Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Η έρευνα αφορά:

α) στο Ηνωμένο Βασίλειο.

About 70 million simulated people matched as closely as possible to actual UK demographics, geography, and social behaviours.

β) είναι βασισμένη σε δεδομένα του Μαρτίου.

γ) βασίζεται σε κάποια μοντέλα και μεταβλητές που αν δεν έχει γνώση δεν μπορείς να αξιολογήσεις (εγώ δεν μπορώ).

δ) Στα συμπεράσματα περιλαμβάνει:

The model used for Report 9 was independently validated and verified, and predicts that, in the absence of an effective vaccine for covid-19, school closures would result in more overall deaths than no school closures.

Και γενικά αυτό που θέλω να πω είναι πως το συμπέρασμα της έρευνας αφορά πληθυσμό και χρονική στιγμή που δεν μπορούμε να πούμε ότι σχετίζεται με οποιονδήποτε τρόπο με την σημερινή κατάσταση εδώ.

 

Ωστόσο κάτι παρόμοιο, ότι δηλαδή το 1ο lockdown θα οδηγήσει σε μείωση των θανάτων από covid-19 βραχυπρόθεσμα αλλά σε βάθος χρόνου δεν θα υπάρξει διαφορά, είχε ακουστεί κι εδώ στις αρχές. Μάλιστα χαρακτηριστικά είχα ακούσει στο ραδιόφωνο από επιστήμονα (δεν μπορώ να βρω ποιον, τον γνωστό άραγε; δε θυμάμαι) το: "Μπορεί με το lockdown να μειώσουμε τους θανάτους, αλλά όταν αρθεί είναι πιθανό, όσοι ήταν να πεθάνουν να πεθάνουν" ως επιχείρημα ότι το lockdown δεν είναι λύση. Προσωπικά δεν συμφωνώ καθόλου και έχω πει γιατί, δεν επαναλαμβάνομαι.

 

Ωστόσο, σχετικά με τα σχολεία, αλήθεια είναι μεγάλο κακό που είναι κλειστά. Πολύ μεγάλο κακό! Από εκεί και πέρα αλήθεια δεν έχω άποψη τι θα έπρεπε να γίνει. Δεν ξέρω... Είναι και αυτό που ανέφερε @vicky86 ότι για να αρχίσουν οι εμβολιασμοί θα πρέπει να υπάρχει μείωση των κρουσμάτων στην κοινότητα και με ανοιχτά σχολεία δεν ξέρω. Αλήθεια είναι τόσες οι παράμετροι. Δεν μπορώ να τοποθετηθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Οι μελέτες αυτές (και κάθε μελέτη) δεν αποτελούν ούτε θέσφατο, ούτε κατέχουν την απόλυτη αλήθεια. Είναι έτσι και αλλιώς λάθος να πιστεύει κανείς ότι επειδή μια μελέτη έδειξε το x αποτέλεσμα, αυτή είναι η απόλυτη επιστημονική αλήθεια. Και αυτό είναι και το βασικό πρόβλημα του "i've done my research on google". Είναι ωστόσο όλες χρήσιμα εργαλεία για να πάμε παρακάτω, να τα συγκρίνουμε με πιο πρόσφατα δεδομένα και να εξάγουμε και πάλι "σχετικά" αποτελέσματα.

 

Σχετικά με την πρώτη έρευνα, ναι το συμπέρασμα της έρευνας αφορά πληθυσμό και χρονική στιγμή διαφορετικά από εμάς στο τώρα, αυτό δε σημαίνει ότι δε δίνει χρήσιμες πληροφορίες προς αξιολόγηση.

 

Αν συνδυάσεις πχ το abstract της δεύτερης μελέτης με τα αποτελέσματα της έκθεσης του bloomberg φαίνεται να επιβεβαιώνεται ότι αυστηρά μέτρα περιορισμού κυκλοφορίας δεν κάνουν τη διαφορά. Φαίνεται λέω γιατί και εκεί σου λένε "κάτσε να έρθει ο χειμώνας". 

