Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

ναι, βλέπεις τον αστυνόμο κ κανεις τη μάσκα σφεντόνα για να του βγάλεις το μάτι, να μην τολμήσει να σε ξαναπλησιάσει.

ΙΙΙ.. Οχι τέτοια, ντροπή. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 22 λεπτά , diane2020 είπε:

Μπορεί ουτε κι εκείνοι να το περιμεναν από σένα... 

 

Όποτε θέλει λίγη προσοχη γενικά γιατί παρατηρω γυρω μου να απομακρυνεται ο κόσμος οχι λόγω κορονωιου από ένα σημείο κι έπειτα.. Θέλω να πω έχει γίνει πια σα θέμα πολιτικο, είμαι αριστερός οχι εσυ εισαι δεξιος άρα δε σου μιλάω... 

Να μην κρίνουμε τους ανθρώπους από τις απόψεις τους αλλά από την ποιοτητα τους σαν άτομα και συμπεριφορά και στάση... 

Το παρατηρώ σε γυρω μου κόσμο, πχ ένα περιστατικο σε μένα, μια γνωστή μου  απομακρυνθηκε λες και έχουμε λεπρα ξέρω γω. Θα φανεί κάποια στιγμή γιατί με έπαιρνε 15 φορές τηλ τη μέρα προ κοβιντ αλλά λέω να κάνω τον... Την αδιάφορη και να το ξεχάσω. Έχει παθει κοκομπλοκο τώρα. Γενικά είναι φάση που πρέπει να δικαιολογήσουμε μετά αλλιώς ενέχει κίνδυνος να χάσουμε καλά άτομα από δίπλα μας... 

Αυτό το συμβάν σε μένα, αλλά ακουω γυρω μου πολλα τέτοια περιστατικα και συνήθως ειναι πολυ θυμωμένοι. Both sides. 

Θέλει ψυχραιμία και λογική το πράγμα. 

 

 

Einai diaforetiko na se apomakrinoun gia to ti pisteyeis k diaforetiko gia to an deixneis sebasmo se auto pou pisteyei o allos.  

Ego den mporo na synexiso na sebomai kapoion pou den sebate kanenan allo gyro tou. Nomizo ekei ksekinane oi sygrouseis.  Diladi ego den tha sou po na kaneis ena embolio me to zori oute na plineis ta xeria sou otan pas na fas oute an thes na mpeis se ena nosokomeio xoris maska k na filiseis olous tous astheneis covid.  

Alla an eisai fili mou k ertheis na mas filiseis k mpeis spiti xoris maska tha straboso fysika. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , diane2020 είπε:

Η ώρα ανάγκης είναι το 300αρι...

Ε ναι το καταλαβαινω. Δεν πειραζει βγαίνω με άλλες... Όταν θα με πάρει κάποια στιγμή θα ξαναβγουμε... 

 

3 εχω... Πλυσιμο κάθε μήνα :P

Απλά επειδή μιλάς για κατανόηση και σεβασμό σε όλους αν κατάλαβα.

 

Εγώ καταλαβαίνω κι αυτόν που δεν πιστεύει κι αυτόν που κουράστηκε, όλους. 

 

Όταν εγώ φοράω τη μάσκα μου κανονικά κ εσύ με πλησιάζεις χύμα , ούτε με σέβεσαι,ούτε με κατανοείς. Εσύ και κάθε εσύ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ninaki80 είπε:

Einai diaforetiko na se apomakrinoun gia to ti pisteyeis k diaforetiko gia to an deixneis sebasmo se auto pou pisteyei o allos.  

Ego den mporo na synexiso na sebomai kapoion pou den sebate kanenan allo gyro tou. Nomizo ekei ksekinane oi sygrouseis.  Diladi ego den tha sou po na kaneis ena embolio me to zori oute na plineis ta xeria sou otan pas na fas oute an thes na mpeis se ena nosokomeio xoris maska k na filiseis olous tous astheneis covid.  

Alla an eisai fili mou k ertheis na mas filiseis k mpeis spiti xoris maska tha straboso fysika. 

Δεν έτυχε να παω σπιτι της, τα παιδια μας βγαζαμε βόλτα και ο άντρας της και η μικρή ήταν χωρίς μάσκα. Εκείνη φορουσε όμως... 

Σέβομαι γι αυτό δεν ενοχλω και δεν παρεξηγουμαι ! Αλλά με το ζόρι δεν μπορώ οπότε καλυτερα χωρια για ένα διάστημα.. 

Τι να πω βρε κορίτσια... Είναι λίγο μπουρδουκλωμα. Καταλαβαίνω απόλυτα τους φόβους! Εμένα όμως δε μου βγαίνει τι να κάνουμε τώρα? Προτιμώ πιο μόνη παρα καταπιεσμενη... Φυσικά εκεί που πρεπει φοραω... Στα μαγαζιά σε κλείσουν χώρους στη δουλειά μου... Αντε κ σε καμμια παιδική ελαφρώς.... Στις παιδικες όλα τα πιτσιρικια δε φοράνε...καποιοι γονείς ναι αλλά οι περισσότεροι τη φοράνε στο πηγουνι

πρίν από 3 λεπτά , marakiz είπε:

Απλά επειδή μιλάς για κατανόηση και σεβασμό σε όλους αν κατάλαβα.

 

Εγώ καταλαβαίνω κι αυτόν που δεν πιστεύει κι αυτόν που κουράστηκε, όλους. 

 

Όταν εγώ φοράω τη μάσκα μου κανονικά κ εσύ με πλησιάζεις χύμα , ούτε με σέβεσαι,ούτε με κατανοείς. Εσύ και κάθε εσύ.

Καλα κι εγώ βρήκα θέμα να μπω. Είστε 15 είναι άλλες τόσες σαν εμένα... Αλλά μπήκα στο στόμα του λυκου παλι ! 

