Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Ε΅γώ το καλοκαίρι περίμενα τους γονείς μου τέλος ΑΥγούστου, όμως για να δουλε΄ψει ο τουρισμός, δεν ανακοινωναν κρούσματα ανα νησί και δεν ξέραμε τίποτα. Βλέςπαμε τα γύρω νησιά να μπαίνουν σε μίνι λοκντάουν χωρίς να γνωρίζουν ότι έχουν κρούσματα. Και μαθαίνουμε γύρω στον 15αυγουστο κρούσμα που δεν είχε ταξιδέψει, και μάθαμε και ότι δεν έγινε ιχνηλάτιση σε κανέναν, γιατί τα τεστ πήγαιναν όλα στα αεροδρόμια. Κι έτσι δεν γινόταν να έρθουν ούτε να φύγουμε εμείς. και θα περάσει 1.5 χρόνος για να τους δω, στην ίδια χώρα. Οπότε έχω κι εγώ ανάγκες, όπως ο οποιοσδήποτε. απλώς κάποιοι είναι πιο ίσοι από άλλους. 

Δεν βλάπτει κανεναν με το να μην μετακινείσαι και δικαίωμα σου .η καθε οικογένεια λειτουργεί διαφορετικά.οκ λοιπον.

Ομως να ξερεις οτι δεν είσαι ο κανόνας. Οι περισσότεροι από εμάς θα είχαμε ταξιδέψει σε ήρεμο καιρό.προσωπικα εγω θα γυρνούσα να τους δω κ να φτιάξουν αναμνήσεις με το παιδι μου.και δεν σου αφαίρεσε κανενας το δικαίωμα.επιλογη σου ήταν και είναι σεβαστή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

κατά τ αλλά εδώ που μένω από φοιτητές εσωτερικού κινδυνεύω κ φυσικά από τους συναδέλφους μου που θα γυρίσουν σπο την μόνιμη κατοικία τους,

Όντως θεωρείς ότι εσύ και η οικογένεια σου κινδυνεύεις από αυτούς; Υπό ποία έννοια; Εννοώ πχ υπάρχουν σημαντικές παρατυπίες εντός του διδακτικού προσωπικού των σχολικών μονάδων; Είχα την εντύπωση ότι οι εκπαιδευτικοί είναι τυπικοί εντός σχολείου. Και για τους φοιτητές αν είσαι καθηγητής τους ομοίως. Αν βρίσκεσαι για ρακόμελα (εμείς φοιτητές έτσι κάναμε τα πολύ ύύ παλιάάά χρόνια) εντάξει λογικό να κινδυνεύεις.

Εγώ θεωρώ ότι για την οικογένεια μου, ουσιαστικός κίνδυνος υπάρχει ή/και θα υπήρχε από συγγενικό κύκλο (που υπάρχει χαλαρότητα δυ-στυ-χώς), από το επαγγελματικό περιβάλλον του συζύγου (αν κι από ότι αντιλαμβάνομαι τηρούνται τα μέτρα σε καλό επίπεδο) και από την μεγάλη κόρη μας (πριν σταματήσουν τα σχολεία) Και για αυτό ενεργούμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Nαι αλλα δεν ειναι ο τρεχων, ειναι της στιγμης της εκδοσης και μονο. Δεν αντικαθιστα ξερω γω βεβαιωση απο το δημο. Ειναι απλα ιστορικο στοιχειο.

 

Ε αυτό ακριβώς είπα, ότι θα έπρεπε να αλλαζαμε όταν παντρευόμαστε:

 

Just now, little lamb είπε:

Πλάκα πλάκα τώρα σκεφτομαι ότι θα έπρεπε να αλλαζαμε ταυτότητα όταν παντρευόμαστε, γιατί ακόμα κι αν παραμενουμε στον ίδιο δήμο αλλάζουμε οικογενειακή μερίδα που είναι γραμμένη στην ταυτότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν βλάπτει κανεναν με το να μην μετακινείσαι και δικαίωμα σου .η καθε οικογένεια λειτουργεί διαφορετικά.οκ λοιπον.

Ομως να ξερεις οτι δεν είσαι ο κανόνας. Οι περισσότεροι από εμάς θα είχαμε ταξιδέψει σε ήρεμο καιρό.προσωπικα εγω θα γυρνούσα να τους δω κ να φτιάξουν αναμνήσεις με το παιδι μου.και δεν σου αφαίρεσε κανενας το δικαίωμα.επιλογη σου ήταν και είναι σεβαστή.

ναι επιλογή μου να παντρευτώ ευπαθή ομάδα κ να έχω κ πεθερικά σούπερ ευπαθή. τι άλλο θα ακούσω; 

Just now, samsympan είπε:

Όντως θεωρείς ότι εσύ και η οικογένεια σου κινδυνεύεις από αυτούς; Υπό ποία έννοια; Εννοώ πχ υπάρχουν σημαντικές παρατυπίες εντός του διδακτικού προσωπικού των σχολικών μονάδων; Είχα την εντύπωση ότι οι εκπαιδευτικοί είναι τυπικοί εντός σχολείου. Και για τους φοιτητές αν είσαι καθηγητής τους ομοίως. Αν βρίσκεσαι για ρακόμελα (εμείς φοιτητές έτσι κάναμε τα πολύ ύύ παλιάάά χρόνια) εντάξει λογικό να κινδυνεύεις.

