Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna said:

Μα εγώ δεν θεωρώ ότι είμαστε σε αυτή την κατάσταση επειδή πήγε ο κόσμος διακοπές και ήρθαν τουρίστες. Βέβαια, για να τα λέμε και αυτά, είμασταν μπάτε σκύλοι αλέστε. Ερχόντουσαν από εξωτερικό χωρίς τεστ και όποιος ήθελε έμπαινε εθελοντικά σε καραντίνα . Φέξε μου και γλίστρησε. Σαν λυσσασμένοι πειναλέοι κάναμε. 

Δεύτερο κύμα υπάρχει παντού παρά το πρώτο lockdown, νεκροί υπάρχουν παντού (τόσο αυστηρό lockdown μόνο εδώ βέβαια). Μήπως τα οριακά απάνθρωπα αυτά μέτρα δεν οφελούν τελικά? Μήπως καταστρεφόμαστε κάνοντας μια τρύπα στο νερό? Διάβαζα πριν καιρό τις απόψεις ενός Σουδού επιδημιολόγου , που έλεγε οτι κάνουμε ακριβώς αυτό που δεν πρέπει να κάνουμε. "Χτυπάμε" τον ιό στο δυνατό του σημείο, δηλαδή στη μεταδοτικότητα του, αντί να τον χτυπήσουμε στο αδύναμο σημείο του, που είναι η χαμηλή νοσηρότητα και η πολύ μικρή θνητότητα. Έχουμε κρυφτεί και περιμένουμε είτε να βαρεθεί ο ιός και να φύγει, είτε το θαυματουργό εμβόλιο. Που μακάρι να είναι, αλλά σίγουρα αυτό θα το μάθουμε αφού θα έχουμε γίνει πειραματόζωα (που θα γίνουμε τελικά, βάσει των όσων ακούγονται οτι ουσιαστικά ούτε απο το σπίτι σου δεν θα μπορείς να βγεις ανεμβολίαστος). 

 

Αυτό είναι κουβέντα για την επόμενη πανδημία, δυστυχώς (ή το επόμενο κύμα)....προφανώς στο longterm είναι καλύτερο ένα ηπιότερο πλάνο μέτρων που μπορείς να κρατήσεις για 2 ή 3 χρόνια.....το γενικό lockdown είναι ακραίο, είναι λύση ανάγκης, αλλά δε μπορείς να το κρατήσεις για πάντα.....γι'αυτό και μετά το δεύτερο κύμα θα μείνουν μαζι μας αρκετές συνήθειες που ως τώρα ήταν μερικής χρησιμότητας (π.χ. τα τεστ) ή προαιρετικά (π.χ. η μάσκα). Το θέμα είναι αυτές οι "ήπιες" παρεμβάσεις να τηρούνται και πέρα από τα πρόστιμα και εδώ δυστυχώς υπάρχουν τεράστιες διαφορές από χώρα σε χώρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί π.χ. σε ένα καράβι, αεροπλάνο ή λεωφορείο να πρέπει να πείσεις ή να βάλεις πρόστιμο σε κάποιον για να φορέσει τη μάσκα του....δεν είναι κοινή λογική; Με ξεπερνάει ομολογώ....

 

Quote

Σαν λυσσασμένοι πειναλέοι κάναμε. 

 

Μερικοί οφείλουμε να ομολογησουμε οτι δεν κάνανε απλώς έτσι, αλλά ήταν έτσι. Και δεν ξέρω αν μπορώ να τους κατηγορήσω γι'αυτό....αν περιμένεις να ζήσεις από 3 μήνες δουλειάς και τελευταία ώρα κάποιος σου πει να πεινάσεις, τι άλλη επιλογή έχεις; Προφανώς του χρόνου μερικοί απ'αυτούς θα αλλάξουν δουλειά, αλλά τελευταία στιγμή καληνύχτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, chocolate_eater είπε:

Αυτό που "πληρώνει" η Ελλάδα, όπως και οι περισσότερες χώρες, είναι οτι είχε την ψευδαίσθηση πως η ιστορία του κορονοιού θα κρατούσε μόνο 3 μήνες και δε θα επανερχόταν ποτέ....με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην καθυστέρηση του κράτους και τη συμπεριφορά του κόσμου