Είπα, όπου πρέπει, φοραω. Κι αν μου το ζητήσουν επίσης φοραω! 

 

Τα χέρια μου ανέκαθεν τα έπλενα εδώ που τα λέμε... Ανεξαρτήτως ιου... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , marakiz είπε:

Απλά επειδή μιλάς για κατανόηση και σεβασμό σε όλους αν κατάλαβα.

 

Εγώ καταλαβαίνω κι αυτόν που δεν πιστεύει κι αυτόν που κουράστηκε, όλους. 

 

Όταν εγώ φοράω τη μάσκα μου κανονικά κ εσύ με πλησιάζεις χύμα , ούτε με σέβεσαι,ούτε με κατανοείς. Εσύ και κάθε εσύ.

Επίσης έχει διαφορα να ακούσεις από κάποιον ότι δεν θέλει να φυλαχτει παραπάνω από τα τυπικα για τον οποιονδήποτε λόγο (δεν τον αφορά άμεσα, δεν θέλει να πιέσει τα παιδιά του, δεν έχει κοντά του ευπαθείς για να θέλει να τους προφυλάξει κλπ), κ άλλο να ακούς αρλούμπες ότι δεν πιστεύει στη μάσκα, δεν πιστεύει στον ιό, δεν πιστεύει στους θανάτους, όλα είναι μια συνωμοσία κλπ. Στην πρώτη περίπτωση αποφεύγεις γθα την ασφάλεια σου, στη δεύτερη όπως κ να χει κάτι κλονίζεται μέσα σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Επίσης έχει διαφορα να ακούσεις από κάποιον ότι δεν θέλει να φυλαχτει παραπάνω από τα τυπικα για τον οποιονδήποτε λόγο (δεν τον αφορά άμεσα, δεν θέλει να πιέσει τα παιδιά του, δεν έχει κοντά του ευπαθείς για να θέλει να τους προφυλάξει κλπ), κ άλλο να ακούς αρλούμπες ότι δεν πιστεύει στη μάσκα, δεν πιστεύει στον ιό, δεν πιστεύει στους θανάτους, όλα είναι μια συνωμοσία κλπ. Στην πρώτη περίπτωση αποφεύγεις γθα την ασφάλεια σου, στη δεύτερη όπως κ να χει κάτι κλονίζεται μέσα σου. 

Το χω ξαναγραψει, πιστευω στον ιό αλλά δεν πιστευω όλα όσα μας λένε...  Βλέπω πως πεθαινουν , τα ακουω δηλαδή δεν έχω γνωστούς μου. Αλλά με ενοχλεί που δε Σ'αφηνουν να μπεις κι αν ο άλλος πεθάνει σου λένε πεθανε από Κορωνοιο. 

Οι γριπες που πήγαν? Κι όλα τα αλλα?

Δεν ξέρω δε μου κάθονται πολλα πραγματα. Αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑΥΡΟ Η ΑΣΠΡΟ. ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΟΙΑ ΟΧΙ. 

Σχετικά με τη μάσκα ναι δεν πιστευω προφυλάσσει... Ανέκαθεν το πιστευα αυτό δηλαδή... Πιστευω οτι προφυλασσει η μάσκα με προσωπιδα μαζί... Να πιανει όλο το προσωπο... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , diane2020 είπε:

Δεν έτυχε να παω σπιτι της, τα παιδια μας βγαζαμε βόλτα και ο άντρας της και η μικρή ήταν χωρίς μάσκα. Εκείνη φορουσε όμως... 

Σέβομαι γι αυτό δεν ενοχλω και δεν παρεξηγουμαι ! Αλλά με το ζόρι δεν μπορώ οπότε καλυτερα χωρια για ένα διάστημα.. 

Τι να πω βρε κορίτσια... Είναι λίγο μπουρδουκλωμα. Καταλαβαίνω απόλυτα τους φόβους! Εμένα όμως δε μου βγαίνει τι να κάνουμε τώρα? Προτιμώ πιο μόνη παρα καταπιεσμενη... Φυσικά εκεί που πρεπει φοραω... Στα μαγαζιά σε κλείσουν χώρους στη δουλειά μου... Αντε κ σε καμμια παιδική ελαφρώς.... 

Καλα κι εγώ βρήκα θέμα να μπω. Είστε 15 είναι άλλες τόσες σαν εμένα... Αλλά μπήκα στο στόμα του λυκου παλι ! 

Είπα, όπου πρέπει, φοραω. 

Όπου παίζει 300αρι είπες, εσύ το είπες.  Μην αρπάζεσαι, γνώμη σου και γνώμη μου. Εγώ ρωτάω απλά. 

Εσύ χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως στόμα του λύκου και κοροιδευομαστε κλπ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , marakiz είπε:

Όπου παίζει 300αρι είπες, εσύ το είπες.  Μην αρπάζεσαι, γνώμη σου και γνώμη μου. Εγώ ρωτάω απλά. 

Εσύ χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως στόμα του λύκου και κοροιδευομαστε κλπ.

Δε με πειραζει, έχω συνηθίσει εδώ μέσα. Διαφερω σε απόψεις με το μεγαλυτερο ποσοστο γυναικών που γράφουν διαρκώς εδώ αυτή τη περιοδο. Υπήρξε περιοδος που ήμουν στο φόρουμ και συμφωνουσα με τις περισσοτερες. Όμως δεν ειναι ολα άσπρο η μαυρο και δεν είμαι η μόνη που εχω αυτή την άποψη, είναι ο περισσοτερος κόσμος που έχει αμφιβολίες... Γι'αυτό εγώ προσωπικα δεν προκειται να κρατήσω μουτρα στη γνωστή που δε θέλει να βρισκόμαστε (αλλά ο άντρας της είναι της ίδιας άποψης με μένα) ουτε στην Έσπερο πχ που με ειρωνευεται... Γιατί αργά ή γρήγορα όλα ρόδα είναι κ γυρίζουν και οι άνθρωποι ανακαλουμε πολλες φορες!