Εγώ θεωρώ ότι για την οικογένεια μου, ουσιαστικός κίνδυνος υπάρχει ή/και θα υπήρχε από συγγενικό κύκλο (που υπάρχει χαλαρότητα δυ-στυ-χώς), από το επαγγελματικό περιβάλλον του συζύγου (αν κι από ότι αντιλαμβάνομαι τηρούνται τα μέτρα σε καλό επίπεδο) και από την μεγάλη κόρη μας (πριν σταματήσουν τα σχολεία) Και για αυτό ενεργούμε αναλόγως.

φυσικά κινδυνεύω. αν έρθουν άρρωστοι κ κολλήσουν τις οικογένειες τους θα φτάσει κ στο σχολείο ο ιός, είτε στους μαθητες είτε στους συναδέλφους. 
 

Ο κόσμος που κολλαει δλδ κολλαει από παρατυπίες; οι γιατροί που κολλάνε κολλάνε από παρατυπίες; δεν προστατεύει 100%η μάσκα σε πολύωρη παραμονή σε κλειστό χώρο ειδικά αν δεν υπάρχουν αποστάσεις. Εδώ κολλησα ίωση τον Οκτώβριο, με όλα τα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Πάντως κάποιος που δουλεύει σε άλλο μέρος κ δηλώνει πλέον εκεί κατοικία, και είναι μικρός σχεδόν σαν φοιτητής, σίγουρα δεν μπορεί να πάει στους γονείς του. Είπαν μόνο για επανένωση με σύζυγο και παιδιά. Ξέρω συγκεκριμένη περίπτωση. Αλλά εντάξει προφανώς δεν γίνεται να ικανοποιηθούν όλοι.

 

 

Α αυτό ναι. Πλάκα πλάκα τώρα σκεφτομαι ότι θα έπρεπε να αλλαζαμε ταυτότητα όταν παντρευόμαστε, γιατί ακόμα κι αν παραμενουμε στον ίδιο δήμο αλλάζουμε οικογενειακή μερίδα που είναι γραμμένη στην ταυτότητα.

στην ουσια ειναι επανενωση οικογενειας για τους φοιτητες

ενας 18χρ που αποφασισε να μην σπουδασει κ δουλευει στον διπλα νομο απο τους γονεις,κ μενει εκει που δουλευει,δ μπορει να παει.δ θεωρειται προστατευομενο μελος

Just now, Έσπερος είπε:

ναι επιλογή μου να παντρευτώ ευπαθή ομάδα κ να έχω κ πεθερικά σούπερ ευπαθή. τι άλλο θα ακούσω; 

φυσικά κινδυνεύω. αν έρθουν άρρωστοι κ κολλήσουν τις οικογένειες τους θα φτάσει κ στο σχολείο ο ιός, είτε στους μαθητες είτε στους συναδέλφους. 
 

Ο κόσμος που κολλαει δλδ κολλαει από παρατυπίες; οι γιατροί που κολλάνε κολλάνε από παρατυπίες; δεν προστατεύει 100%η μάσκα σε πολύωρη παραμονή σε κλειστό χώρο ειδικά αν δεν υπάρχουν αποστάσεις. Εδώ κολλησα ίωση τον Οκτώβριο, με όλα τα μέτρα.

πρωτον,εφοσον τα σχολεια ειναι κλειστα,δ κινδυνευεις

δευτερον,αλλο εννοουσαν αλλο καταλαβες

μαη με νοεμβρη μπορουσες να πας αθηνα κ να ερθουν οι δικοι σου.δ το κανατε,ηταν επιλογη σας.ακομη κ τι καλοκαιρι ο ευπαθης συζηγος σου το ιδιο κινδυνευε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

ναι επιλογή μου να παντρευτώ ευπαθή ομάδα κ να έχω κ πεθερικά σούπερ ευπαθή. τι άλλο θα ακούσω; 

φυσικά κινδυνεύω. αν έρθουν άρρωστοι κ κολλήσουν τις οικογένειες τους θα φτάσει κ στο σχολείο ο ιός, είτε στους μαθητες είτε στους συναδέλφους. 
 

Ο κόσμος που κολλαει δλδ κολλαει από παρατυπίες; οι γιατροί που κολλάνε κολλάνε από παρατυπίες; δεν προστατεύει 100%η μάσκα σε πολύωρη παραμονή σε κλειστό χώρο ειδικά αν δεν υπάρχουν αποστάσεις. Εδώ κολλησα ίωση τον Οκτώβριο, με όλα τα μέτρα.

Έσπερος τι ειναι αυτά που μου λες?ειπα εγώ τίποτα για ευπαθείς ομάδες?που ξερω εγω σε ποια κατηγορία ανήκει ο αντρας σου και τα πεθερικά σου?αυτό κατάλαβες?τι να πω βρε παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

στην ουσια ειναι επανενωση οικογενειας για τους φοιτητες

ενας 18χρ που αποφασισε να μην σπουδασει κ δουλευει στον διπλα νομο απο τους γονεις,κ μενει εκει που δουλευει,δ μπορει να παει.δ θεωρειται προστατευομενο μελος

πρωτον,εφοσον τα σχολεια ειναι κλειστα,δ κινδυνευεις

δευτερον,αλλο εννοουσαν αλλο καταλαβες

μαη με νοεμβρη μπορουσες να πας αθηνα κ να ερθουν οι δικοι σου.δ το κανατε,ηταν επιλογη σας.ακομη κ τι καλοκαιρι ο ευπαθης συζηγος σου το ιδιο κινδυνευε

Αν ανοίξουν τα σχολεία, θα κινδυνεύω. Γενικά όλο το νησί θα κινδυνεύει. Είμαστε κλεισμένοι κοντά δυο μήνες με απαγόρευση μετακίνησης, και τώρα θα έρθουν οι φοιτητές, και μετά από λίγο θα ανοίξουμε σιγά σιγά, αλλα τότε δεν θα υπάρχει καμία προστασία. Είναι τρελό αυτό, δεν είναι;