Εντωμεταξύ, αυτό πραγματικά ΔΕΝ το καταλαβαίνω. Όταν ξέσπασε η πανδημία έλεγα, ελπίζω τουλάχιστον όλο αυτό να μας κάνει σωστότερους στο πως συμπεριφερόμαστε στην καθημερινότητα μας από εδώ κι εμπρός. Και δεν το έλεγα μόνο εγώ. Το έλεγε μερίδα του κόσμου που πραγματικά δεν της δημιουργήθηκε ποτέ η ψευδαίσθηση ότι μιλάμε για κάτι παροδικό. Αλλά για κάτι που πρέπει να γίνει τρόπος ζωής. Τώρα πως κάποιοι θεώρησαν ότι αυτό που ζούμε θα κρατήσει 3 μήνες και μετά θα ξεχυθούμε στα λιβάδια με τα πράσινα τα στάχυα και θα κουτρουβαλάμε ανέμελοι στις ραχούλες, δεν το έχω καταλάβει πως έχει γίνει. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αν και η επίσημη γραμμή ήταν πάντα συγκρατημένη σε γενικές γραμμές, υπάρξαν επικοινωνιακά σφάλματα ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ που ενδεχομένως να καλλιέργησαν μια χαλαρότητα. Αλλά πόσο αφελής μπορεί να είναι κανείς;! Δεν είναι θεωρώ θέμα αφέλειας. Είναι θέμα "Ωχ βρε αδερφέ πως κάνεις έτσι;!". Και το καλοκαίρι τα μέτρα ίσχυαν (όχι τόσο αυστηρά-σχεδόν παράλογα αλλά ίσχυαν-σε πιο λογικά πλαίσια) - απάντηση "Καλά πως κάνεις έτσι;!". Ειδικά στην επαρχία. Έχω ξαναγράψει, δεν υπήρχε κορωνοϊός ούτε κανένας άλλος ιός.

 

Just now, chocolate_eater είπε:

Η εναλλακτική, πάντως, αν ειλικρινά θα θέλαμε να αποφύγουμε το δεύτερο κύμα, δεν θα ήταν ποτέ μόνο το κλείσιμο του τουρισμού πολύ απλά γιατί δε θα είχε καμία αξία κάτι τέτοιο από μόνο του....θα ήταν γενικό lockdown "ακορντεόν" συνεχόμενα από το Μάρτιο μέχρι και σήμερα, για όλους τους τομείς της κοινωνίας. Έχουμε αναρωτηθεί αν η οικονομία και η κοινωνία θα ήταν ποτέ έτοιμη για κάτι τέτοιο; Εδώ γκρινιάζουμε για ένα μήνα ρε παιδιά.....(και λογικό για κάποιους διότι τίθεται θέμα επιβίωσης, δεν είναι απλά οτι δε μπορούν να πάνε στη γιαγιά τους για καφέ...)

Για εμένα η μόνη λύση ήταν, είναι και θα είναι μόνο μία. Η εκπαίδευση του πληθυσμού. Οργανωμένα και συντονισμένα. Με ευθύνη φορέων. Πχ ο τομέας της εστίασης οργανωμένα. Με όλους τους φορείς, συλλογικά όργανα, κλπ. Εκπαίδευση σε όλους τους επαγγελματίες και αυτός που δεν συμμορφώνεται αναστολή λειτουργίας-λουκέτο. Με ευθύνη του συλλογικού οργάνου, όχι της κυβέρνησης-αστυνόμου. Ομοίως στον τομέα της υγείας-πρόνοιας (τα θλιβερά με τα θεραπευτήρια, τα γηροκομεία, κλπ). Ομοίως στον κλάδο της βιομηχανίας (τα χάλια με τα εργοστάσια). Στον κλάδο του τουρισμού. Στην εκπαίδευση, στον κλήρο, κλπ. Ξέρω πως δεν τα γράφω σωστά, αλλά καταλαβαίνετε το σκεπτικό. Τα συστηματικά τεστ και η λογική αποκλεισμού της χώρας-"ταμπούρωμα εντός" προσωπικά θεωρώ είναι άκυρες-εξωπραγματικές-αναχρονιστικές-επικίνδυνες κινήσεις, εάν δεν συνοδεύονται από εκπαίδευση-συναίσθηση του κόσμου τι-πως-και γιατί και δεν είναι στοχευμένες και βραχυπρόθεσμες.

Έτσι νομίζω. Μπορεί και να σφάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι λέμε για τον τουρισμό δεν περιμέναμε ότι θα παρταραμε ελεύθεροι.  Στις τουριστικές περιοχές είμαστε σε συνθήκες άγχους ήδη από τον Αύγουστο κ σχεδον καραντίνα που κόψαμε λιγο προς τα μέσα Σεπτεμβρίου. Φυσικά δεν φταίει μόνο ο τουρισμός. το άνοιγμα των συνόρων γενικα έφερε κρούσματα πχ εργάτες γης κ έλληνες του εξωτερικού όπως επίσης κ τα μπαρ κ τα κλαμπ κ ρα πανηγυρρα κ τα τραπέζια γάμων κ γενιξα αυτές όλες οι συγκεντρώσεις. Η τωρινή οικονομική καταστροφή οφείλεται και στο άνοιγμα τέτοιων δραστηριοτήτων που είναι φτιαγμένες να μην τηρούν μέτρα. κ τώρα την πληρώνουν κ αυτοί που τηρούσαν τα μέτρα κ όσοι πρόσεχαν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τότε ποια είναι η αιτία? Γιατί αυτή τη στιγμή η Ελλάδα έχει το πιο σκληρό lockdown στην Ευρώπη και τους περισσότερους νεκρούς στατιστικά? Γιατί τα μέτρα δεν αποδίδουν? Κατεστρέφεται αυτή τη στιγμή που μιλάμε η οικονομία της χώρας, στερούμαστε τις ατομικές μας ελευθερίες , σε λίγο θα είμαστε όλοι με αντικαταθλιπτικά , και σου λέει πληρότητα στις ΜΕΘ. Από το πρώτο lockdown τί κερδίσαμε? Από το δεύτερο ένα μήνα τώρα? 

