Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εμένα πάντως, μιας που λέμε τι "πλασάρουν" τα μέσα, πιο πολύ με ενοχλεί που συνεχώς τονίζουν πόσο άσχημη είναι η ψυχολογία, βγάζουν ψυχολόγους να λένε πώς να το αντιμετωπίσουμε, πόσο δύσκολος ήταν ο εγκλεισμός (40 μέρες όλες κι όλες, να δω τι θα λένε του χρόνου που μπορεί να είναι μήνες), πόσο τραγικό ήταν αυτό που ζήσαμε κλπ. Οκ πολύς κόσμος νιώθει έτσι, αλλά όχι όλοι. Η τηλεόραση σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι είναι έτοιμοι να αυτοκτονήσουν κ πάνε σε ψυχολόγο. Και να μην νιώθεις ότι έζησες κάτι τραγικο, θα αρχίσεις να το σκέφτεσαι μετά από τόση πλύση εγκεφάλου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Lisbet είπε:

 

Εγώ το άκουσα χθες την ώρα που το έλεγε. Όμως είπε ότι άλλες χωρες, όπως η Γερμανία, δεν το κάνανε. Η Ελλάδα το έκανε και, κατά τη γνώμη του, ήταν το σωστό.

Κατά τη δική μου ταπεινή άποψη, είναι λάθος. Ουσιαστικά είναι παραποίηση στοιχείων. Δε μπορεί ο άλλος να έχει εγκεφαλική αιμορραγία (από τροχαίο, αν καταλαβα καλά) κι επειδή είναι θετικός στον κορονοιό, να καταγράφεται ο θάνατός του ως εκ του ιού! (Ο ίδιος ο Τσιόδρας ανέφερε το περιστατικό χθες) Αν ζούσε, μπορεί να ανάρρωνε! Ειδικά αν ήταν νέος και υγιής!

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σε αυτή την περίπτωση λογικά θα πρέπει να προσμετράται σαν κρούσμα κ όχι να μπει στον αριθμό θανοντων από κορόναιο. 

Σε τέτοιες περιπτώσεις κ εγω νομιζω οτι πρεπει να αλλάξουν λιγο τις μεθόδους τους

Αλλα μην φτάσουμε κ στο άλλο άκρο, που κάνουν άλλες χώρες, να μην προσμετράται κάποιος που πεθαίνει σπίτι, δ του γίνεται τεστ, κ δ ξερουμε αν ειχε τον covid 19

Just now, little lamb είπε:

Δεν έχω δει όλα τα μηνύματα, διαβάζω αποσπασματικά πλέον γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους. Το ποιοι πρέπει να καταγράφονται ειχε συζητηθεί πολλές σελίδες πίσω. Λέμε συνέχεια τα ίδια κι έτσι έφτασε 100 σελίδες! Πάνω σε αυτό εγώ πιστεύω ότι καλώς καταγράφονται όλοι. Πώς θα μπορούσε κάποιος που είχε κορωνοϊό να μην μετράται; Εφ'οσον είχε, γράφεται. Αλλιώς θα λέγαμε "δεν λένε στην πραγματικότητα πόσοι είχαν κορωνοϊό, μερικούς τους κρύβουν επειδή πέθαναν συνδυαστικά και με κάτι άλλο". Και όσοι λένε "τους μετράνε για να φαίνονται τραγικά και να μας φοβίσουν" θα έλεγαν "δεν τους μετράνε για να το δούμε ελαφρά, να κολλήσουμε κ να μας εξαφανίσουν". Το ξέρετε ότι κυκλοφορεί fake εικονα από ένα δήθεν "ινστιτούτο μείωσης ανθρώπινου πληθυσμού"; Είναι πολλοί που τα πιστεύουν αυτα! Η γνώμη μου είναι ότι δεν κρύβεται κάτι από πίσω, απλώς δεν μπορείς να μην τους μετρήσεις γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς ποιο από τα δύο ήταν η τελευταία σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Όλα παίζουν ρόλο, γι'αυτό λένε "υποκείμενα νοσήματα". Εκείνος με το τροχαίο (δεν το άκουσα το περιστατικό) είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, οκ. Υποθέτω πως αν είχε πεθάνει επί τόπου δεν θα τον μετρούσαν, απλώς τώρα νοσηλεύτηκε. Και μπορει στο κάτω κάτω να συνερχόταν κι απ' την εγκεφαλική αιμορραγία. Ή αν βρίσκονταν θετικοί οι νεκροί στα Ανώγεια προφανώς δεν θα χρεώνονται στον κορωνοϊό! Αλλά αυτά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Ο ηλικιωμένος πχ που είχε σπάσει και το γοφό του κ νοσηλευοταν κατάκοιτος, ή ο καρκινοπαθης δεν μπορούμε να λέμε γιατί μετράται γιατί κι απ'τα δύο μπορεί να συνέρχονταν, οπότε μετρούνται και τα δύο. Και η πλειοψηφία όσων υπάρχει αμφιβολία αν θα μετρούνται τέτοιοι είναι, όχι τροχαία κ πυροβολισμοί! Προφανώς και ο νεκρός με την εγκεφαλική αιμορραγία μετράται και στα τροχαία, όχι μονο στον κορωνοϊό. Δεν θα πουν "δεν πέθανε από τροχαίο". Αλλά αφού δεν πέθανε επί τόπου κ διαπιστώθηκε και ο κορωνοϊός πώς να αφαιρεθεί κι από τους νεκρούς κορωνοϊού; Είναι και στα δύο. Αλλά το τι μετράται κ τι γράφεται είναι απλώς μια στατιστική. Οι άνθρωποι δεν είναι στατιστικές ώστε να κολλάμε τόσο σε αυτό, λες κι έχει τόση σημασία ως τι καταγράφηκαν.

Συμφωνω απόλυτα, εχω διαβάσει κτ θεωρίες συνομωσιολογιας, να σου πέσουν τα μαλλιά. Δ λεω για εδω μέσα. Αλλα πραγματικα απορω με τους ανθρώπους που μπορεί να τα πιστευουν

Επειδη μένω κοντά σε περιοχή με υψηλό επιδημιολογικο ενδιαφέρον, υπάρχουν άνθρωποι που απλά αρνούνται να δεχθούν ότι ο άνθρωπος τους είχε καρδιά κ ηταν κ φορέας κ πέθανε. Κ άλλοι που απλά λένε ότι όλα αυτά είναι ψέμματα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πέθαναν, κ ηταν κ φορεις, αν αυτό δ αρκεί, δ ξερω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ναι γιατί από το πρώτο έμφραγμα πιθανώς είχε αναρρώσει, κόλλησε κ ο ιός λόγω καρδιοτοξικοτητας -πιθανως συνεργικα με τα φάρμακα που δίνονται από τα θεραπευτικά πρωτόκολλα- και με την προϋπάρχουσα επιβαρυντική καρδιοπαθεια, τον σκότωσε, ενώ θα μπορούσε να είχε πάρει εξιτηριο. Δεν είμαστε γιατροί. Ο ιός επιδρά σε πολλά συστήματα και γι αυτό υπάρχουν τόσοι ευπαθείς.

 

Θα σου πω το άλλο παράδειγμα. Ασθενής νοσηλεύεται με κορονοιο κ λόγω της αγωγής παθαίνει μεγάλου βαθμού αφυδατωση με διάρροιες και εμετους. Παρόλο που τον ενυδατωνουν συνεχεια αυτός καταλήγει. Φταίει η αφυδάτωση ή ο κορονοϊος;

Αυτό ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμένα πάντως, μιας που λέμε τι "πλασάρουν" τα μέσα, πιο πολύ με ενοχλεί που συνεχώς τονίζουν πόσο άσχημη είναι η ψυχολογία, βγάζουν ψυχολόγους να λένε πώς να το αντιμετωπίσουμε, πόσο δύσκολος ήταν ο εγκλεισμός (40 μέρες όλες κι όλες, να δω τι θα λένε του χρόνου που μπορεί να είναι μήνες), πόσο τραγικό ήταν αυτό που ζήσαμε κλπ. Οκ πολύς κόσμος νιώθει έτσι, αλλά όχι όλοι. Η τηλεόραση σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι είναι έτοιμοι να αυτοκτονήσουν κ πάνε σε ψυχολόγο. Και να μην νιώθεις ότι έζησες κάτι τραγικο, θα αρχίσεις να το σκέφτεσαι μετά από τόση πλύση εγκεφάλου!