 

Just now, vicky86 είπε:

μαη με νοεμβρη μπορουσες να πας αθηνα κ να ερθουν οι δικοι σου.δ το κανατε,ηταν επιλογη σας.ακομη κ τι καλοκαιρι ο ευπαθης συζηγος σου το ιδιο κινδυνευε

Ε δεν ήταν επιλογή μας. Κατ' αρχάς δουλεύαμε τότε. Και το φθινόπωρο ταξίδευε όλο το νησί πέρα δώθε στην ΑΘήνα, που γινόταν ήδη χαμός, για γιατρούς και ψώνια, εξακολουθύσε να είναι πάρα πολύ επικίνδυνο και το ταξίδι και οποιαδήποτε συναναστροφή. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος τι ειναι αυτά που μου λες?ειπα εγώ τίποτα για ευπαθείς ομάδες?που ξερω εγω σε ποια κατηγορία ανήκει ο αντρας σου και τα πεθερικά σου?αυτό κατάλαβες?τι να πω βρε παιδί μου...

Όχι δεν είσαι υποχρεωμένη να το ξέρεις ή να θυμάσια ότι το έχω αναφέρει πολλές φορές, αλλά όταν ο κόσμος φοβάται πολύ, συνήθως έχει λόγο να φοβάται. ευπαθείς δεν είναι μόνο οι ηλικιωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι επιλογή του καθενός αν θα μετακινηθεί....δε φταίς εσύ που οι συγγενείς σου είναι ευπαθείς, αλλά ούτε κι ο περαστικός που θα τους κολλήσει.....δηλαδή δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το ζητούμενο....αν δεν άνοιγαν τα σύνορα θα ταξίδευες; Πιστεύεις οτι θα ήσουν περισσότερο ασφαλής; Εγώ για να είμαι ειλικρινής, εκεί προς τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου με μηδενικά κρούσματα, σχεδόν μηδενικές μετακινήσεις και δεδομένου οτι η Σύρος είναι αστεία απόσταση και άνετα βγαίνει στο κατάστρωμα το τρίωρο, δε θεωρώ οτι εκείνη την περίοδο υπήρχε κανένας ιδιαίτερος κίνδυνος να ταξιδέψει κανείς, όχι περισσότερο απ'το να πηγαίνει σούπερ μάρκετ και σε καφετέρια, που τότε μάσκα δε φόραγε κανένας...

 

Εν πάση περιπτώσει, εν μέσω πανδημίας το να λέμε οτι φταίει ο τάδε που δε μπορούμε να ταξιδέψουμε δε νομίζω οτι έχει και πολύ νόημα....υπάρχει μια κατάσταση και ο καθένας, με βάση τους δικούς του περιορισμούς, αποφασίζει πόσο ρίσκο θα πάρει ή δεν θα πάρει για το Χ ώφελος.....κι εγώ μπορώ να έρθω άνετα στην Ελλάδα φέτος...δε μ'ενδιαφέρει το τεστ και η καραντίνα....δεν έρχομαι γιατί δε θέλω να μπω στον κίνδυνο και να βάλω άλλους......αλλά δε μου απαγορεύει και κανείς να ταξιδέψω...το αντίθετο, τα αεροδρόμια ειναι άδεια και τα εισιτήρια φθηνότερα από ποτέ. Απλώς θεωρώ ασήμαντο το να μην κάνω Χριστούγεννα με γονείς και πεθερικά, μπροστά στην πιθανότητα να μου τηλεφωνήσουν μετά από 2-3 βδομάδες για την κηδεία τους...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αν ανοίξουν τα σχολεία, θα κινδυνεύω. Γενικά όλο το νησί θα κινδυνεύει. Είμαστε κλεισμένοι κοντά δυο μήνες με απαγόρευση μετακίνησης, και τώρα θα έρθουν οι φοιτητές, και μετά από λίγο θα ανοίξουμε σιγά σιγά, αλλα τότε δεν θα υπάρχει καμία προστασία. Είναι τρελό αυτό, δεν είναι;

 

Ε δεν ήταν επιλογή μας. Κατ' αρχάς δουλεύαμε τότε. Και το φθινόπωρο ταξίδευε όλο το νησί πέρα δώθε στην ΑΘήνα, που γινόταν ήδη χαμός, για γιατρούς και ψώνια, εξακολουθύσε να είναι πάρα πολύ επικίνδυνο και το ταξίδι και οποιαδήποτε συναναστροφή. 

κ εγω ειπα οτι πολλες φορες σε διαφορες πολεις,επηρεασαν τα νουμερα οι φοιτητες.παρολο που δ το συζητανε κ πολυ

παρολα αυτα,δ θεωρω οτι κινδυνευω απο τους φοιτητες,γτ κινουμαστε σε διαφορετικους χωρους

δ θα κατσω να σκεφτω οτι συμμαθητης της κορης μου μπορει να εχει φοιτητη αδερφο

αν επηρεασουν οι φοιτητες θα φανει πριν το ανοιγμα των σχολειων.για την ακριβεια θα ειχε φανει ηδη.τωρα θα ερθει ο φοιτητης;εχει  ερθει ηδη εναν μηνα που κ οι επαχιστες σχολες που εκαναν με φυσικη παρουσια το σταματησαν