 

Οχι βρε δεν αρπαζομαι, ισα ίσα Γι'αυτό χρησιμοποιω smileys συνήθως.

 

Γι'αυτό επανέρχομαι σε αυτό που σχολίασα στην αρχή και με αυτόν το σκοπό εγραψα κιόλας, αλλιώς ποιοος ο λόγος να μπω στο στόμα του λυκου, (δεν το λέω θυμωμένη αλήθεια είναι εφόσον εδώ είναι θέμα εμβολίων και ολες είστε υπερ σε όλα αυτά κ φοβάστε) είναι: λογική και ψυχραιμία γιατί εκτός από πανδημία που χει να κάνει με την υγεία, είναι κ πανδημια που χει να κάνει με ήθος κοκ.. 

Δεν έχω κρυφτεί από κάπου γενικά, ρωτάω μάλιστα να βάλω μάσκα? οπότε αν δε θέλει κάποιος να βρισκόμαστε δεν με πειραζει δε θα παρεξηγήθω. Και μόνο με αυτή συνέβη εδώ που τα λέμε. Όμως είναι μυστήριο πως αυτός ο κάποιος τελικά και θα φιλήσει κ θα αγκαλιαστει και τα παιδιά του στην παιδικη χωρίς μάσκα θα στείλει και πολλα ακόμα που δεν ξέρω, κοκομπλοκο το λέω, φόβο.. 

Ένα μπέρδεμα χωρίς να πρέπει να δίνει βήμα για παρεξηγηση.. Κάποια άλλη στη θέση μου μπορεί να παρεξηγιοταν. Παραλίγο και εγώ γτ ο άντρας της είναι σαν κι εμένα αλλά μετά το σκέφτηκα ξανά. Φοβάται. Τελεια. Και προσπαθεί όσο μπορεί! 

 

Για το κοροϊδευόμαστε εννοώ ότι μάσκα μόνη της δεν κάνει κάτι. Αν θέλετε να προγυλαχτειτε φοράτε μάσκα με προσωπιδα... 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , diane2020 είπε:

Δεν έτυχε να παω σπιτι της, τα παιδια μας βγαζαμε βόλτα και ο άντρας της και η μικρή ήταν χωρίς μάσκα. Εκείνη φορουσε όμως... 

Σέβομαι γι αυτό δεν ενοχλω και δεν παρεξηγουμαι ! Αλλά με το ζόρι δεν μπορώ οπότε καλυτερα χωρια για ένα διάστημα.. 

Τι να πω βρε κορίτσια... Είναι λίγο μπουρδουκλωμα. Καταλαβαίνω απόλυτα τους φόβους! Εμένα όμως δε μου βγαίνει τι να κάνουμε τώρα? Προτιμώ πιο μόνη παρα καταπιεσμενη... Φυσικά εκεί που πρεπει φοραω... Στα μαγαζιά σε κλείσουν χώρους στη δουλειά μου... Αντε κ σε καμμια παιδική ελαφρώς.... Στις παιδικες όλα τα πιτσιρικια δε φοράνε...καποιοι γονείς ναι αλλά οι περισσότεροι τη φοράνε στο πηγουνι

Καλα κι εγώ βρήκα θέμα να μπω. Είστε 15 είναι άλλες τόσες σαν εμένα... Αλλά μπήκα στο στόμα του λυκου παλι ! 

Είπα, όπου πρέπει, φοραω. Κι αν μου το ζητήσουν επίσης φοραω! 

 

Τα χέρια μου ανέκαθεν τα έπλενα εδώ που τα λέμε... Ανεξαρτήτως ιου... 

ε μα γιαυτο απομακριvοvται βρε παιδι μου aμα σε βλεπουv οτι δεv προσεχεις ειvαι θεμα πιθαvοτητωv vα κολλησουv. Κ οχι δεv σου ειπε καvεις vα καvεις κατι με το ζορι αv δεv θες vα σεβαστεις ομως τοv αλλο απλα δεv πας .  

του λες ξεκαθαρα ξερεις δεv θελω vα σας δω γιατι δεv προσεχουμε βλεπουμε πολυ κοσμο. Οσο για τηv μασκα οι γιατροι που φοραvε ολα αυτα τα χροvια στα vοσοκομεια βρε λες vα το καvουv απο χομπι? ισα ισα θα γλιτωvαv κ τα vοσοκομεια εvα εξοδο.. 

 

Οσο για τους αλλους ιους κφυσικα δεv εξαφαvιστικαv αλλα οι υπολοιποι ιοι οταv ειvαι ολα κλειστα κ ιδιαιτερα τα σχολεια οταv για τηv γριπη φετος εμβολιαστηκε εvα μεγαλο ποσοστο κ οταv ολοι προσεχουv η γριπη που εχει μια μικρη μεταδοτηκοτιτα ετσι κ αλλιως πως θα βρεθει vα κολλησεις? Αμα ηταv ολα κλειστα κ προ κοροvοιου κ κυκλοφορουσαμε με μασκα θα αρρωσταιvαμε? δες τα προπερσι κ περσι εμεvα το μικρο χωρις παιδικο σταθμο αρρωστησε 3-4 φορες φετος μιση. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ninaki80 είπε:

ε μα γιαυτο απομακριvοvται βρε παιδι μου aμα σε βλεπουv οτι δεv προσεχεις ειvαι θεμα πιθαvοτητωv vα κολλησουv. Κ οχι δεv σου ειπε καvεις vα καvεις κατι με το ζορι αv δεv θες vα σεβαστεις ομως τοv αλλο απλα δεv πας .  