Το ότι εσύ το πήρες χαλαρά και δεν σε επηρέασε, δε σημαίνει πως ήταν για όλο τον κόσμο έτσι... Πολλοί καταστράφηκαν οικονομικα, έστω και με αυτές τις 40 μέρες εγκλεισμό... Άνθρωποι εμειναν χωρίς εισόδημα, φοβούνται αν θα βρουν δουλειά, ποτέ θα έχουν δουλειά και αν θα έχουν να ταισουν τα παιδια τους... Οικογένειες υπέστησαν έντονη ενδοοικογενειακή βία... Άνθρωποι βίωσαν έντονα θλίψη... Μεγάλης ηλικίας ανθρωποι απομονώθηκαν και βίωσαν έντονα την απουσία συγγενών και φίλων... Άλλαξε εντελώς η καθημερινότητα τους. Δεν είναι κάτι απλό... Κατάθλιψη δεν είναι μόνο όταν κάποιος βιώνει έντονα συμπτώματα και χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή... Η ψυχική νόσος ή η ψυχολογική επιβάρυνση, έχουν πολλές μορφές ...

Καλό είναι γενικά να βλέπουμε τι γίνεται και έξω από την πόρτα του σπιτιού μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα να διορθώσω. Πιο πάνω που γράφω ότι το μόνο σίγουρο είναι ότι πέθαναν, ξερω τους συγγενείς τους, κ οτι ηταν φορείς, δ αρνείται κάνεις ότι υπήρξε θετικό τεστ.δ αρκεί; μιλάω για περιπτώσεις που υπήρχαν υποκείμενα νοσήματα. Ουτε γι αυτόν με την εγκεφαλική αιμορραγία, ουτε για τον καθηγητή στην Κρήτη ούτε για τον 35χρ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Βασικα να διορθώσω. Πιο πάνω που γράφω ότι το μόνο σίγουρο είναι ότι πέθαναν, ξερω τους συγγενείς τους, κ οτι ηταν φορείς, δ αρνείται κάνεις ότι υπήρξε θετικό τεστ.δ αρκεί; μιλάω για περιπτώσεις που υπήρχαν υποκείμενα νοσήματα. Ουτε γι αυτόν με την εγκεφαλική αιμορραγία, ουτε για τον καθηγητή στην Κρήτη ούτε για τον 35χρ

Ο 35χρονος είχε 2 ή 3 αρνητικά τεστ και θετικό βγήκε αυτό μετά θάνατον. Άρα, είχε κάτι άλλο λόγω του οποίου μπήκε στο νοσοκομείο και έκανε υποτροπή και προφανώς κάποιος από το προσωπικό του νοσοκομείου του μετέδωσε τον ιο στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Και στην Ιταλία ακόμη περισσότεροι. Δεν αμφιβάλλει κανείς γι' αυτό, ούτε για την επικινδυνότητα του ιού. 

Έχω την αίσθηση ότι δε γίνομαι αντιληπτή...

 

Είχα την εντύπωση ότι η αντίδραση αποσκοπεί στο να μην ανοίξουν καθόλου τα σχολεία.

Πράγματι κ εγω αυτο κατάλαβα. Ότι ζητάνε να μην ανοίξουν πάρα μόνο για την γ

Δ λεω οτι εχουν άδικο, εφόσον δ μπορουν να ακολουθήσουν τις οδηγίες για τον ιο

Δ ξερω πόσοι κ ποσο νωρίτερα χρειάζονται για να προετοιμαστουν

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ο 35χρονος είχε 2 ή 3 αρνητικά τεστ και θετικό βγήκε αυτό μετά θάνατον. Άρα, είχε κάτι άλλο λόγω του οποίου μπήκε στο νοσοκομείο και έκανε υποτροπή και προφανώς κάποιος από το προσωπικό του νοσοκομείου του μετέδωσε τον ιο στην πορεία.