Just now, mama16 είπε:

Εμένα η έρευνα μου μοιάζει τελείως υποθετική. Που το στηρίζουν το ότι μπορεί να έχει περισσότερους θανάτους μακροπρόθεσμα? (Βέβαια βάζει σαν λέξη το "would" δλδ θα μπορούσε 

 

Σε μερικές περιπτώσεις το αποτέλεσμα θα ήταν περισσότερους θανάτους σε βάθος χρόνου.. Οπότε πάλι υποθετικά.

 

Προφανώς σε κάποιο αξιόπιστο μοντέλο το στηρίζουν, γι'αυτό και πήρε έγκριση να δημοσιευτεί σε ένα περιοδικό όπως το bmj. Όσο για το "υποθετικά", αυτό κάνουν τα στατιστικά μοντέλα, πιθανότητες σου δίνουν. Και τα μέτρα που παίρνονται πάνω σε υποθετικά αποτελέσματα ερευνών βασίζονται. Και όπως βλέπουμε, δεν έχουν αποτέλεσμα με τους θανάτους να παραμένουν στα ύψη μετά από 6 εβδομάδες lock-down.

 

Just now, mama16 είπε:

Για το δεύτερο σκέλος όντως αν κλείνουν τα πάντα μπορεί να μειωθεί η επιδημία αλλά κ πάλι αν συναντιούνται έξω παρέες 8 κ λιγότερων ατόμων μπορεί να κολλάνε μεταξύ τους κ να μεταφέρουν πάλι τον ιό. Οπότε σε συνδυασμό η απαγόρευση κυκλοφορίας με το κλείσιμο επιχειρήσεων για μένα επιδράει θετικά... Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι αυτά τα λένε οι έρευνες οπότε ότι κ να σκέφτομαι εγώ η ο καθένας από εμάς μπορεί να μην ισχύει!

 

Μα δε λέει κανείς ότι δεν παίζει το ρόλο του και αυτό. Παίζει αλλά ελάχιστα σημαντικό. Αυτό που δεν μετράει η έρευνα είναι οι ψυχολογικές και κοινωνικές επιπτώσεις του εγκλεισμού. Μπορεί εμείς να έχουμε τις οικογένειές μας και να μη μας νοιάζει και τόσο. Οι ηλικιωμένοι που είναι μόνοι τους όμως πόσο έχουν φθαρεί από αυτό; Τυχαίο ότι έχει αυξηθεί η ενδοοικογενειακή βία; 

 

Επίσης ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τα social bubbles στα ελληνικά... 

insidestory.gr/article/covid19-koinonikes-foyskes

Εξηγεί πολύ ωραία πως μπορούμε να κρατήσουμε χαμηλά το ρίσκο έχοντας μια ελάχιστη κοινωνική ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

 

 Που το στηρίζουν αυτό, δεν καταλαβαίνω, όταν είχαν φτάσει τα κρούσματα κ 3000 χιλιάδες κ τώρα με την απαγόρευση κυκλοφορίας επιτέλους πήγαμε σε τριψήφιο αριθμό?

 

Δες πόσο έχουν μειωθεί τα τεστ, είναι πλασματικά τα νούμερα σε μεγάλο βαθμό :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δες πόσο έχουν μειωθεί τα τεστ, είναι πλασματικά τα νούμερα σε μεγάλο βαθμό :( 

Δλδ όταν ήταν 3000 τα κρουσματα ήταν πολύ περισσότερα τα τεστ? Πάντως εγώ δεν κοιτάω η αλήθεια είναι τα κρούσματα τόσο όσο τους ανθρώπους στις ΜΕΘ. Κ απ ότι βλέπω πλέον άρχισαν να μειώνονται. Θα μου πείτε βέβαια ότι υπάρχουν πολλοί θάνατοι αλλά κ πάλι πριν 1-2 εβδομάδες ενώ υπήρχαν πάλι αρκετοί τα άτομα στις ΜΕΘ δεν κατέβαιναν αλλά ανέβαιναν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δλδ όταν ήταν 3000 τα κρουσματα ήταν πολύ περισσότερα τα τεστ? Πάντως εγώ δεν κοιτάω η αλήθεια είναι τα κρούσματα τόσο όσο τους ανθρώπους στις ΜΕΘ. Κ απ ότι βλέπω πλέον άρχισαν να μειώνονται. Θα μου πείτε βέβαια ότι υπάρχουν πολλοί θάνατοι αλλά κ πάλι πριν 1-2 εβδομάδες ενώ υπήρχαν πάλι αρκετοί τα άτομα στις ΜΕΘ δεν κατέβαιναν αλλά ανέβαιναν.