τα μετρα δεν αποδιδουν γιατι πολυ απλα δεν ακολουθουμε απλες οδηγιες. στο εξωτερικο καμια κομμωτρια δεν θα πηγαινε σε σπιτι εν μεσω lockdown κανενας υπαλληλος που μπορει να δουλεψει με τηλεργασια δεν θα αναγκαζοταν να παει στην δουλεια του . κανενα ιδιαιτερο μαθημα δεν θα γινοταν κρυφα . τα παιδια δεν θα πηγαιναν σε παππουδογιαγιαδες. γιατι πολυ απλα αυτα ειναι στην κουλτουρα τους οποτε καποια μετρα κρατιονται απο φυσικου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

τα μετρα δεν αποδιδουν γιατι πολυ απλα δεν ακολουθουμε απλες οδηγιες. στο εξωτερικο καμια κομμωτρια δεν θα πηγαινε σε σπιτι εν μεσω lockdown κανενας υπαλληλος που μπορει να δουλεψει με τηλεργασια δεν θα αναγκαζοταν να παει στην δουλεια του . κανενα ιδιαιτερο μαθημα δεν θα γινοταν κρυφα . τα παιδια δεν θα πηγαιναν σε παππουδογιαγιαδες. γιατι πολυ απλα αυτα ειναι στην κουλτουρα τους οποτε καποια μετρα κρατιονται απο φυσικου. 

Σ αυτό το λοκνταουν ώρες ώρες νομίζω ότι οι μόνοι που κλείστηκαν μέσα ήταν τα παιδιά. Όσοι ξέρω που Μάρτιο δεν δούλευαν, τώρα δουλεύουν. Τα εμπορικα στην επαρχία δουλεύουν με τηλέφωνο από την πίσω πόρτα. οι κομμώτριες πάνε στα σπίτια, οι καθαρίστριες κ οι νταντάδες το ίδιο. Τα καράβια δεν μας τα έκοψαν όπως τον Μάρτιο άρα έχουν κάποια κίνηση που τους συμφέρει να τα κρατούν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Εγώ δεν μιλάω για την διαχείριση του πρώτου κύματος που ήταν σωστή εδώ αλλά αποδείχτηκε μια τρύπα στο νερό. Μιλάω για την τρέχουσα κατάσταση. Η Σουηδία τους πολλούς νεκρούς τους είχε  τότε στο πρώτο κύμα γιστι δεν πήραν σχεδόν κανένα μέτρο, γιατί δεν υπήρχε καμία γνώση για τον ιό και οι αντιμετώπιση από τους γιατρούς ήταν hit and miss και επίσης βασιστηκαν στην πολιτική της ανοσιας αγελης. Εξου και το μεγάλο άθροισμα. Εμείς καλώς κάναμε to lockdown τότε. Αλλά τελικά κανένα νόημα δεν είχε το κλείσιμο τότε αφού μετά ανοίξαμε ανεξέλεγκτα. Επίσης, παρεμπιπτόντως, μετράει κανείς τους παραπλευρους νεκρούς? Δλδ οκ η Σουηδία δεν έκλεισε τπτ και έχει τόσους νεκρούς αλλά δεν έχει άλλους επιπλέον λόγω lockdown. Εμείς με αυστηρότατα lockdown έχουμε λιγότερους νεκρούς από κορονοιο μεν αλλά έχει μετρήσει κανεις τις απώλειες στην οικονομία και κατ επέκταση στην υγεία λόγω του lockdown? 