εχουν ηδη επιστρεψει οι περισσοτεροι

κ ομως.σε πολλα ηταν επιλογη σας.δ σε εμποδιζε κανεις να πας ενα σ/κ μονο με το παιδι.ειδικα ο συζηγος να μην ταξιδεψει.επιλογη σου ηταν να μην εισαι μια απο τους φθινοπωρινους ταξιδιωτες

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αν ανοίξουν τα σχολεία, θα κινδυνεύω. Γενικά όλο το νησί θα κινδυνεύει. Είμαστε κλεισμένοι κοντά δυο μήνες με απαγόρευση μετακίνησης, και τώρα θα έρθουν οι φοιτητές, και μετά από λίγο θα ανοίξουμε σιγά σιγά, αλλα τότε δεν θα υπάρχει καμία προστασία. Είναι τρελό αυτό, δεν είναι;

 

Ε δεν ήταν επιλογή μας. Κατ' αρχάς δουλεύαμε τότε. Και το φθινόπωρο ταξίδευε όλο το νησί πέρα δώθε στην ΑΘήνα, που γινόταν ήδη χαμός, για γιατρούς και ψώνια, εξακολουθύσε να είναι πάρα πολύ επικίνδυνο και το ταξίδι και οποιαδήποτε συναναστροφή. 

Όχι δεν είσαι υποχρεωμένη να το ξέρεις ή να θυμάσια ότι το έχω αναφέρει πολλές φορές, αλλά όταν ο κόσμος φοβάται πολύ, συνήθως έχει λόγο να φοβάται. ευπαθείς δεν είναι μόνο οι ηλικιωμένοι.

Και πάλι ασχετη η απάντηση σου με αυτό που έγραψα.αρχες καλοκαιριού κ ένας ευπαθης δεν νομίζω ότι είχε φόβο να μετακινηθεί αν τηρούσε τα μετρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

κ ομως.σε πολλα ηταν επιλογη σας.δ σε εμποδιζε κανεις να πας ενα σ/κ μονο με το παιδι.ειδικα ο συζηγος να μην ταξιδεψει.επιλογη σου ηταν να μην εισαι μια απο τους φθινοπωρινους ταξιδιωτες

μα αν κολλούσαμε κάτι στο καράβι ή αν κολλούσαμε κάτι από τους γονείς μου, δεν θα κινδύνε μετά ο άντρας μου; ή θα κυκλοφορούσαμε στο σπίτι με μάσκα; τα καράβια ήταν φουλ όλο το φθινόπωρο με ταξιδιώτες από Αθήνα και νησιώτες που πήγαιναν για ψώνια, και για να μην λέω μόνο για ψώνια, πολλοί πηγαιναν κ για γιατρούς γιατί δεν γίνεται να τα αφήσουν όλα για σχεδόν ένα χρόνο. 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και πάλι ασχετη η απάντηση σου με αυτό που έγραψα.αρχες καλοκαιριού κ ένας ευπαθης δεν νομίζω ότι είχε φόβο να μετακινηθεί αν τηρούσε τα μετρα. 

αρχές καλοκαιριού πήγαμε στο νησί της πεθεράς μου. στους γονείς μου δεν γινόταν να πάμε τότε, ούτε γινόταν να έρθουν, αν και τους είχαμε καλεσει τότε γιατί θεωρούσμαε ότι δεν κινδυνεύουμε να μας κολλήσουν κάτι. όμως ούτε εκείνοι μπορούσαν. 

Just now, chocolate_eater είπε:

Εν πάση περιπτώσει, εν μέσω πανδημίας το να λέμε οτι φταίει ο τάδε που δε μπορούμε να ταξιδέψουμε δε νομίζω οτι έχει και πολύ νόημα....

Δεν είπα ποτέ ότι φταίει κάποιος που δεν μπορώ να ταξιδέψω εγώ. Η αλήθεια όμως είναι ότι κάποιοι το καλοκαίρι έκαναν διακοπές και κάποιοι φοβόνταν. Και δεν είμαστε οι μόνοι που δεν έχουν φύγει από το νησί από πέρσι την άνοιξη, και πολλοί χωρίς να είναι ευπαθείς. Σαφώς πολλοί μετακινούνταν, αλλά παρα πολλοί επίσης ήταν φοβισμένοι ήδη από τον Αύγουστο και πολύ περιορισμένοι στις κινήσεις τους. οι ενέργειές μας είναι αλληλένδετες, ο ένας επηρεάζει τον άλλον και συνήθως κάτι που απολαμβάνει κάποιος, είναιι εις βάρος κάποιου άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο κόσμος που κολλαει δλδ κολλαει από παρατυπίες; οι γιατροί που κολλάνε κολλάνε από παρατυπίες; δεν προστατεύει 100%η μάσκα σε πολύωρη παραμονή σε κλειστό χώρο ειδικά αν δεν υπάρχουν αποστάσεις. Εδώ κολλησα ίωση τον Οκτώβριο, με όλα τα μέτρα.

Ναι, ο κόσμος που κολλάει, κολλάει από παρατυπίες. Οι οποίες σε οικογενειακό περιβάλλον είναι σχεδόν απαναπόφευκτες. Σε επαγγελματικό όμως είναι πιο ελεγχόμενη η κατάσταση. Τουλάχιστον όταν μιλάμε για εργασιακό περιβάλλον εκπαιδευτικών σχολείου (η σύγκριση με τους ιατρούς θεωρώ άκυρη και ναι κι αυτοί πολλοί από παρατυπίες κολλάνε). Δηλαδή στο γραφείο δασκάλων-καθηγητών, ολοι ασυμπτωματικοί, με μάσκες-τήρηση μέτρων κλπ (δεν μπορώ να φανταστώ ο ένας πάνω στον άλλον). Και τι σημαίνει πολύωρη παραμονή σε κλειστό χώρο; Εννοείς το γραφείο ή την τάξη; Στο γραφείο υπάρχει πολύωρη παραμονή; Άλλο στην τάξη με τους μαθητές. Εκεί ναι εννοείται. Όλοι κινδυνεύουμε αν ανοίξουν τα σχολεία. Αλλά μίλησες για συναδέλφους.