 

To Νοέμβρη τα τέστ ήταν γύρω στις 25.000 τις καθημερινές  ενώ το Δεκέμβριο πέφτουν στα 15.000-18.000.

Οι ΜΕΘ ελευθερώνονται αλλά οι θάνατοι διατηρούνται σε μεγάλο αριθμό δυστυχώς.

 

Εγγραφήκατε για τεστ στην αντίστοιχη σελίδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Δλδ όταν ήταν 3000 τα κρουσματα ήταν πολύ περισσότερα τα τεστ? Πάντως εγώ δεν κοιτάω η αλήθεια είναι τα κρούσματα τόσο όσο τους ανθρώπους στις ΜΕΘ. Κ απ ότι βλέπω πλέον άρχισαν να μειώνονται. Θα μου πείτε βέβαια ότι υπάρχουν πολλοί θάνατοι αλλά κ πάλι πριν 1-2 εβδομάδες ενώ υπήρχαν πάλι αρκετοί τα άτομα στις ΜΕΘ δεν κατέβαιναν αλλά ανέβαιναν.

Γιατί έχουν μειωθεί τα Τεστ?κάπου είχα δει ποσοστά.τωρα γίνονται περισσότερα ανα γειτονιες

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γιατί έχουν μειωθεί τα Τεστ?κάπου είχα δει ποσοστά.τωρα γίνονται περισσότερα ανα γειτονιες

 

Εχουν πεσει καπου στο 1/2 με 1/3. Φανταζομαι να κινηθει η αγορα και μετα σιγα σιγα θα ξαναανεβουν. Σοβαροτητα μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γιατί έχουν μειωθεί τα Τεστ?κάπου είχα δει ποσοστά.τωρα γίνονται περισσότερα ανα γειτονιες

 

Δες αναλυτικά εδώ, μια εικόνα χίλιες λέξεις :( ourworldindata.org/coronavirus/country/greece?country=~GRC#how-many-tests-are-performed-each-day

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

To Νοέμβρη τα τέστ ήταν γύρω στις 25.000 τις καθημερινές  ενώ το Δεκέμβριο πέφτουν στα 15.000-18.000.

Οι ΜΕΘ ελευθερώνονται αλλά οι θάνατοι διατηρούνται σε μεγάλο αριθμό δυστυχώς.

 

Εγγραφήκατε για τεστ στην αντίστοιχη σελίδα;

Δυστυχώς νομίζω είναι λογικό να υπάρχουν τόσοι θάνατοι.. Απ' ότι είχα ακούσει είναι το τελευταίο που πέφτει, πρώτα πέφτουν τα κρούσματα, μετά οι διασωληνομενοι και μετά οι θάνατοι..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vtgian είπε:

 

To Νοέμβρη τα τέστ ήταν γύρω στις 25.000 τις καθημερινές  ενώ το Δεκέμβριο πέφτουν στα 15.000-18.000.

Οι ΜΕΘ ελευθερώνονται αλλά οι θάνατοι διατηρούνται σε μεγάλο αριθμό δυστυχώς.

 

Εγγραφήκατε για τεστ στην αντίστοιχη σελίδα;

Οχι γιατι κυκλοφορούμε πολυ επιλεκτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οχι γιατι κυκλοφορούμε πολυ επιλεκτικά.

 

Μωρέ και εμείς το ίδιο αλλά αν κανένας δε δηλώσει ότι θέλει να κάνει , αφορμή θα το βρούνε να λένε ότι δεν χρειάζονται τα τεστ αφού ο κόσμος δε θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Μωρέ και εμείς το ίδιο αλλά αν κανένας δε δηλώσει ότι θέλει να κάνει , αφορμή θα το βρούνε να λένε ότι δεν χρειάζονται τα τεστ αφού ο κόσμος δε θέλει...

Μπα...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vtgian είπε:

αυστηρά μέτρα περιορισμού κυκλοφορίας δεν κάνουν τη διαφορά. Φαίνεται λέω γιατί και εκεί σου λένε "κάτσε να έρθει ο χειμώνας". 

