Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

22 hours ago, anemoni1989 said:

 

 

2 hours ago, vicky86 said:

Εμεις μετά από πολλές μέρες βγηκαμε για περπάτημα. Ήταν η πρώτη φορά που έστειλα μνμ για μετακίνηση. Πριν είχαμε κάνει καμία βόλτα στην γειτονιά(πριν απαιτηθεί μνμ) . Ειχε αρκετό κόσμο, κακα τα ψεμματα

Cmes ευχαριστούμε πολύ για την ενημερωση

@sunshineσίγουρα οι συνθήκες δ ειναι ίδιες, πάντως η αδερφη μου μπήκε λιγο νωρίτερα για καισαρικη γτ την δευτερα θα είχε πολλές, κ Παρασκευή μέχρι τις 3ειχε 7.ειναι σε τετράκλινο δυο λεχωνες με τα μωρα κ απο έναν σύνοδο. Όσο περίμενε περίμεναν μόνο η μαμα μας κ ο αντρας της ο οποίος έφυγε όταν πήγε στο δωματιο. Η μαμα μου θα βγει μαζί της από το νοσοκομείο την τριτη

Δ εχουν πολλά πολλά με τις μαιες, παρά μόνο θερμομετρουν συχνά. Της είχαν δώσει μάσκα στο χειρουργειο

Η αλήθεια είναι ότι φοβάται αρκετά, είναι σε μια πόλη με αρκετά κρουσματα

Με το καλό εύχομαι και να είναι όλα καλά για μητέρα και μωρό 

 Έδω Αττική από ότι ξέρω τουλάχιστον για τα ιδιωτικά επιτρέπεται ένας σύνοδος μόνο αυστηρά σε όλη.την διαδικασία στην αίθουσα αναμονής στο επισκεπτήριο κλπ, μάλιστα στο επισκεπτήριο νομίζω.εχουν πια και χρονικό περιορισμό ακόμα και στον ένα συνοδό.

 

 

2 hours ago, ΑΡΓΚ said:
 

Οι απολύσεις δεν έχουν απαγορευτεί υποτίθεται

Νομίζω αυτη η απαγόρευση ισχύει όπως είχε ανακοίνωσει το υπουργείο ΜΌΝΟ για τις επιχειρήσεις που έχουν αναστείλει τη λειτουργία τους.

2 hours ago, CMES said:

Αν κανεις πνευμονια απο covid εχει πολυ βαρια κλινικη εικονα με μακρα περιοδο αναρρωσης

Υπάρχουν δεδομένα για το ποσοστό των ασθενών που κάνει πνευμονια κ αν είναι με υποκείμενα νοσήματα, ηλικίες κλπ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Sunshine8 είπε:

Έδω Αττική από ότι ξέρω τουλάχιστον για τα ιδιωτικά επιτρέπεται ένας σύνοδος μόνο αυστηρά σε όλη.την διαδικασία στην αίθουσα αναμονής στο επισκεπτήριο κλπ, μάλιστα στο επισκεπτήριο νομίζω.εχουν πια και χρονικό περιορισμό ακόμα και στον ένα συνοδό.

 

Από περιέργεια: έναν εννοούν εκτός του πατέρα; Αν όχι, σκέφτομαι τους καημένους τους πατεράδες που θα περιμένουν ολομόναχοι! Στις αίθουσες τοκετών άραγε επιτρέπονται οι μπαμπάδες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Από περιέργεια: έναν εννοούν εκτός του πατέρα; Αν όχι, σκέφτομαι τους καημένους τους πατεράδες που θα περιμένουν ολομόναχοι! Στις αίθουσες τοκετών άραγε επιτρέπονται οι μπαμπάδες;

τοv πατερα μοvο επιτρεπουv . Γεvvησε προσφατα στο αλεξαvδρα μια ξαδερφη μου κ οχι δεv περιμεvουv στηv αιθουσα αvαμοvης απαγορευετε περιμεvε στο αμαξι στο παρκιvγκ

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Από περιέργεια: έναν εννοούν εκτός του πατέρα; Αν όχι, σκέφτομαι τους καημένους τους πατεράδες που θα περιμένουν ολομόναχοι! Στις αίθουσες τοκετών άραγε επιτρέπονται οι μπαμπάδες;