Ακόμη και φορέας να είναι κάποιος συνάδελφος, οι πιθανότητες να κολλήσει τους άλλους, αν τηρεί τα προβλεπόμενα και είναι ασυμπτωματικός, είναι ελάχιστες. Τώρα εάν κατεβάσει τη μάσκα και κάνει τσιγάρο με ψιλοκοβεντούλα με τον συνάδελφο αυτομάτως αυτό αλλάζει. Και μιλάμε για παρατυπία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μα αν κολλούσαμε κάτι στο καράβι ή αν κολλούσαμε κάτι από τους γονείς μου, δεν θα κινδύνε μετά ο άντρας μου; ή θα κυκλοφορούσαμε στο σπίτι με μάσκα; τα καράβια ήταν φουλ όλο το φθινόπωρο με ταξιδιώτες από Αθήνα και νησιώτες που πήγαιναν για ψώνια, και για να μην λέω μόνο για ψώνια, πολλοί πηγαιναν κ για γιατρούς γιατί δεν γίνεται να τα αφήσουν όλα για σχεδόν ένα χρόνο. 

 

αρχές καλοκαιριού πήγαμε στο νησί της πεθεράς μου. στους γονείς μου δεν γινόταν να πάμε τότε, ούτε γινόταν να έρθουν, αν και τους είχαμε καλεσει τότε γιατί θεωρούσμαε ότι δεν κινδυνεύουμε να μας κολλήσουν κάτι. όμως ούτε εκείνοι μπορούσαν. 

Δεν είπα ποτέ ότι φταίει κάποιος που δεν μπορώ να ταξιδέψω εγώ. Η αλήθεια όμως είναι ότι κάποιοι το καλοκαίρι έκαναν διακοπές και κάποιοι φοβόνταν. Και δεν είμαστε οι μόνοι που δεν έχουν φύγει από το νησί από πέρσι την άνοιξη, και πολλοί χωρίς να είναι ευπαθείς. Σαφώς πολλοί μετακινούνταν, αλλά παρα πολλοί επίσης ήταν φοβισμένοι ήδη από τον Αύγουστο και πολύ περιορισμένοι στις κινήσεις τους. οι ενέργειές μας είναι αλληλένδετες, ο ένας επηρεάζει τον άλλον και συνήθως κάτι που απολαμβάνει κάποιος, είναιι εις βάρος κάποιου άλλου.

Εννοουσα να έρθεις Αθήνα.

Έχουμε ομως πανδημια.μηδενικος κίνδυνος δεν υπάρχει.

Ο αντρας σου αφού είναι ευπαθης ομάδα γιατι πηγαίνει στο σχολειο για το διαδυκτιακο μαθημα?δεν έχετε υπολογιστή?σίγουρα θα παίρνει προφυλαξεις αλλα κι εκεί ειναι μηδενικός ο κίνδυνος?

Υπάρχουν στιγμές που όλοι βγαίνουμε από το καβούκι μας.θα πάθουμε αλλα αν δεν βγούμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κανετε λαθος τοτε :) Ανήκετε στη ΔΟΥ οπου υποβαλλετε δηλωση. Η διευθυνση αποδεικνυεται απο εκκαθαριστικο, και η ΔΟΥ ειναι μια και μονη, αυτη στην οποια υππβαλλετε δηλωση

 

Just now, vicky86 είπε:

εμεις πλεον που μενουμε μονιμα εδω,αλλαξαμε δου.δ ξερω αν πρεπει τυπικα να αλλαξετε

 

Λοιπόν άσχετο αλλά επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον: μου είπε ο άντρας μου ότι αυτόματα αλλάζεις ΔΟΥ όταν αλλάζεις διεύθυνση. Σε εμάς έτσι έγινε που αλλάξαμε κατοικία φέτος. Δεν το ήξερε ούτε εκείνος και είχε γράψει κάπου την παλιά του αλλά λέει δεν έχει τόση σημασία, το αφμ μετράει. 

 

Τώρα βέβαια αφού αλλάζει αυτόματα η ΔΟΥ  όταν αλλάζεις κατοικία, μου φαίνεται περίεργο να ισχύει αυτό που είπες Βίκυ ότι μπορεί να δηλωνεις κατοικία αλλού λόγω δουλειάς αλλά να ανήκεις στην παλιά σου ΔΟΥ. Αλλά νταξει ας μην το αναλύσουμε άλλο, μπορω να τις λύσω και αλλού αυτές τις απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εννοουσα να έρθεις Αθήνα.

Έχουμε ομως πανδημια.μηδενικος κίνδυνος δεν υπάρχει.

Ο αντρας σου αφού είναι ευπαθης ομάδα γιατι πηγαίνει στο σχολειο για το διαδυκτιακο μαθημα?δεν έχετε υπολογιστή?σίγουρα θα παίρνει προφυλαξεις αλλα κι εκεί ειναι μηδενικός ο κίνδυνος?

Υπάρχουν στιγμές που όλοι βγαίνουμε από το καβούκι μας.θα πάθουμε αλλα αν δεν βγούμε.