Κ η γυναίκα του κ η πεθερά του πώς κόλλησαν;

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ο 35χρονος είχε 2 ή 3 αρνητικά τεστ και θετικό βγήκε αυτό μετά θάνατον. Άρα, είχε κάτι άλλο λόγω του οποίου μπήκε στο νοσοκομείο και έκανε υποτροπή και προφανώς κάποιος από το προσωπικό του νοσοκομείου του μετέδωσε τον ιο στην πορεία.

Δύο αρνητικά ένα θετικό. Δ ξερω αν το θετικό ήταν μετά θανατον

Υποτιθεται ότι αρνητικό μπορεί να βγει στην επωαση, αλλα εκείνος είχε συμπτώματα μέρες. 

Μπορει να είχε κ γρίπη, κ να επωάζονταν ο κορονοϊός, μπορούμε να το ξέρουμε; 

Δ ξερω από τι πέθανε, δ ξερω τόσες λεπτομέρειες, κ δ εχω κ ιδέα από ιατρικα

Αν η επιπλοκη του μπορει να διακαιολογηθει από γριπη πχ

Σαν κρούσμα έπρεπε να καταγραφεί, σαν νεκρός ισως κ οχι

Δ νομιζω οτι το ποσοστό που ειναι τοσο αμφίβολο ότι είναι τόσο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lisbet είπε:

Είχα την εντύπωση ότι η αντίδραση αποσκοπεί στο να μην ανοίξουν καθόλου τα σχολεία.

Όχι βασικά είναι γιατί είπαν να πάμε από αύριο, ακόμα κ στα Γυμνάσια που ανοίγουν σε 10 μέρες, ενώ δεν έχει έρθει καμία οδηγία προετοιμασίας. Αυτές που υποτίθεται ήταν έτοιμες την προηγούμενη εβδομάδα, που τις συντάσσουν οι υπαλληλοι του υπουργείου που δεν είναι καθηγητές άρα δεν κάνουν διακοπές αυτόν τον καιρό. Κατά τα άλλα δεν ξέρουμε τίποτα. Τα τμήματα χωρίζονται από το σπίτι. Το κάνει αυτόματα το σύστημα. Τα θρανία πόσο καιρό θέλουν να τακτοποιηθούν; Αν ξέραμε κ ότι πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο, θα το κάναμε. Απλώς η ΟΛΜΕ δεν ξέρει πώς να τα διατυπώνει ωραία. θα μπορούσε να πει: "δυο μήνες γκρινιάζετε γιατί κάποιοι από εμάς πληρώνονται και δεν κάνουν τηλεκπαίδευση. Από αύριο θα καθόμαστε όλοι στην αυλή του σχολείου και θα κάνουμε χαβαλέ σε όλο μας το εργασιακό ωράριο, και δεν θα κάνει κανείς τηλεκπαίδευση. Αλλά τυπικά θα εργαζόμαστε και ο μισθός μας θα είναι δικαιολογημένος και η υπουργός μας ευχαριστημένη που μας έβαλε στον ίσιο δρόμο". :-D 

Για το να μην ανοίξουν τα σχολεία, δεν νομίζω ότι είναι παραλογο να επισημαίνει κανείς ότι δεν θα γίνει πρακτικά καθόλου μάθημα και ότι δεν υπάρχουν κανόνες ασφάλειας. Πήραν πίσω ακόμα και τα 7τμ που ήταν ούτως ή άλλως πολύ λιγότερα από οποιονδήποτε εσωτερικό χώρο. Εντάξει είναι καλοκαίρι, θα έχουμε ανοιχτά παράθυρα, πολλά παιδιά ίσως δεν έρθουν, αλλά δεν γίνεται να μην σχολιάζουμε το ότι το έχουν αφήσει τόσο χύμα μόνο κ μόνο για λόγους εντυπωσιασμού. Τώρα την κλάψα για το ότι υπάρχουν καθηγητές άνω των 50κλπ΄, δεν την καταλαβαίνω, γιατί κανείς δεν έχει νοιαστεί για καμία κατηγορία εργαζομένων οπότε δεν θα σκάσει ούτε κ για μας. Εδώ ο κόσμος δεν σκάει για τα παιδιά του. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 7:33 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Οι εξετάσεις των πιστοποιητικών δλδ θα γίνουν κανονικά; Ή εξαρτάται από τον φορέα; Στην επαρχία αυτό συνεπάγεται και μετακινήσεις και ενδεχομένως διαμονή σε ξενοδοχεία, οπότε πάρα πολλοί θα τις χάσουν. 

