Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δε σωζόμαστε, ιστορία δεύτερη: μου λέει φίλη ότι έχουν πάει σε εξοχικό μέρος να γιορτάσουν με φίλους τα γενέθλια ενός φίλου (δημοτικό, δεν είμαι σίγουρη ηλικία)  και πάλι περιμένουν να είνα 5 άτομα και είναι 25, αυτο μάλλον είναι ο κανόνας. Τέλοσπάντων, μαθαίνουν ότι υπάρχει και τούρτα  μετά το παιχνίδι και η φίλη μου ακούει άλλη μαμά να ρωτάει την οικοδέσπονα αν θα σβήσουν κεράκια, γιατί το να φυσάνε τα παιδιά πάνω από την τούρτα και μετά να τη φάνε μάλλον αναιρεί όλα τα μέτρα, αφού δε μιλάμε για οικογενεικαό κύκλο. Διαβεβαιώνει η μαμά ότι θα κρατήσουν κεράκια στον αέρα να τα σβήσουν και τελικά απλά στήνουν την τούρτα, μαζεύονται 25 άτομα γύρω γύρω και φυσικά τα κεράκια επάνω και φυσάνε όλοι μαζί. Μετά μου έλεγε η γυναίκα ότι προσπαθούσε να πάρει το κομμάτι του παιδιού διακριτικά να μην το φάει. Α και μου είπε ότι και εκεί είχαν μαζί την κλασική μπουκάλα αντισηπτικό για τα χέρια, έχει γίνει φετίχ αυτό φαίνεται :)

Ε... Ναι. Και η μασκα στέκα μαλλιών επίσης. Επιπλέον κρεμιέται κ στον καθρέφτη του αυτοκινήτου μαζί με άλλα χαιμαλια... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Εντάξει πάω να βρω ένα σκάφανδρο για το σχολείο γιατι δεν εχω σωτηρια, εκτος αν κυκλοφορώ με το Betadine σαν τον Καντακουζηνο. 

Έχεις σκεφτείς να πάρεις την προσωπικά πλεξι γκλας? 

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπεράσματα μου έως τώρα:
- Εργασία: Ό περισσότερος κόσμος που είχε την επιλογή της τηλε-εργασίας, είχε υποστήριξη από τον εργοδότη και δούλεψε από το σπίτι. Παρήγαγε έργο σε ικανοποιητικό βαθμό (άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο). Μπήκαν κάποιες θετικές βάσεις. Οι επιχειρήσεις-καταστήματα που δεν άνοιξαν την περίοδο του lockdown, πραγματικά δεν ξέρω. Το πλήγμα είναι μεγάλο για κάποιους. Στην περιοχή μου πάντως με την σταδιακή άρση των μέτρων, και την λειτουργία κάποιων καταστημάτων βλέπω να το παλεύουν αξιοπρεπώς και υπάρχει κίνηση.
- Κοινωνική συνύπαρξη: Αυτό που έβλεπα και βλέπω γύρω μου πραγματικά με κάνει να γελάω με όσα τρομολαγνικά διάβασα και διαβάζω ως προς την χειραγώγηση των μαζών. Οι υπερβολές ελάχιστες. Η υπερβολική χαλαρότητα μέγιστη. Νομίζω ότι όλοι το είδαμε αυτό και νομίζω ότι ήταν και αναμενόμενο ως έναν βαθμό. Ο αόρατος κίνδυνος είναι δύσκολο να οδηγήσει σε πλήρη και καθολική τήρηση μέτρων και αυτό το ξέραμε όλοι και οι χαράσσοντες πολιτικές. Έγινε φιλότιμη και κοπιαστική προσπάθεια να περισωθεί ότι γινόταν. Πιστεύω σε τομείς που υπήρχε πραγματική ανάγκη για πλήρη και καθολική τήρηση μέτρων και ανασχεδιασμό λειτουργίας, σε μεγάλο βαθμό επετεύχθη. Όχι παντού. Και κάποιοι είναι πολύ δύσκολοι χώροι (δομές φιλοξενίας, καταυλισμοί, κλπ) και βλέπουμε τα αποτελέσματα και θα τα βλέπουμε.
- Εκπαίδευση: Υπάρχει συζήτηση σε άλλο topic. Με τις παρεκτροπές της αλλά και με ενδιαφέρουσες πληροφορίες κατά τη γνώμη μου. Εδώ θέλω να επισημάνω το κενό που υπάρχει στην Αγωγή Υγείας των μαθητών. Συζητάμε για όλα τα υπόλοιπα μαθήματα αλλά, υπάρχει πλάνο διδασκαλίας στα παιδιά, κάποιων βασικών γνώσεων για την κατανόηση αυτού που συμβαίνει από την σκοπιά της Υγείας; Των βασικών μέτρων-κανόνων υγιεινής; Η πληροφορία υπάρχει γύρω μας και δεν χρειάζεται παρά κοινός νους για να την προσλάβει αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι καθόλου αυτονόητο και για πολλούς δεν είναι καν κάτι απαραίτητο. Οπότε εγώ θα περίμενα το σχολείο πρώτα και πριν από κάθε άλλο μάθημα να έκανε αυτό της Αγωγής Υγείας. Δεν το βλέπω να γίνεται άμεσα. Από Σεπτέμβρη ίσως; Δεν ξέρω... 

