνίες κ τελικα την ποιοτγτα ζωης ολων μας απο την καταστροφη της σαιζον, αλλα πραγματικα δεν μ αρεσει η λογικη οτι ο Έλληνας θα φοβαται να βγει απ το σπίτι για να ερθουν τουρίστες. κ γενικα δν μ αρεσει η λογικη να αντιμετψπιΟυμε τις τουριστικές περιοχές σαν θεματικά πάρκα ή σαν αποικίες. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Θα ήταν λίγο περίεργο να μην αφήνουμε τα παιδιά να πάνε σχολείο και από την άλλη να παρακαλάμε τους τουρίστες να έρθουν.

τα παιδιά δεν πάνε σχολείο γιατί δεν μπορούν να σκεφτούν έναν εναλλακτικό τροπο εισαγωγής στα παν/μια μόνο για φέτος, κ βεβαια γιατι αφελώς ελπίζουν σε τουρίστες. Λες κ οι αλλες χωρες θα αφησουν τους δικους τους να ερθουν εδω, να μας αφηςουν λεφτα, να κολλήσουν κατι, κ να αρρωστήσουν οταν γυρισουν στη χώρα τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Συγγνώμη, αλλά και με τα μέτρα που έχουν θεσπιστεί διεθνώς, ποιος τουρίστας θα έρθει να ξοδέψει τα ωραία του λεφτακια όταν δεν θα μπορεί να περάσει με την ησυχία του τις διακοπές του?? Ήδη διάβασα πήραν πίσω τα μέτρα για υποχρεωτικη μάσκα σε χώρους εκτός νοσοκομείων, ταξί και ΜΜΜ και έγινε προαιρετικο το φορεμα. Μα είναι δυνατόν να πάω κομμωτήριο πχ και να φοράω μάσκα? Καταρχάς θα μπλέκεται η χτένα στα κορδόνια. Η θα με χτενίσει/κουρεψει ο άλλος με τα γάντια??? Θα με ξεμαλλιασει. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν βιάστηκα να κλείσω ραντεβού γιατί ήμουν σίγουρη πως σύντομα θα το αναιρουσαν. Για να επανέλθω στο θέμα των διακοπών... Θα έρθει ο άλλος δηλαδή να χαλάσει 1000-2000€ και να μην μπορεί να πάει ούτε στην ταβέρνα ούτε για καφέ??? Απλά θα πάνε όλες οι επιχειρήσεις απάτες και θα βάλουν λουκέτο οι περισσότερες.

Εσείς έχετε κάθε δικαιολογία να μην στείλετε τα παιδιά σχολείο!!! Ούτως ή άλλως είναι για 10 μέρες ουσιαστικά, οπότε σιγά τις ελλείψεις... Από Σεπτέμβριο όμως τι θα κάνετε??? Βέβαια μέχρι τότε όλο και κάποιο φάρμακο θα έχουν ρίξει στην αγορά και θα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα...

 

Από Σεπτέμβριο βλέπουμε...εγώ θέλω να πάνε σχολείο, αλλά να κάνουν μάθημα, όχι να κοροϊδεύουν. Δε μπορώ να σκεφτώ μακροπρόθεσμα, ούτε καν για την επόμενη εβδομάδα. Βλέποντας και κάνοντας το πάμε. 

 

Από τουρίστες στην περιοχή μου μόνο από τα Βαλκάνια έχουμε να περιμένουμε. Από ό,τι έμαθα αυτοί δεν ακύρωσαν κρατήσεις Μαΐου πχ, τις μετέφεραν για Ιούλιο. Στη Γερμανία διάβασα πως βγήκε οδηγία για να μη γίνουν διακοπές εκτός συνόρων. Οι υπόλοιποι άραγε θα μπουν στη διαδικασία, με αυτές τις συνθήκες; Χλωμό το βλέπω. Εγώ σίγουρα δε θα ξεκινούσα, στη θέση τους. 

Δεν ξέρω με τον εσωτερικό τουρισμό τι μπορεί να γίνει, αν κάνουν τίποτα τρελές προσφορές. Λογικά ο κόσμος θα φοβηθεί να ξοδέψει. Πάντως, ειδικά φέτος, σε μεγάλο ξενοδοχείο-συγκρότημα, δε θα πήγαινα  που να με πλήρωνες. 

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Από Σεπτέμβριο βλέπουμε...εγώ θέλω να πάνε σχολείο, αλλά να κάνουν μάθημα, όχι να κοροϊδεύουν. Δε μπορώ να σκεφτώ μακροπρόθεσμα, ούτε καν για την επόμενη εβδομάδα. Βλέποντας και κάνοντας το πάμε. 