Επισης ως ευπαιης ομάδα πως και δεν εχει πάρει εξαίρεση?ρωτάω για να καταλάβω από που πηγάζει όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Ναι, ο κόσμος που κολλάει, κολλάει από παρατυπίες. Οι οποίες σε οικογενειακό περιβάλλον είναι σχεδόν απαναπόφευκτες. Σε επαγγελματικό όμως είναι πιο ελεγχόμενη η κατάσταση. Τουλάχιστον όταν μιλάμε για εργασιακό περιβάλλον εκπαιδευτικών σχολείου (οι σύγκριση με τους ιατρούς θεωρώ άκυρη). Δηλαδή στο γραφείο δασκάλων-καθηγητών, ολοι ασυμπτωματικοί, με μάσκες-τήρηση μέτρων κλπ (δεν μπορώ να φανταστώ ο ένας πάνω στον άλλον). Και τι σημαίνει πολύωρη παραμονή σε κλειστό χώρο; Εννοείς το γραφείο ή την τάξη; Στο γραφείο υπάρχει πολύωρη παραμονή; Άλλο στην τάξη με τους μαθητές. Εκί ναι εννοείται. Αλλά μίλησες για συναδέλφους.

Ακόμη και φορέας να είναι κάποιος συνάδελφος, οι πιθανότητες να κολλήσει τους άλλους, αν τηρεί τα προβλεπόμενα και είναι ασυμπτωματικός, είναι ελάχιστες. Τώρα εάν κατεβάσει τη μάσκα και κάνει τσιγάρο με ψιλοκοβεντούλα με τον συνάδελφο αυτομάτως αυτό αλλάζει. Και μιλάμε για παρατυπία.

Μίλησα για μαθητές και συναδέλφους. 

Φυσικά και είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον. Σε ένα γραφείο δύο άτομα, εκτός αν έχεις γραφείο με ενσωματωμένη συρταριέρα που χωράει  μόνο μία καρέκλα. Δεν χωράμε αλλιώς. Φυσικά προσπαθούμε να αραιώσουμε στα κενά, αλλά δεν είναι πάντα εφικτό. σε όλα τα σχολεία της χώρας έτσι είναι τα γραφεία. 

 

Τώρα την υπερβολή ότι ο κόσμος δεν κολλάει στους χώρους εργασίας, δεν θα τη σχολιάσω. Για να φέρει κάποιος τον ιό στο σπίτι του και να τον μεταδώσει στην οικογένεια, από κάπου την κόλλησε. ΕΠίσης τν Οκτώβρη που αναρωτιόμουν πώς έγινε να κολλήσω ίωση ενώ πήγαινα  μόνο στο σχολείο, μου λέγατε ότι φυσικά και μπορείς να κολλησεις. διαλέξτε τι ισχύει :razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

 

Λοιπόν άσχετο αλλά επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον: μου είπε ο άντρας μου ότι αυτόματα αλλάζεις ΔΟΥ όταν αλλάζεις διεύθυνση. Σε εμάς έτσι έγινε που αλλάξαμε κατοικία φέτος. Δεν το ήξερε ούτε εκείνος και είχε γράψει κάπου την παλιά του αλλά λέει δεν έχει τόση σημασία, το αφμ μετράει. 

 

Τώρα βέβαια αφού αλλάζει αυτόματα η ΔΟΥ  όταν αλλάζεις κατοικία, μου φαίνεται περίεργο να ισχύει αυτό που είπες Βίκυ ότι μπορεί να δηλωνεις κατοικία αλλού λόγω δουλειάς αλλά να ανήκεις στην παλιά σου ΔΟΥ. Αλλά νταξει ας μην το αναλύσουμε άλλο, μπορω να τις λύσω και αλλού αυτές τις απορίες!

 

 

ΔΟΥ δεν αλλαζει αυτοματα, πρεπει να δηλωσεις κατοικια. Αν πχ μετακομισεις σε αλλο σπιτι που ομως νοικιαζεται στο ονομα ξερω γω της θειας σου, και ποτε δεν το δηλωσεις, που θα το ξερει η εφορια; Αλλα δηλωνοντας αλλαγη κατοικιας, αυτοματως μεταφερεσαι στην αντιστοιχη ΔΟΥ. Γι αυτο και ειναι το χαρτι που απαιτειται αν οντως πρεπει να αποδειχθει περαν αμφιβολιας η διαμονη , η εναλλακτικα ΔΕΚΟ εφοσον ομως ειναι στο ονομα σου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο αντρας σου αφού είναι ευπαθης ομάδα γιατι πηγαίνει στο σχολειο για το διαδυκτιακο μαθημα?δεν έχετε υπολογιστή?σίγουρα θα παίρνει προφυλαξεις αλλα κι εκεί ειναι μηδενικός ο κίνδυνος?

είναι ευπαθής ομάδα με έναν παράγοντα κινδνου από αυτούς που δεν δίνουν άδεια από μόνοι τους, αλλά πρέπει να συνδυαστούν με άλλον εξίσου σοβαρό. Έχει όμως και μικρότερους επιβαρυντικούς παράγοντες συνδυαστικά. 

 

Δεν είμαι υποχρεωμένη να απολογούμαι, αλλά οι γονείς μου δεν ήταν στην Αθήνα στις αρχές οτυ καλοκαιριού και δεν μπορούσα να πάω, ούτε εκείνοι να έρθουν. Περιμέναμε τον Αύγουστο. Τον Αύγουστο όμως ήμασταν στο σκοτάδι για να κρατήσουμε ζωντανό το success story.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο αντρας σου αφού είναι ευπαθης ομάδα γιατι πηγαίνει στο σχολειο για το διαδυκτιακο μαθημα?