 

Κάποιο εκπαιδευτικό υλικό για παιδιά (στα αγγλικά) που βρήκα online και links για δωρεάν download, για όποιον ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά.
- "Talking about corona-virus with young children" της UNICEF (https://www.unicef.org/lac/en/reports/talking-about-coronavirus-19-young-children)
- "Μεγαλώνοντας τα παιδιά σας µε τον Κορωνοϊό - Χρόνος Ένας-προς-Ένα" της
Parenting for Lifelong Health (https://www.covid19parenting.com/)
- "Coronovirus - A book for children" του
Pr. Graham Medley - London School of Hygiene & Tropical Medicine  και εικονογράφηση του Axel Scheffler (αγαπημένος μου εικονογράφος, το βιβλίο αυτό είναι για παιδιά 5-9 ετών και από άποψη περιεχομένου το βρήκα έτσι κι έτσι)
(https://nosycrow.com/blog/released-today-free-information-book-explaining-coronavirus-children-illustrated-gruffalo-illustrator-axel-scheffler/)
- "Dr. Dog" του Pr. James G Logan - The London School of Hygiene and Tropical Medicine και εικονογράφηση της Lydia Monks (για μικρά παιδιά προσχολικής ηλικίας το βρήκα καλό)
(https://www.lydiamonks.com/dr-dog/)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

 Έχεις σκεφτείς να πάρεις την προσωπικά πλεξι γκλας? 

Ολόσωμη φόρμα σαν των γιατρών, να κρύβει κ τα κιλα της καραντίνας. πώς δειχνουν κατι εικονες απο σχολεια στην Ταιβαν κ την Κίνα που ειναι ο δασκαλος με στολή κ τα παιδακια καθονται στο θρανίο τους ακίνητα με σταυρωμένα χερια. Ετσι ακριβως!!

 

Just now, samsympan είπε:

ζητάμε για όλα τα υπόλοιπα μαθήματα αλλά, υπάρχει πλάνο διδασκαλίας στα παιδιά κάποιων βασικών γνώσεων για την κατανόηση αυτού που συμβαίνει; Των βασικών μέτρων-κανόνων υγιεινής; Η πληροφορία υπάρχει γύρω μας και δεν χρειάζεται παρά κοινός νους για την προσλάβει αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι καθόλου αυτονόητο και για πολλούς δεν είναι καν κάτι απαραίτητο. Οπότε εγώ θα περίμενα το σχολείο πρώτα και πριν από κάθε άλλο μάθημα να έκανε αυτό της Αγωγής Υγείας. Δεν το βλέπω να γίνεται άμεσα. Από Σεπτέμβρη ίσως; Δεν ξέρω... 

Υποτίθεται ότι θα μπουν καποιες νεες θεματικες, δεν θυμαμαι αν ειναι η αγωγη υγειας σ αυτες. να θυμίσουμε εδω οτι η βιολογία διδάσκεται για 1 ωρα μονο σε καθε ταξη του Γυμνασιου και συνηθως απο μη βιολόγους (η τελευταια φορα που διδάχτηκαν οι φυσικοί βιολογία, ηταν στη γ λυκειου). φυσικα κ στην οικιακή οικονομια μπορουν να ενταχθούν τετοια θέματα. μακαρι να μεινει κατι απο τους κανονες υγιεινης, να γλιτώσουμε λιγο κ τις επιδρομές της γρίπης. γιατι μεχρι τωρα είχαμε το κλασικο να προσπαθουμε να τους βγαλουμε εξω για να αεριστει η ταξη κ καποιοι να ζητουν αδεια να μεινουν μεσα γιατι ειναι κρυωμένοι κ φοβουνται μην αρρωστήσουν στο κρυο. κ καποιοι τους δινουν οντως την αδεια, γιατι ειναι πολυ φυσιολογικο οταν αεριζεις την αιθουσα να αφηνεις μεσα αυτον που ειναι ηδη αρρωστος...

 

Just now, samsympan είπε:

Αυτό που έβλεπα και βλέπω γύρω μου πραγματικά με κάνει να γελάω με όσα τρομολαγνικά διάβασα και διαβάζω ως προς την χειραγώγηση των μαζών. Οι υπερβολές ελάχιστες.

Δεν ξερω αν οι υπερβολες ηταν ελάχιστες, σιγουρα ομως υπήρξαν αντιφάσεις και κενα στις οδηγιες. στην κυπρο πχ ηταν συγκεκριμένοι οι λογοι που μπορουσες να επισκεφτείς σπίτι που δεν ηταν δικο σου. στο Λουξεμβούργο νομιζω ή σε καποια αλλη χωρα τωρα που χαλαρώνουν δηλώνεις μεχρι 5 ατομα/οικογενειες που επιτρεπεται να συναντήσεις. εδω αφήναμε καποια πραγματα φλου, ο κοσμος εκανε ο,τι καταλάβαινε, μετα αρχιζαν οι γκρινιες κ οι καταδίκες... γενικα δεν ειχε καταστεί απολύτως σαφης ο κανενας οτι δεν συναντάμε ατομα που δεν μενουμε μαζι. κ φυσικα τωρα δεν ειναι σαφες οτι μετρα ισχυουν ακομα. 

Εγω δλδ τωρα νιωθω πολυ πιο ανασφαλής απ ο,τι στην κορύφωση κ οχι επειδη γυρναω στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ολόσωμη φόρμα σαν των γιατρών, να κρύβει κ τα κιλα της καραντίνας. πώς δειχνουν κατι εικονες απο σχολεια στην Ταιβαν κ την Κίνα που ειναι ο δασκαλος με στολή κ τα παιδακια καθονται στο θρανίο τους ακίνητα με σταυρωμένα χερια. Ετσι ακριβως!!