Δεν καταλαβαίνω πως πιστεύεις ότι τα κρούσματα είναι ενδεικτικά. Η Κύπρος δεν έχει κόσμο σε μεθ. Δεν έχει νεκρούς. Κάνουν πάρα πολλά τεστ όμως. Δεν έχει καλύτερα νοσοκομεία. Σε καμία περίπτωση. Ούτε μεγαλύτερα σπίτιαμ σε καμία περίπτωση. Με ποια στοιχεία τα λες αυτά? Είμαι Κύπρο έξι μήνες το χρόνο εδώ και πέντε χρόνια και ξέρω πολύ καλά την κατάσταση, δεν ισχύει τίποτα από όσα λες. Δεν εφαρμόζουν απλά ελαφρότερα μέτρα. Έχουν κανονική ζωή. Αν εμείς είχαμε κανονική ζωή χωρίς lockdown καταλαβαίνεις τι θα γινόταν σήμερα. Δεν ξέρω, είναι εντυπωσιακό πώς το έχεις φέρει έτσι τούμπα χωρίς στοιχεία 

κανεις λαθος η σουηδια εχει ακομα πολλα κρουσματα κ σιγουρα 100 θανατους την μερα. ειναι φυσικο μετα απο τοσους νεκρους κ ο κοσμος να προσεχει λιγο περισσοτερο κ σκεψου ειναι μια χωρα εξαιρετικα αραιοκατοικημενη ανθρωποι πολυ πειθαρχημενοι . δηλαδη πιστευω οτι κ μοναχοι τους δεν θα ειναι σαν κ εμας παμε για φαγητο στην γιαγια το σαββατοκυριακο παμε για καφε με τους φιλους το απογευματακι κ μετα ποτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

τα μετρα δεν αποδιδουν γιατι πολυ απλα δεν ακολουθουμε απλες οδηγιες. στο εξωτερικο καμια κομμωτρια δεν θα πηγαινε σε σπιτι εν μεσω lockdown κανενας υπαλληλος που μπορει να δουλεψει με τηλεργασια δεν θα αναγκαζοταν να παει στην δουλεια του . κανενα ιδιαιτερο μαθημα δεν θα γινοταν κρυφα . τα παιδια δεν θα πηγαιναν σε παππουδογιαγιαδες. γιατι πολυ απλα αυτα ειναι στην κουλτουρα τους οποτε καποια μετρα κρατιονται απο φυσικου. 

Μα πουθενά δεν αποδίδουν, όχι μόνο εδώ! Απλά εδώ μαντρώσαμε και τα παιδάκια , ενώ έξω πάνε σχολείο κανονικά. Επίσης παντού γίνονται παρασπονδίες. Στην Αγγλία που ζει ο νονός μας, ότι να'ναι η κατάσταση , απλά οι σοβαρές εταιρίες κάνουν τηλεργασία. Η Μαγιόπουλος τράβαγε τα μαλλιά της στο πρώτο lockdown διότι ο αδερφός της έκανε γυμναστική με τον personnal. Δεν φταίει ο κόσμος για όλα! Επίσης δεν είναι απλή οδηγία να μην δουλέψουν για μήνες οι ελεύθεροι επαγγελματίες , ούτε το να μείνουν μακριά οι παππούδογιαγιάδες όταν κλείνουν παιδικοί, νηπιαγωγερία και δημοτικά τόσο καιρό. Είναι απλά ουτοπικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σ αυτό το λοκνταουν ώρες ώρες νομίζω ότι οι μόνοι που κλείστηκαν μέσα ήταν τα παιδιά. Όσοι ξέρω που Μάρτιο δεν δούλευαν, τώρα δουλεύουν. Τα εμπορικα στην επαρχία δουλεύουν με τηλέφωνο από την πίσω πόρτα. οι κομμώτριες πάνε στα σπίτια, οι καθαρίστριες κ οι νταντάδες το ίδιο. Τα καράβια δεν μας τα έκοψαν όπως τον Μάρτιο άρα έχουν κάποια κίνηση που τους συμφέρει να τα κρατούν. 

ναι ο κοσμος ειναι πολυ χαλαρος γιατι πολυ απλα δεν πιστευει οτι θα αρρωστησει . τα μετρα δεν θα χρειαζοντουσαν αν πραγματικα ολοι πιστευαν οτι θα αρρωστησουν . τα σχολεια κλεισαν ακριβως για αυτο το λογο μηπως κ μαζευτουν λιγο οι γονεις μεσα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Σ αυτό το λοκνταουν ώρες ώρες νομίζω ότι οι μόνοι που κλείστηκαν μέσα ήταν τα παιδιά. Όσοι ξέρω που Μάρτιο δεν δούλευαν, τώρα δουλεύουν. Τα εμπορικα στην επαρχία δουλεύουν με τηλέφωνο από την πίσω πόρτα. οι κομμώτριες πάνε στα σπίτια, οι καθαρίστριες κ οι νταντάδες το ίδιο. Τα καράβια δεν μας τα έκοψαν όπως τον Μάρτιο άρα έχουν κάποια κίνηση που τους συμφέρει να τα κρατούν. 