Αυτό που καταλαβαίνω εγω για την απαγόρευση είναι ότι αν κλείσουν τα πάντα είναι ένα προςθετο μέσο που αποτρέπει να βρει ευκαιρία ο κόσμος να συναντιέται κ να χαζολογαει ανεξέλεγκτα κ αυτό να ακυρώνει τα αλλά μέτρα. Λογικά εκεί το αποτέλεσμα έρχεται από τα αλλά μέτρα, όχι την απαγόρευση καθαυτή. Αλλά φυσικά απαγόρευση κυκλοφορίας με ελέγχους ενώ εχεις ανοιχτά χώρους εργασίας, υπηρεσίες που δέχονται κοινό, κομμωτήρια, είναι ανέκδοτο κ προφανώς δεν έχει νόημα και κανένα αποτέλεσμα. Τα κρούσματα δεν πέφτουν (όσο πέφτουν) γιατί στέλνουμε sms κ κλεινομαστε μετά τις 9 ( εξάλλου απ ι,τι καταλαβαίνω όσοι θέλουν βρίσουν τρόπους να πάνε παντού).

 

Τωρα σκεφτόμουν ότι οι μαθήτριες τον Ιανουάριο μάλλον δεν θα έχουν σχολείο αλλά κατ τ άλλα θα μπορούν να πάνε για μανικιούρ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:
πρίν από 34 λεπτά , maripoz είπε:

Εννοείται δεν είναι καλό, επίσης σκέψου ότι το παιδί πήγαινε σχολείο όταν είχε περισσότερα κρούσματα. Εγώ το βγάζω έξω εδώ κοντά στις πλατείες και συναντά αλλα παιδάκια και χαίρομαι πάρα πολύ μου φαίνεται πολύ κακό ένα παιδί χωρίς αλλα παιδάκια τόσο πολύ καιρό. 

Φυσικα και ειναι.Φροντιζω ομως να πηγαίνουμε σε μερη που δεν έχει πολύ κόσμο γιατι δεν είναι σωστό να λεω μην πλησιάζεις.τα παιδια άνω των πέντε εινΙ μεταδότης.θα κραταω επαφη με σταθερά άτομα κ περιορισμένα.για την ωρα αρκεί.

Ομοίως. Και το έχουμε συζητήσει και με την παιδίατρο η οποία είναι της ιδίας άποψης (επίσης μου είπε πως -αν εξαιρέσουμε την έναρξη της σχολικής χρονιάς-υπάρχει φοβερή διαφορά στο θέμα των ιώσεων, ούτε μύξες που λέμε που άλλες χρονιές τέτοια εποχή γινόταν χαμός). Οι επαφές επιλεκτικά (λαμβάνοντας υπόψη το ποιοι-που-πως-πότε) είναι απαραίτητες για όλους (όλων των ηλικιών) και δεν σκεφτήκαμε ποτέ ότι έχουν βαθμό επικινδυνότητας τέτοιο ώστε να τις αποκλείσουμε. Το αντίθετο είναι νομίζω υπερβολή, επιβλαβές και δεν έχει βάση. Δεν απαγορεύεται να συν-περπατήσεις με μια φιλική οικογένεια ή να κάνουν τα παιδιά τρεχάλες-ποδήλατο μαζί τηρώντας τα μέτρα για εξωτερικό χώρο.

 

Εμάς εδώ, (προάστιο της Αθήνας-όχι από τα sos) ανήμερα Χριστουγέννων, γινόταν έλεγχος σε σχετικά κεντρικό δρόμο (σε στενά-γειτονιές ουδέποτε πετύχαμε, ούτε ακούσαμε). Σταματούσαν επιλεκτικά (πχ οικογένειες με παιδιά, ή άτομα με μάσκες εντός αυτοκινήτου τηρουμένων των οδηγιών δεν σταματούσαν), έκαναν την δουλειά τους, ήταν ευγενικοί.

 

Χρόνια πολλά εύχομαι και σύντομα καλύτερες συνθήκες για όλον τον κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Δεν απαγορεύεται να συν-περπατήσεις με μια φιλική οικογένεια ή να κάνουν τα παιδιά τρεχάλες-ποδήλατο μαζί τηρώντας τα μέτρα για εξωτερικό χώρο.

