Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb said:

 

Μα εδώ δεν λένε αυτό. Λένε το αντίθετο.

Αν πέσω κ χτυπήσω κ μείνω στον τόπο τότε προφανώς δεν φταίει η ανεμοβλογιά. Αν όμως πέσω κ χτυπήσω κ νοσηλευτώ κ κολλήσω εκεί ανεμοβλογιά τότε ναι μπορεί να φταίει η ανεμοβλογιά (κορωνοϊός εν προκειμένω)

Ναι, αλλά αν δεν το ξέρεις, πώς το καταγράφεις ως κρούσμα ανεμοβλογιάς? 

Εγώ τις θεωρίες συνομωσίας (τσιπάκια, 5G , Bill Gates, μασόνοι, λέσχη Μπιλτερμπεργκ κτλ) και δεν τα πιστεύω και τα κοροιδεύω και τους βρίζω κατάμουτρα όσους μου τα λένε. Παρόλαυτά, πιό υγιές θωρώ το να προσπαθείς να "μειώσεις " έναν κίνδυνο έστω με θεωρίες συνομωσίες για ανόητους, από αυτήν την "covidoλαγνεία", που διακατέχει κάποιους, που αν τολμήσεις να πείς οτι ίσως κάπου υπάρχει παραπληροφόρηση, ίσως από άγνοια κάποια πράγματα δεν τα χειρίζονται σωστά, ίσως από άγνοια πάλι να τα έχουν παραφουσκώσει τα πράγματα κάπως , είναι σαν να τους γκρεμίζεις το όνειρο και σε αντιμετωπίζουν ως συνομωσιολόγο. Εδώ ο επίσημος επιδημιολόγος βγαίνει και λέει, οτι να ξέρετε οτι άσχετα με το πραγματικό αίτιο θανάτου, αν ο άλλος έχει covid, ως θύμα covid καταγράφεται. Και κάποιες πάμε να πούμε οτι κάτσε, κάτι δεν μας λένε καλά εδώ. Και βγαίνουν αμέσως να υποστηρίξουν οτι καλά κάνουν, και τί λέτε δηλαδή οτι μας κοροιδεύουν ? Συνομωσίες μπλα μπλα μπλα. I rest my case, που λέμε και στο χωριό μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Mάλλον δεν κατάλαβες.. δεν λέμε οτι καταγράφεται σαν κρούσμα , αλλά σαν θάνατος.. σαν αν λέμε έπεσα και χτήπησα, και πέθανα, αλλά επειδή με είχε κολλήσει και ανεμοβλογιά ο γιός μου πρίν, καταγράφομαι σαν θύμα ανεμοβλογιάς.. αν κατάλαβες τί είπα αλλά και πάλι το βρίσκεις σωστό, εκπλήσσομαι λίγο, αλλά πάω πάσο. Η λογική του καθενός διαφέρει άλλωστε.

Στο πιστοποιητικό θανάτου καταγράφεται ο λόγος θανάτου, όχι τα νοσήματα από τα οποία πάσχει ο κάθε αποθανών και δυνητικά θα μπορούσαν να τον σκοτώσουν. Ο θείος μου είχε καρκίνο πνεύμονα κ στο πιστοποιητικό γράφει καρδιακή ανακοπή, την οποία έπαθε κατά την αναρρόφηση υγρού από τον πνεύμονα. Θα πέθαινε αν δεν παθαινε ανακοπή; Πιθανώς. Πέθανε όμως από ανακοπή; Ναι. Που είναι το κακό να συμβαίνει το ίδιο και με τον ιό; Θα πέθαινε αυτός που τράκαρε αν δεν κολλούσε κορονοιο; Πιθανώς ναι αλλά μπορεί κ όχι και να έμενε μια ζωή φυτό. Αν όμως εμφάνισε πνευμονική ίνωση πχ δεν είναι πέρα από εμφανές ότι πήγε από αυτό;

Just now, Yovanna είπε:

Εδώ ο επίσημος επιδημιολόγος βγαίνει και λέει, οτι να ξέρετε οτι άσχετα με το πραγματικό αίτιο θανάτου, αν ο άλλος έχει covid, ως θύμα covid καταγράφεται. Και κάποιες πάμε να πούμε οτι κάτσε, κάτι δεν μας λένε καλά εδώ. Και βγαίνουν αμέσως να υποστηρίξουν οτι καλά κάνουν, και τί λέτε δηλαδή οτι μας κοροιδεύουν ? Συνομωσίες μπλα μπλα μπλα. I rest my case, που λέμε και στο χωριό μου..