Μα πώς γίνεται να μην πηγαίνουν ούτε οι νταντάδες , εφόσον τα σχολεία είναι κλειστά? Νταντάδες δεν κάνει, γιαγιάδες δεν κάνει.. Εγώ λέω να παραιτηθούν οι γονείς από τις δουλειές τους, να κάτσουν όλοι μαζί να ζωγραφίζουν στο σπίτι. Τώρα για φαγητό, λογ/μους, ενοίκια, ρούχα κτλ, δεν ανησυχώ, θα μεριμνήσει το κράτος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Μα πουθενά δεν αποδίδουν, όχι μόνο εδώ! Απλά εδώ μαντρώσαμε και τα παιδάκια , ενώ έξω πάνε σχολείο κανονικά. Επίσης παντού γίνονται παρασπονδίες. Στην Αγγλία που ζει ο νονός μας, ότι να'ναι η κατάσταση , απλά οι σοβαρές εταιρίες κάνουν τηλεργασία. Η Μαγιόπουλος τράβαγε τα μαλλιά της στο πρώτο lockdown διότι ο αδερφός της έκανε γυμναστική με τον personnal. Δεν φταίει ο κόσμος για όλα! Επίσης δεν είναι απλή οδηγία να μην δουλέψουν για μήνες οι ελεύθεροι επαγγελματίες , ούτε το να μείνουν μακριά οι παππούδογιαγιάδες όταν κλείνουν παιδικοί, νηπιαγωγερία και δημοτικά τόσο καιρό. Είναι απλά ουτοπικό.

Οντως

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

ναι ο κοσμος ειναι πολυ χαλαρος γιατι πολυ απλα δεν πιστευει οτι θα αρρωστησει . τα μετρα δεν θα χρειαζοντουσαν αν πραγματικα ολοι πιστευαν οτι θα αρρωστησουν . τα σχολεια κλεισαν ακριβως για αυτο το λογο μηπως κ μαζευτουν λιγο οι γονεις μεσα. 9

Οι γονείς ή μέσα είναι, ή στις δουλειές τους. Πού αλλού να πάνε? Δηλαδή εγώ, αφού άφηνα το παιδί μου στον παιδικό (με μάσκα και ένας ένας ), έλεγα ας πάω τώρα να χαζέψω και στο zara? Αν ήθελα να πάω για καφέ στη φίλη μου, τώρα δεν μπορώ να το κάνω δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μα πουθενά δεν αποδίδουν, όχι μόνο εδώ! Απλά εδώ μαντρώσαμε και τα παιδάκια , ενώ έξω πάνε σχολείο κανονικά. Επίσης παντού γίνονται παρασπονδίες. Στην Αγγλία που ζει ο νονός μας, ότι να'ναι η κατάσταση , απλά οι σοβαρές εταιρίες κάνουν τηλεργασία. Η Μαγιόπουλος τράβαγε τα μαλλιά της στο πρώτο lockdown διότι ο αδερφός της έκανε γυμναστική με τον personnal. Δεν φταίει ο κόσμος για όλα! Επίσης δεν είναι απλή οδηγία να μην δουλέψουν για μήνες οι ελεύθεροι επαγγελματίες , ούτε το να μείνουν μακριά οι παππούδογιαγιάδες όταν κλείνουν παιδικοί, νηπιαγωγερία και δημοτικά τόσο καιρό. Είναι απλά ουτοπικό.

οπως ειπα κ στην εσπερος τα σχολεια κλεισαν μηπως κ μεινουν μεσα οι γονεις .. εμενα απο ελβετια κ ολλανδια που μου λενε μπορει να μην εχουν παρθει μετρα αλλα κ ο κοσμος δεν ειναι οπως εδω εχει την νοοτροπια ας πεθαινει κοσμος εμεις ακολουθουμε οτι μας λεει η κυβερνηση κ εχουμε εμπιστοσυνη. 

εδω αν ειχε το καθε σπιτι κ εναν γνωστο ή συγγενη νεκρο θα γινοταν χαμος. εκει ειναι πιο cool ακομα κ με τους νεκρους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

κανεις λαθος η σουηδια εχει ακομα πολλα κρουσματα κ σιγουρα 100 θανατους την μερα. ειναι φυσικο μετα απο τοσους νεκρους κ ο κοσμος να προσεχει λιγο περισσοτερο κ σκεψου ειναι μια χωρα εξαιρετικα αραιοκατοικημενη ανθρωποι πολυ πειθαρχημενοι . δηλαδη πιστευω οτι κ μοναχοι τους δεν θα ειναι σαν κ εμας παμε για φαγητο στην γιαγια το σαββατοκυριακο παμε για καφε με τους φιλους το απογευματακι κ μετα ποτο. 