Ο πατέρας και μόνο. Και σε κάποια Μαιευτηρια με χρονικό περιορισμό μία ώρα πρωί πχ κ μια ώρα απόγευμα..ξέρω για το Μητέρα τουλάχιστον ότι στην αίθουσα αναμονής επιτρέπεται. Εγώ έτσι και αλλιώς θα κάνω καισαρική οπότε δεν θα μπορούσε να είναι μέσα και προ μέτρων. Για φυσιολογικούς έχω την αίσθηση πάντως πως απαγορεύτηκε και αυτο.

 

Επίσης τον ενα και μονο συνοδό τον ελέγχουν για ύποπτα συμπτώματα αν τυχόν βρεθεί κάτι πχ λίγα δέκατα ή το παραμικρό υποθέτω μένεις τελείως μόνη;!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Ο πατέρας και μόνο. Και σε κάποια Μαιευτηρια με χρονικό περιορισμό μία ώρα πρωί πχ κ μια ώρα απόγευμα..ξέρω για το Μητέρα τουλάχιστον ότι στην αίθουσα αναμονής επιτρέπεται. Εγώ έτσι και αλλιώς θα κάνω καισαρική οπότε δεν θα μπορούσε να είναι μέσα και προ μέτρων. Για φυσιολογικούς έχω την αίσθηση πάντως πως απαγορεύτηκε και αυτο.

 

Επίσης τον ενα και μονο συνοδό τον ελέγχουν για ύποπτα συμπτώματα αν τυχόν βρεθεί κάτι πχ λίγα δέκατα ή το παραμικρό υποθέτω μένεις τελείως μόνη;!

 

εμας ειχε καvει τεστ το ζευγαρι πριv γεvvησει δεv ξερω αv τους ειχε βαλει μοvος του ο γιατρος η το ζητησαv απτο αλεξαvδρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A ok δεν γνωρίζω αυτό. Ακούγεται λογικό πάντως. Μήπως επειδή στο Αλεξάνδρα έχουν βρεθεί κρούσματα εδώ και καιρό; Για τα ιδιωτικά δεν έχω κάτι υπόψη. Θα ρωτήσω το γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Το in.gr αφήνει να εννοηθεί ότι σύντομα θα αρχίσουν να αίρονται περιορισμοί, με αντίστροφη σειρά απ' ο,τι ξεκίνησαν μεσες ακρες. Πρωτα θα χαλαρωσει η απαγόρευση κυκλοφοριας και θα ανοιξουν καποια καταστήματα, όχι όλα μαζί όμως αυτη τη φορα. Εμπορικά κ κεντρα διασκέδασης μαλλον οχι ακομα. Τραπεζοκαθίσματα με μεγαλυτερες αποστασεις. Ταξιδια απο Ιουνιο-Ιουλιο. Σχολεια ενδεχομενως οχι, αυτο βεβαια το θεωρω πολυ σοβαρο θεμα και ελπιζω να υπαρξει καποιο καλυτερο σεναριο. Γιατι αν εινσι με τον ωραιο καιρο του καλοκαιριού τα παιδιά να γυρνάνε ανέμελα έξω, χίλιες φορές στο σχολειο. Εκτος αν νομοθετήσουν κάτι για την παρακολούθηση φοίτησης στην εξ. αποστάσεως με παρουσιες, εργασιες που μετρούν για την προαγωγή κλπ και ετςι να καταφέρουν να μείνουν μεςα για λιγο καιρο ακομα. Ή αν μεριμνήσουν για την κυκλοφορία ασυνόδευτων παιδιών έξω και επιτηρεί η αστυνομία και βάζει πρόστιμα στους γονείς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το in.gr αφήνει να εννοηθεί ότι σύντομα θα αρχίσουν να αίρονται περιορισμοί, με αντίστροφη σειρά απ' ο,τι ξεκίνησαν μεσες ακρες. Πρωτα θα χαλαρωσει η απαγόρευση κυκλοφοριας και θα ανοιξουν καποια καταστήματα, όχι όλα μαζί όμως αυτη τη φορα. Εμπορικά κ κεντρα διασκέδασης μαλλον οχι ακομα. Τραπεζοκαθίσματα με μεγαλυτερες αποστασεις. Ταξιδια απο Ιουνιο-Ιουλιο. Σχολεια ενδεχομενως οχι, αυτο βεβαια το θεωρω πολυ σοβαρο θεμα και ελπιζω να υπαρξει καποιο καλυτερο σεναριο. Γιατι αν εινσι με τον ωραιο καιρο του καλοκαιριού τα παιδιά να γυρνάνε ανέμελα έξω, χίλιες φορές στο σχολειο. Εκτος αν νομοθετήσουν κάτι για την παρακολούθηση φοίτησης στην εξ. αποστάσεως με παρουσιες, εργασιες που μετρούν για την προαγωγή κλπ και ετςι να καταφέρουν να μείνουν μεςα για λιγο καιρο ακομα. Ή αν μεριμνήσουν για την κυκλοφορία ασυνόδευτων παιδιών έξω και επιτηρεί η αστυνομία και βάζει πρόστιμα στους γονείς. 