Εγώ δεν άκουσα τι είπε, έχω πάψει από καιρό να τον παρακολουθώ γιατί δε με καλύπτει καθόλου επιστημονικά. Και σίγουρα δεν υποστηρίζω ότι καλά κάνουν. Όμως δεν είμαι σίγουρη ότι γίνεται έτσι καθολικά, αν κρίνω από τον 50χρονο που καταγράφηκε ως θανατος από εγκεφαλικό κ μετά βρήκαν ότι έπασχε από κορονοιο. Σίγουρα πολλά πράγματα δεν γίνονται σωστά όμως αμφιβάλλω αν στους 150 νεκρούς βασίζεται θεωρία συνομωσίας ή οτιδήποτε άλλο. Τι να πουν κ οι άλλες χώρες που έγινε μακελειό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Στο πιστοποιητικό θανάτου καταγράφεται ο λόγος θανάτου, όχι τα νοσήματα από τα οποία πάσχει ο κάθε αποθανών και δυνητικά θα μπορούσαν να τον σκοτώσουν. Ο θείος μου είχε καρκίνο πνεύμονα κ στο πιστοποιητικό γράφει καρδιακή ανακοπή, την οποία έπαθε κατά την αναρρόφηση υγρού από τον πνεύμονα. Θα πέθαινε αν δεν παθαινε ανακοπή; Πιθανώς. Πέθανε όμως από ανακοπή; Ναι. Που είναι το κακό να συμβαίνει το ίδιο και με τον ιό; Θα πέθαινε αυτός που τράκαρε αν δεν κολλούσε κορονοιο; Πιθανώς ναι αλλά μπορεί κ όχι και να έμενε μια ζωή φυτό. 

Δεν μιλάμε για αυτούς που είχαν υποκείμενα νοσήματα πχ άσθμα και πιθανότατα αν δεν είχνα covid  . Μιλάμε για ένα σωρό άλλες αιτίες, αλλά επειδή είχαν covid το απέδωσαν στον covid. Γρίπη ας πούμε. Συνεχώς ακούγαμε οτι πολλοί είχαν και τα 2 ταυτόχρονα. Στον covid το απέδωσαν όμως. Καρκινοπαθείς των οποίων μπορεί να είχε έρθει η ώρα, όμως βρέθηκαν θετικοί και στον covid.  Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

Εγώ τις θεωρίες συνομωσίας (τσιπάκια, 5G , Bill Gates, μασόνοι, λέσχη Μπιλτερμπεργκ κτλ) και δεν τα πιστεύω και τα κοροιδεύω και τους βρίζω κατάμουτρα όσους μου τα λένε. Παρόλαυτά, πιό υγιές θωρώ το να προσπαθείς να "μειώσεις " έναν κίνδυνο έστω με θεωρίες συνομωσίες για ανόητους, από αυτήν την "covidoλαγνεία", που διακατέχει κάποιους, που αν τολμήσεις να πείς οτι ίσως κάπου υπάρχει παραπληροφόρηση, ίσως από άγνοια κάποια πράγματα δεν τα χειρίζονται σωστά, ίσως από άγνοια πάλι να τα έχουν παραφουσκώσει τα πράγματα κάπως , είναι σαν να τους γκρεμίζεις το όνειρο και σε αντιμετωπίζουν ως συνομωσιολόγο. Εδώ ο επίσημος επιδημιολόγος βγαίνει και λέει, οτι να ξέρετε οτι άσχετα με το πραγματικό αίτιο θανάτου, αν ο άλλος έχει covid, ως θύμα covid καταγράφεται. Και κάποιες πάμε να πούμε οτι κάτσε, κάτι δεν μας λένε καλά εδώ. Και βγαίνουν αμέσως να υποστηρίξουν οτι καλά κάνουν, και τί λέτε δηλαδή οτι μας κοροιδεύουν ? Συνομωσίες μπλα μπλα μπλα. I rest my case, που λέμε και στο χωριό μου..

Συμφωνώ απόλυτα... Και εγώ θεωρώ θεωρίες συνωμοσίας με τσιπακια, 5g κλπ ως αστεία τουλάχιστον... Αλλά εξίσου αστείο μου φαίνεται το να θεωρώ πως οι κυβερνήσεις παγκοσμίως νοιάζονται για το καλό των λαών, ειδικά λαμβάνοντας υπόψη πόσες ανθρώπινες ζωές έχουν χαθεί και συνεχίζουν να χάνονται με γνώμονα το χρήμα... Δεν ξέρω να πω τι νομίζω ότι είναι αυτό, αλλά δεν πιστεύω και δεν εμπιστεύομαι τα αγνά αισθήματα αγάπης των κυβερνώντων. Ειδικά, όταν γυρνάνε και λένε κατάμουτρα "ξέρετε τα φουσκωσαμε, σας είπαμε υπερβολές για να σας φοβισουμε, αλλά το κάναμε για το καλό σας"....