Συγγνώμη αλλά δεν κάνω λάθος 20 θανάτους την ημέρα έχει. Δες στοιχεία από το έγκυρο world meters. Δεν μπορώ να βάλω λινκ. Όπως και να έχει δεν έχω μπει στη διαδικασία να κάνω σύγκριση απλώς λέω ότι είμαστε χειρότερα και από χώρα που δεν έχει μετρα και ανέφερα τη Σουηδία αφενός γιατί έχει ίδιο πλυθυσμο αφετέρου γιατί τα ελληνικά ΜΜΕ της την πέφτουν με την πρώτη ευκαιρία ενώ εδώ είμαστε τριςχειρότερα και με lockdown 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μα πώς γίνεται να μην πηγαίνουν ούτε οι νταντάδες , εφόσον τα σχολεία είναι κλειστά? Νταντάδες δεν κάνει, γιαγιάδες δεν κάνει.. Εγώ λέω να παραιτηθούν οι γονείς από τις δουλειές τους, να κάτσουν όλοι μαζί να ζωγραφίζουν στο σπίτι. Τώρα για φαγητό, λογ/μους, ενοίκια, ρούχα κτλ, δεν ανησυχώ, θα μεριμνήσει το κράτος!

δεν το σχολιάζω ότι θα έπρεπε να είναι αλλιώς. κ εγω τη φέρνω την νταντά γιατί αλλιώς δεν μπορώ να κάνω μάθημα. και για να λέμε κ την αλήθεια, αν ξέμεινω από χαρτικά, το ίδιο «επικίνδυνο» μου είναι να πάω να χτυπήσω κρυφά στον βιβλιοπώλη κ το να τα παραλάβω σπίτι κούριερ. Έτσι όμως απλώς την πληρώνουν αυτοί που μπορούν να τους επιβάλουν το κλείσιμο, την πληρώνουν οικονομικά κ ψυχολογικά. κ αυτό διαιωνίζεται. γι αυτό λέω ότι αν είχε γίνει ένα μήνα νωρίτερα μπορεί με το 15μερο να ξεμπλέκαμε πιο εύκολα. τα σχολεία πάντως δεν πιστεύω ότι τα έκλεισαν μόνο για περιορίσουν τους μεγάλους. απλώς για τα μάτια του κόσμου το λενε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Οι γονείς ή μέσα είναι, ή στις δουλειές τους. Πού αλλού να πάνε? Δηλαδή εγώ, αφού άφηνα το παιδί μου στον παιδικό (με μάσκα και ένας ένας ), έλεγα ας πάω τώρα να χαζέψω και στο zara? Αν ήθελα να πάω για καφέ στη φίλη μου, τώρα δεν μπορώ να το κάνω δηλαδή?

εσυ θα πηγαινες στον παιδικο το παιδι θα συναντησεις δυο τρεις μαμαδες που σχολαγαν κ θα σου λεγαν φερε το παιδακι για να παιξουνε το απογευμα . 

μετα θα πηγαινατε για αγγλικα θα συναντουσε αλλους 5 συμμαθητες θα σου λεγαν ελα θα παμε στο σπιτι της ταδε το σκ. 

τωρα αναγκαστηκα περιοριζετε ο κοσμος στην φιλη που ειναι απεναντι κ σε δυο παιδακια φιλους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

εσυ θα πηγαινες στον παιδικο το παιδι θα συναντησεις δυο τρεις μαμαδες που σχολαγαν κ θα σου λεγαν φερε το παιδακι για να παιξουνε το απογευμα . 

μετα θα πηγαινατε για αγγλικα θα συναντουσε αλλους 5 συμμαθητες θα σου λεγαν ελα θα παμε στο σπιτι της ταδε το σκ. 

τωρα αναγκαστηκα περιοριζετε ο κοσμος στην φιλη που ειναι απεναντι κ σε δυο παιδακια φιλους. 

Δεν νομίζω  ότι αυτό ισχύει για τον εργαζόμενο. μάλλον τρέχοντας θα έφευγε για τη δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

εσυ θα πηγαινες στον παιδικο το παιδι θα συναντησεις δυο τρεις μαμαδες που σχολαγαν κ θα σου λεγαν φερε το παιδακι για να παιξουνε το απογευμα . 

μετα θα πηγαινατε για αγγλικα θα συναντουσε αλλους 5 συμμαθητες θα σου λεγαν ελα θα παμε στο σπιτι της ταδε το σκ. 

τωρα αναγκαστηκα περιοριζετε ο κοσμος στην φιλη που ειναι απεναντι κ σε δυο παιδακια φιλους. 

Καμία σχέση όμως. Δεν ξέρω πού γίνονται αυτά εν μέσω πανδημίας. Ένα καλημέρα με μάσκα ανταλλάσσαμε με καμιά μαμά , αν πετύχαινα κάποια ( στον παιδικό δεν πάνε όλοι την ίδια ώρα) , το πολύ να λέγαμε μια καλημέρα. Μάλιστα και προ lockdown ήταν για όλους δεδομένο οτι δεν θα προχωρήσουμε σε γνωριμίες και καλέσματα και είχε αναφερθεί μάλιστα μεταξύ μας αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

τα μετρα δεν αποδιδουν γιατι πολυ απλα δεν ακολουθουμε απλες οδηγιες. στο εξωτερικο καμια κομμωτρια δεν θα πηγαινε σε σπιτι εν μεσω lockdown κανενας υπαλληλος που μπορει να δουλεψει με τηλεργασια δεν θα αναγκαζοταν να παει στην δουλεια του . κανενα ιδιαιτερο μαθημα δεν θα γινοταν κρυφα . τα παιδια δεν θα πηγαιναν σε παππουδογιαγιαδες. γιατι πολυ απλα αυτα ειναι στην κουλτουρα τους οποτε καποια μετρα κρατιονται απο φυσικου. 

