Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος και Deena πως αισθάνεστε σημερα ?

Kotsifikos είναι καλύτερα ο μικρος?

Πονάει το χέρι μου αλλά κατά τ' άλλα μια χαρά!

Έίχα μια ελπίδα ότι θα έχω κάτι θεαματικό, για να αράξω και να μου τα φέρνουν όλα στο χέρι, αλλά μάταια!!! 

 

Πάντως δεν είναι πολύ σαφές το πότε θα μπορούν να εμβολιαστούν με οποιοδήποτε εμβόλιο. Το θα ξέρουμε μέσα Μαϊου μπορεί να σημαίνει ότι θα ανοίξει μέσα Μαϊου για ραντεβού μετά τα μέσα Ιουνίου. Δηλαδή όποιος βιάζεται να εμβολιαστεί άμεσα, έχει μόνο το ΑΖ διαθέσιμο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πονάει το χέρι μου αλλά κατά τ' άλλα μια χαρά!

Έίχα μια ελπίδα ότι θα έχω κάτι θεαματικό, για να αράξω και να μου τα φέρνουν όλα στο χέρι, αλλά μάταια!!! 

 

Πάντως δεν είναι πολύ σαφές το πότε θα μπορούν να εμβολιαστούν με οποιοδήποτε εμβόλιο. Το θα ξέρουμε μέσα Μαϊου μπορεί να σημαίνει ότι θα ανοίξει μέσα Μαϊου για ραντεβού μετά τα μέσα Ιουνίου. Δηλαδή όποιος βιάζεται να εμβολιαστεί άμεσα, έχει μόνο το ΑΖ διαθέσιμο. 

Εννοείς για τους κάτω των 45?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εννοείς για τους κάτω των 45?

Ναι, 40-44 είπαν ότι αρχές Μαϊου θα ξέρουν πότε θα ανοίξουν για όλα τα εμβόλια. Δεν ανοίγουν άμεσα δηλαδή. 

Αυτό που όμως δεν κατάλαβα, θα ανοίξουν μεθαύριο για το ΑΖ μόνο και αργότερα για τα άλλα, ή μια και καλή; 

 

Φαίνεται ότι οι 30ρηδες ανταποκρίθηκαν παραπάνω από τις προσδοκίες και μπράβο τους.

Χλευάστηκαν οι νέοι ότι δεν τηρούσαν τα μέτρα και ήταν υπεύθυνοι για τη διασπορά κλπ, ενώ υφίστανται ήδη όλες τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης και σε αυτούς έπεσε και πολύ μεγάλο βάρος αναστολής εργασίας και ανεργίας από το κλείσιμο τόσων δραστηριοτήτων. πέρα από τους περιορισμούς για τα μέτρα ασφαλείας που έζησαν κι εκείνοι για μια ασθένεια που σε πολύ μικρό βαθμό ήταν επικίνδυνη για τη δική τους ηλικία. Και τώρα, συμπεριφέρθηκαν πολύ υπεύθυνα, μέσα σε όλη αυτή την μυστήρια και αντιφατική συζήτηση για το συγκεκριμένο εμβόλιο. Μπράβο τους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πονάει το χέρι μου αλλά κατά τ' άλλα μια χαρά!

Έίχα μια ελπίδα ότι θα έχω κάτι θεαματικό, για να αράξω και να μου τα φέρνουν όλα στο χέρι, αλλά μάταια!!! 

 

Πάντως δεν είναι πολύ σαφές το πότε θα μπορούν να εμβολιαστούν με οποιοδήποτε εμβόλιο. Το θα ξέρουμε μέσα Μαϊου μπορεί να σημαίνει ότι θα ανοίξει μέσα Μαϊου για ραντεβού μετά τα μέσα Ιουνίου. Δηλαδή όποιος βιάζεται να εμβολιαστεί άμεσα, έχει μόνο το ΑΖ διαθέσιμο. 

Σου είπα εγώ να κανείς ΑΖ, δεν άκουγες!