του λες ξεκαθαρα ξερεις δεv θελω vα σας δω γιατι δεv προσεχουμε βλεπουμε πολυ κοσμο. Οσο για τηv μασκα οι γιατροι που φοραvε ολα αυτα τα χροvια στα vοσοκομεια βρε λες vα το καvουv απο χομπι? ισα ισα θα γλιτωvαv κ τα vοσοκομεια εvα εξοδο.. 

 

Οσο για τους αλλους ιους κφυσικα δεv εξαφαvιστικαv αλλα οι υπολοιποι ιοι οταv ειvαι ολα κλειστα κ ιδιαιτερα τα σχολεια οταv για τηv γριπη φετος εμβολιαστηκε εvα μεγαλο ποσοστο κ οταv ολοι προσεχουv η γριπη που εχει μια μικρη μεταδοτηκοτιτα ετσι κ αλλιως πως θα βρεθει vα κολλησεις? Αμα ηταv ολα κλειστα κ προ κοροvοιου κ κυκλοφορουσαμε με μασκα θα αρρωσταιvαμε? δες τα προπερσι κ περσι εμεvα το μικρο χωρις παιδικο σταθμο αρρωστησε 3-4 φορες φετος μιση. 

 

Με τη συγκεκριμένη συνέβη αυτό και κάπως μου φάνηκε... Αλλά το καταννοησα εγκαίρως! Θα Ξαναβρεθουμε πιστεθω το καλοκαίρι! Γενικά δεν έχω θέμα, βρίσκομαι στη δουλεια ουτως η αλλως με κόσμο με μάσκα φυσικά και με συγγενείς έχω βρεθεί με όλους, όλοι χωρίς μάσκα αλλά κάποιοι εμβολιασμενοι. Ένας ξάδερφος με παίρνει κ μου λέει :προσεχεις ρε? Οχι του λέω. Όσο μου το επιβαλλουν.! Μπα παναθεμα σε εγώ θα'ρθω να σε δω :D

 μου λέει. εντάξει το λέω ναι, ενημερώνω αλλά και ντυνομαι μασκοφορος δε λέω... Κάνω και καλάμπουρι ...αμα δε το παρεις λίγο στη πλακα... 

φίλους των παιδιων αβέρτα, όταν έχει πολλους βάζω κι όπου με παιρνει... Όταν βλέπω άδειο πεδιο, τη βγάζω... Αλλά γενικά ειμαι διακριτική... Και αποφευγω τέτοιες συζητήσεις... Αυτές εδώ τις κάνουμε! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ρώτησα 4 φίλους 30-39 σχετικά με το εμβόλιο, μόνο ο ένας που είναι άντρας έκλεισε ραντεβού. Οι άλλοι 3 που είναι γυναίκες θα περιμένουν το Pfizer, όπως λέω να κάνω κι εγώ. Για τον θηλασμό διάβασα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα, αλλά η ίδια η επιτροπή είπε ότι υπάρχει πρόβλημα για την τεκνοποίηση στις γυναίκες, χωρίς να προσδιορίζουν αν το πρόβλημα είναι αν θες να τεκνοποιήσεις άμεσα ή γενικά στο μέλλον. Οπότε απορώ πώς πάνε κοπέλες να το κάνουν. Ίσως δεν το άκουσαν, ίσως δεν το πιστεύουν, ίσως αγχώνονται λόγω μετακινήσεων και δουλειάς, ίσως κουράστηκαν και θέλουν να επανέλθουν στις παλιές τους συνήθειες, δεν ξέρω. Δύο γιατρούς που ρωτήσαμε, και οι δύο καθηγητές στην ιατρική σε άλλη ειδικότητα ο καθένας, ο ένας μας είπε να κάνουμε μόνο Pfizer/moderna (και ο άντρας μου, όχι μόνο εγώ) και ο άλλος ότι όλα το ίδιο είναι κ δεν υπάρχει πρόβλημα. Τρέχα γυρευε ποιον να πιστέψεις. Εντωμεταξυ η μάνα μου που της έτυχε άστρα και το άλλαξε, τώρα μου λέει ότι παιδιά φίλων της το κάνουν κι εγώ γιατί δεν θέλω κλπ και ότι δεν είναι σίγουρο αυτό για την τεκνοποίηση. Αν μου το ξαναπεί θα της πω ότι εκείνη το άλλαξε και τώρα θέλει να το κάνω εγώ; :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ ρώτησα 4 φίλους 30-39 σχετικά με το εμβόλιο, μόνο ο ένας που είναι άντρας έκλεισε ραντεβού. Οι άλλοι 3 που είναι γυναίκες θα περιμένουν το Pfizer, όπως λέω να κάνω κι εγώ. Για τον θηλασμό διάβασα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα, αλλά η ίδια η επιτροπή είπε ότι υπάρχει πρόβλημα για την τεκνοποίηση στις γυναίκες, χωρίς να προσδιορίζουν αν το πρόβλημα είναι αν θες να τεκνοποιήσεις άμεσα ή γενικά στο μέλλον. Οπότε απορώ πώς πάνε κοπέλες να το κάνουν. Ίσως δεν το άκουσαν, ίσως δεν το πιστεύουν, ίσως αγχώνονται λόγω μετακινήσεων και δουλειάς, ίσως κουράστηκαν και θέλουν να επανέλθουν στις παλιές τους συνήθειες, δεν ξέρω. Δύο γιατρούς που ρωτήσαμε, και οι δύο καθηγητές στην ιατρική σε άλλη ειδικότητα ο καθένας, ο ένας μας είπε να κάνουμε μόνο Pfizer/moderna (και ο άντρας μου, όχι μόνο εγώ) και ο άλλος ότι όλα το ίδιο είναι κ δεν υπάρχει πρόβλημα. Τρέχα γυρευε ποιον να πιστέψεις. Εντωμεταξυ η μάνα μου που της έτυχε άστρα και το άλλαξε, τώρα μου λέει ότι παιδιά φίλων της το κάνουν κι εγώ γιατί δεν θέλω κλπ και ότι δεν είναι σίγουρο αυτό για την τεκνοποίηση. Αν μου το ξαναπεί θα της πω ότι εκείνη το άλλαξε και τώρα θέλει να το κάνω εγώ; :-P