 

Από τουρίστες στην περιοχή μου μόνο από τα Βαλκάνια έχουμε να περιμένουμε. Από ό,τι έμαθα αυτοί δεν ακύρωσαν κρατήσεις Μαΐου πχ, τις μετέφεραν για Ιούλιο. Στη Γερμανία διάβασα πως βγήκε οδηγία για να μη γίνουν διακοπές εκτός συνόρων. Οι υπόλοιποι άραγε θα μπουν στη διαδικασία, με αυτές τις συνθήκες; Χλωμό το βλέπω. Εγώ σίγουρα δε θα ξεκινούσα, στη θέση τους. 

Δεν ξέρω με τον εσωτερικό τουρισμό τι μπορεί να γίνει, αν κάνουν τίποτα τρελές προσφορές. Λογικά ο κόσμος θα φοβηθεί να ξοδέψει. Πάντως, ειδικά φέτος, σε μεγάλο ξενοδοχείο-συγκρότημα, δε θα πήγαινα  που να με πλήρωνες. 

Γτ σε μικρό που δ υπάρχουν κ πολλοί χώροι; 

Γενικα το θέμα μπάζει από παντου

Πως θα πάρεις το καράβι; το αεροπλανο; 

Ποσο θα ελέγχουν τους τουρίστες από τα Βαλκάνια που έρχονται κ οδικως; 

Πώς δ θα ανεβάσουν τις τιμές στην εστίαση αφού θα έχουν τους μίσους πελάτες με βάση τις αποστάσεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Το πήραν πίσω με τις μάσκες; ειδα οτι θα διευκιρινιςουν το απογευμα. αλλά ποσα θυματα έψαχναν κ αγόραζαν αυτες τις μερες; στο τσακ ημουν κ εγω να παρω περισσοτερες, τωρα θα περιμενψ

Τώρα το διάβασα κι εγώ! Ισχυρή σύσταση για το κοινό, υποχρεωτική για τους εργαζόμενους. Θα το αναλυσουν το απόγευμα! 

Link to comment
Share on other sites

Μας ήρθε από την τοπική ένωση γονέων ενημέρωση με διάφορα μέτρα, όπως το ένα άτομο ανά 7 τμ σε αίθουσα σχολείου ή φροντιστηρίου. Άρα ο εκπαιδευτικός και 3-4 μαθητές ανά τάξη; Κοροϊδευόμαστε; 

Link to comment
Share on other sites

Πάμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα... 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μας ήρθε από την τοπική ένωση γονέων ενημέρωση με διάφορα μέτρα, όπως το ένα άτομο ανά 7 τμ σε αίθουσα σχολείου ή φροντιστηρίου. Άρα ο εκπαιδευτικός και 3-4 μαθητές ανά τάξη; Κοροϊδευόμαστε; 

Είναι μαλλον άλλα μαθηματικά που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε. Όντως η οδηγία αυτό λέει, το είδα σήμερα. ασχολιαστο επιςης οτι σε χωρους μη πολύωρης παρουσίας ισχυουν τα 15τετρ αλλα στα σχολεια τα 7. Που δεν είναι ούτε 7 ειδικά στα φροντιστήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πάμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα... 

Είναι μαλλον άλλα μαθηματικά που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε. Όντως η οδηγία αυτό λέει, το είδα σήμερα. ασχολιαστο επιςης οτι σε χωρους μη πολύωρης παρουσίας ισχυουν τα 15τετρ αλλα στα σχολεια τα 7. Που δεν είναι ούτε 7 ειδικά στα φροντιστήρια. 

Tα περισσότερα φροντιστήρια έχουν αίθουσες όπου κάθονται 6-7 μαθητές γύρω από το τραπέζι με τον καθηγητή. Να είναι 3x3 στην καλύτερη περίπτωση. Αρα εκεί τους λέει ουσιαστικά να κλείσουν; Τώρα για σχολείο, άντε και σπάμε ένα τμήμα με 22 παιδιά σε 2 τμήματα. 11 παιδιά και ο εκπαιδευτικός 12 άτομα, άρα 12x7 = 84 τμ. Ξέρουμε πολλές αίθουσες σχολείων 85 τετραγωνικών;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Tα περισσότερα φροντιστήρια έχουν αίθουσες όπου κάθονται 6-7 μαθητές γύρω από το τραπέζι με τον καθηγητή. Να είναι 3x3 στην καλύτερη περίπτωση. Αρα εκεί τους λέει ουσιαστικά να κλείσουν; Τώρα για σχολείο, άντε και σπάμε ένα τμήμα με 22 παιδιά σε 2 τμήματα. 11 παιδιά και ο εκπαιδευτικός 12 άτομα, άρα 12x7 = 84 τμ. Ξέρουμε πολλές αίθουσες σχολείων 85 τετραγωνικών;;; 