Παράθεση

Οι εξετάσεις σχεδόν όλων των εξεταστικών φορέων θα μεταφερθούν για Ιούνιο και Ιούλιο, σε κάποιες περιπτώσεις δε γνωρίζουμε ακόμα συγκεκριμένες ημερομηνίες,ενώ υπάρχει και η υποσημείωση οτι τίποτα δεν είναι δεδομένο καθώς μπορούν και πάλι να ανατραπούν τα δεδομένα αν έχουν νέες οδηγίες από το κράτος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Το ότι εσύ το πήρες χαλαρά και δεν σε επηρέασε, δε σημαίνει πως ήταν για όλο τον κόσμο έτσι... Πολλοί καταστράφηκαν οικονομικα, έστω και με αυτές τις 40 μέρες εγκλεισμό... Άνθρωποι εμειναν χωρίς εισόδημα, φοβούνται αν θα βρουν δουλειά, ποτέ θα έχουν δουλειά και αν θα έχουν να ταισουν τα παιδια τους... Οικογένειες υπέστησαν έντονη ενδοοικογενειακή βία... Άνθρωποι βίωσαν έντονα θλίψη... Μεγάλης ηλικίας ανθρωποι απομονώθηκαν και βίωσαν έντονα την απουσία συγγενών και φίλων... Άλλαξε εντελώς η καθημερινότητα τους. Δεν είναι κάτι απλό... Κατάθλιψη δεν είναι μόνο όταν κάποιος βιώνει έντονα συμπτώματα και χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή... Η ψυχική νόσος ή η ψυχολογική επιβάρυνση, έχουν πολλές μορφές ...

Καλό είναι γενικά να βλέπουμε τι γίνεται και έξω από την πόρτα του σπιτιού μας.

 