Τα μέτρα δεν αποδίδουν γιατί εληφθησαν πολύ αργά. Η διασπορά αυτή τη στιγμή γίνεται μεταξύ οικογένειας και εργασίας όπως ανέφερε σήμερα εκπρόσωπος της επιστημονικης επιτροπής. Με την διαμεσολαβηση και των ΜΜΜ υποθέτω. Κατά την γνώμη μου δεν είναι επαρκή τα μέτρα ως προς την υποχρεωτική τηλεεργασια. Στο εξωτερικό όλοι όσοι τους το επιτρέπει η φύση της δουλειάς τους εργάζονται από το σπίτι. Στην Ελλάδα όχι. Όσο για την συμμόρφωση, πουθενά δεν υπάρχει η συμμόρφωση που υποθέτεις, στην Ισπανία την Γαλλία και σε άλλες χώρες βγήκαν στους δρόμους και παίζανε ξύλο με τη αστυνομία ως αντίδραση σε μέτρα πιο χαλαρά από τα δικά μας. Η Ελλάδα έχει τον μεγαλύτερο βαθμό συμμόρφωσης στα μέτρα στην ΕΕ, παρεμπιπτόντως. Και τα αυστηροτερα μέτρα επίσης. Ούτε καν από την κυβέρνηση δεν αποδίδουν την σχετική αποτυχία του lockdown σε μη τήρηση των μέτρων. Ως προς το ότι τα παιδιά δεν θα πήγαιναννσε παππούδες οκ δεν θα πήγαιναν ενδεχομένως γιατί θα υπήρχε κάποια μέριμνα από το κράτος πχ δεν θα κλειναν οι παιδικοί. Εδώ εφόσον οι γονείς δουλεύουν και οι παιδικοί είναι κλειστόι, πού να πάνε τα παιδιά να μείνουν μόνα τους στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Μα πώς γίνεται να μην πηγαίνουν ούτε οι νταντάδες , εφόσον τα σχολεία είναι κλειστά? Νταντάδες δεν κάνει, γιαγιάδες δεν κάνει.. Εγώ λέω να παραιτηθούν οι γονείς από τις δουλειές τους, να κάτσουν όλοι μαζί να ζωγραφίζουν στο σπίτι. Τώρα για φαγητό, λογ/μους, ενοίκια, ρούχα κτλ, δεν ανησυχώ, θα μεριμνήσει το κράτος!

 

Οι νταντάδες δεν απαγορεύεται να πηγαίνουν...έχουν μπει οι κωδικοί αυτοί σε αναστολή; .....Έχω την εντύπωση οτι απλώς οι περισσότεροι δουλεύουν παράνομα και αδυνατούν να δικαιολογήσουν τη μετακίνηση....δεν είναι απαγόρευση αυτό όμως...

 

Edit: μπορεί να κάνω και λάθος γιατί είδα οτι οι (νόμιμοι) ιδιαιτεράδες είναι όντως σε αναστολή....αλλά ΟΚ, το ιδιαίτερο δεν είναι πρώτης ανάγκης όπως είναι η φύλαξη...αν γνωρίζει κάποιος ας πει.

Just now, maripoz said:

Τα μέτρα δεν αποδίδουν γιατί εληφθησαν πολύ αργά.

 

Ναι, γιατί στη Θεσσαλονίκη π.χ. μερικοί περίμεναν πρώτα να γιορτάσουν τον Άγιο Δημήτριο και μετά να κλείσουν.... :P Όποιος είναι από Θεσσαλονίκη θα ξέρει ίσως τι χαμός έγινε εκείνο το τριήμερο στην πόλη και τους γύρω νομούς.....ε μετά συγγνώμη αλλά δε φταίνε οι Σέρβοι τουρίστες, στους οποίους επιτράπηκε η είσοδος για 6 μόλις μέρες τον Ιούλιο και διακόπηκε αμέσως μόλις κατέγραψαν πολλά κρούσματα στις εισόδους...η μαγιά μπορεί να ήταν οι διεθνείς μετακινήσεις (δε λέω 'τουρισμός' γιατί δε μετακινούνται μόνο οι τουρίστες), αλλά το ζύμωμα το καλό, όπως σχεδόν σε κάθε χώρα, έγινε εντός των τειχών με το κλείσιμο της σεζόν σε καφετέριες, πάρτι, χώρους δουλειάς, σχολεία, εκκλησίες, εκδηλώσεις κλπ.