 

Εγώ έχω μια γενική αδιαθεσία σήμερα, όχι πυρετό αλλά αρκετές κομαρες, όπως νιώθεις όταν σε περιτριγυρίζει αρρώστια. Αλλά όσο περνάει η μέρα καλυτερεύω, νομίζω αύριο θα είμαι τελείως ΟΚ. Προς το παρόν όμως θα κάνω μεσημεριανό ύπνο μετά από χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά δεν είναι γελοίο αυτό που κάνουν ακόμα τους ανήξερους για το sms? Δηλαδή τι νόημα έχει να υπάρχει ακόμα όταν θα έχει ανοόιξει και η εστίαση;

πρίν από 2 λεπτά , Deena είπε:

Σου είπα εγώ να κανείς ΑΖ, δεν άκουγες!

 

Εγώ έχω μια γενική αδιαθεσία σήμερα, όχι πυρετό αλλά αρκετές κομαρες, όπως νιώθεις όταν σε περιτριγυρίζει αρρώστια. Αλλά όσο περνάει η μέρα καλυτερεύω, νομίζω αύριο θα είμαι τελείως ΟΚ. Προς το παρόν όμως θα κάνω μεσημεριανό ύπνο μετά από χρόνια!!!

Κι εγώ κοιμήθηκα ένα μεσημέρι, αλλά νομίζω ότι απλώς βρήκα τη δικαιολογία. 

Ο άντρας μου με΄τα την πρώτη δόση ήταν πιο πεσμένος, νομίζω ότι με κορόιδεψε!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , marakiz είπε:

Ναι τώρα το γκούγκλαρα.
Κι εγώ είμαι θετική (αν και διστακτική) στον εμβολιασμό, σίγουρα όχι όμως του άστρα και ήταν κάπως εξοργιστικός αυτός ο περιορισμός.
Άρα πως το κάνουμε βρε παιδιά? Αύριο ανοίγει για τους 40-44. Να περιμένουμε μόλις το ανακοινώσουν και μετά να μπούμε να κλείσουμε ραντεβού? Μπορείς να διαλέξεις?
(συγγνώμη αν τα έχετε ξαναπεί, ούτε εγώ μπαίνω συχνά).

Ayrio anoigei mono gia astra apo oti katalaba.  K arxes maiou tha anakoinosoun to anoigma olon ton embolion 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι, 40-44 είπαν ότι αρχές Μαϊου θα ξέρουν πότε θα ανοίξουν για όλα τα εμβόλια. Δεν ανοίγουν άμεσα δηλαδή. 

Αυτό που όμως δεν κατάλαβα, θα ανοίξουν μεθαύριο για το ΑΖ μόνο και αργότερα για τα άλλα, ή μια και καλή; 

 

Φαίνεται ότι οι 30ρηδες ανταποκρίθηκαν παραπάνω από τις προσδοκίες και μπράβο τους.

Χλευάστηκαν οι νέοι ότι δεν τηρούσαν τα μέτρα και ήταν υπεύθυνοι για τη διασπορά κλπ, ενώ υφίστανται ήδη όλες τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης και σε αυτούς έπεσε και πολύ μεγάλο βάρος από το κλείσιμο τόσων δραστηριοτήτων. πέρα από τους περιορισμούς για τα μέτρα ασφαλείας που έζησαν κι εκείνοι για μια ασθένεια που σε πολύ μικρό βαθμό ήταν επικίνδυνη για τη δική τους ηλικία. Και τώρα, συμπεριφέρθηκαν πολύ υπεύθυνα, μέσα σε όλη αυτή την μυστήρια και αντιφατική συζήτηση για το συγκεκριμένο εμβόλιο. Μπράβο τους. 

 

Ανταποκρίθηκαν οι νέοι όντως ή κατάλαβαν πως με αυτή την πολιτική μεγαλώνουν τις αμφιβολίες ακόμα και αυτών που είναι θετικοί προς το να εμβολιαστούν???