Για το καλό μου.... Που έλεγε και ο Μηλιώκας...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν μιλάμε για αυτούς που είχαν υποκείμενα νοσήματα πχ άσθμα και πιθανότατα αν δεν είχνα covid  . Μιλάμε για ένα σωρό άλλες αιτίες, αλλά επειδή είχαν covid το απέδωσαν στον covid. Γρίπη ας πούμε. Συνεχώς ακούγαμε οτι πολλοί είχαν και τα 2 ταυτόχρονα. Στον covid το απέδωσαν όμως. Καρκινοπαθείς των οποίων μπορεί να είχε έρθει η ώρα, όμως βρέθηκαν θετικοί και στον covid.  Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω.

 

Έχει διαφορά το "αποδόθηκε στον covid" από το "προσμετράται στους νεκρούς του covid". Αποδόθηκε στον covid σημαίνει ότι αποκλείστηκε οτιδήποτε άλλο είχε κ θεωρήθηκε ότι πέθανε από covid, σαν να μην έφταιγε τίποτα άλλο. Προσμετράται στον covid σημαίνει ότι υπάρχει μια λίστα με όσους πέθαναν κ είχαν covid και το άτομο προστέθηκε σε αυτή τη λίστα. Τίποτα παραπάνω! 

 

Just now, Yovanna είπε:

Ναι, αλλά αν δεν το ξέρεις, πώς το καταγράφεις ως κρούσμα ανεμοβλογιάς? 

 

Ε και αντίστοιχα αν δεν ξέρεις ότι έφταιγε το πέσιμο αντί η ανεμοβλογιά, πώς αποκλείεις την ανεμοβλογιά κ λες πέθανε από το πέσιμο;

 

Just now, Yovanna είπε:

αν τολμήσεις να πείς οτι ίσως κάπου υπάρχει παραπληροφόρηση, ίσως από άγνοια κάποια πράγματα δεν τα χειρίζονται σωστά, ίσως από άγνοια πάλι να τα έχουν παραφουσκώσει τα πράγματα κάπως , είναι σαν να τους γκρεμίζεις το όνειρο και σε αντιμετωπίζουν ως συνομωσιολόγο. Εδώ ο επίσημος επιδημιολόγος βγαίνει και λέει, οτι να ξέρετε οτι άσχετα με το πραγματικό αίτιο θανάτου, αν ο άλλος έχει covid, ως θύμα covid καταγράφεται. Και κάποιες πάμε να πούμε οτι κάτσε, κάτι δεν μας λένε καλά εδώ. Και βγαίνουν αμέσως να υποστηρίξουν οτι καλά κάνουν, και τί λέτε δηλαδή οτι μας κοροιδεύουν ? Συνομωσίες μπλα μπλα μπλα

 

Ότι γίνονται λαθη από αγνοια δεν το αμφισβητεί κανείς. Λογικό είναι. Εδώ όμως δεν λέγεται αυτό, λέγεται ότι τα φουσκώνουν επίτηδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ ο καθένας έχει την άποψή του. Δε θα μας ρωτήσει κανείς εμάς στο κάτω κάτω, δεν έχει βαρύτητα η γνώμη μας. Απλά όταν κάτι σου φαίνεται παράλογο, άσχετο αν κρύβει κάποια σκοπιμότητα ή όχι, δε μπορείς να μην το πεις.

Και είναι παράλογο, για μένα, επειδή κάποιος είναι ο ΦΟΡΕΑΣ ενός συγκεκριμένου ιού, να καταγράφεται, ακόμα κι αν εισήχθη στο νοσοκομείο με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις πχ, ως θύμα του ιού, ενώ αν ήταν φορέας ενός ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ άλλου ιού, να καταγράφεται το αληθινό αίτιο του θανάτου του. Εκεί έγκειται η covid-ολαγνεία, κατά τη γνώμη μου. 

Αυτά τα ολίγα, νομίζω πως το εξάντλησα το θέμα. 