 

Προφανώς μόλις ξανανοίξει το θέμα, θα πρέπει να καταλάβει ο κόσμος οτι μερικές συμπεριφορές του παρελθόντος θα πρέπει να τελειώσουν, ακόμη κι αν τυπικά θα επιτρέπονται.....αυτό που ειπώθηκε παραπάνω με την εκπαίδευση ακριβώς έτσι το καταλαβαίνω και μάλλον είναι ο μόνος τρόπος να τη βγάλουμε μακροπρόθεσμα....το οτι ανοίγει ένα εστιατόριο δε σημαίνει οτι πρέπει να πάει μια παρέα 20 ατόμων να φάει Σάββατο βράδυ με 5 γιαγιάδες και 3 καρκινοπαθείς....ούτε οτι θα έρθει ο άλλος στο δρόμο ή την υπηρεσία που δουλεύεις να σε ρωτήσει κάτι μέσα στη μούρη σου και χωρίς μάσκα, ούτε οτι θα πάει στην Εκκλησία με 39 πυρετό επειδή "στο ναό δεν κολλάει"...ούτε οτι θα κάνει ονομαστική γιορτή με όλο το σόι καλεσμένους στο σαλονάκι 3χ3....αν αυτά δε γίνουν θα υπάρξει και επόμενο κύμα και επόμενο lockdown.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Τα ιδιαίτερα γίνονται μέσω  skype από λογικούς ανθρώπους.Και είναι η μεγάλη πλειοψηφία.

 

Ναι από την αναστολή εξαιρείται η ειδική εκπαίδευση και η τηλεκπαίδευση. Αλλά για τη φύλαξη θα μου φαινόταν πολύ περίεργο...ουσιαστικά πρόκειται για υπηρεσία βοήθειας, δεν έχει καμία σχέση με εκπαίδευση. Το ίδιο και οι καθαριστές/καθαρίστριες, φαντάζομαι, αν δεν εργάζεται παράνομα και έχει δικαιολογητικά για να μετακινείται, μπορεί κανονικά να πάει να δουλέψει σε σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ναι από την αναστολή εξαιρείται η ειδική εκπαίδευση και η τηλεκπαίδευση. Αλλά για τη φύλαξη θα μου φαινόταν πολύ περίεργο...ουσιαστικά πρόκειται για υπηρεσία βοήθειας, δεν έχει καμία σχέση με εκπαίδευση. Το ίδιο και οι καθαριστές/καθαρίστριες, φαντάζομαι, αν δεν εργάζεται παράνομα και έχει δικαιολογητικά για να μετακινείται, μπορεί κανονικά να πάει να δουλέψει σε σπίτια.

Προφανώς μπορεί, απαγορεύεται ουσιαστικά μόνο επειδή δεν δικαιολογείται εοευδη δουλεύουν μαύρα αυτές κ οι νταντάδες, αλλά από τη στιγμή που δεν πρέπει να συναντιέσαι με άτομα που δεν μένεις στο ίδιο σπίτι, κανονικά είναι κατάχρηση κ οι καθαρίστριες κ οι νταντάδες, αν θελουμε να μιλάμε για κανονικό λοκνταουν (δεν το παίζω υπερανω, κ εγω φέρνω νταντά, αλλά αν ήμουν σε περιοχή με κρούσματα δεν νομίζω ότι θα έφερνα, γιατί θα φοβόμουν πρώτα απ ολα). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Προφανώς μπορεί, απαγορεύεται ουσιαστικά μόνο επειδή δεν δικαιολογείται εοευδη δουλεύουν μαύρα αυτές κ οι νταντάδες, αλλά από τη στιγμή που δεν πρέπει να συναντιέσαι με άτομα που δεν μένεις στο ίδιο σπίτι, κανονικά είναι κατάχρηση κ οι καθαρίστριες κ οι νταντάδες, αν θελουμε να μιλάμε για κανονικό λοκνταουν (δεν το παύση υπρτανω, κ εγω φέρνω νταντά, αλλά αν ήμουν σε περιοχή με κρούσματα δεν νομίζω ότι θα έφερνα). 

Ναι, αλλά τι θα έκανες αν έπρεπε να πας δουλειά και ήσουν σε περιοχή με κρούσματα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ναι, αλλά τι θα έκανες αν έπρεπε να πας δουλειά και ήσουν σε περιοχή με κρούσματα?

μα κανονικά γι αυτό έπρεπε κ για τα παιδιά που δεν πάνε σταθμό να δίνεται ειδικού σκοπού αλλά την έκοψαν τώρα. έτσι αναγκαστικά ο κόσμος γέρνει νταντά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...