 

Υποτίθεται ότι θα μπουν καποιες νεες θεματικες, δεν θυμαμαι αν ειναι η αγωγη υγειας σ αυτες. να θυμίσουμε εδω οτι η βιολογία διδάσκεται για 1 ωρα μονο σε καθε ταξη του Γυμνασιου και συνηθως απο μη βιολόγους (η τελευταια φορα που διδάχτηκαν οι φυσικοί βιολογία, ηταν στη γ λυκειου). φυσικα κ στην οικιακή οικονομια μπορουν να ενταχθούν τετοια θέματα. μακαρι να μεινει κατι απο τους κανονες υγιεινης, να γλιτώσουμε λιγο κ τις επιδρομές της γρίπης. γιατι μεχρι τωρα είχαμε το κλασικο να προσπαθουμε να τους βγαλουμε εξω για να αεριστει η ταξη κ καποιοι να ζητουν αδεια να μεινουν μεσα γιατι ειναι κρυωμένοι κ φοβουνται μην αρρωστήσουν στο κρυο. κ καποιοι τους δινουν οντως την αδεια, γιατι ειναι πολυ φυσιολογικο οταν αεριζεις την αιθουσα να αφηνεις μεσα αυτον που ειναι ηδη αρρωστος...

 

Δεν ξερω αν οι υπερβολες ηταν ελάχιστες, σιγουρα ομως υπήρξαν αντιφάσεις και κενα στις οδηγιες. στην κυπρο πχ ηταν συγκεκριμένοι οι λογοι που μπορουσες να επισκεφτείς σπίτι που δεν ηταν δικο σου. στο Λουξεμβούργο νομιζω ή σε καποια αλλη χωρα τωρα που χαλαρώνουν δηλώνεις μεχρι 5 ατομα/οικογενειες που επιτρεπεται να συναντήσεις. εδω αφήναμε καποια πραγματα φλου, ο κοσμος εκανε ο,τι καταλάβαινε, μετα αρχιζαν οι γκρινιες κ οι καταδίκες... γενικα δεν ειχε καταστεί απολύτως σαφης ο κανενας οτι δεν συναντάμε ατομα που δεν μενουμε μαζι. κ φυσικα τωρα δεν ειναι σαφες οτι μετρα ισχυουν ακομα. 

Εγω δλδ τωρα νιωθω πολυ πιο ανασφαλής απ ο,τι στην κορύφωση κ οχι επειδη γυρναω στο σχολείο. 

Ίσως μιλάς για το Βέλγιο. Από την Δευτέρα που μας πέρασε τους επέτρεψαν να δέχονται στο σπίτι τέσσερα άτομα από την οικογένεια τους κ μετά από την πρώτη φορά να είναι τα ίδια. Μην νομίζεις όμως ότι τηρήσαν τα μέτρα,γι αυτό κ παραμένουν ακόμη σε υψηλά επίπεδα πάρα την καθοδικη πορεία. Το αλουξεμβιυργοβτα πάει πολύ καλά. 

Φίλοι γιατροί πάντως λένε ότι θα έρθει νέο κύμα από το φθινόπωρο με σοβαρές προεκτάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ίσως μιλάς για το Βέλγιο. Από την Δευτέρα που μας πέρασε τους επέτρεψαν να δέχονται στο σπίτι τέσσερα άτομα από την οικογένεια τους κ μετά από την πρώτη φορά να είναι τα ίδια. Μην νομίζεις όμως ότι τηρήσαν τα μέτρα,γι αυτό κ παραμένουν ακόμη σε υψηλά επίπεδα πάρα την καθοδικη πορεία. Το αλουξεμβιυργοβτα πάει πολύ καλά. 

Φίλοι γιατροί πάντως λένε ότι θα έρθει νέο κύμα από το φθινόπωρο με σοβαρές προεκτάσεις. 

Μπορεί να ήταν για το Βελγιο. Το άκουσα από άτομο που μένει Λουξ κ ισως γι αυτο τα μπερδεψα. 

 

Δεν καταλαβαινω γιατι λεμε για νεο κύμα απο τη στιγμη που σρις περισσοτερες ευρ. χωρες δεν εχει κοπάσει. Οσο για μας, μ αυτο το ο,τι να 'ναι ανοιγμα των παντων χωρις σχεδιο, φοβαμαι οτι το κύμα θα ειναι τσουνάμι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μπορεί να ήταν για το Βελγιο. Το άκουσα από άτομο που μένει Λουξ κ ισως γι αυτο τα μπερδεψα. 

 

Δεν καταλαβαινω γιατι λεμε για νεο κύμα απο τη στιγμη που σρις περισσοτερες ευρ. χωρες δεν εχει κοπάσει. Οσο για μας, μ αυτο το ο,τι να 'ναι ανοιγμα των παντων χωρις σχεδιο, φοβαμαι οτι το κύμα θα ειναι τσουνάμι. 

Γιατί λόγω θερμοκρασίας υπολογίζουν ότι θα γίνεται πιο αργά η μετάδοση. Φυσικά όμως κ θα υπάρχει . Από το φθινόπωρο με την πτώση της θερμοκρασίας σε όλους τους ιούς υπάρχει αναζοπυρωση. Δεν θυμάμαι πως να το εξηγήσω αλλά είχα διαβάσει από παλιά ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που εξηγούσε πως παραμένουν οι ιοί στην ατμοσφαιρα κ ενεργοποιούνται με τις αλλαγές της θερμοκρασίας. Γενικώς πάντως υπάρχει ύφεση με εξαίρεση τις χώρες που άργησαν να εφαρμόσουν τα μέτρα. 

Κ κάτι άλλο. Χωρίς κανένα επικριτικό ύφος. Ειλικρινά όμως αναρωτιέμαι. Μετά τις εικόνες που είδα σε λεωφορείο για την παραλία κ το χαμό έξω χωρίς αποστάσεις, είμαι περίεργη να δω πως θα  είναι η κατάσταση αύριο στις εκκλησίες. Αλήθεια, η θεία κοινωνία επιτρέπεται? 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

α επικριτικό ύφος. Ειλικρινά όμως αναρωτιέμαι. Μετά τις εικόνες που είδα σε λεωφορείο για την παραλία κ το χαμό έξω χωρίς αποστάσεις, είμαι περίεργη να δω πως θα  είναι η κατάσταση αύριο στις εκκλησίες. Αλήθεια, η θεία κοινωνία επιτρέπεται? 