Δεν είπα κάπου ότι δεν το ένιωσαν πολλοί. Το έγραψα και μόνη μου ότι πολλοί νιώθουν έτσι, όχι όμως όλοι. Ο υπερβολικός τονισμός είναι που με ενοχλεί, γιατί και να μη νιώθεις έτσι, θα νιώσεις. Μέχρι και ερωτηματολόγια από κάτι μεταπτυχιακά που μελετάνε τις ψυχολογικές επιπτώσεις κυκλοφορούν στα social media. Χτες λέγανε ότι ας πούμε νιωθουμε χάλια επειδή δεν είδαμε τους συναδέλφους 40 μέρες! Η εμφαση δεν ήταν στο ρίσκο να χάσεις τη δουλειά σου πχ, αλλά στο ότι δεν είδες τους συναδέλφους κ άλλαξες ρουτίνα. Λες και το καλοκαίρι στις διακοπές τους βλέπεις ας πούμε ή δεν αλλάζεις ρουτίνα. 40 μέρες ήταν, αν τονίζουν τώρα πόσο χάλια ήταν αυτό, που σίγουρα επηρεάζει κόσμο αυτός ο υπερτονισμος, φανταστείτε του χρόνου πώς θα φανεί στον κόσμο το ενδεχόμενο της καραντίνας για μήνες (ο μη γένοιτο). 40 μήνες είναι όσο οι καλοκαιρινές διακοπές σχεδόν. Θα μου πείτε, στις διακοπές δεν υπάρχει η αβεβαιότητα στα οικονομικά, αλλά ξαναλέω ότι δεν τονίζουν αυτό αλλά το ότι άλλαξε η ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Δεν έχω δει όλα τα μηνύματα, διαβάζω αποσπασματικά πλέον γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους. Το ποιοι πρέπει να καταγράφονται ειχε συζητηθεί πολλές σελίδες πίσω. Λέμε συνέχεια τα ίδια κι έτσι έφτασε 100 σελίδες! Πάνω σε αυτό εγώ πιστεύω ότι καλώς καταγράφονται όλοι. Πώς θα μπορούσε κάποιος που είχε κορωνοϊό να μην μετράται; Εφ'οσον είχε, γράφεται. Αλλιώς θα λέγαμε "δεν λένε στην πραγματικότητα πόσοι είχαν κορωνοϊό, μερικούς τους κρύβουν επειδή πέθαναν συνδυαστικά και με κάτι άλλο". Και όσοι λένε "τους μετράνε για να φαίνονται τραγικά και να μας φοβίσουν" θα έλεγαν "δεν τους μετράνε για να το δούμε ελαφρά, να κολλήσουμε κ να μας εξαφανίσουν". Το ξέρετε ότι κυκλοφορεί fake εικονα από ένα δήθεν "ινστιτούτο μείωσης ανθρώπινου πληθυσμού"; Είναι πολλοί που τα πιστεύουν αυτα! Η γνώμη μου είναι ότι δεν κρύβεται κάτι από πίσω, απλώς δεν μπορείς να μην τους μετρήσεις γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς ποιο από τα δύο ήταν η τελευταία σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Όλα παίζουν ρόλο, γι'αυτό λένε "υποκείμενα νοσήματα". Εκείνος με το τροχαίο (δεν το άκουσα το περιστατικό) είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, οκ. Υποθέτω πως αν είχε πεθάνει επί τόπου δεν θα τον μετρούσαν, απλώς τώρα νοσηλεύτηκε. Και μπορει στο κάτω κάτω να συνερχόταν κι απ' την εγκεφαλική αιμορραγία. Ή αν βρίσκονταν θετικοί οι νεκροί στα Ανώγεια προφανώς δεν θα χρεώνονται στον κορωνοϊό! Αλλά αυτά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Ο ηλικιωμένος πχ που είχε σπάσει και το γοφό του κ νοσηλευοταν κατάκοιτος, ή ο καρκινοπαθης δεν μπορούμε να λέμε γιατί μετράται γιατί κι απ'τα δύο μπορεί να συνέρχονταν, οπότε μετρούνται και τα δύο. Και η πλειοψηφία όσων υπάρχει αμφιβολία αν θα μετρούνται τέτοιοι είναι, όχι τροχαία κ πυροβολισμοί! Προφανώς και ο νεκρός με την εγκεφαλική αιμορραγία μετράται και στα τροχαία, όχι μονο στον κορωνοϊό. Δεν θα πουν "δεν πέθανε από τροχαίο". Αλλά αφού δεν πέθανε επί τόπου κ διαπιστώθηκε και ο κορωνοϊός πώς να αφαιρεθεί κι από τους νεκρούς κορωνοϊού; Είναι και στα δύο. Αλλά το τι μετράται κ τι γράφεται είναι απλώς μια στατιστική. Οι άνθρωποι δεν είναι στατιστικές ώστε να κολλάμε τόσο σε αυτό, λες κι έχει τόση σημασία ως τι καταγράφηκαν.

Mάλλον δεν κατάλαβες.. δεν λέμε οτι καταγράφεται σαν κρούσμα , αλλά σαν θάνατος.. σαν αν λέμε έπεσα και χτήπησα, και πέθανα, αλλά επειδή με είχε κολλήσει και ανεμοβλογιά ο γιός μου πρίν, καταγράφομαι σαν θύμα ανεμοβλογιάς.. αν κατάλαβες τί είπα αλλά και πάλι το βρίσκεις σωστό, εκπλήσσομαι λίγο, αλλά πάω πάσο. Η λογική του καθενός διαφέρει άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Όχι... Ένας σύνοδος ανά ασθενή επιτρέπεται κανονικά σε κάποια νοσοκομεία