Επίσης κάτι άλλο βρε παιδιά. Έχετε παρατηρήσει να είναι αρκετός πια ο κόσμος που κυκλοφορεί χωρίς μάσκα? Ή μόνο εδώ στην περιοχή μου γίνεται??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ninaki80 είπε:

Ayrio anoigei mono gia astra apo oti katalaba.  K arxes maiou tha anakoinosoun to anoigma olon ton embolion 

Όχι ακριβώς, αυτό που δήλωσε ο Θεμιστοκλεους είναι ότι αρχές Μαΐου θα ανακοινώσουν πότε προβλέπεται να ανοίξουν όλα τα εμβόλια.

 

Επι λέξει είπε «θα γνωρίζουμε τις πρώτες ημέρες του Μαΐου πότε ακριβώς θα είναι διαθέσιμα όλα τα εμβόλια για τους 40-44 ετών, για τους οποίους η πλατφόρμα ανοίγει αύριο».

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ανταποκρίθηκαν οι νέοι όντως ή κατάλαβαν πως με αυτή την πολιτική μεγαλώνουν τις αμφιβολίες ακόμα και αυτών που είναι θετικοί προς το να εμβολιαστούν???

Επίσης κάτι άλλο βρε παιδιά. Έχετε παρατηρήσει να είναι αρκετός πια ο κόσμος που κυκλοφορεί χωρίς μάσκα? Ή μόνο εδώ στην περιοχή μου γίνεται??

Στο φβ είδα πολλούς που το έκαναν ήδη, με την πρώτη μέρα, και άλλους που έψαχναν πολύ να βρουν διαθέσιμο κοντά τους και δεν έβρισκαν.

Διάβασα είτε για 100 είτε για 200 χιλ. ραντεβού, δεν ξέρω τελικά ποιο νούμερο ισχύει. 

Με δεδομένες τις συνθήκες, και με δεδομένο ότι με τόση φασαρία γύρω από το θέμά, θα είχαν λόγο να είναι επιφυλακτικοί, νομίζω ότι μια χαρά ανταπόκριση υπήρξε.

Μ αρέσει που τα βάζουν με τον Τσίπρα που είπε ότι κάνουν ξεστοκάρισμα το εμβόλιο.... Γιατί λέει καλλιεργεί ανασφάλεια και αντιεπιστημονικές απόψεις και συνωμοσιολογίες, ενώ ο ίδιος τόνισε ότι στην Αγγλία έχει πάει πολύ καλά ο εμβολιασμός με αυτό το εμβόλιο. 

 

Εμείς κυκλοφορήσαμε κάπως αυτές τις μέρες στη χώρα και δεν είδα κανέναν χωρίς μάσκα ακόμα και σε πιο ερημικούς δρόμους που περπατούσαν μόνοι κ επίσης βλέπω πολλούς ανθρώπους που βγαίνουν για περπάτημα σε επαρχιακούς δρόμους μόνο κ φορούν μάσκα. Κ ενώ δεν μπορώ να πω ότι επί της ουσίας υπάρχει κάποια φοβερή τήρηση μέτρων στο νησί, μόνο τα τυπικά. αλλά μάλλον η τρομοκράτηση από την αστυνομία τους συγκρατεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Deena είπε:

. Προς το παρόν όμως θα κάνω μεσημεριανό ύπνο μετά από χρόνια!!!

Το δικαιούσαι και με το παραπάνω, enjoy!!

 

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Στο φβ είδα πολλούς που το έκαναν ήδη, με την πρώτη μέρα, και άλλους που έψαχναν πολύ να βρουν διαθέσιμο κοντά τους και δεν έβρισκαν.

Διάβασα είτε για 100 είτε για 200 χιλ. ραντεβού, δεν ξέρω τελικά ποιο νούμερο ισχύει. 

Με δεδομένες τις συνθήκες, και με δεδομένο ότι με τόση φασαρία γύρω από το θέμά, θα είχαν λόγο να είναι επιφυλακτικοί, νομίζω ότι μια χαρά ανταπόκριση υπήρξε.