Θα μας πετάξουν έξω από το θέμα.... Χαμός θα γίνει, τι νομιζεις; Φυσικα κ επιτρεπεται αλλα δεν το λεει κανεις, ποσο αντιφατικό ειναι σε σχεση με τα υπολοιπα μετρα. Ουτε μια παραχωρηση για μιας χρησης κουταλι. Κατα τ αλλα θα βαζουν αντισηπτικό στα χερια.... 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, samsympan said:


- Εργασία: Ό περισσότερος κόσμος που είχε την επιλογή της τηλε-εργασίας, είχε υποστήριξη από τον εργοδότη και δούλεψε από το σπίτι.

Αυτό εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν ισχύει στην Ελλάδα  Είναι πάρα πολλές ειδικότητες που δεν μπορούν να δουλέψουν από το σπίτι. Εμπορικά καταστήματα, εργοστάσια τροφίμων, συσκευασιών, πλαστικών , φαρμάκων κλπ κλπ , εργοτάξια κλπ. Σε ένα εργοστάσιο 100 ατόμων σκεφτείτε πως οι 70-80 είναι εργάτες παραγωγής ποιοτικός και αποθήκες, που θα πρέπει να δουλέψουν με φυσική παρουσία και οι 20 μάρκετινγκ λογιστήριο κλπ που έχουν τη δυνατότητα εξ αποστάσεως εργασίας. Επίσης μικρότερες εταιρίες -γραφεια δεν διέθεταν την τεχνική υποδομή για δουλειά από το σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Θα μας πετάξουν έξω από το θέμα.... Χαμός θα γίνει, τι νομιζεις; Φυσικα κ επιτρεπεται αλλα δεν το λεει κανεις, ποσο αντιφατικό ειναι σε σχεση με τα υπολοιπα μετρα. Ουτε μια παραχωρηση για μιας χρησης κουταλι. Κατα τ αλλα θα βαζουν αντισηπτικό στα χερια.... 

Είναι τραγικό αυτό. Να μιλάμε για όλα τα άλλα κ να μοιράζονται το ίδιο σάλιο. Τραγικό κ από την πλευρά της εκκλησίας τραγικό κ από την πλευρά της πολιτείας. Δεν χρειάζεται να αναλύσω. Δεν βρίσκεται ένας δημοσιογράφος να κάνει την ερώτηση σήμερα στον τσιοδρα μετά το δελτίο? 

Link to comment
Share on other sites

Και που επιτρέπεται πάντως, πόσοι θα κοινωνήσουν; Δεν νομίζω να το τολμήσουν πολλοί. Εξάλλου οι πιο πολλοί κοινωνούν στις γιορτές, όχι κάθε Κυριακή. Ούτως ή άλλως και προ κορωνοϊου τις Κυριακές μπορεί να κοινωνουσαν και 2-3 άτομα μόνο. Πάντως όσοι πιστεύουν, πιστεύουν και στο Άγιο Δισκοπότηρο και στην Αγία Λαβίδα, γι'αυτό δεν θεωρείται σκόπιμο το κουταλάκι μιας χρήσης. Πιστεύουν δηλαδή ότι επειδή είναι άγια σκεύη δεν μπορούν να μεταδίδουν ασθένειες. Το Πάσχα είδα ανάρτηση φίλου μου ιερέα, πανεπιστημιακής μόρφωσης με μεταπτυχιακά κλπ (και όχι στη θεολογία) κι έλεγε ότι καλώς έκλεισαν οι εκκλησίες κ πρέπει να τηρήσουμε τα μέτρα και δεν πειράζει που απαγορεύτηκε η θεία κοινωνία κλπ και λίγο παρακάτω όμως έλεγε ότι απαγορεύτηκε όχι επειδή κολλαει η θεία κοινωνία αλλα επειδή θα έρχονταν κοντά οι πιστοί. Κάπως έτσι, δεν τα θυμάμαι ακριβώς. Είναι κάθετοι δηλαδή στο ότι δεν κολλαει. Αλλά ούτως ή άλλως όπως είπα πόσοι να κοινωνήσουν σε κάθε εκκλησία και να μοιραστούν τη λαβίδα; 2-3; Άντε 5. Δεν θα είναι ορδές! Εξάλλου το αλκοόλ ειτε πιστεύεις ότι έγινε αίμα του Χριστού είτε είναι απλώς αλκοόλ, κάτι θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι τραγικό αυτό. Να μιλάμε για όλα τα άλλα κ να μοιράζονται το ίδιο σάλιο. Τραγικό κ από την πλευρά της εκκλησίας τραγικό κ από την πλευρά της πολιτείας. Δεν χρειάζεται να αναλύσω. Δεν βρίσκεται ένας δημοσιογράφος να κάνει την ερώτηση σήμερα στον τσιοδρα μετά το δελτίο? 

Βλέπω τώρα τις πρωινές εκπομπές και τουλάχιστον στις εκκλησίες που δείχνει τηρούνται οι αποστάσεις. Τι να το κάνεις όμως το αντισυπτικα όταν πολύ από αυτούς μετά θα βάλουν στο στόμα τους το ίδιο κουτάλι. 