Καλημέρα!!! Γενικά, έχω την αίσθηση πως ο καθένας πετάει ένα σενάριο και εύχονται να επαληθευτούν!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Εγώ από 3 διαφορετικα άτομα, σε 3 διαφορετικα πόστα, έχω ακούσει 3 διαφορετικα σενάρια!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Προσωπικά εξακολουθω να πιστεύω πως θα αρθούν τα μέτρα με την ίδια σειρά με την οποία μπήκαν, αλλά είναι καθαρά δική μου πεποίθηση για το πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει όλο αυτό και δεδομένου ότι το ίδιο πλάνο ακολουθείται και στις χώρες που ξεκινάνε να επαναλειτουργούν σιγά σιγά... Πιστεύω δηλαδη πως αν είναι πετυχημένη η συνταγή, δεν θα την αλλάξουν... Κατά τα άλλα, μένει να δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Γενικά, έχω την αίσθηση πως ο καθένας πετάει ένα σενάριο και εύχονται να επαληθευτούν!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Εγώ από 3 διαφορετικα άτομα, σε 3 διαφορετικα πόστα, έχω ακούσει 3 διαφορετικα σενάρια!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Προσωπικά εξακολουθω να πιστεύω πως θα αρθούν τα μέτρα με την ίδια σειρά με την οποία μπήκαν, αλλά είναι καθαρά δική μου πεποίθηση για το πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει όλο αυτό και δεδομένου ότι το ίδιο πλάνο ακολουθείται και στις χώρες που ξεκινάνε να επαναλειτουργούν σιγά σιγά... Πιστεύω δηλαδη πως αν είναι πετυχημένη η συνταγή, δεν θα την αλλάξουν... Κατά τα άλλα, μένει να δούμε!!!

Αυτό δεν θα κυκλοφόρησε τυχαία στο συγκεκριμένο μεσο. Μάλλον ηταν μια ψυχολογικη ανάσα: καθίστε φρόνιμα τωρα, γιατι συντομα θα ειναι καλυτερα. 

 

Κι αυτο μεσες ακρες για αντίστροφη σειρα ελεγε, απλως να μην ανοιξουν ολα μαζι τα καταστγματα για να μη μαζευεται κοσμος. Τηλεργασια εννοειται παραμενει. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Υπάρχουν δεδομένα για το ποσοστό των ασθενών που κάνει πνευμονια κ αν είναι με υποκείμενα νοσήματα, ηλικίες κλπ;

Καλημερα! Το ποσοστο που κανει βαρια πνευμονια ειναι 10-15% των συνολικων κρουσματων ενω αυτοι που θα χρειαστουν διασωληνωση 5%. Φυσικα τα ποσοστα αυτα παιζουν πολυ αναλογα με το ποιοι εξεταζονται. Πρωτος παραγοντας κινδυνου ειναι η ηλικια >60 και μετα ακολουθουν το καπνισμα, η υπερταση, ο σακχαρωδης διαβητης και στη συνεχεια αλλες ανοσοκαταστολες. Εχουν δοθει συγκεκριμενα ποσοστα, πχ η υπερταση αυξανει 4,5 φορες την πιθανοτητα θανατου ενω αν ο ασθενης εχει πανω απο 1 παραγοντες κινδυνου η επικινδυνοτητα αυξανεται περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό δεν θα κυκλοφόρησε τυχαία στο συγκεκριμένο μεσο. Μάλλον ηταν μια ψυχολογικη ανάσα: καθίστε φρόνιμα τωρα, γιατι συντομα θα ειναι καλυτερα. 