Μ αρέσει που τα βάζουν με τον Τσίπρα που είπε ότι κάνουν ξεστοκάρισμα το εμβόλιο.... Γιατί λέει καλλιεργεί ανασφάλεια και αντιεπιστημονικές απόψεις και συνωμοσιολογίες, ενώ ο ίδιος τόνισε ότι στην Αγγλία έχει πάει πολύ καλά ο εμβολιασμός με αυτό το εμβόλιο. 

 

Είναι αδύνατον να μην υπάρχει επιφυλακτικότητα με το συγκεκριμένο εμβόλιο εφόσον μάνι μάνι σε άλλα κράτη έχει απαγορευτεί!

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πότε ανοίγει το φάσμα μιας ηλικίας με το πότε θα μπορέσεις να βρεις διαθέσιμο ραντεβού, είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Όταν άνοιξε τέλος Απρίλη το 55-60, το πρώτο διαθέσιμο που έδινε ήταν τέλος Μάη. Αν πάει αντίστοιχα, τέλος Ιούνη είναι το καλό σενάριο. Αν ωστόσο πέσουν όλοι οι προηγούμενοι που δεν εμβολιάστηκαν λόγω AZ θα αυξηθεί η ζήτηση και θα μειωθούν τα διαθέσιμα ραντεβού. Όσα εμβόλια και να παραλάβουμε, τα κέντρα έχουν συγκεκριμένη δυναμική. Χθες στο ραδιόφωνο ο πρόεδρος της γυναικολογικής εταιρίας έλεγε ότι ξεκάθαρα ο μόνος λόγος που άνοιξε νωρίς το 30-39 ήταν ο μεγάλος όγκος αδιάθετων της AZ.

 

Συμπληρώνοντας αυτό που λέει η Εσπερος, και στη δουλειά μου το ίδιο βλέπω. Οι μικροί σε ηλικία έχουν κλείσει ήδη τα ραντεβού τους, οι μεγάλοι τα έχουν κάνει ήδη (ειδικά όσοι έχουν και άλλα νοσήματα), οι μόνοι που το σκέφτονται ακόμα και λένε ότι δεν θα το κάνουν καν είναι οι 40-50. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Το δικαιούσαι και με το παραπάνω, enjoy!!

 

 

Είναι αδύνατον να μην υπάρχει επιφυλακτικότητα με το συγκεκριμένο εμβόλιο εφόσον μάνι μάνι σε άλλα κράτη έχει απαγορευτεί!

 

 

Το ξέρω, γι αυτό και είναι θετική η οποιαδήποτε ανταπόκριση.

Βασικά είναι απαράδεκτο που το αφήσαν για τους νέους, ενώ τελικά για τους μεγαλύτερους δεν έχει ακουστεί κάποια παρενέργεια.

Μάλλον φοβήθηκαν ότι οι μεγάλοι δεν θα πάνε καν και αυτό θα δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα στο σύστημα υγείας.

Θα μπορούσα βέβαια να το πάω και πιο πολιτικά, για το από πού περιμένουν ψήφους και ικανοποιούν συγκεκριμένες ομάδες, ή και πιο φιλοσοφικά, για το πώς αντιμετωπίζει αυτή η χώρα τους νέους...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Το ξέρω, γι αυτό και είναι θετική η οποιαδήποτε ανταπόκριση.

Βασικά είναι απαράδεκτο που το αφήσαν για τους νέους, ενώ τελικά για τους μεγαλύτερους δεν έχει ακουστεί κάποια παρενέργεια.

Μάλλον φοβήθηκαν ότι οι μεγάλοι δεν θα πάνε καν και αυτό θα δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα στο σύστημα υγείας.