Just now, little lamb είπε:

Και που επιτρέπεται πάντως, πόσοι θα κοινωνήσουν; Δεν νομίζω να το τολμήσουν πολλοί. Εξάλλου οι πιο πολλοί κοινωνούν στις γιορτές, όχι κάθε Κυριακή. Ούτως ή άλλως και προ κορωνοϊου τις Κυριακές μπορεί να κοινωνουσαν και 2-3 άτομα μόνο. Πάντως όσοι πιστεύουν, πιστεύουν και στο Άγιο Δισκοπότηρο και στην Αγία Λαβίδα, γι'αυτό δεν θεωρείται σκόπιμο το κουταλάκι μιας χρήσης. Πιστεύουν δηλαδή ότι επειδή είναι άγια σκεύη δεν μπορούν να μεταδίδουν ασθένειες. Το Πάσχα είδα ανάρτηση φίλου μου ιερέα, πανεπιστημιακής μόρφωσης με μεταπτυχιακά κλπ (και όχι στη θεολογία) κι έλεγε ότι καλώς έκλεισαν οι εκκλησίες κ πρέπει να τηρήσουμε τα μέτρα και δεν πειράζει που απαγορεύτηκε η θεία κοινωνία κλπ και λίγο παρακάτω όμως έλεγε ότι απαγορεύτηκε όχι επειδή κολλαει η θεία κοινωνία αλλα επειδή θα έρχονταν κοντά οι πιστοί. Κάπως έτσι, δεν τα θυμάμαι ακριβώς. Είναι κάθετοι δηλαδή στο ότι δεν κολλαει. Αλλά ούτως ή άλλως όπως είπα πόσοι να κοινωνήσουν σε κάθε εκκλησία και να μοιραστούν τη λαβίδα; 2-3; Άντε 5. Δεν θα είναι ορδές! Εξάλλου το αλκοόλ ειτε πιστεύεις ότι έγινε αίμα του Χριστού είτε είναι απλώς αλκοόλ, κάτι θα κάνει.

Δεν νομίζω ότι τις Κυριακές κοινωνουν λίγοι. Φαντάσου πόσοι έχουν αυτοί την επιθυμία τόσο καιρό που έχουν να κοινωνησουν. Βλέπω ότι οι δημοσιογράφοι δεν θίγουν το θέμα. Δεν νομίζω να δείξουν κ εικονες από την θεία κοινωνία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Και που επιτρέπεται πάντως, πόσοι θα κοινωνήσουν; Δεν νομίζω να το τολμήσουν πολλοί. Εξάλλου οι πιο πολλοί κοινωνούν στις γιορτές, όχι κάθε Κυριακή. Ούτως ή άλλως και προ κορωνοϊου τις Κυριακές μπορεί να κοινωνουσαν και 2-3 άτομα μόνο. Πάντως όσοι πιστεύουν, πιστεύουν και στο Άγιο Δισκοπότηρο και στην Αγία Λαβίδα, γι'αυτό δεν θεωρείται σκόπιμο το κουταλάκι μιας χρήσης. Πιστεύουν δηλαδή ότι επειδή είναι άγια σκεύη δεν μπορούν να μεταδίδουν ασθένειες. Το Πάσχα είδα ανάρτηση φίλου μου ιερέα, πανεπιστημιακής μόρφωσης με μεταπτυχιακά κλπ (και όχι στη θεολογία) κι έλεγε ότι καλώς έκλεισαν οι εκκλησίες κ πρέπει να τηρήσουμε τα μέτρα και δεν πειράζει που απαγορεύτηκε η θεία κοινωνία κλπ και λίγο παρακάτω όμως έλεγε ότι απαγορεύτηκε όχι επειδή κολλαει η θεία κοινωνία αλλα επειδή θα έρχονταν κοντά οι πιστοί. Κάπως έτσι, δεν τα θυμάμαι ακριβώς. Είναι κάθετοι δηλαδή στο ότι δεν κολλαει. Αλλά ούτως ή άλλως όπως είπα πόσοι να κοινωνήσουν σε κάθε εκκλησία και να μοιραστούν τη λαβίδα; 2-3; Άντε 5. Δεν θα είναι ορδές! Εξάλλου το αλκοόλ ειτε πιστεύεις ότι έγινε αίμα του Χριστού είτε είναι απλώς αλκοόλ, κάτι θα κάνει.

Μόνο κ μόνο από αντίδραση, πολλοί θα κοινωνήσουν. 

Η εκκλησία κ οι θεολόγοι δεν μπορούν να πουν ότι κολλάει. Είναι σαν να αναιρούν την πίστη. Θα μπορούσαν αν ήθελαν, να κάνουν μια διπλωματική κίνηση: "κατανοώντας τις ανησυχίες των πιστών, παρόλο που εμείς διαβεβαιώνουμε ότι δεν  υπάρχει κίνδυνος, αποφασίζουμε προσωρινά να γίνεται με μέσο μιάς χρήσης κλπ κλπ". Άλλες ορθόδοξες εκκλησίες άλλων χωρών το έχουν κάνει. είναι θέμα επίδειξης δύναμης και μόνο.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν βρίσκεται ένας δημοσιογράφος να κάνει την ερώτηση σήμερα στον τσιοδρα μετά το δελτίο

Τη μέρα που ανακοίνωσε η Κεραμέως τα μέτρα για το άνοιγμα των σχολείων, είχε ζητήσει να απευθύνει ερωτήσεις ειδησεογραφικό σάιτ εκπαιδευτικής θεματολογίας κ μάλιστα αρκετά φιλοκυβερνητικό (μη αντιπολιτευόμενο τουλάχιστον). Πολύ λογικό γιατί οι συντάκτες είναι εξειδικευμένοι στο θέμα των σχολείων. Τους αρνήθηκαν γιατί η απογευματινή ενημέρωησ είναι μόνο για συντάκτες ιατρικού ρεπορτάζ. καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο ελεύθερη είναι η ενημέρωση.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Βλέπω τώρα τις πρωινές εκπομπές και τουλάχιστον στις εκκλησίες που δείχνει τηρούνται οι αποστάσεις. Τι να το κάνεις όμως το αντισυπτικα όταν πολύ από αυτούς μετά θα βάλουν στο στόμα τους το ίδιο κουτάλι. 