Δηλαδή είχε πυρετό από κάτι άλλο, μπήκε νοσοκομειο, εκεί κόλλησε τον ιό, ο οποίος εκδηλώθηκε αμέσως και σε δύο μέρες πέθανε; Και κόλλησαν και οι δύο γυναίκες από το επισκεπτήριο ενώ τόσοι υγειονομικοί δύο μήνες τώρα πάνω από τόσους ασθενείς δεν κολλάνε; Μήπως από την τάση να μην υπερβάλλουμε με τους θανάτους τελικά υπερβάλλουμε χειρότερα;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η @CMES είχε πει ότι τα τεστ έχουν περίπου 70% αξιοπιστία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Σε ποιον ήταν γνωστό; Εγώ έβλεπα να αντιμετωπίζονται με χλευασμό όσοι υπαινίσσονταν το γεγονός. Χθες ξεκαθαρίστηκε, πιθανόν ακριβώς λόγω των φωνών που πλήθαιναν και της οργής που προκαλούσε η αμφισβήτησή τους.

Όχι, προσωπικά πιστεύω ότι ο ιός είναι πολύ επικίνδυνος, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Αλλά ένας λόγος παραπάνω να μη διογκώνουμε τα γεγονότα. Είναι κάτι που δεν κάνει καλό σε κανέναν.


Εγώ προσωπικά το είχα διαβάσει από τότε που πέθανε ένας σχετικά νέος άνδρας από εγκεφαλικό και διαπιστώθηκε ότι είχε covid 19 όταν οι συγγενείς του θέλησαν να δωρίσουν  τα όργανα του. Πάνε 3 εβδομάδες σίγουρα, τότε το είχαν πει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Mάλλον δεν κατάλαβες.. δεν λέμε οτι καταγράφεται σαν κρούσμα , αλλά σαν θάνατος.. σαν αν λέμε έπεσα και χτήπησα, και πέθανα, αλλά επειδή με είχε κολλήσει και ανεμοβλογιά ο γιός μου πρίν, καταγράφομαι σαν θύμα ανεμοβλογιάς.. αν κατάλαβες τί είπα αλλά και πάλι το βρίσκεις σωστό, εκπλήσσομαι λίγο, αλλά πάω πάσο. Η λογική του καθενός διαφέρει άλλωστε.

 

Μα εδώ δεν λένε αυτό. Λένε το αντίθετο.

Αν πέσω κ χτυπήσω κ μείνω στον τόπο τότε προφανώς δεν φταίει η ανεμοβλογιά. Αν όμως πέσω κ χτυπήσω κ νοσηλευτώ κ κολλήσω εκεί ανεμοβλογιά τότε ναι μπορεί να φταίει η ανεμοβλογιά (κορωνοϊός εν προκειμένω)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δηλαδή είχε πυρετό από κάτι άλλο, μπήκε νοσοκομειο, εκεί κόλλησε τον ιό, ο οποίος εκδηλώθηκε αμέσως και σε δύο μέρες πέθανε; Και κόλλησαν και οι δύο γυναίκες από το επισκεπτήριο ενώ τόσοι υγειονομικοί δύο μήνες τώρα πάνω από τόσους ασθενείς δεν κολλάνε; Μήπως από την τάση να μην υπερβάλλουμε με τους θανάτους τελικά υπερβάλλουμε χειρότερα;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η @CMES είχε πει ότι τα τεστ έχουν περίπου 70% αξιοπιστία. 

Για να πετύχει 2 τεστ λάθος, πρέπει να είναι εξαιρετικά γκαντεμης κάποιος. Επιπλέον, γιατί αποκλείεται να είχε γριππη πχ ή κάτι άλλο, το οποίο να είχε αυτή τη ραγδαία υποτροπή και κατά τη νοσηλεία του να κόλλησε και covid?? Είναι απαραίτητο δηλαδή η υποτροπή να προήλθε από τον covid???

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Για να πετύχει 2 τεστ λάθος, πρέπει να είναι εξαιρετικά γκαντεμης κάποιος. Επιπλέον, γιατί αποκλείεται να είχε γριππη πχ ή κάτι άλλο, το οποίο να είχε αυτή τη ραγδαία υποτροπή και κατά τη νοσηλεία του να κόλλησε και covid?? Είναι απαραίτητο δηλαδή η υποτροπή να προήλθε από τον covid???