Σωματική

άσκηση

σε

εξωτερικό

χώρο

ή

κίνηση

με

κατοικίδιο

ζώο

,

ατομικά

ή

έως

τρία

(3)

άτομα

,

υπό

την

προϋπόθεση

τήρησης

στην

τελευταία

αυτή

περίπτωση

της

ελάχιστης

απόστασης

του

ενάμισι

(1,5)

μέτρου

.

 

Σϋμφωνα με το ΦΕΚ σαφώς απαγορεύεται. 

 

Το θέμά με τις επιλεκτικές παρέες είναι ότι ο καθένας εννοεί κάτι διαφορετικό όταν λέει ότι προσέχει. Έτσι μπορεί να είσαι ήσυχος και ξαφνικά να μην ξέρεις από πού σου ήρθε. Μια συνάδελφος μου που ξέρω ότι φοβάται πολύ, βρέθηκε το κοριτσάκι της με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Δεν νομίζω ότι το φέρνει σε επαφή με κόσμο επί τούτου, ξέρω όμως ότι η νταντά του το βγάζει βόλτα στην πόλη και ίσως το έχει βάλει μέσα και σε κάποιο μαγαζί, ποιος ξέρει. Ή μπορεί να το κόλλησε κάτι εκείνη. Μ' αυτή τη λογική βέβιαα κ εμείς δεν προσέχουμε γιατί στο σπίτι η νταντά μας δεν φοράει μάσκα, άρα κάποιος θα ελεγε ότι είναι χαζό να φοβόμαστε τις παρέες όταν μπαίνει καθημερινά στο σπίτι κ σε στενή επαφή με το παιδί κάποιος χωρίς μάσκα. Ή ένα άλλο γνωστό παιδάκι που είχαμε δει τον Σεπτέμβριο είχε κρυώσει και οι γονείς του έλεγαν ότι μόνο στην παιδική χαρά είχε πάει. Τον Σεπτέμβριο η παιδική ήταν σε καλή κατάσταση, αποκλείεται να κόλλησε εκεί κατι. ΆΡα θα ήρθαν σε επαφή κ με άλλους που θα θεω΄ρησαν ασφαλείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σωματική

άσκηση

σε

εξωτερικό

χώρο

ή

κίνηση

με

κατοικίδιο

ζώο

,

ατομικά

ή

έως

τρία

(3)

άτομα

,

υπό

την

προϋπόθεση

τήρησης

στην

τελευταία

αυτή

περίπτωση

της

ελάχιστης

απόστασης

του

ενάμισι

(1,5)

μέτρου

.

 

Σϋμφωνα με το ΦΕΚ σαφώς απαγορεύεται. 

 

Το θέμά με τις επιλεκτικές παρέες είναι ότι ο καθένας εννοεί κάτι διαφορετικό όταν λέει ότι προσέχει. Έτσι μπορεί να είσαι ήσυχος και ξαφνικά να μην ξέρεις από πού σου ήρθε. Μια συνάδελφος μου που ξέρω ότι φοβάται πολύ, βρέθηκε το κοριτσάκι της με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Δεν νομίζω ότι το φέρνει σε επαφή με κόσμο επί τούτου, ξέρω όμως ότι η νταντά του το βγάζει βόλτα στην πόλη και ίσως το έχει βάλει μέσα και σε κάποιο μαγαζί, ποιος ξέρει. Ή μπορεί να το κόλλησε κάτι εκείνη. Μ' αυτή τη λογική βέβιαα κ εμείς δεν προσέχουμε γιατί στο σπίτι η νταντά μας δεν φοράει μάσκα, άρα κάποιος θα ελεγε ότι είναι χαζό να φοβόμαστε τις παρέες όταν μπαίνει καθημερινά στο σπίτι κ σε στενή επαφή με το παιδί κάποιος χωρίς μάσκα. Ή ένα άλλο γνωστό παιδάκι που είχαμε δει τον Σεπτέμβριο είχε κρυώσει και οι γονείς του έλεγαν ότι μόνο στην παιδική χαρά είχε πάει. Τον Σεπτέμβριο η παιδική ήταν σε καλή κατάσταση, αποκλείεται να κόλλησε εκεί κατι. ΆΡα θα ήρθαν σε επαφή κ με άλλους που θα θεω΄ρησαν ασφαλείς.