Θα μπορούσα βέβαια να το πάω και πιο πολιτικά, για το από πού περιμένουν ψήφους και ικανοποιούν συγκεκριμένες ομάδες, ή και πιο φιλοσοφικά, για το πώς αντιμετωπίζει αυτή η χώρα τους νέους...

vα πω κ πιο ρομαvτικα οι vεοι ειvαι κ πιο θαραλλεοι αψηφουv τυς κιvδυvους χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vtgian είπε:

Συμπληρώνοντας αυτό που λέει η Εσπερος, και στη δουλειά μου το ίδιο βλέπω. Οι μικροί σε ηλικία έχουν κλείσει ήδη τα ραντεβού τους, οι μεγάλοι τα έχουν κάνει ήδη (ειδικά όσοι έχουν και άλλα νοσήματα), οι μόνοι που το σκέφτονται ακόμα και λένε ότι δεν θα το κάνουν καν είναι οι 40-50. 

 

Εγώ δεν έχω μια τόσο σφαιρική εικόνα. Δεν τολμώ και να ρωτήσω κιόλας, γιατί νιώθω ότι το θέμα αυτό είναι κάπως ταμπού και αν ρωτήσεις είναι σαν να απευθύνεις επίκριση και να το παίζεις υπεράνω. Αλλά κι εγώ ξέρω ανθρώπους 45-50 που είναι επιφυλακτικοί, όχι για το ΑΖ, γενικά, ότι δεν θέλουν ακόμα κλπ, που είναι παράδοξο γιατί είναι οριακά σε ηλικίες που μπορεί να νοσήσουν σοβαρά. Ενώ οι νεότεροι που ξέρω, είναι επιφυλακτικοί ειδικά για το ΑΖ και κυρίως οι γυναίκες, πράγμα πιο δικαιολογημένο. Το είδα και στο σχολείο, ότι για τα αδιάθετα δήλωσαν μαζικά οι αναπληρώτριες που είναι γύρω στα 30, ενώ οι ντόπιοι συνάδελφοι που είναι κατά βάση 45-55 είχαν πιο χλιαρή ανταπόκριση. 

 

Να μην πω και για όσους είναι της εκκλησίας που είναι σχεδόν κάθετα αρνητικοί... Είναι θλιβερό που ένας μηχανισμός με τεράστια επιρροή σε ευρύ κοινό, δεν πήρε μια ολοφάνερα σαφή θέση υπέρ του εμβολιασμού. Θα έπειθε πολύ κόσμο, θα έσωζε πολλές ζωές ηλικιωμένων ειδικά πιστών. 

Just now, ninaki80 είπε:

vα πω κ πιο ρομαvτικα οι vεοι ειvαι κ πιο θαραλλεοι αψηφουv τυς κιvδυvους χα χα χα

 Ε δεν πάει έτσι, γιατί οι νέοι αν είναι να αψηφίσουν, μπορούν να αψηφίσουν και τον κίνδυνο του κορονοϊού που δεν τους αφορά σε τόσο μεγάλο βαθμό....

Πάντως  υπάρχει και έμμεση πίεση σε κάποιους εργασίακούς χώρους και παίζει κ αυτό ρόλο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγώ δεν έχω μια τόσο σφαιρική εικόνα. Δεν τολμώ και να ρωτήσω κιόλας, γιατί νιώθω ότι το θέμα αυτό είναι κάπως ταμπού και αν ρωτήσεις είναι σαν να απευθύνεις επίκριση και να το παίζεις υπεράνω. Αλλά κι εγώ ξέρω ανθρώπους 45-50 που είναι επιφυλακτικοί, όχι για το ΑΖ, γενικά, ότι δεν θέλουν ακόμα κλπ, που είναι παράδοξο γιατί είναι οριακά σε ηλικίες που μπορεί να νοσήσουν σοβαρά. Ενώ οι νεότεροι που ξέρω, είναι επιφυλακτικοί ειδικά για το ΑΖ και κυρίως οι γυναίκες, πράγμα πιο δικαιολογημένο. Το είδα και στο σχολείο, ότι για τα αδιάθετα δήλωσαν μαζικά οι αναπληρώτριες που είναι γύρω στα 30, ενώ οι ντόπιοι συνάδελφοι που είναι κατά βάση 45-55 είχαν πιο χλιαρή ανταπόκριση. 