Εμάς οι μισές αίθουσες είναι μεγάλες κ οι μισες μικρες, αλλα κ οι μεγαλες δεν νομιζω οτι πλησιάζουν καν τα 70τετρ. κ ειμαςτε κ εξαιρεςη γιατι το μιςο σχολείο ειναι πιο παλιο κ εχει ψηλοτάβανες κ ευρύχωρες αιθουςες. Στα φροντιστηρια εδωσσν αυστηρη οδηγια για τηλεκπαίδευση οπου ειναι εφικτο, αλλα δεν εχουν ολοι πλατφόρμες κ γενικα δεν καλύπτονται οι γονεις. και τι θα κάνουμε δλδ; θα παρανομησουμε ή θα διώξουμε τα μισα παιδια; Ή θα λεμε off the record οτι ειναι καλυτερο να μεινουν σπίτι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αυτό ειδικά με τα φροντιστήρια δεν παίζει. Επίσης πρόβλημα είναι κ πως θα διεξαχθούν οι προφορικές εξετάσεις των ξένων γλωσσών. 

Οι εξετάσεις των πιστοποιητικών δλδ θα γίνουν κανονικά; Ή εξαρτάται από τον φορέα; Στην επαρχία αυτό συνεπάγεται και μετακινήσεις και ενδεχομένως διαμονή σε ξενοδοχεία, οπότε πάρα πολλοί θα τις χάσουν. 

 

Πρόβλημα υπάρχει και με τις προφορικές εξετάσεις των πανελληνίων, που γίνονται σε κάποια κεντρικά σημεία και απ. όσα ακούω, γενικά υπάρχει συνωστισμός. Αυτά βέβιαα είναι αρκετά αργότερα, ενώ τα ξενόγλωσσα είναι μέσα στον Μάιο. Μέχρι μέσα ιουνίου, ή θα είναι καλά / σταθερά τα πράγματα κ θα έχουμε συνηθίσει κάπως να προσέχουμε, και πάλι όμως πολλά θα θέλουν ειδικές ρυθμίσεις, ή θα έχει γίνει αυτό που θα απευχόμαστε και θα είναι όλες οι συζητήσεις άτοπες

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Γτ σε μικρό που δ υπάρχουν κ πολλοί χώροι; 

Γενικα το θέμα μπάζει από παντου

Πως θα πάρεις το καράβι; το αεροπλανο; 

Ποσο θα ελέγχουν τους τουρίστες από τα Βαλκάνια που έρχονται κ οδικως; 

Πώς δ θα ανεβάσουν τις τιμές στην εστίαση αφού θα έχουν τους μίσους πελάτες με βάση τις αποστάσεις; 

 

Πραγματικά δεν ξέρω...πάντως από περιέργεια μπήκα να δω τιμές σε καταλύματα που ξέρω, εκεί που έχουμε το εξοχικό. Διαφορά στος τιμές δε βλέπω.Same as it ever was

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αυτό ειδικά με τα φροντιστήρια δεν παίζει. Επίσης πρόβλημα είναι κ πως θα διεξαχθούν οι προφορικές εξετάσεις των ξένων γλωσσών. 

 Δεν το σκέφτηκα! Όντως, πώς ξεπερνιέται αυτό; Ο μεγάλος μου, κανονικά, θα έδινε lower αυτό το μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε ο ύπνος και τώρα είδα τις απαντήσεις... Ναι, είπαν πως δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα και πως απλώς πρόκειται για συσταση, το έχει ανεβάσει και το υπουργείο στη σελίδα του. Γενικά, πολλά πράγματα δεν μπορούν να λειτουργήσουν έτσι όπως έχουν δωθεί οι οδηγίες... Δεν ξέρω για τις επιφάνειες των τάξεων, αλλά θυμάμαι πως το φροντιστήριο που πήγαινα εγώ , οι πιο πολλές τάξεις ήταν τρύπες! Το ίδιο και σε άλλα... Αυτοί οι άνθρωποι δηλαδή θα βάλουν λουκέτο? Και οι εργαζόμενοι τι θα απογινουν??? Θα πούμε το ψωμί ψωμάκι και σε λίγους μήνες από τώρα θα έχουμε πολύ σοβαρότερα πράγματα από τον ιό...