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Αχ, μία μέρα έχει που έληξε η καραντίνα, και ήδη προσπαθούμε να το μειώσουμε στο μυαλό μας; Όταν έχουμε τα νούμερα που έχουμε παγκοσμίως; Μαύρο φθινόπωρο μην κάνουμε μόνο :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αχ, μία μέρα έχει που έληξε η καραντίνα, και ήδη προσπαθούμε να το μειώσουμε στο μυαλό μας; Όταν έχουμε τα νούμερα που έχουμε παγκοσμίως; Μαύρο φθινόπωρο μην κάνουμε μόνο :(

 

Δεν είναι έτσι. Γίνεται μια συζήτηση με αφορμή τη δήλωση του υπεύθυνου για την ενημέρωσή μας λοιμωξιολόγου, που εμένα τουλάχιστον με εξέπληξε. Τόσον καιρό δεν άκουγα όσους υποστήριζαν αυτό που μας επιβεβαίωσε χθες ο ίδιος, τα θεωρούσα ακρότητες και φαντασιοπληξίες. Τώρα εύλογα προβληματίστηκα και σχολιάζω. Τα ίδια θα έλεγα σε οποιαδήποτε στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

Παντως κ σε ερώτηση για την γρίπη έχει απαντησει

Αν πολλοί από όσους πεθάνανε  δ ειχαν γραφτεί σαν νεκροί με covid λόγω των υποκειμενων, παλι θα βγαίνανε κάποιοι να πούνε ότι κρύβουν νεκρούς, για να βγούμε από την καραντινα

Όλο αυτό γίνεται για το αν είπε διαφορετικά ότι κατέληξαν λόγω του ιού, η με τον ιό; γτ να πω την αλήθεια από την αρχή δ το ειχα προσέξει. Δ μου ακούγεται όμως παράλογο ένας με άσθμα να κατέληξε λόγω covid, λογικα με το άσθμα θα ζούσε κ αλλο, μπορεί να κατέληγε κ απο γριπη

Να χαρακτηριστεί σαν λόγω covid ασθενής ασυμπτωματικος μετά από τροχαίο, ε όχι, εκεί λογικο να μην χρεωθεί εκεί ο θάνατος

Just now, Lenia16 είπε:

Ξέρεις τι θα γίνει; Βασικά έχει ήδη αρχίσει να γινεται. Στο τέλος θα λένε όλοι ορίστε, μόνο(!) Χ νεκρους είχαμε και καταστραφηκαμε για άτομα που θα πέθαιναν ούτως ή άλλως. Με lockdown. Δεν φτάνει το μυαλό να σκεφτεί για κάτι που δεν το έχει ζήσει. Αν δεν μας έκλειναν και πεθαίναμε κυριολεκτικά στα σπίτια μας -γιατι δε θα είχαν προλάβει να γίνουν οι δωρεές ούτε μια στοιχειώδης προετοιμασία- θα λέγαμε ότι είναι εγκληματίες που έβαλαν την οικονομία πάνω από τους ανθρώπους. Κ όχι τους ανθρώπους σαν οντοτητες βέβαια αλλά σαν αριθμούς, δε νομιζω να είναι κανείς τόσο αφελής να νομίζει οτι μας αγαπάνε οι κυβερνώντες. Η καραντίνα έγινε για το συμφέρον τους κ παρεμπιπτόντως και για το δικό μας. Αν κάποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό τι να πω. Τα νούμερα όμως δεν ψεύδονται. Εκτός αν είναι παγκοσμίως οι γιατροί στο κόλπο να τους γράφουν όλους νεκρούς από covid. Θα έχει πολύ ενδιαφερον να βγουν κάποια στιγμή στατιστικά για τους θανάτους από όλες τις αιτίες για την ίδια περίοδο σε σχέση με άλλες χρονιές.

Συμφωνω

Οπως κ η ανεμώνη που λεει οτι νοιαστηκαν τόσο πολύ, για την υγεία μας; όχι. Με άλλα κριτήρια πήραν τις αποφασεις

Νομιζω οτι φαίνεται κ κάπως αλλιώς γενικα η θνησιμότητα. Το άκουσα σε ρεπορτάζ για την Τουρκία που ακούγεται ότι κρύβει κρούσματα κ νεκρούς. Βλέπεις συγκριτικά θανάτους σε μια χωρα/πολη το τετράμηνο Ιανουάριος-Απρίλιος την προηγουμενη 5ετια.κ την συγκρίνεις με την φετινη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι περίεργη να δω που θα καταλήξει το θέμα με τον ασθενή στην Γαλλία. είναι δυνατόν να υπήρχε τότε το πρώτο κύμα κ τωρα να ζούμε το δευτερο; κάθε επόμενο είναι πιο έντονο; Νόμιζα Δεκέμβρη θα ήταν χειρότερα από θέμα μεταδοτικοτητας