εντελως ασφαλης οχι δεν εισαι αλλα περιοριζεις τον κινδυνο. ενα παιδακι πανω απο 3 δεν γινετε να το απομονωσεις θα εχει τουλαχιστον 1 παιδακι που θα το βλεπει κ μεσα στο σπιτι σας . ειναι αδυνατον να μην παιξει το παιδι οποτε απλα περιοριζεις τον κινδυνο οσο μπορεις να τον εξαλειψεις δεν γινετε. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Σωματική

άσκηση

σε

εξωτερικό

χώρο

ή

κίνηση

με

κατοικίδιο

ζώο

,

ατομικά

ή

έως

τρία

(3)

άτομα

,

υπό

την

προϋπόθεση

τήρησης

στην

τελευταία

αυτή

περίπτωση

της

ελάχιστης

απόστασης

του

ενάμισι

(1,5)

μέτρου

.

 

Σϋμφωνα με το ΦΕΚ σαφώς απαγορεύεται. 

 

Το θέμά με τις επιλεκτικές παρέες είναι ότι ο καθένας εννοεί κάτι διαφορετικό όταν λέει ότι προσέχει. Έτσι μπορεί να είσαι ήσυχος και ξαφνικά να μην ξέρεις από πού σου ήρθε. Μια συνάδελφος μου που ξέρω ότι φοβάται πολύ, βρέθηκε το κοριτσάκι της με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Δεν νομίζω ότι το φέρνει σε επαφή με κόσμο επί τούτου, ξέρω όμως ότι η νταντά του το βγάζει βόλτα στην πόλη και ίσως το έχει βάλει μέσα και σε κάποιο μαγαζί, ποιος ξέρει. Ή μπορεί να το κόλλησε κάτι εκείνη. Μ' αυτή τη λογική βέβιαα κ εμείς δεν προσέχουμε γιατί στο σπίτι η νταντά μας δεν φοράει μάσκα, άρα κάποιος θα ελεγε ότι είναι χαζό να φοβόμαστε τις παρέες όταν μπαίνει καθημερινά στο σπίτι κ σε στενή επαφή με το παιδί κάποιος χωρίς μάσκα. Ή ένα άλλο γνωστό παιδάκι που είχαμε δει τον Σεπτέμβριο είχε κρυώσει και οι γονείς του έλεγαν ότι μόνο στην παιδική χαρά είχε πάει. Τον Σεπτέμβριο η παιδική ήταν σε καλή κατάσταση, αποκλείεται να κόλλησε εκεί κατι. ΆΡα θα ήρθαν σε επαφή κ με άλλους που θα θεω΄ρησαν ασφαλείς.

Νομίζω ότι φοβάσαι υπερβολικά τα πρόστιμα κτλ. Δεν θα σε γράψει κανένας αν περπατάτε με τα παιδιά σας και μια άλλη οικογένεια. Το βλέπω συνεχώς να γίνεται και είναι από τα πιο light. Αν ήταν έτσι τους εφήβους που κυκλοφορούν μπουλούκια θα έπρεπε να τους συλλαμβάνουν επιτόπου!

Τώρα για το τί θεωρεί κανείς ασφαλές έχεις δίκιο ο καθένας έχει άλλα στάνταρ. Εγώ πάντως δεν κάνω μόνο πράγματα που θεωρώ ασφαλή αλλά και πράγματα που θεωρώ ότι εμπεριέχουν ρίσκο αλλά δεν μπορώ να μην τα κάνω. Πχ δεν μπορώ να κόψω την επαφή του παιδιού με τους φίλους του, οπότε αναλαμβάνω το ρίσκο. Αλλά έχω κόψει πράγματα που δεν μου κοστίζουν κάτι. Πχ δεν πάω κομμωτήριο ή για νύχια και ας άνοιξαν γιατί, για μένα πάντα, είναι αχρειαστο ρίσκο. Επίσης δεν βάζω στο παιδί μάσκα στο δρόμο γιατί δεν βλέπω το λόγο και δεν έχω όρεξη να το επιβαρύνω και άλλο ψυχολογικά. Αν φάμε το 300αρι το φάγαμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ninaki80 είπε:

εντελως ασφαλης οχι δεν εισαι αλλα περιοριζεις τον κινδυνο. ενα παιδακι πανω απο 3 δεν γινετε να το απομονωσεις θα εχει τουλαχιστον 1 παιδακι που θα το βλεπει κ μεσα στο σπιτι σας . ειναι αδυνατον να μην παιξει το παιδι οποτε απλα περιοριζεις τον κινδυνο οσο μπορεις να τον εξαλειψεις δεν γινετε. 