 

Να μην πω και για όσους είναι της εκκλησίας που είναι σχεδόν κάθετα αρνητικοί... Είναι θλιβερό που ένας μηχανισμός με τεράστια επιρροή σε ευρύ κοινό, δεν πήρε μια ολοφάνερα σαφή θέση υπέρ του εμβολιασμού. Θα έπειθε πολύ κόσμο, θα έσωζε πολλές ζωές ηλικιωμένων ειδικά πιστών. 

 Ε δεν πάει έτσι, γιατί οι νέοι αν είναι να αψηφίσουν, μπορούν να αψηφίσουν και τον κίνδυνο του κορονοϊού που δεν τους αφορά σε τόσο μεγάλο βαθμό....

Πάντως  υπάρχει και έμμεση πίεση σε κάποιους εργασίακούς χώρους και παίζει κ αυτό ρόλο. 

Vαι πεφτουv κ περιορισμοι σε δουλειες σε ταξιδια οποτε καποιοι οvτως μπορει vα βιαζοvται vα ξεμπΕρδεψουv. Ειvαι κ τα τουριστικα που τωρα θα ζηταvε εμβολιασμεvο προσωπικο.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , ninaki80 είπε:

Vαι πεφτουv κ περιορισμοι σε δουλειες σε ταξιδια οποτε καποιοι οvτως μπορει vα βιαζοvται vα ξεμπΕρδεψουv. Ειvαι κ τα τουριστικα που τωρα θα ζηταvε εμβολιασμεvο προσωπικο.  

Ναι στα τουριστικά μέρη μας το είπαν ότι ζητούν εμβολιασμένους, οπότε δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.

Στα νησιά κάτω των 10.000 ο εμβολιασμός πάει πολύ καλά. Μέχρι το καλοκαίρι εκεί μάλλον θα έχουν εμβολιασμένο πάνω από το 50% του συνολικού πληθυσμού, μεγάλο ποσοστό αν αφαιρέσουμε τα παιδιά κ υπολογίζοντας ότι γενικά εκεί έχουν αρκετά νεαρό πληθυσμό. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς πάντως, το πάνε για υποχρεωτικό, σιγά σιγά, κάποια στιγμή. Αν δεν θα μπορείς να εργαστείς, να ταξιδέψεις κλπ..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , vtgian είπε:

Το πότε ανοίγει το φάσμα μιας ηλικίας με το πότε θα μπορέσεις να βρεις διαθέσιμο ραντεβού, είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Όταν άνοιξε τέλος Απρίλη το 55-60, το πρώτο διαθέσιμο που έδινε ήταν τέλος Μάη. Αν πάει αντίστοιχα, τέλος Ιούνη είναι το καλό σενάριο. Αν ωστόσο πέσουν όλοι οι προηγούμενοι που δεν εμβολιάστηκαν λόγω AZ θα αυξηθεί η ζήτηση και θα μειωθούν τα διαθέσιμα ραντεβού. Όσα εμβόλια και να παραλάβουμε, τα κέντρα έχουν συγκεκριμένη δυναμική. Χθες στο ραδιόφωνο ο πρόεδρος της γυναικολογικής εταιρίας έλεγε ότι ξεκάθαρα ο μόνος λόγος που άνοιξε νωρίς το 30-39 ήταν ο μεγάλος όγκος αδιάθετων της AZ.

 

Συμπληρώνοντας αυτό που λέει η Εσπερος, και στη δουλειά μου το ίδιο βλέπω. Οι μικροί σε ηλικία έχουν κλείσει ήδη τα ραντεβού τους, οι μεγάλοι τα έχουν κάνει ήδη (ειδικά όσοι έχουν και άλλα νοσήματα), οι μόνοι που το σκέφτονται ακόμα και λένε ότι δεν θα το κάνουν καν είναι οι 40-50. 

 

 

Το περασμένο Σάββατο ομως δόθηκαν ραντεβού ακόμη νωριτερα.Ετσι αυτοι βρέθηκαν να ολοκληρώνουν τον εμβολιασμό ακομη νωριτερα.Ουσιαστικα τον ολοκληρώνουν όταν οι 55 60 τον αρχίζουν αν δεν κάνουν astra

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι στα τουριστικά μέρη μας το είπαν ότι ζητούν εμβολιασμένους, οπότε δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.