Κι εμενα μου ειπε η μανα μου (που το αλλαξε) οτι αν προεκυπτε τωρα θα το εκανε! Της λεω ναι.. πηγατε ολοι και το αλλαξατε,  και μας ηρθε εμας τωρα που λενε οτι ειναι πιο επικινδυνο για εμας και τολμας να μου λες και οτι τελικα θα το εκανες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ ρώτησα 4 φίλους 30-39 σχετικά με το εμβόλιο, μόνο ο ένας που είναι άντρας έκλεισε ραντεβού. Οι άλλοι 3 που είναι γυναίκες θα περιμένουν το Pfizer, όπως λέω να κάνω κι εγώ. Για τον θηλασμό διάβασα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα, αλλά η ίδια η επιτροπή είπε ότι υπάρχει πρόβλημα για την τεκνοποίηση στις γυναίκες, χωρίς να προσδιορίζουν αν το πρόβλημα είναι αν θες να τεκνοποιήσεις άμεσα ή γενικά στο μέλλον. Οπότε απορώ πώς πάνε κοπέλες να το κάνουν. Ίσως δεν το άκουσαν, ίσως δεν το πιστεύουν, ίσως αγχώνονται λόγω μετακινήσεων και δουλειάς, ίσως κουράστηκαν και θέλουν να επανέλθουν στις παλιές τους συνήθειες, δεν ξέρω. Δύο γιατρούς που ρωτήσαμε, και οι δύο καθηγητές στην ιατρική σε άλλη ειδικότητα ο καθένας, ο ένας μας είπε να κάνουμε μόνο Pfizer/moderna (και ο άντρας μου, όχι μόνο εγώ) και ο άλλος ότι όλα το ίδιο είναι κ δεν υπάρχει πρόβλημα. Τρέχα γυρευε ποιον να πιστέψεις. Εντωμεταξυ η μάνα μου που της έτυχε άστρα και το άλλαξε, τώρα μου λέει ότι παιδιά φίλων της το κάνουν κι εγώ γιατί δεν θέλω κλπ και ότι δεν είναι σίγουρο αυτό για την τεκνοποίηση. Αν μου το ξαναπεί θα της πω ότι εκείνη το άλλαξε και τώρα θέλει να το κάνω εγώ; :-P

Δεν είπε κανεις ότι δημιουργεί πρόβλημα στην τεκνοποίηση όμως. Είπαν ότι για τα pfizer/moderna υοαρχουν πολλά δεδομένα πλέον ότι ειναο ασφαλή στην κύηση, δεδομένα που δεν υπάρχουν ακόμα για τα εμβόλια άλλης τεχνολογίας. κ ειδικά επειδή το αζ έχει κ το μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων, αφησαν αυτό το περιθώριο εξαμήνου. 

πρίν από 30 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ ρώτησα 4 φίλους 30-39 σχετικά με το εμβόλιο, μόνο ο ένας που είναι άντρας έκλεισε ραντεβού. Οι άλλοι 3 που είναι γυναίκες θα περιμένουν το Pfizer, όπως λέω να κάνω κι εγώ. Για τον θηλασμό διάβασα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα, αλλά η ίδια η επιτροπή είπε ότι υπάρχει πρόβλημα για την τεκνοποίηση στις γυναίκες, χωρίς να προσδιορίζουν αν το πρόβλημα είναι αν θες να τεκνοποιήσεις άμεσα ή γενικά στο μέλλον. Οπότε απορώ πώς πάνε κοπέλες να το κάνουν. Ίσως δεν το άκουσαν, ίσως δεν το πιστεύουν, ίσως αγχώνονται λόγω μετακινήσεων και δουλειάς, ίσως κουράστηκαν και θέλουν να επανέλθουν στις παλιές τους συνήθειες, δεν ξέρω. Δύο γιατρούς που ρωτήσαμε, και οι δύο καθηγητές στην ιατρική σε άλλη ειδικότητα ο καθένας, ο ένας μας είπε να κάνουμε μόνο Pfizer/moderna (και ο άντρας μου, όχι μόνο εγώ) και ο άλλος ότι όλα το ίδιο είναι κ δεν υπάρχει πρόβλημα. Τρέχα γυρευε ποιον να πιστέψεις. Εντωμεταξυ η μάνα μου που της έτυχε άστρα και το άλλαξε, τώρα μου λέει ότι παιδιά φίλων της το κάνουν κι εγώ γιατί δεν θέλω κλπ και ότι δεν είναι σίγουρο αυτό για την τεκνοποίηση. Αν μου το ξαναπεί θα της πω ότι εκείνη το άλλαξε και τώρα θέλει να το κάνω εγώ; :-P

Δεν είπε κανεις ότι δημιουργεί πρόβλημα στην τεκνοποίηση όμως. Είπαν ότι για τα pfizer/moderna υοαρχουν πολλά δεδομένα πλέον ότι ειναο ασφαλή στην κύηση, δεδομένα που δεν υπάρχουν ακόμα για τα εμβόλια άλλης τεχνολογίας. κ ειδικά επειδή το αζ έχει κ το μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων, αφησαν αυτό το περιθώριο εξαμήνου. 

 

Τώρα είδα κ άλλον στο timeline μου, άντρα βέβαια πάλι.

πρίν από 26 λεπτά , irin είπε:

Κι εμενα μου ειπε η μανα μου (που το αλλαξε) οτι αν προεκυπτε τωρα θα το εκανε! Της λεω ναι.. πηγατε ολοι και το αλλαξατε,  και μας ηρθε εμας τωρα που λενε οτι ειναι πιο επικινδυνο για εμας και τολμας να μου λες και οτι τελικα θα το εκανες!