Αυτό με τον 55χρ δ το εχω ακουσει να πω την αλήθεια, δ εχω ιδεα τι έχει γινει

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Αχ, μία μέρα έχει που έληξε η καραντίνα, και ήδη προσπαθούμε να το μειώσουμε στο μυαλό μας; Όταν έχουμε τα νούμερα που έχουμε παγκοσμίως; Μαύρο φθινόπωρο μην κάνουμε μόνο :(

Ναι, θα κάνουμε μαύρο φθινόπωρο επειδή γράψαμε στο forum  οτι ο Τσιόδρας είπε οτι έχουν χρεώσει στον covid θανάτους που μπορεί να ωφείλονται σε άλλο αίτιο. Εντάξει, γελάω πολύ όμως..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θεωρώ δεν θα έπρεπε κανείς μας να είναι απόλυτος ως προς τις απόψεις του. Δόξα τω θεώ, σε δημοκρατική (υποτίθεται :P) κοινωνία ζούμε, οπότε όλες οι γνώμες είναι αποδεκτές... Δεν πρέπει να αφοριζουμε κανέναν, δεδομένου κιόλας ότι ούτε καν οι επιστήμονες έχουν πλήρη γνώση του θέματος (ή τουλάχιστον έτσι λένε)... Ούτε οι πολύ (ή υπερβολικά) προσεκτικοί θα πρέπει να κατηγορούνται, ούτε οι λιγότερο (ή καθόλου) προσεκτικοί... Ο καθένας κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του και την οικογένεια του και από κει και πέρα δεν υπάρχει θέμα. Στο φόρουμ απόψεις ανταλλάσσουμε, άλλωστε και δε γίνεται όλοι να συμφωνούμε... Αλλά δεν νομίζω πως είναι σωστό να εκτοξεύουμε κατηγορίες, επειδή κάποιος έθεσε κάποια εύλογα ερωτήματα... αλίμονο άλλωστε αν δεχόμαστε άκριτα όσα μας λένε... Η αμφισβήτηση είναι το παν... Μόνο έτσι υπάρχει εξέλιξη και πάμε μπροστά... Πίστευε και μη, έρευνα έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες και εγώ προσωπικά το έχω μότο μου, στα πάντα. Ακόμα και στην ιατρική επιστήμη που πάνω κάτω τα πράγματα είναι συγκεκριμένα, επιστήμονες που αμφισβήτησαν τα δεδομένα της εποχής τους, έκαναν ανακαλύψεις που στάθηκαν σωτήριες για τις μετέπειτα γενεές... Αλίμονο, αν έμεναν στα στεγανά της εποχής τους με τον κίνδυνο να τους κακοχαρακτηρισουν... Και αυτό φυσικά ισχύει για διάφορες στιγμές της ανθρωπότητας... Σκεφτείτε το 1821 να μην έκαναν επανάσταση για να μην τους πουν αντιρρησίες ή τοτε με το Πολυτεχνείο, για να μην στιγματίσουν??? Ξέρω, είναι άσχετα με το θέμα, αλλά πολλές φορές οι διαφορετικές γνώμες και απόψεις "βγαίνουν σε καλό"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 said:

Γενικά θεωρώ δεν θα έπρεπε κανείς μας να είναι απόλυτος ως προς τις απόψεις του. Δόξα τω θεώ, σε δημοκρατική (υποτίθεται :P) κοινωνία ζούμε, οπότε όλες οι γνώμες είναι αποδεκτές... Δεν πρέπει να αφοριζουμε κανέναν, δεδομένου κιόλας ότι ούτε καν οι επιστήμονες έχουν πλήρη γνώση του θέματος (ή τουλάχιστον έτσι λένε)... Ούτε οι πολύ (ή υπερβολικά) προσεκτικοί θα πρέπει να κατηγορούνται, ούτε οι λιγότερο (ή καθόλου) προσεκτικοί... Ο καθένας κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του και την οικογένεια του και από κει και πέρα δεν υπάρχει θέμα. Στο φόρουμ απόψεις ανταλλάσσουμε, άλλωστε και δε γίνεται όλοι να συμφωνούμε... Αλλά δεν νομίζω πως είναι σωστό να εκτοξεύουμε κατηγορίες, επειδή κάποιος έθεσε κάποια εύλογα ερωτήματα... αλίμονο άλλωστε αν δεχόμαστε άκριτα όσα μας λένε... Η αμφισβήτηση είναι το παν... Μόνο έτσι υπάρχει εξέλιξη και πάμε μπροστά... Πίστευε και μη, έρευνα έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες και εγώ προσωπικά το έχω μότο μου, στα πάντα. Ακόμα και στην ιατρική επιστήμη που πάνω κάτω τα πράγματα είναι συγκεκριμένα, επιστήμονες που αμφισβήτησαν τα δεδομένα της εποχής τους, έκαναν ανακαλύψεις που στάθηκαν σωτήριες για τις μετέπειτα γενεές... Αλίμονο, αν έμεναν στα στεγανά της εποχής τους με τον κίνδυνο να τους κακοχαρακτηρισουν... Και αυτό φυσικά ισχύει για διάφορες στιγμές της ανθρωπότητας... Σκεφτείτε το 1821 να μην έκαναν επανάσταση για να μην τους πουν αντιρρησίες ή τοτε με το Πολυτεχνείο, για να μην στιγματίσουν??? Ξέρω, είναι άσχετα με το θέμα, αλλά πολλές φορές οι διαφορετικές γνώμες και απόψεις "βγαίνουν σε καλό"...