δεν μπορούμε να κάνουμε ταυτόχρονα μαθημα από το σίτι, τα γραφεία μας είναι στον ίδιο χώρο. στο σχολείο ο καθένας είναι σε μια αίθουσα, δεν έρχεται σε επαφή με άλλους παρά μόνο για λίγο. επίσης το σχολείο τώρα είναι ασφαλές, 5-6 άτομα είνα κάθε μέρα κ χωρίς μαθητές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

είναι ευπαθής ομάδα με έναν παράγοντα κινδνου από αυτούς που δεν δίνουν άδεια από μόνοι τους, αλλά πρέπει να συνδυαστούν με άλλον εξίσου σοβαρό. Έχει όμως και μικρότερους επιβαρυντικούς παράγοντες συνδυαστικά. 

 

Δεν είμαι υποχρεωμένη να απολογούμαι, αλλά οι γονείς μου δεν ήταν στην Αθήνα στις αρχές οτυ καλοκαιριού και δεν μπορούσα να πάω, ούτε εκείνοι να έρθουν. Περιμέναμε τον Αύγουστο. Τον Αύγουστο όμως ήμασταν στο σκοτάδι για να κρατήσουμε ζωντανό το success story.

 

 

Επέλεξα να μην μετακινηθώ καθόλου από πέρσυ το Μάρτιο, Δεν ζηλεύω όμως τους άλλους που το έκαναν. Ήταν επιλογή μου. Και με βοηθούσαν οι συνθήκες, π.χ. δεν υπήρχε λόγος να εργαστώ εκτός σπιτιού ή να μπαίνω σε ΜΜΜ. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του όμως, με βάση το πόσο και τι φοβάται, όταν δεν υπάρχει κυβρνητική συνεπής γραμμή. Αν επιτρέπεται να πας σε άλλο νομό, διακοπές σε ξενοδοχείο, σε μπαρ, ταξίδι σε άλλη χώρα κλπ, επιλέγεις αν θα το κάνεις ή όχι, αλλά δεν μπορείς να επιβάλεις στους άλλους τι θα κάνουν, εφόσον επιτρέπεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 Η αλήθεια όμως είναι ότι κάποιοι το καλοκαίρι έκαναν διακοπές και κάποιοι φοβόνταν.

 

Νομίζω οτι κι αυτοί που έκαναν διακοπές πήραν, εν γνώση τους, ένα ρίσκο....δεν το έκαναν τόσο άνετα όσο το παρουσιάζεις. Προφανώς ήθελαν και τους έπαιρνε να το κάνουν (ή μερικοί ήταν εκτός πραγματικότητας/αφελείς)...αλλά δεν είναι δίπολο όπως το εμφανίζεις.....άλλοι ήταν υγιέστατοι αλλά δεν είχαν λεφτά λόγω του λοκ ντάουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

είναι ευπαθής ομάδα με έναν παράγοντα κινδνου από αυτούς που δεν δίνουν άδεια από μόνοι τους, αλλά πρέπει να συνδυαστούν με άλλον εξίσου σοβαρό. Έχει όμως και μικρότερους επιβαρυντικούς παράγοντες συνδυαστικά. 

 

Δεν είμαι υποχρεωμένη να απολογούμαι, αλλά οι γονείς μου δεν ήταν στην Αθήνα στις αρχές οτυ καλοκαιριού και δεν μπορούσα να πάω, ούτε εκείνοι να έρθουν. Περιμέναμε τον Αύγουστο. Τον Αύγουστο όμως ήμασταν στο σκοτάδι για να κρατήσουμε ζωντανό το success story.

 

δεν μπορούμε να κάνουμε ταυτόχρονα μαθημα από το σίτι, τα γραφεία μας είναι στον ίδιο χώρο. στο σχολείο ο καθένας είναι σε μια αίθουσα, δεν έρχεται σε επαφή με άλλους παρά μόνο για λίγο. επίσης το σχολείο τώρα είναι ασφαλές, 5-6 άτομα είνα κάθε μέρα κ χωρίς μαθητές. 

Καταλαβα.αυτο ομως που προβαλεις εντονα με τα γραφονενα σου είναι οτιβδεν ταξιδεύεις γιατιβδεν θέλεις να κινδυνεύεις κ οτι δεν εχεις ιδη μεταχείριση με τους κατοίκους εξωτερικού 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

 

Λοιπόν άσχετο αλλά επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον: μου είπε ο άντρας μου ότι αυτόματα αλλάζεις ΔΟΥ όταν αλλάζεις διεύθυνση. Σε εμάς έτσι έγινε που αλλάξαμε κατοικία φέτος. Δεν το ήξερε ούτε εκείνος και είχε γράψει κάπου την παλιά του αλλά λέει δεν έχει τόση σημασία, το αφμ μετράει. 

 

Τώρα βέβαια αφού αλλάζει αυτόματα η ΔΟΥ  όταν αλλάζεις κατοικία, μου φαίνεται περίεργο να ισχύει αυτό που είπες Βίκυ ότι μπορεί να δηλωνεις κατοικία αλλού λόγω δουλειάς αλλά να ανήκεις στην παλιά σου ΔΟΥ. Αλλά νταξει ας μην το αναλύσουμε άλλο, μπορω να τις λύσω και αλλού αυτές τις απορίες!