Πάντως εγώ, ακόμα και να ρίξουν τις τιμές οι ξενοδόχοι κλπ, δεν θα πήγαινα κάπου πέρα από τα χωριά μας για φέτος, διότι όπως είπα και πριν το θεωρώ κοροϊδία να πάω κάπου και να μην μπορώ να πιω έναν καφέ ή να πάω σε μια ταβέρνα...  Σκεφτείτε πως μια οικογένεια με 3 παιδια και πάνω, για να πάει για έναν καφέ ή φαγητό θα πρέπει να αφήσει ένα ή περισσότερα από τα παιδιά πισω, μια πολυμελής παρέα θα πρέπει να κάτσουν ανά 4 σε άλλο τραπέζι με 1-2 μέτρα απόσταση μεταξύ τους ΚΟΚ... Κοροιδευομαστε??? Πόσοι θα βγουν έξω υπό αυτές τις συνθήκες??? Καφεδάκι στο χέρι σε πλαστικό ή στη βεράντα, ντιλιβερι ή ψησταριά στο σπιτι και μόνο έτσι... Είναι μη ρεαλιστικα όλα αυτά που συζητανε

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Πάντως εγώ, ακόμα και να ρίξουν τις τιμές οι ξενοδόχοι κλπ, δεν θα πήγαινα κάπου πέρα από τα χωριά μας για φέτος, διότι όπως είπα και πριν το θεωρώ κοροϊδία να πάω κάπου και να μην μπορώ να πιω έναν καφέ ή να πάω σε μια ταβέρνα... 

και σκέψου αν το χωριό κ το εξοχικό θέλει αεροπλάνο ή καράβι. Πηγαίνεις με ρίσκο να σου χαλάσουν οι διακοπές και να βρεθείς άρρωστος κάπου που δεν θα ξέρεις ούτε ποιον γιατρό να καλέσεις; ή να σε περιμένουν εκεί παππούδες και να φοβάσαι μην τους κολλήσεις; 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν ξέρω για τις επιφάνειες των τάξεων, αλλά θυμάμαι πως το φροντιστήριο που πήγαινα εγώ , οι πιο πολλές τάξεις ήταν τρύπες! Το ίδιο και σε άλλα... Αυτοί οι άνθρωποι δηλαδή θα βάλουν λουκέτο? Και οι εργαζόμενοι τι θα απογινουν??? Θα πούμε το ψωμί ψωμάκι και σε λίγους μήνες από τώρα θα έχουμε πολύ σοβαρότερα πράγματα από τον ιό...

προβλέπω κανένα σκηνικό τα φροντιστήρια να διπλασιάζουν τις ώρες κ να λειτουργούν πρωί-μεσημέρι-βράδυ για να είναι τα παιδιά σε μικρά γκρουπάκια, αντί να πηγαίνουν σχολείο. 

 

Με τα ξενόγλωσσα εντωμεταξύ, πώς θα ανοίξουν; οι μικρές τάξεις θα ανοίξουν μαζί με τα δημοτικά; κ στις μεσαίες που μπορεί να έχει παιδιά 6ης δημ κ πρώτης γυμν, τι θα γίνει; θα πάνε τα μισά; 

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 δίκιο έχεις! Κι εγώ δεν ψήνομαι για πουθενά φέτος. Εξοχικό και πάλι εξοχικό! Μήπως δεν το ξαναζήσαμε; Ας είναι και μια χρονιά ακόμα. Είμαι πολύ περίεργη να δω τι κίνηση θα έχει, τι κόσμος θα έρθει. Πάντως θυμάμαι το 12-13, ακόμη και πολλοί με δικά τους σπίτια, δεν είχαν έρθει σεζόν. 15 μέρες τον Αύγουστο με το ζόρι. Είχα σοκαριστεί τότε.

 

@Έσπερος στο homeschooling θα καταλήξουμε και θα γελάσω πικρά. Πριν πολλά χρόνια είχε ανοίξει μια Θεοδώρα (φαντάσου, ακόμα θυμάμαι το όνομα) ένα σχετικό θέμα, που υποστήριζε το θεσμό. Τότε είχαμε πέσει όλες, μητέρες κι εκπαιδευτικοί, να τη φάμε ζωντανή! Χαμός είχε γίνει. Πού να το φανταζόμασταν τότε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Πραγματικά δεν ξέρω...πάντως από περιέργεια μπήκα να δω τιμές σε καταλύματα που ξέρω, εκεί που έχουμε το εξοχικό. Διαφορά στος τιμές δε βλέπω.Same as it ever was

 

 Δεν το σκέφτηκα! Όντως, πώς ξεπερνιέται αυτό; Ο μεγάλος μου, κανονικά, θα έδινε lower αυτό το μήνα!