 

Κι αυτο μεσες ακρες για αντίστροφη σειρα ελεγε, απλως να μην ανοιξουν ολα μαζι τα καταστγματα για να μη μαζευεται κοσμος. Τηλεργασια εννοειται παραμενει. 

Το συγκεκριμένο site προσωπικα δεν το έχω σε μεγάλη εκτίμηση τα τελευταία χρόνια... Πάντως η αίσθηση που έχω αποκομίσει και από τον κόσμο τις τελευταίες ημέρες είναι ότι δυσκολα θα μείνει μέσα, όσο ανοίγει ο καιρός... Ίσως επιχειρήσουν ένα μικρό χαλάρωμα, για να αποφύγουν ίσως ένα μεγάλο μπαμ

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Το συγκεκριμένο site προσωπικα δεν το έχω σε μεγάλη εκτίμηση τα τελευταία χρόνια... Πάντως η αίσθηση που έχω αποκομίσει και από τον κόσμο τις τελευταίες ημέρες είναι ότι δυσκολα θα μείνει μέσα, όσο ανοίγει ο καιρός... Ίσως επιχειρήσουν ένα μικρό χαλάρωμα, για να αποφύγουν ίσως ένα μεγάλο μπαμ

Ούτε εγω το έχω πλέον κ οι συζητούσα πιο πάνω κ με άλλη κοπελα. Από τη στιγμή όμως που έχει στενές σχέσεις με την κυβέρνηση, δεν θεωρω ανυπόστατο ο,τι  δημοσιεύεται εκει. το σημερινο αρθρο βεβαια τα λεει λιγο πιο διαφορετικα απο αυτα που ελεγε χθες αργα. αλλα για αρχες Μαΐου εχει σιγουρη τη σταδιακή άρση μέτρων ισως κατα περιοχες. Τουρισμο για Αυγουστο ομως. 

@CMES δηλαδη ενας καπνιστής ή ενας που εχει ρυθμίσει την πιεση του με χάπι κινδυνευει περισσοτερο απο εναν ανοσοκατεσταλμενο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ούτε εγω το έχω πλέον κ οι συζητούσα πιο πάνω κ με άλλη κοπελα. Από τη στιγμή όμως που έχει στενές σχέσεις με την κυβέρνηση, δεν θεωρω ανυπόστατο ο,τι  δημοσιεύεται εκει. το σημερινο αρθρο βεβαια τα λεει λιγο πιο διαφορετικα απο αυτα που ελεγε χθες αργα. αλλα για αρχες Μαΐου εχει σιγουρη τη σταδιακή άρση μέτρων ισως κατα περιοχες. Τουρισμο για Αυγουστο ομως. 

Κοίτα, άμα συνεχίσουν αυτά τα νούμερα, δύσκολα θα συνεχίσει η απαγόρευση... Το έχουμε ξανασυζητήσει.. Από συζητήσεις, πάντως, ακόμα και στις επιχειρήσεις έχουν αρχίσει να συζητάνε για πιθανή άρση των μέτρων σταδιακά, ανάλογα το είδος της επιχείρησης πάντα... Βέβαια, εγώ πιστεύω θα είναι σημαντικα τα αποτελέσματα που θα έχουν οι χώρες που θα άρουν την απαγόρευση την εβδομάδα αυτή... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δηλαδη ενας καπνιστής ή ενας που εχει ρυθμίσει την πιεση του με χάπι κινδυνευει περισσοτερο απο εναν ανοσοκατεσταλμενο;