Μα σκέψου ότι δεν γράφτηκε κάποια άποψη, αλλά γεγονός, μία δήλωση. Αλλά για να την μεταφέρω, σύμφωνα με το "σκεπτικό" κάποιων, έχω πρόθεση! Προσπαθώ να μειώσω την σπουδαιότητα της κατάστασης! Μαύρο φθινόπωρο σου λέω!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μα σκέψου ότι δεν γράφτηκε κάποια άποψη, αλλά γεγονός, μία δήλωση. Αλλά για να την μεταφέρω, σύμφωνα με το "σκεπτικό" κάποιων, έχω πρόθεση! Προσπαθώ να μειώσω την σπουδαιότητα της κατάστασης! Μαύρο φθινόπωρο σου λέω!!

Δυστυχώς, οι πολεμοι πλέον δεν γίνονται με όπλα (ορατά), αλλά με μη ορατές μεθόδους. Μια από αυτές είναι ο διχασμός των λαών... Αν και σαν τακτική υπήρχε από τα παλιά χρόνια... Διαίρει και βασίλευε έλεγαν... (Με έχει πιάσει το ποιητικό μου!!!)!!! Είναι γεγονός, πάντως, πως πολύς κόσμος αδυνατεί να διαχειριστεί το στρες του. Έτσι, βρίσκει πιο εύκολο να επιτεθεί σε όποιον θεωρεί απειλή, αμυνόμενος με αυτό τον τρόπο... Και αυτό είναι άλλη μια απόδειξη για το "γιατί έχουν βγει τόσες μελέτες με αντικείμενο την επίδραση της καραντινας στην ψυχολογία μας".. προφανώς υπάρχει το αντίστοιχο υλικό (και αναφέρομαι σε όλους μας)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ανεμώνη, αυτό που θεωρείς κάθε αντίθετη άποψη προσωπική επίθεση να το κοιτάξεις. Φιλικά στο λέω.

Μίλησα εγώ για προσωπική επίθεση??? Μάλλον έχεις θέμα ως προς την κατανόηση όσων γράφω. Αντίθετα, θα έλεγα πως απανταω πολύ γενικά κι αόριστα, ακόμα κι όταν είναι όντως προσωπικές οι επιθεσεις

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως @Lenia16 εγώ από εσένα διακρίνω επιθετικότητα. Σόρι δηλαδή που το προσωποποιώ, αλλά, για να τη λες σε άλλους γι' αυτό το θέμα, μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι το δικό σου τόνο.

Ειλικρινά αδυνατώ να αντιληφθώ γιατί παίρνετε τόσο προσωπικά μια επιφυλακτικότητα που μπορεί να εκφράσει κάποιος σε ένα φόρουμ. Κι ο ίδιος ο Τσιόδρας να έγραφε, πιο μετριοπαθής θα ήταν, πιστεύω. Τι πάθος και ταύτιση με την κυβερνητική γραμμή είναι αυτή, για να αρπάζεστε έτσι και να διαστρεβλώνετε τα γραφόμενα των άλλων...ούτε αμφισβήτησε κανείς το σύνολο των θανάτων από τον ιό, ούτε την αναγκαιότητα της καραντίνας, το λέω εδώ και πόσα ποστ, κάπου έλεος δηλαδή, κούρασε αυτό το στυλάκι.

 

Μήπως να το ξαναγυρνούσαμε στις ανταύγειες και τα νύχια; Δε βλέπω να το 'χουμε  για περισσότερο...