Η εικόνες που είδα στις ειδήσεις μου άρεσαν. δεν ξέρω αν αλλού έγινε συνωστισμός, είμαι σίγουρη ότι έγινε, αλλά μπράβο σ αυτούς που τα οργάνωσαν έτσι. η αλήθεια είναι ότι όταν ανοίγουν όλα αδιακρίτως, γιατι αυτό έγινε πλέον, δεν έχει κ πολύ νόημα να μένει κλειστή η Εκκλησία που καλύπτει κ μια σοβαρή ανάγκη όσων πιστεύουν κ ένιωσαν τη στέρηση πολύ έντονα. η μετάληψη όμως έπρεπε να ρυθμιστεί αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Κι αν έλεγαν όμως ότι θα βάλουν κουταλάκι, πάλι θα ήταν σαν να αναιρούν την πίστη, αφού σύμφωνα με την πίστη και η λαβιδα είναι άγια, αυτό εννοούσα. 

ε μπορούσαν να το διατυπώσουν έτσι κάπως ώστε να δικαιολογείται. σιγά τώρα λες κ δεν έχουν νομικούς του εκκλησιαστικού δικαίου που να το γράψουν κάπως ωραια. εδώ μοιράζουν ευλογημένα στιλό για τις πανελληνιες, στο κουταλάκι θα κολλούσαν; είναι μόνο παιχνίδι εξουσίας. 

Link to comment
Share on other sites

Μα το πιστεύουν ότι δεν κολλαει, άρα γιατί να το διατυπώσουν αλλιώς κλπ; Αφού όντως θεωρούν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος! Υπάρχουν άρθρα νοσοκομειακων παπάδων που κοινωνουσαν ανθρώπους με κολλητικες θανατηφόρες ασθένειες κ λένε ότι δεν κόλλησαν. Η για τη Σπιναλόγκα. Και λένε και για όταν πέσει κάτω που το γλείφει ο παπάς από το πάτωμα (το έχω δει αυτό όντως σε εκκλησία). Οπότε όντως πιστεύουν ότι δεν κολλαει. (Δεν λέω ότι το πιστεύω κι εγώ, λέω ότι το πιστεύουν όντως, δεν το κάνουν για παιχνίδι εξουσίας)

 

Τέλος πάντων, για να μην κολλήσουμε πάλι στο θέμα αυτό, να ρωτήσω κάτι άσχετο: 

Κανονικά το πρωτο δεκαήμερο του Μαΐου έχει εκπτώσεις. Τώρα που ήταν κλειστά τα μαγαζιά θα γίνουν οι εκπτώσεις αργότερα ή χάθηκαν;

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μόνο κ μόνο από αντίδραση, πολλοί θα κοινωνήσουν. 

Η εκκλησία κ οι θεολόγοι δεν μπορούν να πουν ότι κολλάει. Είναι σαν να αναιρούν την πίστη. Θα μπορούσαν αν ήθελαν, να κάνουν μια διπλωματική κίνηση: "κατανοώντας τις ανησυχίες των πιστών, παρόλο που εμείς διαβεβαιώνουμε ότι δεν  υπάρχει κίνδυνος, αποφασίζουμε προσωρινά να γίνεται με μέσο μιάς χρήσης κλπ κλπ". Άλλες ορθόδοξες εκκλησίες άλλων χωρών το έχουν κάνει. είναι θέμα επίδειξης δύναμης και μόνο.

Τη μέρα που ανακοίνωσε η Κεραμέως τα μέτρα για το άνοιγμα των σχολείων, είχε ζητήσει να απευθύνει ερωτήσεις ειδησεογραφικό σάιτ εκπαιδευτικής θεματολογίας κ μάλιστα αρκετά φιλοκυβερνητικό (μη αντιπολιτευόμενο τουλάχιστον). Πολύ λογικό γιατί οι συντάκτες είναι εξειδικευμένοι στο θέμα των σχολείων. Τους αρνήθηκαν γιατί η απογευματινή ενημέρωησ είναι μόνο για συντάκτες ιατρικού ρεπορτάζ. καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο ελεύθερη είναι η ενημέρωση.

Η εικόνες που είδα στις ειδήσεις μου άρεσαν. δεν ξέρω αν αλλού έγινε συνωστισμός, είμαι σίγουρη ότι έγινε, αλλά μπράβο σ αυτούς που τα οργάνωσαν έτσι. η αλήθεια είναι ότι όταν ανοίγουν όλα αδιακρίτως, γιατι αυτό έγινε πλέον, δεν έχει κ πολύ νόημα να μένει κλειστή η Εκκλησία που καλύπτει κ μια σοβαρή ανάγκη όσων πιστεύουν κ ένιωσαν τη στέρηση πολύ έντονα. η μετάληψη όμως έπρεπε να ρυθμιστεί αλλιώς.

Συμφωνώ σε όλα! 

Να πω εδώ ότι οι παιδικές χαρές ενώ εινσι κλειστές σε πολλά μέρη είναι γεμάτες από παιδιά. Δεν έχουν όλες λουκέτα. Ετσιβπως ανοίγουν όλα δεν ξέρω τι να πω κ γι αυτό. Κατανοώ βέβαια ότι δεν μπορούν τα παιδιά να εφαρμόσουν τα μέτρα κ εκεί το ξανασκεφτομσι αλλά στην τελική δεν ξέρω αν βοηθάει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:
12 ώρες πρίν, samsympan είπε:


- Εργασία: Ό περισσότερος κόσμος που είχε την επιλογή της τηλε-εργασίας, είχε υποστήριξη από τον εργοδότη και δούλεψε από το σπίτι.