παιδάκι δεν είχαμε ούτε πριν έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν μπήκα ποτέ σ αυτόν τον προβληματισμό. Γενικα δεν είχαμε ποτέ παρέες με παιδιά που να βρισκόμαστε, απ αυτήν την άποψη δεν έχει αλλάξει κάτι για το παιδι. Δεν είναι κάτι που από ζητάει γιατί δεν το θεωρεί δεδομενο. Είναι η εξαίρεση στις βόλτες μας κ όχι ο κανόνας, ασχέτως απαγορεύσεων. Το λιμάνι ζητούσε καμία φορά στην αρχή, που εκεί πέφτουν τα περισσότερα πρόστιμα κ πρέπει να πάμε με αυτοκίνητο κ να περάσουμε μπροστά κ από την αστυνομία κ το λιμενικό οπότε δεν πηγαινουμε γιατί μπορεί να μας γράψουν. Αλλά κ εγγ έχω αρχίσει να προβληματίζομαι πολύ. Σε κατάστημα δεν έχει μπει από πέρσι τον Φεβρουάριο. Κοντεύει χρόνος. δεν ξέρω ποσο θα τραβήξει αυτό. Φοβάμαι πολύ για το ποσο πίσω θα φαίνεται στο σχολείο του χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

παιδάκι δεν είχαμε ούτε πριν έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν μπήκα ποτέ σ αυτόν τον προβληματισμό. Γενικα δεν είχαμε ποτέ παρέες με παιδιά που να βρισκόμαστε, απ αυτήν την άποψη δεν έχει αλλάξει κάτι για το παιδι. Δεν είναι κάτι που από ζητάει γιατί δεν το θεωρεί δεδομενο. Είναι η εξαίρεση στις βόλτες μας κ όχι ο κανόνας, ασχέτως απαγορεύσεων. Το λιμάνι ζητούσε καμία φορά στην αρχή, που εκεί πέφτουν τα περισσότερα πρόστιμα κ πρέπει να πάμε με αυτοκίνητο κ να περάσουμε μπροστά κ από την αστυνομία κ το λιμενικό οπότε δεν πηγαινουμε γιατί μπορεί να μας γράψουν. Αλλά κ εγγ έχω αρχίσει να προβληματίζομαι πολύ. Σε κατάστημα δεν έχει μπει από πέρσι τον Φεβρουάριο. Κοντεύει χρόνος. δεν ξέρω ποσο θα τραβήξει αυτό. Φοβάμαι πολύ για το ποσο πίσω θα φαίνεται στο σχολείο του χρόνου. 

Θα φαίνεται η θα είναι στην πραγματικότητα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα φαίνεται η θα είναι στην πραγματικότητα?

Ε και τι να κάνω, να μαζεύω αγνώστους για παρέα; ξένοι στην επαρχία είμαστε, πού να βρω παρέα; οι φίλοι δεν έχουν παιδθα κ καπιοι άλλοι δεν έχουν δείξει διάθεση να συναντιόμαστε. εδώ ο κόσμος έχει δικό του κυκλο. το πολύ να μοιάζει στα παιδιά των χωριών που δεν έχουν παρέες. δεν θα είμαστε οι μόνοι σ όλο το νησί έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