Στα νησιά κάτω των 10.000 ο εμβολιασμός πάει πολύ καλά. Μέχρι το καλοκαίρι εκεί μάλλον θα έχουν εμβολιασμένο πάνω από το 50% του συνολικού πληθυσμού, μεγάλο ποσοστό αν αφαιρέσουμε τα παιδιά κ υπολογίζοντας ότι γενικά εκεί έχουν αρκετά νεαρό πληθυσμό. 

Υπάρχουν κ ιδιωτικα σχολεια κ νοσοκομεία που τους υποχρεωσε η διευθυνση

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

Τους εκτιμώ για τα υπόλοιπα. Και θα επιδιώξω να ξαναβρεθούμε εννοείται.

Απλώς επειδή μέχρι τώρα ήμασταν στο ίδιο μήκος κύματος, ξαφνικά βρεθήκαμε να "απέχουμε". Και δεν το περίμενα. 

Όσο για το αν χάνουν στιγμές διασκέδασης, ο καθένας όπως το βλέπει και το ιεραρχεί.  

Μπορεί ουτε κι εκείνοι να το περιμεναν από σένα... 

 

Όποτε θέλει λίγη προσοχη γενικά γιατί παρατηρω γυρω μου να απομακρυνεται ο κόσμος οχι λόγω κορονωιου από ένα σημείο κι έπειτα.. Θέλω να πω έχει γίνει πια σα θέμα πολιτικο, είμαι αριστερός οχι εσυ εισαι δεξιος άρα δε σου μιλάω... 

Να μην κρίνουμε τους ανθρώπους από τις απόψεις τους αλλά από την ποιοτητα τους σαν άτομα και συμπεριφορά και στάση... 

Το παρατηρώ σε γυρω μου κόσμο, πχ ένα περιστατικο σε μένα, μια γνωστή μου  απομακρυνθηκε λες και έχουμε λεπρα ξέρω γω. Θα φανεί κάποια στιγμή γιατί με έπαιρνε 15 φορές τηλ τη μέρα προ κοβιντ αλλά λέω να κάνω τον... Την αδιάφορη και να το ξεχάσω. Έχει παθει κοκομπλοκο τώρα. Γενικά είναι φάση που πρέπει να δικαιολογήσουμε μετά αλλιώς ενέχει κίνδυνος να χάσουμε καλά άτομα από δίπλα μας... 

Αυτό το συμβάν σε μένα, αλλά ακουω γυρω μου πολλα τέτοια περιστατικα και συνήθως ειναι πολυ θυμωμένοι. Both sides. 

Θέλει ψυχραιμία και λογική το πράγμα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχουν κ ιδιωτικα σχολεια κ νοσοκομεία που τους υποχρεωσε η διευθυνση

Ελπίζω να έχει κάποιο αποτέλεσμα όλο αυτό.

Να ηρεμήσουμε κάπως το καλοκαίρι και να κρατήσει κάπως, έστω μέχρι να πιάσει το πολύ κρύο.

Φοβάμαι το ενδεχόμενο να χρειαστεί πολύ γρήγορα τρίτη δόση, πριν καλά καλά φανούν τα αποτελέσματα της πρώτης φάσηε βμολιασμού. Ίσως εκεί η ανταπόκριση είναι πιο μικρή.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ανταποκρίθηκαν οι νέοι όντως ή κατάλαβαν πως με αυτή την πολιτική μεγαλώνουν τις αμφιβολίες ακόμα και αυτών που είναι θετικοί προς το να εμβολιαστούν???

Επίσης κάτι άλλο βρε παιδιά. Έχετε παρατηρήσει να είναι αρκετός πια ο κόσμος που κυκλοφορεί χωρίς μάσκα? Ή μόνο εδώ στην περιοχή μου γίνεται??

Εγώ δεν φορουσα παρά μόνο αν έπρεπε. Τώρα δεν την φοραω βραχιολι πια, την εχω στη τσάντα για ώρα ανάγκης. 