 

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Αντιθέτως @Lenia16 εγώ από εσένα διακρίνω επιθετικότητα. Σόρι δηλαδή που το προσωποποιώ, αλλά, για να τη λες σε άλλους γι' αυτό το θέμα, μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι το δικό σου τόνο.

Ειλικρινά αδυνατώ να αντιληφθώ γιατί παίρνετε τόσο προσωπικά μια επιφυλακτικότητα που μπορεί να εκφράσει κάποιος σε ένα φόρουμ. Κι ο ίδιος ο Τσιόδρας να έγραφε, πιο μετριοπαθής θα ήταν, πιστεύω. Τι πάθος και ταύτιση με την κυβερνητική γραμμή είναι αυτή, για να αρπάζεστε έτσι και να διαστρεβλώνετε τα γραφόμενα των άλλων...ούτε αμφισβήτησε κανείς το σύνολο των θανάτων από τον ιό, ούτε την αναγκαιότητα της καραντίνας, το λέω εδώ και πόσα ποστ, κάπου έλεος δηλαδή, κούρασε αυτό το στυλάκι.

 

 

Η συζήτηση ξεκίνησε επειδή ακριβώς αμφισβητήθηκε ο αριθμός των θανατων απο τον ιό. Αλλού είσαι; 

Θέλεις να μου πεις από πού διακρίνεις την επιθετικότητα εκ μέρους μου; Εγώ ίσα ίσα βλέπω ειρωνία και στυλακι από άλλους, οι οποίοι σε όλα τα θέματα μόλις ακούσουν κάτι που δεν τους αρέσει αρχίζουν να μιλάνε και καλά γενικά ή να ειρωνεύονται. Εγώ δεν είπα ότι γελάω με τα γραφόμενα κανενός ούτε κοροιδεψα καμια αποψη ούτε είπα ότι ο καθένας ξεσπάει το στρες του επιτιθέμενος σε άλλους και ότι χρήζει μελέτης. 

Και μάλιστα ανέφερα ότι ούτε πιστεύω ούτε δεν πιστευω αν παραποιούνται στοιχεία γιατί δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Μάλλον είσαι σε συγχιση

Τώρα που το ξαναδιαβάζω ουπς είμαι επιθετικη

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά απορώ, δεν σας κάνει εντύπωση ότι το είπε αυτό ο κυβερνητικός εκπρόσωπος -γιατι αυτό ειναι- τη στιγμή που άρχισε να αιρεται η καραντίνα κ γίνεται χαμός με το τι θα γίνει με τα σχολεία και τον τουρισμό; Γιατί δεν μας το έλεγε νωρίτερα; Το κατάλαβε δύο μήνες μετά; Ενώ τώρα; Σας σώσαμε, τώρα βγείτε, μη φοβάστε, ανοίξτε μαγαζιά κ ξενοδοχεία, τα παιδιά δεν κολλανε, φοράμε όλοι μάσκες και έτσι κ αλλιώς δεν πέθαναν κ όλοι από τον ιό τώρα που το ξανασκεφτομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ειλικρινά απορώ, δεν σας κάνει εντύπωση ότι το είπε αυτό ο κυβερνητικός εκπρόσωπος -γιατι αυτό ειναι- τη στιγμή που άρχισε να αιρεται η καραντίνα κ γίνεται χαμός με το τι θα γίνει με τα σχολεία και τον τουρισμό; Γιατί δεν μας το έλεγε νωρίτερα; Το κατάλαβε δύο μήνες μετά; Ενώ τώρα; Σας σώσαμε, τώρα βγείτε, μη φοβάστε, ανοίξτε μαγαζιά κ ξενοδοχεία, τα παιδιά δεν κολλανε, φοράμε όλοι μάσκες και έτσι κ αλλιώς δεν πέθαναν κ όλοι από τον ιό τώρα που το ξανασκεφτομαι. 

Μα προφανώς και κάνει εντύπωση και εγείρει και παααρα πολλα ερωτήματα και αυτό ακριβώς σχολιάζουμε. Την ανακρίβεια και την ασυνέπεια στα λεγόμενα τους. Όχι μόνο των δικών μας, αλλά παγκοσμίως!!!