Θα το θεσω αντιστροφα, στον αριθμο των νςκεων συμπεριλαμβανονται περισσοτερα ατομα με ρυθμισμενη υπερταση ως μονο παραγοντα κινδυνου παρα ανοσοκατεσταλμενοι! Οι λογοι ειναι πολλοι και οχι τελειως ξεκαθαροι. Πρωτον οι ανοσοκατεσταλμενοι ειναι λιγοτερο πιθανο να εκτεθουν καθοτι ειναι πιο προστατευμενοι, πιο υποψιασμενοι και παρακολουθουνται τακτικα ιατρικα. Επισης ο τροπος με τον οποιο η υπερταση επηρεαζει την πορεια της νοσου ειναι υπο διερευνηση. Θεωρειται πως σχετιζεται με εναν υποδοχεα που ειναι αυξημενος σε υπερτασικους τον οποιο χρησιμοποιει ο ιος για να μπει μεσα στα κυτταρα του πνευμονα.

Και ο σακχαρωδης διαβητης ομως ειναι μια μορφη ανοσοκαταστολης παροτι δεν ειναι ευρεως γνωστο

Οποτε και η αττακα που παιζει πολυ "μεγαλος ανθρωπος με προβληματα ηταν, απο κατι θα πεθαινε" δεν ισχυει και πολυ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Θα το θεσω αντιστροφα, στον αριθμο των νςκεων συμπεριλαμβανονται περισσοτερα ατομα με ρυθμισμενη υπερταση ως μονο παραγοντα κινδυνου παρα ανοσοκατεσταλμενοι! Οι λογοι ειναι πολλοι και οχι τελειως ξεκαθαροι. Πρωτον οι ανοσοκατεσταλμενοι ειναι λιγοτερο πιθανο να εκτεθουν καθοτι ειναι πιο προστατευμενοι, πιο υποψιασμενοι και παρακολουθουνται τακτικα ιατρικα. Επισης ο τροπος με τον οποιο η υπερταση επηρεαζει την πορεια της νοσου ειναι υπο διερευνηση. Θεωρειται πως σχετιζεται με εναν υποδοχεα που ειναι αυξημενος σε υπερτασικους τον οποιο χρησιμοποιει ο ιος για να μπει μεσα στα κυτταρα του πνευμονα.

Και ο σακχαρωδης διαβητης ομως ειναι μια μορφη ανοσοκαταστολης παροτι δεν ειναι ευρεως γνωστο

Οποτε και η αττακα που παιζει πολυ "μεγαλος ανθρωπος με προβληματα ηταν, απο κατι θα πεθαινε" δεν ισχυει και πολυ....

Άρα άνθρωποι σε παραγωγική ηλικία που δουλεύουν ακόμα κ έχουν κ μικρά παιδιά, θα μεινουν απολυτα εκτεθειμένοι αφου δεν μπορουν να μεινουν σπίτι οπως οι παππουδες. Γιατι δεν νομιζω οτι θα τους καλύψει κανείς για προληπτική απουσία από την εργασία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Άρα άνθρωποι σε παραγωγική ηλικία που δουλεύουν ακόμα κ έχουν κ μικρά παιδιά, θα μεινουν απολυτα εκτεθειμένοι αφου δεν μπορουν να μεινουν σπίτι οπως οι παππουδες. Γιατι δεν νομιζω οτι θα τους καλύψει κανείς για προληπτική απουσία από την εργασία. 

 
Βασει εγκυκλίου του Υπουργείου Εργασίας όσοι ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες όπως τις έχει ορίσει ο ΕΟΔΥ δικαιούνται άδειας από την εργασία τους με αποδοχές.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εχω την αισθηση οτι τα μέτρα θα ανοίξουν ανάποδα. Μια πιο χαλαρή μετακίνηση αρχικά. 

Αλλα πραγματικα δ ξερω ποσο πρακτικό θα είναι όταν θα δουλεύουν οι περισσότεροι τα παιδια να μην πηγαίνουν σχολειο, οι περισσότεροι συμμαθητές της κόρης μου όταν δουλεύουν οι γονεις τα έχουν οι παππουδες:-|

Οπως συμβαίνει πάντα, νομιζω το καθε νοσοκομειο βγάζει κ δικό του πρωτόκολλο. Στην ουσία η μαμα μου που είναι με την αδερφη μου δ μπορει να μπαινοβγαινει, ουτε υπάρχει δυνατότητα να αλλάξει ο συνοδος(γενικα θέλουν έναν σύνοδο κ κατά προτίμηση γυναίκα, σε εκείνο το νοσοκομείο, ασχέτως ιού) 

Όλα καλά να πάνε κ με σένα @Sunshine8

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 
Βασει εγκυκλίου του Υπουργείου Εργασίας όσοι ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες όπως τις έχει ορίσει ο ΕΟΔΥ δικαιούνται άδειας από την εργασία τους με αποδοχές.