Κοροϊδευόμαστε? 

Δεν πίστεψα και δεν πιστευω πως η μάσκα βοηθάει σε κατι... 

 

Εγώ μιλώντας δεν παω για το εμβόλιο έχει ανοίξει η πλατφορμα για εμενα αλλά ουτε ξέρω ουτε εχω ασχοληθεί. Θα το κάνω το 23... 

Το έκαναν σχεδόν όλοι οι δικοί μου όμως! Εμενα δεν μου κολλάει να το κανω... Θα το κανω όμως όταν αισθανθώ έτοιμη!! 

 

 

Καλο πασχα καλή Αναστάση σε όλες σας!! :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία:

Ψιλό σχετικό αφου όλα πια σε τουτη τη ζωή με τον Κορωναίο έχουνε να κάνουν! 

 

Μα ήμαρτον... Ραντεβου στα 

ΖΑΡΑ  ΔΕΝ ΕΧΕΙ ως την άλλη Παρασκευή!! 

 

Κατάλαβα, με το ίδιο βρακι θα κανομεν Αναστάση.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , diane2020 είπε:

Εγώ δεν φορουσα παρά μόνο αν έπρεπε. Τώρα δεν την φοραω βραχιολι πια, την εχω στη τσάντα για ώρα ανάγκης. 

Κοροϊδευόμαστε? 

Δεν πίστεψα και δεν πιστευω πως η μάσκα βοηθάει σε κατι... 

 

Εγώ μιλώντας δεν παω για το εμβόλιο έχει ανοίξει η πλατφορμα για εμενα αλλά ουτε ξέρω ουτε εχω ασχοληθεί. Θα το κάνω το 23... 

Το έκαναν σχεδόν όλοι οι δικοί μου όμως! Εμενα δεν μου κολλάει να το κανω... Θα το κανω όμως όταν αισθανθώ έτοιμη!! 

 

 

Καλο πασχα καλή Αναστάση σε όλες σας!! :)

Η ώρα ανάγκης ποια είναι; 

Να σου κάνουν έλεγχο;; 

 

Αν εσύ δεν φοράς μάσκα κι η γνωστή σου φοράει γιατί πιστεύει πως προστατεύει ενώ εσύ όχι, λογικό δεν είναι να απομακρυνθεί; Πώς μπορείτε να βρίσκεστε κάτω από αυτές τις συνθήκες;;;

 

 

πρίν από 18 λεπτά , diane2020 είπε:

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , diane2020 είπε:

Κατάλαβα, με το ίδιο βρακι θα κανομεν Αναστάση...

ε αφού εχεις τόσες μάσκες αχρησιμοποίητες, κάνε μια μεταποίηση, να ανανεώσεις τα εσώρουχα. :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

Η ώρα ανάγκης ποια είναι; 

Να σου κάνουν έλεγχο;; 

 

Αν εσύ δεν φοράς μάσκα κι η γνωστή σου φοράει γιατί πιστεύει πως προστατεύει ενώ εσύ όχι, λογικό δεν είναι να απομακρυνθεί; Πώς μπορείτε να βρίσκεστε κάτω από αυτές τις συνθήκες;;;

 

 

Η ώρα ανάγκης είναι το 300αρι...

Ε ναι το καταλαβαινω. Δεν πειραζει βγαίνω με άλλες... Όταν θα με πάρει κάποια στιγμή θα ξαναβγουμε... 

 

Just now, Έσπερος είπε:

ε αφού εχεις τόσες μάσκες αχρησιμοποίητες, κάνε μια μεταποίηση, να ανανεώσεις τα εσώρουχα. :P

3 εχω... Πλυσιμο κάθε μήνα :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

ώρα ανάγκης ποια είναι; 

Να σου κάνουν έλεγχο;; 

ναι, βλέπεις τον αστυνόμο κ κανεις τη μάσκα σφεντόνα για να του βγάλεις το μάτι, να μην τολμήσει να σε ξαναπλησιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...