Για να "τσουρουφλησω" λίγο ακόμα το θέμα πάντως, δεν ξέρω αν το διάβασε κάποια άλλη, ένας Σουηδός επιστήμονας (κάτι σαν τον δικό μας Τσιοδρα από ότι κατάλαβα) είπε πως στη Σουηδία θεωρούν πως είχαν κρούσματα από τον Νοέμβριο, ίσως και νωρίτερα!!!! Επίσης, έχουν αρχίσει λέει και κάνουν συσχετισμό μεταξύ της επιθετικότητας της γριππης φέτος (πολλά σχολεία και χώροι εργασίας είχαν ξεκληριστεί προ καραντινας, ενώ τον Ιανουάριο λέει είχαμε 2000 περισσότερους θανάτους σε σύγκριση με άλλες χρονιές), με πιθανή συνύπαρξη γριππης και κορωνοιου, χωρίς να το έχουμε πάρει χαμπάρι!!! Αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο, πάντως, σημαίνει πως θα έχουμε επιτύχει την περίφημη ανοσια αγέλης πριν την καραντινα και από φθινόπωρο θα είμαστε χαλαρά σχετικά... Και άρα, μάλλον τωρα μιλάμε για το 2ο κύμα, όντως...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα προφανώς και κάνει εντύπωση και εγείρει και παααρα πολλα ερωτήματα και αυτό ακριβώς σχολιάζουμε. Την ανακρίβεια και την ασυνέπεια στα λεγόμενα τους. Όχι μόνο των δικών μας, αλλά παγκοσμίως!!!

Για να "τσουρουφλησω" λίγο ακόμα το θέμα πάντως, δεν ξέρω αν το διάβασε κάποια άλλη, ένας Σουηδός επιστήμονας (κάτι σαν τον δικό μας Τσιοδρα από ότι κατάλαβα) είπε πως στη Σουηδία θεωρούν πως είχαν κρούσματα από τον Νοέμβριο, ίσως και νωρίτερα!!!! Επίσης, έχουν αρχίσει λέει και κάνουν συσχετισμό μεταξύ της επιθετικότητας της γριππης φέτος (πολλά σχολεία και χώροι εργασίας είχαν ξεκληριστεί προ καραντινας, ενώ τον Ιανουάριο λέει είχαμε 2000 περισσότερους θανάτους σε σύγκριση με άλλες χρονιές), με πιθανή συνύπαρξη γριππης και κορωνοιου, χωρίς να το έχουμε πάρει χαμπάρι!!! Αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο, πάντως, σημαίνει πως θα έχουμε επιτύχει την περίφημη ανοσια αγέλης πριν την καραντινα και από φθινόπωρο θα είμαστε χαλαρά σχετικά... Και άρα, μάλλον τωρα μιλάμε για το 2ο κύμα, όντως...

Δεν το εχω διαβάσει προσωπικα αλλά πώς θα έχουμε αποκτήσει την ανοσία αγέλης πριν την καραντίνα όταν μέχρι τώρα σε 70000 τεστ έχουν βγει τα 2500 θετικά; Το 3%. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν το εχω διαβάσει προσωπικα αλλά πώς θα έχουμε αποκτήσει την ανοσία αγέλης πριν την καραντίνα όταν μέχρι τώρα σε 70000 τεστ έχουν βγει τα 2500 θετικά; Το 3%. 

Αν δεν κάνω λάθος, στα 70000 τεστ, περιλαμβάνονται και τα επαναληπτικά που γίνονται... Άρα το ποσοστό που έχει ελεγχθεί είναι ακόμα μικρότερο. Ένας καθηγητής επιδημιολογίας που παρακολουθω υποστηρίζει πως κατά τη γνώμη του, τα κρούσματα μπορεί να ειναι μέχρι και 80 φορές πάνω... Αν, όντως, ισχύει πως ο ιός "κυκλοφορούσε" από το φθινόπωρο και όντως η "αγριότητα" της φετινής γριππης ήταν λόγω κορονοιου και όχι λόγω γριππης (μην ξεχνάμε πως σπάνια γίνονται τεστ γριππης... Συνήθως αντιμετωπίζεται ως τέτοια λόγω συμπτωμάτων) ή λόγω συνύπαρξης των 2, είναι αυτονόητο πως η διασπορά στην κοινότητα είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο υπολογίζεται, αφού μέχρι το Μάρτη δεν υπήρχε απαγόρευση. Επίσης, διάβασα πως σε μια περιοχή της Γερμανίας που υπολογίζεται πως έχει νοσήσει τουλάχιστον το 25% των κατοίκων, η θνησιμότητα λόγω ιου ήταν στο 0,09% του συνολικού πληθυσμού... 

Προσωπικά, πιστεύω πως θα είναι πολύ ενδιαφέροντα τα όσα θα βγαίνουν "στη φόρα" σιγά σιγά... Καλά να 'μαστε, να τα σχολιάζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...