Αυτό εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν ισχύει στην Ελλάδα  Είναι πάρα πολλές ειδικότητες που δεν μπορούν να δουλέψουν από το σπίτι. Εμπορικά καταστήματα, εργοστάσια τροφίμων, συσκευασιών, πλαστικών , φαρμάκων κλπ κλπ , εργοτάξια κλπ. Σε ένα εργοστάσιο 100 ατόμων σκεφτείτε πως οι 70-80 είναι εργάτες παραγωγής ποιοτικός και αποθήκες, που θα πρέπει να δουλέψουν με φυσική παρουσία και οι 20 μάρκετινγκ λογιστήριο κλπ που έχουν τη δυνατότητα εξ αποστάσεως εργασίας. Επίσης μικρότερες εταιρίες -γραφεια δεν διέθεταν την τεχνική υποδομή για δουλειά από το σπίτι

Δεν εννοούσα ότι ο περισσότερος κόσμος είχε την επιλογή της τηλε-εργασίας. Εννοούσα ότι από αυτούς που είχαν την επιλογή, η συντριπτική πλειοψηφία είχε υποστήριξη από την διοίκηση που προέτρεψε-διευκόλυνε την τηλε-εργασία. Για τα καταστήματα (που δεν ήταν ανοικτά στο lockdown και αυτά που δεν είχαν e-shop) η κατάσταση είναι δύσκολη. Πραγματικά δεν ξέρω ακριβώς πόσο. Βλέπω τους συμπολίτες μου εδώ στην περιοχή να το παλεύουν. Έκαναν κάποιοι μικρές ανακαινίσεις, κάποιοι απολύμανση, έκαναν κάποιοι καλύτερες τιμές (όχι όλοι), προσπαθούν να είναι τυπικοί με τα μέτρα (δεν το καταφέρνουν πάντα, αλλά δεν είναι επειδή αντιδρούν απλώς δεν είναι τόσο εύκολο πάντα).

Τα εργοστάσια λειτουργούσαν και για τα εργοτάξια επίσης ξέρω πως λειτουργούσαν. Λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνώ σε όλα! 

Να πω εδώ ότι οι παιδικές χαρές ενώ εινσι κλειστές σε πολλά μέρη είναι γεμάτες από παιδιά. Δεν έχουν όλες λουκέτα. Ετσιβπως ανοίγουν όλα δεν ξέρω τι να πω κ γι αυτό. Κατανοώ βέβαια ότι δεν μπορούν τα παιδιά να εφαρμόσουν τα μέτρα κ εκεί το ξανασκεφτομσι αλλά στην τελική δεν ξέρω αν βοηθάει. 

Δ εχουμε παει σε παιδική όλο αυτόν τον καιρό, αλλά έχω μάθει ότι μπαίνουν κανονικά μέσα, γτ συνηθως έχουν χαμηλά κάγκελα κ τα περνάνε, κ φυσικα μεγαλύτερα παιδιά μαζεύονται τα βραδια

Δ βρίσκω τον λόγο να μένουν κλειστές οι παιδικές, ας το ξεκαθαρίσουν. Τουλ είναι ανοιχτός χώρος. Πόσο πιο επικίνδυνο μπορεί να είναι όταν πανε τα παιδακια στην παραλία πχ; κ εκεί παρεουλες θα παιζουν

Εδώ είναι ανοιχτό το πάρκο, κ πραγματικά δ εχει καμια διαφορά με το να ειμασταν σε παιδικη, όπως κ στην πλατεια

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στην περιοχή μας μερικές παιδικές χαρές δεν έχουν περίφραξη ούτως ή άλλως. Είναι απλά σε μια πλατεία. Προχτές την έβαλα σε μια κούνια που την πέρασα πρώτα με μαντηλάκι. Δεν ήταν κανένα άλλο παιδί γιατί ήταν ντάλα μεσημέρι. Την έβαλα γιατί είναι ενός έτους κι έχει κάνει κούνια μόνο 4 φορές! Μέχρι 7-8

μηνών την έπαιρνε ο ύπνος στο καρότσι μέχρι να φτάσουμε στην παιδική χαρά, μετά είχε κρύο κ πήγαμε μόνο 4 φορές κ μετα ήρθε ο κορωνοϊός! Και μας είπε η παιδίατρος ότι ένας λόγος που ίσως έμεινε πίσω κινητικά (δεν περπατάει ούτε μπουσουλαει κ μόνο τις τελευταίες μέρες πιάνεται να σηκωθεί) ίσως είναι που δεν μπορούσε να πάει παιδική χαρά κ όταν ανοιξουν να την πηγαίνουμε κ να της καθαρίζουμε μετά τα χέρια (δεν ξέρω πώς θα βοηθήσει η παιδική χαρά αφού μόνο κούνια μπορεί σε αυτή την ηλικία αλλά δεν ταιριάζει στο παρόν θέμα αυτό). Αντί τα χέρια της καθάρισα την κούνια πριν κάτσει πάντως, πρώτον για να εξασφαλθσω και τα ρούχα κ δευτερον για να μη βάλει τα χέρια στο πρόσωπο. Σε μεγαλύτερο παιδί υποθέτω είναι αδύνατον να καθαρίζεις κάθε παιχνίδι πριν το χρησιμοποιήσει! Μια άλλη μέρα που είχε πολλά παιδάκια που περίμεναν να κάνουν δεν την εβαλα παρόλο που μας έλεγαν οι άλλοι γονείς να βγάλουν τα μωρά τους για να κάνουμε κι εμείς. Μάλιστα μας το προτεινε μια οικογένεια που μένει Σουηδία, ίσως είναι πιο χαλαρά εκεί γιατί είχε πάει ένα άλλο παιδάκι κ κουναγε το μωρό τους κ το χάιδευε.