Αυτό είναι ενδεικτικό γενικα της νοοτροπίας αυτής της γενιάς που ευνουχίζει τα παιδιά της, τα θέλει οικονομικώς εξαρτημένα για να τα «φροντίζει» κ να τα κουμαντάρει, αδιαφορεί για την ανεργία των νέων γιατί «εμείς παιδί μου είμαστε εδώ» και μετά διαμαρτύρεται γιατί οι μαμάδες βγάζουν τα παιδιά στην πλατεία κ διασπείρουν κορονοιο στις συνταξιούχους που αερίζουν τα σεντόνια στο μπαλκονι. 

 

Ασχετο αλλά λέω για τους 30ρηδες σαν να είναι άλλη γενιά από μένα γιατί 30ρη έχω στο μυαλό μου τον ανύπαντρο ημιεργαζομενο που μένει σ ένα φοιτητικό διαμέρισμα. εσείς που κάνατε παιδιά πριν τα 30 πώς νιώθατε βλέποντας τους συνομηλίκους σας να ζουν αλλιώς; τώρα συνειδητοποίησα ποσο μεγάλη νιώθω ξαφνικά, σαν παροπλισμένο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Το χω ξαναγραψει, πιστευω στον ιό αλλά δεν πιστευω όλα όσα μας λένε...  Βλέπω πως πεθαινουν , τα ακουω δηλαδή δεν έχω γνωστούς μου. Αλλά με ενοχλεί που δε Σ'αφηνουν να μπεις κι αν ο άλλος πεθάνει σου λένε πεθανε από Κορωνοιο

Οι γριπες που πήγαν? Κι όλα τα αλλα?

 

Εμείς πάντως χάσαμε δύο ηλικιωμένους φέτος, ο ένας με νοσηλεία ένα μήνα, και άλλοι δύο φίλοι επίσης έχασαν. Σε κανέναν από αυτούς τους 4 δεν είπαν ότι είχε κορωνοϊό.

 

πρίν από 41 λεπτά , irin είπε:

Κι εμενα μου ειπε η μανα μου (που το αλλαξε) οτι αν προεκυπτε τωρα θα το εκανε! Της λεω ναι.. πηγατε ολοι και το αλλαξατε,  και μας ηρθε εμας τωρα που λενε οτι ειναι πιο επικινδυνο για εμας και τολμας να μου λες και οτι τελικα θα το εκανες!

 

Ε μα ναι! Ουσιαστικά κινδύνευαν πιο πολύ από τον ιό κι όμως το άλλαξαν, και τώρα λένε γιατί εμείς διστάζουμε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είπε κανεις ότι δημιουργεί πρόβλημα στην τεκνοποίηση όμως. Είπαν ότι για τα pfizer/moderna υοαρχουν πολλά δεδομένα πλέον ότι ειναο ασφαλή στην κύηση, δεδομένα που δεν υπάρχουν ακόμα για τα εμβόλια άλλης τεχνολογίας. κ ειδικά επειδή το αζ έχει κ το μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων, αφησαν αυτό το περιθώριο εξαμήνου. 

Δεν είπε κανεις ότι δημιουργεί πρόβλημα στην τεκνοποίηση όμως. Είπαν ότι για τα pfizer/moderna υοαρχουν πολλά δεδομένα πλέον ότι ειναο ασφαλή στην κύηση, δεδομένα που δεν υπάρχουν ακόμα για τα εμβόλια άλλης τεχνολογίας. κ ειδικά επειδή το αζ έχει κ το μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων, αφησαν αυτό το περιθώριο εξαμήνου. 

 

Τώρα είδα κ άλλον στο timeline μου, άντρα βέβαια πάλι.

Αυτό είναι ενδεικτικό γενικα της νοοτροπίας αυτής της γενιάς που ευνουχίζει τα παιδιά της, τα θέλει οικονομικώς εξαρτημένα για να τα «φροντίζει» κ να τα κουμαντάρει, αδιαφορεί για την ανεργία των νέων γιατί «εμείς παιδί μου είμαστε εδώ» και μετά διαμαρτύρεται γιατί οι μαμάδες βγάζουν τα παιδιά στην πλατεία κ διασπείρουν κορονοιο στις συνταξιούχους που αερίζουν τα σεντόνια στο μπαλκονι. 

 

Ασχετο αλλά λέω για τους 30ρηδες σαν να είναι άλλη γενιά από μένα γιατί 30ρη έχω στο μυαλό μου τον ανύπαντρο ημιεργαζομενο που μένει σ ένα φοιτητικό διαμέρισμα. εσείς που κάνατε παιδιά πριν τα 30 πώς νιώθατε βλέποντας τους συνομηλίκους σας να ζουν αλλιώς; τώρα συνειδητοποίησα ποσο μεγάλη νιώθω ξαφνικά, σαν παροπλισμένο....

απλως ειπαv οτι αv καποια θελει vα μειvει εγκυος κ τους επομεvους μηvες δεv εχουv δεδομεvα αv δημιουργει προβλημα σε εvδεχομεvη εγκυμοσυvη στο εμβρυο επειδη περιεχει αδεvοιο . επειδη καποια εμβολια με ιους απαγορευετε vα μειvεις εγκυος για καποιους μηvες πρεπει vα μελετησουv κ αυτα. Οχι οτι δημιουργει προβλημα γοvιμοτητας αλλα σε εvδεχομεvη εγκυμοσυvη . 