Κοίτα να δεις. Η Αμερικανική Ενωση έχει δωσει ημερομηνίες το τελευταίο  σαββατοκύριακο του Ιουνίου. Το κπγ, το

γκετε κ το βρετανικό δεν ξέρω. Το Θερβάντες έχει έχει δώσει ημερομηνίες για το Σεπτέμβρη. Το γαλλικό ινστιτούτο αναμένει να ανακοινώσει ημερομηνίες μέσα στην εβδομάδα για τέλη Ιουνίου. Πρέπει να ακολουθήσουν τις οδηγίες κ από κει κ πέρα να τις διοργανώσουν. Αυτό όμως σημαίνει περισσότερα εξεταστική κέντρα. Το θέμα είναι πως μπορείς να λάβεις προφορικά σε απόσταση κ να φοράς τόσες ώρες μάσκα. Επίσης ο συνωστισμός των εξέταστρων στα γραφεία των καθηγητών πριν την  έναρξη είναι ακόμη ένα θέμα. Και τέλος πολύ σημαντική η μετακίνηση των εξέταστων στην επαρχία. Που θα μείνουν κ που θα φάνε.

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας από το British Council περιμένουμε εμείς, για το Cambridge.

 

υγ ήδη έχω καταφύγει στο homeschooling για τον μικρό, κάνει 4 φορές την εβδομάδα γλώσσα-μαθηματικά μέσω skype. Aν τον αφήσω, μέχρι το Σεπτέμβριο θα έχει ξεχάσει μέχρι και να γράφει το όνομά του.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

@μαγιοπουλας από το British Council περιμένουμε εμείς, για το Cambridge.

Θα ρωτήσω κ θα σου πω αν μου πουν σήμερα. 

Just now, Lisbet είπε:

@μαγιοπουλας από το British Council περιμένουμε εμείς, για το Cambridge.

 

υγ ήδη έχω καταφύγει στο homeschooling για τον μικρό, κάνει 4 φορές την εβδομάδα γλώσσα-μαθηματικά μέσω skype. Aν τον αφήσω, μέχρι το Σεπτέμβριο θα έχει ξεχάσει μέχρι και να γράφει το όνομά του.

Έμαθα τα τελευταία νέα. Τις νετεθεσαν κ αυτές για τον Ιούνιο. Αναμένονται άμεσα οι ημερομηνίες. Από την εμπειρία μου θα σου πω να μην τις περίμενες το τελευταίο σκ γιατί είναι πιασμένες από την αμερικανική ένωση. Το προηγούμενο σκ παίζεται γιατί μπορεί να κατωχυρωθει από το γαλ ινστιτούτο. Εκτός κ αν τις βάλουν παράλληλα σε διαφορετικές ώρες τα γραπτά. Περίμενε λοιπόν από το δεύτερο σκ του Ιουνίου κ μετά. Εκτός κ αν αλλάξουν τα πράγματα. 

Πάντως γιατί το λες αυτό για το διαδυκτιακο μάθημα? Τουλάχιστον σε επίπεδο ιδιαίτερου πάει εξαιρετικά ακόμη κ με τα παιδιά της Πέμπτης δημοτικού 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

και σκέψου αν το χωριό κ το εξοχικό θέλει αεροπλάνο ή καράβι. Πηγαίνεις με ρίσκο να σου χαλάσουν οι διακοπές και να βρεθείς άρρωστος κάπου που δεν θα ξέρεις ούτε ποιον γιατρό να καλέσεις; ή να σε περιμένουν εκεί παππούδες και να φοβάσαι μην τους κολλήσεις; 

 

Εμάς είναι ηπειρωτικη Ελλάδα και τα 2 χωριά, οπότε δεν αγχωνομαι. Σε 3 ωρίτσες είμαι Αθήνα ότι κι αν γίνει. Με τους γονείς μου όπως έχω ξαναπεί επαφές έχουμε κανονικά, οπότε και στο χωριό να είναι δεν τίθεται θέμα. Τώρα αν τα πεθερικά μου φοβούνται ή ο άντρας μου δεν θέλει (που δεν παίζει... Ήδη κανονίζει πότε θα κατέβουμε κάτω), θα περιοριστούμε στο ένα χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...