 

Δε νομίζω οτι ισχύει πάντα αυτό......συνήθως στις ΔΟΥ το αντίθετο συμβαίνει, να μη σε αφήνει να φύγεις ο Έφορος ακόμη κι αν το δικαιούσαι με διάφορες προφάσεις....ειδικά αν κάνεις καλό λογαριασμό. :P Εγώ αναγκάστηκα, όταν χρειάστηκε λόγω αλλαγής κατοικίας, να πάω στον άλλο Έφορο και να του πω να με τραβήξει εκεί εσωτερικά.....οπότε το λύσαν μεταξύ τους....

 

Μπορεί λόγω του πληροφοριακού συστήματος της ΑΑΔΕ οι αλλαγές διεύθυνσης να μοιράζονται εσωτερικά, αλλά δε σημαίνει απαραίτητα οτι αλλάζεις και ΔΟΥ χωρίς να το ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Καταλαβα.αυτο ομως που προβαλεις εντονα με τα γραφονενα σου είναι οτιβδεν ταξιδεύεις γιατιβδεν θέλεις να κινδυνεύεις κ οτι δεν εχεις ιδη μεταχείριση με τους κατοίκους εξωτερικού 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Επέλεξα να μην μετακινηθώ καθόλου από πέρσυ το Μάρτιο, Δεν ζηλεύω όμως τους άλλους που το έκαναν. Ήταν επιλογή μου. Και με βοηθούσαν οι συνθήκες, π.χ. δεν υπήρχε λόγος να εργαστώ εκτός σπιτιού ή να μπαίνω σε ΜΜΜ. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του όμως, με βάση το πόσο και τι φοβάται, όταν δεν υπάρχει κυβρνητική συνεπής γραμμή. Αν επιτρέπεται να πας σε άλλο νομό, διακοπές σε ξενοδοχείο, σε μπαρ, ταξίδι σε άλλη χώρα κλπ, επιλέγεις αν θα το κάνεις ή όχι, αλλά δεν μπορείς να επιβάλεις στους άλλους τι θα κάνουν, εφόσον επιτρέπεται. 

Δεν λέω για μένα, είπα ότι και να επιτρεπόταν, εμείς δεν θα ταξιδεύαμε. 

Σαν πολίτη όμως, με ενοχλεί να μπορεί κάποιος να μπει στη χώρα από το εξωτερικό, ενώ απαγορεύεται η μετακίνηση στο εσωτερικό. Κι επίσης με ενοχλεί, ενώ η μετακίνηση απαγορεύεται, να υπάρχουν παραθυράκια, πχ οι συνάδελφοι που έφυγαν για τα σπίτια τους, που επιτρεπόταν, αλλά θα επιστρέψουν και θα θέσουν σε κίνδυνο πάρα πολύ κόσμο, ειδικά όσοι έρθουν σε νησιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μίλησα για μαθητές και συναδέλφους. 

Αρχικά έγραψες ότι κινδυνεύεις από φοιτητές και συναδέλφους. Και θεώρησα οτι μιλάς με τα σημερινά δεδομένα. Δηλαδή τα σχολεία κλειστά.

Just now, Έσπερος είπε:

επίσης το σχολείο τώρα είναι ασφαλές, 5-6 άτομα είνα κάθε μέρα κ χωρίς μαθητές. 

Αυτό θεωρώ κι εγώ ότι τώρα το σχολείο, άνευ σχολικής ρουτίνας είναι ασφαλές. Για αυτό κι μου έκανε εντύπωση και σχολίασα αυτό που έγραψες.

Δεν είπα ότι δεν κολλάει στους χώρους εργασίας. Αν είναι δυνατόν! Είπα ότι το γραφείο δσσκάλων-καθηγητών θα έπρεπε να θεωρείται και να είναι ασφαλής χώρος. Κι αν δεν είναι, συμβαίνουν παρατυπίες και δεν είναι.

Just now, Έσπερος είπε:

Φυσικά και είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον. Σε ένα γραφείο δύο άτομα, εκτός αν έχεις γραφείο με ενσωματωμένη συρταριέρα που χωράει  μόνο μία καρέκλα. Δεν χωράμε αλλιώς. Φυσικά προσπαθούμε να αραιώσουμε στα κενά, αλλά δεν είναι πάντα εφικτό. σε όλα τα σχολεία της χώρας έτσι είναι τα γραφεία. 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω ακριβώς. Αλλά δεν έχει σημασία. Είναι ανεπίτρεπο να μην τηρούνται οι αποστάσεις. Από αρχής μέτρων αποστασιοποίησης δεν έγινε διαφορετική διαρύθμιση χώρου; Δεν χωρίστηκαν τα γραφεία με κάποιο τρόπο; Ο Διευθυντής δεν έχει προβλέψει; Τι μελέτη έχει γίνει επ'αυτού; Τι διαμαρτυρία έχει γίνει; Τι αναφορά στο αρμόδιο όργανο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Δεν λέω για μένα, είπα ότι και να επιτρεπόταν, εμείς δεν θα ταξιδεύαμε. 

Σαν πολίτη όμως, με ενοχλεί να μπορεί κάποιος να μπει στη χώρα από το εξωτερικό, ενώ απαγορεύεται η μετακίνηση στο εσωτερικό. Κι επίσης με ενοχλεί, ενώ η μετακίνηση απαγορεύεται, να υπάρχουν παραθυράκια, πχ οι συνάδελφοι που έφυγαν για τα σπίτια τους, που επιτρεπόταν, αλλά θα επιστρέψουν και θα θέσουν σε κίνδυνο πάρα πολύ κόσμο, ειδικά όσοι έρθουν σε νησιά.

Δεν μπορούμε να αποκοπούν από τον υπόλοιπο κόσμο.ταξιδευουν για κάποιο λόγο.για τους ίδιους λόγους μπορούν ναψταξιδρψουν και στο εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...