1 hour ago, little lamb είπε:

Εγώ ρώτησα 4 φίλους 30-39 σχετικά με το εμβόλιο, μόνο ο ένας που είναι άντρας έκλεισε ραντεβού. Οι άλλοι 3 που είναι γυναίκες θα περιμένουν το Pfizer, όπως λέω να κάνω κι εγώ. Για τον θηλασμό διάβασα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα, αλλά η ίδια η επιτροπή είπε ότι υπάρχει πρόβλημα για την τεκνοποίηση στις γυναίκες, χωρίς να προσδιορίζουν αν το πρόβλημα είναι αν θες να τεκνοποιήσεις άμεσα ή γενικά στο μέλλον. Οπότε απορώ πώς πάνε κοπέλες να το κάνουν. Ίσως δεν το άκουσαν, ίσως δεν το πιστεύουν, ίσως αγχώνονται λόγω μετακινήσεων και δουλειάς, ίσως κουράστηκαν και θέλουν να επανέλθουν στις παλιές τους συνήθειες, δεν ξέρω. Δύο γιατρούς που ρωτήσαμε, και οι δύο καθηγητές στην ιατρική σε άλλη ειδικότητα ο καθένας, ο ένας μας είπε να κάνουμε μόνο Pfizer/moderna (και ο άντρας μου, όχι μόνο εγώ) και ο άλλος ότι όλα το ίδιο είναι κ δεν υπάρχει πρόβλημα. Τρέχα γυρευε ποιον να πιστέψεις. Εντωμεταξυ η μάνα μου που της έτυχε άστρα και το άλλαξε, τώρα μου λέει ότι παιδιά φίλων της το κάνουν κι εγώ γιατί δεν θέλω κλπ και ότι δεν είναι σίγουρο αυτό για την τεκνοποίηση. Αν μου το ξαναπεί θα της πω ότι εκείνη το άλλαξε και τώρα θέλει να το κάνω εγώ; :-P

Κ μεvα μοvο αvτρες προς το παροv κλεισαv ραvτεβου για τηv επομεvη εβδομαδα με αστρα. Γυvαικες μοvο μεγαλης ηλικιας ξερω. Επισης 3 ατομα που εκαvαv αστρα κ ξερω καvαv κ οι τρεις απλα πυρετο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

Εμείς πάντως χάσαμε δύο ηλικιωμένους φέτος, ο ένας με νοσηλεία ένα μήνα, και άλλοι δύο φίλοι επίσης έχασαν. Σε κανέναν από αυτούς τους 4 δεν είπαν ότι είχε κορωνοϊό.

Σας έπιασαν κορόιδο. Ξέρεις πόσοι πλούτισαν γιατί το κράτος δίνει άδεια σ χρήματα για να δηλώνονται νεκροί κ μετά να καταστρέφουμε την οικονομία μας λόγω των νεκρών αυτών που εμείς δηλώσαμε; 

πρίν από 12 λεπτά , ninaki80 είπε:

απλως ειπαv οτι αv καποια θελει vα μειvει εγκυος κ τους επομεvους μηvες δεv εχουv δεδομεvα αv δημιουργει προβλημα σε εvδεχομεvη εγκυμοσυvη στο εμβρυο επειδη περιεχει αδεvοιο . επειδη καποια εμβολια με ιους απαγορευετε vα μειvεις εγκυος για καποιους μηvες πρεπει vα μελετησουv κ αυτα. Οχι οτι δημιουργει προβλημα γοvιμοτητας αλλα σε εvδεχομεvη εγκυμοσυvη .

το θέμα είναι ότι μένουν οι τίτλοι των εφημερίδων κ όχι η κανονική είδηση. ομτως πολλοί έμειναν με την εντύπωση ότι επηρεάζει τη γονιμότητα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σας έπιασαν κορόιδο. Ξέρεις πόσοι πλούτισαν γιατί το κράτος δίνει άδεια σ χρήματα για να δηλώνονται νεκροί κ μετά να καταστρέφουμε την οικονομία μας λόγω των νεκρών αυτών που εμείς δηλώσαμε; 

το θέμα είναι ότι μένουν οι τίτλοι των εφημερίδων κ όχι η κανονική είδηση. ομτως πολλοί έμειναν με την εντύπωση ότι επηρεάζει τη γονιμότητα. 

Vαι οvτως αλλα πιστευω οτι αv καποια κοπελα εvδιαφερετε θα ρωτησει κ κατι παραπαvω . Αv καποια δεv εχει ασχοληθει καv με το θεμα φαvταζομαι θα μειvει με αυτη τηv εvτυπωση μεχρι vα θελησει vα καvει παιδι η εμβολιο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ninaki80 είπε:

Vαι οvτως αλλα πιστευω οτι αv καποια κοπελα εvδιαφερετε θα ρωτησει κ κατι παραπαvω . Αv καποια δεv εχει ασχοληθει καv με το θεμα φαvταζομαι θα μειvει με αυτη τηv εvτυπωση μεχρι vα θελησει vα καvει παιδι η εμβολιο...

Κοιτα όμως: οι νέοι δεν περίμεναν ότι θα έρθει άμεσα η σειρά τους. κ αιφνιδιαστικά παρουσιάζεται η ευκαιρία, που προφανώς δεν είναι ανεξάντλητη. άρα πρέπει να ενεργήσουν άμεσα. άρα δεν είναι κατάλληλη στιγμή για λάθος εντυπώσεις κ αμφιβολίες, γιατί αυτός που έχει αμφιβολία θα το αφήσει για να ρωτάει τον γιατρό του, να το σκέφτεται κλπ, κ εντωμεταξύ η εντύπωση μένει. 

 

η διαχείριση της όλης κατάστασης είναι απαράδεκτη. ο ένας λέει έτσι, ο άλλος αλλιώς, τα μμε γράφουν για να ψαρέψουν τίτλους, ο κόσμος είναι σε σύγχυση κ δεν ξέρει τι να πιστέψει. 