Γιατί από όσο γνωρίζω για τη γρίπη κάνουν τεστ σε όλες τις εισαγωγές που βγαίνει αμέσως. Θα έκρυβαν ότι είχε κ γρίπη;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια κ στην Ελλάδα πιστεύω ότι ο ιός ήρθε πιο νωρίς απ' ότι καταγράφηκε το πρώτο κρούσμα. Έχω γνωστό που αρρώστησε το Φεβρουάριο όλη η οικογένεια, 20 μέρες κ ήταν άρρωστοι με πολύ υψηλό πυρετό αρρώστησε κ μεγαλύτερο άτομο σε ηλικία έκανε πνευμονία κ πέθανε κ ηλικιωμένος. Τον ιό της γρίπης δεν τον είχαν γιατί είχαν κάνει το τεστ.

 

Όσον αφορά αυτό που λέτε με τους θανάτους ούτε εμένα μου φαίνεται παράξενο να καταγράφονται σαν κρούσματα κορονοιου γιατί αν ο άλλος είχε πχ καρκίνο ναι θα πέθαινε αλλά χρονικά μπορεί να ζούσε λίγο παραπάνω αν δεν είχε κ τον ιό.

Just now, Lenia16 είπε:

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο απλό. Ένας καρκινοπαθης πχ δεν είναι απαραίτητο να πεθάνει. Κάνει την ανοσοκατασταλτικη αγωγή του, η οποία του ρίχνει το ανοσοποιητικό και μετά υπάρχει πιθανότητα να συνέλθει και να ξεπεράσει τον καρκίνο, δεν είναι σπάνιο. Η ενας ασθενής με ρευματοειδή ή νόσο Κρον σε ανοσοκατασταλτικά. Αν όμως αυτοι οι ασθενεις κολλήσουν κορονοιο μάλλον θα πεθάνουν γιατί ο οργανισμός τους δεν μπορεί να τον αντιμετωπίσει. Δεν μπορούμε να λέμε ότι φταίει η άλλη χρονια αρρώστια τους, με την οποία ζούσαν τόσο καιρό και πεθαναν τυχαία μόλις κόλλησαν κορονοιο.

Συμφωνώ απόλυτα, έγραφα κ εγώ το παράδειγμα κ δεν είδα το σχόλιο σου

Just now, anemoni1989 είπε:

Για να πετύχει 2 τεστ λάθος, πρέπει να είναι εξαιρετικά γκαντεμης κάποιος. Επιπλέον, γιατί αποκλείεται να είχε γριππη πχ ή κάτι άλλο, το οποίο να είχε αυτή τη ραγδαία υποτροπή και κατά τη νοσηλεία του να κόλλησε και covid?? Είναι απαραίτητο δηλαδή η υποτροπή να προήλθε από τον covid???

Ποιος ξέρει μπορεί το τεστ να το έκανε σε αυτόν κ το ίδιο άτομο κ να μην μπορεί να πάρει σωστά το δείγμα!!:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Γιατί από όσο γνωρίζω για τη γρίπη κάνουν τεστ σε όλες τις εισαγωγές που βγαίνει αμέσως. Θα έκρυβαν ότι είχε κ γρίπη;

Και το τεστ γριππης έχει ποσοστό λάθους. Αλλά και πάλι, έχεις ακούσει κάποια ενημέρωση για τα θύματα της γριππης φέτος??? Επιπλέον, στα νοσοκομεία από όσο ξέρω γίνεται τεστ μόνο για γριππη Α... Για τη γριππη Β δεν ξέρω αν κάνουν κάπου... Πχ και σε εμάς στην κόρη μου, μόνο για γριππη Α μας εξέτασαν και όταν βγήκε αρνητικο δεν μας έδωσαν καμία εξήγηση.

Επιπλέον, γιατί απλά να μην ήταν ένα ατυχές περιστατικό σαν τα αρκετά που έρχονται στα νοσοκομεία κατά καιρούς με υποτροπές από άλλα όλα νοσήματα. Πχ μια απλή πνευμονια, η οποία υποτροπιάσει και δυστυχώς ο άνθρωπος πέθανε... Συμβαίνουν και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...