Δηλαδή παραπάνω από τους μισούς υπαλλήλους σε όλες τις επιχειρήσεις θα βγουν σε άδεια με αποδοχές???? Πιστεύεις είναι εφικτό????

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον είναι πάνω από το 80%, αν υπολογίσουμε την ηλικία, το διαβήτη, τις αλλεργίες (αλλεργικό άσθμα), αυτοάνοσα νοσήματα, υπέρταση, παχυσαρκία, εμφραγματιες...

Btw άτομα υψηλού κινδύνου που είχαν πάρει την συγκεκριμένη άδεια στην εργασία του συζύγου, επέστρεψαν, διότι υπήρξε μια πολύ γλυκιά και φιλάνθρωπη υπενθύμιση από τη διοίκηση για το ενδεχόμενο της εκ περιτροπής (αν το λέω σωστά ) εργασίας... Αχ αυτή η χώρα μας... Μια ζωή τον απλό πολίτη προστατεύει και σκέφτεται... #not

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 
Βασει εγκυκλίου του Υπουργείου Εργασίας όσοι ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες όπως τις έχει ορίσει ο ΕΟΔΥ δικαιούνται άδειας από την εργασία τους με αποδοχές.

Την ίδια απορία με την @anemoni1989 έχω κι εγώ. Αν υπολογίσεις και "απλά"  πράγματα όπως υπέρταση ή διαβήτη, παρά πολύ μεγάλο μέρος των εργαζομένων ανήκει σε τέτοιες κατηγορίες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Την ίδια απορία με την @anemoni1989 έχω κι εγώ. Αν υπολογίσεις και "απλά"  πράγματα όπως υπέρταση ή διαβήτη, παρά πολύ μεγάλο μέρος των εργαζομένων ανήκει σε τέτοιες κατηγορίες. 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Δηλαδή παραπάνω από τους μισούς υπαλλήλους σε όλες τις επιχειρήσεις θα βγουν σε άδεια με αποδοχές???? Πιστεύεις είναι εφικτό????

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον είναι πάνω από το 80%, αν υπολογίσουμε την ηλικία, το διαβήτη, τις αλλεργίες (αλλεργικό άσθμα), αυτοάνοσα νοσήματα, υπέρταση, παχυσαρκία, εμφραγματιες...

Btw άτομα υψηλού κινδύνου που είχαν πάρει την συγκεκριμένη άδεια στην εργασία του συζύγου, επέστρεψαν, διότι υπήρξε μια πολύ γλυκιά και φιλάνθρωπη υπενθύμιση από τη διοίκηση για το ενδεχόμενο της εκ περιτροπής (αν το λέω σωστά ) εργασίας... Αχ αυτή η χώρα μας... Μια ζωή τον απλό πολίτη προστατεύει και σκέφτεται... #not

Αυτα δεν περιλαμβανονται στην εγκυκλιο του υπουργειου για ομαδες υψηλου κινδυνου. Πχ οι αλλεργιες και το ασθμα δεν ειναι ομαδα υψηλου κινδυνου, ειναι μονο η βαρια πνευμονοπαθεια. Ουτε η παχυσαρκια, υπερταση, καπνισμα ή σακχαρωδης διαβητης περιλαμβανονται ενω απο τους καρκινοπαθεις ως ομαδα υψηλου κινδυνου ειναι μονο αυτοι που βρισκονται υπο ενεργο ανοσοθεραπεια, χημειοθεραπεια ή ακτινοβολια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 
Βασει εγκυκλίου του Υπουργείου Εργασίας όσοι ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες όπως τις έχει ορίσει ο ΕΟΔΥ δικαιούνται άδειας από την εργασία τους με αποδοχές.