 

ειναι άριστοι τεχνοκράτες αυτοί υποτίθεται; μια σωστή στρατηγική δεν μπορούν να καταστρώσουν τα καλύτερα βιογραφικά τις χώρας; αυτοί όλοι που ξέρουν από ιδιωτικό τομέα κ αξιολόγηση κ κάνουν σαν να ανέθετε κανεις την επικοινωνία της κατάστασης στον κοινοτάρχη του χωριού μου; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κοιτα όμως: οι νέοι δεν περίμεναν ότι θα έρθει άμεσα η σειρά τους. κ αιφνιδιαστικά παρουσιάζεται η ευκαιρία, που προφανώς δεν είναι ανεξάντλητη. άρα πρέπει να ενεργήσουν άμεσα. άρα δεν είναι κατάλληλη στιγμή για λάθος εντυπώσεις κ αμφιβολίες, γιατί αυτός που έχει αμφιβολία θα το αφήσει για να ρωτάει τον γιατρό του, να το σκέφτεται κλπ, κ εντωμεταξύ η εντύπωση μένει. 

 

η διαχείριση της όλης κατάστασης είναι απαράδεκτη. ο ένας λέει έτσι, ο άλλος αλλιώς, τα μμε γράφουν για να ψαρέψουν τίτλους, ο κόσμος είναι σε σύγχυση κ δεν ξέρει τι να πιστέψει. 

 

ειναι άριστοι τεχνοκράτες αυτοί υποτίθεται; μια σωστή στρατηγική δεν μπορούν να καταστρώσουν τα καλύτερα βιογραφικά τις χώρας; αυτοί όλοι που ξέρουν από ιδιωτικό τομέα κ αξιολόγηση κ κάνουν σαν να ανέθετε κανεις την επικοινωνία της κατάστασης στον κοινοτάρχη του χωριού μου; 

Koita dedomenou oti aytes oi hlikies episima exoun poli mikro kindino apo ton covid osoi pragmatika exoun logous na theloun katepeigon na prostatwythoun exoun kleisei to rantebou tous.  Den nomizo kanenas 30 xronos pou fobate den rotise amesos ti prepei na kanei to giatro tou.  

Oso gia tin diaxeirisei exei diafora apo piso pou emeis ta xanoume 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κατάλαβε κανείς ότι επηρεάζει τη γονιμότητα. Νομίζω ήταν σαφές ότι το λένε για πιθανή εγκυμοσύνη. Εμείς τουλάχιστον εξ αρχής, πριν το ανακοινώσουν, ακούσαμε ότι οποιο και να κάνεις πρέπει να περιμένεις τρεις μήνες από τη δεύτερη δόση για να μείνεις έγκυος. Δεν είναι το ίδιο, αλλά θέλω να πω ότι δεν ακούσαμε κάτι για γονιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ninaki80 είπε:

Koita dedomenou oti aytes oi hlikies episima exoun poli mikro kindino apo ton covid osoi pragmatika exoun logous na theloun katepeigon na prostatwythoun exoun kleisei to rantebou tous.  Den nomizo kanenas 30 xronos pou fobate den rotise amesos ti prepei na kanei to giatro tou.  

Oso gia tin diaxeirisei exei diafora apo piso pou emeis ta xanoume 

Το εμβόλιο όμως δεν έχει νόημα να το κάνουμε μόνο για να προστατευτούμε. χρειάζεται ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εμβολιασμού ενηλίκων, σχεδον καθολικό, αφού ακόμα δεν το κάνουν τα παιδιά, για να ξεμπερδέψουμε. Ευτυχώς που πήγε καλά αυτό κ ανταποκρίθηκαν οι νέοι γιατί είναι απίστευτο να υοαρχουν διαθεσιμα ραντεβού κ να πηγαίνουν όλοι για ένα μήνα μετά. 

 

Το θέμα του εμβολιασμού έχω καταλάβει ότι στήθηκε πολύ καλά από αυτούς που κάνουν την αφανή δουλειά, αφού η πλατφόρμα γενικα δουλεύει κ η διαφιξασια στα κέντρα είναι οκ κ έφτασε στα περισσότερα μερη της χώρας κλπ. Τα μεγάλα κεφάλια κ αυτοί που μιλάνε είναι το πρόβλημα. 

πρίν από 2 λεπτά , little lamb είπε:

Δεν νομίζω ότι κατάλαβε κανείς ότι επηρεάζει τη γονιμότητα. Νομίζω ήταν σαφές ότι το λένε για πιθανή εγκυμοσύνη. Εμείς τουλάχιστον εξ αρχής, πριν το ανακοινώσουν, ακούσαμε ότι οποιο και να κάνεις πρέπει να περιμένεις τρεις μήνες από τη δεύτερη δόση για να μείνεις έγκυος. Δεν είναι το ίδιο, αλλά θέλω να πω ότι δεν ακούσαμε κάτι για γονιμότητα.

έτσι όπως το έγραψες φάνηκε σαν να εννοείς ότι οποιαδήποτε κοπέλα ακόμα δεν έχει τεκνοποιήσει, θα έπρεπε να το αποφύγει γι αυτόν τον λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ άνοιξε η πλατφόρμα για τους 40-44 και τα κοντινά ραντεβού εξαντλήθηκαν στο 10λεπτο.

 

Αυτη την στιγμή βρίσκεις με δυσκολία τέλος Μαΐου.

 

Τυπου Καποδίστριας και πατάτες είναι το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Deena είπε:

Εν τω μεταξύ άνοιξε η πλατφόρμα για τους 40-44 και τα κοντινά ραντεβού εξαντλήθηκαν στο 10λεπτο.

 

Αυτη την στιγμή βρίσκεις με δυσκολία τέλος Μαΐου.

 

Τυπου Καποδίστριας και πατάτες είναι το πράγμα.

πράγματι! αυτά διαβάζω κι εγω γύρω γύρω. 

 

Ειμαι πολύ χαρούμενη από αυτές τις ειδήσεις. Μακάρι να έχουν αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...