παιδάκι δεν είχαμε ούτε πριν έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν μπήκα ποτέ σ αυτόν τον προβληματισμό. Γενικα δεν είχαμε ποτέ παρέες με παιδιά που να βρισκόμαστε, απ αυτήν την άποψη δεν έχει αλλάξει κάτι για το παιδι. Δεν είναι κάτι που από ζητάει γιατί δεν το θεωρεί δεδομενο. Είναι η εξαίρεση στις βόλτες μας κ όχι ο κανόνας, ασχέτως απαγορεύσεων. Το λιμάνι ζητούσε καμία φορά στην αρχή, που εκεί πέφτουν τα περισσότερα πρόστιμα κ πρέπει να πάμε με αυτοκίνητο κ να περάσουμε μπροστά κ από την αστυνομία κ το λιμενικό οπότε δεν πηγαινουμε γιατί μπορεί να μας γράψουν. Αλλά κ εγγ έχω αρχίσει να προβληματίζομαι πολύ. Σε κατάστημα δεν έχει μπει από πέρσι τον Φεβρουάριο. Κοντεύει χρόνος. δεν ξέρω ποσο θα τραβήξει αυτό. Φοβάμαι πολύ για το ποσο πίσω θα φαίνεται στο σχολείο του χρόνου. 

καλα μην ανχωνεσε για του χεονου γιατι υπαρχει κ το καλοκαιρι που μπορειτε να αναπληρωσετε αρκετο χαμενο χρονο. το καλοκαιρι θα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα ενταξει κορονοιος θα υπαρχει αλλα αθηνα πχ για λιγες μερες θα μπορειτε να ερθετε ή αν δεν μπορειτε μια πλατεια με παιδακια εξω θα βρειτε οποτε ο χρονος θα αναπληρωθει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

καλα μην ανχωνεσε για του χεονου γιατι υπαρχει κ το καλοκαιρι που μπορειτε να αναπληρωσετε αρκετο χαμενο χρονο. το καλοκαιρι θα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα ενταξει κορονοιος θα υπαρχει αλλα αθηνα πχ για λιγες μερες θα μπορειτε να ερθετε ή αν δεν μπορειτε μια πλατεια με παιδακια εξω θα βρειτε οποτε ο χρονος θα αναπληρωθει. 

Και πέρσι το καλοκαίρι έπαιζε στην παραλία ή με κάποια παιδιά που έρχονταν στη γειτονιά. Δεν είναι όμως το ίδιο με το να εχεις συστηματική αλληλεπίδραση. Δεν νομίζω ότι αρκεί αυτό αλλά δεν μπορώ να κάνω κ κάτι άλλο. Η αλήθεια είναι ότι κάποια αλλά αγοράκια που έχω δει, δεν μοιάζουν να είναι σε καλύτερη κατάσταση παρολο που μεγαλώνουν σε καλύτερες συνθήκες κοινωνικών συναναστροφών. Άρα μπορεί να μην δείχνει κάτι  τόσο κραυγαλέο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και πέρσι το καλοκαίρι έπαιζε στην παραλία ή με κάποια παιδιά που έρχονταν στη γειτονιά. Δεν είναι όμως το ίδιο με το να εχεις συστηματική αλληλεπίδραση. Δεν νομίζω ότι αρκεί αυτό αλλά δεν μπορώ να κάνω κ κάτι άλλο. Η αλήθεια είναι ότι κάποια αλλά αγοράκια που έχω δει, δεν μοιάζουν να είναι σε καλύτερη κατάσταση παρολο που μεγαλώνουν σε καλύτερες συνθήκες κοινωνικών συναναστροφών. Άρα μπορεί να μην δείχνει κάτι  τόσο κραυγαλέο. 

ναι δεν ειναι το ιδιο σιγουρα φετος θα ειναι κ διαφορετικα για το παιδι μεγαλωνει οποτε ακομα κ το παιχνιδι στην παραλια θα ειναι καλητερο . 

θα λαμβανει περισσοτερα ερεθισματα απο οτι περσι απτα παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έχετε ακούσει ποτέ προβλέπεται ο εμβολιασμός για τις ηλικίες 45-50;

Κατά τον Ιούνιο λένε. Για όσους είναι από 18 έως 65 χωρίς θέματα υγείας. Τώρα αν ο προγραμματισμός πέσει έξω, όπως φαίνεται ότι λογικά θα γίνει, θα πάμε για Σεπτέμβρη. Στην αρχή λέγανε άλλωστε για; 2 εκ. Εμβολιασμούς τι μήνα αλλά τελικά τα εμβόλια θα έρθουν με το σταγονόμετρο, εκτός και αν κλείσουν νέα συμφωνία με κάποια εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...