Συμφωνώ με την ανεμώνη, δεν ξέρω αν το τηρεί αυτό ο ιδιωτικός τομέας. Κι εγω σαν έγκυος το δικαιουμουν, άδεια με πλήρεις αποδοχές, αυτή η φάση ξέσπασε καμία βδομάδα πριν ξεκινήσει επίσημα η άδεια κυοφορίας, αλλά μου πρότειναν να πάρω την ειδικού σκοπού (έχω ακόμα ένα παιδί 3 χρ)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

γενικα θέλουν έναν σύνοδο κ κατά προτίμηση γυναίκα, σε εκείνο το νοσοκομείο, ασχέτως ιού) 

 

Συγγνώμη τι εννοούν κατά προτίμηση γυναίκα; Δηλαδή αντί να είναι ο άντρας να είναι η μητέρα; Κουφό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

τα μέτρα θα ανοίξουν ανάποδα. Μια πιο χαλαρή μετακίνηση αρχικά. 

Αλλα πραγματικα δ ξερω ποσο πρακτικό θα είναι όταν θα δουλεύουν οι περισσότεροι τα παιδια να μην πηγαίνουν σχολειο, οι περισσότεροι συμμαθητές της κόρης μου όταν δουλεύουν οι γονεις τα έχουν οι παππουδες:-|

μακροπρόθεσμα το κλείσιμο των σχολείων φοβάμαι ότι θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα, και στη διάδοση του ιού, και οχι μονο από οσα θα λυσει. καλο θα ηταν να το σκεφτουν αυτο. λυπαμαι που βλεπω οτι προτεραιοτητα στην εκπαιδευτικη διαδικασια ειναι η διεξαγωγή των πανελληνιων με τον παραδοσιακο τροπο, παρα οτιδηποτε αλλο. οι εργαζόμενοι δεν θα μπορούν να παίρνουν επ αόριστον την άδεια ειδικού σκοπού έχοντας φάει κ την κανονική τους, τα παιδιά θα καταλήξουν στους παππούδες κάποια στιγμή κ ίσως κ με μετακίνηση στην επαρχία , ή θα μαζεύονται σε παρέες ή θα περιφέρονται εδω κ εκει. εκτος αν τα κυνηγαει η αστυνομία κ βαζει πρόστιμα στους γονεις. 

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε η @CMES . Δεν έχω αυτή την στιγμή ακριβώς εικόνα ποιες είναι οι κατηγορίες αλλά δεν είναι απεριόριστη η λίστα  με κάθε πιθανό επιβαρυντικό παράγοντες.

 

Ωστοσο, ένα μεγάλο πλήθος επιχειρήσεων μεγάλων (π.χ. Τράπεζες, ασφαλιστικές, ναυτιλιακές) εφαρμόζουν και θα εφαρμόζουν το μέτρο αυτό γιατί μεταξύ άλλων φοβούνται τον κοινωνικό αντίκτυπο.

 

Επισης, για αυτές τις ευπαθείς ομάδες προκρίνεται φυσικά αρχικά η τηλεργασια.

Just now, Sunshine8 είπε:

Συμφωνώ με την ανεμώνη, δεν ξέρω αν το τηρεί αυτό ο ιδιωτικός τομέας. Κι εγω σαν έγκυος το δικαιουμουν, άδεια με πλήρεις αποδοχές, αυτή η φάση ξέσπασε καμία βδομάδα πριν ξεκινήσει επίσημα η άδεια κυοφορίας, αλλά μου πρότειναν να πάρω την ειδικού σκοπού (έχω ακόμα ένα παιδί 3 χρ)

Οι μεγάλες εταιρίες το τηρούν, προς το παρόν τουλάχιστον, σε όσους ευπαθείς δεν μπορούν να δουλέψουν από το σπίτι.

 

Οι μικρές άργησαν αρκετά να το πάρουν χαμπάρι, σίγουρα δεν θα είναι πρόθυμες όλες να το εφαρμόσουν.

 

Για το Δημόσιο νομίζω το προβλέπει και η ΠΝΠ και εφαρμόζεται καθολικά.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...