 

Άσχετο εσείς όταν κάθεστε σε παγκάκι το καθαρίζετε πρώτα; Εγώ άλλες φορές ναι, άλλες βαριέμαι. Δεν έχουμε κάτσει και πολλές φορές βέβαια, 2-3 μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμάς στην περιοχή μας μερικές παιδικές χαρές δεν έχουν περίφραξη ούτως ή άλλως. Είναι απλά σε μια πλατεία. Προχτές την έβαλα σε μια κούνια που την πέρασα πρώτα με μαντηλάκι. Δεν ήταν κανένα άλλο παιδί γιατί ήταν ντάλα μεσημέρι. Την έβαλα γιατί είναι ενός έτους κι έχει κάνει κούνια μόνο 4 φορές! Μέχρι 7-8

μηνών την έπαιρνε ο ύπνος στο καρότσι μέχρι να φτάσουμε στην παιδική χαρά, μετά είχε κρύο κ πήγαμε μόνο 4 φορές κ μετα ήρθε ο κορωνοϊός! Και μας είπε η παιδίατρος ότι ένας λόγος που ίσως έμεινε πίσω κινητικά (δεν περπατάει ούτε μπουσουλαει κ μόνο τις τελευταίες μέρες πιάνεται να σηκωθεί) ίσως είναι που δεν μπορούσε να πάει παιδική χαρά κ όταν ανοιξουν να την πηγαίνουμε κ να της καθαρίζουμε μετά τα χέρια (δεν ξέρω πώς θα βοηθήσει η παιδική χαρά αφού μόνο κούνια μπορεί σε αυτή την ηλικία αλλά δεν ταιριάζει στο παρόν θέμα αυτό). Αντί τα χέρια της καθάρισα την κούνια πριν κάτσει πάντως, πρώτον για να εξασφαλθσω και τα ρούχα κ δευτερον για να μη βάλει τα χέρια στο πρόσωπο. Σε μεγαλύτερο παιδί υποθέτω είναι αδύνατον να καθαρίζεις κάθε παιχνίδι πριν το χρησιμοποιήσει! Μια άλλη μέρα που είχε πολλά παιδάκια που περίμεναν να κάνουν δεν την εβαλα παρόλο που μας έλεγαν οι άλλοι γονείς να βγάλουν τα μωρά τους για να κάνουμε κι εμείς. Μάλιστα μας το προτεινε μια οικογένεια που μένει Σουηδία, ίσως είναι πιο χαλαρά εκεί γιατί είχε πάει ένα άλλο παιδάκι κ κουναγε το μωρό τους κ το χάιδευε.

 

Άσχετο εσείς όταν κάθεστε σε παγκάκι το καθαρίζετε πρώτα; Εγώ άλλες φορές ναι, άλλες βαριέμαι. Δεν έχουμε κάτσει και πολλές φορές βέβαια, 2-3 μόνο.

 

Οχι, δν καθαρίζω όπου καθήσω,άλλωστε δε θα γλείψω το παντελόνι μου μετά :) Και συνήθως αλλάζω ρούχα όταν μπω σπίτι, δεν είναι ότι με τα ίδια θα πάω να αράξω στο κρεβάτι (και προ  κορονοϊού).

 

Για την παιδική χαρά,  λογικά ο γιατρός εννοεί να έχει το παιδί την δυνατότητα να εξερευνήσει, να συρθει σε χώματα και χαλίκια, να μπουσουλήσει στην τσουλήθρα κλπ, αλλιώς δε νομίζω ότι έχει κανένα νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δ εχουμε παει σε παιδική όλο αυτόν τον καιρό, αλλά έχω μάθει ότι μπαίνουν κανονικά μέσα, γτ συνηθως έχουν χαμηλά κάγκελα κ τα περνάνε, κ φυσικα μεγαλύτερα παιδιά μαζεύονται τα βραδια

Δ βρίσκω τον λόγο να μένουν κλειστές οι παιδικές, ας το ξεκαθαρίσουν. Τουλ είναι ανοιχτός χώρος. Πόσο πιο επικίνδυνο μπορεί να είναι όταν πανε τα παιδακια στην παραλία πχ; κ εκεί παρεουλες θα παιζουν

Εδώ είναι ανοιχτό το πάρκο, κ πραγματικά δ εχει καμια διαφορά με το να ειμασταν σε παιδικη, όπως κ στην πλατεια

κ εμάς εδώ πηδάνε κάγκελα κ μπαίνουν. εγω πιστευω οτι επρεπε να ερθει η αστυνομία για πρόστιμα γιατι ειναι σαφης παραβίαση μιας συγκεκριμένης απαγόρευσης. δεν ειναι κατι φλου. 

 

ισως τις κρατανε κλειστές για να μην πιανουν τα παιχνιδια τα παιδακια; γιατι κ στο σχολείο επιμενουν πολυ στον κανόνα να μην υπαρχουν κοινόχρηστα αντικειμενα. πχ κ στο πληκτρολόγιο να μπαινει μεμβρανη κ να αλλαζει καθε ωρα. ενω στην παραλια ή το παρκο, οποιος θελει δεν πηγαινει σε αλλες παρεες.  

 

Τωρα βεβαια εχουν ανοιξει τα παντα οποτε κοροίδευομαστε. το καλο εινσι οτι δεν εχουν αυξηθεί τα κρουσματα, οποτε ισως βοηθαει ο καιρος κ οι ανοιχτοί χωροι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Για την παιδική χαρά,  λογικά ο γιατρός εννοεί να έχει το παιδί την δυνατότητα να εξερευνήσει, να συρθει σε χώματα και χαλίκια, να μπουσουλήσει στην τσουλήθρα κλπ, αλλιώς δε νομίζω ότι έχει κανένα νόημα.

 

Ναι, απλά είναι λίγο φαύλος κύκλος: αν δεν περπατάει/στέκεται/μπουσουλαει δεν το βάζεις να κάνει αυτα εκτός σπιτιού, αλλά κι αν δεν τα κάνει αργεί να αναπτυχθει κινητικά.

 

Τέλος πάντων, στο θέμα μας, δείχνει τώρα η τηλεόραση ότι οι εκκλησίες δέχονται μέχρι 50 άτομα (είχα δει και χτες μια ανακοίνωση από εκκλησία της περιοχής μου) και έδωσαν τα αντιδωρα σε σακουλάκια. 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...